Ongeloof en kwaadheid om emancipatie-enquête BINNENLAND Schadeclaim Singh Varma kolderiek Moderne oma doet meer dan oppassen Ruime meerderheid maakt zich geen zorgen over financiële afhankelijkheid Tiel loopt uit voor fruitcorso Rivaal: Fortuyn heeft dictatoriale neigingen PvdA: Meer peuters met achterstand bijspijkeren Singh Varma eist miljoenen Helft HlVers slikt trouw medicijnen Summiere voorlichting over Viagra Christelijk Tientallen telefoontjes na aardschok regio Alkmaar Kijkje in Rotterdamse haven maandag 10 SEPTEMBER 20Q1 rwente bekijkt ligheid stadion ede - De leiding van FC te gaat zich buigen over liligheidsbeleid in het Arke >n. Aanleiding is de be ing van een familievak irijftig Ajax-hooligans, af- en zaterdag. Kinderen en kiders zochten totaal tuur een goedheenkomen. len vijf gewonden. iger taxtarief een miljoen' bum - Groenlinks vindt lensen die meer dan een >n gulden per jaar verdie- over zeventig procent moeten betalen. Dat eleider Rosenmöller in in het Radio 1 Journaal. löller erkent dat een (ijk plan niet zo snel een lerheid in de Tweede ka- verwerven, maar con- een grote maatschap- aanhang voor het invoe- [n zo'n fiscale ingreep. miste1 inden spelen >n rechter iNAVEEN - Vrienden van krachte jongen hebben ikeinde in het Drentse laveen voor eigen rechter ;ld. De 17-jarige jongen ijdagnacht door twee jenoten (39 en 22) ver- Vier kennissen van het jffer trokken de volgende tar het huis van de ver- jn. Ze mishandelden de ;n en gooiden ramen in. n vast wegens vrouw rijswijk/anp - Staatssecretaris Verstand (sociale zaken) vindt het moeilijk te geloven dat veel vrouwen zich geen zorgen maken om hun financiële afhankelijk heid, zoals zaterdag bleek uit een onderzoek van dagblad Trouw en onderzoeksbureau B N. Ande ren reageerden kwaad of ge schokt op de resultaten. Uit het onderzoek onder acht honderd Nederlanders blijkt dat het merendeel van de bevolking zich niet druk maakt over de moeizame emancipatie van de arbeidsmarkt. Meer dan tachtig procent maakt er geen punt van dat veel vrouwen nog altijd af hankelijk zijn van het salaris van hun partner. „Kennelijk zijn die vrouwen vooral geneigd him eigen keuze te rechtvaardigen, zonder zich te realiseren wat de consequen ties daarvan zijn", zei Verstand. „Er is ook veel voor nodig om die omslag te maken. We moe ten nog veel meer kinderopvang realiseren. De Wet arbeid zorg moet leiden tot meer maatwerk in de arbeidsverhoudingen." Verstand wijst erop dat ook de premie van zesduizend gulden een extra stimulans is voor vrouwen die buitenshuis aan de slag willen in een betaalde baan. „Mijn beleid blijft erop gericht om de arbeidsparticipatie van vrouwen te verhogen, van 52 procent nu, tot 65 procent in 2010. Maar het blijft voor iedere vrouw een keuze die ze zelf maakt", erkent de bewinds vrouw. Nu heeft 39 procent een inkomen van minimaal bij standhoogte, de kabinetsnorm van financiële zelfstandigheid. Volgens de publicatie laat het de meeste volwassenen koud dat de meeste mannen niet korter gaan werken zodra er kinderen zijn. Ook al betekent dit dat vrouwen minder carrière maken dan mannen, omdat veel banen moeilijk met zorgtaken zijn te combineren. Ruim negentig procent van de ondervraagden vindt het niet erg dat meisjes vaak in typische vrouwenberoe pen terechtkomen. Hoogleraar Vrouw en Recht Ietswaart, verbonden aan de Erasmusuniversiteit Rotterdam, zei geschokt te zijn. „Vrouwen moeten af van de gedachte dat geldzaken te ingewikkeld zijn. De hypotheek, het spaarloon van hun man, ze willen zich er niet mee bezighouden. Maar bij echtscheiding hebben ze dan geen benul. Dat is hartstikke dom." CDA-Kamerlid Visser, woordvoerster voor vrouwenza ken, zegt kwaad te zijn over de uitkomsten. „Het zijn onthut sende cijfers die aantonen wat de gevolgen zijn van het margi naliseren van de vrouwenbewe ging door deze regering." (loon - De politie heeft en een 25-jarige man uit [aangehouden in verband fe verdwijning van de 34- Jeanette Willems uit het atse Hoogeloon. De verscheen woensdag haar werk. Uit sporen in roning concludeert de dat ze niet vrijwillig is kken. De politie wil niet of er een relatie bestaat het slachtoffer en de louden man. ;alen ontdekt rachtwagen 'ndaal - Bij een transport - :in Roosendaal zijn zater- een vrachtwagen tien il- aangetroffen. De man legen Kroatiërs en een 'Waren in de veronderstel- Engeland te zijn. De èur van het bedrijf, dat [Groot-Brittannië een Ing heeft, zag dat de zegel n vrachtwagen was ver- i. Toen hij de laadklep ontdekte hij de man- chauffeur had de wa- Gent van een Britse col ergenomen. bolletjes op nd Walcheren ande - Over een lengte n kilometer zijn gister- g duizenden gele bolle- ngespoeld op het strand Zoutelande en Vrou- lder. De bolletjes vor- an de vloedlijn stroken n tot drie meter breed, iterstaat vermoedt dat etjes parafine of palm- vatten. In het verleden vaker bolletjes met een jke inhoud aangetroffen Zeeuwse strand -n. tiel -Een jongetje loopt met zijn karretje met fruit langs het publiek van het jaarlijkse fruitcorso in Tiel. Voor het eerst konden kinderen hun met fruit en groente beladen voertuigen laten zien aan tienduizenden bezoekers. Bij de grote wagens ging het dorp Echteid met de eerste prijs naar huis. Foto:anp/William Hoogteyling groningen/anp - In een brief aan het bestuur van Leefbaar Nederland (LN), waarin hij zich kandidaat stelt voor het lijsttrek kerschap, heeft het Groningse partijlid Lammerts uitgehaald naar zijn voornaamste tegen kandidaat, Pim Fortuyn. De Rot terdamse oud-hoogleraar heeft dictatoriale eigenschappen, waarschuwt de oud-gedepu teerde voor de provincie Gro ningen. Lammerts, landelijk bekend na dat zijn woning door vandalen werd vernield tijdens de Ooster- parkrellen in 1997, stelde zich gisteren officieel kandidaat om in 2002 als eerste man voor LN te mogen uitkomen tijdens de verkiezingen voor de Tweede Kamer. Volgens de Groninger moet binnen de partij een 'pro gressief tegengewicht' worden geboden tegen de, wat hij noemt, rechts-conservatieve denkbeelden van Fortuyn. Het stoort Lammerts dat Fortuyn zijn partijprogramma al in boek vorm uitgeeft, voordat over de inhoud op het partijcongres is overlegd. „Dat is niet-democra- tisch en riekt naar chantage." De kandidaat-lijsttrekkers uit Groningen en Rotterdam vlie gen elkaar al geruime tijd in de haren. In zijn brief noemt Lam merts Fortuyn 'een stemmen- trekkende populistische gladde kikker, die indien het hem niet zint, wegspringt en voor zichzelf begint'. Fortuyn noemde Lam merts eerder van een ander ni veau dan hijzelf. den haag/anp - Driekwart van de kinderen met onderwijsach terstand moet al voordat ze naar school gaan, worden bijgespij kerd. Dat staat in een vandaag verschenen pamflet van de PvdA over voor- en vroegschool- se educatie. Momenteel volgt slechts een fractie van de betreffende peu ters en kleuters een dergelijk programma. De kwaliteit van deze vorm van educatie kan veel beter, vindt de PvdA. Ook is het niet verstandig het beleid op dit terrein te verdelen tussen de mi nisteries van onderwijs en volksgzondheid, zoals nu ge beurt. Het achterstandenbeleid zou op één ministerie moeten worden geconcentreerd. De werkgroep die pamflet sa menstelde, vindt dat er betaalde scholingsmogelijkheden moeten komen voor mensen met weinig opleiding die een baan in deze sector willen. Er is namelijk een groot personeelstekort bij scho len, peuterspeelzalen en kinder dagverblijven. Voor 40-plussers is volgens de PvdA een apart omscholingsfonds wenselijk. PvdA-staatssecretaris Adelmund heeft als minimumeis gesteld dat tenminste de helft van de kinderen met onderwijsachter stand extra les moet krijgen om vanaf groep drie van de basis school goed mee te kunnen. Het kabinet geeft elk jaar meer dan 1 miljard gulden uit aan onder wijsachterstandbeleid. De resul taten daarvan zijn tot op heden nauwelijks zichtbaar geworden. ngh Varma, oud-Kamer- GroenLinks, denkt recht >en op een schadevergoe- in 'miljoenen guldens' {Tros wegens de onthul- ;elopen zomer in het pro- Opgelicht dat zij een ;e ziekte voorwendde om lacht af te leiden van :huldeisers. Haar advo- Ihalganjansing, beticht de producent René Stokvis in Varma's eer en goede te hebben aangetast. De ;mt hiermee ondanks de ie aspecten kolderieke aan. civiele bodemprocedure adevergoeding, die Dhal- >ing bij de Amsterdamse heeft aangespannen, 'arma weinig kans. Zij ïliswaar schade opgelo- >r alle publiciteit - zij het lanciële - maar om voor ing in aanmerking te ko- loet worden bewezen dat onrechtmatig heeft ge ld. Varma's advocaat stelt vers van Opgelicht aan- kjijk voor 'de vernietiging ar politieke levenswerk' haai- verdere maatschap - loopbaan. 'Daar mag een schadevergoeding tegen- j Varma zelf is echter ver antwoordelijk voor de schade aan haar reputatie. Zij heeft toe gegeven dat zij over haar ziekte heeft gelogen. Haar advocaat, dezelfde, bevestigde dat eind augustus in een schriftelijke ver klaring. De in Opge licht naar buiten ge brachte twijfel was dus terecht, wat een beschuldiging van smaad of laster on houdbaar maakt. Ook een klacht over schending van Var ma's privacy is niet sterk, omdat zij zelf als publiek persoon had rondgebazuind terminaal ziek te zijn. Wat overblijft is de vraag of de Tros journalistiek zorgvuldig heeft gehandeld. Ook op dit punt zegt de omroep een rechtszaak met vertrouwen tegemoet te zien. Wel schaatsten de makers van Opgelicht op dun ijs. Het valt niet te ontkennen dat er in juli, toen zij de door Varma gepleeg de misleiding aan de kaak stel den, alleen nog maar vermoe dens bestonden. Doordat Var ma niet inging op de uitnodi ging een weerwoord te geven, kwamen in de uitzending alleen Gijs Schreuders juridisch medewerker vijandige schuldeisers aan het woord, onder wie een anonie me, onherkenbaar in beeld ge brachte vrouw. Afgelopen vrijdag was deze vrouw, dit maal wel voorzien van een naam en een gezicht, nog maals te zien in Op gelicht. Daar bleek dat zij Groenlinks- fractieleider Rosen möller maanden lang vergeefs ge waarschuwd had tegen de verzinsels van Varma. Ook verscheen zij in het mediaprogramma De leugen regeert. Opvallend was dat niet werd opgehel derd (en door pre sentator Felix Meurders niet ge vraagd) waarom zij het in juli nog nodig vond haar identiteit verborgen te houden. Volgens advocaat Dhalganjan- sing moeten de makers van Op gelicht nu alsnog bewijzen dat Varma niet ziek is, hoewel zij suikerziekte en psychische klachten heeft. Deze stelling is eenvoudig te ontzenuwen: het ging in juli uitsluitend om de vraag of het ex-Kamerlid aan een terminale ziekte leed, zoals zij haar partij en het publiek had wijsgemaakt. Dhalganjansing zelfheeft tot 23 augustus volge houden dat er verldaringen van twee artsen waren volgens wel ke zijn cliënt aan een dodelijke ziekte leed. Ook verkondigde hij persoonlijk te weten welke ter minale ziekte dat betrof. De advocaat strooit inmiddels kwistig beschuldigingen rond. Nadat Van Lanschot bankiers aankondigden het appartement van Varma in Amsterdam te zul len veilen wegens een schuld van 450.000 gulden, stelde Dhal ganjansing de bank aansprake lijk voor een mogelijk te lage op brengst. Bovendien betichtte hij kennissen van Varma van mis bruik van haar creditcard en pinpas. Intussen moet hij Var ma ook nog verdedigen in de rechtszaak die de Ninash Foun dation, die 250.000 gulden van haar vordert, tegen haar heeft aangespannen wegens oplich ting, smaad en laster. Het effect van al deze procedu res - Dhalganjansing heeft ook nog een klacht ingediend bij de Raad voor de Journalistiek - is dat Varma alleen maar dieper in de schulden raakt. Haar advoca- tenrekening lijkt althans flink op te lopen. rijswijk/anp - De in op spraak geraakte oud-politica van GroenLinks Tara Singh Varma daagt omroepvereni ging Tros en producent René Stokvis voor de rechter. Singh Varma eist miljoenen gul dens omdat zij door de uit zending van het programma Opgelicht voor het leven is geruïneerd. Tros Opgelicht onthulde deze zomer dat Singh Varma een dodelijke ziekte heeft voorge wend om haar schulden te ontwijken. De oud-politica, die in mei de Tweede Kamer verliet omdat ze aan een ter minale ziekte zou lijden, vindt dat de programmama kers 'roekeloos en sensatie belust' te werk zijn gegaan en haar eer en goede naam heb ben aangetast. De Tros ziet de rechtszaak 'met vertrouwen' tegemoet, laat een woordvoerder weten. „De uitzending is zorgvuldig gemaakt. We hebben op een goede journalistieke manier aangetoond dat Singh Varma een terminale ziekte heeft voorgewend om van haar schulden af te komen." De zitting is op 3 oktober bij de rechtbank in Amsterdam. amsterdam/anp - Ongeveer de helft van de HlV-patiënten neemt dagelijks de voorgeschre ven medicijnen en volgt nauw gezet de verdere medische ad viezen. Dat blijkt uit een onder zoek van het Academisch Me disch Centrum in Amsterdam. De onderzoekers Nieuwkerk en Spanger volgden de patiënten in 1998 en 1999. Als een patiënt het medisch regime van pillen slikken en een dieet niet kan op brengen, is de therapie minder effectief. De onderzoekers kun nen echter niet zeggen welke mate van therapietrouw nood zakelijk is om het virus onder controle te houden. GroenLinks wil huursubsidie voor kamerbewoners den hjlag/anp - GroenLinks wil kamerbewoners huursubsidie geven. Daardoor worden ka mers voor studenten en jonge ren beter betaalbaar. Nu geven zij vaak meer dan de helft van hun inkomen uit aan wonen. Momenteel kan alleen iemand met een zelfstandige ruimte (ei gen voordeur, sanitair en keu ken) voor huursubsidie in aan merking komen. GroenLinks vindt die 'discriminatie' van ka merbewoners achterhaald. Vooral in Haarlem, Amsterdam, Utrecht, Den Haag en Eindho ven is het tekort aan kamers nij pend, stelt de partij in navolging van studentenvakbonden. GroenLinks vindt dat staatsse cretaris Remkes (volkshuisves ting) onvoldoende doet voor ka merbewoners. Nieuwbouw is de enige oplossing, vindt Kamerlid Van Gent. Rijke woningcorpora ties moeten worden gedwongen onrendabele investeringen te doen. Dat kan makkelijk want een deel van hun geld staat toch maar 'nutteloos' op de bankre kening, aldus GroenLinks. den hjvag/gpd - Viagra-fabrikant Pfizer geeft de Amerikaanse consument een betere voorlich ting dan de Nederlandse gebrui ker van de erectiepil. Terwijl Pfi zer in de VS nadnikkelijk waar schuwt tegen de illegale handel via internet, krijgt de consument in ons land op internet alleen de tekst van de bijsluiter te lezen. Pfizer zegt dat de Nederlandse wetgeving een uitgebreidere waarschuwing niet toestaat. Vrijdag werd bekend dat door il legaal gebruik in Duitsland der tig mannen en in Nederland ze ventien gebruikers zijn overle den. Het ministerie van volksge zondheid onderzoekt met het College ter Beoordeling van Ge neesmiddelen of uit de gegevens van de overledenen in ons land één enkele oorzaak te halen valt. Vooralsnog is er volgens het mi nisterie geen reden aan te ne men dat het middel onveilig is. In de VS benadert Pfizer de con sument open en adviseert de producent het middel niet on-li ne aan te schaffen. Op de Ne derlandse site legt Pfizer uit dat hartaanval, beroerte, onregel matige hartslag en overlijden 'af en toe zijn gemeld'. De belangstelling voor het blau we pilletje blijft massaal be staan. Ook via Nederlandstalige pagina's kunnen de pillen wor den aangeschaft. COMMENTAAR Heeft een moslim wat bij het Christen Democratisch Appèl te zoeken? En waarom zet het CDA een islamitische politicus hoog op de kandidatenlijst? Het zijn twee vragen die tonen hoe ver de integratie van allochtonen in de Nederlandse sa menleving al is gevorderd. Het zijn ook twee vragen die de fundamenten raken van het CDA en - breder - van alle maat schappelijke organisaties van levensbeschouwelijke komaf. Een groep van enkele honderden CDA'ers gaf dit weekeinde een simpel antwoord op deze vragen: wanneer er moslims op de kandidatenlijst van de partij komen, 'worden de chris telijke beginselen bedreigd'. Ze richten hun pijlen daarbij vooral op het, van oorsprong Turkse, Kamerlid Coskun Cö- rüz, maar de pijn zit dieper. Islamieten hanteren de bijbel niet als richtsnoer, aldus de Beweging Christelijke Koers CDA. En zelfs gematigde moslims zijn niet te vertrouwen: „De islamieten zijn inmiddels gevaarlijker dan de commu nisten", meent de voortzitter van de Beweging. Het getuigt van een erg benauwd wereldbeeld en speelt in op primitieve angstgevoelens. Het ontkent dat de Islam voor veel aanhan gers zin geeft aan het leven en moreel houvast biedt en dat het hoofddoekje echt niet altijd een blinddoek is. Het CDA is vanzelfsprekend baas in eigen kring. Het is goed koop om de partij ervan te beschuldigen met de kandidaat stelling van moslims uit te zijn op puur electoraal winstbe jag. Essentieel is dat de partij door de deuren open te zetten naar islamieten aangeeft dat ze bereid is na te denken over de vraag welke morele waarden ze aanhangt. Daarbij gaat het niet meer om de exacte uitleg van bijbelteksten, maar om het zoeken naar inspiratiebronnen. Inspiratie voor zaken als naastenliefde en rentmeesterschap. Dat is weliswaar wat minder bijbelvast, maar past wel bij de brede volkspartij die het CDA wil zijn. Moslims die zulke democratische en more le waarden aanhangen en in de praktijk brengen, passen daar goed bij. haarlem/anp - De oma's van nu zitten niet meer achter de gera niums te borduren en te wach ten tot de kinderen of kleinkin deren eens langskomen. Ze lei den een sociaal actief leven, werken veelal en zijn daarom zeker niet altijd maar beschik baar als oppas. Dit moderne beeld van oma komt naar voren in een enquête onder 786 vrouwen van vijftig jaar of ouder. Het onderzoek is uitgevoerd door de universiteit van Utrecht in opdracht van het ouderenmaandblad Midi en marketingbureau Senioragency. Van de ondervraagde oma's (met een gemiddelde leeftijd van 59,3 jaar) is bijna 80 procent het niet eens met de stelling dat oma altijd paraat moet zijn om op de kleinkinderen te passen. Ruim 36 procent heeft nog een betaalde baan, 28 procent doet vrijwilligerswerk en slechts een kleine 12 procent is huisvrouw. De nieuwe oma's presenteren zich in het onderzoek als actieve vrouwen, die zin in het leven hebben en zich niet oud voelen. Ze vinden over het algemeen dat ze desondanks een goede band met hun kinderen en kleinkinderen hebben. Uit de enquête blijkt verder dat ruime eenderde van de oma's geld overmaakt naar spaar- en beleggingsrekeningen van hun kleinkinderen: 28 procent stort jaarlijks meer dan 500 gulden. Spelletjes doen of samen liedjes zingen zijn uit. De moderne oma leest voor, kijkt samen met de kleinkinderen televisie of vi deo of maakt een wandeling. De meeste oma's zien hun kleingrut vier tot vijf keer per maand. alkmjlar/gpd - De aardbeving die gisteren met een kracht van 3.2 op de schaal van Richter Alk maar en omgeving heeft getrof fen, deed zich, volgens seismo loog Dost van het KNMI, om precies twee minuten voor ne gen voor. De aarde trilde gedu rende tien tot vijftien seconden. Twee huizen in de Alkmaarse wijk Huiswaard liepen lichte schade op. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. Volgens Dost zijn de bewerin gen dat de aardschokken rond Alkmaar heviger worden onzin. Politie, brandweer en het KNMI kregen direct na de schok vele tientallen telefoontjes van ge schrokken en/of nieuwsgierige mensen die wilden weten wat er aan de hand was. Seismoloog Dost: „Een schok zoals deze is voor Nederland heel behoorlijk. En omdat hij zich tamelijk ondiep voordeed, tussen de twee en drie kilome ter, is het heel goed mogelijk dat mensen hem als pittig hebben ervaren." Het was gisteren voor de derde keer dat het KNMI een aard schok in de regio Alkmaar regi streerde. De eerste waren op 6 augustus en 21 september 1994. Die hadden een kracht van res pectievelijk 3.0 en 3.2 op de schaal van Richter. Dost ziet een mogelijke relatie met de gaswin ning door BP-Amoco." „Als je ergens gas uit haalt, verandert de ondergrond. Die moet zich aanpassen, gaat op zoek naar een nieuw evenwicht. En dat kan van tijd tot tijd schokken zoals gisteren veroorzaken." De zwaarste beving die het KNMI tot nu toe in Nederland regi streerde, was in Roermond in 1992 (5.8 op de schaal van Rich ter). Rotterdam - Drukte op de Willemskade tijdens de 24ste editie van de Wereldhavendagen in Rotterdam. Door het slechte weer werden veel onderdelen afgelast, zoals demonstraties van de marine en de brand weer. Het evenement trok zo'n 30.000 mensen. Foto: GPD/Jaap Rozema

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 3