Jackson kan live niet echt boeien GESPREK VAN DE DAG De Renault 4: daar kon je tenminste iets mee Steeds vroeger boeken voor de winterzon Huiswerk MAANDAG 10 SEPTEMBER 200; MENSELIJK In het Londense Hyde Park komt een fontein ter herinnering aan PRINSES DIANA. Er is ruim tien miljoen gulden beschikbaar voor het bouwwerk, dat over twee jaar klaar moet zijn. Aan de ontwer per de taak de geest van de in 1997 verongelukte prinses in de fontein tot uiting te laten komen. Volgens de opdrachtgever moet de fontein de ogen en de zintui gen de nodige prikkels geven en moeten de planten en dieren in de nabije omgeving een oppep per krijgen. Het ontwerp moet een frisse uitstraling hebben, ge- inspireerd op de herinnering aan de prinses zelf. Daarnaast moe ten in de fontein speelsheid, be weging en reflectie tot uiting ko men. Het is nog niet bekend wie de fontein gaat ontwer pen. Volgende week begint een wereldwijde zoektocht naar kandidaten. In de metrostations in de Indiase stad Calcutta klinkt vanaf volgende week kalmerende KLASSIEKE MUZIEK. Dat is onderdeel van een campagne die passagiers ervan moet weerhouden om voor de treinen te springen. Sinds de metro in Calcutta in 1984 is gaan rijden, hebben al 59 mensen ZELFMOORD geprobeerd te plegen door zich voor de trein te gooien. Van hen overleefden 26 het niet. De zeventien metrostations draaien vanaf volgende week muziek die speciaal is gecomponeerd door een plaatselij ke muzikant. Metrowoordvoerder Banerjee zei te hopen dat mensen die zelfmoord willen plegen, door de muziek en de bijbehorende posters op andere gedachten komen. De gemeente Amsterdam roept Amsterdammers in haar nieuwskrant amsterdam.nl op ideeën aan te dragen voor het KONINKLIJK HUWELIJK tussen kroonprins Willem Alexander en Méxima. ,,We willen heel graag ideeën ont vangen voor de huwelijksdag op 2 februari volgend jaar. Alle voorstellen worden bekeken", belooft gemeentelijk projectleider A. de Hommel. Het gaat de gemeente Am sterdam om de publieksactiviteiten tijdens het koninklijk huwelijk in de hoofdstad. Eerder maakte het Nationaal Oranje Comité al bekend Willem Alexander en Méxima een nationaal feest te willen aanbieden. Een muzikale wave door Nederland zou zijn hoogtepunt moeten bele ven op het Museumplein in Amsterdam. Een 39-jarige Japanse BERGBEKLIMMER die sinds 23 augustus werd vermist, is gisteren levend in zijn tent aangetroffen. Hij blijkt zich al die tijd in leven te hebben met het drinken van regenwater, meldde de politie. Take- hisa Mekaru had gezegd dat hij de berg Kurai wilde be klimmen. Hij is daarin geslaagd, want andere bergbe klimmers troffen hem daar zondag vijftien meter onder de top aan in zijn tent. Waarom hij niet aan de afdaling is begonnen, is niet bekend. Volgens de politie leed Mekaru aan uitdroging, maar was hij wel bij kennis. Hij is ter ob servatie in een ziekenhuis opgenomen. De oudste dochter van oud-koning Con- stantijn van Grieken land is in verwach ting. PRINSES ALEXIA (36) en haar Spaanse echtgenoot Carlos Morales Quin- tana hopen eind fe bruari hun eerste kind te krijgen. De 61-jarige Constantijn en zijn vrouw konin gin Anne-Marie, die al 34 in ballingschap in Londen leven, lie ten gisteren weten erg blij te zijn met de aanstaande geboorte van hun vierde klein kind. Prinses Alexia en haar man wonen in Spanje. Twee jaar geleden trouw den ze in Londen. De bruiloft werd bijgewoond door tal rijke leden van Europese koningshuizen. Wat doet iemand die terugkomt van vakantie? Gauw de volgende vakantie boeken. Wie dat nog niet heeft ge daan maar in de kerstvakantie toch naar de zon wil, moet opschieten, want de meeste reizen zijn al ver kocht. Vroegboekingen: een zegen voor de reisbranche, een crime voor wie pas later wil of kan beslissen. Een reis naar de winterzon in Thailand is niet meer te krijgen. Ook reizen naar zonnige bestemmingen als de Domini caanse Republiek, Mexico en Egypte zijn bijna op. En de niet zon gegarandeerde - maar toch altijd nog aange naam warme - Canarische Eilanden raken met de dag voller. Appartementen zat, hotelbedden genoeg in de zonnige landen. Dat zie je zo in de nog maar net verschenen winterzonbrochures. Vliegtuigstoelen, die vormen het probleem. Valt er nog wat te kiezen? .Afrika. Daar zijn wel mogelijkheden", zegt de woordvoerster van reisgi- gant Travelunie. Ook voor de kerst van 2002 is het dringen geblazen. „We hebben al honderden boekingen binnen. Er zijn zelfs mensen die hun zomervakantie van 2003 al hebben be sproken", zegt Coby van Dongen van De Jong Intra Va kanties. Volgens de woordvoerster zijn die ultra-vroegboekers voornamelijk mensen die terugkomen van vakantie en het zó naar hun zin hebben gehad dat ze zo zeker mo gelijk willen zijn dat het volgende keren weer nét zo leuk wordt. De zogenoemde repeaters. „Ze vallen voor het mooie complex, het grote zwembad of die ene bepaalde kamer. Er zijn ook veel trouwe buspassagiers die lang van tevoren een rondreis bestellen." Een vertrekgarantie krijgen zulke vroegboekers niet, want een jaar van tevoren weet een reisorganisatie nog helemaal niet wat er in het programma zit. Het populai re appartementencomplex kan wel afgebrand zijn, of een nieuwe eigenaar hebben waarmee geen overeen stemming kan worden bereikt. Van Dongen: „Vóórboe- kers krijgen een pro forma bevestiging. Als de gewenste reis inderdaad in het pakket komt, zijn zij de eerste die we boeken." Zelf denkt ze ook wel eens 'tsjonge jonge, dat ze nu al weten waar ze over vier seizoenen zin in hebben', zegt de woordvoerster.Aan de andere kant, gelijk hebben ze. Mensen vinden vakantie erg belangrijk. Ze zoeken zekerheid." De Renault 4 werd veertig jaar geleden uitgebracht, in Neder land staan nog 2.000 Viertjes' geregistreerd. Gisteren kwamen zo'n 200 R4- enthousiasten uit binnen- en buitenland bijeen in het Open luchtmuseum te Arnhem om hun geliefde auto in het zonne tje te zetten. Dat laatste lukte ze ker niet de gehele dag, maar de Renault-rijders lieten zich uiter aard niet kennen. De R4, die voor het eerst ver scheen als R3, is nooit zo geliefd geworden als de Fiat 500, Ci- troën 2CV, VW Kever of de Mini. Toch was hij enorm vernieu wend en bovenal praktisch. De Fiat en de Kever kwamen uit het tijdperk dat de ingenieurs de 'al les achterin'-filosofie aanhin gen: motor zowel als aandrijving achter. De Citroën, de Renault en de Mini waren moderner: daar zat alles voorin. De R4 werd door het publiek meteen geadopteerd als praktische op volger van de Citroën 2CV (Eend), die toen al 15 jaar op de markt was. Het werd een we reldauto voor Renault, aanvan kelijk alleen in Frankrijk gepro duceerd, maai- later in fabrieken over de hele wereld. In Frankrijk was hij er zelfs met vierwielaandrijving, onder meer voor de gendarmerie. De Franse auto-industrie legde zich vooral op aandringen van Renault-chef Dreyfus in de jaren zestig toe op innovatie. Want het staatsbedrijf Renault was aartsconservatief in die jaren en de slimme Dreyfus zag in dat er een betaalbare, praktische auto voor het grote publiek moest komen. In vroeger tijden had Renault uitsluitend deftige, dure limousines gebouwd. In juli 1961 verscheen dan de opzienbarende R4. Daar kón je tenminste iets mee, want hij had een knoert van een achterklep en dat was in een auto nog niet vertoond. In 1966 waren er in de Franse fabriek van Billancourt, de bakermat van Renault, al een miljoen gebouwd. Pas in 1994 werd de laatste Vier gemaakt in de Renaultfabriek te Marokko, na een productie van ruim 8,1 miljoen exemplaren. Vele Viertjes stonden gisteren opgesteld in het Openluchtmuseum te Arnhem. Foto: Hans van Oort 'King of Pop wordt King of Flop' Voor het eerst in jaren stond Michael Jackson vrijdagavond weer op het podium voor een li ve optreden. The King of Pop werd door een enthousiast publiek in Madison Square Gar den in New York begroet. Onder de toeschou wers waren vele grote sterren. Zij moesten lang wachten voor het concert begon, want de ster arriveerde bijna een uur te laat. Ook daarna liep het niet vlekkeloos. Veel fans wa ren niet tevreden over het optreden en verlieten vootijdig de zaal. Het optreden, dat samen met een tweede show vandaag bedoeld is om stil te staan bij Jacksons der tigjarige loop baan als soloar tiest, was volgens ken ners niet echt de aan zet tot een grote co meback. De 43-jarige Jackson oogde een stuk minder fit dan een aantal van de gasten, met wie hij gezamenlijk optrad. De show was verge ven van grote sterren als Whitney Houston, Liza Minnelli en Destiny's Child. Michael trad er ook weer op met zijn broers, maar echte indruk konden de inspanningen van Michael niet maken. Zelfs Jacksons beste vriendin, de 69-jarige Liz Taylor, zag er jeug diger uit dan de lijkbleke 'Jacko'. Maar de zanger logenstrafte berichten in de Ameri kaanse media waarin gemeld werd dat hij niet eens meer fit genoeg was om een paar dansjes te doen. Toch verliet een op de vier bezoekers voortijdig heeft de zaal voortijdig ontevreden verlaten. Een deel heeft ook zijn geld teruggeëist. John Bitzer van de intemet-muzieksite CD- Now meent dat Michael zijn contact met het gewone publiek heeft verloren. „Er is veel gebeurd in de periode dat hij weg was." Bitzer gelooft ook niet dat het nieuwe album van 'Wacko Jacko' een grote klapper zal worden. En net op het moment dat Michael Jackson weer voorzichtig aan zijn comeback denkt, doemen alweer andere problemen op. Twee van zijn voormalige financiële adviseurs gaan een proces tegen de Amerikaanse zan ger voeren. Ze zeggen nog geld van hem te goed te hebben en eisen 25 miljoen dollar. Jackson hoorde afgelopen vrijdag van de aanklacht, vlak voor zijn concert in New York waarmee hij zijn nieuwe album Invin- Michael Jackson wordt omhelsd door zijn broer Jackie, zingt met Britney Spears en treedt solo op. Maar hij kon veel mensen niet boeien. Fotos: AP/Reuters cible promootte. Jackson zelf ontkent dan schulden heeft, aldus zijn advocaat. De t optredens in New York leveren hem een :l slordige 10 miljoen dollar op. Het optreden vrijdag in New York begon ook al niet erg vrolijk. Acteur Marlon Bra do, vriend van 'Wacko Jacko', praatte zo j( langdradig over de weldaden van Micha voor noodlijdende kindertjes dat hij met boegeroep van de fans in de zaal werd gi confronteerd. Michael bekeek zijn eigen r, meback-show eerst vanuit een zitplaats de zaal, gezeten naast zijn moeder-vrien c Elizabeth Taylor. Jackson was vrijdag nog te gast bij de uit king van de MTV Video Music Awards, n 1 daar danste hij alleen. Zijn cd Invincible eerste sinds zes jaar - van de 43-jarige M chael Jackson komt in oktober uit. SomrL Amerikaanse muziekkenners denken da® Jacksons loopbaan ten einde is als de cdj« flopt. Somber voorteken is wellicht dat di bezoekers van het concert in Madison St re Garden minder enthousiast waren ovi de nummers van zijn nieuwe album dan over zijn vroegere hits. De nieuwszendei ABC verkondigde de mening dat Jacksoi lang niet meer de 'King of Pop' is maar 'King of Flop'. Alle vaders van minderjarige dochters wor- erdoor bezocht. Door onmetelijke ang sten voor uitspraken in de categorie: - „Ik wil net zo'n tatoeage als m'n nieu we vriend. - „Ik heb het even nagekeken en je WA- polis dekt de schade tot een miljoen. „En het goede nieuws is. we noemen hem - of haar - Dickie! Naar jou. pap! Dan kwam ik er - ik ben de eer ste om dat toe te geven - in de eerste week dat in Midden-Ne derland de scholen weer begon nen. nog heel genadig af toen ik mijn dochter hoorde zeggen: .Ik hoop dat we huiswerk krijgen. Maar een schok bleef het. Huiswerk. De ballast voor wat een lichtzinnige jeugd zou moeten zijn, neergepend met een on leesbaar handschrift in de spaarzame ruimte tussen je favoriete popgroep (Slade) en de leukste zangeres (dat blonde meisje van The Middle of the Rood) op de bladzij den van je Rijam Schoolagenda. Huis werk. Dat was voor je ouders altijd wel een reden om je 's avonds na het eten huisarrest te geven, de aanleiding voor slapeloze nach ten voorafgaand aan een slecht geleerde s.o. (schriftelijke overhoring) en voor moeizaam onderhandelen om in vrije uren de schriften van je klasgenoten te kunnen overschrijven. Daarom wilde het besef maar heel langzaam tot mij doordringen dat huiswerk voor mijn dochter in groep zes van de basisschool als een nieuwe stap naar volwassenheid wordt beschouwd. Als een middel om haar onge breidelde leergierigheid te vergroten. En een reden om het gedeelte van haar slaapkamer dat overmoedige ouders drie jaar geleden hebben ingericht als een middelgrote kan toortuin, eindelijk ook voor dat doel te kun nen gebruiken. Maar in dat opzicht was de eerste schooldag een hevige teleurstelling. Er kwam geen huis werk. En de nieuwe juf... Ja, wat was er met de nieuwe juf? Die praat zoveel. Ze was be nieuwd of dat dit jaar niet ten koste ging van het leerplan. De eerste dagen van het school- seizoen besteedde de leerkracht vooral aan dacht aan het eindeloos opdreunen en door nemen van de 34 schoolregels. Mijn dochter verlangt naar huiswerk en klaagt over een kletsende juf. Zo voelt dat dus, als de wereld in één keer op z'n kop wordt gezet. Ik balanceer op het randje van de reddeloosheid wanneer ze als enige licht puntje van de week memoreert dat ze klas- sendienst heeft. Klassendienst. Een corvee met een ogenschijnlijk opvoedkundig karak ter, maar in de praktijk niet meer dan een mogelijkheid voor de schoolleiding om rond te komen van het schamele bedrag dat het ministerie van onderivijs voor schoonmaak- werkzaamheden beschikbaar stelt. Het enige wat ik mezelf uit mijn schooltijd van iets als klassendienst kan herinneren was dat Harry Halkenberg (die op het speel plein en ver daarbuiten als Harrie Hakkele- kak door het leven ging) door meester leper naar de kelder van de school (een donker hol aan het eind van de gang, verscholen onder een betonnen trap van tiuee verdiepingen) werd gestuurd om te kijken of het stoffer en blik daar lag. Harry haastte zich de klas uit, sprin tte de gang door, nam de 26 treden it de betonnen trap, doorzocht de kelder, spoedde zich de trap weer op, spurtte teri door de gang en meldde meester leper tuk twee gierende ademstoten door: „Ja, het Ik, er." Zo maakten wij, toen alles in de wereld n overzichtelijk was, korte metten met de Ja sendienst. En iets van die houding zie ikf mijn geruststelling weerspiegeld in de nu nier waarop mijn zoon zijn lichtzinnige b gang naar de basisschool maakt. Hij (5) m wisselde afgelopen week groep 1 voorgrck 2. Maar dit keer is het mijn eega die zichy een bezwaard gemoed afvraagt waarmet met zijn geboorte, de samenleving heeft tb rijkt. Van onze 9-jarige modeldochter hoi den we dat hij op zijn eerste schooldag a juf aansprak met: „Zo, jij hebt dikke billen. „En wat zei de juf toen?" „Ja, dat vind ik zelf ook. Onze zoon heeft voorlopig wél huiswerk.fa Mijn echtgenote schoolt hem bij in biolok exacte vakken en vrouwenstudies.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 2