Politieauto's hebben het zwaar te verduren 0 WEG WIEL cn 'In het transport ben je altijd te laat' Eindelijk nieuwe cabriolet van Audi in Frankfurt Alfa haalt Lusso terug HUISMAN Volvodealer naar Hillegom TOYOTA TOYOTA DIJKSMAN B.V. Geen nieuwe snelwege meer in Californië Reisvacuiimzak spaart ruimte veenendaal - Halfords ver koopt handige vacuümzakken waarmee lucht uit kleren kan worden gerold voordat ze in een koffer gaan. De lucht kan wel uit de zak ontsnappen maai er niet in terugstromen. Door de kleding in de zakken te ver pakken, kunnen er in dezelfde koffer ongeveer drie keer zoveel spullen worden opgeborgen. Een set van drie zakken - twee van 35x50 centimeter en een van 45x58 centimeter - kost 24,95 gulden. Onderscheiding voor Toyota diest - Het Europese onderde- lencentrum van Toyota in het Belgische Diest ontving onlangs een milieuonderscheiding. Toy ota kreeg de onderscheiding voor de resultaten die het on- derdelencentrum boekt op het gebied van afvalpreventie. Het onderdelencentrum begon zijn activiteiten in 1993 en vergde een investering van 66 miljoen euro. Vanuit Diest worden on derdelen en accessoires gele verd aan de Toyota- en Lexus- verkooporganisaties in Europa, Marokko en Israël. vrijdag 7 september 2o01ï Wagenparkbeheer repareert en onderhoudt voertuigen in eigen werkplaats door Olof van Joolen haarlem -Razendsnel accelere rend naar een topsnelheid die el ke achtervolging tot een succes maakt. Tegelijkertijd bedrijfsze- ker, veilig en met lage kosten per kilometer. De eisen die agenten en de korpsleiding aan een poli tiewagen stellen lijken onver enigbaar. Het is aan het de afde ling wagenparkbeheer van de po litiekorpsen beiden toch zoveel mogelijk tevreden te stellen. Ook bij het koips Kennemer- land zorgt de afdeling wagen parkbeheer daarvoor. Wagen park onderhoudt en repareert de 300 voertuigen van het korps in een eigen werkplaats in Haar lem. In een hoekje van de poli tiewerkplaats staat een volledig uitgebrande surveillancewagen. Een brandstichting door de monstranten of het resultaat Met de Lusso geeft Alfa de 156's een nog luxere status. Foto: Alfa Romeo door Peter Lodewijks eelde - De rijke historie van het Italiaanse merk Alfa Romeo kent vele inspirerende namen en toe voegingen. Diverse daarvan keerden de laatste jaren temg als knipoog naar het verleden, waar de Italianen zo trots op zijn. Ook nu weer haalt Alfa een naam terug, dit keer de aandui ding Lusso, die staat voor luxe. Het gaat dan ook om een op waardering van de 156-serie, die alweer enkele jaren meegaat, goed verkoopt, maar ook wel een oppepper kan gebruiken. Alfa Romeo rust de 156 gelijk uit met de sterkere JTD-diesel, die al in de Lancia Lybra en de Alfa 147 wordt geleverd. Die com mon-rail turbodieselmotor le vert 115 pk, tien meer dan in de vorige 1.9 JTD. Het is een mooie krachtbron die garant staat voor een laag verbruik, geringe uit stoot van schadelijke gassen, ge koppeld aan uitstekende presta ties. Het koppel van de opge waardeerde motor is 275 Nm bij 2.000 toeren. Dat komt onder meer door een nieuwe turbo compressor met variabele schoepen en een verder verfijn de inspuittechniek. Overigens zal die inspuiting binnenkort in een nieuw systeem nog precie zer worden. Dat systeem beant woordt dan aan de hoge emis- (advertentie) sie-eisen voor 2005. De 156 verscheen eind 1997 en werd meteen een bestseller. La ter kwam er nog een fraaie Sportwagon bij. Tot en met vo rig jaar werden er in Nederland bijna 17.000 verkocht. Alfa pres teerde het nooit eerder zulke aantallen af te zetten. Het marktaandeel van het merk be draagt inmiddels 1,5 procent. Met de Lusso geeft Alfa de 156's dus een nog luxere status. De 'oude' toevoeging houdt onder meer in: een digitale airco met automatische klimaatregeling, twee armsteunen, een met leer bekleed stuurwiel, forse licht metalen wielen met sportban- den, een speciale antenne voor gebruik autotelefoon en geïnte greerde mistlampen. En dat bo venop de al niet verkeerde stan daarduitrusting, met onder an dere ABS, elektronische rem- krachtverdeling, twee voorair bags en twee zij-airbags, centra le vergrendeling met afstands bediening, elektrisch verstelbare en verwarmde spiegels en elek trisch bedienbare ramen voor. De 156 1.8 Twin Spark 16V Lus so komt op 55.864 gulden en is er vanaf 62.508 gulden in de nieuwe JTD uitvoering. Voor de Alfa Sportwagon Lusso zijn die bedragen respectievelijk 59.225 (1.8 TS 16V) en 65.869 gulden (1.9 JTD). Gazelle Batavus Batavus elektra Tomos Loekie 100% service meer dan 100 modellen topkwaliteit in tweewielers tweewielers b.v. Levendaa) 76 Leiden Tel.: 071 -5131515 SumatrastraatTioek Willem de Zwil Leiden Tel.: 071 -568 00 hillegom - Autobedrijf Wim Heemskerk is verhuisd van Lisse naar Hillegom. Op in dustrieterrein Hillegom- Zuid heeft de Volvo-dealer een nieuw pand betrokken. Zaterdag is iedereen tussen 10.00 en 17.00 uur welkom in de showroom voor een hapje en een drankje. De nu nog in Rijnsburg gevestigde werkplaats van Autobedrijf Wim Heemskerk verhuist ook. Medio oktober wordt aan de Heerenweg 2 in Kat wijk het nieuwe Volvo-servi- cecentrum in gebruik geno men. (advertentie) Noordwijk, Rijnsburg, Hillegom, Herenweg 21-23 Oegstgeesterweg 17-23 Marconistraat 37 Tel: 071-3614535 Tel: 071-4020500 Tel: 0252-515329 van een uit de hand gelopen achtervolging zeker. Wagen parkbeheerder Herke van Rijs schudt lachend zijn hoofd als hij de suggesties hoort. „Nee kort sluiting in de elektrische instal latie van de zwaailichten. Ik ben met de fabrikant over de aan sprakelijkheid bezig. Het is hier minder spannend dan veel mensen denken." Auto's vol ko gelgaten met afgesleten banden van de achtervolgingen mogen dan alleen in films voorkomen, surveillance-auto's hebben wel degelijk meer te lijden dan hun burgerbroertjes. Dat komt vol gens de wagenparkbeheerder vooral omdat de auto's zeer in tensief worden gebruikt. Ze zijn vaak zeven dagen per week 24 uur per dag onderweg met een groot aantal verschillende dien ders achter het stuur. „Sommige auto's hebben wel vijftig ver schillende bestuurders en het is nu eenmaal zo dat mensen min der voorzichtig omgaan met iets waarvoor ze niet alleen verant woordelijk zijn." Naast intensief worden de au to's ook op een manier belast die andere bedrijfsauto's vreemd is. Lijden doen de VW Golfjes en Opel Astra's diesel vooral onder het vele in- en uit stappen van de politiemensen. Door de pistoolholster, hand boeien en stugge stof van de uniformen slijten stoelbekleding en deumibbers veel sneller dan normaal. Deuren gaan scheef hangen door het vele open en dicht doen. Tot slot worden vooral de remmen van de sur veillance-auto's meer dan ge middeld belast omdat er in poli tiewagens vaak een tikkie harder wordt gereden. En dan zijn er de beruchte schadegevallen met politie-auto's. Een paar jaar ge leden dreigden verzekeraars Wagenparkbeheerder Herke van Rijs in de werkplaats van het korps Kennemerland. Foto: United Photos De Boer/Cybthia van Dijke korpsen die het te bont maken zelfs uit de verzekering te gooi en. Volgens de Kennemerlandse wagenparkbeheerder valt het in zijn district wel mee. Er gaan weinig auto's echt plat. Maar schades zijn er natuurlijk wel. „In een stad als Haarlem wordt regelmatig een paaltje over het hoofd gezien en op de lange we gen van Haarlemmermeer rij den ze vaak te hard met alle ge volgen van dien. De rekening voor het schadeherstel sturen wij door naar de wijkteams. De kosten moeten ze uit hun eigen budget voldoen want een poli tiewagen is altijd alleen maar WA-verzekerd. Dat is een kwes tie van rekenen. Een all-risk pre mie zou voor ons onbetaalbaar zijn; een verzekeraar wil ook graag geld verdienen. Daarom moeten de teams oppassen want als de schadepot leeg is, moeten ze het geld ergens an ders vandaan halen." Politiewagens hebben een dienstverband van 150.000 kilo meter. Bij de Haarlemmermeer- se surveillancewagens staan die in anderhalf jaar op de klok. Een Haarlemse wagen doet er jaar over. Voor een enkelii {jeldt dat hij naar een andf 'litie-onderdeel mag nadat politie-uitrusting is verwijt Maar de meeste wagens gi hun pensioen uit rijksdien naar de autoveiling in Ban veld. „Dat is de perfecte oj sing", legt Van Rijs uit. „W neer we ze zelf zouden vei pen, krijg je mensen van I3 die hier met klachten kom Daar zijn we niet op ingesl De laatste opmerking is ee aanleiding voor een gewet vraag. Zou Van Rijs zelf eig een gebruikte politie-auto bruiken.Ach, er zitten so beste knappe wagens tuss begint de wagenparkbehe aarzelend. „Maar een aut( in Haarlem is gebruikt, zoi niet kopen." door Bernice Breure moerdijk - Vrachtwagenchauf feurs mogen best meer eisen van hun baas, stelt FNV Bond genoten. Ondanks het tekort aan rijders hoort de vakbond nog veel klachten over de sala riëring, laat uitbetalen van over uren en de lange rijtijden.Ach, het is al 35 jaar rotzooi", klinkt het op het parkeerterrein van truckerscafé Gouden Leeuw bij Moerdijk. „Eigenlijk zijn we allemaal gek", nuanceert chauffeur Cor Gieling zijn eigen tirade tegen de trans portondernemingen. „We willen allemaal zo goed mogelijk rij den, zoveel mogelijk verdienen en dat in zo'n kort mogelijke tijd." Dat leidt in een tijd met zoveel werk en weinig chauf feurs vanzelf tot excessen. De rijders moeten zelf op tijd aan de rem trekken, vindt hij. Momenteel werkt Gieling (48), gekleed in Hawai-shirt plus ber muda, voor een 'prima baas' maar zijn vorige werkgever maakte het te bont. Hij maakte werkweken van zestig uur, maar zag voor die -veelal- nachtelijke overuren geen geld terug. Zijn werkgever hanteerde een 'tijd voor-tijdregeling'. „Officieel moeten nachturen voor 140 procent worden uitbetaald, maar ik mocht er alleen een week vrij voor nemen. Toen heb ik gezegd: 'Daar rij ik het vuur niet voor uit mijn schoenen, daar heb ik het licht niet voor uit mijn ogen gereden Gieling, onderweg naar Zuid- Frankrijk, heeft nu over zijn sa laris en het uitbetalen van over uren niets te klagen. Maar de lange rijtijden zijn gebleven. De schuld ligt vaak bij de opdracht gevers. Als die op tijd klaar stonden met hun handel, was het probleem veel kleiner." Neem nou vrijdag. Cor Gieling moest een lading perziken op halen in Italië. Hij wachtte van zeven uur 's ochtends tot half één 's nachts op zijn vrachtje. Doodmoe word je van dat wachten, en die verloren uren Vrachtwagenchauffeurs onderweg, lange rijtijden, volle wegen, soms lang wachten bij het laden en vaak een matig salaris. Foto: CPD/Cees Zorn kostten hem ook zijn rusttijd. „Op zaterdag gold in Italië een rijverbod voor vrachtwagens, dus ben ik 's nachts meteen gaan rijden. Wat moest ik an ders? AJs ik eerst was gaan sla pen, had ik die hele lading net zo goed gelijk in de vuilnisbak kunnen kieperen." Zondag kon hij het fruit nog net op tijd in IJsselmuiden afleveren. Maar van de rij- en rusttijden klopte natuurlijk niets meer. Vooral door 'containerboeren', die de ladingen naar de havens rijden, wordt veel te lang gere den, aldus veel chauffeurs. Wim Houtkamp uit Tiel is een 'eigen rijder', en steekt zijn hand in ei gen boezem. „We nemen alle maal veel te veel werk aan." Maar hij wijst ook naar de op drachtgevers. „Die denken al leen: het is zoveel kilometer rij den, dus daar kunnen ze zoveel uur over doen'. Maar ze verge ten de tijd die je kwijt bent bij de terminals, door wegwerkzaam heden of files." De chauffeurs raken daardoor achter op sche ma, zodat de rusttijd er bij in schiet. En er zijn genoeg bedrijven die hun chauffeurs niet meer dan een of twee uur wachttijd uitbe talen, het is 'pech voor hen' als het langer duurt. „Het is al 35 jaar rotzooi in de transport", stelt Bas Timmer, welgeteld nog 22 maanden verwijderd van de vut. Door de moordende con- cifrrentie is het transportwezen niet gezond meer, stelt hij on omwonden. „De prijzen die per rit aan de transportonderne mingen worden betaald, zijn al die jaren nauwelijks gestegen terwijl personeel en het gas na tuurlijk duurder zijn geworden. Dat kan niet goed gaan." Tim mer (57) .onderweg naar Italië, maakt nog steeds lange dagen. „Je moet toch wel zestig uur per week draaien, voor een beetje lekker loon." Hij verheugt zich op de vut, net als zijn vrouw. „Die zit al meer dan dertig jaar thuis op me te wachten." De zoon van Cor Gieling heeft het chauffeursleven de rug toe gekeerd. Ze laten die jonge jongens meteen 85 uur in vijf dagen werken. Mijn zoon zegt: 'Dat ga ik toch niet mijn hele le ven doen?' En ik kan hem geen ongelijk geven." Maar Kees van der Kruik (24) en Cok Zonneveld (20) zien het allemaal niet zo somber in. „Over salaris hebben we geen klachten. En we doen in bloemen, dus je moet wel door blijven rijden", zegt Van der Kruik. „Soms bellen ze van kantoor 'of het niet harder kan'. Dan zeg ik gewoon: 'zeker ver keerd verbonden' en hang op. Als ze dan terugbellen, doen ze een stuk rustiger." Van der Kruik is zich van zijn waarde maar al te goed bewust. „In het transport ben je altijd te laat. Ik ben al te laat geboren en dat haal ik nooit meer in. Daarom laat ik me niet opjagen; ik wil graag nog ouder worden dan 24." door Jaap van Wesel washington/gpd - In Califor nië zullen voorlopig geen nieuwe snelwegen meer wor den aangelegd. De staat aan de Amerikaanse westkust is <il zo volgebouwd met snelwe gen dat gouverneur Gray Da- vis tot de conclusie is geko men dat meer snelwegen geen oplossing bieden voor de chronische fileproblemen in de staat met de meeste auto's. De gouverneur deed de me dedeling bij het begin van de bouw van het laatste stukje snelweg in San Bernardino County, ten oosten van Los Angeles. Er is in Californië ruim 20.000 kilometer aan snelwegen. Maar geen enkele snelweg helpt de dagelijkse verkeers problemen te verlichten. In Los Angeles staan dagelijks automobilisten uren lang in de file naar en van hun werk. Amerikanen zijn op hun auto aangewezen, want openbaar vervoer is vrijwel afwezig. In Los Angeles, waar het ver keersprobleem een dagelijkse ramp is, hebben de grote au- tofabrieken in de jaren vijftig de bestaande openbare ver voersbedrijven opgekocht en vervolgens gesloten om daar mee de verkoop van auto's te stimuleren. Een aantal jaren geleden is Los Angeles begonnen met het aanleggen van een metro systeem, maar dat is beperkt van omvang, duur en totaal ontoereikend. Een van de pro blemen is dat de verkeers stroom niet van de buitenwij ken naar het centrum gaat, maar van de ene buitenwijk naar de andere. Voor een doeltreffend metro systeem moet met andere woorden een zeer kostbare netwerk van dwarsverbindingen worden Het zijn niet alleen de ver- keersexperts die met de h< den in het haar zitten. De volking is nieuwe snelweg beu omdat zij vaak langs door woonwijken lopen ei overlast en vervuiling tot g volg hebben. Op veel plaa weigeren de bewoners da« om bestemmingsplannen voor verdere uitbreiding v het wegennet goed te keui als dat in een lokaal refere dum aan de orde komt. D< volgende vraag is: wat nu. Meer openbaar vervoer is makkelijker gezegd dan ge daan. De verkeersexperts zeggen dat meer wegen de problemen niet oplossen, twijfelen vervolgens of er x een alternatief is. Theoreti kun je een netwerk van tr< nen en bussen aanleggen, gouverneur wil voor dat d< de komende 20 jaar een pi van 30 miljard dollar reser ren. Het probleem is dat h openbaar vervoer niet doo overheid wordt gestimule De bestaande treinen rijdt vaak leeg, terwijl er op dez de route enomie verkeersi stoppingen zijn. Iedereen doet zijn best om het opei baar vervoer duurder en privé-auto goedkoper te r ken. „We hebben geen ver dering van betekenis gezie het autogebruik ten gunst! van het openbaar vervoer, omdat we de automobilist niet vragen de kosten te b( len van hun autogebruik", zegt professor Brian Tayloi vervoersdeskundige van d Universiteit van Californië Los Angeles. De politici dit pleiten voor meer openba vervoer, zetten zich tegelij tijd in voor lagere benzine zen en stemmen tegen vei ging van de accijns op ben ne, tegen tolwegen en and vormen van belasting op auto die chauffeurs moete aansporen de auto te later staan en de trein te nemer door Peter Lodewijks leusden - Eindelijk komt VW-dochter Audi met een opvolger voor de Cabriolet, die inmiddels bijna tien jaar op de markt is. Hij verschijnt in het voorjaar van 2002 en is over een week voor het eerst te zien op de jaarlijkse autotentoonstel ling te Frankfurt, de IAA. De nieuwe cabrio staat op het onderstel van de jongste A4, maar heeft ook van andere Audi's, waaronder de TT en de huidige cabrio, het een en ander meegekregen. Het onderstel bestaat voornamelijk uit aluminium en de carrosserie is volgens de fabrikant ruim twee keer zo stijf als die van zijn voorganger. De ruimte voor en ach ter in de auto is toegenomen, doordat de wielba sis van de cabrio met 10 centimeter is gegroeid. Daarmee is het een volwaardige vierzitter gewor den. Ook de achterbak biedt iets meer ruimte: 315 liter gesloten, 246 liter met geopend, in de koffer opgeborgen dak. Overigens heeft Audi voor deze wagen een volau tomatisch metalen vouwdak overwogen, zoals de Mercedes SLK, Peugeot 206 CC en Lexus SC430 dat hebben. Toch heeft men gekozen voor een zachte kap, een zogeheten softtop. Volautoma tisch, dat wel. Een softtop neemt nu eenmaal minder ruimte in beslag en is lichter. In de kap zit een elektrisch verwarmde achterruit. De klant kan straks bij de aanschaf van een Audi Cabrio kiezen uit twee V6-motoren: een 2.4 (170 pk) en een 3.0 liter (220 pk). Een diesel komt er voorlopig niet. Als extra is een automatisch! snellingsbak leverbaar, die desgewenst met hand geschakeld kan worden. Multitronic r Audi dat. Airconditioning is standaard, net elektrisch bedienbare ramen en centrale ve deling met afstandsbediening. Achterin de auto zitten twee rolbeugels verl gen die, mocht de auto over de kop slaan, p uit de achterste zitplaatsen te voorschijn ko om de inzittenden in combinatie met het fr van de voorruit te beschermen.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 22