CULTUUR KUNST Theaterseizoen begint met open huis Na Amerika valt ook Europa voor Staind Broodschrijver Chabot stopt met eigen 'recycling' K-otic: verkleuterin van de popmuziek? Cohen wil subsidies cultuur anders verdele Toon Hermans laat mijmeringen na in zijn Levensboek vrijdag 7 SEPTEMBER 2001 Lente dient zich alweer aan madrid - Het laatste hogedruk- gebied is nog maar nauwelijks van de weerkaart gedrukt of de toonaangevende Europese cou turiers staan alweer klaar met hun ontwerpen voor de lente en zomer van 2002. In Madrid, tijdens de modeweek, presen teerde het Spaanse duo Victorio en Lucchino zijn nieuwe collec tie. De stoffen die domineerden bij dit tweetal zijn wol, zijde, linnen en katoen. Opvallend verder: opgestikte zakken. Film over Bhopai-ramp new delhi - De Amerikaanse re gisseur Oliver Stone wil een film maken over de gasramp in het Indiase Bhopal die duizen den mensenlevens eiste. Hij is in onderhandeling over de film rechten van het boek 'Het was vijf minuten na middernacht in Bhopal' van de Franse schrijver Dominique Lapierre. Het boek beschrijft de gruwelen nadat in een fabriek van bestrijdings middelen van Union Carbide in Bhopal een zeer grote hoeveel heid gifgas was vrijgekomen. Ongeveer 4000 mensen vonden direct de dood. In de jaren daarna liep het dodental op tot 22.000. Kunstroof uit Haagse woning den haag - Vier schilderijen van David Teniers zijn gestolen uit een huis aan de Prins Maurit- slaan in Den Haag. De eigenaar merkte dat de kunstwerken ver dwenen waren toen hij terug kwam van vakantie. De schilde rijen zijn samen een half mil joen gulden waard. De politie heeft geen sporen van inbraak gevonden en sluit niet uit dat de dief een bekende van de ei genaar is. David Teniers was een Vlaamse landschapsschil der uit de zeventiende eeuw. door Casper Wichers leiden- Net als vorig jaar hou den het LAKtheater, de Leidse Schouwburg en de Stadsgehoor zaal aan het begin van het nieu we theaterseizoen open huis. Op zondag 16 september bren gen de theaters een voorproefje uit hun programmering en an dere feestelijke activiteiten. De toegang tot de open dag is gra tis. In de Leidse Schouwburg speelt Klaas (van Eerden) stukken uit zijn programma 'Extreem!', ook wel omschreven als 'van bijbel- rap tot gabberlol'. Verder is er het Noord Nederlands Toneel met 'Slapstick acts'. Er zijn in terviews met Wilbert Gieske (A Chorus Line) en Peter Tuinman, die komend seizoen te zien is in 'Plannen, praatjes en planken koorts'. Behalve de winnaar van de Gouden Straatklinker, Nick Nicholas, kunnen bezoekers ook optredens tegemoet zien van Bycikletter ('Op zespersoons tandem en misschien te water') en de Say No More Brassband. Er zijn rondleidingen op het to neel. In het LAKtheater geven dit jaar Jan Rot en Jakob Klaasse een voorproefje van het liedjespro gramma Van Rot Los'. Er is dans van Dance Works Rotter dam, dat nieuw repertoire pre senteert. Ook heeft het LAKthea ter nog een verrassing in petto. In de Stadsgehoorzaal begint het open huis met 's werelds beste ambassadeurs' van de Na- politaanse cultuur 'La Passione', komend seizoen te horen met 'Fuoco'. Daama leidt John May een workshop slagwerk, waarbij mensen uit het publiek worden uitgenodigd om mee te doen. De Molukse zangeres Monica Akihary, die in november haar zangtechnieken op het Leidse publiek loslaat, is er zondag 16 september ook al bij. Dat geldt ook voor de zesmansformatie Di Gojim. In hun nieuwe program ma 'Ergens' combineert dit ge zelschap humor en emotie in meeslepende muziek, die niet in een hokje te plaatsen is. Cabare tier Erik Brey sluit de middag af. In de wandelgangen zijn gedu rende de middag clowns en di verse kinderactiviteiten. Omdat de Stadsgehoorzaal- nieuwe stijl in oktober vijf jaar bestaat is er na afloop van het open huis nog een extraatje. Vanaf 17.00 uur is er in de Nuon-zaal een salsafeestje dat tot 19.00 uur duurt. Er is ook een aantal danskoppels uitgeno digd om te laten zien dat er in de Stadsgehoorzaal meer ge beurt dan veel mensen ver wachten. Morgen, zaterdag 8 september, begint in zowel de Leidse Schouwburg als de Stadsge- Wilbert Gieske. Foto: Kippa hoorzaal de losse kaartverkoop. Het LAKtheater was daarmee al eerder begonnen. De brede muzikale smaak van Lewis Co amsterdam/gpd - Aaron Lewis kan het zelf nog maar nauwe lijks bevatten. Een dikke twee jaar nadat de zanger en z'n band Staind in hun eigen Ver- énigde Staten totaal onverwacht doorbraken met een akoestische versie van de song 'Outside' leeft het viertal in een roes van toeren, interviews en nog eens toeren. En ondertussen maakte Staind ook nog z'n derde album: 'Break The Cycle'. In drie maan den tijd ging het album al drie miljoen maal over de Ameri kaanse toonbanken. En alsof dat nog niet genoeg is, kwam 'Break The Cycle' vervol gens ook binnen op de hoogste plaats van de albumlijsten in onder meer Canada, Groot-Brit- tannië, Australia en Nieuw-Zee- land. En ook Nederland lijkt overstag te gaan voor de eigen tijdse rock/ metal van Staind. De eerste single 'It's been a while' van 'Break The Cycle' was in ie der geval megahit op 3FM en ook het album bestijgt hier de hitlijsten. Iets langzamer dan in eerdergenoemde landen, maar wel gestaag. Kortom, Lewis en z'n collega's Mike Mushok (gi taar), Johnny April (bas) en Jon Wysocki (drums) moeten geluk kige mannen zijn? ,Ach, roem en geld zijn niet di rect de zaken waar je heel geluk kig van wordt. Bovendien heb ben wij nog helemaal geen tijd gehad om ervan te genieten. We hebben succes, zegt men. Het zal wel, ik weet eerlijk gezegd nog steeds niet hoe dat voelt. Wel geeft het me voldoening dat er kennelijk veel mensen zijn die onze muziek kunnen waarde ren. Maar verder voel ik me nog steeds dezelfde jongen die ik al 29 jaar ben", aldus de zanger re cent tijdèns een bliksembezoek- De Amerikaanse groep Staind staat aan de vooravond van een doorbraak in Europa. Foto: GPD je aan Amsterdam. Hoewel het voor ons Europea nen dus lijkt alsof Staind gloed nieuw is, draait de band al zo'n zeven jaar. Rond kerstmis 1994 om precies te zijn, kwamen Mushok en Lewis toevallig met elkaar in contact in hun woon plaats Springfield, Massachu setts. De gitarist ontdekte al snel dat de zanger echt kon zingen. Een ritmesectie was gauw ge vonden en Staind was een feit. De band sloeg snel aan het op treden en bracht in 1996 in ei gen beheer het album 'Tormen ted' uit. Een plaat die tijdens de optredens goed werd verkocht. Maar pas echt voorspoedig ging het met Staind toen Limp Bizkit - zanger Fred Durst zich in 1998 over de band besloot te ontfer men. Hij bezorgde de groep een goede platendeal, het album 'Dysfunction' verscheen en on dertussen voorzag Durst de bandleden van veel zinvolle in formatie en tips. „Fred heeft ons ontdekt, hij heeft ons onder z'n hoede geno men en 'holy shit', hier zijn we. Je mag inderdaad wel zeggen dat Fred Durst heel belangrijk is geweest voor Staind. En ook nog steeds is", zegt Lewis vol op recht ongeloof. De zanger ant woordt overigens met een reso luut 'nee' als hem wordt ge vraagd of hij Staind ziet als een zogenaamde 'nu-metalband' in het straatje van Kom en Durst's Limp Bizkit. „Staind is gewoon een rockband met goede songs en sterke melodieën. Wij zijn net zo goed beïnvloed door Ja mes Taylor en Cat Stevens als Pantera en Deftones. Wij heb ben een heel brede muzikale smaak en dat hoor je terug in onze muziek." Lewis verwijst daarmee onbe doeld naar het feit dat 'Break The Cycle' een erg gevarieerde plaat is. 'It's been a while' is bij voorbeeld een mooie ballad- achtige rocker. Een nummer als 'Open your eyes' daarentegen is heftig en neigt meer naar Limp Bizkit. Is Lewis niet bang dat mensen door het horen van een melodieuze ballad een verkeer de indruk van Staind krijgen? „Nee, want die ballads horen net zo goed bij ons als de heftige stukken. Voor mij is het album een soort emotionele reis. Met superheavy songs, mooie rusti ge liedjes en nog van alles daar tussenin. Maar het is allemaal Staind." Emotioneel is niet alleen de mu ziek, maar zeker ook Lewis' tek sten. De zanger geeft z'n eigen visie op het leven en op de we reld en hoopt dat z'n fans daar iets mee kunnen. In eerderge noemd 'Open your eyes' bij voorbeeld, vraagt hij de luiste raar oog te hebben voor de el lende in zijn of haar directe om geving. „Als je om je heen kijkt zie je jonge kinderen die dakloos zijn, drugs gebruiken en in de prosti tutie zitten. Het lijkt wel alsof niemand daar meer van onder de indruk is. Dat verbaast me en daar zing ik over. Ik heb daarbij niet de illusie dat ik het kan op lossen, ik wil alleen dat mensen het probleem zien. De titel 'Open your eyes' spreekt dus voor zich. Maar al m'n teksten zijn heel belangrijk voor me. Ik wil beslist iets zinnigs zeggen, maar het is vooral een manier om m'n eigen gevoelens uit te drukken. Niet om de wereldver beteraar uit te hangen." tilburg/gpd - Het hoofdpodium van rocktempel 013 in Tilburg is volgende week driemaal inge ruimd voor K-otic. Staat de groep voor de 'verkleutering' van de popmuziek? Het begon met een ontbijt in Hotel Americain in Amsterdam van manager Florent Luyckx van platenmaatschappij Zomba en een collega van concertorga nisator Mojo. Over hoe 'formats' en ingewikkelde structuren van de Nederlandse muziekzenders omzeild konden worden. De Mojo-man kende televisiemaker John de Mol en die zag het plan netje wel zitten. Toen Free Re cord Shop later ook instapte, was het succes van de realityso- ap Starmaker en K-otic daar, zonder dat ze al bestonden. Is K-otic een schurkachtig ver bond van kapitaalkrachtige fir ma's? Of gewoon het succes van een uitgekiende marketing? Voor beide opvattingen zijn aanhangers te vinden, zo bleek gistermiddag in een collegezaal van de Katholieke Universiteit Brabant. Daar organiseerde de KUB in samenwerking met de Rockacademie en 013 het sym posium 'Marketing, media en muze'. Naast Luyckx waren Jemey Kaagman (Stichting Conamus), Ton Engels (docent Rockacade mie), Lutgard Mutsaers (pop- muziek-wetenschapper) en Ro- ti| bert Haagsma (Algemeen D th blad) aanwezig. Per video was ie een bijdrage van pop-profes t René Boomkens die stelde K-otic staat voor de 'verklei e ring' van de popmuziek. Om >ei leiding van Jan Douwe Kroe j - kwam er vervolgens geen ee luidend verhaal over het stoi achtige succes van K-otic. Een diepe kloof gaapt tussen romantici enerzijds (Eng „Popmuziek is passie") en pragmatici aan de andere kao „Als een jonge doelgroep mooi vindt, wat is er dan met kinderlijke, goedgemaaler popmuziek", hield Mutsa ik haar gehoor voor. Die kloof is ook hoorbaar in muziek zelf. Aan de ene kan q er het geploeter van bands d( zelf blijven spelen wat ze 1( n( vinden en het publiek probei ijr te overtuigen. Aan de and rp kant zijn er door handige mai ss gers bedachte formule-groe| \t\ met daarin gedresseerde aj 3 die niet anders doen dan hen wordt opgedra Maar is dat laatste per del minder? „De doelgroep bej zelf wat hij leuk vindt", zei docent van Fontys terecht. 1 Engels riep zijn studenten gewoon de muziek te blij maken die ze zelf willen mal: „Het zal altijd blijven gaan mensen die hun ziel en za heid in een liedje leggen. !efind ,eP« r ei amsterdam/anp - Het Amster damse Concertgebouworkest met zijn opvoeringen van Bach, Mozart en Stockhausen behoort tot het culturele erfgoed. Daar om moet het niet gedwongen worden om elke vier jaar op nieuw een subsidieaanvraag in te dienen. Dat zei burgemeester Job Cohen gisteren in de State of the Union, de lezing waarmee traditioneel het Theaterfestival in Amsterdam wordt geopend. Cohen stelt een totaal andere verdeling van subsidies voor dan het Rijk en de gemeente Amsterdam nu hanteren. Terug grijpend op een proefschrift van wijlen kunstwethouder Boek man uit 1939 maakt Cohen een onderverdeling in drie catego- riën, die elk op een andere ma nier beoordeeld moeten wor den. Boekman bepleitte een kunstpolitiek gebaseerd op het bewaren van cultureel erfgoed, het bevorderen van nieuwe schoonheid en het toegankelijk maken van kunst voor allen. Gevestigde instellingen als het Concertgebouworkest vallen volgens Cohen onder het cu rele erfgoed. Die moeten woon behouden blijven daarvoor zijn in redelijke ra objectieve kwaliteitscriteria n formuleren, stelt Cohen. Kw teitscontrole is nodig, rrfj- „eerder met het oog op verb^f ring dan opheffing." In een reactie laat staatssecn ris van Cultuur Van der PI weten dat niemand bang hi A te zijn dat het Concertgeboi orkest of rijksmusea worden geheven. Maar een regelma y beoordeling is volgens hem iQ1 vreemd, en kan er toe leiden j( zo'n instelling meer geld krijg Hedendaagse kunstbeoefen Q vereist weer hele andere crite toelatingseisen op advies professionals. Maar vooral eisen over spreiding, bezoeki aantallen of deugdelijkheid. I gaat om 'te verwachten creat teit'. „Of die eruit komt moet gewacht worden", zei de bui meester. Daarom moeten su dies voor deze instellingen 1 'g nen een bepaalde tijd opnii p en 'streng" beoordeeld worde baarn/anp - „Denken over het leven deed mij altijd wel dadig aan, en hoe meer ik na dacht over leven, hoe minder de schrik voor de dood werd." Dat schreef wijlen Toon Hermans in zijn 'Le vensboek'. Dat aantekenin genboek wordt vanmiddag in zijn geboorteplaats Sittard gepresenteerd. De vorig jaar april gestorven entertainer had duidelijk een rotsvast geloof in God en zag de dood niet als het einde. „In de loop van mijn leven heb ik veel dierbare mensen verloren. Je mist dan de per soon, de gestalte, het ding, al de natuurlijke dingen die je samen hebt beleefd. Maar niet één van die vele is uitge wist of vervaagd, of helemaal opgehouden te bestaan. On ze zielen ontmoeten elkaar, dag in, dag uit De verbinding is niet verbroken. Soms voel ik dat de doden meer leven dan de levenden. Er zijn mo menten dat ik hun bijstand kan voelen", schreef Her mans. Uitgeverij Fontein in Baarn stelde het boek samen uit no tities die Hermans aan het einde van zijn leven maakte. Notities die flarden uit zijn jeugd, herinneringen aan zijn theaterbestaan, opmerkingen over het leven van alledag en meditaties over de zin van het leven omvatten. „leven en aarde zouden wat mij betreft zonder Hem vol slagen zinloos zijn", mijmer de Toon. „In ieder sprietje zie ik het werk van Zijn hand, in zeeën, bergen en dalen. In de fluisteringen van de wind hoor ik Zijn stem, of in het ruisen van de regen. Hermans schreef ook over zijn vertrek als jonge man uit Sittard, de stad die de artiest destijds maar een rare snuiter vond: „Mijn moeder, die zelf nooit verder was geweest dan Luik of Aken, vond het nogal gewaagd om in je eentje naar Amsterdam te gaan. Dat vond ik ook wel. Ik werd een beetje bang, maar toch had ik ook iets van een vogel tje dat lang in een kooitje ge zeten heeft en toen iemand per ongeluk het deurtje open had laten staan, was wegge vlogen." In Amsterdam toog Hermans meteen naar het Leidseplein: lopend, want met de tram was hem te eng. „Tijdens het lopen had ik de meest vreemdsoortige gedachten. Het ene moment dacht ik: was ik maar thuisgebleven. Ik ben veel te klein voor deze grote wereld. En het andere moment dacht ik: hier komt een groot artiest, hij zal jullie wel eens wat laten zien." In het Singer Museum in La ren is momenteel een ten toonstelling van schilderijen van Toon Hermans te zien. 12.000 Mensen heben haar sinds de opening op 12 au gustus bezocht De expositie is nog tot 4 november te be zoeken. 'Dat feestje is wel grondig verpest natuurlijk' amsterdam/gpd - Eerlijk gezegd heeft hij het wel even gehad met theater. Het is een mooi medi um, maar je bent toch al gauw bezig met je eigen recycling. In een setting van broodjes gezond en broodjes halfom kondigt dichter-performer Bart Chabot aan dat hij stopt met optreden. Na een laatste tourjaar met Jules Deelder wil hij zijn vierdelige reeks boeken over vriend Her man Brood voltooien. Boven dien heeft hij van Brood, die in juli zelfmoord pleegde, een lijst je 'huiswerk voor overmorgen' meegekregen. Chabot (46) is net terug van va kantie uit Noorwegen, waar hij rust zocht na Broods dodelijke sprong van het Hilton. Even niet aangesproken worden op straat. Al kost een fles Frans bocht waarvoor je vier uur moet rijden negentig gulden, de Noren hou den zich prettig schuil in de eeuwige bossen of in de fjorden, in kikvorspak. Chabot heeft vier kinderen en een vrouw, zegt hij terwijl tranen heel even de ver beten humor verdringen. „Het is niet aan mij dat te doen wat Herman gedaan heeft. Maar dat moment is wel dichtbij geweest. De lol was er echt goed vanaf." Wat hem weerhield, was dat Herman woedend zou zijn ge weest als hij Bart had zien aan komen bij de hemelpoort. Het als blijk van verwijt zou hebben opgevat. Bovendien: de boeken zijn nog niet af. „Herman houdt niet van unfinished business. Dus er is op dat punt nog wat te doen." Er was het incident dat hij, van een boot af in de Noorse wateren gevallen, wist dat hij het wel zou redden. „Ik dacht nee, Herman van het Hilton en ik twee maanden later in een fjord verzuipen, nee. Wat dat betreft hoef je dus van mij geen rare fratsen te verwachten." Ter gelegenheid van de tiende Bart Chabot durfde vriend Herman Brood niet achterna te gaan. „Maar dat moment is wel dichtbij geweest." Foto: GPD druk van 'Broodje Gezond' wil Chabot in het kantoor van zijn uitgever nog één keer tegen de pers aanpraten, waar die na de dood van Herman de plank soms flink heeft mis geslagen. Volgende maand onthult hij met Broods vrouw Xan'dra bij Mada me Tussaud het wassen beeld waarvoor de muzikant-kunste naar in maart werd opgemeten. „Maar ik heb wel zoiets van los laten, je moet verder op een ge geven moment, er komt een keer een eind aan." Een meesterwerk, maar je ver koopt er geen 5000 van, had de uitgever gezegd toen Chabot met 'Broodje Gezond' aan kwam. „Nu loopt het tegen de 55.000. We hadden afgesproken dat het een feesteditie moest worden, maar dat feestje is wel grondig verpest natuurlijk." Chabot volgde Brood meer dan tien jaar en verzamelde honder den cassettebandjes die hij tot roman uitwerkte. Een eerbetoon aan zijn vriend, zegt Chabot. Geen wezenloze heldenverering, wel een monument waar hij trots op is. Op de harde cover prijkt de stic ker 'definitieve editie'. Maar, zegt Chabot onmiddellijk, dat is het niet. „Bij Herman waren na tuurlijk ook weinig dingen dp' nitief. Zoals hij van meisjes I selde, wisselde hij van sta 1' punten." Er blijken een aa 1 fouten ingeslopen, niet drai tisch, een paar duizend nf schien. C Ook 'Broodje Halfom', het tv f de deel dat dit jaar verschi i wordt volgens Chabot aar 3 vuld. Volgen nog 'Brood en S u len' over de theatertournee E Chabot, Brood en Deelder C sen 1998 en 2000, eindigt waar Brood zich 'opblaast' het podium en de 'grote strir begint, en het slot 'Broi a Springlevend' over Broods gi aftakeling. Een tetralogie, t;0 hoereert uitgeverij Nijgh Ditmar, een samenhange o reeks van vier delen. Chabot: 3 moest het opzoeken, ik wist F god niet wat het was.1 Ironisch genoeg was deel vie1 af bij Broods leven, maar wordt voorlopig nog niet ui 1 bracht. "Wat had je gedaan a 11 er niet meer was gewee t vroeg Brood Chabot eerder jaar in de aan hen eigen mein ling van zelfspot en galgen 3 mor. Uitstellen, publiceren 1 niet kies zijn, lijkenpikk0 vond Chabot. Broods rep r „Het waarom ontgaat me v< F dig Bart, wat een verrega preuts gedrag!" 'Zodra ik er niet meer ben i t onmiddellijk uitgeven', 11 Broods opdracht, dat stond C venaan zijn verlanglijstje. Nfl Chabot geeft daar geen ge aan. „Nu heb ik de touwtje 1 handen. Ik doe het dus op i0 manier." Het leven zonder Herman wi anders, Chabot hoopt dat niet minder wordt. Niei mensen, nieuwe dingen. N B toch, vfeet Chabot, zal hij s oud man achter de begoi zeggen: „De tijd met Hen was het leukste."

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 20