BINNENLAND 2 Jorritsma wil meer invloed commercie op universiteiten Kamer voor het recht op zondagsrust Campagne om blessures bij jongeren te voorkomen Jongeren willen weer bij de politie werken s Studenten voeren actie tegen opmars bedrijven Robotarm helpt bij spierziekten Chirurg eist aidstest van patiënt na snij-ongelukje htlijn voor lanasie in |entuinen Noord-Zuidlijn valt duurder uit luatie na Irolk Oostzaan Vn - De bewoners van 34 [en in Oostzaan zijn gis- Eëvacueerd. Dat gebeur- at een gifwolk was.ont- üt een nabijgelegen kip- :hterij. Een vat van dui- ;er salpeterzuur is ver- k lijk gaan reageren met ■oride en fosforzuur. Bui- fcachterij zijn geen ge le concentraties gas ge- e gevonden %t ringweg M - Bij een onder- Mg van de ringweg A-10 Verdam is gistermiddag n i onbekende man met wonden in zijn bovenli- licèangetroffen. De politie vuurwapen in de an het slachtoffer. Over r racht van de schietpartij ^politie in het duister. >.rd.n»n t asielzoeker ei Ml- De man die zaterdag ird werd aangetroffen in riing in Zwolle, is een =je inwoner van het asiel- Öcentrum in het Gelderse Jp. Dat heeft de politie liiddag bekendgemaakt. Jk is met fors geweld om Hn gebracht. ïwe Academie Wetgeving - De Academie voor ing is gisteren begon- "f deze post-doctorale ig in Den Haag worden mde wetgevingsjuristen ^Mtoomd voor een functie jjksoverheid. Vanaf vol ar krijgen Haagse wetge- risten er een opffiscur- bekent rol ibymoord !Een 29-jarige man uit put heeft tegenover de }n de rechter-commis- kend dat hij vorige week en is geweest bij de in een twee weken oude et slachtoffertje was het van zijn 23-jarige ex- r verdachte lissingszaak Icht - De recherche jteren een 21-jarige tangehouden in haar ,1'in Maastricht. Het re- ^team onderzoekt of zij 7sen is bij de verdwijning r plaatsgenoot Jack Bas- De vrouw woont in de- I vaat als Bastiaens die ermist sinds de nacht ügustus. op ïl I es voor actie nepbloed ge jqIC - Dertien actievoer- in mei in het Tweede- ebouw rode bessensap liden, zijn door de poli- Iefer in Den Haag veroor- ^'fij kregen een week irdelijke celstraf en een 1V1250 gulden voor l geweld. Ze richtten j actie voor bijna tien- :wI gulden schade aan. dinsdag 4 SEPTEMBER 2001 'Instellingen moeten tradities en regels onder de loep nemen' rijswijk/anp - Bedrijven moeten meer invloed krijgen op de agen da van universiteiten. Als weten schappelijk onderzoek meer aan de commerciële vraag voldoet, kan het bedrijfsleven een voor sprong nemen op internationale concurrenten. Universitaire in stellingen zouden daarom meer op hun marktgerichtheid afgere kend moeten worden. Dat stelde minister Jorritsma van economische zaken gisteren tijdens de opening van het aca demisch jaar aan de Universiteit Utrecht. De WD-bewindsvrouw vindt dat de bijdrage van de uni versitaire wereld productiever kan. Daarom moeten de instel lingen volgens Jorritsma hun tradities en regels eens onder de loep nemen. De universiteiten hebben een spannend jaar voor de boeg. De komende tijd zal de nieuwe structuur van bachelors en masters stevig in verf moeten worden gezet. Onderwijsminis ter Hermans wil er volgend jaar immers al mee aan de slag. In de nieuwe structuur volgen stu denten een bacheloropleiding van drie jaar. Iedere universiteit biedt daama een mastersoplei- ding aan van een of twee jaar. Daarnaast ontvangen de univer siteiten dit jaar de eerste stu denten die de vernieuwde twee de fase - 'het studiehuis' - van het VWO hebben afgerond. Minister Hermans opende giste ren het jaar aan de Katholieke Universiteit Nijmegen. Hij kon digde aan dat hij in sommige gevallen bereid is een masterop- leiding twee jaar te betalen. Dat moet dan wel strikt noodzakelijk zijn oïti internationaal te kun nen concurreren. De duur van de betaalde masters is nog een heikel punt, omdat universitei ten heel veel vijfjarige opleidin gen willen (de bachelor duurt drie jaar). Aan de meeste univer siteiten werd het startschot voor het jaar 2001/2002 gewoon door de hoogste baas gegeven. Rector magnificus D. Bosscher van de Rijksuniversiteit Groningen (RUG) laakte de onduidelijkheid van Hermans. Hij verwijt de mi nister inconsistent beleid, om dat hij aan de ene kant meer ruimte geeft en aan de andere kant strenge eisen stelt. „Hij blijkt met de andere hand terug te willen nemen, wat hij met de ene hand geeft." groningen/gpd - Een groep van veertig studenten heeft gister middag de aula van het Acade miegebouw van de Rijksuniver siteit Groningen bezet. Zij demonstreerden tegen de steeds grotere invloed van het bedrijfsleven op de universiteit en het beleid van minister Her mans van Onderwijs. Dat beleid kan het bedrijfsleven nog meer grip op de Nederlandse weten schap geven. Na twee uur werd de blokkade opgeheven. Dat was nadat rec tor magnificus Doeko Bosscher twee van de drie eisen had inge willigd. De studenten, verenigd in een spontaan opgericht Col lectief van Bezorgde Studenten (CVBS), wilden tijdens de ope ningsplechtigheid een petitie voorlezen waarin hun onrust werd geuit over de toekomst van het universitair onderwijs. Ook Hoogleraren van de Erasmus Universiteit in Rotterdam op weg naar de opening van het academische jaar.Foto: ANP/Guido Benschop Werknemers moeten zelf kunnen bepalen of ze werken den haag/gpd - De meerderheid van de partijen in de Tweede Kamer wil dat werknemers zelf mogen bepalen of ze op zondag werken. De individuele weige ring is een kernpunt van een ini- tiatiefwet van Bussemaker (PvdA) en Van Dijke (Christen- Unie). Nu staat in de Arbeidstij denwet nog dat de werkgever na instemming van de onderne mingsraad werken op zondag kan verplichten. De initiatiefwet van PvdA en ChristenUnie is een antwoord op de toename van werken op zondag. D66 kwam eerder met een initiatief waarmee alleen op religieuze gronden bezwaar ge maakt zou kunnen worden te gen verplicht werken op zondag. PvdA en ChristenUnie gaan ver der. Zij willen dat iedereen die bezwaar heeft tegen zondags- werk, moet kunnen weigeren te werken. Nu beslist de werkgever in sa menspraak met de onderne mingsraad over werken op zon dag. De werkgever moet aanto nen dat het bedrijfsbelang wer ken op zondag nodig maakt en de ondernemingsraad moet in stemmen met werken op zon dag. Als die instemming er is, kan een individuele werknemer niet meer weigeren op zondag te werken. Behalve voor het recht op een vrije zondag pleit het PvdA- ChristenUnie-wetsvoorstel ook voor een mogelijkheid om werk en zorgtaken te combineren. Dat punt ligt bij het CDA gevoe lig. CDA-Kamerlid Mosterd is wel voor de mogelijkheid dat in dividuen weigeren op zondag te werken. „Ik vraag me wel af of zorg- en arbeidsafspraken wet telijk geregeld moeten worden. Het is ook mogelijk dat sociale partners hierover afspraken ma ken die in de cao worden opge nomen. Op dat punt wil ik nog verduidelijking", aldus Mosterd. Groenlinks steunt de wet. Groenlinks-Kamerlid Van Gent wil nog wel een paar aanvullin gen. „Mensen die op religieuze gronden een andere dag vrij wil len moeten die mogelijkheid ook krijgen. Verder wil ik een onderzoek naar de behoeften van mensen om een andere dag vrij te nemen dan de zondag. Als beide partners werken kan het bijvoorbeeld in verband met de opvoeding van kinderen ook fijn zijn een andere dag vrij te ne men." De WD is tegen de wet. Volgens WD-woordvoerder Blok zijn de consequenties voor met name kleine bedrijven en de consu ment te groot. „Een bedrijf met twee personeelsleden waarvan er een weigert op zondag te werken kan de tent wel sluiten. Bovendien moeten werkgevers meer gaan betalen om mensen op zondag aan het werk te krij gen. Dat zal de consument uit eindelijk ook moeten betalen, want die hogere kosten worden in de prijzen doorberekend." wilde het collectief dat het Col lege van Bestuur van de univer siteit haar bezwaren uit over de invloed van de commercie op de wetenschap. „De universiteit heeft wel eerder zulke signalen afgegeven, maar die vinden wij te slap", aldust woordvoerder Jurjen van den Bergh. Bosscher gaf twee vertegen woordigers van het collectief spreektijd voor de openingsce remonie en gaat vandaag met de studenten om de tafel zitten. „Hij heeft ons gerustgesteld door te zeggen dat hij het in gro te lijnen met ons eens is. Hij vond het middel van een bezet ting wel erg radicaal", vertelt Van den Bergh. Het ministerie van onderwijs zegt in een reac tie van het bedrijfsleven niet af te wijzen, mits de universiteiten zelf de inhoud van het weten schappelijk onderwijs bepalen. amsterdam/anp - Mensen die door een spierziekte in een rol stoel zijn beland, kunnen voort aan gebruik maken van een ro botarm. De elektronische arm wordt gemonteerd op de rol stoel. Het hulpstuk neemt hand en armfuncties over die iemand met een ernstige spierziekte niet meer kan uitvoeren. Staatsecre taris Vliegenthart (Volksgezond heid, Welzijn en Sport) heeft de eerste robotarm gisteren in de Amsterdam Arena uitgereikt aan een rolstoeler met een spierziek- te.Tot nu toe werd de robotarm op zeer beperkte schaal en al leen bij wijze van proef ver strekt. Vliegenthart trekt voor de eerstkomende jaren vier miljoen gulden uit om ervoor te zorgen dat de robotarm gesubsidieerd kan worden. In Nederland heb ben naar schatting honderddui zend mensen een spierziekte. De bekendste spierziekten zijn Duchenne, FSHD, ALS en de ziekte van Pompe. den haag/gpd - De pogingen om meer mensen te interesse ren in een baan bij de politie zijn succesvol Volgens minister van Binnenlandse Zaken De Vries tellen de korpsen ruim 3500 mensen meer dan in 1998. In dat jaar sprak het paarse ka binet af dat er aan het einde van deze kabinetsperiode 3400 agenten meer moesten zijn. Mo menteel werken er bijna 44.000 mensen bij de politie. De Vries noemde gisteren bij het begin van het nieuwe leerjaar aan de politie-opleidingen in Apeldoorn de werving 'een suc ces', vooral gelet op de krappe arbeidsmarkt. Naast de nu be reikte uitbreiding is ook het aan tal agenten in opleiding sterk toegenomen. Dat zijn er nu eveneens zo'n 3500, drie keer zoveel als drie jaar geleden. De behoefte aan agenten blijft volgens de minister onvermin derd groot. Het aantal agenten dat de dienst de komende jaren verlaat wegens pensioen of een andere baan is groter dan eerder werd geraamd. Dat loopt op van nog geen duizend dit jaar naar ongeveer zeventienhonderd in 2011. De Vries hoopt verder op de po sitieve effecten van de onlangs in de cao vastgelegde mogelijk heid weer 38 uur te gaan wer ken, in plaats van 36 uur. Als tachtig procent van de politie mensen hiervan gebruik maakt, staat dat gelijk aan 2000 extra arbeidsplaatsen. alkmaar/anp - Een patiënt van een chirurg van het Medisch Centrum Alkmaar moet ver plicht een aidstest ondergaan. Dit heeft de president van de rechtbank in Alkmaar vorige week bepaald. De chirurg sneed zichzelf in de vinger tijdens het opereren van de patiënt en is bang via hem met hiv te zijn besmet. De pati ent gaat in hoger beroep, zo heeft zijn advocaat G. Hamer gisteren verklaard. De patiënt wilde niet vrijwillig meewerken aan een test. De chirurg stapte daarom naar de rechter om medewerking af te dwingen. Hij stelt dat de patiënt, een gedetineerde Amsterdam mer verdacht van moord, tot een risicogroep behoort. De pa tiënt zou eerder drugs hebben gebruikt en vaker in de gevange nis hebben gezeten, waar de kans om aids op te lopen groter is, meent de chirurg. Hamer meent dat de arts zijn beroepsgeheim heeft geschon den door een kort geding aan te spannen. De president van de rechtbank verwierp dit argu ment, omdat de patiënt door niet mee te werken aan de test de arts dwong zijn beroepsge heim te schenden. De chirurg bracht de vertrouwelijke infor matie uit lijfsbehoud naar bui ten, aldus het vonnis. Hamer voerde verder aan dat de lichamelijke integriteit van de patiënt wordt beschermd door de Grondwet en het Europees Verdrag voor de Rechten van de Mens. De rechtbankpresident beaamde dit, maar stelde dat in dit geval de rechten van de arts zwaarder wegen. Ook het argu ment dat de patiënt bang is dat door hem afgestaan bloed wordt gebruikt in zijn strafzaak vond geen gehoor. De officier van jus titie beloofde het monster niet te gebruiken en daarmee was voor de president de kous af. Ondanks het ingestelde hoger beroep zal de patiënt de aidstest moeten ondergaan, maar vol gens Hamer gaat het om het principe. „Iedereen die geope reerd wordt, loopt het risico door een fout van de chirurg verplicht te worden tot een aids test", meent Hamer. 4am/anp - De Neder- ^ereniging van Dieren- ■NVD) presenteert vol- Biaand een landelijke ge- |e voor dierenparken, i de onderwerpen is eu- i op dieren. Idgeving gaat niet alleen doden van oude en zie- en. Volgens hoofd die- Drger G. Meijer van Ou- s Dierenpark in Rhenen -vook 'overschotten' afge- Overbodige dwerggeitjes inderboerderij eindigen voedsel voor de leeu- okodillen. feestjes zouden anders Rlager aan moslims wor- f rkocht. Het scheelt ons ild door ze als leeuwen- Cgebruiken", aldus Meij- ^maast fokt de dierentuin ^als voedsel voor bijvoor- angen. Ie NVD aangesloten die- fcn in Nederland volgden oe de algemene gedrags- Han de Europese Vereni- n Dierentuinen. Volgens ier B. de Boer van de fceft Nederland behoefte scherping van de regels, Ij wil niet zeggen waar- alve euthanasie op die lieren staan in de nieu- ragscode regels over on- r huisvesting en fokpro- Voetbal bij jongens, paardrijden bij meisjes op één in top tien STEVENHAGEN den haag/gpd - Jongens maken de meeste brokken met voetbal, bij de meisjes nemen ongevallen met paardrijden de eerste plaats in op de lijst van sport blessures. Met een driejarige campagne willen NOC-NSF en stichting Consument en Veiligheid de 28.000 jaarlijkse sportblessures onder jongeren te rugbrengen. Voorzorgsmaatregelen zoals een goede warming- up, het dragen van beschermende kleding en een zorgvuldige revalidatie moeten in de hoofden van de sportende jeugd worden geprent. Radiospotjes, posters en voorlichting op scholen en sportverenigingen moeten de jeugd tot 'bewust sporten' aanzetten. Jaarlijks noteren de spoedei sende hulpafdelingen van ziekenhuizen gemid deld bijna tachtig sportongevallen per dag bij jon geren in de leeftijd van veertien tot achttien jaar. Dat is te veel op een totaal van 160.000 jaarlijkse sportblessures, oordeelt de stichting Consument en Veiligheid. NOC-NSF en Consument en Veiligheid zetten sa men de schouders onder de campagne die deze week van start gaat. De overkoepelende sportor ganisatie richt zich vooral op sportverenigingen en trainers. Het aandachtsgebied van Consument en Veiligheid ligt bij radiospotjes en posters, die met slogans als 'je hoofd heeft geen airbag' en 'je spier is geen elastiekje' een humoristische inslag hebben. Met de campagne moet het persoonlijk sportleed worden teruggebracht, maar ook de medische kostenpost van 24 miljoen gulden op jaarbasis is de stichting een doom in het oog. .Alles heeft met elkaar te maken", stelt woordvoerster C. Knols van Consument en Veiligheid. „In eerste instantie willen we de sporter zelf helpen. Tijdelijk of zelfs helemaal niet meer sporten is persoonlijk leed. Maar ook de kosten tellen mee." Het publiciteitsoffensief volgt nadat het aantal be handelingen van sportblessures onder jongeren de laatste jaren met twintig procent is gedaald. Dat komt onder meer door een afname van bles sures op het voetbalveld, een daling van het aan tal sporters en een verbetering van de medische begeleiding bij verenigingen. Ook de veranderde spelregels werken een daling in de hand. Ondanks deze positieve ontwikkeling vinden NOC-NSF en Consument en Veiligheid toch dat de tijd rijp is voor een campagne. Niet alleen voor de traditionele sporten, want de recente toename van funsporten als skaten, skiën en kitesurfen krij gen in de campagne ook een plaats. Voor de campagne is onderzoek gedaan naar de hoeveelheid blessuregevallen in de diverse takken van sport. Bij tienerjongens veroorzaakt veldvoet- bal de meeste blessures, gevolgd door hockey, paardrijden, basketbal en skeeleren. Bij de meisjes ziet de lijst er anders uit. De meeste ongelukken gebeuren tijdens het paardrijden, daarna volgen veldvoetbal, hockey, volleybal en korfbal. Speciaal voor sportverenigingen en trainers is de website www.sport.nl/sportblessurevrij in het le ven geroepen. Op de site staan maatregelen die blessures kruinen voorkomen. Amsterdam - De kosten van de Noord-Zuidlijn lopen op. Vol gens de gemeente Amsterdam is dit het gevolg van inflatie. De gemeente overlegt momenteel met het Rijk over zogenoemde prijspeilcompensatie. Maar de Tweede Kamer stemde in 1999 in met een subsidie van ruim 2 miljard grilden voor de metrolijn op voorwaarde dat de gemeente Amsterdam zelf voor kosten- overschrijdingen zou opdraaien. Woordvoerders van zowel het ministerie van Verkeer en Wa terstaat als de gemeente Am sterdam stellen dat de huidige onderhandelingen een gebrui kelijke gang valzaken zijn. „Prijsstijgingen .rJjr gevolg van inflatie zijn normaal bij groot schalige projecten. De gemeente en het ministerie proberen het nu eens te worden over het in flatiepercentage dat gehanteerd moet wordenaldus de ge meentewoordvoerder. De woordvoerders willen geen mededelingen doen over het exacte bedrag dat bijgepast moet worden. De Amsterdamse zegsman laat slechts los dat er zegs enkele tientallen miljoenen mee zijn gemoeid. De kosten van de aanleg van de Noord-Zuidlijn waren aanvankelijk geraamd op 2,5 miljard gulden. De 9,5 kilo meter lange metrolijn gaat lo pen van Amsterdam-Noord via het centnim van de stad naar station Zuid/WTC.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 5