- Steeds meer Nederlanders gaat het goed BINNENLAND Excuses van justitie voor familie Heijn Verhoren geven verdediging goed gevoel Krappe vliegtuigstoelen Wel zorg criminaliteit en zorg Dance Valley onder de loep d«gbl»dbeiorgers Uvde* tijd over voor aottlge dingen. Accountants willen handen niet branden aan rapport-Koning Pools-Nederlands onderonsje Aanpassing wet dwangmedicatie geesteszieken NS krijgen tot 2005 om orde op zaken te stellen Piloten vragen versoepeling luchtvaartwet lachten roof en vastzitten Irdam - Twee verdachten diamantroof in Amster- ilijven nog zeker tien da- istzitten. Het gaat om de verdachte, de 26-jarige iemer van diamanthande- issan Diamonds die de iten stal, en een 54-jarige 4 uit Almere. De derde ;hte, haar 40-jarige part door persoonlijke om deden vrijgelaten, aldus itbank in Amsterdam. tl lendriks leden i - Oud-staatssecretaris blksgezondheid Jo Hen- oit het kabinet van Joop yl is woensdagavond in oonplaats Tilburg overle- kendriks had een voor die jimerkelijke visie op de ezondheid: hij streefde én volksverzekering. Hij jaar. er besmetting ningokokken 8t - Een 17-jarige jongen ^Drentse Uffelte is be- teraakt met de me ekok-bacterie die hersen- Btsteking veroorzaakt en 1 ijk kan zijn. De ziektever- pelen openbaarden zich s een schoolreis in Zwit- id. Doordat de jongen teageerde op medicijnen Jritieke fase inmiddels ^j, De klasgenoten en do- fa zijn direct in ingeënt. jrstel CDA: boekje rag - Consultatiebureaus in behalve een prikboekje n leerboekje van alle kin- bijhouden. Later kan dit lan naar de peuterspeel- de basisschool. Het moet aangeven wat een ;eft geleerd en waar het )at stelde CDA-Kamerlid gisteren voor in de Twee- ner. Staatssecretarissen und (Onderwijs) en Vlie- rt (Jeugd) reageerden enthousiast op het h-l. er beroep aak Pieck - Het gerechtshof in a begint donderdag aan andeling van het hoger in de moordzaak van s e Pieck. Een 39-jarige veSt Kampen is in maart rechtbank in Zwolle ^eeld tot achttien jaar en TBS, omdat hij het seksueel heeft misbruikt ofaoord. Raadsman mr. L. le is in hoger beroep ge- 'a ndat hij het 'onverstan- ïdt dat zijn cliënt moge- behandeld wordt nadat gevangenisstraf heeft iten. eeltelijke entenis moord iicht - Een van de twee 3epten in de zaak van de augustus spoorloos ver min Maastrichtenaar Jack ^ens heeft deels een be- gelegd. Volgens de is het nu zeker dat Basti- Dor een misdrijf om het s gekomen. De recherche -n eer aanhoudingen niet 'k' Ike van de verdachten 1 heeft, wil de politie niet .Verhoord worden mo il de 27-jarige Maas- kennis van Bastiaens en jarige vriendin. ir begeleiding fangenen ag - Er zullen meer vrij- aa s worden ingezet om ge- :rden en mensen die net Ljgekomen te begeleiden. 103 moet er zo een lan- ïetwerk van vrijwilligers at hebben Stichting Re- ing Nederland (SRN) en villigersorganisatie Hu- gisteren afgesproken. brganisaties denken dat Dede begeleiding ex-ge- irden minder snel in hun )ut zullen vervallen. nig controle Legionella !l ag - Slechts een kwart eigenaren van openbare z\ modaties weet dat ze 111 iterleidingen voor half "°f ir op legionella moeten leren. Een kwart heeft ïlemaal nog nooit van igeling gehoord. Dat ™j it onderzoek in opdracht 'v nister Pronk (VROM). rtjis niet van zins uitstel te 'f®n, zo laat hij de Tweede 'e" weten. ill COMMENTAAR De stoelen in passagiersvliegtuigen staan te dicht op elkaar. Volgens Britse onderzoekers zitten luchtreizigers bij veel maatschappijen te krap. Voor vakantiegangers komt deze constatering niet als een verrassing. Een goedkope vlucht naar de zon bezorgt zeker lange Nederlanders al gauw been kramp. Ernstiger is dat het gebrek aan beenruimte volgens het Britse dagblad The Times een negatieve invloed heeft op de veilig heid. Experts achten de afstand vaak te gering om bij een problematische landing de verplichte voorovergebogen hou ding in te nemen. Bij brand is het moeilijk om snel het toe stel te verlaten, terwijl dan elke seconde telt. De 'sardientjes-klasse' van de grote luchtvaartmaatschappij en ligt al langer onder vuur. Na lange intercontinentale vluchten in de goedkope en krappe economy-class bleek een aantal reizigers te kampen met trombose. Deze bloedstollin- gen in de benen door te lang in dezelfde houding zitten, kunnen zelfs dodelijk zijn. In Australië heeft een groep reizigers een aantal luchtvaart maatschappijen, waaronder de KLM, aansprakelijk gesteld. De vliegmaatschappijen wijzen de verantwoordelijkheid voor dit 'economyclass-syndroom' af omdat de reiziger on derweg zelf oefeningen zou moeten doen om gevaarlijke bloedstolsels te voorkomen. De trombose kan ook elders ontstaan als iemand te lang in dezelfde houding blijft zitten, zo luidt de verdediging. As de gezondheid en de veiligheid van vliegtuigpassagiers echt in het geding zijn, moet dat leiden tot maatregelen. Daarom is diepgaand onderzoek naar deze risico's nodig. De Britse deskundigen hebben alvast berekend dat de stoelen tenminste 7,5 centimeter verder uitelkaar moeten worden gezet. Uit vliegtuigen moeten dan veel stoelen verdwijnen. Om oneerlijke concurrentie te voorkomen, dienen maatrege len wel in Europees verband te worden genomen. Extra voorschriften kosten namelijk veel geld. De luchtreiziger zal dan dieper in de buidel moeten tasten, maar veiligheid en comfort hebben nu eenmaal een hoge prijs. door Louis Burgers den haag -Nog nooit was de Ne derlander zo welvarend, en nog nooit leek zijn welzijn zo vanzelf sprekend. De overgrote meerder heid van de bevolking voelt zich in 2001 gezond en is gelukkig. De achter ons liggende jaren negen tig van de vorige eeuw vormden een hoogtepunt in het bestaan van de meeste Nederlanders. Het nieuwste rapport van het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP) dat vanochtend is aange boden aan voorzitter Van Nieu- wenhoven van de Tweede Ka mer benadrukt pagina na pagi na dat de leefsituatie van steeds meer Nederlanders weinig te wensen overlaat. Hun oplei dingsniveau is gestegen, de werkloosheid gedaald, de inko mens zijn gegroeid. Meer huis houdens bezitten hun woning, de levensomstandigheden van ouderen zijn verbeterd, de emancipatie vordert en minder heden integreren meer. Er wordt meer gebruik gemaakt van culturele en recreatieve voorzieningen. Dat neemt niet weg dat het SCP aangeeft dat de helft van de be volking min of meer ongezond leeft en dat een kwart van de be volking jaarlijks op een of ande re manier slachtoffer wordt van criminaliteit. Tien procent van de jongeren verlaat de school zonder diploma en een kwart beschikt alleen over vbo/mavo. Uitkeringstrekkers, een groep die overigens steeds kleiner wordt, hebben in tien jaar tijd hun inkomen licht zien dalen, van 10.000 euro in 1990 naar 9.800 in 2000. Uit 'De sociale staat van Neder land 2001' trekt het SCP de con clusie dat het beleid van de ko mende regering er op moet zijn gericht om kwetsbare en margi nale groepen beter te bereiken, om migranten te integreren en om de positieve ontwikkelingen voor de gemiddelde burger vast te houden. Vooral dat laatste, melden de onderzoekers, zal in een periode van minder econo mische groei leiden tot moeilijke politieke afwegingen. Zorg. on derwijs en veiligheid blijven in ieder geval belangrijke aan dachtspunten. Verder signaleert het SCP dat de integratie van migranten wordt bemoeilijkt door de grote aan tallen nieuwkomers. door Monique van Hoogstraten haarlem- Het ministerie van justitie heeft de familie Heijn ex cuses aangeboden voor de uitla tingen van Haarlems persofficier E. Hartjes. Volgens het ministe rie is de familie Heijn inderdaad niet op de hoogte gesteld van de vrijlating van Ferdi E., de moor denaar van Gerrit Jan Heijn. Hartjes zei afgelopen maandag in deze krant dat Hank en Abert Heijn, weduwe en broer Gerrit Jan, 'verdomd goed wisten' wanneer hij vrij zou komen. Weliswaar gebeurde dat niet op formele wijze, want justitie heeft geen vaste procedure om nabe staanden van slachtoffers te in formeren over de vrijlating van de dader. Maar volgens Hartjes hebben de officieren van justitie 'al die jaren' contact met familie gehouden. Theo Bot, tot voor kort Haarlems persofficier, „kwam bij Hank over de vloer", aldus Hartjes. Die uitlatingen zijn de familie Heijn in het verkeerde keelgat geschoten. Hank Heijn vertelde vorige week in het tv-program- ma Nova dat justitie haar nooit had ingelicht over wanneer Fer di E. zou vrijkomen. Ze is 'zeer gegriefd' dat justitie zegt dat zij niet de waarheid heeft gespro ken. Justitie is nu tot de conclu sie gekomen dat de familie Heijn inderdaad gelijk heefL Hartjes zegt van ^excuses van zijn ministerie aarmeijn niet op de hoogte te zijn. „Ik ben ook niet op het matje geroepen of zoiets." velsen/anp - Het Nederlands In stituut voor Brandweer en Ram penbestrijding (Nibra) en on derzoeksbureau ES&E gaan sa men onderzoek doen naar de chaos rond het dansfeest Dance Valley op 4 augustus in recrea tiegebied Spaamwoude. Dat heeft de gemeente Velsen giste ren bekendgemaakt. Dance Val ley trok dit jaar 90.000 bezoe kers. Na afloop liep het dansfes- tijn helemaal uit de hand, om dat er voor duizenden bezoekers geen vervoer was.Het onder zoek, dat onder meer antwoord moet geven op de vraag of Spaamwoude wel geschikt is voor grootschalige evenemen ten als Dance Valley, moet eind oktober klaar zijn. (advertentie) w«rdl#»rleMJd«6bUd,'jMt»;derc»«r«i»t»riei'dnld«gbUdbei«rger.i«l den haag/gpd - Vijf gerenom meerde accountantskantoren die door het blad Binnenlands Bestuur zijn gevraagd het ESF- rapport te onderzoeken, hebben de opdracht geweigerd. Volgens Binnenlands Bestuur vreesden Boer&Croon, Emst&Young, Deloitte&Touche, KPMG en Pri- ceWaterhouseCoopers over heidsopdrachten te verliezen door zo'n onderzoek. Het in opdracht van Sociale Za ken geschreven rapport-Koning over oneigenlijk gebruik van ESF-gelden werd direct na ver schijning kritisch ontvangen. De Tweede Kamer meende dat te veel vragen onbeantwoord ble ven. De Kamer wil nu hoorzit tingen met de meest betrokke nen, onder wie oud-minister en beoogd PvdA-leider Ad Melkert. Binnenlands Bestuur wilde de bureaus laten onderzoeken of de conclusies die Koning trekt gestaafd worden door zijn on derzoek. Koning was redelijk mild over de schuld van Melkert aan de ESF-kwestie. Van groot scheeps misbruik van de Euro pese sociale fondsen was vol gens hem geen sprake. Het blad wilde weten of Konings rapport voldoet aan de kwaliteitseisen die dergelijke bureaus zelf stel len aan hun onderzoek. Aanvankelijk reageerden ze vol gens Binnenlands Bestuur posi tief op de opdracht. „De meeste deskundigen lieten doorsche meren dat zij vermoedden dat het rapport-Koning politiek was beïnvloed", zo schrijft het blad. Uiteindelijk strandde uitvoering van een onderzoek steeds op een veto op directieniveau. De vijf bureaus worden vaak door de overheid gebruikt voor on derzoeken. „Vergaande conclu sies zullen ons niet in dank wor den afgenomen", zo had een van de bureaus volgens het blad verklaard. den haag - Nederland gooit de grenzen open voor werknemers uit andere Europese lidstaten. Dat geldt ook voor Polen als dat land volgend jaar kan toetreden tot de Europese Unie. Kok beloofde gisteren op het Catshuis zijn Poolse ambtsgenoot Buzek geen beperkingen op te leggen. Buzek toonde zich tevreden. „Dit is erg belangrijk voor Polen", verklaarde hij. Foto: ANP/Jasper Juinen den haag/gpd - Geesteszieken kunnen sneller worden onder worpen aan dwangmedicatie als ze een gevaar vormen voor zich zelf of anderen. In die zin wordt de wettekst van Bijzondere Op neming Psychiatrische Zieken huizen aangepast. In de be staande wettekst is sprake van 'een ernstig gevaar'. Regering en Kamer zijn het gis teren eens geworden over een amendement van PvdA-Kamer- lid Van der Hoek. In de nieuwe wettekst is het begrip 'gevaar' verbreed tot 'jezelf te gronde richten of totaal verwaarlozen', zoals minister van volksgezond heid Borst het in haar toelich ting verwoordde. Over een ander amendement van Van der Hoek en WD-Ka- merlid Passtoors bestaat nog forse politieke onenigheid. De twee Kamerleden, gesteund door een ruime Kamermeerder heid, willen dat mensen 'van wie een ernstig vermoeden be staat dat ze een gevaar vormen, hetzij voor zichzelf, hetzij voor anderen' voor observatie wor den opgenomen in een kliniek. Borst noemde de intentie van de Kamerleden 'zeer sympathiek'. Maar de minister ziet niets in dwangopname. Borst heeft veel meer verwachtingen van 'zeer intensieve bemoeizucht' van zorginstanties. Minister Korthals voorspelde ook juridische voet angels en klemmen. Hij vraagt de Raad van State een spoedad- vies, om een dreigende confron tatie tussen Kamer en kabinet te voorkomen. Op basis van dat advies wordt het debat binnen veertien dagen hervat. Directeur Bakker van SE Fireworks en zijn advocaat verlaten de rechtbank in Almelo met een goed gevoel. Foto:ANP/Eric Brinkhorst den haag/anp - Pas in 2005 wordt duidelijk of de NS 10 jaar lang treinen mogen laten rijden over het hoofdrailnet. Tot die tijd krijgt het bedrijf onder streng toezicht van het Rijk-en de Raad van Commissarissen respijt om vertragingen en ma terieel- en personeelstekort te lijf te gaan. As de NS het bij minister Nete lenbos (verkeer) ingediende 'verbeterplan' in 2005 niet heb ben gerealiseerd, dan wordt de tijdelijke concessie niet omgezet in een definitieve voor 10 jaar. Er komt dan een zogenoemde 'managementaanbesteding' van het hoofdrailnet. In de praktijk betekent dit dat de NS een nieu we directie krijgen, die mag pro beren het vervoer over spoor wél goed te regelen. Dat stelt Netelenbos vandaag voor aan het kabinet, melden bronnen rond het Binnenhof. De concessie voor 10 jaar moest eigenlijk vorig jaar al ingaan, maar door de chaos op het spoor en politiek gehakketak kwam dat er niet van. Enkele maanden geleden was de minis ter de voortdurende slechte prestaties van de NS beu. Ze kondigde aan meer invloed te willen uitoefenen op het in 1995 verzelfstandigde spoorbedrijf en droeg de directie op met een verbeterplan te komen. Netelenbos gaat er vanuit dat de NS er in slagen de verbeteringen door te voeren. Aanvankelijk wees ze de plannen voor de in zet van meer materieel, verbete ring van het onderhoud en het aantrekken van nieuw personeel en adequatere informatievoor ziening af. Nu de NS het verbe terplan hebben aangescherpt, gaat ze akkoord. Dat betekent wel dat een aantal eisen uit het huidige prestatie contract met de NS wordt ver soepeld. Zo rijdt volgens de nieuwe afspraken in 2005 89 procent van de treinen op tijd, terwijl was beoogd dat percen tage volgend jaar al te halen. Netelenbos stelt verder voor de verhoudingen tussen de over heid, de NS en dochterbedrijven te herzien. De zogenoemde taakorganisaties die verant woordelijk zijn voor de infra structuur, capaciteitstoedeling en de verkeersleiding gaan op in één zelfstandig bedrijf (infrabe- heerder), dat helemaal losstaat van de NS. (advertentie) door onze Haagse redacteur Hans Jacobs den haag - Schiphol kan zijn classificatie als gevaarlijke lucht haven kwijtraken indien de tekst van de nieuwe luchtvaartwet op een belangrijk onderdeel wordt aangepast. Dat schrijft de ver eniging van verkeersvliegers (VNV) in een brief aan de Twee de Kamer. Schiphol heeft een zogenoemde 'black star', die aangeeft dat het vliegveld in de ogen van de internationale pilo- tenfederatie IFALPA 'critically deficient' is: ernstig gebrekkig. Minister Netelenbos (verkeer) heeft in haar wetsvoorstel opge nomen dat een piloot slechts in geval van 'overmacht' - wanneer het voor de 'vliegveiligheid drin gend noodzakelijk' is - mag af wijken van de door de verkeers toren voorgeschreven en aanbe volen route en landingsbaan. De pilotenclub vindt dat die be voegdheid van de gezagvoerder ruimer moet worden gedefini eerd: 'indien dit naar zijn oor deel in het belang is van de vliegveiligheid'. De minister, die in de lucht vaartwet Schiphol aan strenge normen wil binden, is bang voor lichtvaardig gebruik van de uit zondering, maar de piloten ver zekeren de Kamer dat 'oneigen lijk gebruik' niet zal voorkomen. almelo-enschede/gpd - Advocaat Plasman hield gisteren een 'goed gevoel' over aan de eerste openbare verhoren in het megapro ces tegen de directeuren van SE Fireworks. „Er is uitgekomen wat we al lang over de ondeugdelijke ramponderzoeken zeggen", aldus de verdediger van directeur Bakker. Hoe anders was de reactie van officier van justitie Van Kesteren over de verklaringen van de twee getuige-deskundigen. „Wij heb ben niet veel gehoord dat ons onzeker maakt", zei de woordvoerder van het open baar ministerie. Van Kesteren ging niet inhoudelijk in op wat de specialisten Kodde (TNO) en Lelieveld (Nederlands Forensisch Instituut) over hun bijdragen aan de onderzoeken naar de vuurwerkramp hadden gezegd. „Dat doen we als het moment voor de rechtbank daar is. Maar het was erg technisch en langdra dig", zei hij. TNO-specialist Kodde was di rect na de ramp naar Enschede afgereisd. Hij moest op het rampterrein vaststellen welke know-how TNO zou inzetten om de kracht van de explosies vast te stellen. Op basis van zijn 'eerste indruk' besloot de TNO'er dat een springstoffenexpert onnodig was. „Dat kwam niet bij me op en het was ook niet de vraag van het openbaar ministe rie. Omdat het een vuurwerkopslag was ging ik er toen van uit dat vuurwerk de explosies hadden veroorzaakt", zei hij. Plasman was 'verbijsterd' dat TNO geen springstoffenexpert had ingezet. Voor de raadsman van Bakker was hiermee het 'be wijs' geleverd dat het onderzoek vanaf het begin in een bepaalde richting - alleen vuur werk - was gestuurd. Fireworks-directeur Bakker heeft altijd gesteld dat 'mijn vuur werk' de ramp niet kan hebben veroorzaakt. Hij sprak in dat verband telkens over een 'bedrijfsvreemde' stof, zoals springstoffen, als oorzaak van het drama. Verder bleek de 'eerste indruk' van Kodde niet te kloppen met de werkelijkheid op het rampterrein. Expert Lelieveld van het Nederlands Foren sisch Instituut (NFI) werd door Plasman en de advocaten Beliën en Balemans van direc teur Pater in de tang genomen over de con clusies van zijn 'eigen' instituut. Dat gebeur de, omdat het NFI had gesteld dat het 'hoogst onwaarschijnlijk is dat de brand bij Fireworks is ontstaan door een (bom) aan slag' en dat 'geen aanwijzingen zijn verkre gen voor brandstichting'. Hoe kan het NFI dat schrijven als alle sporen door de explo sies en brand zijn verwoest? Lelieveld erken de uiteindelijk dat de omschrijving 'het is niet aan te tonen' beter was geweest. ZATERDAG September $Jj vanaf 10.00 uur Formule 1 Demo met Jos Verstappen ZONDAG 9 September' -Spectaculaire Races 'vanaf 10:00 uur 8 RENAULT www.circuit-zandvoort.nl

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 3