Laatste poging top in Durban vlot te trekken BUITENLAND Alleen Peres ziet top als succes Na vertrek Israël en VS 'Navo langer in Macedonië' Bemanning schip met illegalen vervolgd Frankrijk wil nieuw kamp illegalen bij Kanaaltunnel Bush steunt campagne tegen vloeken Voedseltop Italië verplaatst De eerste schooldag >land telt J-geval 2000 j - Vier maanden nadat e premier Tony Blair zei einde van de mond- en :er-epidemie in zicht jisteren het tweedui- geval van MKZ vastge- e diagnose werd gesteld raafschap Cumbria in jost-Engeland, het getroffen gebied in de isis. Het virus blijkt in id moeilijk uit te ban- fis al verscheidene malen \n opgedoken in gebie- [eerder MKZ-vrij waren rd. •Koreaanse ring valt L)e regering van Zuid- ti vanochtend gevallen. Idden Koreaanse media, (listers zouden hun ont- _jiben ingediend. Het Ifvan de kabinetsleden is ctie op de motie van uwen tegen minister van ,Bing Lim Dong-won, een "jguur in de toenade- irlitiek van Zuid-Korea efcommunistische noor- ^n. Het parlement stem den met 148 tegen 119 in voor ontslag van de jakov treedt J fractieleider - Oud-premier Jevgeni W van Rusland is giste- Jestapt als leider van de jan de gematigde partij ;ctid in de Staatsdoema. sSnalige minister van indse zaken, die ooit als BIfins van toenmalig pre- t Joris Jeltsin werd be- rU gaf geen reden voor -luit. Hij blijft wel parle- ~tL Hoewel Primakov pr zijn toekomstplan- fit wilde, zeiden Com oren dat hij vermoede- Jdviseur en gezant van nt Vladimir Poetin in treden. 2 Saddam wil ^aanvragen jj- Een neef en vroegere |rker van de Iraakse it Saddam Hussein wil 'asiel aanvragen in een nJ land. Dat heeft hij gis- eegedeeld. Alaa Abdel lüeiman al-Majid voert ef aan dat hij 'onenig- 'Jeft met het regime van se leider. Overigens .de Jordaanse autoritei- I hebben aangespoord j zo snel mogelijk te Voor dat land is een 1 .roek van een vroegere politicus een netelige j omdat het voor zijn e aan olie van het buur de afhankelijk is. I kandidaat Florida De voormalige Ameri- Jninister van justitie Ja- m is van plan vandaag IJe maken dat zij zich baar zal stellen voor het leurschap van Florida. 3pnnen binnen de De- "sche Partij hebben dit gezegd. Reno zou daar- weg effenen voor een n?sen haarzelf en de 7 n president George W. huidige Republikeinse ^eur Jeb Bush. euw dode na al haai ïj- Een dag na de dood "lO-jarige jongen is gis- v de Amerikaanse staat Carolina opnieuw een o vallen door een aanval 'haai. Een man overleed opvolgen van de aanval, liw raakte zwaar ge jat hebben Amerikaan- gemeld. Details over lent zijn niet bekend, ist van Florida raakte laandag een Ameri- iarinier gewond nadat langevallen door een man werd in zijn voet dinsdag 4 SEPTEMBER 2001 Hij is overgebracht ziekenhuis in de ••.la behandeling door on de man het zieken zalen. ni pingeigenaar FBI gedood Een agent van de fe- herche (FBI) heeft in ;aanse staat Michigan ;ns wapenbezit ge- impingeigenaar dood- in, zo heeft de politie ;en gemeld. De 47-jari- t er Crosslin, die zich ijdag met wapens op jping had verschanst jgedwongen verkoop jlijk te maken en op gende helikopters had en, werd gisteren neer- en toen hij een geweer )p de FBI-agent, die het vuur opende. door onze correspondent Eelco van der Linden durban - De hele nacht door zijn in het Zuid-Afrikaanse Durban op init'itatief van de Europese Unie verwoede pogingen gedaan om de Racismetop van de Verenigde Naties te redden. Gisteravond be sloten de Verenigde Staten en Is raël de conferentie te verlaten vanwege 'haatdragende taal' je gens Israël. De Belgische delegatie onder handelt namens de EU met het Arabische blok onder leiding van de voormalige Egyptische minister van Buitenlandse Za ken Amr Moussa. „Het doel is een geheel nieuwe tekst te ma ken, die alle gewraakte passages vervangt", zei Hans Janssen, woordvoerder van de Neder landse missie in Durban, van morgen vlak voordat de EU zich ging buigen over de in de nacht opgestelde teksten. Janssen onderstreept dat Euro pa op alle mogelijke manieren probeert de zaak weer vlot te trekken na het vertrek van Israël en de VS, maar dat er wel duide lijk grenzen zijn. „Het moet constructief zijn, er moet een werkzaam plan uitkomen." Jan sen gaf wel toe „dat de dingen tegen een steeds donkerder ach tergrond plaatsvinden" en dat het vervangen van al die om streden passages 'een monster klus' is. Dat vandaag al een doorbraak zal plaatsvinden, lijkt dan ook onwaarschijnlijk. „Maar we hebben nog vier dagen", aldus een woordvoerder van de EU. De Arabische onderhandelaar Amr Moussa waarschuwde te gen het maken van een slotver klaring waarin 'teveel gewicht' aan één partij wordt gegeven. „Zo'n verklaring zal worden ver oordeeld door de anderen en in de prullenbak belanden", zei de ex-minister, die daarmee zijn 'constructieve houding' illu streerde. Gastvrouw Mary Ro binson heeft haar diepe spijt uitgesproken over het vertrek van de VS en Israël, maar ook opgeroepen van de conferentie alsnog een succes te maken. „We moeten volharden in onze pogingen. De slachtoffers van racisme eisen dat van ons", zei de Hoge Commissaris voor de Mensenrechten van de VN, die gisteren door de voorzitter van het Joods Wereldcongres, lord Janner, als 'volstrekt incapabel' werd afgeschilderd. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - „Tot onze spijt is Dur ban een bizarre show gewor den," zei gisteravond Israëls mi nister van buitenlandse zaken Shimon Peres. „Een belangrijke bijeenkomst waar mensenrech ten zouden worden verdedigd, is verworden tot een bron van haat." Ondanks alles probeerde Peres de conferentie in Durban giste ren aan het thuisfront te verko pen als een doorslaand diplo matiek succes voor Israël. Nog nooit hebben zoveel landen uit alle hoeken van de wereld zich tegen een door de Arabische wereld voorgestelde VN-verkla ring uitgesproken, zei Peres. En van die kant hebben tot dusver weinig Israëliërs het bekeken. De Arabische en vele niet-ge- bonden landen willen dat de VN Israël tot 'racistische apartheids- staat' verklaren, zoals vorige week de conferentie van non- gouvernementele organisaties (ngo's) al heeft gedaan. De 3.000 ngo's beschuldigden Israël van 'het systematisch uitvoeren van racistische misdaden, met inbe grip van oorlogsmisdaden, da den van volkerenmoord en etni sche zuivering". Alle 15 landen van de Europese Unie hebben zich tegen het Ara bische voorstel uitgesproken, en dat is nooit eerder vertoond, zei een optimistische Peres gis teren in een radio-interview. Alle landen van Oost-Europa, die meestal dicht in de buurt waren te vinden van de niet-ge- bonden staten, verzetten zich tegen het Arabische voorstel. De Verenigde Staten hebben de lei ding genomen in het oppositie kamp." Peres toonde zich er vooral verheugd over dat India, een land waarmee Israël de banden steeds nauwer aanhaalt, zijn steun aan het voorstel van de niet-gebonden landen heeft onthouden. Hetzelfde geldt voor Rusland, de Latijns-Amerikaan- se wereld en, in sterke mate, Ja pan. Volgens Peres hebben al die landen duidelijk gemaakt dat ze wat er in Durban gebeurt volstrekt niet serieus nemen. Zelf omschreef hij het VN-eve- nement als 'een gênante, eenzij dige show'. Het grootste deel van de wereld neemt Durban niet serieus, aldus Peres. krivolak - Op de militaire basis van Krivoiak controleert een Nederlandse soldaat een AK-47 machinegeweer uit de verzameling van honderen wapens die de afgelopen dagen door Albanese rebellen werden ingeleverd. Gisteren zei EU-adviseur voor Macedonië Van der Stoel dat de NAVO-troepen langer dan voorzien in dat land moeten blijven. Van der Stoel vreest escalatie als dat niet gebeurt, zo zei hij in het televisieprogramma Nova. Volgens hem zou een verlenging van het verblijf met enkele weken kunnen helpen bij het stabilisatieproces. De NAVO-militairen verblijven in Macedonië in het kader van de operatie Essential Harvest (Noodzakelijke Oogst). Zij zouden eind september weer ver trekken. Minister Herfkens van Ontwikkelingssamenwerking heeft tijdens haar bezoek aan de Macedonische hoofdstad Skopje bekendgemaakt dat Nederland de komende drie jaar de ontwikkelingshulp aan Macedonië verdubbelt. Nederland geeft op dit moment 50 miljoen gulden rechtstreekse ontwikkelingshulp aan Macedonië. Dat wordt voor dit jaar en de twee jaren daarna 100 miljoen gulden per jaar. Foto: Reuters/Oleg Popov sidney/rtr-anp-afp - De Austra lische justitie heeft de vier Indo nesische bemanningsleden aangeklaagd van het schip dat vorige week met ruim 430 vluchtelingen aan boord dreig de te zinken. Zij worden be schuldigd van mensensmokkel. Intussen zijn de vluchtelingen op weg naar Papoea-Nieuw- Guinea. De vier Indonesische scheeps lieden, in de leeftijd van zeven tien tot 31 jaar, zaten op een schip dat in de Indonesische territoriale wateren ten onder dreigde te gaan. De beman ningsleden en de vluchtelingen werden toen gered door het Noors containerschip Tampa, dat koers zette naar het Austra lische Christmas Island, nadat Indonesië had geweigerd de asielzoekers op te nemen. Ook Australië weigerde, waarna een diplomatieke rel uitbrak die door de VN-vluchtelingenorga nisatie UNHCR moest worden opgelost. De Indonesiërs worden van daag voorgeleid voor een plaat selijke rechter op Christmas Is land. Zij worden daarna overge vlogen naar de stad Perth waar zij terecht zullen staan. In Au stralië staan sinds zo'n vier jaar hoge straffen op mensensmok kel. Als de vier schuldig worden bevonden, kunnen zij twintig jaar gevangenisstraf krijgen en een hoge boete. Intussen zijn de vluchtelingen, van wie de meesten uit Afgha nistan komen, begonnen aan de reis naar Papoea-Nieuw-Gui- nea. Van de Tampa, waar zij langer dan een week op hebben gezeten, zijn zij overbebracht op een Australisch marineschip dat ongeveer over een week de kust zal bereiken. Vanuit Papoea worden circa 150 mensen over gevlogen naar Nieuw-Zeeland, dat zich bereid heeft verklaard een deel van de vluchtelingen tijdelijk op te nemen. De rest gaat naar de kleine eilandstaat Nauru, waar zij een asielproce dure kunnen afwachten. Dit bijna failliete eilandje, de kleinste republiek ter wereld, telt nog geen 12.000 inwoners die leven op 21 vierkante kilo meter. Zij verwachten een flinke tegemoetkoming van Australië in de kosten te ontvangen voor het opvangen van de vluchtelin gen. Voor Australië is hiermee echter nog geen einde gekomen aan de zaak. Het federale hof in Melbourne moet nog bepalen of de regering van premier Ho ward juist heeft gehandeld door de vluchtelingen de toegang tot het land te weigeren. washington/ap - De Ameri kaanse president George Bush steunt een nieuwe landelijke campagne tegen vloeken en roddelen. De organisatie WordsCanHeal- ..org, (Woorden Kunnen Gene zen), pleit voor 'ethisch verant woord taalgebruik' en hoopt te bereiken dat politici minder de magogie bedrijven, werknemers minder over elkaar roddelen en kinderen elkaar minder vaak uitschelden. Ook de acteurs Goldie Hawn en Tom Cruise en voormalig vice- presidentskandidaat Joseph Lie- berman steunen de campagne. „Goed gekozen woorden kun nen een leven veranderen", zei voorzitter David Suissa van WordsCanHeal gisteren aan de vooravond van het begin van een ruim 700.000 gulden kos tende advertentiecampagne met tv-spots en reclameborden in Washington. Bush steunt de campagne als onderdeel van een serie maatre gelen om Amerikanen tot een sterkere gemeenschapszin te bewegen. Ook in toespraken re fereert de president de laatste tijd regelmatig aan normen en waarden. „Houd je vader en moeder en ere, spreek altijd de waarheid, doe alles wat je doet op een in tegere manier en houd van een buurman op dezelfde manier zoals je wil dat hij van jou houdt", aldus Bush in een toe spraak tot vakbondsleden in Wisconsin. sangatte - rtr-anp - De Franse regering overweegt bij de Ka naaltunnel een tweede vluchte lingenkamp van het Rode Kruis in te richten. Dat hebben het Franse Rode Kruis en lokale Franse autoriteiten gisteren meegedeeld. Het tweede centrum, ongeveer 60 kilometer ten zuidoosten van de tunnel, moet het kamp in Sangatte, vlakbij de tunnel, ont lasten. Daar zitten naar schat ting 1200 vluchtelingen, meest Afghanen en Koerden uit Irak. Bijna elke nacht proberen asiel zoekers uit dit centrum via de Kanaaltunnel naar Groot Britta- nië te komen waar het minder moeilijk is om asiel aan te vra gen dan op het vaste land. Dit weekeinde probeerden een honderdtal mensen de over steek via de tunnel te maken. De afstand tussen het kamp en de tunnel is nog geen kilometer. Functionarissen gaven gisteren echter toe dat het nieuwe op vangcentrum weinig zal doen aan de golf van immigranten uit het kamp Sangatte die met ge vaar voor eigen leven door de Kanaaltunnel naar Engeland proberen te komen. Minister van Binnenlandse Za ken Daniel Vaillant is absoluut tegen het plan'. De bewindsman ziet geen heil in een tweede kamp omdat het volgens hem niets oplost. „Het belangrijkste is dat het Verenigd Koninkrijk zijn wetgeving aanpast zodat het land minder aantrekkelijk wordt voor illegalen". In Groot-Brittannië is sceptisch op het Franse initiatief gerea geerd. Londen ziet niet hoe het nieuwe centrum iets doet aan de pogingen van vluchtelingen zich te verbergen op vrachtwa gens richting het eiland. Belfast - De eerste schooldag, voor veel kin deren toch al geen pretje, is voor dit Noord- Ierse meisje op een angstige ervaring uitgelo pen. Bij het begin van het nieuwe schooljaar moesten katholieke basisschoolkinderen gis teren spitsroeden lopen om hun school in een protestants gedeelte van de overwegend ka tholieke wijk Ardoyne in Belfast te bereiken. Protestanten, verborgen achter rijen gehelm de politieagenten, probeerden hen tegen te houden omdat ze het geweld en de intimida tie door katholieke nationalisten zat zijn. Lei ders van het protestantse protest zeiden dat hun blokkade niet tegen de kinderen was ge richt, maar tegen hun ouders, die zouden be horen tot het Ierse Republikeinse Leger. Foto: Reuters door onze correspondent Hans Geleijnse rome - Uit angst voor geweld zijn de Italiaanse premier Ber lusconi en secretaris-generaal Jacques Diouf van de VN-voed- selorganisatie FAO gisteren tij dens een lunch in Rome over eengekomen om de wereld voedseltop buiten de Italiaanse hoofdstad te houden. Een tien tal kleinere steden en zelfs dor pen stelden zich gisteren al kan didaat voor de van 5 tot 9 no vember te houden 'voedseltop'. Ruim zevenduizend afgevaar digden uit de hele wereld, inclu sief minstens honderd staats hoofden en regeringsleiders, zullen het gebeuren bijwonen. Voor alle zekerheid is al een tij dens de FAO-top geldend de monstratieverbod voor Rome aangekondigd. Eenzelfde ver bod zal eind deze maand ook gelden voor Napels, waar in het centrum van de stad een bijeen komst van ministers van Defen sie was geprogrammeerd. Bij de Navo wordt er rekening mee ge houden dat de ministersconfe rentie door gastland Italië zal worden verplaatst naar het na bijgelegen Pozzuoli, In een ma rine-academie. Maar een offici eel besluit was gisteren nog niet genomen. Berlusconi had direct na de bloedige gebeurtenissen rond de G8-top in Genua gesugge reerd om de FAO-bijeenkomst naar een Afrikaans land te ver huizen. Dat leverde hem bin nen- en buitenlandse kritiek op.„Hij schaadt het imago van ons land", vond oppositieleider Rutelli. VN-secretaris-generaal Kofi Annan liet vorige week we ten het dat Rome. ais zetel van de FAO, de plaats zou moeten zijn waar de top wordt gehou den. Oppositionele politici en actiegroepen hekelden gisteren het zwichten voor geweld". Lei ders van de anti-globaliserings- beweging zeiden dat er nog he lemaal geen demonstraties op het programma stonden voor de FAO-top, ook al omdat deze VN- organisatie die zich met armoe en voedselproblemen in de der de wereld bezighoudt van ande re statuur is dein Navo of G8. De politici keerden zich tegen het demonstratieverbdB dat zij een schending van democratische grondrechten vonden. Volgens hen creëert Berlusconi een sfeer van angst en intimidatie. Koortsachtig overleg tijdens het weekeinde en de ontmoeting tussen Diouf en Berlusconi re sulteerden gisteren in het lance ren van een gemengde commis sie van FAO- en Italiaanse diplo maten en ambtenaren van het ministerie van Binnenlandse za ken. Deze commissie zal de de finitieve conferentieplaats kie zen. Berlusconi had eerder ge zegd dat taferelen als in Genua absoluut niet konden in het 'heilige Rome'. Hij vond ook dat topconferenties vanwege veilig heidsrisico's niet meer in grote steden moeten worden gehou den.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 9