Herstelplan NS oogst veel kritiek Opschudding na veel doden door Viagra DAAR STA JE DAN... IMMO Verscheidene schepen voor de kust in problemen Miljoenenclaim na uitblijven baggerdepot Leidsch Dagblad Milosevic erkent raadslieden niet Kamer begrijpt Netelenbos niet Toneel in de pruikentijd A VANDAAG in deze krant Q) circa Invitation Transcendente Meditatie Amsterdam Leidsch Dagblad s-topman: ef over hoge i onzin 1,75 iou: ico mag met vron fuseren J'rotANl (advertentie) nr. 42716 losse nummers 2,25 1,02 zaterdag 2,75/€1,25 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad zaterdag 8 september 2001 bedrijiihulivesting 071 - 528 14 14 HAAGWEG 51 LEIDEN Qj] katwijk - Door het stormachtige weer op de Noordzee (wind kracht 7 tot 8) zijn gisteravond verscheidene zeiljachten in de problemen gekomen. Bij Wijk aan Zee is een zeiljacht inmid dels op het strand gezet. Een persoon raakte gewond. Een reddingsboot van het Kust wachtcentrum IJmuiden moest rond acht uur uitrukken omdat het jacht Two Fast 80 kilometer uit de kust met een gebroken mast midden op zee ronddreef. Het jacht is getraceerd en naar IJmuiden begeleid. Rond half elf kwam een noodo proep van het Duitse jacht Sea- hawk omdat het water maakte. Omdat de locatie niet was door gekomen, werd een zoekactie op touw gezet met reddingsbo ten van Katwijk, Zandvoort, IJmuiden, Katwijk aan Zee en Egmond aan Zee en met een he likopter van de Koninklijke Ma rine. Het jacht werd aangetrof fen nabij de kop van de noord- pier van IJmuiden. Het is bege leid naar de IJmuidense haven. Een opvarende bleek gewond en werd per ambulance naar het ziekenhuis gebracht. Gisteravond waren nog niet alle jachten binnen die meedoen aan de tocht IJmuiden-Lowest- oft-IJmuiden. Daarvan zouden enkele jachten uit koers zijn ge raakt. In totaal doen zestig sche pen mee. icisco - De mededin- itoriteiten in de Verenig den hebben de fusie tus- Amerikaanse oliemaat- j)ijen Chevron en Texaco ü'fHeurd. Het concern zei dat de fusiepartners ook mming hebben van de lingings autoriteiten in de ie Unie en in verschil- nden waar Chevron en grote belangen hebben. ,JET nenvoeging levert de op n 5li i grootste groep op in de d'ere 'e, na respectievelijk To- ingi i Elf, Koninklijke P3^ hell, BP Amoco en Exxon De naam van de nieu- dememing is Chevron- Corporation. den haag/gpd - De Tweede Ka mer is uitermate kritisch over het herstelplan voor de NS dat minis ter Netelenbos samen met de vervoerder heeft opgesteld. PvdA, WD en CDA, samen een ruime Kamermeerderheid, vinden dat het veel te lang duurt voor dat de NS de vertragingen weer naar een aanvaardbaar niveau hebben gebracht. „Ik zou er heel wat voor over hebben als de NS sneller beter presteren. Het plan biedt erg veel ruimte voor vertragingen, vergeleken met de eerdere eisen. De minister moet wel met een heel goed verhaal komen wil ze mij daarvan kunnen overtui gen", aldus PvdA'er Van Gijzel. Ook Hofstra (WD) vraagt zich af waarom het tot 2005 moet du ren voordat er echte verbeterin gen optreden. „Met alles wat wordt voorgesteld moet dat toch sneller kunnen". Het CDA noemt het plan te weinig ambi tieus. Volgens het herstelplan worden de eisen die aan de NS worden gesteld verlaagd. Zo hoeven minder treinen op tijd te rijden dan eerder geëist. Pas in 2005 hoeft 89 procent van de treinen op tijd te rijden; eerder moest dat percentage volgend jaar al bereikt zijn. Een percentage van 92 procent, eerder het streven, noemt Netelenbos nu 'niet rea listisch'. De eerstkomende jaren mag een op de vijf treinen te laat vertrek ken, zoals nu ook al gebeurt. Met dat 'punctualiteitscijfer' van tachtig procent krijgen de NS het volgens de minister nog moeilijk genoeg. Elk half jaar wordt bekeken of de doelstellin gen worden gehaald. Blijven de NS in gebreke, dan volgt er een directiewisseling, zo liet ze we ten. De 89 procent punctualiteit in 2005 geldt als "een keiharde on dergrens", aldus de minister. Pas daarna wordt besloten of de NS een concessie krijgen voor het kernnet. Hoewel Netelenbos eerder had aangegeven de NS hoe dan ook te houden aan de eerder gemaakte afspraken, is ze nu akkoord met bijstelling daar van. „De NS hebben zich erg verke ken op een aantal kwesties, zo als het materieel, het personeel en het ziekteverzuim". Op al die terreinen was de vervoerder te optimistisch. S pizza en ijs in spijbelen or k - De kantines van de are scholen in New York voortaan op maandag en [producten op het menu leerlingen het liefst eten, K—I lizza's en ijsjes. Zij hopen ee spijbelaars te verlei- i ch naar school te komen, uldagen zijn alleen voor oor de eerste en de laatste in de schoolweek omdat !t aantal spijbelaars het T^ry Potter' film tz november W - De wereldpremière eerste Harry-Potterfilm wjjl ivember in Londen. 'De 14 der Wijzen' zal voor het 17 rarden vertoond op een een theater op Leicester In de film speelt de be- Daniel Radcliffe de rol arry Potter, die er op zijn ichter komt dat hij over che krachten beschikt, e komiek John Cleese en Maggie Smith spelen i de rolprent, die een klei- miljoen gulden heeft ge- ïde Nederlandse biosco- aait de film vanaf 22 no- Boekenbom bij ongemakken De Nederlandse Spooiwegen geven reizigers die stuiten op on gemakken door toedoen van de NS, een boekenbon als genoeg doening. De waarde hangt af van de omvang van het ongemak. Voor vertragingen vanaf een half uur blijft de gedeeltelijke of ge hele terugbetaling van het treinkaartje in stand. De NS gebrui- ken het motto 'Tijd voor lezen' om mensen warm te maken voor het reizen per trein. „De boekenbon past in dit beleid", verdui delijkt een zegsman van de NS. leiden - Met een demonstratie 'Toneel in de pruikentijd' sloot een groepjè Leidse studen ten gisteren het internationale theatersymposium in de Leidse Schouwburg af. Een dag lang discussieerden geleerden en studenten uit heel Europa over de toneelstijlen van de achttiende eeuw. Aanleiding voor het symposium, het tweede in een reeks van zes, is de viering van het 300-jarig bestaan van de Leidse Schouwburg in 2005. In dat jaar moet er een jubileumboek verschijnen waarin de geschiedenis van het Leidse theater uit de doe ken wordt gedaan. Pagina Kunst: Achttiende-eeuwse acteur herrijst tijdens theatersym posium Foto: Henk Bouwman (advertentie) □I (advertentie) Giiuslen van tiet gcefie frame leven met een bungalow in La Bob Sen.-s Vanaf 185.000,- (advertenties) Voor ons aanbod zie advertentiepagina's elders in deze krant! Dordts bedrijf stelt provincie aansprakelijk Voor alles beter uitgerust (zie advertorial in deze krant) door Robbert Minkhorst leiden - Baggerdepot Zuid-Holland (BZH) eist enkele miljoenen guldens van de pro vincie. Het Dordtse bedrijf houdt het pro vinciebestuur verantwoordelijk voor het uit blijven van een slibstort in de Leidse Oost- vlietpolder. BZH stelt het provinciebestuur aansprakelijk voor de geleden schade en heeft daarom een schadeclaim ingediend. In de Oostvlietpolder blijft de verkeerde ruimte vrij voor een baggerdepot, meent het bedrijf. De bestemming die het open te houden gebied krijgt - 'agrarisch onbe bouwd' - is onvoldoende garantie voor een depot. De variant die daarvan in het uitein delijke bestemmingsplan is opgenomen, is niet onderzocht in een wél verplichte mi lieustudie (MER). Uiteindelijk zijn dat be sluiten van de gemeente geweest, maar BZH rekent het de provincie aan dat die Leiden zijn gang heeft laten gaan. BZH is beoogd exploitant van de stortloca- tie. Om de aanleg ervan te kunnen voorbe reiden, heeft het bedrijf kosten gemaakt, bij voorbeeld het laten uitvoeren van een mi lieustudie. Komt het depot er niet, en zowel de gemeente als de provincie stuurt daar op aan, dan verhaalt BZH die kosten. Directeur A. Bresters van de baggeronder- neming heeft nog in overweging om ook een schadevergoeding te eisen van de ge meente. „De schadeclaim is een stok achter de deur", zegt Bresters. „Ons eerste doel is dat in de polder een adequate voorziening wordt getroffen. Met een claim heb je nog geen depot. Voorop staat dat we in onder ling overleg een oplossing willen verzin nen." Pagina Leiden Uitspraak Raad van State staat los van schadeclaim Fabrikant en ministeries van volksgezondheid in Nederland en Duitsland ontkennen bijzondere gevaren (advertentie) den haag/berlijn/gpd - In Nederland en Duitsland is opschudding ontstaan over het relatief grote aantal doden als gevolg van het innemen van de potentieverho gende pil Viagra. In ons land overleden sinds eind 1998 zeker zeventien mannen na het slikken van deze pil, in Duitsland overkwam dat dertig mannen. Toch ontkennen zowel Viagra-fabrikant Pfizer als de ministeries van volksge zondheid in beide landen dat er bijzon dere gevaren verbonden zijn aan het ge bruik van het erectieversterkende mid del. Volgens afspraken binnen de Euro pese Unie dient elk halfjaar een rapport te worden opgemaakt ten behoeve van het Europees Geneesmiddelen Agent schap. Dat is voor het laatst in juli van dit jaar gebeurd, zonder dat de voorschriften moesten worden aangepast. Een woordvoerster van de Nederlandse Inspectie voor de Gezondheidszorg (IGZ) wees er gisteren op dat alle slachtoffers hartpatiënt waren die voor hun aandoe ning medicatie hadden. „Zij hadden de pil volgens de bijsluiter helemaal niet mogen slikken." Het is volgens haar niet bekend of de betrokkenen Viagra op voorschrift van een arts of via een illegale manier hebben ontvangen. Volgens Pfizer Nederland wordt in de bij sluiter nadrukkelijk gewaarschuwd voor het gebruik van Viagra in geval van hart kwalen als angina pectoris, of in het uit gaanscircuit bij het gebruik van zoge naamde poppers. Die waarschuwing heeft te maken met de bloeddrukverla- gende werking van het middel. Pfizer be nadrukt de vaak gevorderde leeftijd van de patiënten, van wie veel ook andere fy sieke en psychologische problemen heb ben. Ook waarschuwt Pfizer tegen het il legaal gebruik van het middel. In Nederland wordt jaarlijks zo'n 30.000 keer Viagra voorgeschreven. Wereldwijd slikken vijftien miljoen mannen Viagra. In totaal wordt in Europa de dood ,van 77 mannen toegeschreven aan de bijwerkin gen van Viagra. Wereldwijd zijn er 616 mannen overleden na het gebruik van het middel. Toch wordt de therapeutische waarde van Viagra door het Duitse ministerie van volksgezondheid als positief beoordeeld. Met andere woorden: het medicijn werkt wel. Het ministerie acht een verband tus sen de sterfgevallen en het Viagra-ge bruik 'voor mogelijk'. De dertig zouden 'op enig moment na inname, meestal als gevolg van complicaties aan hart of bloedsomloop' zijn overleden. Oppositiepartij CSU wil een verbod op het uitschrijven van Viagra aan patiënten die lijden aan hart- en vaatziekten. Vol gens afgevaardigde Singhammer brengt Viagra meer risico's met zich mee dan het cholestorolverlagende middel Lipo- bay/Baycol, dat het Duitse farmaconcern Bayer onlangs gedwongen van de markt haalde. Lipobay/Baycol bleek een groot aantal doden te hebben veroorzaakt. Bayer komt overigens met een eigen erectieversterkende pil, die de concur rentie moet aangaan met Viagra. Hiervan zouden onlangs enkele duizenden mon sters op de zwarte markt zijn verkocht. Op zondag 9 september is deze IKEA vestiging open van 10-17 uur. v.lKEA.nl 0900 - 235 45 32 (€0.10 (0.22 c»)/min.) (advertentie) belgrado/dpa-afp - De voorma lige Joegoslavische president Milosevic weigert elk contact met de drie raadslieden die het Joegoslavië-Tribunaal hem don derdag heeft toegewezen. Dat heeft een van zijn verdedigers in Belgrado laten weten. Volgens deze Zdenko Tomanovic 'erkent Milosevic de vrienden van het hof niet en weigert hij elk con tact'. Bovendien noemt de ex- president de drie 'medeplichtig aan een in scène gezet proces'. De afwijzing van Milosevic heeft geen juridische implicaties. Al diverse malen heeft Milosevic laten weten het hof niet te er kennen omdat het niet door de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in het leven is geroepen, maar door de Veilig heidsraad. Het tribunaal had de oud-president de Nederlander Mischa Wladimiroff, de Brit Ste ven Kay en de Joegoslaaf Bra- nislav Tapuskovic als 'amicus curiae' (vriend van het hof) toe gewezen. Dat wil zeggen dat zij voor en tijdens het proces alles naar voren moeten brengen wat tot ontlasting of in het belang kan zijn van Milosevic. Zij voe ren geen verdediging. Dat mag Milosevic, die rechten heeft ge studeerd, zelf doen, bepaalde de rechter vorige week. Milosevic weigert het tribunaal te erkennen en wil daarom ook geen verdediger aanwijzen. „De benoeming van de advocaten zonder zijn toestemming is voor Milosevic een bewijs te meer dat het hof een schijnvertoning is en illegaal", zei Tomanovic. Milosevic is aangeklaagd we gens misdaden tegen de mense lijkheid in verband met het op treden van zijn troepen in Koso vo. Pagina Buitenland De 'grand slam' van Wladimiroff Maar met de ANWB Wegenwacht ben je zo weer onderweg. Niets houdt je tegen. Word nü lid! Dan zijn de eerste drie maanden gratis. ANWB Kom langs! Bel! i Surf naar 0800-0503 IS** anwb.nl controle nabezorgng) Ik neem een: Bij machtiging tot maandabonnement automatische betaling automatische betaling Z 16,93 ïfl. 37.30 krijgt u bovendien een Z kwartaalabonnement staatslot met automatische betaling Z 48,53 ifl 106.951 jsckpot cadeau betaling per acceptgiro 48,99 ifl. 107.95 Handtekening: V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl dvies: Huren unnen in 2002 i linder stijgen j kkoord op •- acismetop iet in zicht e Zijl Bedrijven ert jubileum het water erlies van kind een rouwproces nooit eindigt' itwee dingen moet pooit vertrouwen: t het verbórgen blijft je kwaad doet en t het bemerkt wordt Inneerje goed doet Stevige buien 4-15*00®! nws-7 >UaWe Etujel ekroond CV-toestel tienst van uw comfort ATAG Verwarming atagverwarming.com i« ^entendienst: 0800-1670 sö

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1