Shell pakt concurrentie aan Historische kerkklok Ter Aar verdwenen 'Bona' nog niet van rector De Rooij af BelCompany Leidsch Dagblad I Hl 399- Ben' Toekomst van apencentrum loopt gevaar De Grave bezoekt Rode Baretten Voorhouter rijdt vangrail A12 aan gort Tunnelonderdelen van HSL alsnog over de weg Laatste kans racismetop Zuid-Afrika LAATSTE WEEK Leidsch Dagblad nr. 42714 losse nummers 2,25 1,02 zaterdag 2,75 1,25 Leidsch donderdag 6 september 2001 OPGERICHT 1 MAART 1860 óm hoofd I te houden ■rliefde minister oet weg van ndskanselier Dagblad 071-5128030 Benzine bij onbemande pompstations dubbeltje goedkoper ethouders rwijderen ■gaal plakwerk tlek van mmissaris Zoeterwoude rslaafd aan irk op de srenambulance ■ben dag bij I ;ionale numei den haag/gpd - Shell gaat de concurrentie op de benzinemarkt verscherpen met de opening van onbemande pompstations. Dochterbedrijf Tinq van de oliereus heeft al twee stations omgebouwd waar een li ter autobrandstof een dubbeltje goedko per is. Dit jaar moeten nog tientallen Tinq- stations in ons land geopend worden. Tinq werkt volgens hetzelfde principe als concurrent Tango. De stations zijn onbe mand, je kunt er geen zegeltjes sparen en er is geen winkel. Door al deze kostenver hogende gemaksdiensten te schrappen kan de prijs van een liter autobrandstof flink omlaag. De benzine komt van de Shell-raffinaderijen en is van de zogehe ten handelskwaliteit. Shell verkoopt deze benzine ook aan de witte-pompen. De twee vestigingen in Zaltbommel (Gel derland) en Boekei (Noord-Brabant) zijn voormalige Snijders Kreditankstations. Snijders Olie is een volledige dochter van Koninklijke Olie/Shell. Datzelfde Shell is meerderheidsaandeelhouder van Tinq. Wie de andere aandeelhouders zijn wil het bedrijf niet zeggen. In tegenstelling tot Tango heeft Tinq een pas waarmee de klanten betalen net als met de credit cards en de pinpassen van banken. Zon der pas kan er niet getankt worden. Het bezit van de pas kan extra financieel voordeel opleveren voor particulieren, zegt directeur Roy Jacobs. Wie lang klant blijft of veel tankt krijgt afhankelijk van zijn tankgedrag een paar cent extra kor ting. Jacobs wil op korte termijn 'tientallen' vestigingen openen, ook nog dit jaar. Op dit ogenblik worden al bestaande sta tions verbouwd maar Jacobs wil niet zeg gen waar en wanneer deze openen. Het kunnen voormalige Snijders-stations zijn maar ook voormalige Shell-stations of nog andere namen. Jacobs zegt vrij te zijn om met iedereen te onderhandelen. Volgens Jacobs kan hij wat sneller nieu we vestigingen openen dan Tango omdat hij Snijders en Shell achter zich heeft staan.Het is in ieder geval Jacobs bedoe ling om landelijk actief te worden. 'Adempauze beste voorstel tot nog toe' isy-Rabutin nneerwe niet )ben waarvan we iden, moeten we 1 iden van hetgeen r hebben w 4ff5 door Wim Koevoet leiden - Rector D. de Rooij van het Leidse katholieke Bonaven- turacollege blijft rekening hou den met een terugkeer. Het schoolbestuur dat hem met bui tengewoon verlof heeft gezon den, stuurt aan op een breuk, al dan niet met tussenkomst van de rechter. Het wil van de rector af omdat het niet meer met hem kan samenwerken. Maar De Rooij is ermee bekend dat een ruime meerderheid van de scholengemeenschap, de groot ste van de Leidse regio, hem wil behouden als rector. Bovendien heeft hij niets gedaan waar de school slechter van is geworden. Integendeel, vindt hij. „Ik heb, het bestuur niet meege rekend, nauwelijks uitgesproken tegenstanders. Wel is er een groep, een minderheid trou wens, die er vanuit gaat dat het bestuur wel zijn redenen zal hebben om zich van mij te ont doen. Maar dat wil niet zeggen dat je dan anti-De Rooij bent." „De adempauze en de bemid deling waarop een groep leraren (advertenties) jdusief bij BelCompany: best getest en nog steeds gratis! Sendo S200 4 Games SMS smileys 50 Standaard ringtones Toestelprijs zonder abonnement van 500," voor: Icm. 2-jang Ben Regelmatig ue geldig tot en mei 12 septembei 2001 Meet inloonahr 01 steken wij niet onder stoelen of banken De Opel Vectra Onyx pdaard met lederen bekleding, nu voor €22.145,- (ƒ48.801,16) fopel.nl OPEL-©- heeft aangedrongen is het beste voorstel dat tot nog toe is ge daan. Ik heb nog geen afscheid kunnen nemen van de school. Ik zou ook niet weten wat ik me zelf moet aanrekenen. Dat geeft mij ook zo'n raar onbestemd ge voel. Ik heb de school geen schade berokkend, ik heb sa men met de leraren en het cen traal bureau keihard gewerkt aan het uitvoeren van een visie die door het bestuur dat mij heeft aangenomen, werd ge deeld. En door de interim-rector die zeven maanden voor mij op de school heeft gezeten." „De samenstelling van het be stuur is veranderd en de be stuursleden delen de visie niet. De gesprekken daarover zijn blijven steken in hun 'neen'. In plaats dat het bestuur duidelijk maakt wat het dan wel wil, krijg ik te horen dat ik weg moet. In plaats van een discussie is een slangenkuil ontstaan. Dat be treur ik ten zeerste." Pagina Leiden: Rector De Rooij voelt zich slacht offer van belangenstrijd straatsburg/anp - Het VOOltbe- staan van het primatencentrum in Rijswijk loopt gevaar. CDA- europarlementariër Maij-Weg gen wil de Europese subsidies, goed voor jaarlijks zo'n zes mil joen gulden, stopzetten. Zij heeft inmiddels steun van al le fracties, met uitzondering van de Groenen, voor dit voorstel, zo zei Maij-Weggen vandaag. De subsidie vormt naar haar zeggen bijna de helft van de be groting van het centrum in Rijs wijk. De verantwoordelijke EU-com- missaris Busquin verdedigt het centrum, het enige nog in Euro pa waar primaten (zoals chim pansees en orang-oetangs) wor den gebruikt voor medische ex perimenten. Op eerdere vragen van Maij- Weggen liet hij weten dat het onderzoek in Rijswijk wordt ge toetst door een ethische com missie. Maij-Weggen, die ook voorzitter is van de Dierenbescherming, is in het centrum op bezoek ge weest. „Het is dieronterend. Dit kan echt niet." Groenlinks weigert vooralsnog steun aan de campagne. In deze vorm is - het voorstel onaan vaardbaar, aldus een woord voerder. Het centrum doet als een van de weinige centra on derzoek naar het ontwikkelen van een aidsyaccin. dracevo - Minister van defensie Frank de Grave brengt momenteel een bezoek aan de 250 Neder landse militairen van de Luchtmobiele Brigade in Macedonië. De 'Rode Baretten' doen mee aan de NAVO-operatie Essential Harvest, die tot taak heeft de wapens van de Albanese rebellen in te zamelen. Pagina Buitenland: De Grave sluit nieuwe missie niet uit'. Foto: ANP/Jasper Juinen reeuwijk/voorhout - Een 30-jarige vrachtwagen chauffeur uit Voorhout heeft gisteren op de rijks weg A12 (Utrecht - Den Haag) ter hoogte van Reeuwijk ruim 200 meter vangrail volledig uit de grond gereden. Volgens de Voorhouter was hij in Bouwer vindt rivier de Does te smal Voorzitter Cultuur Historische Vereniging denkt - tegen beter weten in - nog aan grap •Wwrbr 01 CO.-uiraoot, volgens Richtlijn IW/IOO'EG Bcnrmoiorm kmiliter nn 9.9 ttx 13.9 LitervlOOkm vin 10,9 im 1 pfon- vin 252 m 173. Diedmoiortn Ion/Eter vm l5.6iot 17,5. Litcn/100 Ion: van 6,4 toe 5.7. CO. gr/lun: vsji 173 lot 154. door Saskia Stoelinga ter aar -De voorzitter van de Cultuur Histo rische Vereniging kan er nog niet over uit. Wie neemt nu een 160 kilo zware kerkklok mee? De bel verdween uit de tuin langs de waterkant aan de Westkanaalweg, waar de grote pronkstukken van het Historisch Mu seum Ter Aar staan opgesteld. Zo ook de historische gereformeerde luidbel uit 1912. Al jaren en jaren stond hij daar. Toentertijd voor 413 gulden gekocht. De schenkingsdatum stond er in gegraveerd: 4 oktober 1912. Verdere kenmerken: gegoten in brons in Heiligerlee en in het bezit van een mooie klankkleur. „Hij is weg", stamelt voorzitter Vonk. De af druk op de grond is nog zichtbaar. Gewoon verdwenen. Nou ja, zo gewoon vindt de voorzitter het niet. „Die klok moet je zeker met vier man tillen en dat houd je niet lang vol." Stad en land is al afgezocht. De werkgroep Archeologie van het museum is zelfs met metaaldetectoren het Aarkanaal ingedoken. Er is geluisterd, gepeild. Geen spoor te vin den. Natuurlijk is ook de politie na de ontdekking onmiddellijk ingeschakeld. Het vermoeden bestaat nu dat de historische bel per boot is afgevoerd naar een nog onbekende plek. Misschien wel een smeltoven. Hoewel Vonk door Janneke Dijke hoogmade/leiderdorp De 35.000 onderdelen voor de HSL- tunnel door het Groene Hart moeten stuk voor stuk met vrachtwagens naar het bouw- tersrein bij Leiderdorp worden gebracht. Tunnelbouwconsor- tium Bouygues/Koop besloot gisteren dat vervoer over het water, over de rivier de Does, geen optie is. De rivier blijkt veel te smal en het vervoer stuit op verzet van inwoners van Hoog- made, zo meldt A. de Vrieze, vertegenwoordiger in de Raad van Bestuur van Bouygues. De tunnelwanden zijn afkomstig uit het Belgische Amay ten zui den van Luik. Daar vandaan gaan ze over water naar het Paddegat bij Woubrugge. Of de onderdelen op die plek worden overgeslagen op kleinere pont ons, of dat ze direct de Wijde Aa op varen, is nog niet duidelijk. Uiteindelijk moeten de onder delen de aanlegplaats bij de buurtschap Ofwegen bereiken waar ook de boormachine arri veerde. Daar staan straks de vrachtwagens klaar om via de provinciale weg N446 het bouw terrein te bereiken. Met het besluit is Bouygues ge zwicht voor de bezwaren van het Hoogheemraadschap van Rijnland, de gemeente Ja- cobswoude en de klankbord groep en de ijsclub in Hoogma de. Met name de leden van de klankbordgroep waren fel tegen. Aanvankelijk verwachtten zij meer rust op de weg bij trans port over water, maar na een proefvaart die onlangs werd ge houden zagen ze het sluipver- keer juist op zich afkomen. De Hoogmadese Brug en de Doesmolenbrug zouden negen tot twaalf keer per dag een kwartier lang open staan om de tunnelelementen door te laten. Verkeer uit Hoogmade richting A4 en Leiden zou dan de smalle Kerkstraat, dwars door de dorpskern, nemen. IJsclub Hoogmade vreesde dat er in de winter niet geschaatst kon wor den. Het hoogheemraadschap en de gemeente vonden vooral de Kromme Does te smal. De keus voor transport over de provinciale weg brengt vertra ging met zich mee voor Bouy gues, onder meer door het aan vragen van een milieuvergunn- ng. Op 6 oktober begint het bo ren van de zeven kilometer lan ge tunnel tussen Leiderdorp en Hazerswoude. „Voorlopig moe ten we in Amsterdam lossen en over de A4 rijden. Dan staan we steeds vast, maar dat moet dan maar." durban/gpd - In een uiterste poging de racismetop in Dur ban te redden, legt Zuid-Afrika vandaag een nieuw voorstel voor aan de delegaties. Het gaat om een nieuwe passage over het Midden-Oosten in de slotverkla ring van de conferentie, die morgen moet worden afgeslo ten. De EU-landen hebben ge dreigd de conferentie te verlaten als de anti-Israëlische passages niet uit de ontwerpverklaring verdwijnen. Het Palestijns-Ara bische kamp in Durban sprak vanochtend van 'inflexabiliteit' bij de EU. Daarmee blijft de afloop van de racismetop in Durban volstrekt onzeker. De werkgroep met daarin de Europese Unie, die werkt aan een compromistekst, boekte de afgelopen nacht nau welijks vooruitgang. Zuid-Afrika heeft nu het initia tief genomen, zonder dat er veel uitzicht lijkt op een doorbraak. De vraag is nu of de Europese landen nog steeds hun dreige ment om weg te lopen, zullen uitvoeren. De tijdslimiet die ze zelf hadden gesteld is al ruim overschreden. Gezien de tijd die nodig is voor alle besprekingen en het feit dat de conferentie ge acht wordt morgen te eindigen, lijkt opstappen steeds onwaar schijnlijker. De conferentie kan worden af gesloten zonder slotverklaring, wat slecht is maar beter dan wanneer die mislukt door het opstappen van de EU. Ook kan de tekst nog worden opgedeeld en hoofdstuksgewijs worden onderschreven. De onderhandelingen gaan nog steeds over de gewraakte 'Israël- passages', maar ondertussen dringt zich het onderwerp van compensatie voor kolonialisme en slavenhandel steeds nadruk kelijker op. Oranje mist WK definitief eindhoven - Het Nederlands elftal is definitief uitgeschakeld voor het wereldkampioenschap voetbal. Door een 1-3 overwin ning op Cyprus is Portugal on bereikbaar geworden. De 5-0 zege die Oranje gisteravond op Estland behaalde, was niet meer van belang. De doelpun ten vielen in de eerste helft en kwamen van Mark van Bommel (2 keer), Boudewijn Zenden, Phillip Cocu en Van Nistelrooy. Pagina Sport Minister Zalm blijft in politiek den haag - WD-minister Zalm van financiën heeft besloten zijn loopbaan in de politiek voort te zetten. Hij is bij de Ka merverkiezingen van volgend jaar beschikbaar voor de WD- lijst, heeft WD-fractievoorzitter Dijkstal vandaag bevestigd. Dijkstal is 'bijzonder blij' met het besluit waarover Zalm lang heeft nagedacht. Het ziet er nu naar uit dat alle WD-bewinds- lieden meedoen aan de verkie zingen. (advertentie) SUMMER SALE KORTINGEN TOT 7Q% - BANKSTELLEN EETHOEKEN - KASTEN - SALONTAFELS - FAUTEUILS I AMSTERDAM-C: slaap gevallen, waardoor hij zijn trekker met op legger niet meer in een rechte baan kon houden. De politie constateerde dat de man te veel had ge dronken. Door de chaos op de weg ontstond er een kilometerslange file. geen enkele notie heeft of brons op dit mo ment veel opbrengt, denkt hij - 'waarschijn lijk tegen beter weten in' - aan een grap. Een grap, die hij alleen kan waarderen als de klok terugkomt. „Kijk", zegt hij, „we hebben al heel wat meegemaakt met dat ding, dat ook nog niet eens ons eigendom is. Het museum heeft de klok in bruikleen gekregen van de familie Verduin. In de oorlog is de klok de schuil kelder ingegaan met de kerkklok van de Hervormde kerk, omdat we bang waren dat de Duitsers ermee aan de haal zouden gaan. In 1988 is de luidbel vakkundig gerestau reerd, omdat de klank terug liep door een scheur. En nu dit? Je gelooft het toch niet?" Plaats Telefoon _(LuiLaitiBQÉaxiat)ezo(gng) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 16,93 <fl. 37.30) kwartaalabonnement automatische betaling I] 48,53 (fl 106.95) jsckpot cadeau betaling per acceptgiro 48,99 ifl 107.951 s, automat t«*qsrr*i Danfc-qromnnm Handtekening: 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden De wereld om je heen

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1