Noordwijkerhout moet bouwen voor grijs en rij 7 DUIN 8f BOLLENSTREEK Eén en al mini in Noordwijk Parkeergarages in Katwijk langer open Rijnsburg slaat e( gat in zijn reserve Samenwerking met projectontwikkelaars bevalt Katwijk goed Neem een proefabonnement BEL 071-5128030 Ringrijden onder een waterig zonnetje WEKEN VOOR 45,00 Brand verwoest clubhuis Tjarda sassenheim - Het clubgebouw van scoutinggroep Tjarda aan de Kagervveide in Sassenheim is zaterdagmorgen volledig afge brand. De brand werd door omwonenden ontdekt. Het houten gebouw brandde volle dig af. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Vlucht snorfietser heeft geen succes noordwijk - Pogingen van een dronken snorfietser om uit handen van de Noordwijkse politie te blijven, mislukten za terdag jammerlijk. Vluchten, zich verstoppen en hevig verzet baatten de 19-jarige Noordwij- ker niet. Hij oogstte een proces verbaal. De snorfietser werd op de Van de Mortelstraat betrapt bij rijden door rood. Toen de agenten hem daarvoor wilden aanhouden, ging de Noordwij- ker er als een haas vandoor en probeerde hij zich in de bosjes langs de Van Berckelweg te ver stoppen. Toen agenten hem daar aanhielden, verzette de snorfietser zich hevig. Uit een ademanalyse bleek dat de man twee keer de toegestane hoe veelheid alcohol had gedron ken. Brit aangereden in Noordwijkerhout NOORDWiJKERHOUT - Een 36-ja- rige man uit Manchester is in de nacht van zaterdag op zon dag op de ventweg naast de Gooweg in Noordwijkerhout aangereden door een 16-jarige scooterrijder uit Rijnsburg. De Brit werd met onbekende ver wondingen naar het LUMC in Leiden afgevoerd. De scooter rijder merkte het slachtoffer niet op omdat hij met donkere kleren midden op de weg liep. Kinderopvang in Sassenheim sassenheim - Stichting Trias Kinderopvang opent op 17 sep tember een nieuw kinderdag verblijf aan de Menneweg in Sassenheim. De stichting be sloot tot uitbreiding vanwege de lange wachtlijst voor de ves tiging De Speelmolen, waar twaalf peuters kunnen worden opgevangen. De nieuwe vesti ging gaat De Kleine Wereld he ten en biedt plaats aan 24 kin deren. Behalve peuters, worden in De Kleine Wereld ook baby's opvangen. Trias is een kinder opvang op antroposofische grondslag. Dat wil onder meer zeggen dat er alleen speelgoed van natuurlijke materialen wordt gebruikt, zoals hout en wol. maandag 10 SEPTEMBER door Sjaak Smakman noordwijkerhout - De gemeente Noordwijkerhout moet een prestatiecontract afsluiten met de woningstichting Antonius van Padua over wat die de komende jaren gaat doen om het dorp aantrekkelijk te maken voor alle leeftijdsgroepen. Die aanbeveling doet het Arnhemse onderzoeksbureau Companen in een tussen rapportage over het beleidsplan Wonen. In dat plan moeten behalve de woning bouw ook alle andere aspecten van wonen aan de orde komen, zoals winkelen, recreatie en inrichting van straten. In Noordwijkerhout sluiten vraag en jongeren zijn geen goede betaalbare aanbod niet goed op elkaar aan. Voor woningen beschikbaar, ouderen zoe ken vergeefs naar luxe verzorgingsflats en welgestelde veertigers en vijftigers kunnen nergens een huis naar hun smaak vinden. Het gevolg is dat vooral jongeren wegtrekken. Ouderen heb ben vaak hun hele leven in Noordwij kerhout gewoond en zijn er zo mee vergroeid dat hun drempel om te ver trekken veel hoger ligt. Het probleem is niet dat die starters- woningen er niet zijn. Er zijn goede en goedkope huurwoningen genoeg - in principe zelfs meer dan nodig - maar ze worden voor een te groot deel be woond door mensen die daar gezien hun inkomen niet (meer) thuis horen. Voor een deel willen die mensen hele maal niet verhuizen (en niemand kan ze dwingen), maar voor een deel ktin- nen ze dat ook niet omdat er de laat ste jaren te weinig is gebouwd, con stateert Companen. Mossenest 2 moet daarin verandering brengen. Daar moeten driehonderd huizen komen, vooral voor ouderen (rond Munnekewey) en welgestelden. Dat moet een doorstroming op gang brengen vanuit de goedkopere huizen waardoor starters meer kans krijgen om in hun eigen dorp te blijven. In buurgemeente Sassenheim heeft dat bij het project aan de Menneweg goed gewerkt. Companen constateert verder dat de verkoop van huurwoningen, zoals het rijk graag ziet gebeuren, in Noordwij kerhout de nodige haken en ogen heeft. Het belangrijkste obstakel is dat de woningstichting er niets voor voelt. Voor elke woning die leeg kon de liefhebbers in de rij. Waaroi die huizen dan gaan verkope neert Antonius van Padua. Een tweede punt is dat het i vraag is in hoeverre die veria zou oplossen. Gezien de huid ningmarkt zouden de huunv bij verkoop een half miljoen moeten opbrengen. Voor su dat in elk geval geen haalbai constateert onderzoeksbureai panen. 'Je kunt ze vierkant door de bocht gooien' door Marijke den Hollander noordwijk - Beschilderde dak pannen met mini's, kaarsen met mini's, speciale stuurwielen voor mini's, onderdelen voor mini's en zelfs damborden met mini's als speelschijven. En dan vergeten we nog de 250 mini's zelf. Als een kleurig lint bepaal den de in het gelid opgestelde 'doosjes' zondagmiddag het beeld op de winderige, af en toe door fikse regen- en hagelbuien geteisterde Noordwijkse Konin gin Wilhelminaboulevard. In de badplaats was het voor even één en al mini. „De mijne heet Rakker. Of ei genlijk Rooie Rakker. Hij is van 1989 en echt mijn troetelkind je." Herma Vermeulen uit Har- dinxveld-Giessendam klopt even liefkozend op het dakje van haar Austin Seven. „Wat er nou zo leuk is aan zo'n mini- coopertje? Nou, het is net een jas die je aantrekt. Hij piept, kraakt, roest en rochelt. Maar je zit er heerlijk in. Hij stuurt ook zo lekker. Andere auto's doen me niks. Maar een mini, dat is gewoon leuk rijden." Herma heeft achter haar 'koek blik', zoals een omstander on eerbiedig haar trots noemt, een miriiaanhanger gehaakt. Met daarin een flink voorraadje ei genhandig beschilderde dak pannen en handgemaakte kaar sen. De verkoop van de spullen loopt aardig, vertelt ze. „Met dat geld kan ik weer nieuwe materi alen kopen. Ik knutsel graag. Maar dat loopt behoorlijk in de papieren. Zo kom ik uit de kos ten." Met dochter Lindsey (9) reed Herma mee in de vierde Noordwijk Mini Marathon. Lindsey vindt haar moeders au to 'heel leuk'. .Alleen", zegt ze heel eerlijk, „hij is wel erg klein." Ronald Flaton uit Rijswijk, eige naar van een 'heel gewone mini uit 1984', vindt het sfeertje van mini-rijders onder elkaar erg leuk.Als je er eentje tegen komt, is het zwaaien, toeteren en seinen naar elkaar. En veel bekijks, hè. Daar kick je op." Dat het oudere autootjes zijn, waar vaak veel aan op te knap pen is, is geen bezwaar, zeggen de mini-fanaten. Gewoon een leuke hobby, waar ze graag tijd en geld insteken. „En de wegen belasting kost geen drol", zegt Astrid Taheij uit Lelystad. „Dat is dus leuk meegenomen." Ta heij: „Het zijn echte scheurijzer- tjes. Net karts. Je kunt ze vier kant door de bocht gooien en nog vallen ze niet om. Wat ook zo lekker is: je kunt overal tus sendoor. Paaltjes vormen geen belemmering. Grote parkeer plek? Helemaal niet nodig. Je prikt ze zo overal in." Klein na deeltje, je prikt ook vrij snel door de carrosserie heen als je het niet goed bijhoudt. Getuige sommige met tape bij elkaar ge houden motorkapjes. Tussen de talloze gewone mini's vallen de bijzondere wel op: zo als de wintersportmini met ski's en een reservewiel op het dak, de mini-racers met brede band jes, sportvelgjes, rallybeugels, en rallystoelen, de cabrio's en een Mini's in allerlei uitvoeringen op de Koningin Wilhelminaboulevard in Noordwijk. „Het is net een jas die je aantrekt." Foto: Eric Taal enkele mini-van. Die van Put- tense Leny Hazeleger springt er uit omdat hij er zo piekgaaf uit ziet met zijn fraai gespoten me- tallicblauwe jasje. „Klopt", zegt ze. „Ik heb hem net voor 16 mil le laten opknappen." Haar liefde voor de mini kreeg ze mee van haar geliefde, die in middels haar ex is. Ze noemt het 'een virus dat nooit meer over gaat'. „Die auto is mijn passie. Hij is elf jaar oud. Toen ik hem kocht, zat er geen roestplekje op. Maar hij was wit. En wit is geen kleur, vind ik. Veel mensen onderschatten de mini omdat hij zo klein is. Maar hij is heel erg snel. Het is een auto met heel veel uitstraling. Ik wil mijn hele leven nooit iets anders rij den dan mini." Haar vriend Evert van de Brug heeft slechts één probleem met het fraaie au tootje van Leny. „Je kunt er niet met goed fatsoen met z'n vieren in. En lange afstanden zijn een crime. Mijn benen zijn te lang om comfortabel te kunnen zit ten." Comfortabel of niet, als het aan Leny ligt, zal het vakantiedoel volgend jaar toch iets verder weg liggen dan Evert lief is. Ze wil naar de mini-meeting in Schotland. Een 'fantastisch ge beuren' weet ze van een vorige gelegenheid. Mini-gekken uit heel Europa verzamelen zich dan, om eikaars auto's te bekij ken en ervaringen uit te wisse len.- Zelfs mini-rijders uit Florida komen er speciaal voor over. Terwijl leden van de Deaf Mini Club Nederland druk gebarend aan elkaar vertellen waar precies de prijsuitreiking van de puzzel- tocht is, laten Evert en Leny nog even weten dat de nieuwq die op de markt is verscli natuurlijk totaal niets tet heeft met de enige echtei ker. „Het is best een leuka gentje, hoor, maar de nal nicooper past er totaal nj: Zelf zullen ze hem nooit I Niet vanwege de prijs (oik nabij 40.000 gulden). „Hq woon geen mini. Net zo;j Beetle geen echte kever i> Tijden aangepast aan openingsuren AH door Peter Blok katwijk - De openbare parkeer garages in de Tramstraat in Kat wijk zijn binnenkort ook 's avonds geopend. Het gemeente bestuur heeft besloten dat de openings- en sluitingstijden van de garages zoveel mogelijk moe ten aansluiten op die van de winkels en met name op die van Albert Heijn dat direct boven de nieuwe gemeentelijke parkeer garage komt te zitten. Aanvan kelijk was het de bedoeling dat de parkeergarages op werkda gen tot uiterlijk 18.30 uur open zouden zijn. De openingstijden van de be staande parkeergarage Tram straat-Centrum zijn nu nog van maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 18.30 uur, met op de donderdagse koopavond een verlenging tot 21.30 uur. Tijdens de toeristenmarkt op de dinsda gen in juli en augustus is de ga rage tot 22.30 uur geopend. Op zaterdagen is de parkeergarage open van 9.30 tot 17.30 uur. Oorspronkelijk zouden deze tij den ook worden aangehouden bij de opening van de nieuwe garage, maar het gemeentebe stuur stapt nu van dat streven af. Belangrijkste reden daarvan is dat het verwarrend is als de openings- en sluitingstijden van de garages en de winkels niet gelijk lopen. Bovendien komt de gewenste service aan de par keerders dan in het gedrang. Daarom hebben burgemeester en wethouders besloten om de openingstijden van de beide parkeergarages in de Tramstraat af te stemmen op die van de Al- bert Heijn. Die supermarkt is maandag tot en met vrijdag open tot 20.00 uur, op donder dag tot 21.00 uur en op zaterdag tot 18.00 uur. Daarna hebben bezoekers van de supermarkt en het winkelcentrum van Katwijk nog een half uur de tijd om de parkeergarages uit te komen. Om langer open te kunnen zijn, moet Katwijk wel extra perso neel aantrekken om in de garage een oogje in het zeil te kunnen houden. Daarvoor wordt een medewerker van de Human Ser vice Unit, dat is de nieuwe naam voor 't Heem en het Spec trum, aangetrokken. Die treedt in dienst als beheerder. Dat kost de gemeente 42.000 gulden. De garages worden beveiligd met camera's en er wordt toe zicht gehouden door beheer ders. Die moeten de veiligheid waarborgen en ervoor zorgen dat (hangjongeren en drugsge bruikers de parkeergarages niet als hangplek gebruiken en ook geen vernielingen aanbrengen. valkenburg - Een waterig zonnetje in plaats van de voorspelde gutsende regen begeleidde zaterdag het ringrijden in Valkenburg. In de Marinus Poststraat namen vijftien spannen het tegen elkaar op bij dit startsein voor de Valkenburgse najaarsfeesten. De eerste vier plaatsen gingen naar Valkenburgse deelne mers. Winnaars werden Paul en Marjolein van der Boog. De vierde plaats was voor wet houder Van der Nagel en zijn dochter. „Dat zal hem wat meer bescheidenheid leren, want hij wil graag altijd de eerste zijn", aldus burgemeester Van der Reijden bij de prijsuit reiking. Het is wellicht voor de laatste keer dat het ringrijden in de Marinus Poststraat was, zei voorzitter L. van Tilburg van het paardenmarktcomité, vanwege de drempels die daar zijn aangebracht. Van der Reijden zag het allemaal wat minder somber in. Vol gens hem was daar wel een mouw aan te passen. Foto: Hielco Kuipers katwijk- Katwijk bouwt ook in de toekomst sa men met projectontwikkelaars en aannemers nieuwe huizen in het dorp. Wel worden duidelij ker afspraken gemaakt over wie wat precies moet betalen. De gemeente wil daarmee niet meer voor verrassingen komen te staan, zoals bij de 11 in plaats van 5,5 miljoen gulden kostende parkeerga rage in Princehaven en de veel duurdere dam- wand bij Aqua Nova. Maar volgens wethouder A. van der Plas (CDA) van ruimtelijke ordening is Katwijk over het alge meen tevreden over de zogeheten publiek-private samenwerking (PPS) in de Princehaven, Aqua No va en de Zanderij. Daarbij schept de gemeente de randvoorwaarden voor de nieuwbouw en stelt ze eisen aan de toewijzing van de huizen en nemen projectontwikkelaars de financiële risico's voor hun rekening. Alleen moeten in de toekomst wel de plankosten en de verantwoordelijkheden beter en eerlijker worden verdeeld en ook duidelijker worden beschreven om in de toekomst 'misver standen' te voorkomen. De gemeente Katwijk heeft de afgelopen maanden een keer achterom gekeken of de huidige samen werking met de projectontwikkelaars en aanne mers naar behoren functioneert en eventueel voor verbetering vatbaar is. De algemene conclusie is dat de oorspronkelijke doelstelling van de samen werking om te komen tot nieuwbouwprojecten van 'een goede tot hoogwaardige stedenbouw kundige kwaliteit' is behaald. In het kader van het structuurplan 'Katwijk 2000' zijn door de gemeente in de periode 1994-1997 samenwerkingsovereenkomsten gesloten met vier projectontwikkelaars. De gemeente Katwijk heeft dergelijke overeenkomsten afgesloten voor de eer ste fase Havengebied (met Rabo Vastgoed), Aqua Nova (met de Aannemers Combinatie Katwijk - ACK), Centrumgebied (met Foruminvest) en de Zanderij Westerbaan (met Campri). De evaluatie van de PPS-constructies wordt be sproken in de vergaderingen van de gemeente raadscommissies ruimtelijke ordening en financi en op 12 en 17 september. rijnsburg - Om alle plannen voor de komende jaren te reali seren zonder de belastingen al te zeer te hoeven verhogen, moet Rijnsburg volgend jaar flink in de reserves tasten. In to taal willen burgemeester en wethouders volgend jaar een half miljoen gulden uit de alge mene reserves halen. Dat is no dig om onder meer extra perso neel te kunnen aannemen, mee te betalen aan kinderopvang voor ambtenaren en om een be gin te kunnen maken met de aanpak van de parkeerproble men in het dorp. Vorig jaar stuitte het college op een veto van de raad bij het plan om de belastingen extra te ver hogen om alle plannen te kun nen betalen. Ondanks herhaal delijk aandringen van de raad bleef de gemeenteraad, op de fractie van SGP/Christenunie na, bij het standpunt dat de be lastingen met niet meer dan de inflatie mochten worden ver hoogd. Het college geeft daar aan nu gehoor: in 2002 is een gemiddeld gezin 2 procent meer kwijt aan OZB en andere belas tingen. Een gemiddelde huisei genaar moet rekenen op 1.741 gulden aan lasten, een huurder op 1.298 gulden. Ook voor de ja ren na 2002 gaat het college uit van een jaarlijkse verhoging van 2 procent. De consequentie is wel dat er de komende jaren weinig ruimte is voor nieuwe plannen naast de al voorgenomen investeringen. En als er tegenvallers zijn, dan wordt het een hele klus om daarvoor het benodigde geld te vinden. Zo wil het college een onder zoek doen naar de parkeerpro blemen in het dorp. Rijnsburg heeft de grootste autodichtheid per hoofd van de bevolking van Nederland. Voor een deel komt dat door de grote hoeveelheid transportondernemingen, maar daarnaast is volgens het college ook het aantal huishoudens met twee of meer auto's hooj Omdat Rijnsburgers sté ker ook voor kleine afstak auto pakken in plaats j< fiets of de benenwagè staan bij scholen, kei voetbalwedstrijden steek parkeerproblemen. B ertj len het probleem in ka# gen, wat ongeveer 80.001 gaat kosten. Maar om di voortvloeiende maatreg: betalen, is maar 25.00(1 per jaar beschikbaar, c Hetzelfde geldt voor eet probleem: het inrichtj woonwijken tot 30-kiloi| ne. B en W constateren leen het plaatsen vanj niet werkt, maar voor li leggen van verkeersd^ wegversmallingen en 9 verkeersremmende maat is maar anderhalve ton h baar. I De grootste onzekerhed^ echter in het Economi leidsplan Rijnsburg (EB wordt uitgevoerd doori waarin gemeente, Raboi ontwikkelingsmaatschan cadis samenwerken. Hi allemaal nog steeds n| het moet met onder a verwerving van de bc gronden. Bovendien steeds niet duidelijk w precies binnen het bel valt en wat niet. Eerder dit jaar kwam meente met ambitieu nen voor het Vinkenwe Maar die worden, in t< ling tot wat de gemeen niet opgenomen in het I vendien gaat de utivoe langer duren dein was g pas in 2004 en 2005 - voor de tussenliggen! een extra opknapbeurt van naar schatting 80 den. Dat komt geheel vi ning van de gemeente, een aantal centrumpli nog onduidelijk in hoe gemeente die voor eig ning moet uitvoeren.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 14