Ons volk gaat ten onder' BUITENLAND 2 Poetin heeft wel iets anders aan het hoofd dan uitbreiding NAVO *3 Zweedse vervuiler Spaans natuurgebied sluit bedrijf De opstand van de Sorben in Duitsland iussische president Poetin (links) maakt grappen met zijn Ameri- nse ambtgenoot Bush, eerder dit jaar tijdens de G8-top in Genua. j: EPA/Archief door onze correspondent Hetty van Rooij brussel - Tijdens zijn bezoek aan Europa in juni had de Amerikaanse president Bush een interessante boodschap voor het voormalige Oostblok: volgend jaar zijn de Baltische staten welkom in de Navo. De droom van Bush is een Atlan tisch bondgenootschap dat in Centraal- Europa reikt tot aan de grens met Rus land. Maar de Europese landen zijn be ducht voor de relatie met Moskou. Voor wapenleveranciers valt straks in Oost-Europa heel veel geld te verdie nen. Piepjonge democratieën als Est land, Letland of Litouwen bezitten nauwelijks een behoorlijk leger. Als NAVO-lid moeten ze een bijdrage leve ren aan de gemeenschappelijke verde diging. Maar voor het bondgenoot schap zijn de Baltische staten vooral van belang vanwege hun grens met Rusland. Als het aan de Amerikanen ligt, kan de NAVO in Europa niet groot genoeg zijn. De Amerikaanse president George Bush heeft een visioen van een bond genootschap dat zich uitstrekt van de Zwarte Zee tot de Noordelijke IJszee. Een blik op de kaart leert dat hij dan niet alleen de drie Baltische staten en Slowakije omarmt maar ook Bulgarije, Roemenië, Albanië en Slowakije - lan den die nog lang niet in aanmerking komen voor een volwaardig lidmaat schap. Toch staat de deur voor hen open, zij het op een kier. Op de NAVO-top in Praag, volgend jaar, beslissen de staatshoofden en re geringsleiders over een nieuwe uitbrei dingsronde. De wachtkamer zit vol, net als bij de Europese Unie. De komende maanden valt de beslissing welke lan den worden uitgenodigd voor de on derhandelingen over toetreding. Een woordvoerder spreekt voorzichtig over 'minstens één, maar waarschijnlijk meer'. Die eenling is Slowakije, dat in 1999 al samen met Polen, Tsjechië en Honga rije aan de beurt was, maar uit de boot viel omdat de situatie rond de mensen rechten er niet deugde. De drie Balti sche staten, die ruim tien jaar geleden nog deel uitmaakten van de Sovjet- Unie, zijn duidelijke kanshebbers, ze ker na de woorden van de Amerikaan se president. Een uitnodiging voor Est land, Letland of Litouwen bezorgt de NAVO een strategische positie en heeft bovendien symbolische waarde: het is een duidelijk signaal uit Washington dat Moskou niets over de Navo te zeg gen heeft. Moskou wil de NAVO niet aan de Rus sische grens, en dat is nooit anders ge weest, ook al grenst het bondgenoot schap in het uiterste noorden van Noorwegen ook nu al enkele tientallen kilometers aan Rusland. Maar de toon is sinds de Koude Oorlog volledig ver anderd. Tussen de NAVO en Rusland bestaat een 'Partnerschap voor Vrede', een overeenkomst vol mooie woorden die voornamelijk bedoeld is om aan te geven dat de tijd van vijandschap voorbij is. Vooral de Europese landen, met Duitsland voorop, willen de relatie met de grote buurman in het oosten graag goed houden. Moskou vormt geen bedreiging meer en dus is het NAVO-lidmaatschap van voormalige Sovjetsatellieten overbo dig, luidt de formele boodschap uit Moskou. Tegelijkertijd heeft president Poetin aan zijn collega Bush duidelijk gemaakt dat Rusland zijn speciale be langen aan de Oostzee niet wil ver kwanselen. Ruim tien jaar geleden luisterden de Russen het vrije Westen af via om vangrijke installaties in Litouwen. Straks kan de NAVO (lees: de Amerika nen) de rollen omkeren en de Russen bespioneren via satellietinstallaties op precies dezelfde plek De neergang van het Sovjetrijk valt nauwelijks duidelij ker te illustreren. „Je kunt er lang of kort over praten, maar het ze zien een NAVO-lidmaatschap voor een voor malig stukje Sovjet-Unie gewoon als een belediging", zegt een Amerikaanse diplomaat in Brussel. In de afgelopen vier jaar is de uitbrei ding met nieuwe landen soepel verlo pen, ondanks de voortdurende hoge toon uit Moskou. Nooit kwam het tot een confrontatie, steeds opnieuw heb ben de Russen hun toon gematigd. Tij dens de top in Madrid in 1997, toen Tsjechië, Polen en Hongarije formeel werden uitgenodigd om lid te worden, trok het Kremlin een duidelijke grens: handen af van de Baltische Staten, tot hier en niet verder. De bezwaren zijn op het NAVO-hoofd- kwartier in Brussel beleefd aange hoord. Nog geen jaar later landden veertienhonderd Amerikaanse militai ren aan de Oostzee voor een gemeen schappelijke oefening met de legers van Estland, Letland en Litouwen, die de profetische titel titel 'de Baltische uitdaging' kreeg. Inmiddels staat de volgende uitbrei dingsronde voor de deur en zijn de drie landen serieuze kandidaten voor de Navo geworden, zonder dat de rela tie tussen Rusland en de westerse bondgenoten er ernstig door in gevaar is gebracht. Een Amerikaanse diplo maat drukt het anders uit.Als Poetin hardop zegt dat vanuit Moskou geen gevaar meer te duchten is, dan heeft hij gewoon gelijk. Hij wordt aan de grens geconfronteerd met een werke lijkheid die hem niet aanstaat, Maar hij kan er niets meer aan veranderen, en hij heeft echt wel iets anders aan zijn hoofd." Bondskanselier Schroder bracht eind augustus een bezoek aan de regio nabij de Tsjechische grens en ontmoette daarbij traditioneel geklede Sorben, een kleine Slavische minderheid in Duitsland. Foto: Reuters/Ralf Hirschberger woont in een ruim vrijstaand huis aan de rand van het bos, omgeven door boeken en schil derijen. „De situatie is voor de Sorben nog nooit zo slecht ge weest", doceert Brezan, wiens boeken ook in het Nederlands verschenen. Hij steekt een dun ne sigaar op. „Voor het eerst zijn er minder kinderen dan graven. Tijdens het Derde Rijk waren er nog honderdduizend Sorben, nu maar de helft. Als onze scho len worden gesloten, zullen er over enkele jaren geen Sorbi- sche zangkoren en boeken meer zijn". In 1938 werd Brezan al door de Nazi's gearresteerd wegens zijn verzet tegen het verbod op het gebruik van de Sorbische taal en de sluiting van Sorbische scho len. „Himmler had een plan in zijn la liggen voor de vernieti ging van de Sorben", vertelt de schrijver. „Na de joden en de zi geuners waren wij aan de beurt. Maar het einde van de oorlog verhinderde de uitvoering van die plannen". Ook in de DDR-tijd had Brezan problemen omdat hij protes teerde tegen de uitsluiting van de Sorbische taal in de scholen. „Vanuit onze historische erva ring, ruiken wij het gevaar", al dus Brezan. De 'kwestie Crostwitz' baart in middels internationaal opzien. „We krijgen solidariteitsbetui gingen uit Tsjechië en Polen", aldus Jan Nuck, voorzitter van de Domowina, de Lausitzer Bond van Sorben. Nuck is dui delijk: de Domowina eist een aparte regeling voor de Sorbi sche scholen. „Bedreigde na tuur- en diersoorten genieten toch ook bescherming?" Jurij Brezan vindt dat Grosse en Duitsland zich moeten scha men. „Het is onvoorstelbaar dat het democratische Duitsland toeziet hoe het doel van de laat ste dictaturen, de ondergang van het Sorbische volk, alsnog wordt bereikt. Ook Pilatus gaf niet de opdracht om Christus te kruisigen. Maar hij liet de kruisi ging wel toe". door onze correspondent Henk van den Boom Barcelona - Het Zweedse mijnbouw- bedrijf Boliden dat driejaar geleden in opspraak kwam als de veroorzaker van de grootste milieuramp in de historie van Spanje, gaat definitief dicht. De 425 werknemers kregen deze week te horen dat ze thuis kunnen blijven. Na de mi lieu catastrofe krijgt de streek ten zui den van Sevilla nu een sociaal-economi sche dreun voor de kiezen. In april 1998 kwam de mijn, waar py riet (zwavelijzer) wordt gewonnen, in het nieuws doordat een dam rond een bekken met afvalwater doorbrak. Vijf miljard liter drab met kankerverwek kende stoffen kwam terecht in een ri vier die door het natuurpark Dotiana stroomt, een van de belangrijkste na tuurgebieden van Zuid-Europa. De zware metalen verspreidden zich over een groot gebied. Een lange strook langs de rivier veranderde in een maanlandschap. De gevolgen voor vissen, vogels en planten waren desa streus. Ondanks de miljoenen die werden uitgegeven aan schoonmaakacties, vrezen milieudeskundigen dat een deel van de schade onherstelbaar is, omdat het gif diep in.de bodem is doorgedrongen. Bovendien blijkt het natuurlijk herstel te worden belem merd door de olijfolie-industrie die haar afvalwater ook op de rivier loost. Directeur Miguel Ferrer van het biolo gische instituut Donana heeft onlangs een studie gepubliceerd waarin hij zijn bezorgdheid uit over de toekomst van het park. Hij schrijft ondermeer dat ooievaars zijn aangetroffen met vervormde snavels. Ook zijn misvor mingen bij vissen ontdekLHij wijt dit aan de grote hoeveelheidPsenicum die in het natuurgebied is terechtge komen. Meteen na de ramp gingen in Spanje stemmen op om de mijn definitief te sluiten. De directie van Boliden wei gerde, en ontkende bovendien schuld te hebben aan het ongeluk. Het bedrijf kreeg de steun van de plaatselijke be volking die voor haar broodwinning afhankelijk is van de mijnbouw. Vak bonden en lokale bestuurders steun den de acties van de bevolking. Behal ve de vaste werknemers zijn ook nog eens zo'n 1500 andere gezinnen indi rect afhankelijk van Boliden. Pogingen om een nieuwe eigenaar voor de mijn te vinden zijn op niets uitgelopen. De werknemers hebben aangekondigd dat ze zich niet zonder slag of stoot op straat laten zetten door de multinational. Het bedrijf draaide sinds de milieuramp met ver lies en vroeg vorig jaar al uitstel van betaling aan. iO/gpd - Advocaat Michail Wla- iff (prof., jhr., mr.) noemde zijn naar historische internationale ien ooit 'een interessante hob- ij heeft een prestigieuze Haagse lijk in fraudezaken en witte-boor- laliteit, maar gaat nu zijn 'ul- uitdaging' aan als een van de drie le advocaten in de zaak van het ivië-tribunaal versus Slobodan isevic. :ha Wladimiroff (56) is ontegenzeg- ;n ijdel man. Al zegt hij het 'Dr. 'an-effect' te willen vermijden, hij tin zijn onvermijdelijke krijtstreep- camera's te vinden als het gaat om oegoslavië-tribunaal. Tijdens zijn lediging van de Bosnische Serviër >ko Tadic in het eerste proces voor ve tribunaal liet hij zich uitgebreid retteren door de televisierubriek als expert in de televisiestudio in ■rnfacht dat Milosevic werd uitgeleverd lecommentarieerde in een live-uit- ding de voorgeleiding van de oud- 5ident voor het tribunaal. Vorige ik toonde hij zich meer dan micro- nbelust in sarcastische soundbites de verrichtingen van drie collega's Milosevic' uitlevering vergeefs voor laagse rechter bevochten, idimiroff is ook een ambitieus man. 1 ben bezig met een grand slam", is veel gebezigde uitdrukking. Na het ic-proces liet hij zich inschakelen Qrhet Ruanda-tribunaal. Hij opteert vooreen klus bij het nieuwe perma nente internationale strafhof zodra dat operationeel is in Den Haag. En de af gelopen weken hengelde hij omzichtig naar Milosevic. De ultieme uitdaging, noemde hij dat onlangs in een inter view met deze krant, maar wel onder strenge voorwaarden: „Ik ga geen dwaas van mezelf maken." Mischa Wladimiroff is ontegenzeggelijk ook een ter zake kundig man. Van meet af aan dook de 'strafrechtelijk autodi dact' tot over zijn oren in de tribunaal perikelen. Moest er een gedragscode komen voor advocaten, dan trommelde hij een clubje mensen bij elkaar en tim merde een 'papier' in elkaar. Hij was het ook die het pionierswerk verrichte waarbij de kakelverse tribunaalstatuten in het eerste proces op de proef werden gesteld. „Tobben met mijn blote poten op het koude zeil", omschreef hij het Tadic- proces. .Alsof je voor het eerst auto rijdt: de auto rijdt met jou." In de rechtszaal als van graniet, maskeerde hij vakkundig zijn twijfels over de zaak die hem uiteindelijk meer dan ander halfjaar van zijn praktijk haalde en een hernia opleverde. „Ik wist zo veel wat ik niet wist. Ik was heel onzeker en dat zou ik niet graag nog een keer meema ken." Alleen voor Milosevic, Karadzic of Mla dic, zei Wladimiroff zeker ook voor Ser vische consumptie, zou hij de spanning en het tijdsbeslag nog eens over heb ben. Milosevic zelf had er geen oren naar en volhardt in zijn weigering een advocaat te benoemen voor het 'illegale hof met zijn 'nep aanklachten'. Maar de rechters van het tribunaal hielden Wladimiroff en zijn twee collega's als troefkaart achter de hand. Zij gaven vorige week griffier Hans Holthuis opdracht een 'amicus curiae' te benoemen, een advocaat die hen door het Milosevic-proces heen moet helpen. Het werd dus een drietal: Wla dimiroff zal in een team met zijn Britse collega en eerdere rechterhand Steven Kay en de Serviër Branislav Tapuskovic als 'vrienden van het hof moeten toe zien op een eerlijke rechtsgang, en de rechters moeten bijstaan om het be wijsmateriaal op waarde te schatten. Wladimiroff, Kay en Tapuskovic zijn nadrukkelijk niet de advocaten van Milosevic, hij mag geen actieve verde diging voeren. Wel mogen zij getuigen en hun verklaringen, documenten en ander materiaal aanvechten. Daarmee is het risico omzeild dat Milosevic als eigen raadsheer uit onwil of onkunde kansen laat liggen. De amicus curiae in deze vorm is een novum voor het tribunaal en dus een kolfje naar de hand van Wladimiroff die zichzelf omschrijft als bemoeial, tuk op 'intellectuele puzzeltjes'. „Dan lijkt me iets reuzeleuk en ontzettend spannend. Dan denk ik: 'Moet ik doen'. En dan kom ik in een mijnenveld van proble men terecht en vervloek mezelf." ronze correspondent Duk stwitz - Het platteland van island loopt leeg. De Sorben, kleine kleurrijke Slavische iderheid, kunnen met moeite hoofd boven water houden, hebben altijd prima met de isers samengeleefd. Maar de it is nu echt vol." n half acht 's morgens lopen ïerlingen van de vijfde klas de Sorbische middenschool rostwitz het plein op. Ze- p tien zijn het er in totaal. De leren worden verwelkomd 'r5 een geestdriftig applaus. lei itallen ouders en sympathi- in, enkelen in Sorbische lerdracht, gewapend met idoeken en de nationale kleur, verzamelen zich sinds weken elke morgen bij de ie plattelandsschool. Uit est tegen de sluiting van de 1 le klas. op is de tragiek van het Euro- iplatteland: de dorpen lo- leeg. Kerken, dorpswinkels, c- en postfilialen, cafés gaan it en scholen worden geslo- Hier in Saksen, een van de snfcimde Oostduitse regio's r de trek naar het Westen natische vormen heeft aan lig Dmen, hebben zich dit jaar luizend scholieren min- ïgemeld. Tienduizend le- 11 dreigen in de komende ja- ïun banen te verliezen, ronder die in de Sorbischt- school in Crostwitz. Vol de letter van de Saksische zijn zeventien leerlingen in middelbare schoolklas na- ijk te weinig. De kinderen 2 eten worden overgeplaatst A'r andere, grotere scholen in ïgio. de Sorben, Duitslands Slavische minderheid, in dat voor hun volk een ondering wordt gemaakt, ze scholen zijn het hart van 'lische cultuur", zegt irsteenveger Marko Jurk wiens dochter Maria-Ma- (10) in de vijfde klas zit. Demonstratie van Sorbische kinderen en ouders tegen de sluiting van een school. Op het spandoek staat: Voor een Sorbische toekomst zijn Sorbische scholen nodig. Foto: GPD/Matthias Bulang Als je één Sorbischtalige school sluit, verbreek je het hele net werk". Op zijn borst draagt Mar ko een button met de tekst: 'Sor bische opstand 2001'. Niet dat de Sorben ooit de wapens zullen opnemen. „We hebben altijd pri ma met de Duitsers samenge leefd. Maar de maat is nu echt vol". Sinds de aanvang van het schooljaar krijgen de kinderen daarom les van gepensioneerde leraren. 'Illegaal' roepen de auto riteiten. Op vrijdag werd de kin deren door inspecteurs uit Dres den zelfs de toegang tot de school geweigerd. Maar de Sor bische burgemeester stelde snel een gymnastiekzaal ter beschik king. Er zijn nog maar zestigduizend Sorben. De meesten leven in de regio Lausitz, in een landelijk gebied van honderd bij veertig kilometer, verspreid over de deelstaten Brandenburg en Sak sen. Hier dragen de dorpen en stadjes, net als in Friesland, dubbele namen. De Sorben zijn trots op hun west-Slavische taal, die verwant is aan het Pools, Tsjechisch en Slowaaks, en op hun volksge bruiken en klederdrachten. In de Sorbische restaurants wor den de gasten, net als elders in de Slavische wereld, verwel komd met brood en zout. Hoewel de Sorben politieke er kenning genieten als een van Duitslands vijf minderheden - naast de Denen, de Sinti, de Roma en de Noordfriezen - voelt het kleinste Slavische volk zich bedreigd. De Sorben drei gen uit te sterven. Als goede ka tholieken telden Sorbische ge zinnen vroeger acht, negen of nog meer kinderen. Tegenwoor dig zijn dat er veel minder. Werkloze jongeren zien thuis geen toekomst en trekken naar het rijke Beieren en Baden- Württemberg. „En daar, in de steden, verliezen de Sorben hun wortels en hun taal", weet Mar ko Jurk. Daarom zijn de ouders vastbe sloten om tot het laatst te strij den voor het behoud van de bo venbouw van de middenschool in het idyllische Crostwitz, Hoe wel het dorp slechts 1200 inwo ners heeft, wordt Crostwitz be schouwd als het spirituele cen trum van de Sorben. Karol Woi- tyla, de huidige paus, kwam hier al eens als Pools kardinaal op bezoek. De autoriteiten in Dresden hou den echter voet bij stuk. „Wij la ten ons niet afpersen", waar schuwt woordvoerder Steffen Grosse van het Saksische minis terie van Onderwijs. „Dat de Sorben zo weinig kinderen krij gen en dat ze thuis steeds min der Sorbisch spreken, is hun probleem". Grosse vindt dat de leerlingen uit Crostwitz best een paar kilometer kunnen reizen, naar de gemengd Sorbisch- Duitse scholen in nabijgelegen dorpen. „U gaat mij toch niet vertellen dat een fietstocht van anderhalve kilometer naar een andere school het einde van de Sorbische cultuur betekent?" Schrijver Jurij Brezan denkt hier anders over. „Er loopt een rechtstreekse lijn van de Nazi's, die ons wilden uitroeien, naar de huidige gebeurtenissen in Crostwitz", zegt de breekbare 85-jarige nestor van de Sorbi sche literatuur, niet zonder ge voel voor drama. „Het scenario is nieuw, maar het doel is het zelfde". De schrijver met de lan ge grijze manen en de ouder wetse bril met zwaar montuur Foto: GPD/Phil Nijhuis

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 9