LEIDE 'Studie moet breed blijven' in Leiden: de kip of het ei? I Topsport Het Leidse stadhuis: een verhaal vol rampspoed Rampenplan voor Bio Science Park VERRASSEND, www.autoheemskerk.com 'Verkeersouders' moeten wegen rond scholen veiliger maken Oud universiteitscomplex amper te beveiligen fXla REGIO 'Naturalis moet ethiek bewaken' hi /S uitgekeken ES op uw collega's leiden - Voor het Bio Science Park is een rampenplan in de maak. Dat heeft gisteravond in de raadscommissie economi sche zaken wethouder Schultz (WD) bekendgemaakt na vra gen van PvdA-raadslid Van der Veen. Schultz zei ervan uit te gaan dat er in heel Leiden 'geen veiliger plek is dan het Bio Sci ence Park'. „Op elk bedrijf zitten immers al zo veel vergunningen. De chloortrein die langs Leiden rijdt, is gevaarlijker." Maar ze wil zo veel mogelijk risi co uitsluiten. „Wat te doen bij voorbeeld als er een wolk bana- nenvliegjes ontsnapt? Misschien is dat geen ramp, gaan die vlieg jes wel dood zodra ze buiten zijn." De wethouder houdt er reke ning mee dat een concentratie van biotechnologische bedrijven zoals in het Bio Science Park een extra risicofactor zou kun nen vormen. Het onderzoeksin stituut TNO is bezig de eventue le gevaren in kaart te brengen. LIEFTINK VOUWWANDEN Vouwwanden van Lieftink zijn stijlvolle blikvangers en ideale buiten gevel-wanden. Ze "worden gemaakt van hoogwaardig aluminium of kunststof. Perfect maatwerk uit eigen fabriek. Met KOMO-keur als ijzersterke kwaliteitsgarantie. Tot ziens in de showroom. Showroom: Produktieweg 15-17 2404 CC Alphen a/d Rijn tel. 0172 43 26 21 www.lieftink.nl Openingstijden showroom: maandag t/m vrijdag van 8 30 tot 17.00 uur zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur OP ZOEK NAAR EEN VERTROUWDE OCCASION? EEN ZAAK VAN VERTROUWEN AUTGEIHilHÏISKERK L. (071) 531 08 11 R. (071) 331 28 66 ft - Alle basisscholen in de regio moeten op zijn ij één 'verkeersouder' krij- o at bleek gisteren tijdens n eenkomst op basisschool ia tje Pieterse, die was be- loor de verkeersveilig- i< gainsatie 3VO. Verkeer- :e 5 signaleren onveilige lu stoestanden rondom en dringen bij school- jjfcn aan op het geven van sles: veilig fietsen, ver- mteels, theorie. Verkeersou- ai n geen klaar-overs. s t bevorderen van de ver- iligheid voor kinderen :el wat organisaties ge- Naast 3VO zijn dat de iten in de Leidse regio zi emade), de provincie, de politie, OnderwijsAdvies (de vroegere schoolbegeleidings dienst) en wegbeheerders als Rijkswaterstaat en de water schappen. Zij hebben zich ver enigd in de Regionale Project groep Verkeersveiligheid (RPV). Het doel: verkeersveiligheid bij bestuurders en politici 'op de agenda' krijgen en bevorderen van de verkeersveiligheid op de 8.000 Zuid-Hollandse scholen. Een eerste resultaat heeft de RPV al bereikt Na ijverig lobby werk heeft zij ervoor gezorgd dat fietsers op alle rotondes in de Leidse regio voorrang hebben. 3VO-woordvoerder E. Schoon- derwoerd kondigde gisteren een campagne aan om verkeersou ders te werven. Een bekend probleem is dat veel ouders 's ochtends hun kinde ren met de auto naar school brengen. Politiek correct klagen hierover heeft weinig zin, von den veel deelnemers. „Je kunt beter erkennen dat er rondom scholen vaak te weinig ruimte is en dat we daar wat aan moeten doen", zei één van de aanwezi gen. „Ouders brengen hun kin deren met de auto naar school omdat ze naar hun werk moe ten. Dat is de realiteit. Roepen dat ze de kinderen op de fiets moeten brengen, is gewoon geen oplossing." De meeste scholen erkennen wel dat verkeerseducatie be langrijk is, maar toch doen ze er volgens 3VO veel te weinig aan. Scholen komen soms al nauwe lijks toe aan het geven van hun reguliere lessen en 3VO is maar één van de vele belangenorgani saties die aan ze trekken. leiden - Het Kamerlingh Onnes- complex aan de Steenschuur wordt binnenkort mogelijk per manent bewaakt. Bouwopzich- ter C. Audier overweegt bewa kers met honden in te zetten, nadat onbekenden enkele dagen geleden opnieuw vernielingen aanrichtten. De bouwopzichters troffen dins dagochtend een grote puinhoop aan in het kantoor waar de bouwplannen liggen. Er waren bussen pur-schuim op de vloer leeggespoten, alle zakjes met suiker en melk waren uitge strooid, en de vergadertafels met viltstiften beklad. Audier: „En hiernaast hebben ze gepro beerd een vuurtje te stoken met papieren." Ook hebben de van dalen geprobeerd de archiefkast open te breken, maar die bleek daarvoor te sterk. Deze vernieling staat niet op zichzelf. De archeologen, die op het naastgelegen opgravingster rein bezig zijn, hadden kort daarvoor ontdekt dat onverlaten uit één van de putten tegeltjes hadden gesloopt. Het Kamerlingh Onnes Labora torium zelf heeft nu voor de vierde keer in een jaar onge wenst bezoek gehad. Audier „Met de Kerst zaten hier veertig man binnen voor een bierfeest. De politie is toen met vijf hon den naar binnen gegaan om ze weg te jagen." Ook sluipen er daldozen binnen die op zoek zijn naar een slaapplaats. De situatie in het universiteits complex aan de Steenschuur is wat dat betreft niet gunstig, zegt Audier. Het grote complex staat leeg en oefent daardoor een gro te aantrekkingskracht uit op on genode gasten. Overal staan hekken en alle kapotte ramen zijn dichtgespijkerd, maar dan nog zijn er veel plaatsen waar iemand kan binnendringen. De inbraken en vernielingen be treffen vooral baldadigheid, maar ook dat kan veel schade aanrichten. „Als de bouwteke ningen weg zijn, kan het werk niet verder." Nu is het gebouw nog kaal van binnen, maar straks liggen er waardevolle bouwmaterialen opgeslagen. „Zodra hier gebouwd gaat wor den, houd ik mijn hart vast." Be waking door honden is het eni ge dat helpt, want hogere hek ken hebben niet echt veel zin. Er is een stalen plaat op de toe gangsdeur gezet, zegt Audier, maar: „Dan komen ze met een koevoet. Als ze echt naar binnen willen dan lukt dat altijd." irry Smith kijkt rug op de tijd in Harry Sloop euwe zoektocht ar randweg cterwoude everij de markt - De kooplieden van de het centrum laten het end publiek morgen gra- even van allerlei hapjes, typisch Hollandse lekker- js drop, kaas en haring tjes zijn er ook uitheemse als kiwi's, loempia's en pizza. Zo laten de ooplui zien wat er te i. De stichting Marktpro- biedt de hapjes de hele itis aan vanuit een 'keu- ihet Stadhuisplein. nak in enwijk Bij een inbraak in een g aan de Punterwerf in de ïlwijk is gisteren een vi- lera gestolen. De inbre- binnen door de voor in te wrikken. De in- gepleegd tussen 08.00 uur. Ihulpgroep - In Leiden komt er van- september een zelfhulp- oor mensen die iets wil- 1 in aan hun eetproble- )e deelnemers werken jegeleiding van twee rleensters aan zelfver- 'r n en acceptatie van het 1 chaam. De groep is be- roor mensen met Ano- Boulimia Nervosa, '^formatie: Anne-marie berg (06-11175314) of Leijndens (06-55861110) vrijdag 7 SEPTEMBER 2001 leiden- De permanente ten toonstelling van rijksmuseum Naturalis over biotechnologie moet meer gericht zijn op de ethische aspecten. Daarop heb ben gisteravond alle fracties in de raadseconomie aangedron gen bij museumdirecteur W. van der Weiden. Verder is er vooral enthousias me over de tentoonstelling, ook bij de grootste tegenstander van biotechnologie, Vlasveld van LWG/De Groenen. Zij toonde zich vooral ingenomen met het feit dat Greenpeace is vertegen woordigd in de 'stuurgroep' die meepraat over op de opzet van het project. Van der Weiden, die van drie ministeries zo'n drie miljoen gulden heeft gekregen voor de tentoonstelling, zei dat het hem vooral is te doen om indianen verhalen uit de wereld te helpen en onwetendheid te bestrijden. „Ten tijde van de mkz-crisis werd ik gebeld door een journa liste die dacht dat Herman de Stier niet ziek kon worden om dat hij is gemanipuleerd." Van der Weiden benadrukte dat hij ook geen propaganda wil be drijven met de tentoonstelling. Om zijn neutraliteit en onafhan kelijkheid te benadrukken, laat het museum zich niet sponso ren. Toch viel het voorbeeld dat de museumdirecteur gaf over de genetisch gemodificeerde zalm, een onderdeel van de tentoon stelling, niet in goede aarde. De technieken en de mogelijkheden worden wel uitgelegd maar Vlasveld van LWG/De Groenen miste net als de rest van de commissie de vraag of het nodig is om zalm te veranderen. „Na turalis laat de Zalmnorm los", grapte Snelders van D66. Van der Weiden zei dat hij de kritiek van de gemeenteraad zou bespreken met de stuurgroep en andere betrokkenen. Maar hij gaf ook aan dat van het accentu eren van ethische aspecten een ongewenste suggestie zou kun nen uitgaan. „Natuurlijk bren gen we de gevaren en de nade len van biotechnologie in beeld. Maar het eindoordeel moet toch vooral aan de bezoeker worden overgelaten en die stelt zich die vraag toch wel." Minister fluit universiteit niet terug Bestuur zegt desondanks toch 'een volwaardige opleiding bio logie' in stand te kunnen hou den. Ook de minister antwoordt de PvdA-kamerleden 'dat de op leiding zal blijven voldoen aan de verschillende maatschappe lijke verwachtingen." Ter Keurs en Meelis zeggen hem dat niet na. „Hoe denken de universiteit en de minister met zulke om vangrijke bezuinigingen een vol waardige opleiding in stand te kunnen houden?" Hermans' wens om alle takken van biologie te behouden, heeft te maken met het VN-verdrag Biologische Diversiteit, dat Ne derland ook heeft ondertekend. Hierin staat te lezen dat het niet genoeg is om de rijkdom aan planten- en diersoorten in de wereld te beschermen. Die rijk dom moet ook worden beschre ven en geanalyseerd. Nederland heeft zich verplicht hieraan mee te doen. Als sommige takken van biologie niet meer worden beoefend, voldoet Nederland niet meer aan de eisen van het VN-verdrag. Hoe de bezuinigingen op de fa culteit er precies gaan uitzien, is nog steeds niet bekend. Het fa culteitsbestuur heeft een com missie 'duurzaamheid en biodi versiteit' ingesteld, die moet on derzoeken of het wel verstandig is om alle kaarten op de levens wetenschappen te zetten. Vol gens Meelis en Ter Keurs speelt bij dit besluit mee dat de meeste biologiestudenten nauwelijks zijn geïnteresseerd in genomics, maar wel in ecologie- en milieu vraagstukken. Als die vakken niet meer worden gedoceerd, zou de faculteit wel eens een kwart van zijn studenten kun nen kwijtraken en daardoor ook veel inkomsten. door Wilfred Simons leiden - Alle takken van de studie biologie moeten voor Nederland behouden blijven. Dat zegt mi nister Hermans van OCW in ant woord op Kamervragen van PvdA'ers Hamers en Feenstra. Als de Universiteit Leiden op biologie wil bezuinigen, kan hij haar niet tegenhouden. Wel gaat Hermans met de zeven universiteiten die biologie-afdelingen hebben en met de Koninklijke Academie van Wetenschappen bekijken hoe er in ons land 'een brede en gevari eerde' biologie kan blijven. Alleen de muren staan er nog. Triest beeld van de laatste stadhuisbrand in 1929. Foto: gemeente Leiden door Herman Joustra leiden - De eerste nederzetting die wat voorstelde op de plek van het huidige Lei den, dateert voor zover na te gaan ergens uit de tiende eeuw. De eerste 'echte' bouwwer ken zijn van later datum. Voor het Graven steen bijvoorbeeld legden de Leidenaars rond 1100 de eerste steen. De Burcht stamt uit de tweede helft van die eeuw en de wij ding van de Pieterskerk vond in 1121 plaats. De eerste vermelding van het stadhuis, toch ook een ouwetje, dateert 'pas' uit 1350. Het is maar een van de vele weetjes uit het boekje 'Het Stadhuis van Leiden, waarvan bouwhistoricus Jan Dröge gistermiddag het eerste exemplaar overhandigde aan burge meester Postma. Die overhandiging, hoe kon het ook anders, vond plaats in het stadhuis zelf. Het bouw werk verdient die naam nu ook veel meer dan in het prilste begin. Nu wonen zo'n 120.000 mensen in de stad. In 1350 was Lei den qua omvang toch eigenlijk meer een dorp, met 4000 inwoners. Het eerste stadhuis was in 1381 alweer ver leden tijd. Een enorme stadsbrand maakte toen een vroegtijdig einde aan het bouw werk. Dat niet alleen. Een blok van twintig woonhuizen werd ook nog eens in de as ge legd. Maar omdat Leiden een tijd van grote wel vaart beleefde stond er binnen de kortste keren weer een spiksplinternieuw pand, dat almaar werd uitgebreid. Totdat in 1481, bij een conflict tussen Hoe ken en Kabeljauwen, een explosie volgde van buskruit dat beneden lag opgeslagen. De hal en een deel van het stadhuis stortten in. Bovendien kwamen dertig mensen om. De scherven moesten weer eens worden opgeveegd. Maar daarna ging het eeuwen lang goed. De stadsbestuurders lieten de ene na de andere verfraaiing aanbrengen. En toen was het weer raak: bij de kruitramp van 1807 raakte de zogenoemde topgevel dermate beschadigd dat afbraak daarvan noodzakelijk was. De laatste en meeste bekende ramp die het stadhuis trof, greep plaats in de nacht van 11 op 12 februari 1929: de stadhuisbrand die grote delen van het pand verwoestte, ook al omdat de vrieskou het voor de brandweer lieden extra moeilijk maakte om te blussen. De bekende foto van spuitgasten met ijspe gels in hun snorren ontbreekt dan ook niet in dit boekje, dat behalve de geschiedenis ook het interieur en exterieur uitgebreid be schrijft. Het stadhuis is dit weekeinde te bezichtigen tijdens de Open Monumentendagen. Het boekje is te koop bij de informatiebalie en kost vijftien gulden. De universiteit maakte in mei bekend dat zij elf miljoen gul den moet bezuinigen bij de Fa culteit der Wis- en Natuurwe tenschappen. Op een jaarbud get van 75 miljoen is dat een fiks bedrag. Een deel van die elf mil joen wordt opnieuw geïnves teerd in de versterking van de levenswetenschappen ('geno mics', de ontrafeling van de bouwstenen van het leven). De bezuiniging gaat ten koste van scheikunde en biologie. Vooral het Instituut voor Evolutionaire en Ecologische Wetenschappen (EEW) zou door de bezuinigin gen worden getroffen. Woordvoerders W. ter Keurs en E. Meelis van het EEW zeggen in een reactie dat zij 'verheugd' zijn over Hermans' besluit om met de universiteiten en de KNAW te gaan praten. Toch overheerst de teleurstelling. „Hermans stelt de situatie in Leiden rooskleuriger voor dan ze is", zeggen ze. „Hij vermeldt niet dat de biologie en de schei kunde als geheel bijna veertig procent van hun wetenschappe lijke staf kwijtraken en het EEW zelfs de helft." Het College van ie de Leidse regio zijn geen mplexen die aan natio- orbsporteisen voldoen, laat Uc p het internationale vlak. T ken dat binnen het Gro- e( ibeleid er voor Leiden s ogelijkheden liggen. 0( :r de bebouwing van er d Valkenburg een feit s daar de ruimte om een "r( lortcomplex te creëren. a ïoort ook een nieuwe 3] tot de mogelijkheden en ,eI t alleen één met een 5 ick-baan maar ook één 1 goede 400-meter baan. dergelijk omni-com- loet uitzien, is op zich niet zo'n probleem, in Haarlem staat iets dergelijks. Het Kenne- mer Sportcomplex, beter be kend als de Extranhal, is een sportaccommodatie waar het CIOS is gehuisvest en waar ook verenigingen gebruik van ma ken. Met de know-how vanuit Haarlem en de ideeën van de Leidse sportwereld en natuurlijk de financiële bijdrage van het ministerie moet het mogelijk zijn een dergelijk uniek complex te bouwen. Goedèmorgen, deze toekomst plannen zijn te lezen in Accom modaties De Bedding Voor Top sport en zijn opgeschreven door Jan Guldemond, voorzitter van de Gezamelijke Leidse Gymnas tiekverenigingen (GLG). Vorige week werd de notitie gepresen teerd in het maandelijkse sport- café. In de notitie levert de GLG een bijdrage aan de discussie Topsport in Leiden. Topsport in Leiden is volgens de GLG de kip of het ei principe. Waar moet het eerst voor wor den gezorgd? Een facilitair bed voor de topsporters of een hoogwaardige op (internatio nale wedstrijden gebaseerde ac commodatie? Het een is onlos makelijk met het ander verbon den, denkt de GLG. De organi satie vindt echter wèl dat er meer argumenten zijn om aan te nemen dat er eerst een goede accommodatie moet zijn. Zo heeft de Tumhal Leiden aan het Broekplein in de Merenwijk een aanzuigende werking. Dit komt omdat verenigingen uit de wijde omgeving metjbun talenten er komen trainen en dat heeft weer een positieve invloed op de tumsport in Leiden. Toch heeft de GLG ook kritiek op de Tumhal, dus op de ge meente. De hal is namelijk een voorbeeld van verkeerde zuinig heid: te smal waardoor er onvol doende met de veiligheid van turners rekening is gehouden. Daarom kunnen er geen natio nale wedstrijden worden geor ganiseerd. Met vijf meter extra erbij had de hal wel aan de eisen voldaan. Bovendien is de tribu ne met 400 zitplaatsen onge schikt voor topwedstrijden. Ge volg: de gymnastiekbond mijdt de Merenwijk als plek voor spraakmakende wedstrijden. Nog een voorbeeld: Volgens de De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt. is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 De Turnhal Leiden is volgens Jan Guldemond een voorbeeld van verkeerde zuinigheid. Foto: Henk Bouwman GLG is de atletiekbaan in de Leidse Hout - een prachtbaan - slechts één keer per jaar in het nieuws als de wedstrijden om de Gouden Spike er worden ge organiseerd. Dat komt omdat de baan niet voldoet aan nationale eisen. De bochten zijn te krap en er zijn maar zes banen in plaats van acht. Bovendien biedt he\ owienterrein te weinig ruimte voor de technische num mers. Maar het gaat niet alleen om de accommodatie. Volgens de GLG moet er ook organisatorisch veel veranderen. Zo vereist topsport professionalisering van het ka der waarbij andere zaken aan de orde komen dan alleen het op vrijwillige basis besturen van een vereniging. Dat vereist on dersteuning van gemeente en bedrijfsleven. Een groot aantal zaken moet worden opgepakt, vindt de GLG. Met name wethouder Alexander Pechtold van sport en groteste- denbeleid moet aan de slag. Een bezoekje aan staatssecretaris Margo Vliegenthart van Sport om haar warm te krijgen voor de Leidse ideeën, is daar één onderdeel van. Vliegenthart zeg de eerder de nationale sportwe reld al 450 miljoen gulden toe aan ondersteuning. Voorwaarde daarbij is wel dat de Leidse poli tiek eens uit haar schulp kruipt en zich eens duidelijk uitspreekt hoeveel geld zij wil uittrekken voor topsportbeleid in Leiden, concludeert de GLG. Eric-Jan Berendsen Morgen vindt u de baan die bij u past in

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 13