Plan voor langer vrijliggend fietspad Ericalaan LEIDSE REGIO uders doen beklag over ïaos leerlingenvervoer Oegstgeest wil zijn bomen beter beschermen 'Gemeente draait ons de nek om' Dak sporthal jaagt Warmond op kosten jnge Jury iest beste nderboek Woud van lantarenpalen zaterdag 8 september 2001 [dorp - In de openbare itheek van Leiderdorp naandag de 'Jonge Jury iet werk. Kinderen van i de 12 en 16 jaar stellen i jury hun eigen boeken ijf op. Jongeren kunnen bibliotheek een stern- halen of stemmen op iet. In februari worden iminaties voor het beste irboek 2002 bekend ge- Vijf ton extra nodig voor verkeersmaatregelen Leiderdorp door Eric Went leiderdorp - Het nieuwe pakket verkeersmaatregelen voor de Acacialaan, Ericalaan, Mauritssin- gel en Achthovenerweg, gaat mogelijk 500.000 gulden extra kosten. Voor de maatregelen heeft Leiderdorp 750.000 gulden gereserveerd, maar dat blijkt bij lange na niet genoeg. Het tekort kan zelfs nog verder oplopen, omdat nog niet alle kosten in de raming zijn opgenomen. Vorig jaar moest wethouder Molkenboer onder druk van omwonenden een deel van zijn verkeersmaatregelen intrekken. Bewoners klagen al jaren over de hoge verkeersintensiteit, het vele vrachtverkeer, de hoge rij- snelheden, geluids- en stank overlast en de onveilige situaties voor fietsers en voetgangers op het traject. De plannen voor eenrichtingsverkeer op de Aca cialaan en Hoogmadeseweg vie len echter niet in goede aarde. Na de inspraak ligt er nu een nieuw voorstel, dat getoetst is door Grontmij Verkeer Infra structuur Advies. Uitvoering van dat voorstel kost volgens de eerste ramingen ech ter veel meer geld dan begroot. Gingen de oorspronkelijke plan nen nog uit van een miljoen gul den, de nieuwe kosten 1,25 mil joen, terwijl er maar 750.000 gulden gereserveerd is. Nieuw in de plannen is een lan ger vrijliggend fietspad op de Ericalaan, achter de parkeervak ken langs, tot aan de rotonde bij de Hoogmadeseweg. Dat bete kent dat fietsers op deze route geen last meer hebben van au toverkeer. Ook is het plan om de bushaltes aan de Ericalaan en de Mauritssingel zodanig aan te passen, dat de bus stopt op de rijweg, en fietsers achter langs de haltes op het fietspad wor den geleid. Tegenover de extra maatregelen staat dat de voorgenomen chi cane op de Achthovenerweg ter hoogte van de Ruigekade uit het pakket wordt geschrapt. Volgens de Grondmij leidt dit in de prak tijk juist tot snelheidsverhoging bij bestuurders die net even eer der door de chicane willen rij den dan hun tegenliggers. Ook ontstaat er vaak schade aan de obstakels en aan de voertuigen, door misverstanden tussen au tomobilisten. Even verderop op diezelfde Achthovenerweg wil Leiderdorp op twee plekken echter weer vrachtwagenvriendelijke drem pels plaatsen, om de vaart uit het autoverkeer te halen. De drempels leveren nauwelijks trillingen voor de omgeving op, omdat vrachtauto's met hun wielen buiten de drempels blij ven. Voor personenauto's vor men ze echter wel een snel- heidsbeperkende barrière. De kosten van het totale pakket maatregelen kunnen nog verder oplopen, omdat nog niet duide leren als de onze hebben regelmaat nodig' orp - Het leerlingenvervoer van Leider scholieren is een chaos, vinden verschil- uders. Sinds taxibedrijf Koenes het vervoer ïcurrent Eltax heeft overgenomen, klagen steen en been. Hun kinderen worden te jehaald en soms pas anderhalf uur na af- n een schooldag weer thuisgebracht. Som- brengen hun kmderen nu zelf maar naar Directeur J. Koenes van het Leidse taxibe- eektvan 'aanloopprobleempjes'. rige autistische zoon van E. Dijkstra hoort ;om 9.00 uur op de Oegstgeestse Leo Kan- ol te verschijnen. Maar afgelopen maan- dinsdag werd hij vijf voor negen ild. „Dat is na- veel te laat", ijn moeder. Ook jp van de lessen niet goed. „Dins- s hij om kwart ie uit, maar werd im kwart over vier iracht. En toen ik igmorgen aan de ur vroeg hoe laat zoon van school en, zei hij dat het ir één uur zou luk- irwijl hij al om lor twaalf vrij was. natuurlijk te gek jrden." lere ouder heeft Ijke klachten, oontje Bart zit ider de medicij- lat hij angsten en heeft. Dat is cetje dat je zomaar even afgooit wanneer [uitkomt. Op de eerste schooldag was hij later thuis. Zo'n kind denkt dan meteen ns met de taxichauffeur gebeurd is." ders met klachten hebben inmiddels een ilossing bedacht. Per toerbeurt brengen zij deren dan maar zelf naar school. „Van de vindt Dijkstra, „maar we kunnen niet an- nderen als de onze hebben nu eenmaal re- nodig. Ik vraag me af of ze dat bij Koenes loende beseffen." iheid van de gedupeerde ouders richt zich s zozeer op de vervoerder, maar op de ge- Leiderdorp. „We zijn heel slecht geïnfor- ver de nieuwe situatie. Pas op 16 augustus [we een brief gehad, dat het leerlingenver- andere handen is gekomen." Financiële liggen daaraan ten grondslag, vermoeden ers. „Maar als jullie dan zo slim zijn om 'Dat is geen pakketje dat je zomaar even afgooit" centjes te besparen, wees dan nu ook maar zo slim om ze weer uit te geven, heb ik tegen een ambtenaar gezegd. Want deze kwetsbare groep mag daar niet de dupe van worden", aldus Dijk stra. Worden de problemen met het leerlingenvervoer niet opgelost, dan kan de gemeente Leiderdorp gepeperde rekeningen van de ouders tegemoet zien. „Want zelf rijden kost tijd en geld, en is na tuurlijk geen oplossing voor de langere termijn." H. van Elteren, docent aan de Oegstgeeste Leo Kannerschool bevestigt de problemen met het Leiderdorpse leerlingenvervoer. „Kinderen zijn veel later op school dan gewoonlijk, en worden ook veel later weer opge haald. Intussen moeten wij voor opvang zor gen." Hij heeft al aan de bel getrokken bij Koe nes. „Ik ga ervan uit dat het volgende week beter wordt. Want zoals het nu gaat, moet het niet al te lang duren." Volgens J. Koenes, direc teur van het Leidse taxi bedrijf, loopt het alle maal zo'n vaart niet. „Het zijn de bekende aanloopmoeilijkheden bij het begin van het schooljaar. Meer is er niet aan de hand. Wij kennen bijvoorbeeld alle kinderen nog niet. Ook krijgen we afmeldingen, staat niet iedereen op tijd klaar en zijn er altijd ouders die speciale eisen stellen, die dan weer ge volgen hebben voor de rest." Volgens hem komt de onvrede vooral, omdat de ouders moeten wennen aan de overgang van de ene naar de andere vervoerder. „De band tussen een ouder, een chauffeur en een kind wordt ruw onderbroken. Daarna is er gewoon weer wat tijd nodig voordat zo'n band opnieuw is opge bouwd." Koenes heeft zelfs de chauffeurs van concurrent Eltax gevraagd of zij van werkgever willen veranderen, om de continuïteit van het leerlingenvervoer te garanderen. „Maar zij hebben stuk voor stuk voor hun werkgever gekozen, en niet voor de leerlingen." Binnenkort zijn de aanloopproblemen verleden tijd, verwacht hij. „Mijn mensen zijn net zo goed in staat om een band met deze kinderen op te bouwen als de concurrent. Dus dat komt wel goed." leiderdorp - Aan de Leiderdorpse Gallaslaan regent het lantarenpalen. Op sommige plaatsen staan er zelfs vier binnen een straal van twee meter. De ge meente is bezig om de oude exemplaren te vervan gen voor nieuwe, maar laat ze voorlopig allemaal nog even staan. „Dat komt omdat we de nieuwe eerst moeten aansluiten op het electriciteitsnet. Pas daarna halen we de oude palen weg", legt een woordvoerster uit. Hoe lang dat nog duurt, is onbe kend. Foto: Henk Bouwman Verordening zetje in de goede richting f Ubert est - Tot 'dikke vreugde' lomenstichting werkt de (,Jte Oegstgeest aan een ^ing om zowel op parti- irreinen als in de open- ite het omvangrijke bo od te beschermen. De :hting plaatst wel een ing. In vergelijking ire gemeenten is Oegst- hoorlijk laat met de ïlen. it is een van de weinige waar inwoners en de te zelf geen vergunning ebben om een boom te Ook is er geen meld- Met de bomenverorde- et imt daar verandering in. n boom uit zijn achter- C"1 U verwijderen, kan dat onder meer doen. In de en op andere plekken bomen met een itrek tot 63 centimeter vergunning omgehakt Men moet dat dan wel fors", reageert Frank van de Bomenstichting •3 centimeter. „Daar ben zo blij mee. Langzame komen hierdoor in ge- eem nu een taxus. De in deze naaldboom blijft |n. Zelfs een taxus van jaar oud meet soms min- 63 centimeter." 1 een woordvoerder van leente hoeft Moens zich tgen te maken. „Voordat Oegstgeest heeft een omvangrijk bomenbestand. Deze treurwilg staat in het Irispark. Foto: Hielco Kuipers iemand een boom velt moet hij dat bij ons melden, zo kunnen we heel gemakkelijk de situatie beoordelen." Burgers van Oegstgeest die zonder toestem ming van de gemeente een 'ver keerde' boom kappen, kunnen in de toekomst verplicht worden een nieuw exemplaar te plan ten. Oegstgeest kiest bewust voor een bomen- en niet voor een kapverordening. „Een kapveror- dening brengt meer administra tieve rompslomp met zich mee en kost de gemeente meer geld. Voor elke boom moet dan na melijk een vergunning worden aangevraagd. Oegstgeest is er ook de gemeente niet naar om lijk is hoeveel het de gemeente kost om ook nog een voetpad aan te leggen op de Achthove nerweg, tussen de Hoofdstraat en het einde van de bebouwde kom. Voorstel van de gemeente is om dat aan de zuidzijde te doen, maar dan moeten ver schillende bewoners bereid zijn een stukje van hun grond te ver kopen. Wethouder Molkenboer maakt zich voorlopig nog weinig zor gen over het kostenplaatje. „De kosten zijn puur indicatief. Eerst moeten we maar eens bekijken hoe dit pakket inhoudelijk uit pakt. Daarna gaan we pas naar de werkelijke kosten kijken. De omwonenden zijn inmiddels op de hoogte gesteld van de reeks voorgenomen verkeers maatregelen. Dinsdagavond buigt de Leiderdorpse politiek zich over het pakket. Ook vraagt Leiderdorp advies aan de poli tie, 3VO, busmaatschappij Con- nexxion en de alarmdiensten. Naar aanleiding van alle bin nengekomen reacties en wen sen zullen de plannen waar no dig worden aangepast, waarna het gemeentebestuur uiteinde lijk het definitieve besluit neemt. BV Leiderdorp vreest voor voortbestaan leiderdorp - De financiële com pensatie die de gemeente Lei derdorp wil geven aan de ge bruikers van de gesloopte sport zaal Op Dreef is volstrekt onvol doende. Dat stelt M. Breel van basketbalvereniging BV Leider dorp. „De regeling betekent dat de gemeente niet vandaag onze nek omdraait, maar over drie jaar." De voormalige gebruikers van de sportzaal aan het Van Al- phenplein moeten het in de nieuwe sporthal in de Bloemerd doen zonder barinkomsten. Dat komt omdat de exploitatie van het horecagedeelte door de ge meente is uitbesteed aan Sport fondsen Leiderdorp. Voor de sportverenigingen BV Leider dorp, Leython en De Spotvogels betekent dat een netto-inkom stenderving van bijna 60.000 gulden per jaar. De gemeente wil dat bedrag drie jaar lang compenseren, en daarna jaar lijks met 25 procent afbouwen. Voor de sportverenigingen is dat onacceptabel. „Dat betekent dat we de contri butie moeten verhogen van 300 naar 600 gulden per jaar. Dat kunnen we niet aan onze leden verkopen. Het alternatief is dat we ophouden te bestaan. Meer mogelijkheden zijn er niet. We zitten in een compleet uitzicht loze positie", sombert Breel. Volgens hem levert de gemeente 'de ene wanprestatie na de an dere'. „Maar we kunnen er ei genlijk niet te veel van zeggen, want we moeten ook nog met elkaar in gesprek blijven." Breel doelt met name op de verlate oplevering van de nieuwe sport hal, terwijl de oude zaal al onder de slopershamer lag. Een alter natieve trainingsruimte bleek in Leiderdorp niet voorhanden. „De dames spelen nota bene eredivisie. Die hadden drie we ken geleden al de zaal in moe ten gaan. Nu lopen we constant met ze te zeulen. Dat is eredivi sie onwaardig." Bovendien worden de basket ballers op extra kosten gejaagd, omdat de huur van de nieuwe sportzaal, vanwege een ongun stige zaalindeling, twee keer zo hoog is als in Op Dreef. „Van de gemeente hebben we in juni nog de toezegging gehad dat we in de Bloemerd eenderde zaal konden huren, maar nu blijkt dat exploitant Sportfondsen al leen in halve zalen denkt. In de praktijk betekent dat een ver dubbeling van de kosten." Binnenkort hebben de drie ge dupeerde sportverenigingen een gesprek met het gemeentebe stuur over de voorgestelde fi nanciële compensatieregeling. „Wij zullen daar benadrukken dat de gemeente op deze ma nier zorgt dat basketbal een on betaalbare sport wordt. En dat kan natuurlijk nooit de bedoe ling zijn. Dat ontneemt Leider dorpers de mogelijkheid om de sport van hun keuze te doen. Velen zullen noodgedwongen uitwijken naar goedkopere spor ten." BV Leiderdorp is zelfs bereid om er 'een politieke kwestie' van te maken. „Laat dan de Leider dorpse politiek zich maar eens over deze kwestie uitspreken. Dan weten we tenminste waar we precies staan." haar inwoners vreselijk te betut telen. Een beetje vrijheid moet kunnen. Maar met de bomen- verordening hebben we wel een instrument in handen dat ons in staat stelt onze houtopstand te kbesteren." Een lijst met monumentale bo men is niet aangelegd. Moens betreurt dat. Volgens de woord voerder mist de gemeente de menskracht om een dergelijk document aan te leggen. „Dan zouden we elke boom in kaart moeten brengen en dat kost ge woon teveel energie, tijd en geld. De gemeenteraad kan al tijd riog in een later stadium be slissen dat er een lijst met be schermwaardige en gezichtsbe palende bomen moet komen" Dat Oegstgeest rijkelijk laat is met haar bomenbeleid, beaamt de woordvoerder. „In 1990 werd al gediscussieerd over het al dan niet instellen van een kapveror dening. Toen heeft de politiek besloten verder niets te onder nemen." Volgens haar zijn er in middels genoeg redenen om het punt op de agenda te zetten. „De afgelopen tijd is de be zorgdheid over het Oegstgeestse groen toegenomen, inwoners trekken herhaaldelijk aan de bel." De gemeenteraad buigt zich be gin oktober over het concept Aan een compleet groenbeleids- plan wordt nog gewerkt. Met de bomenverordening wordt „vast een voorzetje in de goede rich ting" gegeven. warmond - Het dak van de Warmondse sporthal De Geest moet voor een flink bedrag wor den gerepareerd. Het dak lekt, waardoor water in de muren sij pelt en deze gaan rotten. Ingrij pen is dringend noodzakelijk. De hal is nog geen vier jaar oud. Een gespecialiseerd bureau heeft op een rijtje gezet wat er allemaal aan het dak moet ge beuren. „Als je het zo leest, gaat er heel veel werk en materiaal in zitten. Het zal dus een heel be drag worden," zegt wethouder Van den Aardweg. Hij verwacht dat reparatie zeker een ton gaat kosten. Dat bedrag willen bur gemeester en wethouders uit de algemene reserve halen. Sporthal De Geest werd ge bouwd in de vorige collegepe riode, toen CDA en WD in War mond de scepter zwaaiden. Op positiepartij PW was tegen de bouw van de sporthal. De partij vond de voorziening te duur en te groot en was het niet eens met de plek. De hal kostte de ge meente 3,5 miljoen gulden. Volgens Van den Aardweg kan de gemeente de schade aan de sporthal niet verhalen op de aannemer. Wat de wethouder 'uit de overlevering' weet, is dat de aannemer destijds heeft ge waarschuwd dat het geplande dak niet goed genoeg was. De aannemer vond het beter om meer geld uit te trekken voor een degelijkere constructie, maar daar wilde de gemeente toen niet aan. Daarbij baseerde de gemeente zich op adviezen van de architect. Onverstandig, vindt wethouder Van den Aardweg, die geschrok ken is van de waslijst aan repa raties. „Je moet niet zo zuinig bezig zijn dat je over twee, drie jaar voor grote kosten komt te staan." Bij de bouw van het so ciaal cultureel centrum is de ge meente er dan ook extra alert op dat er op het gebouw goed ge noeg is om heel lang mee te gaan, benadrukt hij. PW-raadslid G. Slingerland is het daar roerend mee eens. „Je moet niet gaan bezuinigen op constructieve onderdelen. Dat je de aankleding ietsje goedkoper doet, kan ik me voorstellen, maar als je op dingen als een dak gaat beknibbelen, krijg je dat later terug. En herstel kost dan al gauw veel meer." Oud-wethouder J. Wassenaar, destijds verantwoordelijk voor de bouw van de sporthal, vindt dat de zaak niet moet worden overtrokken. Terugkijkend heeft hij geen spijt dat hij niet beter naar de aannemer heeft geluis terd. „Je moet niet naar aanne mers luisteren. Een aannemer wil alleen maar zoveel mogelijk meerwerk. We zijn afgegaan op advies van de architect. Hij bracht wat veranderingen aan in het dak, en toen kon het volgens hem wél. Daar zou je hem op kunnen aanspreken. Hij heeft tenslotte een verkeerd advies ge geven." Aan de andere kant heeft de gemeente dankzij die zelfde architect ook weer veel geld bespaard, aldus de oud- wethouder. „Op zijn advies heb ben we een andere ëteen ge bruikt en dat is goed uitgepakt." Volgens Wassenaar loop je als gemeente nu eenmaal risico's als je probeert zo voordelig mo gelijk te bouwen. „Je weegt din gen af. Gaat het goed, dan heb je dat geld verdiend en hoor je er niemand over. Dan zegt nie mand: dat heb je goed gedaan. Loopt het mis, dan is het pech. Maar dan is het het risico toch wel waard geweest Je moet het zakelijk bekijken. Wat het dak betreft is het niet gelukt om geld te verdienen, maar op andere punten is het wel gelukt." De re paraties aan het dak ziet Wasse naar als 'uitgestelde nieuw bouw'. .Anders had je dat geld toen moeten uitgeven. Mis schien was het toen wat goed koper geweest. Maar dat weet je niet."

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 17