Rijnwoud brengt vu vaker weg RIJN VEENSTREEK Gasten weer welkom op de boerderij Tent vliegt de lucht in Rijnwoude houdt 3,2 miljoen o^ Alkemade houdt komende zaterdag al 'landelijke fietsdag' Auto Vener in beslag genomen nieuwe wetering - De politie heeft zaterdag de auto van een onverbeterlijke automobilist uit Roelofarendsveen in beslag ge nomen. Bij zijn aanhouding op de carpoolplaats bij rijksweg A4 in Nieuwe Wetering bleek dat de 28-jarige man reed dit jaar al voor de derde keer onder in vloed en had zijn rijbewijs al moeten inleveren. Ook was zijn auto niet APK-gekeurd en niet verzekerd. Daarnaast trof de politie nog wat cocaïne aan bij de verdachte. De politie stuur de de Vener met een dik pro ces-verbaal naar huis. Fietsster aangereden alphen aan den run - Een ze ventigjarige fietsster uit Alphen aan den Rijn is op zaterdagoch tend aangereden door een 25- jarige Alphense automobilist. Het ongeluk gebeurde op de Lijsterlaan in Alphen. De vrouw werd overgebracht naar het Rijnland Ziekenhuis in Leider dorp met een beenwond en een buil op het hoofd. Volgens de politie ontstond het ongeval op het moment dat de Alphense de Lijsterlaan opreed. De automo bilist kon haar toen niet meer ontwijken. Inbraken bij drie bedrijven alphen aan den rijn - Bij drie bedrijven in Alphen aan den Rijn is het afgelopen weekeinde ingebroken. Bij een bedrijf aan de Industrieweg en de Steekter- weg werd een kluis opengebro ken. Bij het bedrijf van de Steekterweg namen ze geld en documenten weg. Wat er uit de andere kluis werd weggeno men, wist de politie nog niet. Bij een winkel van Zeeman in het winkelcentrum De Aarhof werd kleding en textiel wegge haald. hazerswoude-dorp - Alles was geregeld: de vergunning, de be veiliging, drank en de tent waar in een groep jongeren uit Ha- zerswoude en omgeving voor zo'n duizend man zaterdag avond een feest zou geven. Met zijn 23-en bouwden ze donder dagavond de tent op aan de Vierheemskinderenweg in Ha- zerswoude. Een windhoos, zo'n 24 uur later, was echter genoeg om de jongeren een kater te be zorgen. Als een veertje vloog de rood-witte tent, die met negen tig haringen van een tot ander halve meter in de grond was vastgeklonken, de lucht in. Een paar meter verderop kwam het gescheurde zeil weer op de grond terecht. Het feest konden de jongelui wel vergeten. „Zaterdag hebben we zoveel mogelijk mensen gebeld", zegt Charlotte Kaptein, een van de organisatoren, ,,'s Avonds zijn we met een auto op de plek gaan staan waar het tentfeest zou worden gehouden om eventuele bezoekers op de hoogte te stellen. Er kwamen er maar weinig." De organisatoren lieten hun weekeinde niet hele maal verpesten. Met zijn allen togen ze 's avonds naar een café in Zoetermeer. „Daar hebben we erg gelachen", zegt Kaptein. Hoeveel schade de Hazerswou- denaars hebben, weet ze nog niet. „Tegen de natuur kun je je niet verzekeren. Hoeveel de tent kost, weet ik niet. De drankvoor raad kunnen we gelukkig weer teruggeven." Charlotte Kaptein is inmiddels over de grootste teleurstelling heen. „Stel dat het zaterdag avond was gebeurd. Dat zou dan toch veel erger zijn geweest? Volgend jaar organiseren we weer een tentfeest." Alphens station De Schans ingeburj Rijnwoude - De inwoners van Rijnwoude brengen steeds vaker het grofvuil weg naar het ge meentelijk station aan De Schans in Alphen aan den Rijn. Met en kele duizenden bezoekers per jaar lijkt het er volgens wethou der Geenjaar op dat het breng- station in de buurgemeente is in geburgerd. Het gemeentebestuur van Rijnwoude wil daarom het contract met het regionaal afval bedrijf Cyclus met drie jaar ver lengen. De inwoners van Rijnwoude kunnen het grof huishoudelijk afval sinds 1 januari 2000 naar Alphen brengen. Het ging om een experiment van twee jaar. Bij wie dat niet wil of kan, haalt de gemeente Rijnwoude het grofvuil eens per maand op. Uit de overzichten van de post codes van de bezoekers op het Alphense brengstation blijkt dat enkele duizenden bezoekers uit Rijnwoude afkomstig zijn. Bo vendien haalt de gemeente Rijn woude 45 procent minder grof vuil bij de inwoners op dan in 1999, toen ophalen nog de enige mogelijkheid was. Wethouder Geenjaar is tevreden met deze resultaten. „De men sen die grofvuil brengei uit alle kernen van Rij ook uit Benthuizen, brengstation kan het beter worden gescheii als we het moeten o Toen de gemeente Ri eind 1999 besloot om Alphens station in zee waren politici bang dat zenaren er vanwege dt niet naar toe zouden bepleitten voor hen een ning in het dichterbij Zoetermeer. Die kwam vanwege extra kosten d zouden zijn gemoeid. Om het brengen van nog meer te stimulerei burgemeester en we voor om het grof huisl afval met ingang van ht jaar nog maar eens maanden op te halen, is relatief duur voor de te. B en W overwegen om de burgers een bij vragen voor het opha grofvuil. Dat vergt te van de ambtenaren ei dien roept de bijdragi de ervaringen in Nie weerstand op. De politiek bespreekt 1 gevoorstel vanavond in missie milieu. rijnwoude - Hoewel Rijnwoude de afgelopen jaren met heel wat financiële tegenvallers te kam pen heeft gehad, kan de ge meente het jaar 2000 afsluiten met een overschot van 3,2 mil joen gulden op de begroting. Verreweg het grootste deel, 2,3 miljoen gulden, kreeg Rijnwou de binnen als gevolg van de ver koop van aandelen Bouwfonds. Verder kreeg de gemeente extra inkomsten uit het gemeente fonds van 275.000 gulden. De reguliere werkzaamheden kost ten 355.000 gulden minder dan begroot. Bovendien hield de ge meente bijna drie ton over van rekeningen die nog moeten worden betaald. Wat dit laatste betreft, adviseert de accountant de gemeente hierop scherper toezicht te houden. Het college van burgemeester en wethouders is blij met 'het positieve resultaat'. „Het is een teken dat we goed op onze cent jes letten", zegt wethouder Geenjaar. „Op een totale begro ting van bijna 60 miljoen gulden is dit toch een mooi resultaat." Een deel van de opbri de verkoop van aandele het spaarpotje voor i huisvesting. Een ander deel dat Rijnwoude in 2 vangt, krijgt tegen die bestemming. Dat beslo meenteraad al eerder. Tijdens de begrotings ring in november be raad wat er met de ovei negen ton moet gebei het aan B en W ligt, wo 'meevaller' niet gebruil onroerend-zaakbelastin der te laten stijgen. rijn sate rwoude - „Priester Hendrik is weer thuis." Met die uitspraak heette burgemeester Van Beek van Jacobswoude het bronzen beeld van de ondernemende geestelijke uit de twaalfde eeuw zaterdagoch tend welkom op het Domplein in Rijnsaterwoude. Zo'n 150 belangstel lenden waren getuige van de onthulling van de kopie van het beeld dat al acht jaar het Duitse Steinkirchen siert. Historisch onderzoek van professor Van der Linden uit Rozendaal toonde aan dat de kapelaan uit het gebied dat nu Jacobswoude heet rond 1113 Duits land op een Hollandse wijze had ontgonnen. De maker van beide beelden, de Duitse beeldhouwer Carsten Eggers, zat tijdens de onthulling door de Rijnsaterwoudse dominee Van der Linden en pastoor Van Zoelen ziek thuis. Hij meldde de stichting die ruim 115.000 gulden voor de Rijnsaterwoudse Hendrik bijeensprokkel- de dat hij vrijdag op weg naar Nederland last kreeg van ondragelijke rugpijn. Nadat een dokter hem een spuit had toegediend, moest de echtgenote van Eggers hem vanaf Osnabrück terug naar zijn woon plaats Nottendorf rijden. Zonder de beeldhouwer telde de Duitse dele gatie die de onthulling bijwoonde tien personen. Over de plaats van het beeld was de afgelopen jaren veel te doen. Me de op advies van Eggers reserveerde het gemeentebestuur een hoekje op het plein bij de Nederlands hervormde kerk voor priester Hendrik. „We koesteren het beeld", zei burgemeester Van Beek, die daarmee de schenking van de Stichting Priester Hendrik aanvaardde. De rooms- katholieke parochie in Leimuiden eert de middeleeuwse pionier op een andere manier. Zij had het beeld graag in de buurt van haar kerk aan de Willem van der Veldenweg gehad. Nu dat niet lukt, doopt zij de nieuwe gemeenschapsruimte die dit voorjaar aan de kerk is ge bouwd tot Priester Hendrik-zaal. Foto: Eric Taal Agrarische sector haalt in de Week van het Platteland de banden met burgers aan In verband met het bloemencorso op 22 september houdt Alkemade op 15 sep tember al een landelijke fietsdag. Lief hebbers kunnen tussen 9 en 13 uur een routebeschrijving van 30 kilometer ha len bij Eethuis 't Veen aan de Langeweg 16 in Roelofarendsveen. De boerderijen van de in bijgaand verhaal genoemde fa milie Castelijn, de families Bisschop (Poeldijk, Rijpwetering) en Straathof (Willem van der Veldenweg, Leimuiden) langs de route zijn open voor bezichti ging. Deze zijn te herkennen aan de le vensgrote, beschilderde Vanadekoe' die aan de ingang van het erf staat. Vanaf de Groene Zoom 4 in Leidschendam begint zaterdag tussen 9 en 13 uur ook een fietstocht die door Leidschendam en Zoeterwoude voert. Onderweg zijn di verse boerderijen te bezichtigen. In het kader van de Week van het Platteland maken reizigers met het openbaar ver voer vrijdagochtend kans op de ont vangst van een lunchbox met producten van eigen bodem. Verder houden alle bedrijven met een Groene Hart Land- winkel zaterdag een open dag met aller lei activiteiten en de mogelijkheid om streekeigen producten te proeven. Ze zijn onder andere te vinden aan de Hel legatspolder 1 in Warmond, Geerweg 7 in Zoeterwoude en Woubrugseweg 80 in Alphen aan den Rijn. De agrarische natuurvereniging Sant voorde houdt zaterdag 22 september tussen 10 en 16 uur een open dag op de kasteelhoeve bij kasteel Duivenvoorde in Voorschoten. Datzelfde geldt voor de biologische zorgboerderij Valkendam in Alphen aan den Rijn. Voorts besteden de bibliotheken in Alphen aan den Rijn en Voorschoten de hele week aandacht aan het platteland. door Marieta Kroft rijpwetering - Het publiek is weer welkom op de boerderij. Nu het gevreesde mond- en klauw- zeervirus lijkt te zijn verdwenen uit ons land, popelt de agrarische sector om het contact met de burger aan te halen. Behalve dat er zaterdag vier nieuwe Groene Hart Landwinkels op boerderijen in de regio bijkomen, houdt de sector van 14 tot en met 22 sep tember de Week van het Platte land. Overal in het land organise ren boeren en tuinders activitei ten. Zo ligt er voor fietsliefheb- bers zaterdag een route klaar door het gebied van natuurver eniging Vanade in de gemeenten Alkemade en Jacobswoude. Ze kunnen dan ook enkele bedrijven bezichtigen die langs de route zijn gelegen, zoals kaas- en zui- velboerderij Castelijn in Rijpwete ring. Dat het MKZ-virus nog steeds op de loer ligt, zeker na de re cente uitbraken in Engeland, beseft boerin Karin Castelijn uit Rijpwetering terdege. „We over wegen bij de toegang naar de boerderij een bordje op te han gen dat mensen die korter dan drie weken geleden in Engeland zijn geweest, hier even niet moeten komen." Ze zegt het met tegenzin, want eigenlijk zou ze niemand willen weigeren. Hoe meer mensen het platte land opzoeken, hoe liever. Voor een deel is die gastvrijheid eigenbelang. Behalve een melk veehouderij en kaasmakerij heeft de familie Castelijn een Groene Hart Landwinkel. Hoe meer klanten op de winkel met unieke streekeigen producten afkomen, hoe meer inkomsten. Al kunnen we het verlies van dit jaar als gevolg van de MKZ- crisis niet meer goedmaken. Het blijft een rampjaar." Behalve dat de afeet van de kaas en het vee stagneerde, moest ze dit voorjaar vijf weken haar win- gaan voor volgend jaar", zegt ze zelfverzekerd aan de keukentafel terwijl haar zaterdaghulpen de mensen in de winkel helpen. „De klanten zijn allemaal terug gekomen en de groei zit er ook weer in. Gelukkig konden we net voor het toeristenseizoen de winkel weer openen." Niet alleen economische motie ven spelen bij haar een rol om ■zoveel mogelijk bezoekers naar haar boerderij aan de Pastoor van der Plaatstraat te trekken. „We willen de mensen uit de omringende stedelijke gebieden laten zien hoe mooi de omge ving hier is. We leven hier in het dichtstbevolkte stuk van Neder land en als je een boek over dagrecreatie openslaat, zie je dat Zuid-Holland de minste pagi na's telt. Toch is er genoeg. Om een molen te kunnen zien, zou je niet helemaal naar de Zaanse Schans met zijn klompendan sen moeten gaan. Hier zie je hoe het er echt aan toegaat." Behalve dat iedereen zaterdag welkom is om de boerderij te bezichtigen en allerlei zuivel kan proeven, heeft de onderneem ster in de toekomst nog meer in petto om het platteland te pro moten. Als voorzitter van de Groene Hart Landwinkelcoöpe- ratie zegt ze dat het aantal win kels na de uitbreiding van vol gende week de komende twee jaar moet uitgroeien van twaalf naar twintig. De jaren daarop is het streven erop gericht om 25 winkels met dezelfde formule te hebben. Verder komt er vanaf het voorjaar van 2002 in elke winkel foldermateriaal te liggen over agrarische evenementen. Castelijn wil bovendien, in sa menwerking met de plaatselijke horeca, recreanten een half dag programma kunnen aanbieden. „Ze zouden bijvoorbeeld hier een video over het melken en de kaasmakerij kunnen bekijken. Vervolgens is er een rondleiding over het bedrijf en kunnen ze een wandeling maken naar een restaurant, waai- een ze een boe- renlunch zouden kunnen ge bruiken", zo brainstormt ze. „Op zo'n manier kunnen wij, ondernemers in het Groene Hart, elkaar versterken." Karin Castelijn omarmt met twee van haar drie kinderen Leonneke en Lars de zogenoemde Vanadekoe. Zij is de mascotte van de agrarische natuurvereniging Vanade. Foto: Hielco Kuipers kei sluiten. Alleen op zaterdag proosdijsap en roodschimmel- genover de boerderij verkocht ze producten als kazen vanuit een koelwagen te- Castelijn blijft optimistisch. „We uit de Leidsch DagblacLlltCHIIÏVliN ANNO 1901 Dinsdag 10 September BUFFALO (VS) - Moordaanslag op president Mac Kinley. Het is gebleken, dat de politie van verschillende zij den gewaarschuwd was, dat er iets broeide, en hier aan was het dan ook toe te schrijven, dat in de om geving van den President zich zoovele defectieven bevonden. De gewoonte, dat ieder goed gekleed per soon tot den President wordt toegelaten om hem de hand te drukken, maakte hen echter machteloos. Te midden der dringende menigte kon de moorde naar tot vlak bij den president naderen; deze was nog steeds druk bezig met handen reiken, grif vriendelijk te lachen. Plotseling klonken de twee schoten! Gedureij oogenblik heerschte een volslagen stilte. De ik dent bleef overeind. Een uitdrukking bijna va1 bazing, vloog over zijn gelaat. Toen verbleektf deed een stap achterwaarts en viel in de arml een der omstanders. Nadat de president geza was, werd hij steeds bleeker; doch hij uitte gt kreet. Toen zonk hij ineen, één hand tegen M derlijf gedrukt, met de andere hand over de bi tastende. ANNO 1976 Vrijdag 10 september LEIDEN - Staatssecretaris dr. G. Klein van Onder wijs en Wetenschappen heeft in het museum De La kenhal de officiële opening verricht van de Rein- wardt Academie, de eerste hogere beroepsopleiding voor museummedewerkers in Nederland. Deze driejarige dagopleiding richt zich speciaal op het middenkader en bereidt studenten voor op admi nistratief-, verzorgende- of educatief begeleidende taken in musea of bij overheidsinstanties die met het museumwezen te maken hebben. De toelatings voorwaarden zijn minimaal havo-diploma, bij voor keur met twee moderne talen of één moderne taal en geschiedenis, of een daarmee gelijk te stellen oplei ding. De opname-capaciteit voor dit studiejaar is be perkt: slechts 48 van de circa 300 belangstellenden konden tot de opleiding worden toegelaten. De museummedewerker staat globaal tussen de mu- seumbediende en het wetenschappelijk personeel. Hij/zij is nauw betrokken bij de presentatie van de museumvoorwerpen en moet ook inzicht heb wat er onder het publiek leeft aan behoeften langens met betrekking tot de musea. Verder ten museummedewekers kennis hebben van tische en technische gebruiksmogelijkheden een museum. De hogere beroepsopleiding voor museologie de opleiding officieel heet, kent twee selectii voor het eerste jaar en één na het eerste jaar, de student kiest voor één van de twee hoofdri gen: de beheerstechnische richting (verzorgii heer, presentatie) of de educatieve richting (I ding zowel in - als buiten schoolverband). De ding heeft diverse stages en wordt afgesloten een eindtest. Tot de vakken die op de opleidi geven worden, behoren moderne talen, muse organisatieleer, rechts- en wetskennis, techn vaardigheden, documentatieleer, communie en personeelszorg. LEIDEN - Ouders van leerlingen van vier scholen aan de Sumatra- straat zijn een handtekeningen actie begonnen uit protest tegen het uitblijven van goede beveiliging van het kruispunt Sumatrastraat- Willem de Zwij- gerlaan-IJssel- meerlaan. Foto: Archief Leidsch Dagblad i3BJjl1»WAWJ4feWI «1 Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde chequeL overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te sturen naar hef Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van hefl Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken. j.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 12