perste ledenlijst Tehado stond op bierviltjes 9 SPORT T ennisvereniging Hazerswoude-Dorp DE CLUB VAN DE WEEK sport Jongens zaterdag 1 SPORT IN BEELD CLUB VAN DE WEEK erpertz kan zich de wed- ïap nog maar al te goed leren. Initiatiefnemer Hans jter wilde niet geloven dat o negen maanden na de tingsvergadering zijn eigen jark zou openen in Hazers- Dorp. Herpertz was er van overtuigd. Inzet: een intreau van vijf liter. Twee voor het verstrijken van nijn, kon Herpertz tijdens stuursvergadering de um in ontvangst nemen, ng dezelfde avond niet hé- op, maar de volgende dag niet echt fit", weet de al- ite voorzitter van de club uidige preses Wim Vreeke zijn voorgangers Hans en Piet Herpertz zijn er in ooie clubhuis van Tehado oed voor gaan zitten. Wat een twee uur durende ischakeling van anekdo- rakterbeschrijvingen en edenislessen. Alleen de iting van de club is al een li op zich. Elf procent van rolldng van Hazerswoude- jeoefende 25 jaar geleden nissport, maar een club niet. „Het idee om er een ichten is geboren tijdens jeenkomst van de heren lans de Ruijter zocht in die mee wilden doen en n op bierviltjes hun hand- fam: Tennisvereniging Hazerswoude Dorp. pgericht: 19-8-1976. irjal leden: 530, van wie 30 jeugdtennissers. ributie: ƒ245 voor seni- ƒ155 voor kinderen tot ar en ƒ135 voor junioren tot 10 jaar. nelden: Arja Neys, tele foon 0172-588620. jtepunt: de opening van 4 iet nieuwe clubhuis. tepunt: de periode inde club zo groot tlpde te zijn, dat de ex- ade van de bar werd uit besteed. VALLEND ItNWEZIC i L-2: Paul Montagne tekening zetten. We kregen in gefluisterd dat we Piet Herpertz moesten benaderen. Als hij de kar zou trekken, kwam alles goed", zegt Kraal. Met een flesje jenever onder de arm werd het gemeentebestuur benaderd. De medewerking wordt nu nog steeds 'ongeloof lijk' genoemd. „We hadden 375 duizend gulden nodig. Die heb ben we gekregen en voor dat be drag hebben we het allemaal ge daan. Voorwaarde was wel dat de vereniging ook tien procent van dat bedrag op tafel zou leg gen." En dat bleek bij het innen van de eerste contributie geen enkel probleem. Vreeke: „De prognose was dat we na twee jaar 190 leden zouden hebben, maar we liepen daarop voor." Tijdens de oprichtingsvergade ring meldden zich al 130 tennis sers aan en bij de oplevering van het park was dat aantal onge veer verdrievoudigd. Een houten keet diende als on derkomen. „We moesten die van de gemeente overnemen. Naderhand is daar nog een lui fel aan gekomen. En tot zes jaar geleden heeft die keet als club gebouw dienst gedaan." De in middels overleden Hans de Ruijter zorgde voor de aankle ding van het park. „Hij ging in de omgeving alle boomkwekers langs en kwam terug met een vrachtwagen vol bomen, hees ters en planten. We hebben twee boomplantdagen gehou den om alles een plek te geven." Mede door de bouw van twee nieuwe woonwijken en tennis sers van buitenaf groeide de club naar ruim vijfhonderd le den. Om die allemaal te kunnen huisvesten was de aanleg van krijgt sportmaieriaal aangeboden aoor: Vijf Meiplein 17 - Leiden Tel. 071 - 576 01 44 een zesde baan noodzakelijk ge worden. „We hebben hier zelfs een groepje uit de Nessepolder bij Boskoop. Een stel vrienden dat voor de nodige baromzet zorgt", klinkt het vermakelijk uit de mond van Vreeke. Het moge duidelijk zijn. Het eli taire karakter dat ooit onlosma kelijk met tennis was verbon den, bestaat niet meer. Her pertz: „We hadden geen ballota gecommissie, maar kenden wel vrij strenge regels qua gedrag en kleding." Het was een opmerkelijke com binatie: Herpertz en Tehado. „Ik had namelijk nog nooit een rac ket aangeraakt." Hij kreeg al snel de helpende hand toegesto ken. 'Als de baan open gaat, kan jij een bal slaan', werd hem ver zekerd. Het was geen loze belof te. Een aantal jaren later stopte de eerste preses ermee. Tegen de bouw van de zo door hem verlangde tennishal bestond te veel weerstand. „Als we een be zetting van zeventig procent zouden hebben, dan was een rendement van achttien procent mogelijk. 'Maar wat als Benthui zen straks een hal gaat bouwen', zeiden ze tegen me. Ik vond dat onzin. Als de zon valt, zijn we al lemaal dood." Vreeke hoort er van op. Een ten nishal maakt onderdeel uit van de toekomstplannen van Teha do, maar hij heeft nooit geweten dat er in het verleden ook po gingen zijn ondernomen. „En we denken daarnaast na over de aanleg van winterharde banen. French court." Maar of ze het bij Tehado nou over verleden of toekomst heb ben, één ding is er niet veran derd. „De opzet van de club, met vele commissies, is nog steeds hetzelfde. Er is altijd vol doende niveau in het bestuur geweest om goede keuzes te kunnen maken en de eigen broek op te kunnen houden. Je moet zuinig met de centen om gaan en geen stomme dingen doen." Een keer lukte dat niet. Kraal: „We hebben een jaar de bar van het clubhuis verpacht en kregen daar grijze haren van. We moes ten de boel na die periode che misch laten reinigen." De club is ook te klein voor een com merciële exploitatie meent Vreeke. „Bij een vereniging van 500 leden is dat niet mogelijk, wel bij een club met 800 tot 1200 tennissers. Bovendien krijg je, als je daaraan toegeeft, een heel andere cultuur in de ver eniging." En de cultuur van Tehado is dat de leden gewend zijn om hun eigen boontjes te doppen. Het nieuwe clubgebouw is daar mis- Foto: Hielco Kuipers TEAM VAN DE WEEK Jelle de Gelder, Gijs Zeestraten, Thomas Gordijn, Christoph Teu- wen en Daan de Ru speelden tijdens de afgelopen competitie voor het eerst samen met elkaar in een team en gelijk pakten ze de titel in de derde klasse op zaterdag. In zes ronden bleef het eerste jongensteam ongeslagen. Alleen met Nieuwkoop werden de pun ten gedeeld. „De kracht van de ploeg is de prima sfeer. Er is geen onvertogen woord gevallen. Het kampioenschap is vrij rustig ge vierd. De jongens zijn in de bloemen gezet, maar het was niet echt een spetterend feest", zegt begeleider Kees de Ru. De spelers in het team zijn tussen de 14 en 16 jaar oud, alleen zijn zoon Daan vormt een uitzondering. Met zijn 11 jaar is hij de ben jamin van het team. Hij is ook de clubkampioen in de leeftijdsca tegorie tot en met 17 jaar en traint twee keer in de week bij de bond. Naast het eerste team spelen er bij Tehado nog twee jongensploe- gen en een gemengd team op zaterdag competitie. Daarnaast zijn er nog tivee jongensteams op woensdag actief. Het komende jaar gaat Kees de Ru ervan uit dat zijn ploeg op nieuw in dezelfde samenstelling aan de competitie begint. „De oudste is 16 jaar en ze mogen tot hun zeventiende meedoen. In de tweede klasse zullen ze het alleen een stuk moeilijker krijgen.Ze trainen wel hard voor de competitie. Per week hebben ze ander- halfuur les, en daarnaast hebben de jongens heel veel vrij ge speeld. Ze gingen ervoor en de inzet was optimaal. schien wel het beste voorbeeld van. „Daar is voor gespaard. Elk jaar werd 25 gulden bovenop de contributie gevraagd. We had den de reserves dus al en hoef den nog maar eenderde van de bouwkosten te lenen." Nadat het casco stond, zorgden de le den zelf voor de afwerking van het pand. En de keet? „Die fun geert nu als clubhuis van scou ting Wapata." Nu al weer zo'n zes jaar worden de deelnemers aan het Open toernooi van Tehado in het ge zellige onderkomen ontvangen. Vreeke: „Dat is altijd een groot spektakel. De happening van het jaar." Negentien edities zijn er inmiddels achter de rug. Een periode waarin het evenement flink groeide. Jan Rietveld kent veel van de tennissers en maakt hen telkens weer warm voor het toernooi in Hazerswoude-Dorp. „Het toernooi staat in de regio hoog aangeschreven", laat Vreeke weten. Het prijzengeld speelt daarbij ongetwijfeld ook een rol. Kraal zegt daarover op diplomatieke wijze: „Als je je niet aan het gebruikelijke prij zengeld houdt, dan ben je in het nadeel. En, wij zijnniet in het nadeel." Tegenover de populariteit van het toernooi, staat de geringe belangstelling voor de onder houd van het park. „Parkbeheer is feitelijk de enige commissie waarbij we een structureel pro bleem hebben. Tegels sjouwen of banen vegen is zwaar en rot werk. Dat is eigenlijk vanaf het begin al zo. In het tweede of derde clubblad werd daarover al geklaagd." In die zin lijkt Teha do op menig andere vereniging. En een glaasje cointreau kan daar ook geen verandering in brengen. Er zit weinig anders op dan schilderwerk en het opho gen van een terras uit te beste den. „De maatschappij is veran derd door de welvaart en de tweeverdieners. Sommige leden zeggen nu al snel: Vraag maar 50 gulden meer contributie'." door Peter van der Hulst 22 jaar i: student bedrijfskunde 10, Paul Montage viel te- 1C in de tweede helft in. s de tweede competitie- q ijd voor de Leidenaar, ie jaar niet in actie wegens een voetblessu- n het dat je zo lang uit latie was? te instantie was er geen t de juiste diagnose kon /e Als ik het weer op het gj ibeerde, moest ik er a i Jer mee ophouden. Ik heb je mlf artsen gezien, 'medi- pping' wordt dat geloof emd. Uiteindelijk kwam tetermeer terecht bij art- Snow World, die heb- goed behandeld. Maar is ik al een jaar verder. ,r ts er aan de hand? 1k een scheur te hebben 'es die onder m'n voeten rthur Numan heeft de- 11lessure gehad. Ik was blij ets was gevonden, want al of mensen gingen n n of ik daadwerkelijk Die dachten dat ik me aanstellen was. II er helemaal geen last an? fc speel met speciale zool- nïn schoen. De verwach- w dat ik een terugslag j:. igen, maar die heb ik nog I \e et je je nog in de basis J in de voorbereiding al jL tr wedstrijden gespeeld, veek ben ik ingevallen. Ik aRzo'n beetje twaalfde "JJk denk dat ik m'n kansen krijg." liet om twee jaar niet te rd er moedeloos van. Ik een geveven moment se- 'envogen om te stoppen. je voordeel was dat ik 'er ben opgeschoten met Jos Verstappen. Zandvoort, september 2001. Foto: WFA/Frits van Eldik MAANDAG ÏO SEPTEMBER 2001 UIT GESPROKEN éFerdi Yierklau, op de vraag of hij zich de winnaar voelt van het nieuwe, meer verde digende speltype van Adriaanse, in Het Parool: „Nou ja, winnaar. Dan moet je ook ooit verliezer zijn geweest. En dat is niet zo. De op het EK afwezige Bas van de Goor in Het Parool: „Ik ben niet trots omdat die leeuw op mijn borst prijkt. In het volleybal is het nationale team een soort club, pas als het volkslied werd gespeeld, dacht ik: o ja, dit is voor het vader land. Idem, over zijn club Treviso: „Het was er koud en kil. Als we wonnen, kon alles. Verloren we, dan brak de hel los. Die botte bijl was voor mij net even te veel. Het was tekenend dat ik blijer was met mijn vakantie dan met de scudetto die we wonnen. Idem: „Het eerste dat me opviel was dat ik gemakkelijk zonder vol leybal kan. Acht jaar lang heb ik niets anders gedaan, en nu was ik het zo kwijt. Dat vind ik niet verontrustend, ik heb rust ge vonden. Volleybal is nog altijd belangrijk, maar niet meer al lesbepalend in mijn leven. Idem: „Ik ben het Nederlands volley bal niets verschuldigd. Ik heb altijd mijn ziel en zaligheid ge geven. Idem, over de ontspannen sfeer onder Bert Goedkoop: „Fouten werden geaccepteerd. Zo zou ik niet kunnen volley ballen. Je moet ter plekke afre kenen, anders doet de tegen stander dat met je. Zij gedij en bij deze aanpak, de mijne is het niet. Ik vind het onbegrijpe lijk dat je voor een finale tegen Rusland je B-team inzet omdat je je kruit niet wilt verschieten voor het EK. Het is spelen met vuur. De Russen zullen nu voor het EK gemotiveerder zijn dan ooit. Een finale winnen omdat je tegenstander hem weggeeft, is een grotere vernedering dan ver liezen. Leontien van Moorsel over haar aanval op het werelduur record, in NRC Handelsblad: „Als je zestig minuten aan een stuk op de fiets zit, duurt het een week voordat je zitvlak geheeld is. Alles doet pijn: lopen en plas sen, je billen en je liezen. Idem, over eeuwige rivale Jeannie Longo: „Op momenten dat ik kapot kom te zitten, krijg ik door Lon go extra motivatie. Verder laat ze me koud. Ik verwacht van haar ook geen gelukstelegram. Er zijn wel meer mensen die mij op niet zo'n nette manier be handeld hebben. Zij dachten mij ook kapot te kunnen ma ken. Ik krijg er juist moraal Idem, over haar overgewicht: „Ik word vaker gepest met mijn gewicht. Vrouwen hebben nu eenmaal een hoger vetpercenta- ge dan mannen. Als jullie me te dik vinden, kijk je maar lekker de andere kant op. Als ik 's avonds een ijsje wil, neem ik een ijsje. Ik mag ook graag een koe le ie in de koffie dopen. Karei Jansen, oprichter van de WCS en nu vice-voorzitter van de businessclub van ADO Den Haag, in de Volkskrant: „Er is weer hoop, er gloort dui delijk licht aan het eind van de tunnel. (Directeur Robert) Lan- genbach heeft de wind er goed onder en de harde supporters- kern van midden-noord begint te beseffen dat het verstandig is zich fatsoenlijk te gedragen. Idem, over de Haagse burge meester Deetman: „Dankzij hem komt de slapende reus in het Zuiderpark weer langzaam bij zijn positieven. Zijn voorgangers hebben nooit een visie onncikkeléËVer het be lang van ADO voorae stad. Dit college heeft de leiding genomen in het gezondmakingsproces van ADO en gaat, het kan echt niet op, ook nog eens een stadi on bouwen. Niet zomaar een stadion, maar een schouwburg, een schouwburg voor de kleine man. Idem, over de slechte periode van de club eind jaren tachtig: „Er was een enorm verloop, wat op zijn zachtst gezegd de be drijfsvoering niet ten goede kwam. Zelfs een man als Dé Stoop werd binnengehaald, hoewel hij een ras-Amsterdam mer was en geen enkele band had met ADO. Hij heeft het niet eens zo slecht gedaan, maar hij hoorde hier na tuurlijk niet thuis."

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 23