eyenoord verslaat NEC op zijn Duits SPORT Erik Gerets kan niet iedereen te vriend houden Utrecht leeft weer op Roda nog niet klaar voor de UEFA Cup ""erdammers oefenen in Nijmegen op behouden tactiek tegen Bayern sure Vierklau =t mee te vallen «e/anp - Op slag van rust Vierklau van Ajax za- 'ond uit in de wedstrijd Twente met een spier- aan de heup. Volgens \driaanse viel het leed hl ïijnlijk is de verdediger dag in het UEFA Cup- L et Apollon Limasol weer aar. ..Ik hoop dat het zei Adriaanse over de vger, sinds kort weer in s basisspeler. „Eerder bij re n Feyenoord speelde hij ;d." van blessures bij Ajax its kleiner. Bij FC Twente e verdedigers De Cler en reer op de bank. zijn nog Ikedia, Galasek, nllr Meyde, Pasanen, Van O' Brien en Cruz. door Henk van Weert eindhoven - Ooit was het een voudig. PSV had Van Nistelrooy en Nihs. Die speelden altijd en scoorden meestal. De tijd van een vaststaand spitsenkoppel is voorbij. Erik Gerets kan meerde re keuzes maken en doet dat nu ook. In de wedstrijd tegen For- tuna Sittard verving hij Kezman door Bruggink. Die wissel bracht PSV de 3-0 winst, waarop de ploeg in de eerste helft geen zicht had. Bruggink was, in deze partij, een betere partner voor Vennegoor of Hesselink dan de Joegoslaaf. Voetballers in de Nederlandse competitie kunnen er maar niet aan wennen dat ze niet altijd in de basis staan. Zeker spitsen niet, 'prima donna's' bij uitstek. In de grote voetballanden is het heel gewoon dat topaanvallers er wel eens naast staan. Van Ni stelrooy begon zaterdag bij Manchester United op de reser vebank. Ook PSV heeft zo'n luxepro bleem. Gerets kan kiezen uit drie, eigenlijk vier, goede aan vallers voor twee posities: Ven negoor of Hesselink, Kezman, Bruggink en ook De Jong. Ieder van hen heeft zijn mogelijkhe den en onmogelijkheden. Om Vennegoor kan en wil Ge rets op dit moment niet heen. De Tukker heeft de toekomst bij PSV en als hij in vorm is past hij uitstekend in de voetbalfilosofie van zijn coach. Kezman is de snelle, grillige goaltjesdief die het liefst in de punt van de aan val speelt. Bruggink is meer het type-Nilis. Hij laat de andere aanvaller beter functioneren, maar mist zelf nogal wat kan sen. De Jong tenslotte is voorin enigszins uit beeld. Hij is de vierde man, die net zo goed op het middenveld kan functione ren. PSV begon zaterdag met Ven negoor of Hesselink en Kezman. Dat werkte niet, omdat ze niet complementair aan elkaar wa ren. PSV bracht er in de eerste helft weinig van terecht. Dat lag overigens niet alleen aan beide aanvallers. De opbouw van ach teren uit was lange tijd beroerd. Nikiforov en Hofland, de bou wers aan de basis, speelden de bal vaak slecht in. Op het mid denveld speelde Vogel weer wat beter dan in de vorige partijen, maar de Zwitser is moe en wat ziekelijk aan de competitie be gonnen. Dat blijft zich wreken, reden waarom hij in de rust ge wisseld werd voor De Jong. Vo gel wordt in Nantes een belang rijke man, omdat Van Bommel voor dat eerste Champions-Lea- gueduel geschorst is. In de eerste helft kon PSV geen pressie ontwikkelen. Het tempo was te laag, het balverlies te groot. Vlak voor de rust kreeg Kezman twee aardige kansen. De ene keer schoot hij de bal op de lat, de andere keer naast. Na de pauze bleef Kezman in de kleedkamer achter. Lichtelijk verbijsterd, want de Joegoslaaf is geen speler die zulke beslissin gen gemakkelijk accepteert. Voor de wedstrijd had hij bo vendien nog de prijs voor de topscorer van vorig seizoen in ontvangst genomen. „Hij was heel erg ontgoocheld. Eerst die prijs en dan gewisseld worden. Hij is de topschutter, hij wil zich bewijzen, hij beschouwt een wissel als een catastrofe. Maar ja, ik ben er niet voor om ieder een te vriend te houden. Mis schien speelt Kezman wel in Nantes. We zullen zien", zo leg de Gerets de situatie uit. De inbreng van Bruggink loonde onmiddellijk, zoals dat al zo vaak gebeurd is. In zeven minu ten tijd bracht Bruggink zijn streekgenoot drie keer in stel ling. De derde keer was het raak. Bruggink legde de bal met het hoofd af op Vennegoor of Hes selink, die goed inschoot, 1-0. Een mooie assist van Bruggink in de 74ste minuut stelde Ven negoor in staat om de wedstrijd te beslissen, 2-0. John de Jong maakte er negen minuten voor tijd 3-0 van. De wissel was een logische. Kez man is een aanvaller die ruimte nodig heeft om uit te zwermen. Dan is hij gevaarlijk, dan scoort hij ook. Bruggink heeft een bete re balcontrole en kan in kleine ruimtes een aanvalspartner uit stekend bedienen. Tegen Fortu- na Sittard en andere sterk verde digende ploegen krijgt PSV voorin maar weinig ruimte. Het is niet zo dat er nu een ech te keus gemaakt is voor Brug gink. Gerets acht het nog te \Toeg voor conclusies en houdt de optie-Kezman nog helemaal open. Het wedstrijdbeeld en de tegenstander zijn daarin belang rijke factoren. ,Als we ruimte krijgen blijf ik een duo Kezman en Vennegoor in overweging ne men." Daarom is een duo Kez- man-Vennegoor of Hesselink in de uitwedstrijd bij Nantes nog niet zo'n gekke gedachte. Marc Nygaard van Roda baalt. Foto: ANP/Marcel van Hoorn kerkrade/anp - Roda JC zoekt de juiste vorm voor de start van het Europese bekervoet- bal. Morgen spelen de Limbur gers in de eerste ronde van de UEFA-beker tegen Fylkir FC uit IJsland, maar de competitiene- derlaag zaterdagavond thuis tegen De Graafschap (0-1) be looft weinig goeds. Trainer Jan van Dijk maakte na afloop dan ook een aangesla gen indruk. Hij kwam van FC Groningen naar Kerkrade om van. de Limburgse club een at tractieve en agressieve ploeg te maken, maar na vier competi tieduels is het geroep om zijn succesvolle voorganger Ver- goossen al hoorbaar. De Graafschap kreeg voor rust geen enkele kans. De Doetin- chemmers, met voormalig Feyenoorder Van Vossen in een vrije rol, leden vooral op het middenveld veelvuldig bal verlies. Van Dijk greep in de rust met een in. Hij bracht Zafarin voor Berglund. Die wissel leverde meteen Limburgs vuurwerk op. Eerst kopte spits Anasta- siou de bal op de lat en kort daama schoot Van Dessel op de paal. Totaal onverwacht nam De Graafschap in de 55ste minuut een voorsprong. Turpijn profiteerde van een fout van verdediger Senden, die de bal op een knullige ma nier verspeelde: 0-1 Toen Bot van De Graafschap een kwartier voor tijd kon in rukken na zijn tweede gele kaart, leek de gelijkmaker van de thuisploeg slechts een kwestie van tijd. De Doetin- chemmers bleven echter met veel strijdlust en het nodige geluk overeind. In de slotmi nuut kreeg de Griekse spits Anastasiou nog de kans op 1 -1 maar de topschutter van vorig seizoen zoekt net als zijn ploeggenoten wanhopig naar zijn vorm. AZ-NAC AZ lijkt het juiste spoor weer gevonden te hebben. Na de ze ge op Sparta (3-0) volgde zater dagavond opnieuw drie pun ten tegen NAC: 2-1. Aankoop Ali Elkhattabi zorgde als inval ler voor beide Alkmaarse doel punten. De grieperige Elkhattabi was de gevierde man bij de thuis club. Hij begon op de bank, maar kwam na de rust in het veld voor Bousatta. De van Sparta ovèrgekomen aanvaller strafte in drie minuten twee grote verdedigingsfouten van de Brabantse bezoekers af. Eerst was het balverlies van de Hongaarse international Fe- her, waardoor de spits kon scoren. Daarna mocht laatste man Obdam een vrije wande ling maken door de Brabantse defensie. Zijn voorzet op Elk hattabi betekende 2-0. Voor NAC scoorde Hersi na 73 mi nuten tegen. NAC voetbalde op dat moment al met tien man na een rode kaart voor verdediger Mensah. De afloop van het duel kende een vervelend incident. In de catacomben kreeg NAC-aan- voerder Alfred Schreuder een tik in het gezicht van Max Hui- berts. Schreuder „Daarvoor had-ie me al twee keer in het gezicht gespuugd." De klap van Huiberts werd door vierde official Liesveld gezien. Arbiter Schenkels stuurt een rapport over het voorval naar de tucht- commissie van de KNVB. NAC richtte bij monde van trainer Ten Cate felle pijlen op Schenkels. Ten Cate: „AZ - NAC werd voor ons nadelig beïnvloed door Schenkels. Na twintig minuten had hij Mans na een doldrieste actie op Ser gio direct rood moeten geven. Met elf tegen tien had ik het hier wel willen zien. NAC schiep de meeste kansen in het duel." Sparta - RKC Scheidsrechter Peter Oskam kan het Kasteel voorlopig beter mijden. Tot grote woede van heel Sparta stuurde hij verde diger David Mendes da Silva in de 34ste minuut het veld uit na een charge op RKC'er Yuri Cornelisse. Omdat de thuis ploeg er uiteindelijk een 0-0 uitsleepte bleef de Sparta-aan- hang na afloop rustig. De woe de ging niet verder dan wat verwensingen richting Oskam. Na de rode kaart werd het duel grimmig en gemeen, met trei teraar Boukhari van de thuis ploeg voorop in de strijd. Ós- kam had nog eens vijf gele kaarten (vier voor Sparta) no dig om de spelers in toom te houden, maar hij had er ook meer kunnen trekken. Bouk hari ontsnapte aan een tweede gele kaart toen hij opzettelijk hands maakte en ploeggenoot Zijm kreeg niets na een mis lukte aanslag op een RKC'er. Sparta-coach Rijkaard wilde na afloop geen commentaar leve ren op de leiding. „Dat doe ik nooit. De scheidsrechter nam op dat moment die beslissing en dan kan ik er toch niets meer aan veranderen. In de rust heb ik ervoor gekozen een muur op te trekken en dan maar te gokken op die ene counter. De winst voor mij is dat Sparta in de tweede helft een positieve stijdlust heeft la ten zien. We hebben geknokt voor dat punt en het ook ge kregen." Willem II - FC Den Bosch Willem II heeft het aan zichzelf te wijten dat het gisteren niet drie maar een punt heeft over gehouden aan de wedstrijd te gen FC Den Bosch. Een sterke eerste helft leverde slechts een 1-0 voorsprong op door een een benutte strafschop van Denny Landzaat. Den Bosch sloeg na just toe via Fabian de Freitas. De rode kaart voor Jatto Ceesay drukte een flinke stem pel op de wedstrijd. Met een man minder konden de Til- burgers niet aanzetten voor een slotoffensief. In de 68ste minuut trok scheidsrechter Van den Ende een tjtfecte rode kaart voor de aanv^feiZonder dat er een bal in de^uurt was, trapte Ceesay na bij tegenstan der Patrick Peelen. Ceesay be kende na afloop dat hij ge schopt had, maar wel als reac tie op een trap van Peelen. Voor Willem II waren de drui ven zuur. In de eerste helft was het eenrichtingsverkeer naar het doel van Den Bosch. Dat leverde enkele kopkansen op maar veel meer ook niet. Tot dat Wmston Faerber in de twintigste minuut de bal in het strafschopgebied met z'n hand wegsloeg. International Denny Landzaat schoot loepzuiver raak. Naarmate de wedstrijd vorderde werd Willem II steeds onzorgvuldiger. ireel van der Kraan Feyenoord draaide te- (0-3) een generale repe- r het hoofdgerecht van e ronde in de Champions Met de houder van de jkste Europa Cup woens- -bezoek in de Kuip brak Marwijk de voorbije da- hoofd over de tactiek <e hij Bayern München ■n» strijden. Sinds zaterdag- ide 'eet hij hoe de 'Rekord- J moet worden aange- z'n Duits... ila teleurstellende optreden 09 ax, de eerste tegenstan- formaat in het nog prille plaatsten de spelbepa- i ipelers van Feyenoord ningen bij de kwets- 1 van het systeem met hi eugelspitsen. Van Mar- eerder zelf ook al stil- bij de problemen die jrd krijgt, als het op de niet draait. stormachtige ontwikke- Shinji Ono in het ach- lag de oplossing voor- Feyenoord levert een pits in en heeft er op '1 ;n controlerende mid- Perer bij, die op de juiste :en toch wel de aanval 'hojegen NEC wierp die tac- vruchten af. Feyenoord {'[de en counterde, pakte zege (0-3) van het sei- Ono leverde bij twee drie doelpunten de as- s het niet wat de Rotter- ifori s in de uitverkochte lecfieten zien, wel effectief, momenten dat NEC e strijd te beheersen en en publiek meende te loeg Feyenoord ge- 5 toe. Precies zoals Duit doorgaans doen in de :up. Leonardo I zaterdag- met een enkelblessu- jerl in Rotterdam zat, hoef- Marwijk niet direct ie- slachtofferen voor de ommezwaai. De kleine n hoopt deze week ech- aan te haken bij de se- ïaar hij zal weinig kans Dm in de openingswed- n het Champions Lea- mooi tegen Bayern te Dat is andere koek dan n Marwijk „We hebben zit niet goed gespeeld. ,/tj 'top', en dat is Bayem '(lSl n, word je afgestraft als fouten maakt." Toch r hem een ding duide- speelwijze staat borg fjAei zekerheid. „De doel- j s, s een ronde verder ko- Feyenoord-spits Pierre van Hooijdonk in een felle strijd met NEC-speler Danny Hesp. Foto: ANP/Ben Balster men in de Champions League en we spelen thuis, maar het zou naïef zijn om tegen Bayem Munchen woensdag vol op de aanval te spelen." Van Marwijk moet zaterdag avond even zijn geschrokken toen zijn Japanse ster Ono in de eerste tien minuten volledig de kluts kwijt was. De 21-jarige in ternational schoot tot verbazing van zijn medespelers de eerste ballen pardoes het veld uit of in de voeten van z'n tegenstan ders. Het bleken zenuwen te zijn, want Ono herstelde zich voorbeeldig en liet in het vervolg zien welke waarde hij nu al heeft voor Feyenoord. Achter de Japanner reist een heel mediacircus aan, waardoor hij in Rotterdam en Azië dag en nacht in de schijnwerpers staat. Ogenschijnlijk gaat hij daar goed mee om. „Maar tegen NEC", zei Bert van Marwijk, „blijkt dat Ono toch ook maar een mens van vlees en bloed is. Hij kent ook emoties. We verge ten misschien dat hij pas 21 jaar is." De eerste de beste keer dat Sh- inji Ono alle schroom van zich afwierp, produceerde hij prompt de voorzet waaruit Bo- naventure Kalou scoorde. De Afrikaan bombardeerde voorbij de tweede paal het doel van Dennis Gentenaar. Kort na rust legde Ono de bal met het hoofd klaar voor Jon Dahl Tomasson, die op de doellijn niet meer kon missen: 0-2. Met die voorsprong op zak haal de Feyenoord de voet van het gaspedaal. Jon Dahl Tomasson gaf de zege in blessuretijd nog een fraaier aanzien, toen hij zijn zesde goal van deze competitie en zijn vierde van deze week scoorde. Tomasson is in de vorm van zijn leven, woensdag knalde hij Denemarken naar het WK en zaterdagavond Feye noord terug aan kop van de ere divisie. Als hij nu ook nog 'waar- «bunt en twee assists voor Dirk Kuyt /Y0/anp - Er zit weer leven in FC Utrecht. Na envolgende nederlagen in uitwedstrijden ploeg van trainer Adelaar dringend be- j an reanimatie. In de eigen, vernieuwde yS 'aard kreeg de nummer vijf van vorig sei- 'n0 delijk weer een beetje lucht. FC Gronin- Ua d gisteren met 3-1 verslagen. De Jong, v yt en Van den Bergh scoorden voor de G, eg, die voor de komende thuiswedstrijd m iees niveau tegen Grazer AK (donderdag) j dnodige zelfvertrouwen opdeed. if ras het allemaal nog niet wat FC Utrecht u n ouwde bodem liet zien. De thuisploeg vooral in de eerste helft slordig, onsamen- j n en in een te laag tempo. Opvallend was in rust ook het tamme gedrag van de ,£3 e aanhang, die juist bekend staat om de 5 tige en voortdurende samenzang en aan- ,ne agen. Kennelijk moesten zowel spelers als 'n 1 lrs even wennen aan de nieuwe entoura- ull' gerenoveerde stadion, dat overigens nog )lat is afgebouwd. r(j\ s vooraf best even spannend", gaf Adelaar i,i t omdat we nog op nul punten stonden, M idat we in een nieuw huis kwamen. Zo m ive van de andere kant van het stadion het iat Gelukkig was de grasmat van fantastische Niettemin was het voor ons een beladen Vedstrijd, die we dik verdiend hebben ge- FC Groningen, zonder Robben, Tormq, Boussa- boun en Krstev (allen geblesseerd), was tamelijk machteloos in de Galgenwaard. De noordelingen dwongen welgeteld twee kansen af. In de 23ste minuut schoot Drent in het zijnet. Na een half uur maakte Tuhuteru 1-1 na een foutje van Bos- schaart, die ten koste van Shew-Atjon een plaats links in de verdediging had gekregen van Adelaar. Routinier Arts, die de geblesseerde Van Mol ver ving, maakte als middenvelder zijn debuut in het basisteam. FC Utrecht, met Vreven en De Jong als betere pionnen, deed zichzelf met de ruststand van 1-1 tekort. Met name Gluscevic miste een aantal aar dige kansen. „Igor is nog niet in staat om zijn we kelijkse doelpuntje mee te pikken", erkende Ade laar, die zijn sukkelende aanvalsleider na een uur wisselde voor Berger. „We blijven evenwel ver trouwen in hem houden." Na de openingstreffer van De Jong, die na tien mi nuten fraai afrondde uit een steekpass van Kuyt, moesten de Utrechtse fans lang wachten op nieuw succes. Twintig minuten voor tijd duwde Johansson de gretige Vreven tegen de grond. Kuyt benutte de strafschop koel, 2-1. Uit een zeldzaam vloeiende aanval besliste Van den Bergh kort daama het duel. „Die strafschop hielp ons over het dode punt heen", concludeerde Adelaar. „De vorm van het elftal groeit per wedstrijd, vind ik. Dat is een geruststellende gedachte." devol' scoort tegen Bayem München, kan hij over veertien dagen met een brede glimlach de onderhandelingen over een nieuw contract ingaan. NEC: Gentenaar Schuurman. Hesp, Wisgerhof en Zonneveld: Simr. Schultz. Latuheru (81. Demouge) en Van Rijs wijk (81. Leiwakabessy): Tumba en Hristov (62. lansen). Feyenoord: Zoetebier, Emerton, Van Wonderen, De Haan en Rzasa: Bosvelt. Tomasson en Paauwe; Kalou (76. Smo- larek), Van Hooijdonk en Ono (89. Dos Santos). Dirk Kuyt viert zijn treffer tegen FC Groningen. De Katwijker was met een goal en twee assists van grote waarde voor FC Utrecht. Foto: Kees van Hoogdalem

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 19