Macedonië wil grondwet toch wijzigen ÈÊÉÈÈA MM. BUITENLAND rare strijd tegen 'de laatste dictator van Europa' Indiase ondermensen strijden voor een paragraaf VN: Armoede onder Palestijnen alarmerend 5Bizonsdagen Loekasjenko uit NAVO-missie komt in kritieke fase De Grave trekt woorden niet terug Aftappen Filipijns kratermeer succes EU wil geen veranderingen in nieuw voorstel Durban Regering Zimbabwe: geen boerderijbezettingen meer ei) rj g 'Milosovic met dood bedreigd' ter nationalist (ica vermoord 0 - Voor de derde keer n een maand is op Corsi- 1 vooraanstaande natio- vermoord. De dood van jarige Nicolas Montigny ;rkt de angst dat het eiland kkeld raakt in een bloedi- ijd tussen onafhankelijk- jewegingen. Twee man- zwarte kledij stormden idagavond een intemet- i de noordelijke haven- astia binnen en openden ur op Montigny. Deze anden met de militante ging Armata Corsa. De tedelijke oprichter van de- anisatie, Francois Santo- :rd op 17 augustus op een Brij vermoord. Een ander n Armata Corsa werd vier i later gedood. ord in Atjeh op tor universiteit j a atjeh - Twee dagen voor lent Megawati Soekarno- Atjeh bezoekt, is de rector ificus van de grootste uni- eit in de provincie Atjeh in aorden van Sumatra ver- i d. Een gewapende man it woensdag op klaarlichte uiuit een auto twee keer ctor Dayan Dawood van riah Kuala-universiteit, a l die naar huis op weg )e rector overleed een half ter in een ziekenhuis. De ging Vrij Atjeh voert een nathankelijkheidsstrijd in lonesische provincie. Pre- t Megawati is wel bereid lAtjehers meer autono- geven, maar is sterk ge- egen onfankelijkheid van lamitische volk. Atjeh is eeuwen onrustig. In de de tijd voerde ook Ne- [ïd een oorlog in het toen kelijke staatje. v Ise jongens jd door granaat chau - In Polen zijn drie os omgekomen en een i gewond geraakt toen een at uit de Tweede Wereld- g die zij hadden gevonden )fte. Het ongeluk gebeur- ensdag in Barwinek bij de met Slowakije, ongeveer t( lometer ten zuidoosten Warschau. Een politie- j Ivoerster zei dat de jon- in leeftijd variërend van 7 de granaat in het bos had- e evonden en meegenomen len schuurtje, waar het :tiel ontplofte. 31 ada wil af van J tse terrorist vknife - Een Canadese ,i tank heeft gisteren de uit- ng van de vermoedelijke ist Walter Lothar Ebke luitsland aanbevolen. Eb- t verdacht wordt van lid- D chap van de terroristische Cellen (RZ), heeft dertig tijd om tegen het vonnis oep te gaan. De uiteinde- lesLissing over de uitleve- an Ebke is aan de Cana- ninister van justitie, Anne Uan. De 47-jarige Ebke i de jaren tachtig betrok- ijn geweest bij verschillen- slagen in Duitsland, on- jer op een kantoor van de i dienst en de Overwin- in Berlijn. Hij werd in i verzoek van de Duitse Iteiten aangehouden. vrijdag 7 SEPTEMBER 2001 door onze correspondent Eelco van der Linden durban - In hongerstaking vanwege een paragraaf in de slotverklaring. Dat kan ook nog in het Zuid-Afrikaanse Durban, waar de racismetop zich naar een com promis worstelt. Wie echter van geen compromis wil weten is de Indiase rege ring als het gaat over de miljoenen 'on- aanraakbaren', de officiële onderklasse van het land. „Daarom ben ik opgehou den te eten", zegt Ramesh Nathan. Voor het congrescentrum waar de rege ringsdelegaties vechten over woorden en komma's, zit Nathan tussen een tiental lotgenoten. „Ons lot is dat je bij geboor te de status van paria krijgt. En onze re gering wil dat de wereld dat niet weet en zeker niet veroordeelt", zegt Nathan, die een van de 250 miljoen Daüts is die le ven in India en enkele andere landen in Azië. De Dalits (letterlijk 'historisch onder drukten') hebben zich vastgegrepen aan paragraaf 73, die stelt dat mensen niet mogen worden gediscrimineerd om hun werk of afkomst. Voor de gemiddelde wereldburger niet echt veelzeggend, maar hier in Durban een formulering van levensbelang en een hongerstaking waard, vindt Nathan. „India is er met ongemeen agressieve diplomatie in ge slaagd elke verwijzing naar het kaste- systeem uit de tekst te houden, en pro beert nu ook het woord afkomst te eli mineren" India kent vier officiële kasten. Daaron der zit nog een groep, letterlijk onder mensen, al 3.000 jaar voorbestemd om niets te bezitten en de meest smerige klussen op te knappen. Ze gaan daarvan stinken, en veroverden zo de naam 'on- aanraakbaren'. Je gaat ze uit de weg, deelt niets met ze, geen stoel of bestek Paul Divakar, die in Durban de 200 man sterke Dalit-delegatie leidt, zegt dat het systeem nog steeds effectief is. „Dalits wonen in kleine groepjes in dorpen afge zonderd van de normale mensen. Ze schrapen met hun handen poep uit de wc's en krijgen daar twee cent voor. Het is geen straf, maar juist een consequentie van de religieuze filosofie: je doet goed door een dalit zo slecht mogelijk te be handelen. Als stront." Ze verdienen de straf voor de zonden be gaan in een vorig leven. Een ervan is te hebben geprobeerd met iemand van een andere kaste te huwen. Om die reden kan je vandaag in India ook je straf direct krijgen. „Kinderen die samen wat heb ben, worden door hun eigen families ge marteld of gestenigd", zegt Divakar. De Indiase regering vindt de dalits een 'non-issue', omdat de wetten er zijn en het niet gaat om racisme, maar om een religieus probleem. Divakar kent de rie del, en zwaait met besluiten van de Ver enigde Naties uit de afgelopen twee jaar waarin wordt erkend dat discriminatie op basis van kaste een vorm is van racis me. „Wij strijden er in Durban voor dat niet een stap terug gezet wordt. Het woord afkomst is voor ons heilig gewor den; het moet in de slotverklaring." skopje/rtr-afp-anp - Na dagen lang getouwtrek heeft het Mace donische parlement gisteren met grote meerderheid besloten het wijzigen van de grondwet voor alsnog toe te staan. In beide stemronden spraken 91 van de in totaal 120 parlementariërs zich uit voor het opzetten van een speciale commissie die met voor stellen moet komen. Bedoeling van de grondwetswij ziging is de Albanese minder heid in het Balkaxiland meer rechten te geven zoals onlangs overeengekomen is in het vre desakkoord van half augustus. Met de instemming van het par lement in Skopje ligt ook de weg weer open voor hervatting van NAVO-operatie 'Essential Har vest'. Westerse militairen kun nen zich weer wijden aan het innemen van wapens van de re bellen. Woensdag nog dreigde het U£K te stoppen met het afstaan van wapentuig omdat er in Skopje weinig haast werd gemaakt met de stemming. Tot op heden hebben U(^K-strijders 1200 wa pens vrijwillig afgegeven bij di verse NAVO-posten. In de twee de fase, die nu is aangebroken, is het de bedoeling dat er nog den hjlag/gpd - Minister Frank de Grave van Defensie vindt niet dat hij voor zijn beurt heeft ge sproken met zijn mededeling een nieuwe Nederlandse missie naar Macedonië 'niet uit te slui ten'. Hij had dit woensdag ge zegd tijdens een bezoek aan de Nederlandse militairen die daar toezien op ontwapening van de Albanese rebellen. De Navo ontkende direct in een officiële reactie aan een nieuwe missie te werken. De Tweede eens duizend worden ingeno men. Pas daarna zal de volks vertegenwoordiging in Skopje zich buigen over de specifieke voorstellen van de commissie. Westerse waarnemers zien die fase als kritiek. Veel afgevaardig den zouden niet erg toegeeflijk zijn als het er op aankomt de rechten van de Albanese min derheid daadwerkelijk substan tieel te verbeteren. De grondwetswijzigingen - over eengekomen in het vredesak koord van Ohrid op 13 augus tus - zouden onder meer moe ten leiden tot verbetering van de status van de Albanese taal en vergroting van het aantal etni sche Albanezen in de Macedo nische overheidsdienst en dan vooral in de politiemacht. Daar naast zouden ze op lokaal ni veau meer zeggenschap moeten krijgen en zou het hoger onder wijs voor Albanezen erkend moeten worden. Internationaal is verheugd ge reageerd op de uitslag van de stemming van gisteren. NAVO- secretaris-generaal Robertson noemde het 'een historische be slissing'. Minister Van Aartsen van Buitenlandse Zaken noem de de uitkomst van de stem ming 'bemoedigend'. Kamerfractie van het CDA vond dat de minister te snel zijn mond had open gedaan. Voor elke operatie moet de Kamer immers toestemming geven. Dit laatste beaamde De Grave gisteren. Ook de reactie van de Navo vindt hij logisch; volgens het bondgenootschap dient offi cieel eerst de huidige missie af gewerkt te worden. „Maar je hebt je wel gecommitteerd aan een oplossing in Macedonië", aldus De Grave. manilla - Bouwvakkers staan bij het begin van de 130 kilometer lange geul die het water uit de krater van de Filipijnse vulkaan Pinatubo moet aftappen. De actie is een succes. Het waterpeil is gedaald en een mogelijke catastrofe is afgewend, zo verklaarde het hoofd van de Filipijnse vulkanologische dienst, Raymundo Punongbayan vanochtend. „Het gevaar is geweken." Eerder deze week evacueerden de au toriteiten nog uit voorzorg ongeveer 40.000 bewo ners van achttien dorpen rond de vulkaan op het Fi lipijnse hoofdeiland Luzon. De krater van de vul kaan was gevuld met circa 250 miljoen kubieke me ter regenwater en dreigde te barsten. Cisteren be gon een team vulkanoiogen met het aftappen van het meer. De eerste dorpsbewoners zijn al weer te ruggekeerd naar hun woonplaatsen. Foto: Reuters durban/rtr - De Europese Unie is tegen het aanbrengen van veranderingen in de Zuid-Afri kaanse compromistekst over het Midden-Oosten die in de slot verklaring van de anti-racisme- conferentie zou moeten worden opgenomen. Dat verklaarde EU- woordvoerder Vervaeke vanoch tend. „Het zou extreem gevaarlijk zijn dit onderwerp opnieuw te ope nen. We hebben ons standpunt ten aanzien van het Midden- Oosten duidelijk gemaakt en dat is het." Ogenschijnlijke toena dering tussen de Arabische we reld die gisteren eiste dat het veranderingen mocht aanbren gen in de tekst, en de Europese Unie is er dus niet. De racismeconferentie van de Verenigde Naties in het Zuid- Afrikaanse Durban wordt door het conflict in het Midden-Oos ten geheel overschaduwd. De kans lijkt groot dat er ook op de laatste dag van de bijeenkomst geen overeenstemming wordt bereikt over de bewoordingen waarin het Israëlisch-Palestijnse conflict in de slotverklaring moet worden opgenomen. het grootste probleem het ver lies aan inkomsten door de wei gering van Israël belastinggel den die het het bestuur ver schuldigd is, over te maken. Meer dan zestig procent van het Palestijnse overheidsinkomen komt uit belastinggeld dat Israël voor de Palestijnen, voorname lijk in de vorm van invoerrech ten en accijnzen, int. Volgens de gesloten akkoorden is het verplicht die gelden over te maken naar het Palestijnse ministerie van Financiën, maar sinds het begin van de intifada weigert het dat te doen. Israël zegt te willen voorkomen dat de Palestijnen er hun opstand mee betalen. Sindsdien is het finan ciële gat opgevuld door vooral Europese en Arabische donor landen, maar Larsen constateer de gisteren een zekere 'donor moeheid'. Het Palestijns Bestuur heeft gro te moeite de salarissen te beta len van zijn grote ambtenaren apparaat en zijn 40.000 man sterke politiemacht. Er is nu een schuld ontstaan van driehon derd miljoen dollar. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Als de toestand niet snel verbetert, zal tegen het eind van dit jaar de helft van de Pa lestijnen op de Westelijke Jor- daanoever en in de Gazastrook moeten rondkomen van minder dan twee dollar (vijf gulden) per dag. In de Gazastrook is bijna de helft van de bevolking werkloos. En sinds het uitbreken van de Aksa-intifada heeft de Palestijn se economie tussen de 1,8 en 2,5 miljard dollar verloren. Terje Roed Larsen, de speciale VN-gezant voor het Midden- Oosten, verstrekte gisteren op een persconferentie een reeks alarmerende cijfers over het ef fect van de intifada en de Israëli sche tegenmaatregelen. Zijn voornaamste conclusie was dat de Israëlische afsluitingspolitiek, die het Palestijnse leven ont wricht, alleen maar ellende te weeg brengt. Israël is er niet vei liger door geworden, zei hij, en de Palestijnse economie is er door verwoest. Voor het Palestijnse Bestuur is abuja/ap - De regering van Zimbabwe zal geen nieuwe be zettingen van boerderijen van blanke boeren meer toestaan. Tevens zullen bezetters van boerderijen die niet op de lijst staan voor onteigening ge dwongen worden die bedrijven te verlaten. Die toezegging heeft een Zimbabwaanse dele gatie gisteren gedaan tijdens een conferentie over landher vorming van het Gemenebest in de Nigeriaanse hoofdstad Abuja. Op de conferentie werd ook vastgesteld dat de ongelijke verdeling van het land het ge volg is van 'historische onrecht vaardigheid' en dat landlozen daarom gecompenseerd moe ten worden. In een verklaring van het Nige riaanse ministerie van Buiten landse Zaken staat dat Zimbab we akkoord is gegaan met het voorstel om Groot-Brittannië, de vroegere kolonisator, en an dere landen schadevergoeding te laten betalen aan blanke boe ren van wie de afgelopen tijd grond onteigend is. Zimbabwe zal op zijn beurt geen nieuwe bezettingen van 'blanke' boer derijen meer toestaan en bezet ters van sommige boerderijen wegsturen. De door president Robert Mu gabe geleide regering heeft bo vendien politieke hervormingen toegezegd, zoals het garanderen van de persvrijheid en het toela ten van buitenlandse waarne mers bij verkiezingen. De bemiddelaars in Abuja had den Zimbabwe sterk onder druk gezet, omdat het land steeds meer in de greep van geweld komt, wat uiteindelijk zou kun nen uitdraaien op een burger oorlog. Militante leden van de regeringspartij hebben sinds maart 2000 meer dan 1.700 boe renbedrijven van blanken bezet. De acties hebben het land gede stabiliseerd en aan de economi sche afgrond gebracht. inze correspondent |Hendrickx Vladimir Gontsjarik wil zondag iritaire leider van Wit-Rusland, indr Loekasjenko, in de presidents zingen verslaan. De vakbondsleider tad en land af om een revolutie 'a la slavië' te prediken. Lang niet ieder- et hem als verlosser. Je bent een ;e man, maar Loekasjenko heeft ons bed rogen." aar uur tijd heeft Vladimir Gontsja- or Baranj, een klein stadje op zo'n I V 250 kilometer ten noordoosten van de hoofdstad Minsk, s' Ochtends is 'de Kos tunica van Wit-Rusland', zoals zijn ach terban hem graag ziet, al in Gorki ge weest, daarna staat Orsja op het pro gramma en s'avonds spreekt hij in Vi tebsk. Hij is 61 jaar en zijn tegenstander Loekasjenko noemde hem al spottend 'een gepensioneerde', maar Gontsjarik kan niet anders dan zijn odyssee door Wit-Rusland voortzetten. „Er is geen an dere mogelijkheid om de boodschap over te brengen", zegt hij bij het uitstap pen uit zijn auto. „Twee keer dertig mi nuten ben ik op televisie geweest, de rest van de zendtijd is voor Loekasjenko. Ook andere media zijn voor mij niet toegan kelijk." Gontsjarik wordt in de regel niet ontvan gen als de man die Wit-Rusland zal ver lossen van 'de laatste dictator van Euro pa', zoals tegenstanders Loekasjenko noemen. De oudjes die voor het cultureel centrum van Baranj wachten op de pre sidentskandidaat hoeven geen seconde na te denken over wie de nieuw presi dent moet zijn: Loekasjenko. „Natuurlijk hebben we problemen, maar onze Loekasjenko doet zijn best", zegt de ge pensioneerde Gennadi Lasjkevitsj. „Door Gorbatsjov is alles naar de vernieling ge holpen, maar wij hebben dankzij onze president nog genoeg geld om van te le ven." Irene Martensen UEM - De Wit-Russische oppositie kreeg onlangs bijval lit Nederland. Leden van mensenrechtenorganisatie Am- y International hielden een foto-actie tijdens de intro- üeweek van de Vrije Universiteit in Amsterdam, eind au- us. Zij maakten zo'n honderd foto's van studenten met Dt bord, voorzien van de tekst Vrije verkiezingen in land' in hun handen en stuurden die naar een aantal ositiegroepen en president Loekasjenko. De foto's prijken rots op de website van Charter 97, een van de grootste ositieorganisaties van het land. imir Gontsjarik kan ook rekenen op de steun van onder Zoebr, een jongerenorganisatie die een voorbeeld ht aan Otpor. Deze Joegoslavische groepering - Otpor it voor 'verzet' - nam het voortouw bij de vreedzame pro testen tegen de onderdrukking in haar land. Ze werd vorig jaar wereldberoemd door haar rol in de ondergang van presi dent Slobodan Milosevic. Na de geslaagde revolutie is een vooraanstaand Otporlid naar de Wit-Russische hoofdstad Minsk getrokken en brengt daar de opgedane kennis en ex pertise over op collega's. Zoebr betekent bizon, bij Witrussen het symbool voor ruwe bolster, blanke pit. Haar acties zijn dan ook voornamelijk lu diek van aard, net als die van Otpor. Onlangs nog hees een lid zich in een ijshockeytenue (ijshockey is dé favoriete sport), vergezeld van flink veel publiciteit. Boven zijn lip prijkte de typerende Loekasjenko-snor. Op zijn rug droeg hij een bord je: 'Ik ben op zoek naar een coach'. Daarbij klampte hij voor bijgangers aan en beloofde hen dat hij meteen na zijn over winning een nieuwe bondscoach aanstelt als ze op hem zou den stemmen. Loekasjenko heeft van Wit-Rusland een internationale paria gemaakt. Hij herstel de de planeconomie in ere ('ik eis groei'), noemde de geheime dienst weer KGB, stuurde het parlement naar huis en gaf zichzelf onbeperkte macht door een on grondwettelijk referendum te organise ren. Tijdens de verkiezingscampagne zijn er steeds meer aanwijzingen gekomen dat een doodseskader in opdracht van Loekasjenko politieke tegenstanders uit schakelt. Media zijn aan banden gelegd en waarnemers van de verkiezingen wor den volop tegengewerkt. Toch is Loekasjenko nog steeds populair bij een groot gedeelte van de bevolking. De salarissen worden uitbetaald, de pen sioenen zijn verhoogd, de infrastructuur werkt in meer of mindere mate en er is rust. Het is juist die gezapigheid van Wit- Rusland waartegen Gontsjarik vecht. „Het zijn vooral de gepensioneerden die Loekasjenko steunen, maar ik weet dat de jongeren nooit op hem zullen stem men." Het enige wat hij zegt te vrezen, is fraude bij de stembus. Waarnemers van de OVSE zijn in Wit-Rusland aanwezig, maai' de verkiezingen zijn nu al in volle gang. Mensen die niet op zondag willen stemmen, mogen al deze week naar het stemlokaal gaan. Op deze stembiljetten is nauwelijks toezicht en volgens Gontsjarik worden daarom honderdduizenden mensen gedwongen zo vroeg mogelijk te stemmen. Ook in Baranj zijn de verkiezingen al be gonnen. Het hoofd van het stemlokaal, Anatoli Artjoesjkevitsj, weet zelfs al wie gaat winnen. Hij heeft de 10.000 inwo ners van het stadje afgebeld, dus van daar. „Het wordt Loekasjenko", conclu deert Artjoesjkevitsj. „Gontsjarik heeft nauwelijks steun." Riumnniif r1"" M E Een oude man kijkt naar verkiezingsposters van oppositiekandidaat Vladimir Gontsjarik in de straten van Minsk. Foto: AP/Sergei Grits den haag/gpd - Mira Markovic, de vrouw van de Joegoslavische ex-president Slobodan Milosevic zegt dat haar man zich dit voor jaar heeft laten arresteren, omdat anders zijn hele gezin en een aantal van zijn vrienden zouden zijn vermoord. „Hij werd gearresteerd op een buitengewoon slinkse wijze. Hij werd gechanteerd om of te aan vaarden dat hij de gevangenis in ging of dat iedereen die op dat moment aanwezig was in onze residentie - en er waren veel vrienden, kameraden, stafmede werkers. ik was er, ook onze dochter - zou worden gedood", zegt Mira Markovic in een exclu sief interview met het BBC-pro- gramma Hardtalk, d^A maandag wordt uitgezonden. „Vanzelfsprekend, als een nor maal mens, besloot hij dat hij beter gearresteerd kon worden dan ieders leven op te offeren. Ik was bezorgd, heel erg bezorgd", aldus Markovic, die binnenkort haar in de Scheveningse strafge vangenis zittende man weer zal bezoeken. Markovic stelt het Westen ver antwoordelijk voor de oorlogs misdaden op de Balkan en niet haar man. „Het bloedvergieten op de Balkan was het resultaat van de politiek die werd gestuurd van buiten Joegoslavië. De 'ver dienste' voor deze serie gebeur tenissen in Joegoslavië gaat naar die politieke, financiële en ande re machtscentra, voornamelijk in het Westen die er belang bij had den het land te vernietigen".

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 7