KPN-baas 'Voeg provincies Zuid- en Noord-Holland samen' Smits legt functie neer Schepen gestrand en vergaan door noordwester Geweldsgolf bedreigt gesprek Peres-Arafat Banken drongen op vertrek aan Buiig ïuwe aardschok ift Alkmaar rus lijdt ik verlies itelenbos wil rbod motorstep Vrouwen delen klappen uit aan scheidsrechter Willem van Oranje met gevolg in Leiden Actie in CDA tegen moslims Leidsch Dagblad loods museum in Berlijn jeopend Moderne oma loet meer jan oppassen Werkloosheid krengt Bush In problemen Cinki laat n Leiden de taarmode uit Heen extra geld roor ouderen n Oegstgeest tijnwoude loudt over 2000 1,2 miljoen over NR. 42717 LOSSE NUMMERS 2,251,02 ZATERDAG 2,751,25 Leidsch maandag 10 SEPTEMBER 2001 OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad VRAGEN 071-5128030 door Robbert Minkhorst den haag/haarlem - De provincies Zuid en Noord-Holland moeten samengaan. Dat wil Jan Franssen, de commissaris van de Koningin van Zuid-Holland. De hereniging van Holland maakt de Rand stad sterker, denkt hij. Franssens collega Jos van Kemenade is het in grote lijnen met hem eens. „Ik ben voorstander van schaalvergroting, allang. We moeten al leen nog heel goed nadenken over de wijze waarop." In de ogen van Franssen is het samen voegen van Noord- en Zuid-Holland slechts het begin. Uiteindelijk moeten al le provincies in de Randstad samensmel ten in één bestuurslaag. Franssen zegt in een opiniestuk in de Volkskrant dat door de schaalvergroting bij gemeenten en door de vorming van stedelijke regio's de provincies - het klassieke middenbestuur - in de knel raakt. Ook in 'het Europa van de regio's' dreigen de provincies ten on der te gaan. De nieuwe Wet op de Stedelijke Regio's lost dat probleem niet op. Er ontbreekt duidelijkheid over de taakverdeling tus sen overheden, aldus Franssen. En de noodzaak van een regionale sturing door de provincie is juist in de Randstad aan wezig. „Deze slagader verdient een be stuurlijk samenhangende aanpak." „Het gaat in de Randstad niet alleen om Noord- en Zuid-Holland", reageert Van Kemenade. „Schaalvergroting moet zich niet tot deze provincies en ook niet tot de Randstad beperken. Bij een fusie moeten ook Utrecht, Flevoland en Zeeland wor den betrokken." En dat is tegelijk weer zo n omvangrijke schaalvergroting, dat deze nieuwe pro vincie wellicht veel te dominant wordt. Van Kemenade: „Ontstaat in dat geval niet een staat in een staat? Een Neder land van voor en achter de Grebbebergli- nie? Ik zie dezelfde problemen als Jan Franssen. Alleen over de wijze van vorm geven moeten we nog eens praten." Pagina Leiden: 'Positie provincie wordt bedreigd' lebrek aan trijdlust breekt ugdunum op tig Dagerman Vat is ons verstand nders dan een ranke azelle die naar de bron )mt om te drinken 16-17 nw 4-6 mar - In de omgeving van (laar heeft zich vanmorgen pieuwe aardschok voorge- i. Volgens het KNMI ging im een schok met een Jit van 2,8 op de schaal van Ier. Gisterochtend was er kmaar en omgeving ook Aardschok, met een kracht na Binnenland ien - De Brits/Nederlandse producent Corus heeft in jerste halfjaar een bedrijfs- es geleden van 200 miljoen I (713 miljoen gulden). In ifde periode vorig jaar I nog een plusje van 25.000 (90.000 gulden) behaald, huidige verlies is inclusief Voorziening van 47 miljoen a (168 miljoen gulden) voor er aangekondigde reorga- hes. Dat heeft Corus van gen bekendgemaakt. Haag - Het is binnenkort dijk verboden om niet- gekeurde motorstepjes te >pen. Bezitters van de ge friseerde autopeds die er op rond blijven rijden, ra- liet alleen hun motorstep t maar krijgen ook een p van een paar honderd Pn. De bewindsvrouwe wil de verkoop beperken e andere gemotoriseerde drie- en vierwielers die een zogeheten Nederland- Europese type-goedkeu- ebben. De verkeersveilig- rganisatie 3VO toont zich ogen. door Alex Bogers den haag - KPN-baas Paul Smits is vanochtend opgestapt. Hij neemt daarmee de verantwoor delijkheid voor de ellende waar mee KPN te kampen heeft. Onder Smits' bewind is de schuldenlast van het telecombedrijf opgelo pen tot ruim 50 miljard gulden. KPN verwacht nog vandaag voor half zes een nieuwe bestuurs voorzitter te benoemen. Het vertrek van Smits komt niet als een donderslag bij heldere hemel. Tien dagen geleden blies KPN een fusie met het Belgische Belgacom af. Deze fusie was van belang omdat het rijkere Belga com de schuldenlast van KPN kon verlichten. Dat laatste is dringend nodig want KPN kan met haar eigen financiële mid delen nog maar tot de volgende zomer voortbestaan. Vorige week maandag maakte KPN de cijfers over het eerste halfjaar van 2001 bekend. Bij de presentatie ervan zei KPN onte vreden te zijn over het tempo waarmee de schuldenlast van 50 miljard gulden wordt wegge werkt. Smits bleef aan, ondanks de verwachting dat hij toen al zou opstappen. Wat de afgelopen dagen achter de schermen heeft plaatsgevon den bij KPN is nog onduidelijk. Mogelijk hebben de banken aangedrongen op Smits' vertrek. Het bedrijf is in onderhandeling over een nieuwe lening. De ban ken zullen daaraan voorwaar den verbinden. Smits' opvolger komt daarom waarschijnlijk van buiten het bedrijf. Naar verluidt hebben de banken dit weekeinde (vooruitlopend op de openbare mededeling dat Smits opstapt) KPN vervangen de kredietfaciliteit van 6 miljard gulden toegezegd. KPN beves tigde dat de gesprekken hierover met de banken in een 'vergevor derd stadium' zijn. Het concern, dat op de beurs nog maar een paar euro per aandeel waard is, heeft nog geen details gegeven over de nieuwe lening. Zo is ook nog niet duide lijk of KPN meer of minder rente moet betalen. Vorige week ver laagde Moodys Investors de zo genaamde rating voor het be drijf. Deze rating geeft voor de beleggers aan in hoeverre KPN de schulden kan terugbetalen. Smits was topman sinds 1 maart vorig jaar. Hij volgde Wim Dik op, die Smits met de aankoop van het Duitse E-Plus met enor me schulden opzadelde. De schuldenlast, 22,8 miljard euro, lijkt de bestuursvoorzitter fataal te zijn geworden.De vakbond CFO reageerde vanmorgen niet verrast op het vertrek van Smits. Al wilde CFO-besluurder Bregje Bakker vanmorgen nog niet al te veel kwijt over het vertrek. „Offi cieel heb ik nog niets gehoord." Voor vanmiddag stond een overleg gepland met de be stuursvoorzitter waarin hij ver dere uitleg zou geven over de positie van KPN. Beleggers pakten het nieuws vanochtend positief op. De beurskoers steeg 4,62 procent tot 2,49 euro in Amsterdam. Pagina Economie: Smits, de man die met KPN de af grond in ging Wedstrijd tussen RCL en AS'80 gestaakt leiderdorp - Het duel in de eer ste klasse vrouwen tussen RCL en het Almeerse AS'80 is zater dag gestaakt nadat scheidsrech ter Van der Kooij werd belaagd door voetbalsters van AS'80. De arbiter kreeg enkele vuistslagen in zijn rug. De scheidsrechter had al twee speelsters van AS uit het veld ge stuurd, toen in de slotfase en bij een stand van 4-1 in het voor deel van de club uit Almere, RCL-speelster Joyce Thissen in het strafschopgebied werd on deruitgehaald. Thissen kreeg bovendien een klap in het ge zicht, waarop de scheidsrechter naast het toekennen van een penalty ook nog eens rood gaf aan de AS-verdedigster. Op dat moment sloegen de stoppen door bij een aantal Almeerse vrouwen en moest scheidsrech ter Van der Kooij het ontgelden. Het voorval kwam niet uit de lucht vallen. De hele wedstrijd werd al ontsierd door grove overtredingen en scheldpartijen. Van der Kooij: „Je zag duidelijk dat de twee ploegen niet goed met elkaar konden opschieten. Maar waar RCL heel rustig bleef, draaide AS helemaal door." RCL-trainer Ton Zwagerman was ruim een dag na het voorval nog zeer aangeslagen. „Ik ben totaal verbijsterd. Door een aan tal blessures heb ik drie 14-jari- ge speelsters op moeten stellen en die moeten dan dit meema ken. In de rust waren er al pro blemen, die vrouwen van AS be gonnen vreselijk te schelden. Een pluim voor mijn meisjes dat ze zich zo rustig hielden. Maar ik weet niet wat ik hiervan moet vinden. Ik zit er serieus aan te denken er gewoon maar mee te stoppen en te gaan dammen of zo." Scheidsrechter Van der Kooij doet geen aangifte. „Ik heb een rapport geschreven voor de KNVB en daar laat ik het bij. Van die klappen heb ik nou geen last meer en daarmee is de kous voor mij af." leiden - Een bont gezelschap met vijf muziekkorpsen, vendelzwaaiers, hoornblazers, schildknapen, boerinnen, een grote rijdende bierton én Willem van Oranje trok za terdag door de Leidse binnenstad. De stoet was bedoeld als opwarmertje voor de Rijntaptoe later die dag, maar trok zelf al de nodige toeschouwers. Al zochten de organi satoren het publiek hier en daar ook ook heel nadrukkelijk op: de drukke Haarlemmerstraat werd zelfs twee keer aangedaan. Op wat verkeersopstoppingen na, verliep de optocht probleemloos. Pagina Leiden: Historische parade maakt Willem van Oranje van alle tijden. Foto: Taco van der Eb Schade in Leidse regio valt mee Windhoos verstoort tentfeest Hazerswoude ijmuiden/katwijk - De noord westerstorm heeft het afgelopen weekeinde vooral op de Noord zee voor problemen gezorgd. In de nacht van zondag op maan dag strandden enkele schepen op Terschelling en Vlieland. Het vrachtschip Windfjord is waar schijnlijk driehonderd kilometer ten noordnoordwesten van Den Helder gezonken. Een Neder lands jacht verging in de Duitse Noordzee. De Katwijkse reddingboot De Redder werd zaterdag rond 18.00 uur gealarmeerd toen een wandelaar op de Boulevard ter hoogte van hotel Noordzee een zwemmer in zee zag die op een gegeven moment in de golven verdween. Nadat een groot ge deelte voor de kust van Katwijk was afgezocht, liep De Redder averij op doordat er bij het wis selen van bemanning in het Uit wateringskanaal zeewier door de waterjets werd aangezogen. De reddingboot had daardoor geen stuwkracht meer, maar dat werd later opgelost. Assitentie kwam er van de buurstations Noordwijk en Scheveningen. De zoekactie leverde niets op. In to taal kwamen er dit weekeinde zestien reddingboten van de KNRM in actie. Een tentfeest voor zo'n duizend jongeren aan de Hazerswoudse door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - De druk op minister van buitenlandse zaken Shimon Peres om een voorgenomen reeks gesprekken met de Pales tijnse president Jasser Arafat af te gelasten, groeide gisteren na twee Palestijnse bomaanslagen en een zware beschieting. Vijf Israëlische burgers kwamen om het leven en 69 raakten ge wond bij twee Palestijnse zelf moordacties en een beschieting. En dat terwijl de Israëlische re gering ervan uit was gegaan dat de Palestijnen rustig aan zouden doen aan de vooravond van het overleg tussen Arafat en Peres. „Dit laat zien dat Arafat praat over onderhandelingen en een terugkeer naar het vredesproces, maar tegelijkertijd terreuractivi- teiten steunt," zei Raanan Gis- sin, de woordvoerder van pre mier Ariel Sharon. Gisterochtend blies een Pales tijnse zelfmoordcommando zich Een Israëlische politieman onderzoekt de schoolbus, die gisteren door Palestijnen onder vuur is genomen in Jericho. Foto: AFP/Eyal Warshavsky. op bij het treinstation in Naha- riya, niet ver van de grens met Libanon. Voor het eerst was de dader een Arabische inwoner van Israël. Gisteren joeg hij drie Israëlische burgers de dood in; 63 mensen raakten gewond. Een paar uur eerder waren twee Israëliërs gedood bij een be schieting op de Westelijke Jor- daanoever. Palestijnen openden het vuur vanuit een rijdende au to om een minibusje met lera ren, op weg naar scholen in ne derzettingen. Drie inzittenden raakten gewond. Nog geen uur na de bomaanslag in Nahariya explodeerde een auto op een kruispunt ten oosten van Ne- tanya, een kilometer of twintig ten noorden van Tel Aviv. De Palestijn die de auto bestuurde, kwam om het leven en drie Isra ëlische burgers raakten gewond. Ook de Palestijnen kregen giste ren hun deel. In antwoord op de aanslagen bestookten gevechts helikopters gebouwen van Jas ser Arafats Fatah-beweging en politieposten in Ramallah, Jeri cho en Jenin op de Westelijke Jordaanoever. Het Israëlische leger heeft van ochtend een vergeldingsaanval uitgevoerd op een Palestijnse politiepost op de Westoever. Daarbij zijn één politieman ge dood en vier gewond geraakt. Vierheemskinderenweg kon za terdag plotseling niet doorgaan. Een windhoos tilde de tent de avond ervoor op en smeet de resten enkele meters verderop weer in het weiland neer. In Leiden en omgeving viel het verder mee met stormschade. „We kregen tien meldingen uit Leiden, vijf uit Leiderdorp en twee uit Voorschoten", zegt offi cier van dienst Vons van de brandweer. „Eén omgewaaide boom en wat afgewaaide tak ken. Het is allemaal redelijk overeind blijven staan." De noordwesterstorm houdt ook vandaag nog aan. Voor de Noordzee ten noorden van de den haag - Het CDA-bestuur overweegt het lidmaatschap van J. vari der Land te beëindigen. Hij is onder de vlag van de 'Be weging Christelijke Koers' een actie begonnen tegen de 'ge vaarlijke invloed' van de islam in het CDA. Mikpunt van zijn actie is CDA-Kamerlid Coskun Qörüz. Van der Land wil verhinderen dat Qörüz, die overtuigd moslim is, opnieuw op de CDA-kieslijst komt De Beweging stuurt de partijafdelingen brieven waarin gewaarschuwd wordt voor het verkwanselen van de christelijke waarden en het islamitisch ge vaar. Qörüz zegt in een reactie dat hij zich niet laat wegjagen door Van der Land. „De partij heeft jaren geleden al besloten dat het er niet toe doet tot welk kerkge nootschap je behoort". Pagina Binnenland: Commentaar Waddeneilanden geldt nog een waarschuwing voor windkracht acht. In de nacht van zaterdag op zondag raakten al diverse schepen in de problemen. De kustwacht schoot met boten en helikopters te hulp. Alle opva renden van de schepen konden worden gered. Een toestel van het Marine Vliegkamp Valkenburg zoekt momenteel naar het vrachtschip de Windfjord, dat rond drie uur in de nacht van de radar ver dween. De zeskoppige beman ning werd gisteravond al van boord gehaald omdat het schip met 65 graden slagzij voer. Ook het vrachtschip Birgit maakte gisteren slagzij. Het schip liep vannacht vast tussen Vlieland en Terschelling. Van middag wordt bij hoogtij gepro beerd het schip vlot te trekken. Het jacht De Blauwe Knoop strandde op Vlieland. Op de noordkust van Terschelling ligt een losgeslagen ponton van de Towing Diamond. De kustwacht meldde verder nog dat het Nederlandse jacht de Zeehond op de Duitse Noordzee is vergaan. De drie bemanningsleden waren onder weg van Denemarken naar Den Helder. Een Noors koopvaardij schip dat toevallig langskwam heeft de opvarenden opgepikt. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 v NaamM V Straat PostcodePlaats Telefoon (nm conlrolenabtzofgng) Ik neem een: Bij machtiging tot maandabonnement automatische betaling automatische betaling 16,93 <fl 37.30) krijgt u bovendien een kwartaalabonnement 1/5 staatslot met automatische betaling 48,53 <fl 106.95) jackpot cadeau betaling per acceptgiro 48,99 (Fl 107.95) oe«ng s rryi Handtekening: V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1