GELOOF SAMENLEVING Schoenendoos voor arm kind Vloedgolven kunnen Rotterdamse kades blank zetten Afrikanen verdienen genoegdoening voor slavernij Amerikaanse wetenschappers hoopvol over nieuw aidsvaccin Schapiro nieuwe rabbijn voor Limburg en Brabant Kampen moet gaan lijken op reguliere universiteit Christelijke contrabande e WETENSCHAP Wetenschapper wint waterstof met behulp van licht VANDAAG I De voorganger van de laatste twee Neder landse kardina len Simones en Alfrink heette Johannes de Jong. Hij stierf op 70-jarige leef tijd op acht september 1955, vlak nadat hij om ge zondheidsredenen ontslag had genomen. De Jong had zich tijdens de Tweede We reldoorlog ontpopt als één van de leiders tegen de Duitse bezetting. Paus Pius XII bedankte hem hiervoor door hem na de oorlog (1946) tot kardinaal te be noemen. De Jong was te vens een kenner van de kerkgeschiedenis. IDe Britse sir John Eric Thompson was één van de eer ste archeologen die erin slaagde de schrifttekens van de Maya's te ontcijfe ren. Hij ontdekte dat in te genstelling tot algemeen werd aangenomen, de Mayahiërogliefen naast re ligieuze ook historische ge gevens bevatten. Daarnaast kwam hij erachter dat on der hedendaagse Mexi caanse indianen, de af stammelingen van de Maya's, nog altijd veel van de oude Mayagebniiken in ere worden gehouden. Thompson stierf op 9 sep tember 1975. Hij werd 77 jaar. Kloosters houden opnieuw open dag utrecht/anp - De 'Konferentie Nederlandse Religieuzen' (KNR) wil in 2003 opnieuw een Open Kloosterdag houden. De eerste landelijke kloosterdag trok in het jubeljaar 2000 onver wacht veel aandacht. Ruim 50.000 mensen bezochten toen een van de bijna honderd deel nemende kloosters en abdijen. Ze konden kennismaken met het werk en leven van klooster lingen. Het succes van de eerste kloos terdag nam zulke vormen aan „dat een persoonlijk gesprek tussen kloosterlingen en bezoe kers niet of nauwelijks mogelijk was, of dat er van de gebruikelij ke sfeer van stilte en bezinning weinig overbleef", zegt KNR-se- cretaris A. Leys in het blad Een- twee-een van het Rooms-Katho- liek Kerkgenootschap van deze week. zaterdag 8 SEPTEMBER 2O0 amersfoort/anp - Premier Kok overhandigt volgende week woensdag een door hemzelf ge vulde schoenendoos met cadeaus en schoolspullen aan leerlingen van een Amsterdamse basis school. De doos is bestemd voor een arm kind in een ontwikke lingsland. De actie is een initiatief van de stichting De Barmhartige Samaritaan en de Unie voor Christelijk Onderwijs. Kok zal de schoenendoos aan zeven leerlingen van basisschool Willem van Boeijen geven tij dens een interview dat zij hem in Den Haag mogen afnemen. Daarmee geeft de premier het startschot voor Operatie Schoe nendoos 2001, een landelijke actie waarbij Nederlandse kin deren een versierde schoenen doos vullen met onder meer pennen, potloden, knuffels, jo jo's, zeep en tandpasta. De do zen gaan dit keer naar kinderen in India, Roemenië en Tanzania. Vorig jaar deden 138.000 kinde ren van 1660 scholen en kerken aan de actie mee. De organisatie rekent dit jaar op een record van 160.000 dozen. De leerlingen zullen Kok in het kader van het thema 'samen delen' ondervra gen over het verschil tussen arm en rijk en over armoede in Ne derland, zo maakte de organisa tie gisteren bekend. Ook laat de premier zien welke spullen hij in de schoenendoos heeft gedaan en vertelt hij waarom juist die artikelen belangrijk zijn voor een arm kind. Operatie Schoenendoos is be doeld om kinderen in nood een persoonlijke verrassing van een leeftijdsgenoot te geven als te ken van hoop en meeleven. Ook willen de initiatiefnemers Ne derlandse kinderen bewust be zig laten zijn met het leren ge ven en delen van spullen. De ac tie loopt van eind september tot half december. Ook elders in het land zullen leerlingen van twee basisscho len een voor hen bekende Ne derlander ondervragen. De kin derboekenschrijfster Carry Slee staat dinsdag in Alkmaar op het programma van het Grote Ope ratie Schoenendoosinterview. Het zangersduo Elly en Rikkert Zuiderveld is donderdag in Steenwijk aan de beurt. maastricht/anp - De Ameri kaanse rabbijn Ya'akov Schapiro (25) is gekozen tot rabbijn van de orthodox-joodse gemeenten in Limburg en Noord-Brabant. Vanuit Maastricht zal hij zich richten op de in totaal ongeveer 500 leden van de joodse ge meenschap in beide provincies. Dat heeft ondervoorzitter H. van Dam van het Nederlands-Israë- 'litisch Kerkgenootschap (NIK) gisteren gemeld. De aanstelling van Schapiro maakt deel uit van een driejarig proefproject van het NIK om het joods leven in Nederland nieuw leven in te blazen. Schapiro zal synagogediensten leiden, het pastoraat verzorgen, onderwijs geven, sociaal-cultu rele activiteiten organiseren en proberen meer mensen bij het joodse leven te betrekken. Hij komt in dienst van het NIK en gaat werken voor een aantal ge meenten van het Interprovinci aal Opperrabbinaat. Het NIK wil binnenkort ook in het oosten van het land een rabbinaal functionaris aanstellen voor ge meenten daar. Buiten de drie grote steden zijn er dertig (orthodoxe) joodse ge meenten. Voor de Tweede We reldoorlog hadden bijna alle ge meenten een eigen rabbijn of voorganger. De laatste jaren worden de gemeenten door een klein aantal rabbijnen en andere professionele voorgangers be diend. houten/anp - De Theologische Universiteit Kampen (ThUK) krijgt een nieuw reglement dat de gereformeerde predikantsop leiding zo veel mogelijk aanpast aan de Wet op het hoger onder wijs en wetenschappelijk onder zoek. Het kerkelijk karakter van de opleiding blijft gehandhaafd. Dat heeft de gereformeerde sy node gisteren in Houten beslo ten. Voor de samenwerking met andere universiteiten is het van belang dat de ThUK een verge lijkbare bestuursstructuur krijgt. Het zogeheten rectorium, be staande uit de rector en een an der lid, gaat fungeren als een college van bestuur. Daartoe kan het college van curatoren, dat de universiteit namens de kerken bestuurt, enkele be voegdheden aan het rectorium overdragen. Omdat de ThUK een van de drie predikantsopleidingen van de SoW-kerken wordt, valt de uni versiteit onder een nog op te richten gezamenlijke raad van toezicht. De raad zal beslissen- over de jaarlijkse begrotingen het benoemen van hoogleraren en docenten. Kaboel - Een medewerker van het Afghaanse ministerie van buiten landse zaken toont de bewijsstukken in de zaak tegen acht buiten landse hulpverleners die momenteel voor de rechtbank in Kaboel dient. De acht worden ervan beschuldigd het christendom te willen verspreiden in het streng islamitische land. Taliban minister Wakil Ah med Mutawakil zei donderdag dat de buitenlanders niet hoeven te re kenen op een coulante behandeling. Foto: Reuters/Zahid Hussein Nakomelingen van de Afrikaanse slaven eisen financiële genoegdoening. Bedragen van 800 miljard dollar zijn al genoemd. Door dat be drag te betalen zou de Eerste Wereld naar de knoppen gaan en Derde Wereld worden. Maar dat economische gevolg mag dan angst aanjagend zijn, daarmee is nog geen ant woord op de vraag of de eis van de slavenna- komelingen juist is. En het geeft evenmin ant woord op de vraag of het moreel juist is om die eis af te wijzen. De misère van grote delen van Afrika en grote delen van de Afro-Ameri kaanse bevolking is een gevolg van de slavernij en slavenhan del - ook al is het maar een van de vele oorzaken. Zo gek is het dus niet financiële ge noegdoening te eisen. De vergelijking tussen financi ële genoegdoening voor de nakomelingen van de slaven en de Wiedergutmachung voor slachtoffers van de Holo caust en dwangarbeiders on der het nazi-regime dringt zich op. En wordt soms ook nadrukkelijk opgeroepen. Neem het Herdersvolk Herero in Namibië. Stamhoofd Kuai- ma Riruako heeft een aan klacht ingediend tegen de Deutsche Bank, Terex en Woermann Linie, omdat tus sen 1904 en 1907 65.000 Her ero's de dood vonden door een 'wrede coalitië' van Duitsland en deze be drijven. Letterlijk staat er in de aanklacht: 'De aangeklaagden en keizerrijk Duitsland vorm den een commerciële onderneming die in koelen bloede genocide beraamde, concen tratiekampen opzette, dwangarbeid liet ver richten, medische experimenten uitvoerde en vrouwen en kinderen uitbuitte, allemaal ge richt op het verkrijgen van financieel gewin'. De nazi's was het bij de vernietiging van jo den, zigeuners en Slaven niet om financieel gewin te doen. Maar de misdaden die stam hoofd Riruako opnoemt passen naadloos in het nazi-arsenaal. Zijn de gruwelen die mensen elkaar aandoen van alle tijden? Met ingehouden adem en kloppend hart kan er al over worden gelezen in een tekst die drieduizend jaar oud is. Ki Tavo, Deuteronorriium 26:1 - 29:8, somt ze al lemaal op. De Eeuwige zal een vloek doen ko men tot iedereen verdelgd is. 'De Eeuwige zal de pest aan u doen knagen totdat zij u heeft weggevaagd uit het land. De Eeuwige zal u slaan met tering, koorts, brand, ontstekin gen, droogte, brandkoren en honingdauw: ze zullen u vervolgen, totdatje te gronde gaat. De Eeuwige zal u slaan met waanzin, ver blinding en verstandsverbijstering. Je zal een huis bouwen, maar het niet bewonen, een wijngaard planten, maar er niet van ge nieten. Je zonen en dochters zullen aan een ander volk worden overgeleverd. Een /ooi ihe A zo TAMARAH BENIMA volk dat je niet kent, zal de vrucht van je bo dem eten en alles waarvoor je hebt gezwoegi bij voortduring zul je slecht verrukt en vertrapt worden'. Honger, dorst, angst, ontworteling, verwoes ting - de litanie houdt niet op. Het is een be schrijving van wat het volk der Israëlieten te wachten staat als ze niet leven volgens Gods aanwijzingen. Maar het kan moeiteloos die nen als een beschrijving van de gruwelen die ig de slaven ondergingen en de puinhoop die d achterblijvers overbleef. Wat Ki Tavo beschrijft is een totale vernietiging van de be staanszekerheid. De tekst is z tl gruwelijk dat hij in de synago ge fluisterend wordt uitge sproken. Het ontzag voor het woord leeft sterk bij het jood se volk, het is het ontzag voor de scheppende kracht van woord. Als vervloekingen zo beeldend onder woorden worden gebracht kun je ze maar beter fluisterend uit spreken, want zou je ze uit spreken op luide toon dan worden ze misschien werke lijkheid. Over dat gebrek aan bestaans zekerheid ging het op de anti racisme conferentie in Dur ban. Althans, daar had het over moeten gaan. Want een gebrek aan bestaanszekerheii jj is wat de Tibetanen, de Koerden, de Indianei de Aboriginals en al die andere staatloze, r landloze of bezette volkeren en groeperingen verbindt. Discriminatie van vrouwen, Dalüts homoseksuelen, zwarten, Zigeuners tast de bestaanszekerheid aan. Net als kinderarbeid, kinderprostitutie en vrouwenhandel. Het eni K ge antwoord daarop is gerechtigheid. Meesta j wordt over gerechtigheid gesproken in ter men van wraak en vergelding enerzijds (slecht) en vergeving en verzoening (goed). Maar gerechtigheid heeft nog andere aspec ten. Ten eerste genoegdoening. Zowel in de vorm van excuses als in de vorm van betalin gen. Het tweede aspect is het stoppen van d< angst. Het ondermijnen of vernietigen van di bestaanszekerheid brengt een enorme angst met zich mee. Door het scheppen van recht vaardige sociale, economische, politieke en juridische omstandigheden kan aan die angs 'e een halt worden toegeroepen. Financiële genoegdoening zou kunnen wor den gebruikt voor het opbouwen van de be staanszekerheid. Het kwijtschelden van de schulden van de Derde Wereld is een vorm van financiële genoegdoening die de Derde Wereld helpt en de Eerste Wereld niet al te veel zal schaden. Bovendien, door kwijtschelden van de schulp komt de verantwoordelijkheid voor de actue E situatie weer te liggen waar ze moet liggen: b v de Afrikaanse staten en machthebbers zelf. Dr. Norman Letvin van de Harvard Medical School aan het werk in zijn laboratorium in Boston. Letvin probeert samen met collega's een vaccin tegen HIV te ontwikkelen. Foto: AP/Michael Dwyer philadelphia/ap - De resultaten van recente onderzoeken naar een aidsvaccin bieden volgens Amerikaanse wetenschappers van de Universiteit van Harvard goede hoop dat het op termijn zal lukken om een effectief vac cin te ontwikkelen. Apen zijn door de Amerikaanse onderzoekers ingespoten met een nieuw vaccin overleven zonder ziek te worden, ondanks dat ze besmet zijn met een do delijke hoeveelheid van een zeer agressieve HIV-variant waaraan ze normaal gesproken binnen enkele maanden zouden overlij den. De resultaten van verschil lende onderzoeken werden gis teren gepresenteerd op een aidsvaccinconferentie in Phila delphia. Onderzoekers van de Universi teit van Harvard hebben bij een groep gevaccineerde apen ruim 600 dagen na besmetting met HIV geen ziekteverschijnselen gevonden. Van een controle groep die niet gevaccineerd is heeft 87 procent van de dieren aids ontwikkeld en is driekwart al overleden. Ook andere onder zoekers zijn tot de conclusie ge komen dat het mogelijk lijkt om HIV met een combinatie van ge nen en immuunsysteem-stimu latoren onder controle te hou den. De meest veelbelovende vaccins houden niet de besmetting met HIV tegen - de traditionele wer king van vaccins - maar rem men de groei van het virus in het lichaam. Onderzoek bij mensen is al gestart, maar daar zijn nog geen resultaten van be kend. Toch is onduidelijk of de nieuwe generatie vaccins ook op lange termijn HIV onder controle kan houden. Dr. David Baltimore, directeur van de Amerikaanse Commissie voor Aidsvaccinon- derzoek, is daar na de recente onderzoeksresultaten echter wel positief over. „Ik ben nu veel optimistischer dan een paar jaar geleden dat het ooit zal lukken om aids met vaccins te bestrij den", aldus Baltimore. door Onno Buiter Rotterdam - Plotselinge, nog on voorspelbare golfbewegingen in de Rotterdamse haven, kunnen kaden soms onverwacht blank zetten. Ze zijn soms zo heftig, dat schepen van hun trossen slaan. Zulke kleine tsunami's, zoals de Japanners vloedgolven noemen, ontstaan gemiddeld twee keer per jaar als zware stormen over de Noordzee trekken. Door scherpe sprongen in de luchtdruk kan een lange golf ontstaan van slechts enkele cen timeters hoogte. Maai- zodra die via de havenmonding in een langgerekt havenbekken te rechtkomt, kaatst de golf aan het einde van het bekken terug als de rest van de golf nog on derweg is. Daardoor kunnen ka den overstromen door golven met een top-dalhoogte van an derhalve meter. Het verschijnsel kan enkele uren aanhouden. Het Calandkanaal is in Rotter dam het gevoeligst voor deze golven, die in vaktaal 'seiches' of 'halingen' worden genoemd. De reden is dat dit havenbekken een lange rechte bak is, met aan één zijde een vrije verbinding met zee en aan de andere zijde een gesloten einde. Als een in komende golf een lengte heeft waarvoor het bekken gevoelig is, zal de golf worden opgeslingerd. In de Brittanniëhaven, aan het einde van het Calandkanaal, krijgen de golven de grootste hoogte. Daar is een kade ten minste één keer door zo'n golf overstroomd. In de Nieuwe Waterweg bestaat het probleem niet, tenzij de Maeslantkering gesloten is. Dan kan zich de situatie voordoen dat de lange inkomende golf van zee tegen de kering weerkaatst en daar tijdelijk een 'dal' vormt. Het water aan de rivierzijde zou op dat moment hoger kunnen staan dan aan de zeezijde en zou de kering uit zijn scharnie ren kunnen drukken. Bij het ontwerp is daarmee rekening gehouden. Mocht die situatie zich voordoen dan nemen de ingenieurs van Rijkswaterstaat tegenmaatregelen. Het zou hen echter goed uitkomen als de mogelijkheid bestond deze gol ven te voorspellen. De Hollandse 'tsunami's' zijn niet bij iedereen bekend. Een medewerker van de verkeers dienst van de haven van IJmui- den kent het fenomeen, 'maar in IJmuiden heb ik het nog nooit gezien.' Toch is al generaties lang bekend dat zulke plotselin ge golven zich voordoen. Ze zijn tot op heden echter niet goed te voorspellen. Op de Technische Universiteit Delft wordt bij de sectie Vloeistofmechanica van de faculteit Civiele Techniek on derzoek verricht om inzicht in het ontstaan ervan te verkrijgen. Ir. M.P.C. de Jong van de TU Delft, promovendus op het ge bied van vloeistofmechanica, bestudeert de golven aan de hand van de gegevens van de golfhoogtemeters van Rijkswa terstaat op de Noordzee en die van het Gemeentelijk Havenbe drijf Rotterdam in de haven. Achter de naam die aan deze plotseling ontstane golven gege ven wordt, schuilen legendes over watermonsters, vertelt De Jong, die al vanaf zijn afstuderen de golven onder de loep neemt. „Het woord 'seiche' betekent in het Frans octopus, of inktvis. Deze benaming is afkomstig van het Meer van Genève, waar men vroeger bij het optreden van soortgelijke 'staande' golven met een monsterachtige octo pus te maken dacht te hebben, die op de bodem van het meer zou leven. Een soort monster als inLochNess." De Jong ziet zichzelf echter niet als Sint Joris die de draak be strijdt, of desgewenst Kapitein Nemo in gevecht met de reu- zenoctopus. Hij zal ook geen onderzoek doen in de Schotse wateren om een verklaring van het verschijnsel aldaar te vin den. Hij houdt zich nadrukkelijk bezig met het verzamelen en in terpreteren van de meetgege vens van het KNMI, de Britse meteorologische dienst, Rijks waterstaat en het Gemeentelijk Havenbedrijf om de situatie op de Noordzee en in de haven in kaart te krijgen. Met de golf hoogtemeters in combinatie met de meteorologische gege vens heeft hij simulatiemodellen opgesteld, waarmee te zien is dat atmosferische drukverschil len op de Noordzee lange gol ven kunnen opwekken, die in de haven 'tot ontlading' kunnen komen. „Het hoofddoel van mijn project is te achterhalen waar de ener gie van de seiches vandaan komt en hoe vaak de golven zich voordoen. We zien dat ze vrijwel altijd samenvallen met een storm waarbij een koudeffont overtrekt. Daarbij is een onder scheid te maken tussen twee ty pen koudeffonten: zwakke fron ten, waarbij de luchtdrukveran deringen geleidelijk gaan, en scherpe fronten, waarbij plotse linge sprongen in luchtdnik kunnen optreden van zo'n twee tot vier millibar. Die sprong in luchtdruk, gecombineerd met een scherpe draaiing van de harde wind, wekt op zee lange golven op van enkele centime ters hoogte. Dat effect komt dan bovenop de eb- en vloedbewe ging. Dat veroorzaakt in dat ge val een golf van vele kilometers lengte, een kleine tsunami, of vloedgolf. Als deze lengte in de buurt ligt van de lengte waar voor een haven gevoelig is, zal de golfhoogte door opslingering in de haven worden versterkt" legt De Jong uit. „De tijd die verstrijkt tusse twee opeenvolgende toppi de vloedgolf is meestal nej minuten. De combinatie v gereflecteerde golf en de ii mende golf zorgen voor zc noemde 'staande golven', dat 'dansen' kunnen rare linge golfbewegingen vooi men, waarbij schepen van trossen geslagen kunnen den. Daarnaast kunnen bi havenmond grotere strooi heden plaatsvinden." Eén van de seiches die De onderzocht, was die op 30 ber 2000. Op die dag passé een koudefront van het scl type vanuit het westen de met een scherpe sprong ii luchtdruk van twee millib type front laat een lijn van buien zien, gevolgd door bied met minder zware bu „Dat is duidelijk te zien in neerslagbeelden van die c Het passeren van dit front gepaard met een seiche in haven van zo'n één meter te, gerekend van top tot di storm hield drie dagen aai wilde echter niet zeggen d dagen lang zulke golven o stonden. Je hebt zware sto zonder seiches en minder stormen mét seiches. En alleen afhankelijk is van k< fronten is mij nog niet dui Daar is verdere studie voo dig." Peter de Jaeger Cambridge - Volgens het princi pe van fotosynthese, waarbij een plant zonlicht omzet in energie, is het gelukt om water stofgas te produceren met be hulp van licht. Hierdoor is de productie van waterstof als een schone en duurzame energie bron een belangrijke stap dich terbij. De vondst is gedaan aan het vermaarde Massachusetts Institute for Technology (MIT) in Cambridge, Massachusetts (VS). MIT-onderzoeker Daniel Nocera maakte een verbinding op basis van het metaal rodium, een soort platina. In een oplossing valt de metaalverbinding uiteen. Hier wordt een zuur aan toege voegd waar een waterstofatoom aan zit, zoals zoutzuur. Vervol gens wordt deze oplossing bé- schenen met licht. „In het blad van de plant zijn suiker en zuur stof de energierijke producten. In ons geval gaat het om water stof en het chemisch element halogeen, die ontstaan door uit eenvallen van het zuur", zegt Nocera. De speciale structuur van de ro- diumverbinding zorgt voor af braak van het zuur, waarbij wa terstofgas vrijkomt. De bijpro ducten broom en chloor wor den chemisch gevangen en op nieuw gebruikt in de omzet tingsreactie. Hoewel minder ef ficiënt dan fotosynthese komt dit systeem dicht bij de reactie waar chemici, sinds de oliecri sis, al drie decennia naar zoe ken. Als wetenschappers eenmaal in staat zijn op grote schaal op de ze manier waterstof te maken, kan dit samen met zuurstof uit de lucht worden gecombineerd tot water. Brandstofcellen kun nen hiermee worden g Nocera: „De toekomstig! rijdt op water. Er zijn au ken die al in een ver zijn met waterstofcellen, de gebruikte waterstof steeds een product van dus niet duurzaam. Onze stof is dat wel". Volgens e rekening levert de zon el! genoeg licht om de mei dertig jaar lang van ene

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 14