BClirsindcX duikt Verver burgemeester Voorschoten onder 500 punten Alcoholverbod in omgeving hervormde kerk Woubrugge PCM bezuinigt fors op internet Staartjes Academy Award Frits van Oostrom wordt 'universiteitshoogleraar' Vooroorlogse badpakkenparade Vliegtuigstoelen te dicht op elkaar Nummerherkenning leidt politie naar Leidse bommelder Leidsch Dagblad strijd tegen aatste dictator Europa jerlanders gelukkiger ooit isumenten talen herstel i economie artjes. Foto: Kippa - Aart Staartjes Carrière Award 2001 wegens zijn verdien- Nederlandse kinder- De jury heeft hem de omdat hij zowel het scherm een onderscheidende rol Dat maakte Ed ms iterloo gisteren in Bus namens de jury Awards, neemt dit jaar afscheid Nederlandse televisie, intocht van Sinterklaas. g heeft hij de intocht op ..eel eigen wijze versla- carrièreprijs wordt sa- et de andere Academy n op 20 september uitge- voor programma's als J. IV; m voorheen de Kinder- 3e {Sesamstraat en de Stra- op Zee Show, was e ook verantwoordelijk Ri e oprichting van het s Collectief met onder Willem Wilmink, Hans 2g3' yn en Ries Moonen. 4 lederlandse Academy zijn een directe afgelei de Amerikaanse Emmy waarbij programmama- zestien categorieën de Ru: levisieprogramma's uit- De NPS lijkt met acht ties dit jaar de grootste naar te worden. j sport in i len: de kip iet ei? in u ekend van irschoten: er voor minder z erne voor J ste keer zt chijnwerpers Roux i inen jong is, heeft p; tranen zonder zf riet, als men oud is Ei riet zonder tranen onbestendig ■l6° dl®) wj-7 NR. 42715 LOSSE NUMMERS 2,25/€1,02 ZATERDAG 2,751,25 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad vrijdag 7 SEPTEMBER 2001 De gróótste selectie kantoormeubelen 2000 m2 SHOWROOM! -^^Cieba Kmtoormeubelen Gemeenteraadsleden tevreden met benoeming Negatieve stemming heerst wereldwijd amsterdam/gpd - De meeste Eu ropese effectenbeurzen hebben vanmorgen hun koersen weer verder zien dalen, na wereldwijde verliezen gisteren. De Amster damse AEX dook na opening in de min en verloor in één uur han del twee procent. Daarmee kwam de index op 490 punten terecht. Gisteren kwam de beurs voor het eerst sinds begin 1999 al even onder de 500 puntengrens. In de loop van de ochtend kwa men er ook kopers in de markt zodat de index rond elf uur op 495 stond. Ruim de helft van de 25 hoofdfondsen stond op dat ogenblik in de min. Ahold, Ko ninklijke Olie en VNU werden minder waard. KPNQwest kreeg flinke klappen. De belangrijkste beursgraadme- ter heeft sinds het record van 4 september vorig jaar al zo'n der tig procent ingeleverd. Het ne gatieve sentiment blijft de aan delenmarkt volgens handelaren de komende tijd parten spelen. Optimistische geluiden over de Nederlandse economie van pre sident Wellink van De Neder- landsche Bank hadden gisteren weinig invloed op de handel aan het Damrak. Wellink verkondig de dat de Nederlandse econo mie zich snel aan het herstellen is en de dip binnen enkele maanden te boven zal zijn. Van groter gewicht voor de koersontwikkeling was echter de aanhoudende reeks van slecht nieuws uit de VS, waar de Dow Jones gisteren voor de vijfde dag op rij daalde en ook de techno- logiebeurs Nasdaq drie procent verloor. Vooral de technologiesector blijft slecht presteren. In de schaduw van de AEX waren gis teren de grootste negatieve uit schieters te vinden bij de Mid- Kap-fondsen, Het in staat van faillissement verkerende Toolex zakte 91 procent, Pharming le verde 39 procent in, KPNQwest 24 procent, UPC 13 procent en beursbedrijf AOT ruim 19 pro cent. Alle andere belangrijke Europe se en Aziatische beurzen zagen de koersen vanmorgen ook ver der teruglopen, na eerdere ver liezen gisteren. Parijs verloor gisteren twee procent en Lon den 2,1 procent en vanmorgen nog eens 0,8 procent. Analisten en bankiers houden er rekening mee dat de AEX de ko mende maanden nog fors zal dalen; sommigen voorspellen zelfs een bodem van 350. Vrij al gemeen wordt binnen uiterlijk een jaar een herstel van de op gaande trend verwacht. door Ewout van der Dussen woubrugge - Geen alcohol meer voor jeugd die zich op houdt in de omgeving van de hervormde kerk aan de Comrie- kade in Woubrugge. Deze maat regel voert het gemeentebestuur van Jacobswoude in, omdat een groep jongeren in de leeftijd van 16 tot 25 jaar deze plek be schouwt als 'een soort hangplek waar alles mag en kan'. Volgens burgemeester Van Beek misdraagt de groep, die daar aan het begin van de zomerva kantie is neergestreken, zich zo dat hem niets anders rest dan dit alcoholverbod in te stellen. „De politie constateerde vele malen dat er van overmatig drankgebruik - drankmisbruik (advertentie) Vandaag bij uw dagblad een commerciële bijlage van MG Rover. Hoofdredacties willen sites behouden hilversum/anp/mediaredactie - Uitgeversconcern PCM gaat fors bezuinigen op zijn internetacti viteiten. De bezuinigingen gel den zowel krantensites van NRC Handelsblad, Volkskrant, Alge meen Dagblad en Parool als an dere onderdelen van PCM. Dit zijn onder andere de consu mentensite Consuweb, de reis site Bekpek en de site En.nl. De raad van bestuur van uitge verij PCM maakte gisteren be kend dat de websites van de kranten een meer 'teletekst-ach- tige toepassing' moeten gaan krijgen. Het bedrijfsonderdeel PCM Interactieve Media (PIM) wordt mogelijk opgeheven. De hoofdredacties van de dagbla den leggen zich niet neer bij het besluit van de raad van bestuur om de internetedities drastisch in te krimpen. In een reactie la ten zij weten dat 'een elektroni sche editie tegenwoordig bij een moderne krant hoort'. „Wij kunnen ons niet permitte ren om zoveel geld aan internet te besteden", zei Ben Knapen, lid van de raad van bestuur van PCM vanmorgen in de Volks krant. PCM besteedt jaarlijks ongeveer dertig miljoen gulden aan internet. Daar staan nauwe lijks inkomsten aan advertenties tegenover. „Ik begrijp dat de directie wil dat de uitgaven en de inkom sten dichter bij elkaar komen te liggen", aldus adjunct-hoofdre dacteur Peter de Jonge van het Algemeen Dagblad, „maar stop pen met internet is geen optie. Ik vind dat met name het Alge meen Dagblad al heeft laten Overstap van Leiden naar Utrecht prijs') en in 1998 de AKO-litera- tuurprijs, voor het boek 'Maer- lants Wereld'. „Ik heb in Leiden twintig fantastische jaren ge had", zegt hij. „Maar met men selijkerwijs nog eens twintig ja ren voor de boeg, heb ik behoef te aan een nieuwe omgeving." Van Oostrom blijft wel in Leiden wonen. In een reactie zegt het College van Bestuur van de Universiteit Leiden het besluit van Van Oostrom te respecteren en te er kennen dat 'veertig jaar hoogle raarschap op dezelfde plek wel licht wat veel van het goede zou zijn'. Het overlegt over een ma nier waarop hij 'ook een verbin tenis met Leiden zou kunnen behouden'. Van Oostrom gaat in Utrecht een grote literatuurgeschiedenis van het Middelnederlands schrijven. (advertentie) door Wilfred Simons leiden - De Leidse hoogleraar Nederlandse letterkunde Frits van Oostrom (48) vennilt de Universiteit Leiden voor Utrecht. Hij wordt daar 'univer siteitshoogleraar', wat betekent dat hij de absolute vrijheid krijgt om te doceren en te onderzoe ken wat hij maar wil. Ook hoeft hij geen bestuurlijke taken op zich te nemen. Het begrip 'uni versiteitsprofessor' is afkomstig uit de Verenigde Staten en geldt als het allerhoogste dat een we tenschappelijk onderzoeker kan bereiken. Van Oostrom is de eerste universiteitsprofessor in Utrecht. Zijn benoeming gaat op 1 januari in. Van Oostrom is sinds 1982 aan de Universiteit Leiden verbon den. In 1995 won hij de Spino- zaprijs (de 'Nederlandse Nobel- Voorschoten - Wilma Verver- Aartsen (WD) wordt per 1 okto ber de nieuwe burgemeester van Voorschoten. Het ministerie van binnenlandse zaken heeft dat gisteren bekendgemaakt. Verver (43) is nu wethouder in Harderwijk. Ze beheert er onder meer de portefeuilles sport, mi lieu, stadsbeheer en verkeer. Het gemeentebestuur van Voor schoten is blij met haar benoe ming. De gemeente heeft na maanden eindelijk weer een compleet college. Verver zal maandag een eerste ontmoeting hebben met het ge meentebestuur. De aanstaande burgemeester van Voorschoten is getrouwd en heeft twee stude rende kinderen. Verver maakt sinds 1990 deel uit van de ge meenteraad van Harderwijk. Ze werd in 1991 fractievoorzitter van de WD. Drie jaar geleden werd ze wethouder. Verfrissend' is het woord dat veelvuldig valt als politici in Voorschoten naar hun mening wordt gevraagd over de benoe ming van Wilma Verver. „Plezie rig dat het rond is, aanvankelijk leek het er op dat het wat langer zou gaan duren", zegt PvdA- wethouder Wim Carabain. Hij kent Verver niet persoonlijk. „Ik vind het leuk dat het een vrouw geworden is. In een college met louter mannen en een mannelij ke gemeentesecretaris is dat ver frissend. Bovendien is ze van mijn leeftijd. Dat lijkt me goed voor de uitstraling van het colle ge. Ik ben 40 en de jongste in een college van vijftigplussers." Zijn partijgenoot Claudia Reg- oor (fractievoorzitter) was lid van de vertrouwenscommissie: „De voorkeur van de commissie is gevolgd. Iemand die op een relatief jonge leeftijd al zoveel in haar mars heeft, belooft veel goeds." WD-fractievoorzitter Saskia Holland is ook tevreden. „Zij was de unanieme keus van de vertrouwenscommissie. Ik denk dat zij ook in regionaal verband een stimulerende rol kan spelen. In Harderwijk heeft zij dat al laten zien." Loco-burgemeester Peter Ver schoor (WD) is blij dat het col lege binnenkort weer compleet is. „We krijgen de begrotingscy clus en het programma voor 2002. Het is goed dat de burge meester daarbij van meet af aan betrokken is." Pagina Leidse regio: Opvolgster Cannegieter 'zeker geen kuddedier1 dus - sprake was", zei de burge meester in zijn toelichting gis teravond in de raadscommissie algemeen bestuur. „Daarom is in overleg met de politie mei onmiddellijke ingang verboden om in het gebied, dat wordt om sloten door de Comriekade, de provinciale weg, een deel van de Bateweg, de Kerkstraat en de Schoolstraat op de openbare weg alcoholhoudende dranken te nuttigen." Het gaat volgens de politie om overlast van zo'n twintig jonge ren die tot diep in de nacht luid ruchtig zijn en 'onwelvoeglijke taal' gebruiken tegen passanten en omwonenden. Van Beek geeft toe dat hij dit dwangmiddel, dat na publicatie meteen van kracht is, laat inzet. „De zomer is bijna om en de scholen zijn weer begonnen. Het is nu misschien wat minder effectief, maar beter laat dan nooit. Het is zeker een waar schuwing voor volgend jaar." zien dat je met internet geld kunt verdienen. De bezuinigingen zijn ingegeven door de verslechterende inko menspositie van PCM. Het con cern zag vorig zijn nettowinst dalen van 75 miljoen gulden in 1999 naar 56,4 miljoen. Topman C. Smaling kondigde in maart van dit jaar al een reorganisatie aan. Toen werd nog gesproken over het schrappen van ruim honderd banen en een jaarlijkse besparing van 40 miljoen. Alle Nederlandse kranten kampen momenteel met dalende opla ges en teruglopende adverten tie-inkomsten. Pagina Media 'Geld verdienen met internet wel mogelijk' haarlem - Het jaartal op de foto linksboven vormt het onomstotelijk bewijs: de bikini is niet uitgevonden in 1946, zoals wel wordt gedacht, maar tien jaar eerder, in 1936. In de (na)zomertentoonstelling 'Bathing Beauties', die het Spaamestad Fotoarchief in Haarlem brengt tot en met 28 oktober, kan worden genoten van vooroorlogs strandplezier in de vorm van originele foto's en afbeeldingen uit het weekblad Het Leven. Tussen 1911 en 1941 bracht dit 'Algemeen Geïllustreerd Weekblad' elke zomer een speciaal badnummer uit. Midden in de komkommertijd bezorgde deze befaamde uitgave het blad de grootste oplage van het jaar dankzij de beelden van zonnende badgasten en charmante meisjes in de nieuwste badkledij. Foto's: Spaamestad Fotoarchief londen/anp - De stoelen in pas sagiersvliegtuigen staan veel te dicht op elkaar. Om de veilig heid te vergroten moet er zeker 7,5 centimeter meer ruimte tus sen de stoelen komen. Om de overwegend steeds langere reizi gers tegemoet te komen zou de afstand zelfs met ruim 25 centi meter moeten worden vergroot. Vooral bij chartervluchten en bij zogeheten budget-luchtvaart- maatschappijen is de onderlinge afstand vaalt te gering. Dat meldt het Britse dagblad The Times vandaag op basis van een rapport van luchtvaartdes kundigen. Als de aanbevelingen van de commissie worden over genomen zouden luchtvaart maatschappijen zo'n honderd stoelen uit een toestel moeten verwijderen, aldus de krant. Britse luchtvaartmaatschappijen denken dat de ticketprijs dan met zo'n 35 procent omhoog moet. Volgens de experts is de afstand tussen stoelen vaak te gering om een voorovergebogen houding te kunnen aannemen in geval van nood. Bij brand is het bo vendien moeilijk het toestel snel te kunnen verlaten. Een niet na der genoemde luchtvaartmaat schappij denkt meer dan 530 miljoen gulden kwijt te zijn als de voorstellen worden aangeno men door de Britse luchtvaart autoriteiten. De huidige minimale afstand tussen vliegtuigstoelen is 65 Wilma Verver-Aartsen was de unanieme keus van de vertrou wenscommissie in Voorschoten. Foto: Ruben Schipper Alphen eens met jeugdgevangenis alphen aan den rijn - Alphen aan den Rijn krijgt na 2003 mo gelijk een jeugdgevangenis. Burgemeester en wethouders van Alphen staan positief te genover het plan van justitie om op de plaats van het Al- phense asielzoekerscentrum Getaneh Tessema zo'n inrich ting te bouwen. De jeugdinrich ting met 120 cellen zou na de sluiting van het asielzoekers centrum moeten worden ge bouwd. Het asielzoekerscen trum bevindt zich op het ter rein van penitentiaire inrichting De Geniepoort. KPN zet mes in organisatie den haag - KPN gaat aan bou wer Volker Wessel Stevin het onderdeel dat netwerken ont werpt, bouwt en beheert verko pen. De twee partijen doen geen uitspraken over de prijs. Verder gaat KPN in België gron dig reorganiseren bij haar on derdeel KPN Belgium. Er ver dwijnen 139 banen. In Azië is KPN druk doende haar belang van 22,3 procent in het Indone sische telecombedrijf PT Tel- komsel te verkopen. Huygensprijs voor Louis Ferron haarlem - Louis Ferron heeft de Constantijn Huygensprijs 2001 gewonnen. De jury prijst de 'compromisloze eigenzin nigheid' en de 'onmodieuze te gendraadsheid' in het oeuvre van de in Haarlem wonende schrijver. De prijs, die op 14 de cember in Den Haag wordt uit gereikt, omvat een bedrag van 20.000 gulden. Eerdere win naars van de Huygensprijs, op de PC Hooftprijs na de belang rijkste in de Nederlandse lette ren, was onder anderen Char lotte Mutsaers. (advertentie) centimeter. De breedte van de stoelen is niet in regels vastge steld. De experts vinden dat de breedte minimaal 48,5 centime ter moet zijn. Sommige maat schappijen hebben nu stoelen die zo'n decimeter smaller zijn. leiden - Een 44-jarige Leidenaar heeft de politie vannacht op een nogal onhandige manier bedreigd. De man belde even voor mid dernacht naar de meldkamer van de politie met de mededeling dat een paar uur later een bom zou ontploffen op het wijkbureau aan de Pelmolen in de Merenwijk. De man had echter vergeten om zijn nummermelder uit te zetten. Bovendien was hij een goede bekende van de politie, zodat agenten hem buitengewoon snel op het spoor waren. Even voor enen arresteerden ze hem in zijn woning. Voor de zekerheid doorzocht de politie het bureau aan de Pelmo len, maar er is geen verdacht pakket aangetroffen. Wat de drijfveren van de man zijn geweest, is nog niet bekend. Ja, ik word abonnee Naam Straat Postcode Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling Z kwartaalabonnement automatische betaling en ontvang de krant eerst 2 wekem M .V A n^, (i.vm contrcte nateztxijng) Bij machtiging tot automatische betaling 16,93 (fl 37.30) krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met 48,53 (fl 106.96' jackpot cadeau betaling per acceptgiro 48,99 <fl. 107.95) b< automats^» twomg s min Handtekening: nk-yontfimar 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl jl.-

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1