'Wel mogelijk te verdienen met site' „Kinderen zorgen voor heldere tv MEDIA Nova-journalisten aangehouden bij tunnel Joop Braakhekke niet welkom als gast bij AVRO L f Va Gladiatoren: geen idioten, maar helden 'Harmen Siezen beste nieuwslezer' Kok past niet in format tv-programma §v vV% GEKNIPT 'Ook dat nog!' herdenkt Sylvia Millecam Zivanovic niet verhoord door NIO Amerikaans worstelen terug op tv bij V8 Jetske van den Eisen: NCRV's nieuwe Willem Wever vrijdag 7 SEPTEMBER 200 Hilversum /anp - Harmen Sie zen wordt door 13 procent van de Nederlanders beschouwd als beste nieuwslezer. Op grote afstand wordt hij gevolgd door Henny Stoel (6 procent) en Jan de Hoop, Jeroen Pauw en Phi lip Frerücs (allen 5 procent). Dat heeft onderzoeksbureau Lagendijk op eigen initiatief onderzocht. Het instituut heeft achthon derd Nederlanders onder vraagd. Uit hetzelfde onder zoek komt naar voren dat het NOS Journaal en RTL Nieuws als de twee beste nieuwsrubrie ken van Nederland worden ge zien. Dat resultaat is opmerke lijk, omdat eind juni de NOS een eigen onderzoek publiceer de waaruit bleek dat het Jour naal als de meest betrouwbare nieuwsbron wordt bestempeld. Het verschil kan volgens de on derzoeker wellicht worden ver klaard door de onderzoeksme thode. Lagendijk vroeg niet naar de meest betrouwbare nieuwsbron van Nederland, maar vroeg een rapportcijfer te geven aan de diverse nieuwsru brieken. Als mensen op die wij ze worden ondervraagd, blijken ze niet zo veel verschil te zien in Journaal en RTL Nieuws. hilversum/mediaredactie - De forse bezuinigingen van PCM op zijn internetactiviteiten voor col lega-internetbedrijf Regio-i van drie regionale dagbladuitgeverij en, waartoe ook deze krant be hoort, komt niet als een verras sing. Toch is het volgens direc teur Harry de Wit van Regio-i wel degelijk mogelijk voor kranten uitgeverijen om geld te verdie nen met internetactiviteiten. De Wit ontkent niet dat het voor een krantenuitgever moeilijk is om geld te verdienen met inter net. „Nieuws en archief leveren niets op. Consumenten zijn niet bereid daarvoor te betalen. Dit is een gratis services." Het geld zit hem in zogeheten verticals, themasites over bijvoorbeeld automobilisme en wonen. Op dergelijke sites gaan commerci ële boodschappen en consu menteninformatie hand in hand. .Adverteerders hebben zo één op één contact met de con sument." Maar ook PCM zette verticals op. Waarom zou het Regio-i wel lukken deze sites winstgevend te maken? De Wit: „Regionale dag bladen hebben een zeer sterke relatie met adverteerders uit de regio, een marktsegment waarin PCM nooit heeft geïnvesteerd." Overigens beaamt De Wit dat Regio-i op sommige fronten met dezelfde problemen te maken heeft ais PCM. „Dagbladen zijn door hun kortcyclische proces weinig innovatief. Die 'waan van de dag' heeft volgens De Wit verkokering tot gevolg. Afdelin gen en afzonderlijke redacties zijn amper bereid tot onderlinge samenwerking. En juist die on derlinge samenwerking zou be langrijk voor internetactiviteiten zo belangrijk zijn. Maar ook hier ziet De Wit het positief in. „De regionale dagbladen hebben het voordeel dat ze te klein zijn voor het laken en te groot voor het servet; afdelingen en redacties móeten wel samenwerken." Volgens een onderzoek van de Nederlandse Dagblad Pers (NDP) eerder dit jaar gaven 35 aangesloten krantenconcerns in 2000 107,4 miljoen gulden uit aan hun elektronische edities. Tegenover deze kosten stond maar 17,9 miljoen aan opbreng sten, voornamelijk uit adverten ties. Reden voor bijvoorbeeld ook De Telegraaf om kritischer naar de internetactiviteiten te kijken. De uitgever kondigde onlangs aan te overwegen geld te vragen voor de toegang tot zijn websites. De Telegraaf, op het internet ac tief onder de naam Telegraaf-i weigerde vanochtend uitlatin gen te doen naar aanleiding van de berichtgeving over de bezui nigen bij PCM. Bij Wegener, uit gever van onder andere het Eindhovens Dagblad en het Bra bants Dagblad, was niemand voor commentaar bereikbaar. Hilversum /anp/rtr - De Franse politie heeft in de nacht van woensdag op donderdag twee medewerkers van actualiteiten programma Nova en een Neder landse fotograaf aangehouden. Ze bevonden zich op verboden terrein bij de Kanaaltunnel, waar ze negen Irakezen volgden. De journalisten hebben drie uur vastgezeten. Volgens Nova-verslaggever A Rooijakkers was het niet duide lijk dat ze zich op verboden ter rein bevonden. „We waren wel door een hek heen gegaan, maar daarachter was nog een weg en weer een hek." Toen er een be wakingsdienst opdaagde pro beerde de groep zich te ver schuilen in bosjes op het terrein. De Irakezen werden ook aange houden. Later bracht de politie hen terug naar het opvangkamp van het Rode Kruis in Sangatte. De journalisten kregen een pro ces-verbaal. Hun zaak wordt be handeld door de politierechter in Calais. „Er zijn veel journalisten op het terrein van de Kanaaltunnel", zegt een politiewoordvoerder. „Zê vergeten dat de terminal van de Eurotunnel privéterrein is en dat ze toestemming nodig hebben om het te betreden." Vluchtelingen proberen 's nachts via de tunnel naar Enge land te komen door zich te ver stoppen in vrachtwagens of trei nen. Tunnelexploitant Eurotun nel, die het kamp in Sangatte dicht wil hebben, zegt dat ze in de eerste helft van 2001 al 18.500 illegalen heeft tegenge houden die Engeland probeer den te bereiken. hilversum/gpd - Voormalig tv- kok Joop Braakhekke mag van de AVRO niet als gast verschijnen in het AVRO-programma Smaak van Angela Groothuizen. In het programma, dat voorheen Kwes tie van smaak heette, praten be kende Nederlanders over theater en cultuur. Groothuizen had de vroegere AVRO-kok uitgenodigd als hoofdgast, maar kort daarop kreeg Braakhekke telefonisch te horen dat hij toch niet welkom was. Als reden werd gegeven dat hij zich in het verleden kritisch had uitgelaten over de omroep. Toen zijn programma werd ge schrapt stak Braakhekke zijn te leurstelling daarover niet onder stoelen of banken. Braakhekke heeft meteen een boze brief ge schreven aan AVRO-program madirecteur Ad 's-Gravesande. Joop Braakhekke. Foto: GPD Daarin staat: 'Bij grote leiders hoort gezond denken en dat is groot denken. Helaas schijnt de ze beker gezonde jus aan u voorbij te gaan. Een kwestie van smaak misschien?'. Volgens de AVRO paste Braak hekke, die met zijn kookshow het theater in is gegaan, eenvou digweg niet in het format. Sporen Hoofd Cultuur en Amusement Wim Weijland: „We hebben in het voorjaar besloten dat onze hoofdgasten bekende Nederlan ders moeten zijn die echt hun sporen op de planken moeten hebben verdiend. Vorig seizoen zijn we nogal eens van die koers afgeweken, maar dit jaar wordt dat anders. En ik kan allerlei aardige dingen over Joop zeg gen, maar niet dat hij in die ca tegorie valt. Zo hebben we in het nieuwe sei zoen Simone Kleinsma, Acda en De Munnik, en actrice Ellen Vo gel. Joop hoort in dat rijtje niet thuis. Dat zullen we hem ook nog melden in een keurig brief je." Gladiatoren elke vrijdagavond op de buis. Foto: GPD ..De keuze om te acteren heb ik nooit bewust gemaakt. Op een of andere manier heb ik er ook best een hekel aan. Ik vind het oppervlakkig en oninteressant... Filmacteur Hugh Grant in Li- belle ...Je moet denken dat je geweldig bent in bed, uniek en de beste lover van de hele wereld. Als je die mentaliteit hebt, zit het wel goed met je liefdesspel... Filmactrice Lucy Liu in Cosmo politan ...De prettigste steden om te spe len zijn de studentensteden. Daar is elke generatie goed ver tegen woordigd. Acteur Gijs Scholten van Aschat in HP/De Tijd ..Als ge het karakter van een mens wilt leren kennen, moet ge La Kaandorp. Foto: Rob Hendriks hem macht geven- Abraham Lincoln geciteerd in HP/De Tijd ...Ik kan wel twee keer in de week op televisie komen, maar ik wil het niet meer... Oud-WD-leider Hans Wiegel in Elsevier ...In Friesland en Groningen be grijpen ze mijn humor. In het zuiden zijn ze veel moeilijker aan het lachen te maken. En in België zijn ze zelfs doodstil, dat was wel even wennen... Cabaretière Brigitte Kaandorp in Elsevier ...Ik hecht aan een belangstel lend publiek, mensen die zijn gekomen om een vraag te stellen en niet om hun jurk te laten zien... Schrijfster Helga Ruebsamen in Elsevier ...Waarom krijgen we geen in troductiekorting op de euro?... Terzijde in Vrij Nederland ...Ik denk dat we nu nog niet half beseffen hoe erg dit is. Straks komt het WK er aan en dan zijn wij sparringpartner van landen die wel gaan... Voetballer Philip Cocu in Nieu we Revu ...Een face-lift beperkt je expres sie. In Amerika zie je overal die zelfde verbaasde gezichts uit drukking... Actrice Renée Soutendijk in Beau Monde ...Ik heb mijn looks gebaseerd opAsspoester, Moederde Gans en de plaatselijke prostituee... Zangeres Dolly Parton geci teerd in Beau Monde ...Geluk is mijn kleinzoon op een skelter.. Voetbaltrainer Foppe de Haan in Plus door Monique Brandt Amsterdam - De één beschouwt het als volstrekt idiote nepperij, de ander ziet het als topsport. Pro wrestling, het met name in de Verenigde Staten, Mexico en Japan razend populaire vermaak waarbij twee of meer tot leven gewekte anabolen steroïden- bundels elkaar in of tussen de touwen van de ring door keilen, is in Nederland nooit echt van de grond gekomen. De wedstrij den van de World Wrestling Fe deration die Sky Channel in de jaren tachtig op het scherm bracht, konden in ieder geval niet rekenen op overstelpende kijkersaantallen al blijkt de toen malige worstelster Hulk Hogan nog steeds bij veel mensen een belletje te doen rinkelen. Sport 7 en RTL 5 deden later eveneens pogingen het vrij wor stelen hier populair te maken. De Nederlandse kijkers bleken echter nog immer te nuchter voor de vooraf geheel uitgestip pelde schijngevechten tussen deze moderne gladiatoren. Ze brullen als berggorilla's, smij ten met stoelen of met de scheidsrechter, dragen namen als The Undertaker, The Rock, Too Cool of Legion of Doom en koesteren een dodelijke, door een team geroutineerde tekst schrijvers tot in detail bedachte wrok jegens hun tegenstanders. De verhaaltjes zijn simpel en draaien altijd om de strijd tus sen held en schurk. Sinds kort kunnen \ye de acrobatische ver richtingen van deze angstaanja gende kleerkasten elke vrijdag volgen via V8. Voor de Amster dammers Mickel Tilburg, Peter Schaar en Herman Broers is de uitzending zo'n beetje het hoog tepunt van de week. Het drietal is al jaren actief in Superstars, de Nederlandse worstelfanclub. Want al zal het vrij worstelen hier nooit een massapubliek be koren, het enthousiasme van de echte fans is er niet minder om. Verkoper Zo'n vijfden jaar geleden richtte Schaar, in het dagelijks leven in koper bij een groot bedrijf, de club op. Inmiddels heeft politiek adviseur Tilburg de voorzitters hamer overgenomen. Broers, ef fectenhandelaar, verzorgt de uitgebreide website van de fan club (www.superstars-online.nl) die, zo schat hij, in totaal zo'n duizend leden telt. v Volgens dit drietal is het vrij worstelen de ultieme vorm van entertain ment. ,E Tilburg: „Het worste len is in de eerste plaats theater. Aan de andere kant moet je wel echt een atleet zijn om het in die ring te redden. Het zijn een soort van stuntmannen. In Amerika, maar vooral ook in Mexico zijn die worstelaars ware 3 'celebreties'.De World V\ Federation (WWF) vaart dit in scène gezette heldn De merchandise, video) en tv-rechten worden honderd landen verkol steevast uitverkochte z strijden leveren de in beursgenoteerde ondeifec miljoenen dollars op. E^v> het mis te gaan toen Tec de concurrerende WC richtte en tegelijkertijd ei aantal sterren van dt t overnam. Maar vanweg' riante salarissen die Tui jg taalde, ging het al snel f ia zijn 'hobby'. De tekstsi' van de WCW grepen staande animositeit tu worstelaars uit de verse ri 'huizen' aan om een ni 3( lesomvattend verhaal tee pen. Nu draait het allen |j de zogenaamde vete tu. WWF en de Alliance, 15 menwerkingsverband va [J en ECW, die erop is ge bi WWF uit te bannen. De ti te vete sloeg aan: het w I1" is populairder dan ooit. Hier snappen de meest sen de lol niet van iets echt is. Als ik met iema de film Titanic zit te kijk toch ook niet zeuren da echt allemaal verdrinken 1 World Wrestling Federate elke vrijdag om 21.if hilversum/anp - De KRO begint zondagavond met een nieuwe reeks van het populaire consu mentenprogramma Ook dat nog! Het dertiende seizoen vangt aan met een In Memori- am voor Sylvia Millecam, die re cent op 45-jarige leeftijd stierf. De comedienne dankte haar grote populariteit deels aan het programma. Haai" bijdragen staan velen in het geheugen ge grift. De plaats van Millecam wordt ingenomen door een per week wisselend panellid. Nieuw onderdeel is de rubriek van de Haagse cabaretier Sjaak WBral, Een zaak voor Sjaak. De eerste uitzending van het nieuwe seizoen is zondag om 20.55 uur via Nederland 1. Hilversum - De Bosnisch-Ser- visch generaal Zivanovic en een aantal andere hoofdrolspelers in de val van de moslimenclave Screbrenica zijn niet verhoord door het Nederlands Instituut voor Oorlogsdocumentatie (NIOD). Dat onthult Zembla vanavond. Opmerkelijk, want het NIOD stelde haar onderzoek naar de gebeurtenissen een aantal keren uit, omdat zij eerst met Servi sche betrokkenen wilde praten. Het instituut wi nog niet reage ren op de stelling van Zembla. Generaal Oric verklaart in de uitzending: „Er is bij mij geen enkele vertegenwoordiger ge weest van de Nederlandse rege ring die mij heeft gevraagd wat er is gebeurd en hoe het is ge gaan." Generaal Krstic, onlangs veroordeeld door het Joegosla- vië-tribunaal tot 46 jaar gevan genis, laat via zijn advocaat we ten niet te zijn benaderd door het NIOD. In het actualiteitenprogramma wordt Zivanovic bestookt door de aanklager van het Joegosla- viëtribunaal M. Harmon, de Bosnisch parlementariër Malkic en de advocaat van Krstic. Zem bla confronteert Zivanovic met beelden, die zijn uitspraken op alle fronten tegenspreken en probeert de voormalig generaal hiermee tevergeefs uit de tent te lokken. „Het was de bedoeling om de Moslim-enclaves te scheiden en niet om te executeren. Ik wilde er absoluut niet naar toe, dat kan mijn broer beamen." Zembla toont direct hierop beelden van een vrij rondlopen de breedlachende, opgewekte Zivanovic in Srebrenica. „Moest ik dan huilen? Het is een beken de stad voor mij, ik heb k het gymnasium gezeten hij als verklaring. Ook hc oud-generaal vol niet ve woordelijk te zijn voor dfoi ties van 7000 Moslims, o hij op dat moment al uit was. Zembla weerlegt dil documenten in beeld te gen, die zijn onderteken! Zivanovic. Volgens de advocaat van probeert Zivanovic zich pleiten over de rug van z ent. De oud-generaal zei n van overtuigd dat het Joe viëtribunaal hem zoekt, ger Harmon ontkent noc vestigt dit. Wel vindt hij vanovic een 'creatieve gefck heeft, waarmee hij zijn e 0 waarheid heeft verzonne jj! Zembla: Generaal van St ca, VARAJNPS, Nederlan ji 21.10 uur. door Jeroen Keijzer Twee populaire jeugdprogram ma's beginnen deze maand aan hun nieuwe seizoen: Buya en Willem Wever. Presentarice van de twee NCRV-series is Jetske van den Eisen. „Kinderen durven ten minste nog ongegeneerde vra gen te stellen." Hilversum - Naast Willem Wever en Buya heeft Van den Eisen ook nog in het team van Klok huis gezeten, en heeft ze de pro ductie verzorgd van AVRO's Droomshow. Wat heeft ze met kinderen? „Op het moment dat je voor een aantal kinderpro gramma's hebt gewerkt, stelt ie dereen die vraag", lacht ze. „Ik ben benieuwd of het andersom ook zo is. Dat als ik een 'volwas sen' programma zou presente ren iedereen dan zou vragen wat ik met volwassenen heb." De presentatrice ziet in beide programma's een grote uitda ging. „Zowel bij Buya als Willem Wever is het zaak om de infor matie zo helder mogelijk over te brengen. Als we bijvoorbeeld met Willem Wever op pad gaan met een vraag komen we vaak bij een deskundige terecht. Die kan in zijn vakjargon heel goed uitleggen wat het antwoord op de vraag is. Maar dat zijn vaak woorden en termen die de kin deren niet begrijpen. We moe ten dus op zoek naar een simpe le uitleg voor iets ingewikkelds. En dat is het leuke: hoe breng je iets moeilijks begrijpelijk over?" Van den Eisen denkt dat volwas senen regelmatig met hun kroost naar Willem Wever kij ken. „Want vaak begrijpen ou deren de uitleg in 'volwassen' programma's ook niet helemaal. En volwassenen zijn sneller ge neigd om vragen niet te stellen, omdat ze dan dom zouden overkomen. Een kind heeft die angst niet en vraagt ongege neerd door. Daardoor krijg je heel verrassende en heldere te levisie." Willem Wever trapt op 29 sep tember weer af. Van den Eisen kijkt tevreden terug op de eerste opnames. „Ik moest in het be gin nog wel even mijn draai vin den, omdat je toch in een pro gramma stapt wat al langer be staat. Maar naarmate de opna mes vorderden vond ik steeds meer de toon die bij mij past." Schaduw Hing de schaduw van Jochem 'Mister Willem Wever' van Gel der niet als een schaduw over haar heen? „Nee, want ik doe het gewoon op mijn eigen ma nier. Het voordeel is dat ik de eerste vrouwelijke Willem Wever ben. Ik kan dus nooit een twee de Jochem worden, want hij is een man en ik ben een vrouw. Alleen al daarom heb ik vrij spel." Bij het opnemen van de ver schillende filmpjes zorgden de kinderen wederom voor verras sende momenten. „Het viel me op hoe gemakkelijk de meesten omgingen met de camera. De kids waren helemaal zichzelf, ondanks dat er tien wildvreem de mensen met apparatuur om ze heen stonden. Het is ook grappig om te zien dat kinderen op heel andere dingen kunnen letten dan ouderen. Als je als volwassene bijvoorbeeld vol be wondering voor een kunstwerk staat, kan een kind zeggen: 'je hebt twee verschillende sokken aan'. Snap je? Wat voor ons een futiliteit is, kan in de belevings wereld van een kind een stuk in teressanter zijn." Verliefdheid Het lifestyleprogramma Buya (afgeleid van Shibuya, een hip pe, trendy wijk in Tokio) richt zich op tien- tot twaalfjarigen en gaat morgen zijn tweede seizoen in. Eén van de vaste onderdelen is Hartenjagen, waarbij de pre sentatrice bij basisscholen op bezoek gaat en met de kinderen praat over verliefdheid. Het is één van haar favoriete onderde len. „Het valt me op hoe enthousiast en open de kinderen zijn. Het maakt niet uit dat ze me nauwe lijks kennen, ze stortten gelijk hun hart bij me uit. Dat ze bij voorbeeld al heel lang verliefd zijn op die en die. Ik vind dat geweldig, bij deze gesprekken Presentatrice Jetske van der Elzen. Foto: Ton Kastermans smelt mijn hart. Daar doe ik het allemaal voor." Over de toekomst denkt ze nog niet veel na. „Ik zit nu lekker bij Buya en Willem Wever. Het zijn toevallig kinderprogramma's, maar dat komt puur doordat de manier van televisiemaken mij erg aanspreekt. Of ik ooit eens in de 'volwassen' wereld be land? Kijk, ik ontwikkel me en word ook ouder. Mijn voorkeur of nieuwsgierigheid zal in de loop der jaren naar andere dingen verschuiven en dan kom je au tomatisch bij andere ma's terecht." Buya, vanaf morgen, 3, NCRV, 17.00 uur. ver is vanaf 29 septemh zaterdag om 19.00 uur rei t Nederland 1. L

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 10