GELOOF SAMENLEVING Taliban arresteren weer hulpverleners Indiase 'onaanraakbaren' bekeren zich tot boeddhisme UvA benoemt De Swaan tot universiteitshoogleraar Vaccin tegen roken Meer moslims dan christenen bij pausmis Onder Schüssels paraplu Gereformeerden bre] definitief met de VU Aartsbisdom Utrecht neen parochiepastoraat op de sc WETENSCHAP 'Saharawind bracht mkz Nieuwe aanwijzingen voor bestaand leven op Mai in Groot-Brittannië' Reuzengolven scheidden Engeland van continent VANDAAG maandag 10 SEPTEMBER Iln Zwitserland at men rond de tiende septem ber in voor christelijke tijden kaas om de Germaanse moedergo din Matrona te eren. In dit herfstfeest symboliseert Matrona de overvloed van de aarde. Voor Zwitsers de tijd waarin ze konden ge nieten van de oogst, en met name van de kaas die sinds het weideseizoen in kelders had liggen rijpen. Matrona komt in allerlei vormen te rug binnen de Keltische cultuur. De Welsh, Ieren en Galliërs hadden ieder hun eigen moedergodin met verschillende kenmerken. kabul/ap - Het Afghaanse Tali- banregime heeft gisteren 35 Af ghaanse medewerkers van de christelijke hulporganisatie In ternational Assistance Mission (IAM) gearresteerd. De hulpver leners werden volgens een Ame rikaanse waarnemer opgepakt toen ze na een oproep van de Taliban hun salaris kwamen op halen op het ministerie van pla nologie, dat verantwoordelijk is voor buitenlandse hulporgani saties,. De IAM wordt net als an dere buitenlandse hulporgani saties beschuldigd van beke ringsdrift. De kantoren van de IAM werden op 31 augustus al gesloten. De buitenlandse staf van de organi satie, voornamelijk Amerikanen, heeft het land vorige week op last van de Taliban verlaten. Het proces tegen de acht wes terse medewerkers van Shelter Now International beleefde gis teren zijn vijfde dag. Op zater dag hebben de hulpverleners ontkend schuldig te zijn aan de hen ten laste gelegde bekerings activiteiten. Het is onduidelijk hoe lang het proces nog gaat duren. Ten noorden van Kabul braken in het weekeinde gevechten uit tussen Talibanstrijders en solda ten van oppositieleider Ahmed Shah Massood, die in Noord-Af- ghanistan een klein gebied be heersen. Vliegtuigen van de Ta liban bombardeerden van zater dag op zondag gedurende de hele nacht vijandelijke stellin gen. De oppositie beschuldigt de Taliban ervan honderden is lamitische soldaten uit Arabi sche landen en Pakistan in te zetten, wat ze ontkennen. astana/anp - Meer moslims dan christenen zullen eind sep tember in Kazachstan de mis bijwonen die paus Johannes Paulus II in de open lucht op draagt. Tot verbazing van de or ganisatie is 90 procent van de aanvragers van een toegangs kaart voor deze en andere paus elijke bijeenkomsten van .oor sprong moslim. Dat heeft priester Edoardo Ca- netta, lid van de commissie die het pausbezoek organiseert, ver klaard tegenover het Vaticaanse persbureau Fides. Volgens hem bestaat er een ware run op de toegangsbewijzen. Niet alleen rooms-katholieken, maar ook orthodoxen en moslims hebben grote verwachtingen van de komst van de paus, zei Canetta. Het hoofd van de Rooms-Ka- tholieke Kerk leidt zondag 23 september de eucharistieviering op het plein van de Moeder des Vaderlands in Astana, de hoofd stad van Kazachstan. Het is de eerste keer dat de 81-jarige kerk leider een bezoek brengt aan de voormalige Sovjet-republiek. Kazachstan telt vijftien miljoen inwoners, onder wie ongeveer 360.000 rooms-katholieken. Twee jaar geleden werd paus Jo hannes Paulus II er in een lan delijke enquête gekozen tot per soonlijkheid van de 20e eeuw. De kerkleider bezoekt Kazachs tan van 22 tot en met 25 sep tember. Daarna gaat hij twee dagen naar Armenië ter gele genheid van het 1700-jarig jubi leum van de Armeens-Apostoli- sche Kerk. melk - Politieke en kerkelijke leiders zoe ken samen bescher ming tegen de regen in het Oostenrijkse Melk. Op de zoge noemde Kleine Do- nau-top ontving kan selier Wolfgang Schüssel van Oosten rijk (tweede van rechts) de Beierse pre mier Edmund Stoiber (links), de Oostenrijk se gouverneur Erwin Pröll (rechts) en abt Burkhard Elegast van Melk. Foto: EPA/Harald Schneider lucknow/ap - Zesduizend Dalits, de laagste kaste in de hiërarchie van de In diase hindoes, hebben zich zaterdag avond tot hét boeddhisme bekeerd. Met de massale bekering in Kanpur (400 kilo meter ten zuidoosten van New Delhi) protesteren de Dalits, die vanwege hun lage maatschappelijke status als 'onaan raakbaar' gelden, tegen discriminatie door leden van hogere kasten en tegen de onwil van de Indiase regering het kas- ten-vraagstuk op de agenda van de anti racismeconferentie van de Verenigde Na ties in het Zuid-Afrikaanse Durban te krijgen. De plechtigheid werd bijgewoond door honderden boeddhistische monniken die waren overgekomen uit onder meer Ne pal en Japan. De deelnemers kregen pos ters Uitgereikt waarin het hindoeïsme, de voornaamste religie in India, werd ver oordeeld. Verschillende belangengroeperingen van de Dalit-gemeenschap waren naar Dur ban afgereisd om een veroordeling te ei sen van discriminatie die op het kasten stelsel is gebaseerd. Ze stelden dat zulke discriminatie in India net zo erg is als rassendiscriminatie elders in de wereld. De Indiase regeringsvertegenwoordigers slaagden er dankzij een succesvolle lobby in de kastediscriminatie uit de slotverkla ring van de VN-conferentie te houden. Als kastendiscriminatie gelijk wordt ge steld aan rassendiscriminatie, dan zou India een racistisch land zijn, redeneert New Delhi, en dat is volgens de regering zeker niet het geval. De Indiase regering heeft iedereen in Durban voor de gek ge houden, concludeerde Ram Prasa Ras- hik, de leider van de Dalits. De Dalits vormen de onderlaag van de bevolking volgens het 3.000 jaar oude kastenstelsel. Een kwart van de een mil jard inwoners van India wordt op grond van de kaste van afkomst gediscrimi neerd, hoewel de Indiase grondwet dis criminatie op grond van het kastenstelsel verbiedt. houten/anp - De gereformeerde synode heeft vrijdag definitief besloten de banden met de pre dikantsopleiding aan de Vrije Universiteit in Amsterdam te verbreken. Voor het opzeggen van het contract met de VU is een kerkordewijziging nodig, die de kerkvergadering in tweede le zing unaniem goedkeurde. De VU zet de predikantsoplei ding voort. Voor de huidige VU- studenten theologie wordt ge werkt aan een overgangsrege ling. Het gereformeerde synode- bestuur moet voorstellen doen om de toelating van toekomsti ge afgestudeerden van de VU tot de kerkelijke examens in de Sa- men-op-Weg-kerken te regelen. Het opzeggen van de ruim hon derd jaar oude overeenkomst met de VU, geesteskind van de gereformeerde voorman Abra ham Kuyper, is een uitvloeisel van het besluit van de SoW-ker- ken om hun predikantsopleidin gen te concentreren in Kampen, Leiden en Utrecht. Het gereformeerde synodebe- stuur en het VU-bestuur zijn het eens geworden over een opzeg termijn van twee jaar. Daarna geldt gedurende zes jaar en ne gen maanden een ovei geling. VU-theologen dus minstens tot 2010 tisch toegelaten tot de examens in de SoW-kei De VU raakt het predil leverancier' van de meerde Kerken kwij moet gewoon predikai de SoW-kerken kunne leveren, zei ds. W. Ni Assen. „We kunnen he kerken niet permitteren denten die een goede hebben gevolgd, niet c een lange omweg toe te predikant." Secretaris dr. B. Plaisie SoW-kerken heeft rni gezegd dat VU-theolog toekomst pas na aan studie tot de kerkelijke zullen worden toegelatf J. Kapteyn, rapporteui synodecommissie die kerkordewijziging ad maakte duidelijk dat e< tieve regeling voor afg den van de VU er ni Omdat er geen oven met de VU meer is, SoW-kerken VU-theol de een of andere mani dueel moeten toetsen. utrecht/anp - Het aartsbisdom Utrecht gaat een grote verande ring in het parochiepastoraat doorvoeren. Het oude parochie model waarin iedere parochie een eigen pastor heeft, is vol gens het bisdom niet meer te handhaven door de afname van het aantal priesters. In plaats daarvan gaan parochies samen werken in parochieverbanden die ieder een eigen pastoraal team krijgen. Dit staat in een brochure die het bisdom aan de besturen van de kenaten en parochies in het aartsbisdom heeft verstuurd. In het nieuwe model dragen de pastores gezamenlijk de verant woordelijkheid voor diverse pa rochies en zijn ze ieder afzon derlijk verantwoordelijk voor een bepaald pastoraal werkveld. De beleidsmakers onderschei den vier pastorale taakprofielen: parochiecatecheet, diaconaal werker, opbouwwerker en liturg. Volgens Jacques Vlaar, voorzit ter van de Vereniging v: raai Werkers (VPW) in sluit deze koerswijzigii aan op de ideeën die kers in het veld' over 1 chiepastoraat hebben, nen de VPW wordt i over veranderingen na „Wij zijn voorstander v; alisatie. De parochianei mee gediend als de j werkers zich gaan toeft een van de velden, in p dat ze overal ingezet Een pastor kan geen i poot zijn." De komende maanden bisdom met de pastoi kers over het beleids verwacht in de herfst de definitieve formule het beleidsvoornemen hebben. Ook andere men bezinnen zich op komst van het parocl raat. Het huidige parochiem teert uit 1853. londen/anp - De massale uit braak van mond- en klauwzeer in het Verenigd Koninkrijk is volgens wetenschappers moge lijk veroorzaakt door een grote besmette stofwolk uit de Sahara. Dat bericht de Britse zondags krant The Observer. „Satellietbeelden tonen een stofwolk aan boven de Atlanti sche Oceaan, die op 13 februari Groot-Brittannië bereikte. Een week later brak er mkz uit. Ge zien de incubatietijd van een week, is dat wel heel erg toeval lig", aldus Dale Griffin van een Amerikaans geologische onder zoeksinstituut in de krant. Internationale experts maken zich volgens The Observer steeds vaker zorgen over epidemieën die door de lucht worden aan gevoerd. Ze wijzen onder meer op recente 'astma-uitbraken' op Barbados en in Puerto Rico. Sa- hara-zand zou een van de be langrijkste besmettingshaarden zijn. Ook zijn er runderen in het Sahara-gebied die besmet zijn met mkz. Als gevolg van klimaatverande ringen zouden stofwolken uit de Sahara zich in toenemende ma te een weg banen naar Europa en het Caribisch gebied. Bacteri ën, virussen en schimmels die'in stofwolken 'meeliften' zouden onder invloed van de ultravio lette straling van de zon eigen lijk geneutraliseerd moeten wor den, maar nieuw wetenschap pelijk onderzoek heeft uitgewe zen dat dit lang niet altijd het geval is. Zo zouden over de At lantische Oceaan gewaaide mi cro-organismen verantwoorde lijk zijn voor de huidige ver woesting van koralen in het Ca ribisch gebied. londen-glasgow/dpa - Reuzen golven tot 35 meter hoog af komstig van Noorwegen sneden 8000 jaar geleden Groot-Brittan nië Eif van het continent. Dat heeft een Britse geoloog, profes sor David Smith van de univer siteit van Coventry, verklaard op een wetenschappelijk congres in Glasgow. Zulke golven, ook wel tsunamis genoemd, ontstaan door aardverschuivingen op de zeebodem. Zij kunnen meerdere oceanen oversteken en sloegen de landverbindingen weg tussen de Britse eilanden en Denemar ken, Duitsland en Nederland. Smith leidt dit af uit zandafzet- tingen voor de kust van Schot land die wijzen op tsunamis. boedapest-rijswijk/rtr-anp - Hongaarse wetenschappers hebben aanwijzingen gevonden voor de aanwezigheid van le vende organismen op Mars. Bij bestudering van 60.000 foto's van de planeet door de Ameri kaanse sonde Mars Global Sur veyor vonden zij in kraters van het besneeuwde zuidpoolgebied van de planeet duizenden don kere duinplekken zoals die ook worden gevormd door organis men in het zuidpoolgebied op aarde. De plekken wijzen er volgens de onderzoekers op dat zich op het oppervlak onder het ijs organis men bevinden die in staat zijn energie van de zon op te nemen, Links een door de Mars Global Surveyor geno men foto van Mars, waarbij rechts onder aan een van de poolkappen van de 'rode planeet' zicht baar is. De de tailfoto rechts laat een lange vallei zien met zandduinen en kraters. De Hongaarse we tenschappers komen na be studering van dergelijk foto's tot de conclusie dat donkere vlekken in de kraters in hoge mate lijken op de sporen die organismen in het zuidpoolge bied op aarde vormen. Foto's: Nasa-AP/ Kevork Djansezian ijs te laten smelten en een leef milieu voor zichzelf te schep pen. Tijdens de winter met zijn temperatuur van 200 graden on der nul worden de organismen beschermd door een dik ijsdek, dat smelt als de temperatuur aan het begin van de zomer net boven nul komt. De donkergrijze duinplekken hebben een doorsnede van tien tot enkele honderden meters. Volgens de onderzoekers kun nen de uitgedroogde organis men op die plekken zichzelf re activeren bij het invallen van het koude seizoen met ijs. De onderzoekers hebben het Europese ruimtevaartbureau ESA gevraagd bij zijn missie Mars Express in 2003 speciaal naar de plekken te kijken. Het zou voor het eerst zijn dat leven de organismen worden waarge nomen op een andere planeet. Dat zich op onze zusterplaneet ooit primitief leven heeft ont wikkeld, was eerder dit jaar on omstotelijk bewezen door Ame rikaanse wetenschappers. Zij vonden in Marsi ALH84001 magnetiet die op aarde uitsluiten! gemaakt door een in vende bacteriestam, bruikt het speciaal aanj magnetiet in zijn cellen pas om voedsel en e vinden. A. de Swaan. Foto: ANP/Archief amsterdam/anp - Prof. A. de Swaan (59) is per 1 september benoemd tot universiteitshoog leraar aan de Universiteit van Amsterdam (UvA). Universi teitshoogleraren worden geacht een impuls te geven aan weten schappelijke ontwikkelingen die de traditionele disciplines over stijgen en een belangrijke bij drage te leveren aan de profile ring van de universiteit. Het College van Bestuur van de UvA noemt De Swaan 'een voortreffelijk geleerde die zich op een breed terrein begeeft, dat zich over de sociale weten schappen en de geestesweten schappen uitstrekt'. De bijzondere positie van uni versiteitshoogleraar is in 1996 ingesteld. Abram de Swaan is de vijfde universiteitshoogleraar aan de UvA naast kunsthistori cus Henk van Os, Japankenner Karei van Wolferen, econoom Bernard van Praag en fysicus Ad Lagendijk. De Swaan studeerde politieke wetenschappen aan de UvA. Na zijn promotie in 1973 werd hij lector aan de UvA. In 1977 volg de zijn benoeming tot hoogle raar sociologie. Sindsdien heeft hij een indrukwekkend oeuvre opgebouwd. In zijn weten schappelijk werk beperkt De Swaan zich niet tot sociologie. Zijn bijdragen handelen ook over politicologie, de psycho analyse, de geschiedenis en de taalwetenschap. Door lezingen, krantenartikelen en publieke optredens heeft De Swaan een breed publiek ver trouwd gemaakt met sociaal wetenschappelijke inzichten. Tot zijn recentste boeken beho ren Perron Nederland, Zorg en de Staat en Het Wereldtalenstel- sel. Afgelopen zaterdag publiceerde hij nog een hilarisch, maar pes simistisch artikel in NRC Han delsblad waarin hij zijn confron tatie met de nieuwe generatie studenten van de UvA be schrijft. Zijn bedenkingen over de kwaliteit van de eerstejaars hebben echter een nieuwe be noeming aan de UvA niet in de weg gestaan. londen/rtr - Het Britse biotechnologisch bedrijf Xe werkt aan een vaccin dat rokers van hun verslaving af helpen. De eerste klinische tests zijn al begonnen, ma; zal nog enkele jaren duren voordat een goed werkend del op de markt zou kunnen komen. Xenova ontwikkelde eerder een vaccin tegen cocaïnevi ving. Het middel maakt antilichamen aan in de bloed die moeten voorkomen dat het verslavende middel de senen kan bereiken. Het gevoel van 'high' worden J daarmee worden uitgesloten. Het 'rookvaccin' zou vo hetzelfde principe moeten gaan werken.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 10