EU wil nog jaar naar Macedonië BUITENLAND Generaalsfamilie Chili wil Kissinger aanklagen Loekasjenko wint verkiezingen Wit-Rusland Joods Museum verbeeldt meer dan Holocaust Chaotische racismeconferentie in Durbin niet geheel mislukt Bosbranden in het zuiden van Frankrijk Lubbers hekelt Australische aanpak vluchtelingencrisis kinderen in idustrie VS' Mogelijk 400.000 'in de Verenigde Sta- een of andere ma ken bij de seksindu- irden onder meer seksfilms of als je. Dat staat in een stu- fe Universiteit van |ania op basis van rap- &n 288 federale en re- bureaus voor jeugdcri- I en instellingen voor j>verlening. ilbad in iijnse moskee Ivlet automatische ge- wapende mannen Saterdag een bloedbad ijlt in een moskee in het in Algerije. Tien ngers werden door de le weg schietende da- geschoten, negen vond. Volgens de Al- ,detroepen waren de pslimmilitanten. De 1 vier weken zijn in het Vn zestig mensen door het leven gekomen. ker schiet Eega's dood ito - Een 29-jarige die zaterdagavond into vier mensen it, heeft gisteren een itoffer gemaakt. De itige verscheen bij dit ihtoffer voor diens ichoot hem dood en idoor in diens auto. is vorige week door [ingsbedrijf waar hij te op non-actief ge- Jrdag schoot hij zijn in en drie vroegere Didood. Een mogelijk 3or de moordpartij is natie over de breuk zijn zijn schorsing bij r li bij religieus ld in Nigeria evechten tussen ben- enen en moslims in lanse stad Jos hebben [ibekend aantal men- ven gekost. Het ge- jvrijdag uit, naar ver- jeen christelijke i straat probeerde ken waar moslim- li gebed waren. Zater- le president Obasan- Ir naar Jos om het ge- idwingen. Gisteren lid van de dag leek de le keren. ilcomplot kandidaat De Colombiaanse po- jnet de arrestatie van Blero's van de linkse tvveging FARC een nplot ontdekt tegen {kandidaat Alvaro uitgesproken tegen in de linkse rebellen lia. Volgens de chef inenlandse inlichtin- jhadden de vier plan- iibe op korte termijn 6n. Uribe wil zijn Ivoor de verkiezingen lar gewoon voortzet- maandag 10 SEPTEMBER 2001 Skopje tegen langer verblijf NAVO door onze correspondent Hetty van Rooij genval - Er blijft voorlopig een internationale troepenmacht in Macedonië. Wanneer de NAVO klaar is met het inzamelen van wapens zal een beperkt aantal militairen de westerse waarne mers in het land gaan bescher men. Om te voorkomen dat er tussen die twee missies er een gat valt, beslist de NAVO komen de week over een verlenging van de operatie 'Essential Harvest'. De ministers van Buitenlandse Zaken van de EU-landen wer den het er zaterdag in het Belgi sche Genval over eens dat een militaire aanwezigheid in Mace donië voorlopig noodzakelijk blijft. „We kunnen niet zomaar gewoon weglopen", zo vatte de Franse minister Védrine de standpunten samen. Hoe de nieuwe troepenmacht er uit moet zien, hoeveel landen er aan deelnemen en wie precies de opdrachtgever wordt, is niet duidelijk. Het wordt elk geval niet de eerste militaire missie onder leiding van de Europese Unie, want die is volgens de mi nisters nog niet klaar voor. Omdat de tijd dringt - het inza melen van wapens moet op 26 september afgrond zijn - willen de EU-ministers eerst een ver lenging van de huidige opdracht aan de NAVO. Daarover beslist woensdag de Noord-Atlantische Raad, het hoogste orgaairvan de militaire alliantie. De Macedonische president Bo- ris Trajkovski reageerde het af gelopen weekeinde koel op de plannen. „De NAVO hoeft hier niet te blijven om de vrede te garanderen, dat doen de Mace donische troepen wel", zei hij. Een internationale troepen macht is alleen mogelijk wan neer de regering in Skopje daar mee instemt. De EU-ministers schaarden zich new york/anp - De familie van een in 1970 vermoorde Chileen se generaal wil de Amerikaanse ex-minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger in de VS laten vervolgen. Ze houdt de oud-bewindsman medeverant woordelijk voor de dood van Re- né Schneider, destijds comman dant van de Chileense strijd krachten. Dit verklaart de Ame rikaanse zender CBS. De aangekondigde rechtszaak tegen Kissinger zou zich richten op de vermeende rol van de Amerikaanse inlichtingendienst CIA bij de moord op Schneider. Die werd gedood door zijn toen malige ontvoerders, met steun en medeweten van de CIA, be weert de familie. Ze zou in haar opvatting worden gesteund door recent geopen baarde documenten van de CIA waarin zou staan dat de kidnap ping van Schneider onderdeel was van een Amerikaans plan om de net gekozen linkse Chi leense president Allende nog voor zijn inauguratie te wippen. Schneider zou niet hebben wil len meewerken aan het Ameri kaanse plan voor een militaire coup in het Zuid-Amerikaanse land. Kissinger wilde tegenover CBS niet reageren. De oud-minister, die toen diende onder president Nixon, heeft eerder verklaard dat hij persoonlijk elke Ameri kaanse steun aan Chileense coupplegers op 15 oktober 1970 heeft ingetrokken tijdens een gesprek met de CIA-top. Dat was enkele dagen voor Schnei ders dood. CIA-functionarissen weerspraken de visie van Kissin ger. Een commissie van de Amerikaanse senaat deed on derzoek naar de kwestie, maar kon niet achterhalen wie de waarheid sprak. Allende werd uiteindelijk tijdens een militaire coup in 1973 ge dood. Generaal Pinochet nam vervolgens het roer over. gisteren in grote lijnen achter een blauwdruk van hun Duitse collega Fischer, die denkt aan het zenden van vijftienhonderd tot tweeduizend militairen voor een periode van maximaal een jaar. Fischer vreest een machts vacuüm in het verdeelde Mace donië na het vertrek van de NAVO, waardoor extremisten hun kans grijpen en het land alsnog afglijdt naar een burger oorlog. Van Fischer mogen ook de Russen meedoen aan zo'n vredesmacht. Minister De Grave van Defensie zei vorige week al dat Nederland eventueel bereid is om deel te nemen aan een nieuwe missie in Macedonië. Zijn collega Van Aartsen van Buitenlandse Zaken dacht in Genval hardop aan een uitbreiding van de taak van Kfor, de troepenmacht in Kosovo die onder de vlag van de Verenigde Naties opereert. In Kosovo zijn geen Nederlandse militairen. marseille/dpa - Meer dan drie honderd brandweerlieden zijn de afgelopen nacht en vanoch tend ingezet om in het zuiden van Frankrijk bosbranden te blussen. In het achterland van de Cóte d'Azur zijn gisteren ze ker dertig brandhaarden vastge steld, aldus de brandweer. Ze spreekt van 'zeldzaam hevige branden'. In de buurt van Castellet moes ten circa honderd huizen en drie campings worden ont ruimd. Hevige winden, m,et snelheden tot 100 kilometer per uur, wakkeren het vuur in de re gio verder aan. In bijna vier uur tijd rukte de brand 6,5 kilometer op, aldus de brandweer. Zeker achthonderd hectare bos is al aan de vlammen ten prooi ge vallen. Inmiddels zijn vier heli kopters en acht blusvliegtuigen ingezet bij de bestrijding van de brand bij Castellet. In het getrof fen gebied bevinden zich zo'n 700 huizen. osovo - Een boerenvrouw bracht gisteren haar stem uit tijdens de presidentsverkiezingen in Wit-Rusland. President Loekasjenko, die giste ren met overweldigende meerderheid werd herkozen, kreeg veel stemmen op het verarmde platteland. Foto: AP/str door onze correspondent Frank Hendrickx Minsk -President Aleksandr Loekasjenko heeft de overwin ning opgeëist in de presidentiële verkiezingen van Wit-Rusland. Volgens voorlopige uitslagen had de autoritaire leider 76 pro cent procent van de stemmen. De oppositie erkent de uitslag niet. Waarnemers constateerden grote onregelmatigheden bij de stemprocedure. Loekasjenko kroonde zich giste ren al tot winnaar toen amper een procent van de stemmen was geteld. Hij sprak van 'een elegante overwinning'. Zijn be langrijkste tegenstander vak bondsleider Gontsjarik kwam op 15, 4 procent. Waarnemers van Wit-Russische mensenrechtenorganisaties he kelden echter het verloop van de verkiezingen. Zeker 500 waarnemers werd op het laatste moment de toegang tot stemlo kalen geweigerd. Op meerdere plaatsen constateerden mede werkers van de democratische beweging in Wit-Rusland dat de verzegeling van stembussen was verbroken. Een waarnemer die de politie alarmeerde, werd ver volgens zelf gearresteerd, aldus Valentin Stefanovitsj van de Wit- Russische mensenrechtenorga nisatie Vesnja. De belangrijkste tegenstander van Loekasjenko, de vakbonds leider Vladimir Gontsjarik, sprak tijdens een protestbijeenkomst in het centrum van Minsk 'schande' over de machtheb bers. Door slechte weersom standigheden en de dreiging van hardhandig ingrijpen door de autoriteiten was de opkomst echter gering. Een menigte van een paar duizend mensen riep om 'vrijheid' en het vertrek van Loekasjenko. Enkele demon stranten staken foto's van de president in brand. De overwinning van Loekasjen ko zal door de internationale ge meenschap niet erkend worden. Europarlementariër Jan-Mari- nus Wiersma, die in Minsk de leiding had over een delegatie van de Europese Unie, verklaar de gisteren dat er in de aanloop naar de verkiezingen al te veel mis was gegaan. Ongeveer 10 procent van de stemmen was reeds eerder uitgebracht, zonder dat daarbij waarnemers aanwe zig waren. De oppositie had bo vendien nauwelijks toegang tot de media en werd voortdurend tegengewerkt. „Loekasjenko kan daar niet mee wegkomen", al dus Wiersma. De 47-jarige president geniet vooral populariteit bij de oudere bevolking en op het platteland, waar de angst voor liberale her vormingen groot is. Loekasjenko verklaarde gisteren dat hij zijn beleid, waaronder de planeco nomie, zal voortzetten. „Het volk heeft gezegevierd", aldus Loeasjenko. De overwinning geeft hem een mandaat voor nog eens vijf jaar. ewil huis if'nda De voormalige presi- Jganda, Idi Amin, wil rdwesten van het luis bouwen. Amin, Jjégeleden Uganda laten, wil in de wo- 8 kinderen onder- ikodat ze meer over achtergrond te weten jmen. Amin woont in Saudi Frans geval 'eldt-Jakob t ^Frankrijk is waar- 'oor de vierde keer ie- jffiet met de menselij- van de gekke koeien- k Dat meldden ver- ;Franse media zater- W autopsie kan met Btt zekerheid worden B dat de 35-jarige Be dodelijke ziekte Bt-Jakob leed. "Afghaanse itie gewond De leider van de ge- Jpositie in Afghanis- Shah Massoud, is 'ond geraakt aan lij een explosie. Een (wachten kwam om, lieden van Massoud ie, de hoofdstad van ;e Tadzjikistan. De deed zich voor toen in interview gaf aan ■rabische journalis ts het gesprek ont- amera waarin een Ite zitten. De Duitse bondskanselier Schroder bekijkt een onderdeel van het nieuwe Joods Museum in Berlijn.Foto: EPA/Wolfgang Kumm door onze correspondent Wierd Duk Berlijn - Het is één van de voor naamste en meest omstreden bouwwerken van het nieuwe Berlijn. Al voordat het Joods Museum, dat gisteravond offici eel werd geopend en morgen voor het publiek wordt openge steld, was ingericht, was het gril lige ontwerp van de joods-Ame rikaanse architect Daniel Libes- kind onderwerp van discussie. Te overdadig, te nadrukkelijk, te pretentieus, vinden critici. Maar tevens zo markant dat bijna 500.000 nieuwsgierigen het mu seum al bezichtigden terwijl het nog leeg stond. Anders dan het nog te bouwen Holocaust-monument, een steenworp verderop, is het Joods Museum in de wijk Kreuzberg niet gewijd aan de massamoord op de Europese jo den. De 3900 werken, waarvan een aantal schenkingen door het Joods Historisch Museum in Amsterdam, moeten volgens di recteur Michael Blumenthal een indruk geven van 'tweeduizend jaar joodse geschiedenis in Duitsland'. Een eerbetoon aan joods-Duitse schrijvers, muzi kanten, wetenschappers, zaken mensen, ambachtslieden en aan een wereld die werd uitgeroeid door de nazi's. Onder de stuk ken bevinden zich het originele manuscript van Einsteins relati viteitstheorie, de dikke bril van filosoof Moses Mendelssohn, prijskaartjes van het warenhuis Wertheim en ook originele ma terialen voor het uitvoeren van besnijdenissen en Barbie-pop- pen in joodse huwelijksdracht. Nagenoeg de complete Duitse politieke, culturele en industrië le elite, onder wie bondskanse lier Schroder en president Rau, bevond zich gisteren onder de 850 genodigden, evenals inter nationale joodse leiders en de voormalige Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, Henri Kissinger. Dirigent Daniël Barenboim en het Chicago Sym phony Orchestra voerden werk uit van Mahler en Schönberg, twee Duitse joden die ooit in Berlijn leefden en werkten. Aan de bouw van het museum ging een lange polemiek vooraf. Uiteindelijk kreeg Libeskind de opdracht en in 1993 begonnen de werkzaamheden aan het 120 miljoen mark kostende, zig-zag vormige gebouw, dat een gebro ken Davidsster uitdrukt. Die laatste keuze duidt er al op dat het Museum - ondanks alle pogingen om de expositie in een breder historisch kader te pas sen - nadrukkelijk een plaats heeft in Duitslands voortduren de pogingen in het reine te ko men met het eigen verleden. „Als Berlijn opnieuw een we reldstad wil zijn, dan is het noodzakelijk dat heel Duitsland begrijpt dat er geen tweede rangsburgers bestaan, geen spe ciale groep van 'echte Duitsers", verwijst directeur Blumenthal naar de desastreuze periode 1933-1945. Blumenthal, die in 1997 werd benoemd tot directeur, is een van de vele joden die terugkeer den naar 'het land van de da ders'. Het joodse leven, ooit na genoeg vernietigd, maakt in Ber lijn een voorzichtige wederop standing door de toestroom van grote aantallen joden uit de voormalige Sovjetunie. Het Joods Museum moet een van de belangrijkste toeristische trekpleisters van de nieuwe Duitse hoofdstad worden. Niet minder dan 600.000 bezoekers worden jaarlijks verwacht. Het museum ontvangt van de bondsregering een jaarlijkse toelage van 25 miljoen mark. zijn er parlementsverkiezingen en veel politieke partijen heb ben de problematiek tot een campagnethema gemaakt, 's Werelds kleinste republiek (12.000 inwoners), het eiland Nauru in de Stille Zuidzee, is be reid de 430 vluchtelingen op te vangen. Er staat de mensen een eigen dorpje te wachten. Dat is gebouwd, met Chinees geld, om de deelnemers te huisvesten tij dens de wereldkampioenschap pen gewichtheffen in oktober. Inmiddels heeft Nauru zich als gastheer van dat toernooi weer teruggetrokken, omdat het de stroom toeschouwers niet zou kunnen verwerken. De beige en zachtroze bunga lows zijn nu evenwel perfect voor het opvangen van de groep bootvluchtelingen, vindt de re gering van het eiland. Er kunnen zeker driehonderd mensen te recht. De rest moet in een tent slapen. Nauru krijgt in ruil van Australië brandstof. Bovendien stuurt Australië generatoren en schrapt het een uitstaande schuld. Buurland Nieuw-Zee- land is wel bereid een aantal vluchtenlingen onderdak te ge ven. Naar schatting 150 Afgha- nen kunnen er binnenkort te recht. hilversum/afp-anp-rtr - Ruud Lubbers, baas van de VN-vluch telingenorganisatie UNHCR, heeft kritiek geuit op de wijze waarop Australië de crisis rond de bootvluchtelingen van de Tampa heeft aangepakt. De wei gering van Australië om de hon derden vluchtelingen aan boord van het Noorse schip Tampa op te nemen is 'overspannen' en ingegeyen door electorale over wegingen. Dat heeft de Nederlandse oud- premier gisteren gezegd tegen de Wereldomroep. Volgens Lub bers had de Australische pre mier Howard de verantwoorde lijkheid voor een goede opvang van de vluchtelingen moeten dragen. De bootvluchtelingen kaapten het Noorse schip op 27 augus tus, nadat zij door de Noren uit zee waren gered. De 430 meren deels Afghaanse vluchtingen wilden asiel aanvragen in Au stralië, maar Howard hield voet bij stuk, en weigerde de Noorse kapitein toestemming te geven de vluchtelingen op Christmas Island aan land te zetten. Het vluchtelingenprobleem is in Au stralië een heet hangijzer, omdat het land veel vluchtelingen aan zijn deuren krijgt. Later dit jaar door onze correspondent Eelco van der Linden durban - Acht dagen lang is er vergaderd op de wereldconferentie tegen racisme in het Zuid- Afrikaanse Durban, en zelfs dat bleek niet lang genoeg. Ze moest alsnog met 24 uur worden verlengd. De bijeenkomst kwam pas tot een. ein de toen de vertalers aangaven er genoeg van te hebben. De Verenigde Staten en Israël waren eerder in de week al weggelopen. Dat er uitein delijk toch een slotverklaring is gekomen, is dan ook een prestatie Iedereen verliet zaterdagavond klagend het al half ontmantelde congrescentrum van Dur ban. Er waren onderwerpen niet of niet goed genoeg behandeld. Het beste wordt dat geïl lustreerd door de slotverklaring zelf, die de de legaties uit 160 landen door de Zuid-Afrikaan- se voorzitter zaterdag min of meer door de strot kregen geduwd. Volgens de VN zelf was er over een kwart van de verklaring zaterdagmorgen nog geen enkele overeenstemming. Maar het geduld, de tijd en ook het geld raakten op. Na een inderhaaste stemming, waarbij werd besloten niet meer over nieuwe teksten te discussiëren, werd de slotverklaring alsnog in de plenaire vergade ring aangenomen. Landen die bedenkingen hadden, kregen later wel het recht op een 'voorbehoud'. De conferentie in Durban werd gedomineerd door het Midden-Oosten en rechtsherstel voor slachtoffers van slavernij. Uiteindelijk ver scheen over het eerste onderwerp een tekst die veel milder was dan degene die de Verenigde Staten en Israël noopten om op te stappen, en waarin zionisme gelijkgesteld werd aan racis me. In de aangenomen tekst wordt onder meer bezorgdheid uitgesproken over het lijden van de Palestijnen onder buitenlandse bezet ting en het recht op terugkeer van de vluchte lingen. Ook noemt het het recht op zelfbe schikking van de Palestijnen, net als het recht op veiligheid voor alle landen in de regio, in clusief Israël. Het compromis was opgesteld door Zuid-Afri- ka, maar gestuurd door de Europese Unie, die na het vertrek van de VS in Durban de rol van conferentieredder op zich nam. De Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Louis Mel- chior, zei vrijdagavond laat dat deze conferen tie niet de plaats was om het Midden-Oosten- vraagstuk op te lossen. De minister greep de gelegenheid aan Europa te presenteren als baken van licht in een boze wereld en roemde en passant de 'geweldige eenheid' die de Unie in Durban had geëta leerd. De retoriek van Melchior stak wat won derlijk af bij de pogingen van hetzelfde Europa om zich in te dekken tegen de financiële con sequenties van de erkenning dat slavernij een misdaad tegen de menselijklieid was. De EU maakte zelfs een officieel voorbehoud ten aanzien van de slottekst. „De slotverkla ring en het actieprogramma zijn geen juridi sche documenten. Ze kunnen niemand ver plichtingen of aansprakelijkheid of een recht op schadevergoeding opleggen", aldus de EU. Veel EU-landen, zoals Nederland, hebben in het verleden een belangrijke bijdrage hebben geleverd aan de herschikking van de wereldbe volking. Naar schatting transporteerden de Europeanen 12 miljoen Afrikanen naar de Nieuwe Wereld. Toch was het compromis over slavernij een lichtpunt. Mensenrechtencommissaris Mary Robinson en veel Afrikaanse landen noemden het een 'historische resultaat'. De slotverkla ring noemt slavernij en slavenhandel in de slotverklaring 'verschrikkelijke tragedies in de geschiedenis van de mensheid', en erkent ze als misdaden tegen de menselijkheid. Behalve als bron van discriminatie en racisme, worden slavernij en kolonialisme ook ge noemd als een oorzaak van onder meer ar moede en instabiliteit. De verklaring stelt ook dat de rijke landen hun historische schuld kunnen verlichten, bijvoorbeeld door iets te doen aan de schuldenlast van de Derde We reld, armoedebesüijding, versterking van de democratie, bevordering van investeringen en het openen van markten. .Afrika had een rendez vous met de geschie denis", zei de Keniaanse bemiddelaar Amina Mohamed. Ze onderstreepte dat het docu ment 'verschrikkelijk imperfect' is. maar wel dat het 'een basis vormt om op te bouwen'. „Voor het eerst is de waardigheid van de zwar te mens erkend", aldus de Keniaanse. Belan genorganisaties van Afro-Amerikanen, die in Durban in groten getale aanwezig waren, lie ten soortgelijke geluiden horen. Mary Robin son, die vrijdag nog zei dat het slotdocument geen opwindende lectuur zou worden, roem de uiteindelijk de conferentie. In haar slot woord onderstreepte ze dat in Durban een be gin was gemaakt met het benoemen en be snijden van racisme.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 5