Consument bepaalt of economie herstelt ECONOMIE Europees verbod op junkmail komt er aan Netwerkbouw KPN mogelijk naar Volker Wessels Stevin Nieuwe techniek laat bakkers langer slapen Opsplitsing Microsoft van de baan ilever legt mpoo-ruzie P G bij Driekwart bevolking werkt CBS: Steeds afhankelijker van uitvoer Protest tegen sluiting Texel kan in 2030 'groen' worden belasting belicht Ahold-topman: 'Geen opzet bij fout Boonstra' Beroepskosten aftrekbaar? Malaise op de effectenbeurs (te euro's in it criminelen n/berlijn - Bij een overval geldtransport bij het Giessen zijn gisteren eu- eegenomen. De politie arde eerst dat de dieven interesse hadden voor marken maar na een deling van geldstranspor- ecuricor werd dat gecorri- De politie weigerde te of het om munten of i en ging. Voor zover be- j s de overval de eerste op o! irotransport in de twaalf waar de munt in om- omt. De hoofddader was 4] [der van de transportwa al lang in dienst bij Se- r. De 35-jarige man over- erde zijn bijrijder, bond ast en hevelde vervolgens 9} tover in auto van een oger. 5 I verhoogt idstofprijzen 8 dam - Marktleider Shell jj oor de tweede keer deze 25; le prijs van autobrand- 34. rhoogd. Vandaag werd drie cent duurder en ie één cent. Shell rekent 1 en liter super plus 2,70. er euro ongelood komt 18. pomp op 2,58 en die naar 1,848. Dinsdag igde Shell de benzineprijs drie cent per liter. tjitverkoop van in Utrecht vrijdag 7 SEPTEMBER 2001 iker i - De Utrechtse Vee- 12 tallen zijn vandaag, mor- zondag het grootste wa- s van Nederland. Winkel- 4 ilokker heeft de hallen q urd om er 3.000 pallets ertollige magazijnvoor- ;en stuntprijzen aan de brengen. Het gaat om iiden artikelen: van hand- itot dvd-spelers en van 5; iche rijstkokers tot tuin- 0, Jen. De spullen in de jnen laten staan kost 6 s de woordvoerder veel 21 ze via de winkels verko- u de normale gang van 0! rerstoren. Stork topman missaris gvb j' dam - Het college van leester en wethouders ïsterdam heeft vooruitlo- p de verzelfstandiging Gemeentevervoerbe- VB) J. Hovers benoemd 1; iident-commissaris van 2JGVB. Hovers was onder- lerkzaam bij E>§M en.be- oorzitter bij machine- 12 r Stork en OCé. Een van ste taken bij het GVB is 2 oeming van de overige 4ran de raad van commis- n en de werving van de er van directeur A. Testa. °|le staking Sabena plat Een wilde pilotensta- left vanochtend alle igen van Sabena aan de lóf jehouden. De noodlij- Belgische luchtvaart - 10 happij annuleerde tot lojur alle 100 vluchten. De die tot middernacht iö volgt op een georgani- staking van een dag eer- 10 en mislukte de actie gro- ïojls omdat de directie zich id voorbereid en alle lende piloten slim had 9 isterd. Tweederde van 5 hten kon toen doorgaan. irk/anp - Unilever heeft e met zijn Amerikaanse rent Procter Gamble aai drijfsspionage naar gege- 2.ver shampoos bijgelegd. '4 maakte dit gisteren be- 1. onder te zeggen hoe de i is geregeld. Volgens 3' ir zijn de bedrijfsgege- 37, »er goed beschermd. Jak kwam eind vorige aan het rollen toen het ?.79faanse zakenblad Fortune te dat het vuilnis van was doorzocht op be- heimen. Fortune be- dat Procter Gamble ïinveteranen had ingezet 3 e spionage. Ze zouden lebben voorgedaan als t' nalisten. iet bericht naar buiten haastte het Amerikaanse 1 zich te laten weten dat e waarop de informatie is gekomen niet past in zijn Beide bedrijven zeiden al 1 oplossing te zoeken, kt dat de kwestie al enke nden speelde. Procter stelde Unilever in april hoogte. De bedrijfsspio- rond sinds vorig najaar Topman Pepper sprak 1 van een 'ongelukkig in- De verkregen informatie lens hem niet worden ge- voorburg/anp - Mannen en vrouwen hebben veel vaker een baan. De afgelopen tien jaar is de arbeidsdeelname sterk toege nomen. In 1990 lag het nog on der het Europese gemiddelde maar inmiddels is Nederland een van de uitblinkers in Euro pa. Dat blijkt uit onderzoek door het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) naar de econo mische gang van zaken in 2000. Waar in Europa gemiddeld 70 procent van de bevolking tussen de 15 en 64 jaar actief is in het arbeidsproces, is dat in Neder land inmiddels opgelopen tot 75 procent. Dik tien jaar geleden deed Nederland het juist aan zienlijk slechter dan het Europe se gemiddelde. Ook bij Japan en de VS bleef Ne derland destijds sterk achter. De VS, waar 77 procent van de be volking werkt, is het nog steeds niet voorbijgestreefd. Japan daarentegen loopt met 73 pro cent nu iets achter bij Neder land. Uit het CBS-onderzoek blijkt verder, weinig verrassend, dat mannen nog altijd vaker een be taalde baan hebben dan vrou wen, hoewel de verschillen tus sen 1992 en 1999 wel kleiner zijn geworden. De arbeidsdeelname van vrouwen neemt na hun 25ste af, terwijl die van mannen blijft stijgen. Al die werkende mensen zorg den ervoor dat het vermogen van alle huishoudens per saldo van 2 biljoen gulden in 1995 steeg naar 3,3 biljoen in 2000. leeuwarden/anp - Koopmans Meelfabrieken uit Leeuwarden heeft een nieuw bakprocedé ontwikkeld waardoor bakkers 's ochtends drie uur langer in bed kunnen blijven liggen. Door een nieuwe koeltechniek kan het deeg de middag ervoor gerezen de koelcel in. De volgende mor gen is het brood na een half uurtje in de oven al klaar. Een woordvoerder van de Ne derlandse bakkersvereniging NBOV is enthousiast over het bakproces 'gekoeld gerezen'. „Warme bakkers kunnen de consument nu op elk moment van de dag vers brood bieden en de lege schappen bijvullen. Want het deeg kan gerezen en gekoeld bewaard worden." Bakkers moeten nu nog in alle vroegte uit de veren om het deeg eerst te laten rijzen. Het duurt zo'n drie uur voordat het brood de oven in kan. Met 'ge koeld gerezen' kunnen ze op elk moment van de dag het deeg la ten rijzen en daarna in de koe ling leggen. Het bakkersvak wordt hierdoor aantrekkelijker. „Nu kunnen we wat aan het imago van vroeg opstaan doen", stelt een woordvoerder van Koopmans Meelfabrieken. De ontwikkeling van het nieuwe bakproces heeft een jaar ge duurd. Volgende week presen teert Koopmans en het Neder lands Bakkerij Centrum het pro duct op een landelijk bakkers- congres. door Jaap van Wesel Washington - Het Amerikaanse ministerie van justitie heeft zijn eis dat Microsoft in stukken moet worden gehakt laten varen. Daarmee heeft de regering van president Bush de poging van de regering Clinton om de monopoliepositie van Mi crosoft te verzwakken aanzienlijk teruggedraaid. Bush en zijn minister van justitie Ashcroft zijn veel meer pro-business dan Clinton. Ashcroft liet eerder dit jaar al doorschemeren geen voorstan der te zijn van het opbreken van Microsoft. Zo'n procedure zou nog jaren in beslag nemen en vol gens het ministerie van justitie is dat niet in het belang van de consument. Dat alles betekent niet dat Microsoft nu uit de brand is. De rechter heeft de zakelijke praktijken van Microsoft onwettig genoemd. Die uitspraak blijft staan. De vraag is wat dat voor gevolgen moet hebben. Volgende week zal de rechter in Washington hoorzittingen beginnen, waarbij de partijen, Microsoft en de Amerikaanse overheid, hun standpunten zullen toelichten. Het ministerie van justitie valt nu terug op eisen die van voor het proces tegen Microsoft dateren: de softwaregigant moet de concurrentie tegemoet komen en andere producenten in staat stellen met delen van het Windowsprogramma te concurreren. Dat geldt met name voor het nieuwe Windows XP program ma dat dit najaar uitkomt. Andere softwarebedrij ven moeten in staat gesteld worden hun toegang tot het internet en music players en andere soft ware aan Windows te koppelen, wat nu onmoge lijk is. Verder moet Microsoft van strafmaatrege len afzien tegen computerfabrikanten die delen van het Windows-pakket niet op hun computer zetten. Toen deze eisen een paar jaar geleden op tafel kwamen noemde Microsoft ze onaanvaard baar. Het is de vraag of topman Gates inmiddels van mening is veranderd. In elk geval blijkt dat zijn financiële bijdrage aan de verkiezingscam pagne van Bush niet vergeefs is geweest. den haag/gpd-anp - Of de Ne derlandse economie zich dit na jaar herstelt, wordt vooral be paald door ons koopgedrag. Groeit de consumptie, geven we meer geld uit, dan komt de eco nomie uit het dal. Houden we de hand op de knip, dan blijft onze economische groei afhankelijk van de uitvoer en dus van de ont wikkelingen in het buitenland. Die uitvoer gaat voor 80 procent naar de landen van de Europese Unie en voor 20 procent naar de VS. Het belang van de consumptie werd gisteren breed uitgemeten in de jaarlijkse, economische te rugblik op 2000 door het Cen traal Bureau voor de Statistiek. Het CBS doet niet aan voorspel lingen, registreert alleen voor bije ontwikkelingen, maar CBS- directeur Keuning wees bij her haling op het belang van de consumptiegroei voor de Ne derlandse economie, nu en in de toekomst. In 2000 groeide onze economie voor het vijfde jaar in successie meer dan het EU-gemiddelde: 3,5 procent, 0,2 procent minder dan in 1999. Maar die groei was vooral te danken aan het buitenland, dus aan de uitvoer, en veel minder aan onze eigen bestedingen. Die afhankelijkheid van het bui tenland maakt de groei breek baar. Want zit het niet mee met de bestedingen in het buiten land, en neemt dus de vraag ook naar onze goederen af, dan komt de groei in Nederland sterk onder druk. Keuning con stateert dat het door de overheid aangekondigde effect van de be lastingverlaging op de con sumptie er nog niet is, maar 'misschien' nog komt. De sterke inflatie is ook niet be vorderlijk voor het stimuleren van het koopgedrag en wat het effect van de euro daarop zal zijn, valt ook nog te bezien. Nu wil het CBS nog niet duidelijk de vinger leggen op prijsverhogin gen in verband met de euro. Maar ook Keuning heeft hier en daar hogere prijzen gesignaleerd die straks in mooi ronde eu roprijzen kunnen worden om gezet. Een ander negatief punt bleek uit een notitie die staatssecreta ris Ybema (economische zaken) gisteren naar de Kamer stuurde: Nederlandse bedrijven lopen in eigen land achter op hun bui tenlandse concurrenten wat in novatie betreft. Uit onderzoek van EZ blijkt dat bijna 60 procent van alle buiten landse bedrijven innovatief be zig is. Voor alle bedrijven in Ne derland ligt dat percentage op 35. Ybema concludeert hieruit dat de Nederlandse kenniseco nomie voor een groot deel ge dragen wordt door buitenlandse concerns. den haag/anp - In een nieuwe poging de enorme schuldenlast van ruim vijftig miljard gulden terug te dringen, wil telecombe- drijf KPN zijn dochter die tele- comnetwerken ontwerpt, bouwt en beheert, afstoten naar Volker Wessels Stevin. Beide partijen maakten vanochtend bekend over de verkoop in onderhande ling te zijn. KPN Netwerk Bouw met 2.500 medewerkers heeft vestigingen op 27 locaties in twintig steden. Het bedrijf had vorig jaar een omzet van 600 miljoen euro (ruim 1,3 miljard). Bouwbe drijf Volker Wessels Stevin ziet de koop als een versterking van zijn positie in de dienstverlening in de telecom-infrastructuur. De benarde financiële positie brengt KPN in tal van verkoop geruchten. Zo maakte het Indo- nesiche PT Telkomsel vandaag bekend dat KPN zijn belang in het mobieletelefoniebedrijf wil overdoen aan Singapore Tele communications (SingTel). SingfTel zelf ontkent dat er al een akkoord is, maar een woord voerster van Tekomsel verklaar de dat KPN 'informeel heeft la ten weten zijn belang aan SingTel te willen verkopen'. Zo heeft volgens haar SingTel twee maanden geleden al de boeken van Telkomsel onderzocht. KPN heeft een belang van 22,3 procent in Telkomsel. Analisten schatten de opbrengst van het belang op 500 tot 600 miljoen dollar, 1,2 tot 1,8 miljard) hengelo - FNV-Bondgenoten belegde gisteren een demonstratieve ledenvergadering tegen de sluiting van een zoutfabriek van Akzo in Hengelo. Het concern verplaatst de productie van onder andere kleine verpak kingen keukenzout naar Duitsland. Dat gaat ten koste van 200 banen in Hengelo en 50 in Amersfoort. Eer der hielden werknemers onder andere een actie tegen de sluiting in het centrum van Hengelo. Foto: ANP/Eric Brinkhorst door onze correspondent Mare Peeperkorn brussel - Een totaalverbod op het verstu ren van ongevraagde elektronische post ('junkmail' of 'spam') in de Europese Unie is nabij. Het Europees Parlement sprak zich gisteren uit voor een dergelijk verbod, een meerderheid van de EU-lid- staten deed dat al eerder. Voor het bin nenhalen en lezen van junkmail betaalt de burger wereldwijd naar schatting 22 miljard gulden per jaar aan extra tele foonkosten. Hoewel het Europees Parlement pas dit najaar zijn eindoordeel geeft, wijzen de meeste parlementariërs de ongevraagde reclame per e-mail af. Bedrijven en in stellingen zouden alleen elektronische post mogen toesturen aan consumenten die daar uitdrukkelijk vooraf toestem ming voor hebben gegeven. Dezelfde eist geldt voor sms-berichten (korte tekstbe richten) per mobiele telefoon, faxen en voice-mails. Het Nederlandse kabinet steunt deze strikte voorwaarden aan elektronische reclame. Een aanzienlijke minderheid in het Euro pees Parlement vreest dat de toestem ming vooraf voor e-mails met commerci ële doeleinden, de elektronische verkoop van goederen zal fnuiken. Intemet-be- drijven zouden de kans moeten krijgen hun producten aan de man te brengen. Pas als de ontvanger zelf achteraf aan geeft dat hij géén prijs meer stelt op de elektronische reclame, moeten bedrijven zich daarvan onthouden. De Europese Commissie - het dagelijks bestuur van de EU - kiest voor de harde lijn: alleen junkmail na toestemming. Elf van de 15 EU-landen, waaronder Neder land, steunen deze opstelling. Nu ook het Europees Parlement deze positie in neemt, lijkt het einde van de junkmail nabij. Alleen Frankrijk, Groot-Brittannië, Ierland en Luxemburg liggen nog dwars, maar zijn kunnen een besluit niet tegen houden. Een beslissing wordt eind dit jaar, uiterlijk begin volgend jaar ver wacht. Op de e-mails, sms'jes en faxen waarvoor wel toestemming is verleend, moet altijd de afzender duidelijk vermeld staan. Op die manier kan de burger eenvoudiger zijn e-mailadres laten schrappen. Ook de verkoop van elektronische adressenbe standen moet aan strikte voorwaarden verbonden worden. texel/anp - Waddeneiland Texel kan in 2030 volledig op duurzame energie draaien. Volgens onderzoek in opdracht van Stichting Duurzaam Texel kan wind-, zonne- en getijdenenergie samen met biomassavergisting leiden tot volledige onafhankelijkheid van tradi tionele energievormen. Aan investeringen kost dat eenmalig ruim 300 miljoen gulden. Om het inkopen en exploiteren van duurzame energie te realiseren streeft de stichting naar een eigen Texelse ener giemaatschappij. Volgens milieuwethouder Bakker (Groenlinks) staat een meerderheid van het college achter de plannen. zaandam/anp - Ahold-president Van der Hoeven kent geen twij fel. „Cor Boonstra heeft zonder enige bijbedoeling of voorken nis gehandeld", aldus de top man. Van eventuele zelfverrij king door het voormalig lid van de raad van commissarissen van Ahold wil hij niets weten. Eerder deze week trad Boonstra af, na dat bekend was geworden dat hij tegen de regels in Ahold-ef fecten had verkocht Boonstra verkocht zijn stukken Ahold 25 augustus vorig jaar voor bijna 700.000 gulden. De verkoop had plaats in een 'ge sloten periode', waarin commis sarissen en andere direct be trokkenen geen transacties mo gen plegen. Tevens geldt bij Ahold de regel dat dit soort acti viteiten altijd moet worden ge meld. Dat gebeurde pas in juli van dit jaar bij de externe aandelenbe- heerder van Ahold. Pas toen werd, zoals verplicht, ook de Stichting Toezicht Effectenver keer (STE), ingelicht. Maar het kwaad was geschied. „Een ver gissing van Cor Boonstra", vol gens Van der Hoeven, die het af gelopen weekeinde enkele ma len met de oud-Philips-topman heeft gesproken. „Maar regels zijn regels." Ahold ziet geen aanleiding de regels verder aan te scherpen. Autoleasetak ABN mogelijk naar VW frankfurt - Op vrijwel alle effectenbeurzen moesten gisteren forse indexdalingen worden genoteerd. Op de Duitse beurs in Frankfurt zakte de belangrijkste index, de DAX, bijna 3,5 procent en belandde voor het eerst in ruim twee jaar onder de 5.000 punten. Een handelaar zag het gistermiddag even niet meer zitten. Foto: Reuters/Kai Pfaffenbach londen/frankfurt/rtr-anp - Het Duitse autoconcern Volks wagen en ABN Amro zijn dicht bij een akkoord over de overna me van de autoleasetak Lease Holding van de bank. Dit heeft persbureau Reuters gemeld. Zo wel VW als ABN wilde geen commentaar geven. „Wij reageren nooit op marktge- ruchten", aldus een bank- woordvoerder gisteravond. ABN-topman Groenink liet eer der weten dat Lease Holding niet tot de kernactiviteiten van het concern behoort. Lease Hol ding beheert 1,2 miljoen auto's in 26 landen. Analisten schatten de waarde op 3,3 tot 4,4 miljard Sinds 1 januari 2001 is het voor personen in loondienst niet meer mogelijk beroepskosten van hun inkomen af te trekken. De wetgever gaat er vanuit dat als iemand bepaalde kosten echt moet maken voor de uitoe fening van een beroep zijn werkgever deze kosten wel zal vergoeden. Een wat vreemde re denering. Wie bij de overheid werkt (zoals ik zelf) weet dat dit niet bij elke werkgever op gaat. Alle vaklitera tuur die ik (hard) nodig heb voor de uitoefening van mijn dienstbetrek king moet ik uit ei gen zak betalen. Maar naar aftrek van beroepskosten kan ik vanaf het be gin van dit jaar flui ten. In de. uit mijn eigen zak betaalde, vakliteratuur heb ik een aantal keer ste vige kritiek kunnen lezen naar aanleiding van het schrappen van de kostenaftrek. Prof. van Dijck (oud-hoogleraar belasting recht in Tilburg) heeft in krach tige bewoordingen hét schrap pen van de kostenaftrek veroor deeld. Maar wet is wet dus kos tenaftrek is uitgesloten. Alle kri tiek ten spijt. Tenminste, dat zou men denken. In de praktijk blijkt dit toch wat genuanceer der te liggen. In situaties waarin naast de normale baan nog wat wordt bijgeklust kan soms nog (onverwacht) kostenaftrek wor den geclaimd. In een recent arti kel in Fiscaal Weekblad FED doet mr. R. Boxem dit uit de doeken. Hij schetst een situatie van iemand die naast zijn dienstbetrekking ook nog free lance werkt. Als zo iemand zijn lease-auto verkregen van zijn werkgever inzet voor zijn free lance werkzaamheden, kan hij opeens de kilometers die hij met deze auto rijdt voor zijn neven inkomsten aftrekken. Dit geldt bijvoorbeeld ook voor de com puter die door de werkgever te beschikking wordt gesteld en (daarnaast) ook voor freelance inkomsten wordt gebruikt. De kosten die toerekenbaar zijn aan de computer zijn dan aftrekbaar van de freelance inkomsten. Ook in het nieuwe stelsel is dus toch nog gedeeltelijke aftrek van kosten mogelijk. Toch betreffen dit uitzonderingssi tuaties. Opgemerkt moet echter worden dat het niet uitgesloten is dat het schrappen van de kostenaftrek alsnog op de helling gaat. Prof. Van Dijck had al de hoop uit gesproken dat de Hoge Raad op grond van het gelijkheids beginsel het verval len van de kostenaf trek zou veroordelen. Onlangs werd hij bij-" gevallen door advo caat-generaal Wattel van de Ho ge Raad. In een onpartijdig ad vies dat deze advocaat-generaal aan de Hoge Raad deed, ging hij onverwacht op het vervallen van de kostenaftrek in.Wattel vraagt zich af of het vervallen niet in strijd is met het gelijkhadsbe- ginsel zoals neergelegcrei het Europese Verdrag \an de Rech ten van de Mens. Het feit dat geen aftrek mogelijk is, maar dat deze kosten wel onbelast kun nen worden vergoed, lijkt een schending van het gelijkheids beginsel in te houden. Te verwachten valt dat veel be lastingbetalers de gok zullen wa gen en de kosten gewoon in af trek zullen brengen. De Belas tingdienst zal de aftrek op grond van de wet weigeren. Vervolgens zal één van deze belastingbeta lers de gang naar de rechter moeten maken. Hierdoor krijgt de Hoge Raad de kans om met een beroep op het gelijkheids beginsel de beroepskostenaftrek weer in ere te herstellen. DENNIS WEBER universitair docent belastingrecht

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 9