Aarlanderveen verliest postagentschap RIJN VEENSTREEK Oude brandweerkazerne voor het laatst in de schijnwerper'! Meer controle in Dorpsstraat Hazerswoude Gerenoveerde flat Argostraat opgeleverd Oude versierselen in vernieuwde raadzaal Eerste plan voor inrichti" van Adegebk is gereed Rommelmarkt voor Polen alphen aan den rijn - In de Bonifaciuskerk in Alphen aan den Rijn is zaterdag van 9.00 tot 16.00 uur een rommelmarkt. De opbrengst van de verkoop van huisraad, boeken, platen, eten en drinken is bestemd voor di verse goede doelen in Polen. De Polencommissie van de Al- phense parochie heeft nauwe banden met een parochie in Warschau die een jongenste huis en twee activiteitencentra voor verstandelijk gehandicap- Alphense mishandeld alphen aan den rijn - Een echtpaar uit Alphen aan den Rijn wordt verdacht van mis handeling van een 20-jarige vrouw uit dezelfde plaats. De vrouw kwam tussenbeiden bij een vechtpartij tussen een man en een jongetje. Het jongetje lag op zijn grond, terwijl de man zijn handen om zijn nek had. Vervolgens richtte hij en zijn vrouw hun agressie op de 20-ja- rige. Ze pakten het slachtoffer bij de keel gepakt en trokken aan haar haren. De identiteit van de twee zijn bij de politie bekend. Snelheidsremmers op Oud Adeselaan RijpwETERiNG - Op de Oud Ade selaan in Rijpwetering komen snelheidsremmers. Een klank- bordgroep, bestaande uit om wonenden en betrokkenen, buigt zich binnenkort over drie opties. Ze kunnen kiezen uit twee drempels, twee versmal lende sluisjes of een combinatie daarvan. Inwoners van Rijpwe tering wachten met smart op de snelheidsremmers, omdat zij vrezen voor de veiligheid van fietsers nu verkeer op de Oud Adeselaan voorrang heeft op verkeer uit de zijstraten. Boottocht voor vrijwilligers alkemade - Honderdvijftig vrij willigers die direct of indirect verbonden zijn aan de Stichting Ouderen Belangen Alkemade (SOB) stappen volgende week woensdagavond aan boord van de Koningin Juliana voor een rondvaart naar Sloten. Met be hulp van sponsors biedt de SOB hen dit aan, als dank voor het vrijwilligerswerk in dit 'Jaar van de Vrijwilliger'. De vrijwilligers zetten zich onder meer in voor de combibus, burenhulp, Tafel tje Dek Je, alarmering en de in folijn. Eerder dit jaar was er al een boottocht voor vrijwilligers van het Dienstencentrum en Zorgcentrum Jacobus. Aandacht voor ouderen Kaag kaag - De Stichting Ouderen Belangen Alkemade begint met activiteiten voor ouderen op Kaageiland. Tot nu toe bleven die beperkt tot Oude Wetering, maar veel oudere bewoners van Kaag vinden de reis daar naar toe een te grote onderneming. Op woensdag 26 september om 14.30 uur is er een bijeenkomst in het zaaltje achter de her vormde kerk. Dan wordt infor matie gegeven over het activi teitenprogramma. De SOB denkt tot nu toe aan creatieve middagen, een spellenmiddag en een lezing over de euro. alphen aan den run - De reno vatie van de flat aan de Argo straat in Alphen aan den Rijn is voltooid. Deze flat is de eerste in de Planetenbuurt die klaar is sinds woningbouwvereniging Wonen Centraal een jaar gele den met de opknapbeurt begon. De officiële oplevering is zater dag en krijgt een feestelijk ka rakter. Wonen Centraal houdt op deze dag in samenwerking met het Buurtbeheer allerlei festiviteiten voor de bewoners. Zo staan er voor de jeugd een sport- en spelmiddag en een tekenwed strijd op het programma en is er de hele dag muziek en dans. De flat aan de Argostraat heeft nu een apart seniorenblok dat zo is ingericht dat de wat min der mobiele bewoners er zonder problemen kunnen wonen. De opknapbeurt maakt deel uit van het meerjarenproject 'Flat voor de toekomst' van Wonen Centraal. Sinds het begin van het project in 1996, zijn de flats aan de Lupinesingel, Vliestroom, Marsdiep, Storte- melk en Diamantstraat al hele maal opgeknapt. De renovatie van de andere flats in de Planetenbuurt begint bin nenkort. In 2005 moet het pro ject klaar zijn. vrijdag 7 SEPTEMBER 2001 #1 'Roelofarendsveen wordt niet mooier met al die nieuwe gebouwen' door Ilse van der Poel roelofarendsveen - 'Voor het concert des levens, krijgt nie mand een program'. Het tegeltje boven de deuropening van de vergaderruimte in de oude brandweerkazerne vertelt de waarheid. De oude kazerne in Roelofarendsveen is nog een kort leven beschoren. Tot ver driet van veel inwoners van Roelofarendsveen verdwijnt de brandweergarage uit het cen trum van het dorp. Het oude en karakteristieke ge bouwtje komt waarschijnlijk al voor 1 januari onder de slopers hamer. Reden temeer om er nog eens aandacht aan te schenken, vonden Anton Akerboom, Thijs en Derk van Berkel. Zij namen het initiatief om de brandweer garage nog eenmaal in vuur en vlam te zetten. Deze week staan er grote bouwlampen op de ka zerne gericht, zaterdagavond is er een groot feest en gisteravond was er een open avond waarbij de bevolking van Alkemade waarschijnlijk voor de laatste keer een kijkje kon nemen in het gebouw. De bezoekers oordeelden una niem: weer een oud pand dat uit het dorp verdwijnt en er zijn al zo weinig oude gebouwen meer. Thea van Loon, bestuurslid van de Stichting Oud Alkemade: „Mijn hart huilt als ik naar foto's van het vroegere centrum kijk. Alles is of wordt vernieuwd, maar mooier is het in geen ge val." Het bestuur van Oud Alkemade probeerde enkele jaren geleden vergeefs om zijn intrek te ne men in de oude brandweerka zerne. „Voor een historische club is dit een ideale plaats om zich te vestigen. Een oud ge bouw midden in het centrum, maar als ik zie hoe slecht de De oude brandweerkazerne in Roelofarendsveen ziet er deze week 's avonds op zijn voordeligst uit. Foto: Taco van der Eb binnenkant van het gebouw is dan begrijp ik waarom de kazer ne aan vervanging toe is." Brandweervrijwilliger Erwin Loos is niet eens met Van Loon. Volgens hem had de brandweer wegens ruimtegebrek een nieuw onderkomen nodig, maar was het gebouw niet zo slecht. „In de twaalf jaar dat ik lid ben van de vrijwillige brandweer is er niets aan onderhoud gedaan. De gemeente wilde er geen geld in steken. Als het onderhoud was bijgehouden, had het ge bouw nog jaren mee kunnen gaan." Nu bladdert de verf van de mu ren, is het hout verrot en laten de plafonds kringen zien van di verse lekkages. Ook de vondst van twee kisten van de Burger Beveiliging (BB), die er rond de Tweede Wereldoorlog zijn neer gezet en sindsdien in vergetel- Zwammerdam hoopt PTT-punt te kunnen redden door Saskia Buitelaar aarlanderveen/zwjlmmerdam - Aarlanderveen raakt definitief zijn postagentschap kwijt. De veran deringen die Postkantoren BV in heel Nederland doorvoert, betekenen het einde van post- en bank zaken voor de inwoners van het dorp. Het vertrek van het postagentschap is meteen de nekslag voor de Gemakswinkel waarin het is gevestigd, beide ge rund door het echtpaar Aartman. In Zwammerdam doet ondernemer Ina Kloosterhuis verwoede pogin gen om haar postwinkeltje open te houden met be houd van de huidige dienstverlening. Zij hoopt dat een bank de geldzaken wil overnemen, zodat Dam- menaren in hun dorp geld kunnen blijven opnemen en storten. Dit voorjaar werd bekend dat het door de Tweede Kamer goedgekeurde vestigingsplan desastreuze gevolgen zou hebben voor de twee postagent schappen in de kleine kernen van de gemeente Alphen aan den Rijn. Postkantoren BV gaat de ko mende vijf jaar het aantal postwinkels uitbreiden van 2.100 naar 3.100, waardoor een betere sprei ding ontstaat. Om dat te realiseren moeten veel bestaande postagentschappen inkrimpen tot ser vice-punten. Ook Zwammerdam en Aarlanderveen verliezen daardoor diensten die juist voor de dorpen be langrijk zijn. „De kasfunctie vervalt bij een servi ce-punt", zegt Kloosterhuis. „Daarom probeer ik om via een andere bank een bankfunctie in mijn winkel te krijgen, dan kunnen we in dit dorp ten minste pinnen en storten. Want er is hier verder geen flappentap, niets. Je moet straks op de Rijn streekhopper wachten om in Alphen of Bodegra ven te pinnen. Dan gaan mensen daar ook met een hun boodschappen doen." Als haar plan mislukt, sluit Kloosterhuis het kan toorboekhandeltje. „Na september verdwijnt ook de postbus, dus blijven de bedrijven weg en loopt de postzegelverkoop terug. Van alleen een service punt kan niemand leven." Ook de gemeente Alphen maakt zich zorgen over deze leegloop in de twee kleine dorpen. In een brief aan Postkantoren BV dringen burgemeester en wethouders er op aan om zoveel mogelijk diensten in de postagentschappen te houden. „Die brief heeft geen enkele zin", zegt Klooster huis. „Heel Nederland roept ach en wee tegen Postkantoren BV, maar de beslissing is allang van hogerhand genomen." Ook voor het Aarlanderveense echtpaar Aartman komt de brief te laat. Zij houden de komende maanden opheffingsuitverkoop. Na december, als de kerstkaarten zijn verkocht, sluit de Gemaks winkel waarin het postagentschap is gevestigd. Angéla Aartman betreurt het voor het dorp en voor haar gezin. „Maar als ze een nulletje van je salaris afhalen, kun je de hypotheek niet meer be talen. Zelfs de strippenkaarten en postzegels die we nog mogen verkopen, moeten we voorfinan cieren. Het is triest, maar wij zeggen nee tegen een servicepunt." Postkantoren BV kent de kritiek van de agent schaphouders. Volgens een woordvoerster blijft het assortiment 'vrij compleet'. Voor postzegels en briefkaarten, aangetekende brieven, binnen- en buitenlandse post en braillepost kun je er nog steeds terecht. „Wat daar straks niet meer kan, is de verzending van een buitenlands postpakket met waarde, iets wat een gemiddeld gezin eens in de tien jaar doet. Maar je hebt altijd de garantie dat er binnen een straal van vijf kilometer een vol waardig postkantoor is waar het wel kan." hazerswoude-dorp - Er komen strengere politiecontroles in de Dorpsstraat in Hazerswoude- Dorp. Agenten moeten vooral letten op de snelheidsduivels, maar ook parkeerovertreders kunnen een bon verwachten. Dat zegde wethouder Uljee gis teravond toe nadat bewoners hadden geklaagd over de snel heid waarmee sommigen over de 30-kilometerweg racen. Vol gens Uljee hebben snelheids controles op de Rijndijk ook ef fect. De suggestie uit het publiek om camera's te plaatsen wees hij vanwege de hoge kosten van de hand. Uljee stond met wethouder Van der Lecq en de nieuwe waarne mend burgemeester Westra gis teravond enige tientallen inwo ners van Hazerswoude-Dorp te woord in het dorphuis. Kort daarvoor hadden de collegele den, een aantal raadsleden en ambtenaren een fietstocht ge maakt door het dorp. Voor Westra was het de eerste kennis making met de bevolking nadat hij maandagmiddag met zijn tij delijke functie was begonnen. „Ik ben vanavond dan ook voor al een luisterend oor", legde hij de dorpelingen uit. „De eerste veertien dagen ben ik bezig met me bijna te verzuipen in de in formatie." Allerlei plaatselijke en soms in dividuele problemen passeer den gisteravond de revue, zoals de slechte bermen in de Noord polder, de trillingen op de Dorpsstraat en de ophoging van de Zuidsingel. Bewoner G. van Nierop sprak de hoop uit dat er een wethouder aan de Zuidsin gel komt wonen. „Dan wordt die straat misschien eens opge hoogd. Dat zagen we ook aan de Poelzoom (waar voormalig wet houder Hoogendoom woont) en de Ridder van Montfoortlaan (de straat van de gisteren door ziekte afwezige wethouder Geenjaar). Wij moeten een berg beklimmen om bij onze voor deur te komen." Een bewoner van Hazers woude-Dorp legt burge meester Westra (tweede van links), wet houders en enige raads leden tijdens hun fiets tocht uit dat de speel plaats aan de Recht huisstraat niet mag wijken voor de geplande woning bouw op de plek van de E-markt. Foto: Taco van der Eb Ter Aar koestert eigen identiteit door Tim Brouwer de Koning ter aar - Oud en nieuw strijden om voorrang in de opgeknapte raadzaal van Ter Aar. Bij de in gebruikname van de ruimte, die tevens als trouwzaal dienst gaat doen, vielen gisteravond vooral het moderne interieur en een dito portret van koningin Bea trix op. Daarnaast gaf burge meester Epskamp commissaris van de koningin Franssen, de raadsleden, de bodes en zichzelf cadeaus die de band met het verleden moeten verstevigen. Epskamp had een bedoeling met de raadspenningen (voor Franssen en de raad), de bode bussen (voor de bodes Ver meulen en Soukiasyan) en de rijkgeschakeerde ambtsketen (voor zichzelf) die hij bij zich had. In een periode dat de zelf standigheid van kleine ge meenten niet meer vanzelf spreekt, koestert Ter Aar zijn eigen identiteit. Volgens Eps kamp is zijn gemeente 'goed bezig op weg naar beter'. Daarbij verliest zij de werke lijkheid niet uit het oog, zo liet hij Franssen en de andere aan wezigen op hun comfortabele rode en oranje stoelen weten. De vernieuwde raad- en trouwzaal dient als visitekaart je van Ter Aar nieuwe stijl. In enkele weken veranderde de donkere ruimte in een fris ogende ruimte waarin de tin ten rood, oranje en blauw overheersen. Ook de verlich ting is aangepast en de zaal is door plaatsing van een tussen- schot intiemer dan voorheen. Of de slechte temperatuurbe- heersing tót het verleden be.- hoort, durfde gemeentesecre taris Van Tuijl gisteravond niet te zeggen. Hij benadrukte dat de facelift van de raadzaal een relatief kleine maar noodzake lijke ingreep was. „Ongeacht de toekomst van het gebouw moet het gemeentehuis voor de mensen die er werken aan de eisen van de arbo-wet vol doen", aldus Van Tuijl. In de vernieuwde zaal ver hoogde de commissaris van de koningin de feestvreugde met vriendelijke opmerkingen aan het adres van zijn gastheer. Ook Franssen heeft de indruk dat het na een moeizaam tijd perk de goede kant opgaat met Ter Aar. Hij roemde met name de sollicitatiecommissie - de wethouders Jonker, Hooger- vorst en Van Doom - die Eps kamp vorig jaar selecteerde voor de ruim 9.000 inwoners tellende gemeente. Maar ga ranties voor een zelfstandige toekomst kon ook Franssen Ter Aar niet geven. CDA-fractievoorzitter De Jong hengelde bij Franssen naar een andere geste. Hij vroeg zich ook namens de andere partijen af of kroonprins Willem- Alexander en Móxima bij hun kennismakingstoer door Zuid- Holland op 8 oktober nog kans zien om de nieuwe raadzaal in Ter Aar te bezichtigen. Frans sen liet zich niet tot een uit spraak verleiden en vertrok vrij snel na de onthulling van het nieuwe zwart-wit portret van Beatrix naar zijn volgende af spraak. Di ch ive heid zijn geraakt, bewijze dl er al jaren geen intensia lei knapbeurt meer is gewees ran ze kisten werden bij de v f zing van de oude kazern de Spoortstraat naar de nlat aan de Wilgenstraat gevieei en waren nog volledig ec Zaklampen, scheppen, vi d< den en gaasjes, de BB h ael kunnen inspringen bij ra of calariiiteiten. Terwijl de brandweergan zo goed als leeg is, ome meeste spullen zijn o f bracht naar de nieuwe ka kwamen veel bezoekers Vo even een kijkje nemen. M J me de buurtbewoners h ,c herinneringen aan de ka^ Fons Hillebrand: „Ik heb h ren fietsen. De enige mani veilig van die grote fiets af en men, was door je tegen de van de brandweerkazerne laten vallen." Vooral de slangentoren o bewondering tijdens de avond. Dit torentje werd v gebruikt om de katoenen I weerslangen in te drog f| hangen, anders werden reus. Tegenwoordig heeftop enkele kazerne meer zo'n o gentoren en er zijn er da rp nog maar een paar in Ned Bn te vinden. de (pt Hans van Emmerik en n Loos klommen dertig jaaijrp den als kleine jongens ig buurt stiekem in de torera deur stond regelmatig qe. zegt Loos. Als niemand o(K; glipten wij naar binnen ejn) gen de hele woensdagne boven in de slangenton ten." Van Emmerik voegt toe: „Van tevoren kocht een grote zak snoep en da gen we zitten kijken. Toer kon je vanuit dat kleine te nog de halve Veen overzie p regio - Een rendabele bouw, gezonde natuur eip< trekkelijke recreatie. Dat speerpunten in een plan vp inrichting van het Adegele Alkemade en omgeving, d11 gende week wordt gep e teerd. Na 2,5 jaar overleg zogenoemde voorontwe van de Landinrichtingsco sie Ade klaar. Dinsdag 1 tember neemt gedepu Van der Sar van Zuid-Hl de voorstellen in ontvangs In het plan staan de eersti en over een nieuwe inrip van het gebied, de toeko 1 sie, concrete maatregel^! hoeveel geld naar verwal nodig is. Uitgangspunt is rijke cultuurhistorie van li31 bied bewaard moet blijver^ Het plan van de Landi" tingscommissie is opgest opdracht van de provincie Holland en moet de n; gevolgen van de verbredf weg A4 en de hogesnelht (HSL) opheffen. Verder n worden voorkomen dat versnipperd gebied oi Het gebied moet ook bouw van de A4 en de HSL trekkelijk blijven. Het plan is overigens sluitend tijdens vergad» van de commissie tot st< komen. Veel bewoners v; die het gebied dus goed hebben van de mogelijl bruikt gemaakt om mee ken over het plan. In principe hebben alle ners inspraak in de van hun woon- en werl Zij hebben op maandag tember de gelegenheid oji definitieve plan in te zien een voorlichtingsavond taurant De Meerhoeve i Ade. Deze bijeenkomst om 19.30 uur. Geen zwempla bij Galgekade alkemade - Er komt geen plaats langs de Galgeké; Roelofarendsveen. Bei e van die straat hebben deztn met succes geprotesteerd gemeente Alkemade. Volglu bewoners is het pad t$j voor de verkeersstroom dfc zwemplek met zich meel k Leden van de gemeenten I ven hen gelijk. De zwen bij de Wijde Aa, ter hooj s de Groenewoudskade, bin woon liggen. De vlonder tot nu toe op proef en vergunning, maar de gei wil die vergunning afgevf n er boten aan de vlonder v i\ aangemeerd en dat er 's dronken mensen op aflc zoals omwonenden vindt de gemeenteraad göc den om de zwemplajk schrappen.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 16