Aanpassing WAO krijgt fiat bonden DAAR STA JE DAN... Noodweer zorgt voor veel overlast Deltaplan veehouderij bepleit Veemarkten verliezen kort geding tegen Staat EE VAN ROY N EN VISSERS C.S. Unaniem advies stap dichterbij Jein dood na dêiluk matroos Itie drogeerde athte brand' ontploft sHnjhool Belfast I creëert triones Flinke dip in muziekverkoop Tegels gestolen bij opgravingen centrum Leiden Bod ambtenaren: 9,5 procent Leidsch Dagblad nood geboren ie van HP Compaq ns Claus akte nooit een w keerde stap derzoek naar vuptie Chirac pt vast c iëstrijders ■li denken 'i railenen id van Kerken docent niet er betalen emade akt haast villaplan ling I Weiss vele regeringen zo lejtemt? Dat het volk He mengt in zijn eigen 'gelegenheden Enkele buien -170 nw 3-5 NR. 42713 LOSSE NUMMERS 2,25 1,02 ZATERDAG 2,751,25 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad woensdag 5 SEPTEMBER 2001 ADVOCATEN Rapenburg 55 2311 GH Leiden yjel. (071) 5122362^ den haag/gpd - De vakbonden zijn het op hoofdlijnen eens met een grootscheepse aanpassing van de WAO. In een notitie van FNV, CNV en Unie MHP onder schrijven ze de eerder dit jaar be kend geworden adviezen van de commissie-Donner over een her ziening van de arbeidsonge schiktheidswet. De werkgevers organisaties MKB en VNO-NCW reageren verheugd dat de bon den 'erkennen dat een structure le ingreep nodig is.' Volgens CNV-bestuurder Wes terbeek onderschrijven de bon den het verschil dat de commis- sie-Donner maakt tussen men sen die echt niet meer kunnen werken en mensen die dat nog wel gedeeltelijk kunnen. Die laatste groep komt in de voor stellen van Donner c.s. niet lan ger in aanmerking voor een WAO-uitkering, maar zal samen met de werkgever op zoek moe ten naar ander werk. De bonden vinden wel dat de keuring voor die definitieve WAO minder strikt moet zijn dan nu in de voorstellen staat omschreven. „Wij willen de keu ringseisen handhaven zoals ze nu zijn", aldus Westerbeek. Gedeeltelijk arbeidsongeschik ten die weer aan het werk gaan, moeten volgens de bonden een wettelijke inkomensgarantie krijgen, door de werkgevers gefi nancierd. „Mensen die gedeel telijk nog kunnen werken vallen onder de verantwoordelijkheid van de sociale partners", aldus CNV-bestuurder Westerbeek. 0 Pd n "jjAM - De kapitein van ^n$er Maltese vlag varende I9 2Ê zich gisteravond let- .50 bodgeschrokken van £ejjeluk met een 42-jarige ae matroos. Die was op 11 j Rotterdam bewuste- 1 1 londen in een tank. De Duitse kapitein die er- nfiirZehaald, kreeg ter plek- :h Hartstilstand. Reanima te- likte. De matroos is in- eHjweer aan het werk. 10 Jj Tr<T ^q||am - De man die door 53pbaar ministerie in Al en $rdt verdacht van het Jellivan brand bij vuur- ;abjjiek S.E. Fireworks, is ;n sfdjn advocaat Moszko- 23arschijnlijk bewust ge- k met een kalmerend -11 ]Het verstrekken van die i tie begon vlak voordat opalen undercoveragent in- jrg1i wie de verdachte later ^ptkfnnen de brand met fa- imutlgen te hebben ge- Winl 31 C Bij de katholieke meis- jl in Belfast waar pro- (|^n al enkele dagen heftig rha#en ls vanmorgen een 1 Gtploft. Een politieagent J' °lgang van het gebouw jl^ie raakte gewond. Sinds her-S proberen protestan- oo Ner meer door het gooi- r :enen, te verhinderen n^jieisjes naar school lancf protestantse betogers /ervflat zij doorgaan met ':adeactie totdat ka- actievoerders ophou- aanvallen op protes- iningen in de overwe- lolieke wijk Ardoyne. jm - Israël gaat 'buffer- Veëren langs de groene iet land scheidt van de Ve Jordaanoever. Het ge zones tussen Jor- de Westoever, die ge- onder Palestijns be lt, tot verboden mili- ;d verklaren. Dat heeft lische publieke radio laifcg bekendgemaakt. Het ekend of de Palestijnen 3r de nieuwe veilig- pe moeten afstaan. Voor die inkomensgarantie moet er volgens de bonden een wettelijke verzekeringsplicht komen. Die uitkering moet 70 procent zijn. Aanvullingen tot 75 of 80 procent kunnen per CAO geregeld worden. MKB Nederland is verheugd dat de vakbonden inzien 'dat het zo niet langer kan met de WAO en dat een structurele ingreep no dig is', zegt woordvoerder Van Delft. „Dat is pure winst." De koepel vreest echter dat de bonden helemaal voorbij gaan aan de uiteindelijke doelstellin gen van de politiek om het aantal mensen met een WAO- uitkering terug te dringen. Verder ontbreekt de financiële prikkel om weer aan het werk te gaan, als vakbonden uitke ringen voorstellen van 75 tot 80 procent, verwacht Van Delft. „Dat soort uitkeringsniveaus zijn de dood in de pot voor de hele WAO-herziening." Met de gezamenlijke opstelling van de bonden lijkt een una niem advies over aanpassing van de WAO iets dichterbij te komen. Een paar maanden ge leden waren de bonden nog verdeeld. De FNV toonde zich terughoudend, terwijl het CNV het plan grotendeels omarmde als een van de eigen voorstel len van een paar maanden daarvoor. Aanstaande woens dag discussiëren de sociale partners over de voorstellen in de Sociaal Economische Raad (SER). Die brengt naar ver wachting eind oktober een ad vies uit aan de politiek. den haag/gpd - In het eerste halfjaar zijn in ons land zes pro cent minder cd's verkocht en 20 procent minder cd-singles dan in het jaar daarvoor. In geld uit gedrukt besteedden consumen ten 11,2 procent minder dan in de vergelijkbare periode in 2000. Volgens de brancheorganisatie NVPI heeft de muziekindustrie veel last van illegaal kopiëren, al dan niet via internet. De meest gebruikte aanbieder van muziek via internet Napster is dan wel juridisch aangepakt, de muziek liefhebber weet zijn weg te vin den naar andere initiatieven. In 2000 zijn er ruim 12.5 miljoen cd's illegaal gebrand voor ande ren. De Nederlandse muziekin dustrie komt met een alternatief voor de illegale webpagina's. Door betaling van een maande lijks bedrag wordt het mogelijk (advertentie) Maar met de ANWB Wegenwacht ben je zo weer onderweg. Niets houdt je tegen. Word nü lid! Dan zijn de eerste drie maanden gratis. ANVlIjf»' Kom langs! Bel! I Surf naar 0800-0503 /uSf artwb.nl Kees van Duijn van het Katwijkse strandpaviljoen Zee en Zon brengt in de noordwesterstorm zijn strandhokjes in veiligheid. Foto: Dick Hogewoning door Peter Blok leiden/katwijk- De noordwesterstorm heeft gisteren in het hele land tot overlast geleid. In de Leidse regio wa ren er vooral problemen op de A44 tussen Leiden en Wassenaar, waar door de storm een boom op de snel weg kwam en nog meer bomen op de weg dreigden te komen. De weg bleef in beide richtingen urenlang afge sloten. In Katwijk kwam een enkele strandpaviljoenhou der in de problemen door het door de storm hoog op gestuwde water. Rond kwart voor acht waaide op de A44 een boom om en blokkeerde de snelweg in de richting Den Haag. La ter sloot de brandweer uit voorzorg de snelweg in beide richtingen af omdat zeven andere bomen op de A44 dreigden te vallen. Die werden daarop gekapt. Rond half twaalf kon de rijbaan richting Leiden weer worden opengesteld. Rond half een ging ook de weg richting Den Haag weer open. Niet alleen het verkeer had hinder van de storm. Ook op de stranden was het raak. Daar moesten paviljoenhou ders in allerijl hun eigendommen in veiligheid brengen. Kees van Duijn van het Katwijkse strandpaviljoen Zee en Zon was een van hen die probeerde te redden wat er nog te redden valt, na de plotselinge noordwesterstorm die gistermiddag twee rijen strandhokjes onder water had gezet. „We hadden er aanvankelijk geen erg in dat het 's ochtends springtij was geweest. Want dat heeft een opstuwend effect, het water staat dan een stuk ho ger. En gisteren was het helemaal extreem. Er was wind kracht zeven a acht voorspeld, maar het was in werke lijkheid negen a tien." Een aantal strandhokjes van Van Duijn is gisteren kapot geslagen. „Ik had mijn hokjes nog even laten staan. De meeste van mijn collega's hadden ze al naar de winter stalling gebracht. Dat doe ik vandaag en morgen. In Leiden moest de brandweer met twee wagens in actie komen nadat bij een huis aan de Oude Vest een steiger van drie verdiepingen hoog was omgewaaid. om songs te downloaden of te beluisteren. Een aantal initiatie ven is al lang van start gegaan, zoals Emusic.com, OD2.com en Vitaminic.com. Cijfers over het aantal (legale) aankopen van muziek via internet zijn nog niet bekend. In totaal werden tot en- met juni 2,7 miljoen singles ver kocht (tegen 3,4 miljoen in 2000) en 19.6 miljoen cd's (20,8 miljoen in 2000). De verkoop van muziekcassettes en lp's daalde iets, beide van 100.000 naar 70.000 stuks. De totale waarde bedroeg 523,4 miljoen gulden. In 2000 was (lit nog 584 miljoen. De muziekindustrie verwacht dat de albummarkt het komen de half jaar iets aantrekt. Dat is altijd zo omdat in het laatste kwartaal veel nieuwe cd's uitko men en cadeau worden gedaan. leiden - Van het opgravings terrein bij het Kamerlingh Onnes Laboratorium in Lei den zijn archeologische vondsten gestolen. De daders hebben in één van de putten een aantal tegels losgehakt. Gemeentearcheoloog Maar ten Dolmans noemt de scha de 'redelijk beperkt, maar wel heel erg treurig'. Het verdwenen materiaal heeft weinig waarde, het is volgens Dolmans meer 'wat de gek ervoor geeft'. Het be treft meerkleurige tegeltjes van vijftien bij vijftien centi meter met afbeeldingen van dieren. De dieven hebben drie tegels losgehakt en mee genomen en daarbij vijf ande re vernield. Het zijn unieke tegeltjes, die Leiden nog niet in de collectie had. De arche ologen hadden ze op hun plaats laten zitten met het oog op de Open Monumen tendagen, dit weekeinde, als het terrein wordt opengesteld voor publiek. Het opgravingsterrein - aan de zijde van de Steenschuur - is moeilijk te beveiligen. Het is afgezet met hekken. En vol gens Dolmans houdt de poli tie een oogje in het zeil. Des ondanks wisten de dieven in een onbewaakt ogenblik over het hek te klimmen en de te gels los te hakken. In de tuin van het Kamerlingh Onnes wordt sinds halverwe ge juli gegraven. De archeolo gen hebben er de fundamen ten blootgelegd van huizen die bij de kruitramp van 1807 werden verwoest. (advertentie) den haag/gpd-anp - De overheid moet een Delta plan opstellen om de veehouderij in Nederland te veranderen. In 10 tot 15 jaar tijd moeten alle vee houders hun dieren op een milieu- en diervrien delijke manier houden. Ook moet meer nadruk op de kwaliteit van het product komen te liggen. Deze ontwikkelingen zullen tot een forse krimp van de veestapel leiden. De overheid moet deze ontwikkeling met een flin ke zak geld begeleiden. Dat schrijft de Raad voor het Landelijk Gebied (RLG) in een advies aan mi nister Brinkhorst van landbouw. De Raad, onder voorzitterschap van H. Vonhoff, is het vaste adviesorgaan van het ministerie van Landbouw. De Raad concludeert dat de huidige buikproductie van vlees en zuivel niet meer vol doet. De op export gerichte strategie leidt ertoe dat de kostprijs allesbepalend is. Dierenwelzijn en milieueisen zijn daarom ondergeschikt aan de rentabiliteit van de veehouderij. De RLG pleit er daarom voor een radicaal andere visie als uitgangspunt van beleid te nemen. De veehouderij moet totaal grondgebonden worden en het milieu mag op geen enkele manier nog be last worden met te veel mest. Ook het welzijn van de dieren moet sterk worden verbeterd. Dat bete kent beperking van diertransporten tot maximaal acht uur over hooguit 500 kilometer. De adviezen hebben een prijskaartje, beseft de RLG. Daarom moet de overheid prijsprikkels in bouwen. Landbouworganisatie LTO-Nederland vindt het advies te dirigistisch en verwacht daarom onvol doende effect: „De Raad gaat ervan uit dat de overheid moet ingrijpen. Maar ze vergeten de markt. Die is de drijvende kracht achter verande ringen", aldus een LTO-woordvoerder. Volgens de boerenorganisatie spelen veehouders al prima in op de wensen van de samenleving: „Het mestoverschot is vrijwel verdwenen, er wordt veel geïnvesteerd in diertransport, noem maar op." i Open brief aan onze Foster Parents over Cité Solell, Haïti Geachte Foster Parents, Vorige week werd u geconfronteerd met negatief nieuws over Foster Parents Plan en dat spijt ons zeer. De aanleiding was een rapport over onze ln 1998 gestaakte activiteiten in de Haïtiaansc sloppenwijk Cité Soleil. Wij hebben een jaar geleden een commissie onder voorzitterschap van oud-minister De Boer opdracht gegeven voor dit onderzoek Het rapport is kritisch, alhoewel er gelukkig geen financiële misstanden geconstateerd zijn. Maar het is logisch dat in de media met name aandacht besteed is aan fouten die gemaakt zijn. Wij trekken ons de kritiek aan. De aanbevelingen van de Commissie worden dan ook ter harte genomen Daarom werken wij nu aan de volgende acties. Foster Parents Plan werkt aan een vernieuwing van de programma's in stedelijke gebieden. Meer dan de helft van alle kinderen in ontwikke lingslanden leeft in sloppenwijken. Foster Parents Plan zal daarom zo snel mogelijk trachten voor deze kinderen programma's uit te voeren die hetzelfde of meer effect zullen sorteren als de programma's in andere gebieden. Foster Parents Plan zal het initiatief nemen om samen met andere ontwikkelingsorganisaties duidelijkheid te geven over de kosten die ge maakt moeten worden voor dc uitvoering van ontwikkelingsprogramma's. De Commissie-De Boer concludeert dat van iedere geworven gulden ongeveer 50 cent beschikbaar is voor de projecten en programma's. Maar net als alle andere ontwikkelingsorganisaties rekent Foster Parents Plan het management en de begeleiding van programma's en projecten - zoals het salaris van een bouwkundige bij de bouw van een school - wél mee als programmakosten Programma's uitvoeren zonder het maken van kosten voor management en begeleiding kan nu eenmaal niet. Hierover moeten we met andere ontwikkelingsorganisaties overeenstemming zoeken. Wij zeggen u toe dat wij realistische informatie zullen geven over ons mooie, maar uiterst moeilijke werkterrein. Ontwikkelingssamenwerking Is een proces van vallen en opstaan. Het is daarbij een gegeven dat optimisme in teleurstelling kan eindigen. Gelukkig lopen vele van onze op dc ontwikkeling van het kind gerichte programma's wel goed Met de verbeteringen die we nu inzetten, hopen wij te bewijzen dat wij uw steun en vertrouwen waard zijn In de afgelopen dagen hebben wij van u ook veel daadwerkelijke steun gekregen Daarvoor danken wij u, natuurlijk ook namens de kinderen die jaarlijks met uw bijdragen een kans op een beter bestaan krijgen Namens medewerkers en bestuur van Foster Parents Plan Nederland, Prof. dr. PA. (Tom) Voute, voorzitter Wilt u meer informatie, kijk dan op wwwfosterparentsplan.nl of bel 020 549 55 55 HET POTTER RJRENIS PLAN Deze publicatie is mogelijk gemaakt door dc Nationale Postcode Loterij. Rechtbank wijst alle vorderingen af door Robbert Minkhorst den haag - De Nederlandse vee markten moeten zich neerleg gen bij de strenge eisen van de minister van landbouw. De markten, waaronder die in Lei den, hebben het kort geding te gen minister Brinkhorst voor de Haagse rechtbank verloren. De rechter deed vanmorgen uit spraak. Alle vorderingen van de veemarkten zijn afgewezen. Om te voorkomen dat deze 'veever zamelplaatsen' een besmet tingsbron voor ziekten worden, heeft Brinkhorst een aantal ei sen gesteld. Pas als daaraan wordt voldaan, of tenminste wordt toegezegd dat dat ge beurt, mogen de markten weer open. De veemarkten vinden de maatregelen onterecht, incon sistent en buitenproportioneel. De rechter is dat niet met ze eens. ,Aan de minister komt een grote mate van beleidsvrij heid toe om te beoordelen wel ke maatregelen geëigend zijn voor de preventie en bestrijding van mkz", meldt hij in zijn uit spraak. De markten zijn sinds het uitbreken van de mkz-epi demie op last van Brinkhorst ge sloten. Enkele zijn nu weer open, maar hun omzet is gekel derd. Volgens de veemarkten heeft Brinkhorst misbruik ge maakt van zijn bevoegdheden, vooral ook omdat hij eigenlijk een sanering van de veemarkten beoogt. Opnieuw oordeelt de rechter anders: „Dat is niet aan nemelijk geworden. Het behoort uitdrukkelijk tot de taak van de minister maatregelen te treffen ter preventie en bestrijding van mkz. De de genomen maatrege len mogelijk effect zullen heb ben op de positie van de vee markten is in de gegeven om standigheden onvermijdelijk. Van een vooropgezette bedoe ling tot sanering is niet geble ken." De veemarkten vroegen de rechter, als de opgelegde maat regelen niet konden worden in getrokken, de om dan tenminste een vergoeding toe te kennen. De eisen verplichten de markten tot investeringen van twee mil joen gulden. De rechter wijst het verzoek af. „Niet aannemelijk is geworden dat de financiële con sequenties zo ernstig zullen zijn als de eisers aanvoeren." Pagina Leiden: 'Uitspraak bijzonder vreemd' (advertentie) den haag - Minister De Vries (binnenlandse zaken) biedt de 115.000 rijksambtenaren een loonsverhoging van 9,5 procent in een CAO die loopt vanaf 1 ok tober tot 31 december 2003. Dat heeft hij vandaag aan de ambte narenbonden laten weten bij de eerste besprekingen over de nieuwe CAO. De Vries wil met zijn aanbod de aantrekkelijkheid van de over heid als werkgever stimuleren. Ook stuurt hij aan op moderni sering van de arbeidsvoorwaar den. Ik neem een: maandabonnement automatische betaling kwartaalabonnement automatische betaling betaling per acceptgiro Handtekening; 16,93 (FL 37.30) 48,53 (FL 106.95) 48,99 (FL 107.95) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bj automaisctw teatog 8 mjn bfAdwmmw Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, •Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1