Akkoord op Racismetop niet in zicht BUITENLAND asielregeling EU nodig Sollicitatie loopt uit de hand: 200 gewonden Migranten zorgen voor conflict Marokko en Spanje Wapens inleveren Politie bezet sloppenwijk Lubbers: Eensluidende om honden te beschermen Man met mechanisch hart verlaat intensieve zorg Springende scholieren veroorzaken aardbevinkje Crisis Noorse Arbeidspartij aan vooravond verkiezingen zaterdag 8 SEPTEMBER 2001 a Myanmar nacht delen - De militaire junta in i ar (Burma) zijn bereid Tit te delen met opposi- ir en Nobelprijswin- g San Suu Kyi (foto), militair uit Myanmar ebben gezegd tegen »^e minister van Defen- lationale Liga voor de itie (NLD), de partij ïu Kyi, zegt het voor- igens niet te kennen, won in 1990 overtui- parlementsverkiezin- r de militaire junta de uitslag te erken- ve envelop buurvrouw luker konden ze het se belastingdienst en. Wel dommer. De uurde per abuis een t ital ingevulde afreke- T( ïaar de buren. Duizen- i stingbetalers staarden ril ipen dagen verbaasd Ta inanciële gegevens buren. In Frankrijk is :r het eigen seksle- relijks een probleem, eikaars financiële si- ijf je af. „Het is een Ik weet nu alles van i", zei een vrouw. |ngene mag ia versturen icisco - De 41-jarige lerber is de eerste ge in de Verenigde Sta- lestemming heeft ge- ich voort te planten, ient een straf uit van |Het federale hof van San Francisco be at de man volgens de t het recht heeft een erwekken. De gevan- in een cel in Califor- it wegens onder meer 'an drugs en illegaal :zit wil door kunstma- ninatie een kind bij rige vrouw verwek- creeg eerder geen toe- jgviade post een erma naar een labo- te sturen. ersnood t in Angola Voor zeker een mil- afcsen in Angola dreigt tjiood als er niet snel idselhulp komt. Dat Wereld Voedsel Pro- (WFP), dat in het Afri- nd actief is, gisteren i. Door de burgeroor- 25 jaar aan de gang is Is meer mensen ge- hun boerderijen te Ze zoeken hun toe- grotere plaatsen waar inisaties opereren en I elatief veilig zijn. Ze- iljoen mensen zijn al en haard verdreven. TSharon kan ^jadem halen .1 Het geruchtmakende va in België tegen de hè premier Sharon isdaden tegen de leid wordt op de geschoven. Het ge- onderzoek is opge- ïstitie gaat na een ac- iarons advocaat eerst of de procedure lig is. In juni klaag- jle Arabische organi- srussel Sharon aan ajn aandeel in de 'tien in Palestijnse ïgenkampen in 1982. fas destijds minister keikoorts es doden In Venezuela zijn tot ft jaar meer dan iensen getroffen door toorts. De epidemie t zes mensen het le kt. Alleen al de afgelo- kzijn er bijna 6.000 bijgekomen. Er be lt vaccin tegen knok- I. De symptomen van f zijn zware hoofdpijn, lag, kramp en hevige De meeste patiënten |en week weer beter, jnsen die zijn besmet type 3 krijgen nadat ze ilijken inwendige In. Als medische be- Ig uitblijft kunnen de- Sten overlijden. t„ door onze correspondent Harald Doornbos new delhi - Wat een paar sollicitatiegesprekken hadden moeten worden, is op donderdag uitgedraaid op een massale veldslag tussen politie en duizenden legerre- cruten in spe. In Patna, de hoofdstad van de noord-oos telijke Indiase deelstad Bihar, had het Indiase leger via advertenties laten weten dat ze om manschappen verle gen zaten. Sollicitanten konden zich voor de legerpoort melden. Aan geïnteresseerden bleek in deze allerarmste provin cie van India geen gebrek. Al om vijf uur 's ochtends stonden er ongeveer 10.000 mannen voor het hek die al lemaal wel een baan binnen het leger wilden hebben. Om half acht was de meute aangegroeid tot maar liefst 25.000 man. Toen bleek dat de officieren van het leger slechts een handvol mensen nodig hadden, ging het hek om acht uur dicht. Dat pikten de sollicitanten niet. Stenen en flessen wer den naar het legerkamp gegooid. Al snel gingen enkele nabijgelegen winkels in vlammen op. De politie, die met veel te weinig manschappen op de been was, bleek vol komen verrast. Uiteindelijk moesten de agenten het vuur openen om de sollicitanten te verspreiden. Aan het einde van de ochtend bleken er ruim 200 sollicitanten gewond te zijn geraakt. 20 politiemannen liepen ook verwondingen op. De politie van Patna heeft nu furieus gereageerd op de rellen en geeft het leger de schuld van de veldslag. „Het leger heeft helemaal niet duidelijk gemaakt hoeveel nieuwe manschappen ze nodig had, noch wat de oplei ding van de mensen moest zijn. Op zo'n manier trek je duizenden werklozen aan," aldus het hoofd van de poli tie, Asok Verma. „Het leger had slechts acht mensen in gehuurd om de sollicitatiegesprekken af te handelen. Ik wil het leger duidelijk maken dat de koloniale tijden voorbij zijn en dat ze niet meer zomaar mensen kunnen laten opdraven en dan vervolgens de hekken sluiten." Het leger ontkent enige verantwoordelijkheid voor de rellen en geeft de schuld aan de meute. Het is trouwens niet de eerste keer dat door het leger georganiseerde sollicitatieprocedures uit de hand lopen. In 1999 liep het in Dharbanga, ook gelegen in Bihar, al eens dermate uit de hand dat de politie het vuur moest openen op een grote groep sollicitanten. Twintig men sen werden gedood. skopje/dpa - De Macedonische president Boris Trajkovski heeft zijn volk gisteravond ge waarschuwd dat mislukken van het vredesproces een oorlog tegen de etnisch-Albanese 'terroristen' onvermijdelijk maakt. Hij deed dat in een toespraak aan de vooravond van de tiende verjaardag (vandaag) van de Macedonische onafhankelijkheid. „Het is duide lijk dat een oorlog moet worden vermeden, want die brengt alleen maar treurnis, ar moede en pijn. Maar hij kan niet tot elke prijs vermeden worden. Niet als de prijs het verlies van onze staat en onze ziel is", aldus de president. Omdat het Macedonische par lement donderdag met grote meerderheid instemde met hervormingen van de grond wet kon de inzameling van wapens van de etnisch-Albanese rebellen door Nederlandse en Britse NAVO-militairen, zoals hier in Radusa, worden hervat. Foto: AP/Anja Niedring- haus door onze correspondent Frans Lindenkamp sao paulo - De politie van Rio de Janeiro heeft gisteren een sloppenwijk bezet om de hon den daar te beschermen tegen drugshandelaren. De afgelopen dagen zijn 35 viervoeters overle den na het eten van rattengif dat door geïrriteerde dealers uit wraak in de smalle steegjes tus sen de krotten was uitgestrooid. De daad was een vergelding, omdat de meeste bewoners geen gevolg hebben willen ge ven aan hun ultimatum om zich te ontdoen van hun honden. De drugsdealers zijn niet van viervoeters gediend, omdat die hen 'verraden' tijdens de fre quente politierazzia's. Bij het binnentrekken van de sterke arm in de doolhof van gammele woninkjes plegen de handelaren zich te verstoppen in de huisjes van onschuldige zielen. Maar het geblaf van huisdieren zet de agenten op het spoor. De politie besloot gisteren de Parque-Royal-krottenbuurt bij de internationale luchthaven te bezetten na aangifte door de Dierenbescherming. Drugshan delaren hadden daar een schoothondje uit de armen van een oudere vrouw gerukt en voor haar ogen doodgeknup peld, omdat het mensje weiger de afstand te doen van haar lie velingsdier. Ondanks de perma nente aanwezigheid van 20 agenten heerst er nog steeds pa niek in de wijk. De meeste be woners durven hun dier niet uit te laten of doen met hun beest onder de arm inkopen. Vooruit lopend op het vertrek van de politie heeft een aantal honden bezitters intussen muilkorven aangeschaft. parijs/anp - Het is hoog tijd dat de landen van de Europese Unie een eensluidende en duidelijke asielregeling instellen, maar die moet niet zijn gebaseerd op het strikte minimum. De Hoge Commissaris voor de Vluchte lingen van de Verenigde Naties Ruud Lubbers zei dat gisteren in het Franse dagblad Libération. „Telkens als ik Europese politici tegenkom, leggen ze me uit dat hun nationale systeem vluchte lingen beter beschermt dan een eensluidende Europese regeling zou kunnen doen. De realiteit is omgekeerd", aldus Lubbers. Fransen zijn er zeker van dat hun systeem beter is dan dat van de Duitsers, en Duitsers en Britten houden er eenzelfde na tionalistische redenering op na. De eerste slachtoffers van die re denering zijn de vluchtelingen. Die worden dubbel gepakt. In de eerste plaats doordat ze ge dwongen worden hun land te verlaten wegens een dictatuur of een burgeroorlog, en daarna als ze aankomen in West-Europa. „Zelfs als maar 10 procent van de asielvragers werkelijke vluch telingen zijn, lijkt hun behande ling me niet eerlijk", aldus Lub bers. Duidelijkheid over wat kan en niet kan, en een snelle be handeling van aanvragen zijn volgens hem noodzaak. Lubbers waarschuwt er voor vluchtelingen te gebruiken als een 'securitair' argument in ver kiezingscampagnes, die de ko mende maanden in vrijwel alle Europese landen op gang ko men. Het merendeel van vluch telingen dat zich in West-Euro pa aandient, komt uit Afghanis tan en Irak. „Moet je je werkelijk afvragen of die mensen een asielaanvraag indienen op valse gronden", vraagt hij zich af. Af gelopen jaar hebben in West- Europa bijna 390.000 mensen gevraagd om asiel, van wie bijna 100.000 in Groot-Brittannië. Frankrijk, met nog geen 39.000 asielaanvragen in 2000, staat op de vijfde plaats in Europa, na het Verenigd Koninkrijk, Duits land, Nederland (bijna 44.000) en België. In verhouding tot de totale bevolking van die Europe se landen is de volgorde even wel geheel anders: dan staan België, Nederland en Ierland aan kop. Koning Mohammed: Madrid moet eerst orde op zaken stellen in eigen huis door onze correspondent Henk van den Boom Barcelona - De reeks conflicten van de laatste tijd tussen Spanje en het zuidelij ke buurland Marokko dreigt uitte lopen op een 'koude oorlog', met de Straat van Gibraltar als ijzeren gordijn. Vooral de be schuldigingen door de Spaanse minister van buitenlandse zaken, Piqué, dat de Marokkaanse politie en het leger betrok ken zouden zijn bij de mensensmokkel naar Europa, heeft in Rabat kwaad bloed Na een week van ordinaire scheldka nonnades over en weer heeft de Marok kaanse vice-minister van buitenlandse zaken gisteren zijn geplande bezoek aan Madrid op het laatste moment afge zegd. Hij zou met zijn Spaanse collega de topontmoeting tussen premier Aznar en de Marokkaanse eerste minister Youssoufi voor komend najaar voorbe reiden. Daarin zouden juist prangende kwesties als de immigratieproblematiek, de visserijrechten en de drugssmokkel aan de orde worden gesteld. In Spanje vreest men nu dat de ontmoeting niet door zal gaan. En dat is niet alleen slecht voor Spanje, maar ook voor Eu ropa. Want de Straat van Gibraltar vormt niet alleen de natuurlijke grens met Spanje. Het is tevens de zuidgrens van het ver enigde Europa. Spanje heeft binnen de EU de taak om als portier deze zuidelij ke toegang te bewaken. Het kan niet worden ontkend dat de Spaanse rege ring deze taak zeer serieus neemt. Tien duizenden immigranten worden onder schept en uitgezet. Zo'n 200 mensen smokkelaars zijn dit jaar al opgepakt. Maar zolang Marokko niet meewerkt, door aan de andere kant van de grens de mensensmokkel aan te pakken, blijft het dweilen met de kraan open. In de Spaanse media verschijnen regel matig verhalen die getuigen van de be trokkenheid van de Marokkaanse veilig heidsdiensten. Politie en leger laten zich rijkelijk betalen door de maffiabendes. Een pittig commentaar daarover in de Spaanse krant El Pais, gevoegd bij de beschuldiging aan het adres aan koning Mohammed VI, dat deze liever vakantie houdt dan politiek bedrijft, leidde tot een verschijningsverbod van de krant in Marokko. De hoofdredactie heeft alle zeilen moe ten bijzetten om de lucht weer een beetje te zuiveren. Premier Youssoefi kreeg een volle pagina tot zijn beschik king om zijn visie over de betrekkingen tussen beide landen uit de doeken te doen. Een redelijk mild verhaal met als realistische conclusie dat „Spanje en Marokko tot elkaar zijn veroordeeld om samen te werken vanwege de vele ge meenschappelijke belangen". De Marokkaanse koning, die twee jaar geleden zijn vader, de dictatoriale Has san II opvolgde, is veel minder genuan ceerd dan zijn premier. In het Franse dagblad Le Figaro nam hij deze week uitvoerig de kans waar om de Spaanse 'agressor' van repliek te dienen. „Wij accepteren niet dat Spanje zegt dat alle problemen door Marokko worden ver oorzaakt." De jonge vorst die als een van zijn eerste daden na zijn troonsbe stijging, als een bedeesde jongeman, een bezoek bracht aan de Spaanse ko ning Juan Carlos, laat zich nu van een heel andere kant zien. Spanje moet eerst maar eens orde op zaken stellen in eigen huis, zo vindt hij. De Spanjaarden verdienen meer geld aan de mensensmokkel dan de Marok kanen. De boten waarmee de illegalen worden overgezet komen volgens Mo hammed uit Spanje. Ze hebben sterkere motoren dan onze marine, waardoor deze ze niet kan pakken. En ook over de drugshandel is de koning duidelijk. De criminelen die in Marokko worden op gepakt hebben een Spaans paspoort en beschikken over lopende rekeningen bij Spaanse banken. Die dubbele nationali teit heeft Marokko ze heus niet gegeven, aldus de koning. De licht ontvlambare relatie tussen Spanje en Marokko heeft een diepe his torische basis. Door de eeuwen heen hebben beide landen vaak met elkaar in de clinch gelegen. Als bezettingsmacht van een deel van Marokko, in het begin van de twintigste eeuw, zien de Marok kanen hun zuiderburen nog altijd als overheersers. Daar tegenover spelen in Spanje nog altijd oersentimenten uit lang vervlogen eeuwen een rol, toen ze werden overheerst door de Moren. Maar veel belangrijker is dat de huidige Spaanse regering diplomatie niet tot kunst heeft verheven. De botte uitspra ken van buitenlandminister Piqué kun nen best waar zijn, maar het is niet de methode om de gezamenlijk problemen met een buurland op te lossen. Topconferentie met dag verlengd door onze correspondent Eelco van der Linden Durban - Op de Racismetop in Durban was gisteravond laat, na acht turbulente dagen van onder handelen, nog steeds geen over eenkomst bereikt over de com promisteksten die gaan over sla vernij en het Midden-Oosten. Vooral het laatste onderwerp be heerste de conferentie en veroor zaakte het opstappen van de VS en Israël en het dreigen met op stappen van de Europese Unie. De conferentie is tot vanmiddag 13 uur verlengd, maar de Belgi sche minister Michel, die de Eu ropese Unie leidt in Durban, zei gisteravond dat het niet makke lijk zal worden om tot een ak koord te komen. „Er is van bei de kanten nog heel veel goede wil nodig", aldus Michel, die vandaag terug is in België om een vergadering van de Europe se ministers voor te zitten. De Europese delegaties hebben een tekst over slavernij gecom poneerd, die voorziet in een ex cuus - de eis van het Afrikaanse blok -, maar tegelijkertijd aan vullingen bevat die Europa moet behoeden voor schadeclaims. Verontschuldigingen woorden aangeboden, maar vanuit een 'moreel standpunt'. De tekst stelt dat 'sommige lan den het initiatief hebben geno men tot het betreuren, spijt be tuigen of het aanbieden van ver ontschuldigingen' voor slavernij en kolonialisme en roepen allen op die nog niet hebben bijge dragen aan het herstel van de waardigheid van de slachtoffers dat te doen volgens de juiste manieren'. Michel roemde gisteravond vooral de eenheid en energie die Europa etaleert ten behoeve van een doorbraak in naam van de vrede en verbroedering. Maar hij kon nog niet zeggen dat het werkelijk een doorbraak wordt. De compromistekst vond hij recht doen aan de slachtoffers van slavernij, want het bevat 'een oprecht en sterk excuus voor onacceptabel onrecht'. Maar ook zei hij dat de slavernij van nu en toen niet met elkaar kunnen worden vergeleken. „Vandaag is slavernij natuurlijk een misdaad tegen de mense lijkheid. Zo'n recent concept kan je echter niet zo maar door trekken naar het verleden", al dus de minister. Het Afrikaanse blok wil dat wel en verlangt ga ranties voor vormen van com pensatie. Ook over het Midden-Oosten heerste nog tot laat onzeker heid. In de door voorzitter Zuid- Afrika gemaakte compromis tekst ontbreken de woorden Is raël en zionisme, maar wordt wel gerept van 'de nood van het Palestijnse volk onder buiten landse bezetting'. De tekst was acceptabel voor de EU, maar te algemeen voor Palestijnen en het Arabische blok, dat wijzigin gen wilde, wat weer voor de EU onaamvaardbaar was. Toch kwamen er van de Arabieren signalen dat ze vandaag wel be reid zullen zijn tot concessies. De conferentie zal in ieder geval geen schoonheidsprijs verdie nen, hetgeen ook werd onder kend door VN-commissaris voor de mensenrechten Robinson, de gastvrouw in Durban. De slot tekst zal niet iets worden, waar van je opgewonden raakt." Het feit dat er een tekst komt, was onder de huidige omstandighe den al heel mooi, zo vallen haar woorden te interpreteren. louisville/rtr - De Amerikaan Robert Tools (59), die op 2 juli als eerste mens een kunsthart kreeg, heeft gisteren de intensie ve zorgafdefing van het joodse ziekenhuis in Louisville in de Amerikaanse staat Kentucky verlaten. De artsen die het hart bij hem geïmplanteerd hebben, zeiden tevreden te zijn omdat de gezondheidstoestand van Tools nog steeds vooruitgaat. Hij ligt nu op de normale hart- bewaïdngsafdeling. „We hebben natuurlijk wel ups en downs", zei hartchirurg Lam an Gray. „Maar zijn algehele herstel is opmerkelijk. Voor de ingreep had Tools, die suikerziekte heeft, een kans van 80 procent op binnen een maand te overlijden. Hij vertel de op 21 augustus, toen hij voor het eerst in het openbaar ver scheen, dat hij had besloten de operatie te ondergaan, omdat hij anders op korte termijn zou sterven. „Ik weet dat ik in leven ben, omdat ik mijn hart zonder stethoscoop kan horen. Daar moet ik nog aan wennen", zei hij toen. Sinds hij het kunsthart kreeg, heeft Tools wel met complica ties te maken gekregen. Er tra den inwendige bloedingen op rond het kunsthart, dat is ge maakt van titaan en polyure- thaan. Artsen moesten vloeistof rond de batterij verwijderen. Ook had Tools last van maag bloedingen. londen/rtr - Een miljoen Brit se schoolkinderen zijn er gis teren volgens de organisatoren in geslaagd om een aardbe ving te veroorzaken. De kinde ren sprongen een minuut lang gelijktijdig op en neer. Dui zenden scholen in het land deden mee aan het weten schappelijke experiment. De scholen moesten de kinde ren om 12 uur naar buiten sturen waar ze op het school plein moesten springen. De organisatie van 'De Enorme Sprong' noemde de poging na afloop een succes. Zij wilde met het experiment het Britse Jaar van de Wetenschap onder de aandacht brengen. Volgens de organisatie was op elke seismometer in het land een klein resultaat te meten. „We hebben een kracht ver oorzaakt van ongeveer een honderdste van een redelijke aardbeving. Dat is niet veel energie, maar toch wel aan zienlijk", zei Nigel Pain van het Jaar van de Wetenschap. Omdat de kracht over het hele land was verdeeld, is er vol gens Pain geen schade ont staan. De komende twee we ken worden alle gegevens be rekend. oslo/ap -De Noorse Arbeidspar tij van premier Jens Stoltenberg lijkt maandag op een grote ver kiezingsnederlaag af te steve nen. Ondanks de economische voorspoed zal de regeringspartij volgens opiniepeilingen maar ongeveer 21 procent van de stemmen krijgen. Het zou voor het eerst sinds 1924 zijn dat de Arbeidspartij minder dan 30 procent van de stemmen haalt. Vier jaar geleden stemde 35 pro cent van de kiezers nog op de partij. Als belangrijkste factor voor de afnemende steun voor de rege ringscoalitie van premier Jens Stoltenberg noemen politieke analisten de hoge belastingdruk, de toenemende ontevredenheid over de kwaliteit van het onder wijs en problemen in de ge zondheidszorg. De grote winnaars van de ver kiezingen lijken de Conservatie ve Partij en Socialistisch Links te zullen worden. De conservatie ven stijgen volgens opiniepeilin gen van 23 naar 38 zetels en de socialisten van 9 naar 24 in de Storting, het 165 leden tellende parlement. De minderheidsregering van premier Stoltenberg trad ander half jaar geleden aan nadat de regering van de christen-demo craat Kjell Magne Bondevik door het parlement naar huis was gestuurd.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 7