Wildwestfilm met veel losse flodders :t Ajax-systeem kraakt, maar breekt niet Sampras kansloos SPORT maandag 10 SEPTEMBER 2001 bluffertje Loenen t Ter Leede te ledenlijst ido stond ierviltjes :ers en ter winnen Erik Dekker en Mare hebben in Brussel de ix Eddy Merckx ge- Het duo van de Rabo- de gisteren de koppel erveertig kilometer af ïuten en 33 seconden, zegevierden eerder in Italiaan Fabian Can- de Australiër Rogers ei finishten als tweede achterstand van 23 se toor Dekker betekende en welkom tussen - zijn jacht op de eind- e wereldbeker. „Met tie zit het goed, maar inderhoudend bezig Zusjes Williams kunnen hooggespannen verwachtingen niet waarmaken e crash Ploeg «t - Noordwijker Bert isteren op het circuit voort zwaar gecrasht, de impact werd de ra- ilgelegd om de circuit mogelijkheid te bie- 0 ïfortuinlijke coureur enault te bevrijden, et ging allemaal heel art daarna opende de deur, vroeg wie ik ied de nodige contro ls wel ik mij goed voelde ie geen risico's en haal- et alle .zorg uit de auto mij naar het zieken- een nekscan. Daar ;elukkig niets aan de '^bailers iema e| De Nederlandse vol- zijn na het eerste ie van het Europees ischap in Ostrava pre- ze vooraf wilden zijn. [hun vel, door over- op Slowakije (3-0) ië (3-1), op medaille- iet versterkt zelfver- lankzij twee formida- tegen de Tsjechen, ot om naar te kijken", Tscoach Bert Goedkoop. new york/anp - Het had een historische thriller moeten wor den, de eerste Sister Act in de fi nale van een grand slam. Het werd een wildwestfilm met veel losse flodders. Serena vuurde de meeste (36) af, dus ging de over winning zaterdag in New York naar Venus. Venus Williams (21) stond geen set af op weg naar de prolonga tie van haar titel op de US Open. Ze versloeg haar vijftien maan den jongere zus in 69 minuten en twee sets, 6-2 6-4. Het was haar zesde toernooizege in dit jaar en vierde grandslam-zege in haar loopbaan, twee US Opens en twee Wimbledons. Ze ver diende 850.000 dollar, ruim twee miljoen gulden. Serena, winnares van de US Open 1999, streek de helft op. New York had zich groots opge maakt voor de historische finale. Voor de eerste keer sinds Maud Watson haar zus Lilian in de Wimbledonfinale in 1884 ver sloeg, stonden twee zusjes in de eindstrijd van een grand slam. Het Harlem Gospel Choir zong de 23.023 toeschouwers in het Arthur Ashe Stadium in de juiste stemming, Diana Ross vertolkte 'God bless America' en de sky- boxen zaten vol met veelge vraagde sterren als Bruce Willis, Robert Redford, Spike Lee, P. Diddy, Jessica Parker en Helen Hunt. Op de baan konden Venus, vier de geplaatst, en Serena, tiende, de hoge verwachtingen niet waarmaken. De stress nam Se rena in een houdgreep. De jong ste Williams sloeg afzwaaier na afzwaaier, twintig in de eerste set, en verloor na 2-1 zeven games op rij. Venus zag het leed aan en spaarde haar zusje. Ze sloeg in de hele .wedstrijd slechts zeven winners. Op 2-0 in de tweede set dumpte ze een opslaggame, waardoor het fami lieduel nog even spannend en aantrekkelijk werd. Ruim een uur waren Venus en Serena tegenstanders, daarna weer zusjes. Na de laatste klap omhelsde Venus haar jongere zus aan het net. „I love you", verzekerde ze haar zusje. Die had even daarvoor haar racket woest weggesmeten en was nog te ontgoocheld. Venus was nau welijks opgewonden. „Het is heel vreemd van je zusje te win nen in een grandslam-finale", vond ze. „Als grote zus wil ik al tijd dat zij wint. Ik zorg er altijd voor dat ze niets tekort komt." Serena verbeet haar teleurstel ling. Venus meent dit echt. Ik heb haar gezegd dat het leven kort is en dat ze moet winnen wat ze kan winnen. Ik ben pas 19, mijn tijd komt nog wel. Ik had te veel tegenstanders in de finale: de wind, Venus en mij zelf." Van nervositeit, spanning en stress wilde ze niets weten. „Ik heb al eerder in de finale ge staan. In '99, dus ik wist hoe de dingen gaan." Grote afwezige bij de finale was vader Richard Williams, in een pas verschenen boek ontmas kerd als notoire leugenaar. Hij vloog zaterdagmiddag terug naar Florida. Tijdens de US Open was hij de coach van Ve nus. Moeder Oracene fungeerde als begeleider van Serena. Moe der en dochter vulden de uren voor de finale met winkelen op Fifth Avenue. „Serena heeft daar tegelijkertijd het prijzengeld van Venus uitgegeven", lachte moe der Williams. Het lachen verging haar tijdens de finale. „Serena wist niet met de druk om te gaan", verklapte ze na het eenzijdige duel. Venus won voor de vijfde keer van haar zus, tegen twee nederlagen. Maar Sister Act I bracht onder het kunstlicht van Flushing Me adows nooit wat ervan verwacht werd. Het werd de première van een luidruchtige wild west, met te veel losse flodders. ilisme van Amsterdammers is ook FC Twente te machtig jé Hoogeboom |/gpd - Het 'anti-voet- in Enschede van de [Trainer Co Adriaanse ijn schouders op. Zijn ealisme is kil maar ook [Zonder buitenspelers en concept zwaar leu- 5 een vijfmans verdedi gen de Amster- ook het tot zaterdag- pgeslagen FC Twente een gruwel zijn ge- jor John van 't Schip, l rechtsbuiten van Ajax oordig trainer van FC ien Ajax te zien dat cat- 3 speelt waarvoor zelfs j ploegen zich zouden j Maar, de realiteitszin j ook bij Van 't Schip [eologie gewonnen. Hij poorvoetend toegeven 'steem van Ajax welis- fraai is, maar wel ef- tvente beukte negentig i op de Amsterdamse Teeg er niet meer dan Irstjes in. Die doelman ervolgens vakkundig ig niet in staat om het nemen én dat te be is de legitimering van voor de speelwijze, tegen topploegen en gemak schaarde de ook Twente maar teelde Ajax bovendien rt Of beter: Twente- Boschker. Onlangs ielman uit dat hij het ens bij een topclub wil Na zaterdagavond zal >pig zijn mond wel len. Bij het uitverdedi- 'hatte de doelman zijn rariteiten en verspeel- aan Zlatan Ibrahlimo- heel simpel kon sco- lunder betekende dat rlledig achter de feiten Twente-doelman Sander Boschker baalt, Ajacied Zlatan Ibrahimovic juicht. Bij het uitverdedigen verspeelde Boschker de bal aan Ibrahimovic die vervolgens simpel kon scoren. moest aanhobbelen en het haal de een streep door de plannen van Van 't Schip. Ook Twente had niet de intentie vrolijk op avontuur te gaan te gen Ajax. De ploeg herinnerde zich maar al te goed hoe Celtic Foto: GPD/Vincent Jannink en Feyenoord in het mes waren gelopen en was niet van plan opzichtig het initiatief te nemen. Daarom had Van 't Schip El Bra- zi gekoppeld aan Wamberto, om daarmee de angel uit het sys teem van Adriaanse te halen. Het effect was dat er een grim mig schaakspel ontstond, waar bij brute fysieke kracht een hoofdrol speelde. Irritatie en on macht vochten om voorrang. Het was een voetbalgevecht, zo wel binnen als buiten het veld. Meeslepend, maar niet goed. In dat gevecht bleven ook de jon geren fier overeind. John Heitin- ga uit Ter Aar: ingevallen tegen Feyenoord, tegen Twente voor het eerst in de basis, op de plaats van de geschorste Tra- Lleyton Hewitt viert zijn overwinning op Pete Sampras in de finale van de US Open. Foto: AP/Elise Amendola Eerste grandslam voor Lleyton Hewitt new york/anp - De tenniswereld gunde Pete Sampras zijn veer tiende triomf in een grandslam van harte, zeker op eigen bodem in het US Open. In New York moest de publiekslieveling echter diep buigen voor een nieuwko mer aan de top. De 20-jarige Au stralische duvelstoejager Lleyton Hewitt deklasseerde de Ameri kaan met klinkende cijfers: 7-6 6- 1 6-1. Na afloop van de eenzijdige eindstrijd in het Amerikaanse tenniscentrum sprak Sampras vol ontzag over zijn tegenstander. „Ik wou dat ik zijn benen had. Wat een snelheid!" De finale van de US Open was door de eenzijdigheid een grandslam onwaardig. Na de eerste set, door Hewitt in de tie break gewonnen, ebde de span ning snel weg. Sampras die de wedstrijd was begonnen met zijn eerste opslagbeurt in de le veren, kon eenvoudig niet meer tegen Hewitt op. De Australiër, vastbesloten zijn tiende toer nooizege zijn eerste grandslam te laten zijn, wist elke bal te be lopen. Hij klopte Sampras op snelheid, slagkracht en accuta- resse. In de min of meer gelijk- opgaande eerste set zag het er al naar uit welke kant het opging. De ontknoping was sneu voor de 30-jarige Sampras, in het ver leden vier keer winnaar van de US Open. Vorig jaar verloor hij de eindstrijd verrassend tegen de jonge Rus Marat Safin. Nu stond er een andere 'young gun' aan de andere kant van het net hem af te schieten. Sampras boekte sinds Wimbledon 2000, waar hij met dertien zegepralen alleen recordhouder werd in de grandslams, geen overwinning meer. In New York ontwikkelde hij zich toch als grote favoriet. Hij ging steeds beter spelen, boekte een fenomenale overwinning op landgenoot Andre Agassi in de kwartfinale en revancheerde zich in de halve eindstrijd op ti telhouder Safin. In de finale was hij geen schim meer van de Sampras uit die wedstrijden. Misschien kwam het omdat He witt een simpele halve finale had, dat hij krachten over had. Olympisch kampioen Jevgeni Kafelnikov kreeg slechts vier games van hem. Hewitt was in New York bepaald niet de ge wenste winnaar. Hij wordt be wonderd om zijn nimmer afla tende strijdlust, maar is niet erg geliefd. In Australië nam hij gro te delen van de bevolking tegen zich in door beledigende op merkingen en in de eerste week van deze US Open raakte hij in een conflict over racisme. Hij in sinueerde dat de donkere lijn rechter zijn donkere tegenstan der Andy Blake met opzet be voordeelde. De affaire werd in der minne geschikt nadat He witt excuses aanbood. Mogelijk gaat Hewitt, die dit jaar in Den Bosch de Heineken Tro phy won, meer aanzien genie ten nu hij de wereldtop heeft bereikt met zijn eerste major. Sampras zei hem nog lang aan te tennistop te verwachten. He witt was gelijk al aardig tegen de verliezer. „Ik ben nog lang niet zo groot als Sampras was." belsi. Zeventien is hij nog, maar desondanks te machtig voor ar rivé Chris de Witte, die bij vla gen zelfs in een verdedigende rol werd gedwongen. Van der Vaart speelt al als een routinier, een krachtige mix van techniek en mentaliteit. De beide aanval lers, Hossam en Zlatan, zijn nog maar negentien. Vanwege dat jeugdige elan, vindt Adriaanse, mag Ajax niet veroordeeld worden, omdat de befaamde huisstijl met de drie spitsen bij het oud vuil is gezet. Het nieuwe systeem van Ajax is, zoals Adriaanse bekende, uit nood geboren. Omdat er zoveel spelers geblesseerd waren dat het bezetten van de buitenpos ten niet meer lukte. Maar, zo zei de trainer, worden uit nood niet de mooiste oplossingen gebo ren? En bovendien, alles veran dert in deze wereld. Het verkeer, de architectuur. Waarom een systeem blijven hanteren dat is ingehaald door de tijd? „Neder landse ploegen kunnen in bal bezit prachtig voetballen, maar of het allemaal wel zo effectief is?", zei de trainer, met een knipoog naai' het Nederlands elftal. In de slotfase kreeg hij nog meer gelijk, toen Wamberto voor 0-2 zorgde. Omdat Twente alleen maar dacht aan de gelijk maker, kreeg Ajax de ruimte. Even daarvoor had Richard Knopper zelfs nog een penalty gemist, die ook was 'voortgeko men uit een heuse counter. De spelers van Adriaanse zijn in middels om. Ook zij ervaren winnen als de ultieme bevredi ging. Met of zonder buitenspe lers. FC Twente: Boschker; Grujic, Van der Weerden (42. Hulshoff) en Pothuizen (79. Kollmann); Van der Doelen. El Bra- zi, Booth (87. Cairo)en Van der Leegte; Van der Laan, Houwing en De Witte. Ajax: Grim; Heitinga, Vierklau (44. Knopper), Chivu, Bergdolmo en Max well; Yakubu, Wamberto en Van der Vaart; Ibrahimovic en Machlas (75. Mi- do). IN DE HERHALING De materiaalhokken liggen vol, de schoenen staan in het vet, de kantine is dicht. Het weekeinde is voorbij, maar nog niet vergeten. Peter Blangé, die dit seizoen met Gerard Bakker, Jeanet van der Laan en Wim Rijsbergen wekelijks op het sportweekeinde terugblikt, zet het plotselinge succes van het Nederlands volleybalteam in de herhaling. „Sinds een maand presteren de volleyballers weer verrassend goed. Veel mensen hadden dat niet verwacht, ook ik niet. Maar nu staan ze met een been in de halve finale van het EK, dus moet je concluderen dat de veranderingen in de ploeg al heel snel effect sorteren. Bert Goedkoop als nieuwe coach, een nieuw bege leidingsteam en een nieuwe spel verdeler, Nico Freriks. Die jon gen is pas 19 jaar en heeft no ta bene nog nooit een wed strijd in de ere divisie gespeeld. Eerlijk gezegd ken ik hem zelf niet. Maar Goedkoop kent hem juist heel goed van het talenten team bij SSS en hij geeft Freriks nu ook het vertrouwen in Oranje. Maar het belangrijkste voor die jongen is dat hij het ver trouwen van de aanvallers heeft. Als spelverdeler word je goed gemaakt door de aanval lers die om je heen staan. Er varen spelers als Guido Gört- zen en Richard Schuil probe ren van elke set-up het beste te maken, ook als er af en toe een afzwaaier tussenzit. Daar-gaat Freriks vanzelf beter van spe len. Het hele team verrast mo menteel vriend en vijand, maar je moet een aantal zaken niet gaan verwarren. Het rally- pointsysteem heeft ervoor ge zorgd dat de krachtsverschillen tussen landen miniem zijn ge worden. Een dipje is genoeg om wedstrijden te verliezen. Nog een flinke nuancering: we zitten in een na-olympisch jaar, waarin bij de betere teams traditioneel de bezem door de selectie gaat. Italië en vooral Joegosla vië zijn druk aan het verjon gen. Als je nu van ze wint, wil dat zeker niet zeggen dat je meteen terug bent aan de top. Dat geldt nog het sterkst voor Nederland: er hoeft maar een routinier gebles seerd te raken en het gaat weer fout. Maar laten we nu niet al les wegredeneren, want het gaat gewoon heel goémmet het Nederlands team. Als ze de halve finales bereiken, zijn ze daarin weer de outsider. Dan kunnen ze zomaar Europees kampioen worden, omdat ze weinig of geen druk voelen. Het belangrijkste is dat ze ge woon heel solide staan te spe len. Dat doet ons even de fi nanciële problemen van Top Volleybal Nederland vergeten. Binnen de lijnen doet Neder land gewoon weer mee en dat geeft de burger moed, Peter Blangé incluis. cordinternational volleybal. Hij is voorzitter van de atletencominissie van NOCNSF en lid van de Europe se atletencommissic.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 17