Fietsendiefstal loopt spuigaten uit in Bollenstreek DUIN BOLLENSTREEK Voorhout stuurt rekening voor waterschade naar slopersbedrijf Neem een proefabonnement, WEKEN VOOR 45,00 Groep 8-leerlingen krijgen 'zeeles' Strengere controles op Koninginnedag Katwijk Katwijkse huurhuizen in verkoop Postkantoor 'afgeslankt' Nederlandse narcis niet in de strijd tegen Alzheimer BEL 071-5128030 NOORDWUK - Vanaf volgende week gaan de kinderen in groep 8 van de Noordwijkse basisscholen naar het strand. Daar krijgen ze 'zeeles'. Zeeles is een levende biologieles: de leerlingen vissen - onder des kundige begeleiding - met een sleepnet in de branding en be studeren vervolgens wat ze hebben gevangen. Alle scholen hebben ingetekend voor de zeelessen, zodat er twaalf groe pen 8 op pad gaan. De ge meente neemt het leeuwen deel voor de kosten - 300 gul den per les - voor haar reke ning. De scholen betalen daar van 60 gulden, de gemeente de rest. -fcreker steelt nanen en jas zaterdag 8 SEPTEMBER 2001 rhout - Een inbreker had in de nacht van donderdag vrijdag in Voorhout voorzien •en wel heel vreemde buit. een huis aan de Frans Hals- at stal hij (of zij) een tros anen en een regenjas. De eker heeft het slot van de erdeur moeten forceren binnen te komen. eisje botst et vrachtwagen rhout - Een 10-jarig meisje riden heeft gistermiddag gebroken enkel overgehou- aan een botsing met een htwagen in Voorhout. De itwagenchauffeur wilde de Jacoba van Beieren- rechtsaf de Schoutenlaan len en zag daarbij het fiets je, dat via de rotonde ;door wilde rijden, over het fd. euw asfalt ior Sandtlaan sburg - De Sandtlaan in kburg wordt van 17 tot 21 ember geasfalteerd. Het (om het gedeelte tussen de nstraat en de Langevaart. verkeer wordt tijdens de zaamheden over één rij- i geleid. De gemeente advi- t automobilisten de Sandt- |te mijden en over de pro- Je weg N206 te rijden. jbeltruc /oorhout ihout - Bewoners van de ierhof en de Wilgenhorst in hout hebben de afgelopen n personen aan de deur egen die, naar eigen zeg- een gratis beveiligingssys- kwamen aanbieden. Het em kon direct worden ge lieerd. De bewoners von- ïet aanbod verdacht, en den het aan de politie, lerdagavond bleek dat bij ïen werd geprobeerd in te en. Een bewoonster hoor- ït een sleutel in het slot le voordeur werd gestoken, ze ging kijken, zag ze dat touw er rennend vandoor om even later per auto in :hting Oosthoutlaan te ver- trand van Noordwijk is saai. ijke parasollen, een drankje een hapje, daarvoor kun je r ergens anders heen. Maar iet naar Voorhout, want ,-jgirhout is pas écht saai. Dat ten we van Sassenheim ook, aar dat blijkt toch mee te vallen. toch jammer dat de zomer r voorbij is. Vind je niet? aar tropische weken die !Éhad hebben, heerlijk. Ja, inglve als je moest werken na- 2 jk, maar verder... Wat zeg ikken op het strand? lu, een beetje wel. Ik ben en paar daagjes op het d geweest. Maar ik ben :o'n fan van bakken op het d. Net als de gemeente dwijk eigenlijk, hahaha. ijn toch heel erg tégen en op het strand? a geen vuilnisbakken, hoe laar staan er ook niet zo 'an. Nee, die zijn tegen pa- ikken op het strand. 'daad, vandéar. Wil je een met je familie recreëren en land, denk je lekker Noordwijk te gaan - da's een badplaats met allure - n kun je voor je kinderen :ens een patatje halen, dan hebben die het na urtje of twee, drie ook wel gehad met dat strand, is ook nergens een beetje ke parasol te vinden, bij aviljoens. Dat vind ik zó 0, mag dat ook niet van meente? Hoezo dan? Wat, ege de reclame?! Hahaha- la, wat ze allemaal al niet men om zo'n strandnota krijgen. Want dat kunnen 1, nota's schrijven. Maar •sen of er nu één of twee hillende vlaggen mogen of er nu wel of geen wijn- het eten geschonken mag en, dat vinden ze een stuk ■I >edoel je dat? Dat ben ik net je eens, natüürlijk de gemeente dat wel rege- nders doen die strandten- ïaar waar ze zin in heb- ar heb je wel gelijk in, dat IV jewoon horeca- en hin- etten voor zijn... de zon schijnt, we gaan lig even naar Bloemen- Een patatje halen." nu officieel, nu mogen t opschrijven. Voorhout is maar in de Elsevier, daar duin- en bollenstreek - Het lijkt één van omvangrijkste politieproblemen in deze regio te worden: fietsendiefstal len. In het Jaarplan 2002 van politie Hollands Midden, district Duin- en Bol lenstreek, staat dat in de gemeenten Noordwijk, Noordwijkerhout, Voorhout en Hillegom grote aantallen fietsen worden gestolen. In Noordwijk wil de politie, vanwege de 'aard en omvang' van het pro bleem, de fietsendiefstallen project matig aanpakken. Het probleem is daar het grootst bij het strand. Daar om wordt gedacht aan het instellen van bewaakte fietsenstallingen. De politie wil ook in kaart proberen te krijgen tot welke groeperingen de da ders behoren. Ook voor Noordwijker hout denkt de politie aan zo'n aanpak, in samenwerking met de gemeente. Een van de dadergroepen noemt de politie expliciet in het Jaarplan. „In toenemende mate wordt overlast on dervonden van buitenlandse werkne mers, die voor korte tijd naar onze streek komen. Concrete vormen van overlast zijn de vele fietsdiefstallen en het kraken van panden, zoals in Hille gom en in Sassenheim." Het probleem speelt voorts vooral bij de NS-stations in Hillegom en Voor hout. In Hillegom komen behalve fiet sendiefstallen ook regelmatig vernie lingen voor. Ook Voorhout kampt met meer problemen rond het station, waaronder het 'foutparkeren' van fiet sen. Onlangs zijn de stallingen uitge breid, daarom wil de politie strenger gaan optreden tegen fietsers die hun rijwiel illegaal tegen een muurtje gooi en. Lisse komt niet in het Jaarplan van de politie voor als het om fietsendiefstal gaat, hoewel burgemeeester Van Zon onlangs in een commissievergadering opmerkte: „Ik wijs in geen enkele richting en naar geen enkele groepe ring, maar het is wel een gegeven dat er op flinke schaal vernielingen plaats vinden en dat er in Lisse op grote schaal fietsen worden gestolen en ver handeld." katwijk - De Katwijkse politie, het college van burgemeester en wethouders en de ambtenaren van de milieupolitie gaan vol gend jaar tijdens Koninginnedag strenger optreden tegen de ille gale verkoop van alcohol en etenswaren. Dat staat in de eva luatie van Koninginnedag 2001. Tijdens de laatste viering van Koninginnedag is op diverse plaatsen in het dorp geconsta teerd dat ondernemers op de openbare weg met name bier en etenswaren verkochten, zonder dat zij in het bezit van de daar voor benodigde vergunning wa ren. De overtreders hebben een vermaning gehad. Volgend jaar gaat de politie in dat geval ook over tot het uitdelen van boetes. Bij het live-muziekevenement van café In den Blauwen Bock heeft de gemeente meerdere overtredingen geconstateerd. Zo stonden er meer tappunten dan was toegestaan en werd er twee uur eerder geschonken dan was toegestaan. Ook werd bij een van taps de doorgang voor hulpdiensten belemmerd. Uit bater C. van der Linden krijgt van de gemeente een brief, waarin hij wordt opgeroepen om zich in de toekomst beter aan de regels te houden. Ook bij de skeelertoer door Kat wijk ging het een en ander mis. Al naar gelang de tocht vorderde raakte de groep verspreid over het dorp. Daardoor ontstonden gevaarlijke situaties bij de roton de op de hoek van de Zeeweg met de Meeuwenlaan. Daar naast ontstonden door de lengte van de stoet en de magere belei- ding zelfs op de provinciale weg gevaarlijke situaties. Desondanks is over het alge meen Koninginnedag 2001 vol gens de gemeente 'naar beho ren verlopen, was de sfeer pret tig en hebben zich betrekkelijk weinig incidenten voorgedaan'. Alleen moet de communicatie tussen de Oranjevereniging en de 'hulptroepen' zoals de poli tie, de brandweer en de ge meente beter. Zo stond bijvoor beeld de brandweer op de Bou levard om te assisteren bij het afsluitende vuurwerk, terwijl dat wegens te veel wind was afge last. Abeelplein, Achtersteeg, Achterweg, Adrianastraat... Boulevard, Jan van Brakelstraat... „Gelukkig het gaat steeds beter, ik kan ze al bijna dromen." Hoorneslaan, Hoornesplein, Van Houtenstraat... „Hé, meestal kloppen mensen eerst als ze bij mij naar binnen willen ko men." Parnassia, Parsstraat, Patrijsstraat... „Sorry, Arie. Maar wat doet die kaart van Katwijk eigenlijk op je bureau?!" Uiterdijk (Hé, woont Ton Berkheij daar niet??, Fijn dat hij zich zo sterk voor mij maakt), Uranus, Valkenburgseweg... „Hè, wat zei je? Trouwens waar bemoei je je eigenlijk mee. Drrrrrruittttt!" „Maar ik heb persoonlijke post voor u, de burgemeester van Rijnsburg." „Nou en?" „Belangrij ke post van Binnenlandse Zaken." „So what? Ik zeg het nog een keer: drrrruitttt!" Zeeweg,Willem de Zwijgerlaan... („Even spie ken, ja ik ben er. Nou ja, bijna. Oversteken en nu nog maar tweehon derd meter.) (Ja, ik ben er. Links staat mijn nieuwe huis, rechts mijn nieuwe ge meentehuis.") Waar een wil is, is een... Archieffoto: Dick Hogewoning staat het. Niet met zo veel woorden natuurlijk, maar je leest het er wel aan af. In cijfers van het CBS, dus het klopt écht. Voorhout staat ergens tussen de schitterende gemeentes Fer- werderadeel, Wognum en Pijn- acker op de lijst. De lijst van de Nia Wagemakers tijdelijk de burgemeestersketting heeft overgenomen. Want Nia is lang niet zo WD als we eerder aan namen. Dat blijkt wel uit het feit dat ze de krakers, die haar complete centrumplan dwars bomen, permanent als logees betitelt. En voor logees zorg je een beetje, ook al laat je ze op een kermisbed slapen. En het is ook een altijd beetje feest als ze er zijn. Dus dat Nia deze week aanbood om ze persoonlijk taart te gaan brengen, past daar wel bij. Alleen, en dat pleit dan toch weer tegen haar, ze doet het alleen als ze vertrekken. En zo ga je niet met logees om. Trouwens, daar zou Sassen heim weer een stuk saaier van worden. Anton Diedrich, Roza van der Veer en Peter Blok valkenburg - Het postagent- schap aan het Castellumplein in Valkenburg gaat begin volgend jaar in afgeslankte vorm verder. De belangrijkste verandering is dat er geen geld meer kan wor den gestort en opgenomen. De drie personeelsleden ver dwijnen. Twee werkneemsters gaan werken in Rijnsburg, de derde stopt. De resterende werkzaamheden worden over genomen door personeel van de supermarkt MCD, waarvan het postkantoor deel uit maakt. Zij voeren het werk uit in opdracht van Postkantoren BV, de be heerder van agentschappen in Nederland. In de nieuwe situatie kunnen de klanten nog wel postzegels en buskaarten kopen. Er kunnen ook brieven voor binnen- en buitenlandse verzending wor den aangeboden. Ook pakketten tot tien kilo worden verwerkt, terwijl er post en pakketten kun nen worden afgehaald. Verder blijven de postbussen bestaan. De wijziging is een voortvloeisel uit het zogeheten postvesti- gingsplan, dat is opgesteld door PTT Post, Postkantoren BV en het ministerie van verkeer en waterstaat. Daarin staat be schreven hoe agentschappen verder gaan als servicepunten. In dat plan verplicht Postkanto ren zich om in kleine, niet ren dabele plaatsen - zoals Valken burg - toch een pakket aan diensten aan te bieden. Het postagentschap aan het Castellumplein in Valkenburg. Foto: Hielco Kuipers katwijk - Alle huurders van de Katwijkse Bouwvereeni- ging (KBV) en woningbouw vereniging de Brittenburg worden in de gelegenheid ge steld een huis te kopen aan de Uranus en de Mercurius in de wijk Rijnsoever. De KBV verkoopt de huizen omdat ze eigenlijk niet in de woning voorraad van de bouwvereni- rijnsburg - Grof geweld op de speelplaats. Want zomaar krijg je de touwen van het speeltoestel aan de Evertsenstraat er niet af. En ook de stalen hekken om het voetbalveldje aan de Boterbloem, dat net nieuw is geplaatst, moest het ontgelden. Spijlen zijn doorgeknipt en omgebogen, in totaal hebben vandalen ergens in de afgelopen dagen voor duizenden guldens schade aangericht. De gemeente weet dat niet iedereen blij is met de speeltoestellen of de ondergrond - boom schors - die is gebruikt om de val te dempen. „Maar vernieling gaat dan wel erg ver", zegt een gemeentewoordvoerster. De gemeente vindt het 'onbegrijpelijk' dat de vernielingen, waar veel geweld voor nodig moet zijn geweest, niet zijn opgemerkt door de buurtbewoners en ook dat niemand de vernielingen had gemeld bij de politie. Publiciteitsfoto tien gemeenten met de minste horeca van Nederland. Voorhout: vijfde, met 0,8 hore cagelegenheid per 1000 inwo ners. We zijn niet verbaasd, wij heb ben al eerder geschreven dat Voorhout dan wel enorm groeit qua inwonersaantal, maar dat er voor al die inwoners niks te beleven valt in het hart van de Bollenstreek. Geen zwembad, geen theater, te weinig kinder opvang en dus blijkbaar ook te weinig kroeg en te weinig res taurant. Wil je als Voorhouter echt een avondje uit, dan moet je naar Noordwijk, Lisse, Lei den. En dan kun je weer niet drinken, want het is wel dicht bij, maar net niet lekker om te rug te fietsen met een slok op. Het meest sprekende voor beeld: een politiebericht, dat gisteren op onze bureaus werd geschoven. Inbraak aan de Frans Halsstraat. De inbreker forceerde de achterdeur. Hee, dachten wij, er is wat gebeurd in Voorhout. Tot we in de vol gende zin lazen wat de buit was. Een regenjas en een tros bana nen. Nee, het verbaast ons niks dat Voorhout op de lijst van saaiste gemeenten - want zo mag je het wel interpreteren - voor komt. Waar we wat meer verbaasd over zijn, is de rest van de top tien. Rijnsburg en Sassenheim staan er namelijk mét in. Vreemde zaak. Hoewel Hoewel, misschien is Sassen heim wel helemaal niet zo saai als we denken. Zeker niet nu voorhout - De sloper van het oude dak van het Voorhoutse SEC-gebouw kan een schade claim van de gemeente Voor hout tegemoet zien. Het gaat om een bedrag van minstens een paar duizend gulden. Dat bedrag moet het jongerencen trum Ex-Voto betalen voor het op allerlaatste moment afzeggen van bands. Dat gebeurde omdat het vandaag geplande jubileum feest niet kon doorgaan door lekkage van het dak van het jon gerencentrum. Enkele weken geleden begon een slopersbedrijf met het weg halen van de asbesthoudende leien. Daarbij werd de kielgoot - de goot tussen de twee puntda ken van het SEC-gebouw aan de Gaasbak - kapotgetrapt. Dat werd vorige week vrijdag opge merkt toen na een stevige hoos bui het water langs de muren van het jongerencentrum liep. Met het gevolg dat het centrum het afgelopen weekeinde op last van de gemeente dicht bleef. Af spraak was dat donderdag geke ken zou worden of het verant woord zou zijn om de jubileum festiviteiten van het jongeren centrum door te laten gaan, maar het bestuur van Ex-Voto besloot zelf de zaak af te gelas ten. Ook het bestuur van de stichting Peuterspeelzalen Voorhout nam op eigen houtje maatregelen door de peuters van Olleke Bol- leke naar Dribbel te verwijzen en de buitenschoolse opvang in te lichten. Die kinderen worden nu in de nieuwbouw aan de Fuchsiastraat opgevangen. Voor de gemeentelijke gebou wen verantwoordelijk wethou der Van Steijn is daar verrast over. „De wateroverlast was vooral in Ex-Voto. Die ruimte ligt precies onder de kielgoot en die stromen water waren niet op te dweilen. We vonden het niet verantwoord om open te blij ven. In de peuterspeelzaal lag wat water op de grond. Dat zou wel gewoon opgedweild kunnen worden. Daar was ook een leid ster bij, meen ik mij te herinne ren. Bovendien was al snel dui delijk dat het wateroverlastpro- bleem tijdelijk zou zijn." Van Steijn is wel blij dat het Ex-Voto- bestuur zelf de beslissing heeft genomen om het jubileum af te blazen. De schade waar Ex-Voto mee zit, wil hij ook doorspelen aan het slopersbedrijf. Dat heeft be halve het kapottrappen van de kielgoot ook voor de nodige ver traging in de werkzaamheden aan het dak gezorgd, volgens Van Steijn. .Afspraak was, zwart-op-wit, dat ze behalve de leien ook de daklatten zouden weghalen. Dat hebben ze niet gedaan. Anders was het dak al gedeeltelijk klaar geweest vóór het feest van Ex-Voto." Hoe groot de schade voor het jongerencentrum precies is, staat nog niet vast. In ieder geval is Ex-Voto geld kwijt voor het af zeggen van de bands. Of er schade is aan het materiaal en om hoeveel geld dat gaat, moet nog worden vastgesteld. „Maar ook daar krijgt de sloper dan de rekening voor", aldus Van Steijn. sassenheim - De kans dat Ne derlandse narcissen gebruikt gaan worden voor het bestrijden van Alzheimer lijkt verloren. In narcissen zit de stof galantami- ne, die helpt de ziekte af te rem men. Over enkele jaren loopt het contract af dat de Belgische patenthouder van het medicijn heeft met een Engelse narcisle verancier,. maar vanwege een dreigend tekort aan geschikte bloembollen wil het Belgische bedrijf Janssen Pharmaceutica de stof synthetisch gaan produ ceren. En dan zijn de Neder landse narcissen, ook als het contract weer open is, niet meer nodig. J. Leenen uit Sassenheim is een narcissenveredelaar en heeft eerder dit jaar al gemeld dat de ging passen. Het gaat om vijf-kamerwo ningen in de duurdere prijs klasse en daarnaar is in Kat wijk relatief weinig vraag. In dat geval kopen mensen lie ver. Vandaar dat de KBV daar nu toe overgaat. De Katwijkse Bouwvereeni- ging is vorig jaar begonnen met de verkoop van een deel van haar huurwoningen aan de zittende huurders. Dit wa ren in eerste instantie huizen aan de Uranus en de Mercu rius. De verkoop was een succes: bijna de helft van de toenmalige huurders heeft het huis dat aanvankelijk werd gehuurd, gekocht. En kele bewoners hebben ervoor gekozen om te verhuizen waardoor er woningen zijn leeggekomen. De KBV heeft nu in overleg met de gemeente en De Brit tenburg besloten om de vrij komende huizen eerst per brief aan te bieden aan alle huidige huurders van de Kat wijkse woningbouwvereni gingen. Doel daarvan is dat er meer doorstroming ontstaat. Als er daarna nog huizen niet zijn verkocht, komen deze op de vrije markt. De vijfkamerwoningen, die onlangs een opknapbeurt hebben gehad, kosten tussen de 455.000 en 470.000 gul den. Volgens de KBV zijn de huizen niet goedkoop, maar liggen de vraagprijzen nog al tijd ruim onder die voor soortgelijke huizen in de om geving. Wie voor zo'n huis in aan merking wil komen, moet een antwoordstrook invullen en die voor 21 september in leveren bij de KBV. In de week na de sluitingsdatum wordt door notaris C. van der Plas van Verhees Van der Plas geloot. teelt van veredelde narcissen naar Nederland gehaald moet worden. Maar voordat een nieuw ras narcissen is ontstaan, gaan daar twintig tot dertig jaar veredelen overheen, zegt Lee nen. „Nu krijg je per duizend ki lo narcissen misschien twee of drie gram galantamine. Wij den ken dat met een traditionele vorm van veredelen dat gehalte flink omhoog kan." Leenen betreurt nog steeds dat de Nederlandse telers en onder zoekers een kans voorbij heb ben laten gaan. „Maar ja, de Ne derlandse overheid gaf toen - ruim tien jaar geleden - geen in strumenten aan de farmaceuti sche industrie om erin te sprin gen. In Engeland kon dat wel."

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 21