Zachtgele wanden en zalmroze pilaren CULTUUR KUNST Tragicomedia overtreft zichzelf in een bomvolle Pieterskerk oekeren met ruimte tijdens Leidse Rijntaptoe )rganist er Haar p zeker' Jarige Hazes houdt feest strak in de hand Gouden Leeuw voor Monsoon Wedding Zonnebloemen naar Chicago letto valt et water dam - De voorstellingen erdag- en zondagavond opera Rigoletto bij de inapier in Rotterdam elast. De weersomstan- >n waren volgens de reer ongeschikt voor de ing in de open lucht. In jwe Luxor Theater was gepaste opvoering. De Hingen in de open lucht een van de hoogtepun- Rotterdam Culturele tad 2001 moeten zijn. de première op donder- nd kon gewoon door- MUZIEK RECENSIE DY VAN DER SPEK rt: IJsbrand ter Haar, orgel. 8/9, Hooglandse Kerk, Leiden. van de aangekondigde Joshi Kazama met En- irokmuziek was op de IJsbrand ter Haar bereid jn om een concert te ge- 19-jarige Ter Haar stu- og aan het Arnhems ratorium bij Theo Jelle- Haar koos heel verstan een niet al te pretenti- ogramma van 'oude s'. En zo kon men zich ;middag wanen in de erk met zijn orgel in de oonstemming. Op Bach den de componisten de, Scheidemann, Van en Sweelinck in de 16e 7e eeuw, reuze geschikt Hagerbeer. r speelt transparant, en maatvast. Hij speelt ori- ïet registers en register- ities. Scheidemann nngekend vrolijk en hel- e wijl psalm 24 van Van in een wat gedektere ur begint met de rustig de psalm-melodie in de and. Maar er zijn drie 3(fen als hij is aangekomen rten, heft uw hoofden opdat de Koning glori- binnenkomen' gaat het ienlijk glansrijker en r aan toe. rclo del Granduca' van il :k heeft een kort feeste- nia, met vijf even korte, variaties, waarin Ter igleert met klankwisse- net neuzige, gorgelende registraties. :ke dich, O liebe Seele' h is niet meer dan een Dortkabbelend voorspel obuuste 'Fantasia in c- )p een lange donkere 'on stuwt een krachtige zich voort, die Ter Haar r( inderbreken op het pra- ot laat afstevenen. Een met weinig opzienba- jogtepunten, maar zon- onaangenaam diepte- maandag IO SEPTEMBER 2001 MUZIEK RECENSIE LI DY VAN DER SPEK Concert: Mariavespers van Claudio Monteverdi en orgelwerken van Helnrich Scheidemann door Tragicomedia o.l.v. Stephen Stubbs, m.m.v. Concerto Palatino, cornetto's, trombones, en Leo van Doeselaar, orgel. Gehoord 9/9, Pieterskerk, Leiden. Er is veel aan publiciteit gedaan, heel veel zelfs. De aankondiging van Monteverdi's Vespro della beata Virgine' was al maanden in elke grote stad te lezen en te zien op bill boards, op websites en in ongeveer alle kran ten. Het heeft zijn vruchten afgeworpen. In de Pieterskerk liep het storm. Ofschoon je je nau welijks kunt voorstellen dat een uitvoering door drommen positief kan worden beïnvloed, moet een eerste conclusie toch in die richting gaan. Werd Monteverdi vorig jaar al zeer ge loofd, dit jaar evenaarde of overtrof Tragico media zich, samen met blazersensemble Con certo Palatino, met een stralende vertolking. Daarbij was misschien nóg meer dan vorig jaar gelet op perfect geïntegreerde intermezzi op het orgel. Leo van Doeselaar koos slechts op drie plaatsen voor stukken van Heinrich Scheidemann. Aan het begin met een stralen de proclamatie op dat wat komen gaat, een Praeludium in G en een Fantasia. Na de laatste psalm (147) een Intavolatie, en direct voor Monteverdi's Magnificat, het Magnificat van Scheidemann. Helder, expressief en evocatief gespeeld. Alsof Van Doeselaar slechts 'dat wat komt' wilde onderstrepen. En terecht. Stephen Stubbs en Erin Headley, de oprichters van Tragicomedia, speelden dit jaar voor de vierde keer in de Pieterskerk dit meesterwerk van Monteverdi, in toenemende mate expressief, kleurrijk en overtuigend. Dat betekent overi gens niet dat het niet nóg expressiever kan, ge tuige Gardiners uitvoering op cd. De grote variëteit van stijlen die Monteverdi tentoonspreidt in psalmen, antifonen, een hymne en een magnificat, in virtuoze vocale stukken - de zogenaamde concerto's - vragen om een laaiende dynamiek. Beeldende teksten gelardeerd met echo-effecten, moeilijke colo raturen en subtiele versieringskunsten worden moeiteloos door het koor genomen. Prachtig hoor je de 'concertato stijl', het contrasterend gebruik van verschillende groepen uitvoeren den, instrumentaal tegenover vocaal, solisten tegenover grotere ensembles, hoge tegenover lage stemmen. Stubbs heeft daarom meesten tijds de twee koren tegenover elkaar geplaatst, en de strijkers tegenover de blazers. Daar tus senin zit het continuum dat bestaat uit harp, kistorgel, gamba en chitarrone. Het verrassende zit steeds weer in het verschil van klankkleur, expressie en inlevingsvermo gen van de tweemaal vier stemsoorten: so praan, countertenor, tenor en bariton/bas. Ie dere luisteraar zal zelf bepalen welke stem hem het meest aanspreekt. Zo prefereer ik bo ven de sopraan Barbara Borden, die over een zeer heldere, doordringende maar in het hoge register ook scherpe stem beschikt, de meer ronde, minder volumineuze maar betekenis volle klank van Suzie le Blanc. En voor mij was het meest indrukwekkende de diep doorleefde en toch eenvoudige interpretatie van de tenor die 'Audi, coelum, verba mea' zong, een van de schitterendste momenten van deze uitvoe ring. Bij het laatste Magnificat was echter meer overlopende vreugde te verwachten in de vorm van grotere expressie, snellere tempi, uitslaande dynamiek. Maria liep hier immers over van vreugde en dankbaarheid. Mooie herinneringen op Open Monumentendag door Rody van der Pols leiden/wassenaar - „Bent u hier ook geboren", klinkt een stem door de gang van het voormalige St. Elisabeth-ziekenhuis aan de Hooigracht in Leiden. Elders ver zucht een oude man, dat zijn zoon hier ter wereld is gekomen. En het opgetogen gezicht waar mee een dame naar een foto van een stel zusters kijkt, verraadt dat haar iets te binnenschiet. „Fantastische herinneringen", vermeldt een briefje dat door een van de massaal toegestroomde bezoekers op het prikbord in de ontvangsthal van het voormalig ziekenhuis is achtergelaten. Bij de woorden 'huis en haard', het thema van Open Monumen tendag, zullen weinig mensen aan een ziekenhuis denken. Toch roept het Leidse Elisabeth- ziekenhuis, een van de monu mentale panden die het afgelo pen weekeinde de deuren voor het publiek opende, bij veel van de massaal toegestroomde be zoekers warme, bijna huiselijke gevoelens op. Met de openstel ling van het pand vierde de Stichting Leidse Studentenhuis vesting de recente aankoop van het voormalig ziekenhuis, waar mee het gered is van de slopers hamer. Zwartwitfoto's aan de wanden tonen een glimp van het zieken- huisverleden van het pand. Mannen in ouderwetse pyja ma's die een praatje op de gang maken, franciscaner zusters die achter de grote pannen in de keuken staan. Het meest leeft de herinnering aan de zusters, die tussen 1893 en 1972 het zieken huis draaiende hielden, in de kapel. Hier staat onder het glas- in-loodraam van de heilige Franciscus een groot projectie scherm waarop, onder begelei ding van klassieke muziek, scè nes uit het dagelijks leven in het Elisabeth worden getoond. Andere Leidse weldoeners ko men tot leven in de zogenaam de 'Goemoerskamer', die zich bevindt in de Diaconie of Bak kerij, het gebouwencomplex aan de Nieuwe Rijn, waar verschei dene zorginstellingen zijn on- Bezoekers aan een synagoge luisteren tijdens Open Monumentendag naar de uitleg over het interieur. Foto: Taco van der Eb dergebracht. Vanuit de Goemoerskamer zorgden de zo geheten "Vrouwen Kraammoe ders' vanaf de zeventiende eeuw, en mogelijk zelfs eerder, voor de arme, gehuwde Leidse kraamvrouwen. Zij deden dit onder andere door kraampak ketten uit te delen. Het was voor het eerst sinds ja ren dat mensen een blik konden werpen in deze bijzondere ruimte, waarvan de schouw ge kozen werd voor de poster en het programmaboekje van de Leidse monumentendag. „Lan ge tijd was de Goemoerskamer ontoegankelijk", zegt Anton Dronkers, diaconaal predikant. „We konden naar binnen door het raam of via een winkel aan de Haarlemmerstraat." Na de uitgebreide renovatie van het hele complex, dat afgelopen vrijdag in zijn vernieuwde vorm geopend werd, is dit historisch juweeltje voor het eerst weer op normale wijze toegankelijk. Naast de schitterende schouw uit 1682, voorzien van de acht wapens van de toenmalige Vrouwen Kraammoeders, een schilderij op de schoorsteen die het Laatste Oordeel verbeeldt, telt het kleine kamertje een aan tal portretten. Eén daarvan toont een non, waaraan een pi kant verhaal kleeft. „Het gerucht wil dat die non zwanger raakte en mogelijk zelfs in deze kamer is bevallen", vertelt Dronkers het verzamelde publiek. „Uit dank zou ze een flink vermogen hebben nagelaten, waarmee kraammoeders htm werk kon den voortzetten." De oorspronkelijke bewoners van kasteel Oud-Wassenaar zul len in ieder geval zeker niet van giften hebben geleefd. Al van verre straalt de pracht en praal van dit negentiende-eeuwse kasteel, dat bij hoge uitzonde ring voor het publiek was open gesteld. Na het bordes, bekleed met rode loper, beklommen te hebben, stapt de bezoeker de schitterende hal van dit negen tiende-eeuwse kasteel binnen. Hier glijdt de blik al snel om hoog langs de zalmroze granie ten pilaren en de zachtgele, rijk versierde wanden, om stil te val len op het grote, ronde gebrand schilderd raam precies in het midden van het plafond, waar door gefilterd daglicht naar bin nen valt. Bijzonder is ook de zogenaamde 'Jachtkamer', zo genoemd van wege de jachttaferelen die hier de wanden sieren. Deze vroege re eetkamer is volledig uitge voerd in eikenhout, wat teza men met de kroonluchter die een Rembrandtesk licht ver spreidt, voor een intieme sfeer zorgt. Het kost weinig moeite om de heren en dames van stand erbij te denken die hier in vroeger tijden bij het knappe rend haardvuur en flakkerend kaarslicht dineerden. Hoe groot is het contrast met het zeventiende-eeuwse wevers huisje aan de Middelstegracht in Leiden, waar de tijd heeft stilge staan. Een douche, wastafel of keuken zal je niet aantreffen achter de klokgevel. Wel een paar tochtige, naar muffe kel- dervertrekken geurende kamer tjes. In het piepkleine toilet zit ten grote, diepe scheuren in de muur. En behang boven de schouw in de achterkamer is opgebold door het vocht. „Wat is het hier een puinhoop", luidt het commentaar van een van de bezoekers. De originele bedstee is nog aanwezig, met onderin een houten luikje, bestemd voor het 'ondergeschoven kind', dat in het keldertje onder de bed stee sliep. De 'moderne tijd' is hier slechts doorgedrongen in de vorm van een elektriciteitsmeter met één groep, goed voor enkel peertjes. Waarschijnlijk het werk van de laatste bewoner, die het hier maar liefst vijftig jaar uithield. „Pas drie maanden geleden is hij vertrokken. De woningbouw had hem eindelijk aan zijn ver stand kunnen brengen, dat het toch wel wat onveilig wonen was", zegt architect Boudewijn Veldman, die passanten tekst en uitleg geeft over het bouwvallige pand. „Bovendien had hij voort durend last van lekkage." Wie het smalle trapje naar de eerste verdieping beklimt, be grijpt waarom het huisje niet bijzonder watervast is. Je kijkt hier namelijk direct op de on derkant van de dakpannen, die rusten op een houten frame. Grote kieren geven de wind vrij spel. „Vroeger sliepen de kinde ren hier onder het schuine dak", zegt Veldman. „Zojuist waren hier nog een paar oude mensen op bezoek die vroeger in zo'n huisje hebben gewoond. Zij her innerden zich nog dat ze 's win ters vaak wakker werden met sneeuwvlokken op hun de kens." Als het aan Veldman ligt, wordt het huisje in zijn oorspronkelijk staat gerestaureerd. „Zoveel van dit soort woninkjes zijn er na melijk niet meer. En als je het weer geschikt maakt voor bewo ning, dan haal je de ziel eruit." Favier De barre weersomstan- 1 ten spijt mag de eerste ersie van de Rijntaptoe meer een doorslaand vorden genoemd. In or- fe risch opzicht was alles r"e puntjes verzorgd. Ze- ir'j ïziekverenigingen ver afgelopen zaterdag- p de Beestenmarkt een taptoe op een driehoe- :in, waarop het zeker grotere muziekgezel- 'en soms woekeren was ruimte. Als er dan ook lantaarnpaal midden ilanade staat, valt het te en dat overgeconcen- nuzikanten dit obstakel eens op hun weg vin- bijna struikelen. Toch pret niet drukken. Ise Concordia mag het ijten en brengt het er >g van af. Meerdere fik- maken van de tribunes van paraplu's, waarbij 3 k samengestelde pro 's zonder mankeren I 'ortgezet. Zelfs bij extre- n en fikse storm zet het b DVS, zonder een spier kken, zijn beste beentje de show 'Disco Inferno'. tvendelzwaaiers uit nksveer ondervinden 'an de wind. Daarom zij de meest riskante jen uit hun programma >t, waardoor het geheel big overkomt. 1 de zeven orkesten heb- flopen juli deelgenomen "ereld Muziekconcours Kerkrade waai' zij ho- gooiden. Tijdens de herhalen zij hun Onder het toeziend oog van zo'n achthonderd toeschouwers marcheerden zeven muziekverenigingen zaterdag tijdens de eerste Leidse Rijn taptoe over de Beestenmarkt. Foto: Eric Taal kunstje nog eens op de Leidse Reikhalzend wordt door het^pu- Beestenmarkt. DVS Katwijk, Flo- raband Rijnsburg en Tamarco Leiderdorp laten zien dat hun gouden medailles, behaald in Kerkrade, zeker verdiend waren. Toch is duidelijk zichtbaar dat de spirit van het WMC er nu een beetje uit is. bliek uitgekeken naai' MCC uit Laren, dat zeker 25 jaar niet in deze regio te zien is geweest. Vroeger was een beduchte mu ziekvereniging van niveau, met een orkest dat het moest heb ben van een stevige hoomsectie. Die is nu vervangen door wat schel klinkende mellophoni- ums. Het is even wennen dat zij nu met slechts 24 muzikanten een geheel nieuwe weg zijn in geslagen. MCC brengt een show met veel 'versnellingen en dito pasjes. Jammer, maar MCC is niet meer wat het geweest is. Amigo uit Leiden, tenslotte, laat zien dat de vijf jaar geleden in gezette fusie tussen Matilo en Allegro Vivace destijds een goe de keuze is geweest. Al met al was deze eerste Leidse Taptoe een afwisselend muzikaal spek takel met verschillende hoogte punten, dat zeker voor herha ling op deze plek vatbaar is. MUZIEK RECENSIE LOUIS DU MOULIN Jubileumconcert 'André Hazes 50 Jaar' in Ahoy1. Met orkest Hollywood Boulevard, speciale gasten Gerard Joling en George McCrae. Voorprogramma: Sugar Lee Hooper. Bijgewoond: zaterdagavond. Herhalingen: vanavond en 8 oktober. Zowaar geen slingers aan de wand, maar wel een opvallend scherpe André Hazes. Als zijn verlate 'verjaardagsconcert' za terdagavond in een kolkend Ahoy' iets duidelijk maakte, dan is het wel dat het zien van Abra ham de Amsterdamse le venspopzanger behoorlijk heeft verkwikt. Op de plek waar hij als podiumartiest al sinds 1983 zijn grootste triomfen viert, zette de jubilerende volksheld veruit zijn meest gestroomlijnde show ooit neer. Denk daarbij dan niet meteen aan een vlekkeloos, flitsend spektakel zoals Lee Towers, Frans Bauer en René Froger in dezelfde amusementstempel steevast hebben gepresenteerd. Eerder aan een muzikaal feestje, waarbij de grote kleine gangma ker van begin tot eind grip houdt op de algehele stemming, vooral door zelf strak te werk te gaan. Het is voor 'De Haas' heel ge makkelijk om op zijn favoriete speelplaats vanuit de losse pols uit te pakken. Het aureool rond Hazes in Ahoy' is immers zo ge weldig, zo bijzonder, dat de fans al bij voorbaat in de gloria zijn en het liefst ook nog harder te keer gaan dan hijzelf. Voorpro gramma, pauzedisco, speciale gasten en andere aankleding doen er eigenlijk niet toe, wie het sportpaleis binnenstapt wil en zal uit z'n dak gaan. Of beter gezegd haar dak, want vrouwen vormen thans nadrukkelijker dan voorheen de meerderheid van Hazes' achterban. Leken zijn jaarlijkse concertvisites aan Rotterdam eerder uit te groeien tot verkapte studentenpartijtjes, inmiddels wordt de uitbundige sfeer bepaald door talloze club jes vriendinnen zonder vriend op stap. Omdat op dit bezoek het fees- tetiket 'André Hazes 50 Jaar' was geplakt hield de gastheer -die al op 30 juni in veel kleinere kring echt verjaarde in Paradiso - de toon extra luchtig. Vandaar ook slechts een enkele schimp scheut over z'n overleden maat je Herman Brood en de meest opgewekte finale: middels eerst een potpourri van 'jeugdherin neringen' (als 'Weet je nog wel die avond in de regen') plus de spetterende Louis Prima-ode 'Buona Sera/Oh Marie'. Echt verrassend was - op de in- en uitleidende vuurwerksalvo's na - eigenlijk alleen de tweede gast: 'good old' George McCrae. De man van 'Rock Your Baby' maakte solo aanzienlijk minder indruk dan eerder Gerard Joling, maar kreeg toch nog de door Hazes zo graag gehoorde ap- plausgolf over rich uitgestort na hun gezamenlijke krachttoer 'The Thrill Is Gone'. door Pieter van Lierop venetië - De Indiase cineaste Mira Nair heeft met haar film Monsoon Wedding' de Gouden Leeuw gewonnen van het 58ste Filmfestival van Venetië. Het is de eerste keer dat de hoofdprijs van de Mostra Internarionale d'Arte Cinematografica werd ge wonnen door een vrouw. Na af loop van de prijsuitreiking be klemtoonde Mira Nair nog eens, dat haar film was gemaakt met een équipe die voor negentig procent uit vrouwen bestond. Monsoon Wedding is een uit bundig verslag van een bruiloft in New Dehli, waarvan de voor bereidingen door talrijke com plicaties worden gehinderd. Het betreft een op Amerikaanse leest geschoeide 'feel good movie' die sterk aan Robert Altmans fa meuze film The Wedding doet denken. Mira Nair werkte in het verleden in de Verenigde Staten, waar ze inmiddels een nieuwe film heeft opgenomen met Uma Thurman en Gena Rowlands in de hoofdrollen. Monsoon Wedding had in Ve netië allerwegen sympathie ge wekt, maar werd door weinigen beschouwd als een hoogvlieger. Meer begrip bestond er voor de beslissing om de Grote Juryprijs toe te kennen aan de Oostenrij ker Ulrich Seidl voor diens juist weinig sympathieke maar wel karaktervolle Hundstage, een film die tijdens een hittegolf mensen van hun wreedste en le lijkste kanten laat zien. De Regieprijs kwam terecht bij de alom gewaardeerde Iraanse film Raye Makhfi (Secret Ballot), geregisseerd door Babak Payami en geproduceerd door de Itali aan Marco Müller, voormalig di recteur van de festivals van Rot terdam en Locamo. De toeken ning van de vier resterende prij zen in de officiële competitie le verde de door Nanni Moretti ge presideerde jury de grootst mo gelijke hoon op. De aalgladde Mexicaanse film Y Tu Mama Tambien, van Alfonso Cuarón (over twee 17-jarige jon gens die aan de zwier gaan met hun mooie tante, die achteraf stervend blijkt aan kanker) kreeg zowel de Scenario-prijs als de Premio Mastroianni voor de jonge acteurs Gael Garcia Bemal en Diego Luna. Als beste acteur en beste actrice werden respec tievelijk Luigi Lo Cascio en San dra Ceccarelli onderscheiden. Beiden waren te zien in Luce Dei Miei Occhi, van de Italiaan se regisseur Giuseppe Piccioni. Dit zwalkend melodrama over een alleenstaande moeder die heimelijk wordt geprotegeerd door een verliefde taxichauffeur, eindigde in een enquête onder de Italiaanse critici op de onder ste plaats. Een afzonderlijke jury die moest oordelen over de parallel-com petitie Cinema del Presente schonk de Leeuw van het Jaar aan de Franse film L'Emploi du Temps van Laurent Cantet en verdeelde de Speciale Juryprijs over Seafood (van de Chinees Zhu Wen) en Le Souffle (van Damien Odul). Amsterdam - Een van Van Gogh's beroemdste doeken, Zonnebloemen, is tot begin vol gend jaar niet te zien in het Van Gogh Museum in Amsterdam. Het schilderij, waarover de dis cussie weer eens is opgelaaid of het al dan niet door Van Gogh is gemaakt, is dan te bewonderen in Chicago, met achttien andere werken van Van Gogh uit de hoofdstedelijke kunsttempel. The Art Institute of Chicago opent op 22 september een ten toonstelling van circa 120 wer ken van Van Gogh en Gauguin. Van 9 februari tot en met 2 juni is diezelfde expositie te zien in Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 13