GELOOF SAMENLEVING Echelon zoekt naar 'bom en 'semtex' op internet 'Hier wordt God vast heel verdrietig van' VANDAAG Intranet brengt nonnen uit Frankrijk bijeen Meer Creutzfeldt-Jakob patiënten in Engeland Europarlement wil geen betaling voor bloeddonatie Kardinaal: christendcj in Engeland verdwijnl! WETENSCHAP Beeld sekteleider opgeblazen Griekse kerk eist verbod Big Brother Egyptische rechtbank verbiedt joodse bedevai Baren in coma Zeven septem- ber was in het haar *159 een BÉÉÉÜÉfelfl dag met veel perikelen bin nen de rooms-katholieke kerk. Op deze dag werd zo wel kardinaal Gregorio tot paus gekozen (Victor IV) als kardinaal Orlando Bandin- elli (Alexander UI). Victor IV stond aan de kant van de Duitse keizer en Alexander Dl werd gesteund door mensen binnen en buiten de kerk, die de macht van de Duitse keizers wilden beknotten. Gedurende het pontificaat van beide op volgers van Petrus hadden tegenpausen en politiek tu mult een verlammend ef fect. Victor IV stierf in 1164. Alexander pas in 1181, twee jaar nadat hij Rome had moeten ontvluchtten. washington/anp - Een intranet moet de Zusters van Onze Lieve Vrouw van Namen over de hele wereld virtueel bijeenbrengen. De religieuzen installeerden het interne computernetwerk ter gelegenheid van de viering van de 250ste geboortedag van hun stichtster, de Fran^aise Julie Bil- liart. Dat meldde het webmagazine van religieuze ordes en congre gaties Vidimus Dominum (ww- w. vidimusdominum.org) giste ren. De zusters hebben aller eerst een verbinding tussen het moederhuis in het Franse Cuvil- ly en vestigingen in de Verenig de Staten tot stand gebracht. Het is de bedoeling dat alle 2000 zusters in veertig gemeenschap pen in vijftien landen binnen twee jaar op het intranet wor den aangesloten. „Velen van ons wonen in afgele gen gebieden en we moeten snel en gemakkelijk informatie kunnen uitwisselen met andere nonnen", aldus zuster Karen Hokanson, verantwoordelijk voor het intranet. Billiart (1751- 1816) stichtte de congregatie in 1806. De zusters richten zich vanouds op armenzorg en on derwijs aan meisjes. Billiart werd in 1906 zalig- en in 1969 heiligverklaard. Glasgow/rtr - Het aantal men sen in Groot-Brittannië dat leidt aan de dodelijke hersenziekte Creutzfeldt-Jakob is dit jaar met 20 procent gestegen ten opzicht van vorig jaar. Dat heeft gisteren de Britse arts James Ironside op een conferentie gemeld. De meeste gevallen doen zich voor in het noorden van Engeland en Schotland. Eerder werd aangenomen dat het aantal besmettingen met Creutzfeldt-Jakob ongeveer ge lijk zou blijven. Tot nu toe zijn ruim honderd mensen overle den aan de ziekte. De ziekte wordt zeer waarschijnlijk ver oorzaakt door het eten van vlees dat besmet is met de 'gekke- koeien-ziekte' BSE. Het valt volgens Ironside niet te zeggen hoeveel slachtoffers de ziekte uiteindelijk zal vellen, omdat Creutzfeldt-Jakob een zeer lange incubatieperiode kent. Ook vermoeden onderzoe kers dat sommige genetische factoren bepaalde mensen ont vankelijker maken om de aan doening op te lopen. Dit zou ook kunnen verklaren waarom er meer inwoners van het noorden van Groot-Brittan nië ziek zijn geworden. Maar de uitbraak in dat gebied zou ook veroorzaakt kunnen zijn door dat er in dat gebied meer be smet vlees op de markt is geko men, of omdat daar meer vlees producten, zoals hamburgers en worstjes, worden gegeten, in te genstelling tot 'puur' vlees zoals biefstuk. door onze correspondent Mare Peeperkorn brussel - Het Europees Parle ment wil het geven van bloed tegen betaling verbieden. Europees Commissaris Byrne van volksgezondheid waar schuwt voor een tekort aan bloed en bloedplasma als het parlement zijn zin krijgt. In Duitsland, Frankrijk, Italië, Oos tenrijk, Zweden en Griekenland worden de donoren betaald met geld of vrije dagen als zij bloed afstaan. Het Europarlement sprak zich gisteren in meerderheid uit te gen commerciële bloeddona ties. De parlementariërs verwerpen iedere 'financiële exploitatie' van het menselijk lichaam, dus ook het geven van bloed tegen een vergoeding. Daarnaast zou het commercieel verkregen bloed onveiliger zijn, omdat de ze donoren vaker een slechte gezondheid zouden hebben. Driekwart van het in de EU ge bruikte bloedplasma (verkregen uit bloed, gebruikt voor medicij nen) komt uit Duitsland. Daar krijgt iedere donor 55 gulden per keer dat hij bloed geeft. In Oostenrijk ligt de vergoeding op 30 gulden, in Zweden be draagt de beloning 7,50 gulden. Italianen, Grieken en Fransen krijgen een betaalde vrije dag als zij bloed geven. In Nederland gebeuren de bloeddonaties op vrijwillige en onbetaalde basis. Eurocommissaris Byrne is „be zorgd" over de opstelling van de parlementariërs. Niet alleen dreigt er een tekort aan Euro pees bloed en bloedplasma, ook de import uit de Verenigde Sta ten komt in gevaar. In de VS krijgen donoren bijna 60 gulden voor het geven van bloed, een welkome aanvulling op het inkomen voor veel Ame rikanen. Als de EU geen betaald bloed meer accepteert, droogt ook de ze bron op. De helft van het bloedplasma dat Europa jaar lijks gebruikt, komt uit de VS. Europarlementariër Maaten (WD) stemde tegen het verbod op betaalde bloeddonaties. Hij meent dat ieder EU-land zelf moet uitmaken of het vergoe dingen toestaat of niet. „Dit is geen zaak voor Brussel", aldus Maaten. De Europese Commis sie is het daar volledig mee eens. Commissaris Byme hoopt dan ook de dat EU-ministers van volksgezondheid dit najaar het voorstel van het parlement zul len afschieten. Europees Parlement wil eigen afluistersysteem door Rian van Kuppenveld utrecht - Het Europees Parle ment heeft vorige maand het on derzoek naar Echelon afgerond. Echelon is de codenaam voor een gigantisch spionagenetwerk waarmee de Amerikaanse afluis- terdienst National Security Agen cy (NSA) wereldwijd telefoon, fax, telex en e-mail kan onderschep pen. De conclusie van het onder zoek: Echelon bestaat en Europa moet ook zo'n systeem krijgen. Maar wat is Echelon, en wat doen de Amerikanen er eigenlijk mee? In 1998 ontstond met name in Europa grote commotie rond Echelon. Want in dat jaar publi ceerde de wetenschappelijke commissie van het Europese Parlement STOA (Scientific and Technological Options Assess ment) een eerste rapport waarin de Britse onderzoeker Steve Wright uitvoerig de werking van Echelon uit de doeken deed. Sinds het einde van de Koude Oorlog - toen het militair bespi oneren van de Russen minder interessant werd - was Echelon zich voornamelijk gaan richten op het afluisteren van Europese burgers en bedrijven. En dat was een schending van de men senrechten, zo vond het Euro pese Parlement. Een ongeoor loofde inbreuk op de privacy. En het was niet het enige. Amerika nen zouden met behulp van van Echelon ook orders voor de neus van Europese bedrijven, onder andere vliegtuigbouwer Airbus, hebben weggekaapt. Duizelingwekkende feiten over Echelon volgden. Het systeem is te vergelijken met een enorme stofzuiger die stelselmatig via satellieten verstuurde telefoon gesprekken en e-mails uit de lucht plukt. De zak van de stof zuiger - hoewel Amerikaans ei gendom - staat in het Engelse Menwith Hill. Daar plukten 28 in teflon verpakte afluisterscho- tels al in 1992 17,5 miljard bood schappen uit de lucht - dat zijn twee miljoen boodschappen per uur. Van al die boodschappen worden er 13.000 geselecteerd die bepaalde termen gebruiken zoals bijvoorbeeld 'bom', 'se mtex', of 'rifle'. Van die 13.000 blijven er uiteindelijk 20 over die naar de Amerikaanse overheid worden gestuurd ter grondige bestudering. Op jaarbasis gaat het om ruim 175.000 berichten. Op het eerste gezicht lijkt het merkwaardig dat een afluister- station in Groot-Brittannië be richten doorsluist naar het hoofdkwartier van de NSA in Fort Meade, Maryland. Maar dit heeft alles te maken met UKU- SA, de in 1948 gesloten overeen komst tussen de Verenigde Sta ten, Groot-Brittannië, Canada, Australië en Nieuw-Zeeland om op spionagegebied samen te werken. Aanvankelijk ging het vooral om militaire spionage, maar nu worden ook gewone burgers er bij betrokken, getuige een opmerking van het hoofd van de Australische geheime dienst Brady. Hij heeft langza merhand spijt als haren op zijn hoofd dat als gevolg van UKUSA inmiddels tachtig procent van het Australische telefoon-, fax en e-mailverkeer via Echelon gefilterd wordt door de NSA. Maar terwijl de Australiërs grijze haren kregen, bleven de Ameri kanen hardnekkig het bestaan van Echelon ontkennen. Tot Jef frey Richelson van het National Security Archive van de George Washington-universiteit in Was hington in januari 2000 officiële NSA-documenten publiceerde, waarin de naam Echelon voor komt. De Wet Openbaarheid van Bestuur moest er aan te pas komen, maar Richelson slaagde er wel zijn regering een gevoeli ge psychologische tik toe te brengen. Echelon bestaat echt. Overigens probeerde Richelson tegelijkertijd de bezorgheid wat weg te nemen: „Computers zijn nog niet in staat stemmen zo te herkennen dat ze volautoma tisch stelselmatig alle berichten kunnen verwerken en daar de verdachten uit kunnen zeven." Computers kunnen dan mis schien nog niet voldoende spraak herkennen, het afluiste ren van internet moet een fluitje van een cent zijn. En dat is pre cies wat Echelon doet, zo stelde de journalist Duncan Campbell in een tweede rapport voor het Europees Parlement. Al in 1995 zou de NSA negen intern changes (knooppunten o internet) hebben kunnen teren. Bovendien zou de ook met softwaremakers Netscape, Lotus Notes er crosoft afspraken hebber't maakt om - via achterdei de software - afluisteren lijk te maken. Berichten over dit 'misbr van internet leidde er toe tivitisten in oktober 1999 eerste 'Jam Echelon-dag' beerden de computers v« NSA plat te leggen. Niem looft dat dit gelukt is, ook tivisten zelf niet. Op 21 ol is het weer zo ver. Dan pi duizenden mensen op Ja Echelon-dag de rest van j reld via e-mail te wijzen gevaren van Echelon voo privacy. Inmiddels komen er gelu j dat Echelon - als het gaal. temet - iets van zijn kraclr het verliezen is. Zo stelde, Duitse sociaal-democraa hard Schmid, die vorige i het laatste onderzoek var Europese Parlement naa on afsloot, dat de bedreij j veel minder groot is. Vroi ging vrijwel alle internetv via Amerika, maar sinds uit zijn voegen is gebarst t het nog maar om een kle( van het totaal. Het Duits netverkeer gaat voor 95 p via een knooppunt in Fr; en komt het land niet uit vendien heeft de NSA te personeel en computers het afgetapte verkeer te s I op de drieduizend steeki den die in omloop zijn. I staan dat er genoeg perst om al die berichten te ar ren. Dus lijkt het in de praktij l der geval met Echelon w i te vallen. Maar ja, minist Grave liet begin dit jaar i notitie al weten dat het I niet alleen de Amerikant die zich schuldig maken luisteren. Dat doen een 11 landen (ook Europese re uiteenlopende politieke aldus de minister. En nu parlement in Brussel die nale systemen samenvoi i een groot Europees aflui teem. londen/anp - Het christendom is in Groot-Brittannië bijna vol ledig vervangen door new age, occulte bewegingen, de milieu beweging, het geloof in de markteconomie en andere alter natieve vormen van zingeving. Dat heeft de Britse kardinaal Cormac Murphy-O'Connor ge zegd tijdens de nationale confe rentie van priesters in Leeds, meldde het dagblad The Times gisteren. De mate waarin het christen dom de moderne cultuur en het intellectuele leven beïnvloedt, is drastisch afgenomen, zei Mur phy-O'Connor, hoofd van de 4,1 miljoen rooms-katholieken in Engeland en Wales. Het chris tendom is volgens hem als „achtergrond voor het leven en de morele beslissingen van mensen" en ook op het van de regering „bijna gen". Muziek, new age, i bewegingen, de milieubei en het geloof in de vrije zijn volgens de aartsbi van Westminster de nieuv r, men van zingeving. Verdi ken mensen voorbijgaant in alcohol, drugs en sek zien een gedemoraliseei menleving, waarin alle< py goed is wat ik wil, waarin i in ge rechten de mijne zijn enige leven met beteke!( waarde het leven is dat i mijzelf wil." De kardinaal de de uitwassen van de economie en de consu.. drift. Als we in een culti p ven die zegt 'wat ik heb is 0 ben', dan zitten we goed0| problemen." a( peking/ap - Een Chinese vrouw die drie maanden geleden werd aangereden door een auto en sinds dien met hersenletsel in coma in het ziekenhuis ligt, heeft gisteren in de zuidwestelijke stad Chongqing een gezonde zoon ter wereld gebracht. Dat maakte het Chinese persbureau Xinhua bekend. Omdat de 36-jarige vrouw een keizersnede-operatie waar schijnlijk niet zou overleven brachten artsen de ba by ter wereld door hard op de buik van de vrouw te drukken. De 2,3 kilo zware jongen bleek geen nade lige effecten te hebben ondervonden van de coma- tueuze toestand van zijn moeder. Foto: AP/Yang Lei castellane - Het beeld van sekteleider Gilbert Bourdin van de occulte beweging Man- darom is gisteren op bevel van de Franse Justitie opgeblazen. Het 33-meter hoge beeld was illegaal in een natuurpark in zuidoost Frankrijk geplaatst. Een woordvoerder van de sekte zei in een reactie dat 'er geen vrijheid van godsdienst bestaat in Frankrijk'. Ook vergeleek hij het opblazen van het beeld met de vernietiging van Boeddhabeelden door de Taliban in Afghanistan. Foto: EPA/Boris Horvat Duivel slaapt op kussen christen-moslimpaar door Koos Bijlsma Groningen - Twee geloven op één kussen. Daar slaapt de duivel tussen. Dit aloude spreekwoord gaat niet zozeer op voor partners van protestantse en katholieke huize. Het geldt vooral voor echt paren van wie de een moslim is en de ander christen. Zo blijkt uit recent onderzoek van de Univer siteit Groningen. Theologe drs. Gré Speelman (45) hoopt volgende week te promoveren op een onderzoek naar communicatie tussen part ners met een verschillende reli gie. Omdat ze enige tijd in Egyp te woonde, kent ze enkele Egyp tisch-Nederlandse echtparen. Tien paren vroeg ze in het kader van haar promotie naar hun er varingen. Helemaal representatief is het onderzoek niet, geeft ze toe. Want negen van de tien stellen die ze sprak, waren na vijf tot tien huwelijksjaren nog bij el kaar. Dat mag bijzonder heten, want uit CBS-cijfers blijkt dat driekwart van de Nederlands- Egyptische huwelijken binnen zeven jaar wordt ontbonden, te gen 25 tot 30 procent 'gewone' gemengde huwelijken. Raadt Speelman een huwelijk aan met iemand van een andere culturele achtergrond én geloof? „De combinatie van een andere culturele achtergrond én een andere religie maakt een huwe lijksrelatie niet eenvoudig. Je houdt het samen alleen vol als je bereid bent je volledig te ver plaatsen in de ander en sommi ge zaken voor jezelf weet te rechtvaardigen. Zo vertelde een christelijke vrouw dat ze op ver zoek van haar man geen var kensvlees meer eet, en dat ze dat zelf ook veel gezonder vindt. Op grond van het grote aantal gemengde huwelijken dat op de klippen loopt, raad ik niemand zo'n relatie aan. Maar ik raad het niemand af, omdat ik juist in m'n onderzoek aantoon dat het mogelijk is het langdurig met el kaar uit te houden. Al zijn dit natuurlijk de succesverhalen." Uit het onderzoek blijkt dat moslim-christenparen bijna nooit met elkaar bidden. Tevens signaleert Speelman dat er in in deze huwelijken ruzie gemaakt om de vraag wier God nu de echte is. „Vooral in het begin wordt hierover vaak stevig ge bakkeleid. Ook ontstaat er ge makkelijk ruzie over de vraag of de kinderen uit het huwelijk nu meegaan naar de kerk of naar de moskee. Prachtig vond ik het relaas van een tienjarig jongetje dat zei angstig te worden van het onderling geharrewar tussen zijn ouders. 'Hier wordt God vast heel erg verdrietig van', liet hij zich ontvallen. Die opmer king was voor de ouders zo be schamend, dat zij hun 'gods diensttwist' besloten bij te leg gen", zegt Speelman. athene/dpa - De Grieks-Or- thodoxe Kerk heeft de Griekse radio- en televisie- raad gevraagd de uitzending van Big Brother te verbie den. Volgens de synode, de hoogste kerkvergadering, kwetst de realitysoap „de waardigheid van mensen". Dat is in strijd met de grondwet, schrijven de bis schoppen in een brief aan de rtv-raad. Big Brother is eind september voor het eerst in Griekenland te zien. Het commerciële Atheense televisiestation Antenna zal het programma uitzenden. Cairo/anp - - Een Egyptische rechtbank heeft gisteren de jaar lijkse pelgrimstocht van joden naar het mausoleum van de be roemde rabbijn Yaacov Abou Hatzira verboden. De rituelen die de bedevaart omgeven, zijn volgens het vonnis van de recht bank in Alexandrië in strijd met de publieke moraal. De advocaat Mustafa Raslan, die al jaren tegen het religieuze fes tival strijdt, had een rechtszaak aangespannen tegen het minis terie van Cultuur, dat het graf monument in de Noord-Egypti sche stad Damanhour beheert. De joodse pelgrims „drinken al cohol, verkleden zich, begaan zondige daden en gedragen zich op een manier die in strijd is met islamitische tradities en de publieke moraal", citeert de re geringskrant al-Ahram uit het vonnis. De bedevaart, die rond de jaar wisseling wordt gehouden en waaraan joden uit de hele we reld deelnemen, staat al jaren ter discussie. In januari van dit jaar slaagden slechts weinig jo den erin de bedevaart mee te vieren. De autoriteiten weiger den uit veiligheidsoverwe 1( visa te verstrekken aan joi vanuit Israël naar Dam wilden reizen. Aan de in 1881 overledfn bijn Hatzira worden boe tuurlijke krachten to eg ven. Tijdens de bedeva; g hij naar de aarde afdalen 0 klachten en wensen van lovigen aan te horen. Z 5 naam 'de rabbijn op hi gende tapijt' dankt hij a legende die vertelt dat hij tapijt naar Palestina vIool een scheepskapitein had J gerd hem naar het b f land te vervoeren. De rechtbank verklaarde J( een decreet van de minis cultuur nietig, dat het j nument tot deel van het Q lijke en islamitische erfgc Egypte verklaart. Volge j vonnis vervalst het dec Egyptische geschiedenis, den hebben geen bijdraj verd aan het historische van het land, oordeelde c ter. Een woordvoerder Israëlische ambassade ii veroordeelde de rechterli1 spraak.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 14