De liefde voor de sjoelbak GESPREK VAN DE DAG Hiswa vandaag van start Massal bezoe huis Beatrix j 152 MENSELIJK Een Amerikaanse vrouw heeft zondag een van haar drie zonen doodgeschoten. Een tweede zoon bleef on gedeerd omdat de kogel af ketste op de BIJBEL die hij voor zijn buik hield. Vol gens de krant Fort Myers News-Press raakte de 39- jarige vrouw bij een scho tenwisseling met de politie in North Fort Myers in de staat Florida zwaargewond. Vermoedelijk leed zij aan een depressie. De vrouw doodde haar zesjarige zoon James terwijl hij televisie aan het kijken was, waarna zij naar de kerk reed waar haar zestienjarige zoon Kenny was. Zij lokte hem met een voorwendsel uit het gebouw en beschoot hem. De derde zoon van de vrouw, die in een cafetaria aan het werk was, werd op tijd gewaarschuwd. De Britse actrice KATE WINSLET, ster uit de kas kraker 'Titanic', wil gaan scheiden. De filmster en haar echtgenoot, regisseur Jim Threapleton, hebben een dochtertje van 11 maanden. Volgens de woordvoerder van Winslet is er ,,geen derde partij in het spel". Het paar wil op „vriendschappelijke wijze en met respect" uit elkaar gaan. De 25-jarige Winslet heeft twee Oscar-nomina ties op haar naam staan. Zij ontmoette Threapleton tij dens de opnames van de film 'Hideous Kinky'. Het stel trouwde in 1998. De31-jarige Brit John Wright heeft zich maandag een plaats in het Guiness Book of Records geslurpt. De tim merman uit Chertsey wist binnen drie minuten 97 OES TERS naar binnen te laten glijden en verbrak daarmee het oude record van 64 stuks. ,,De truc was ze meteen door te slikken, kauw ze niet en stop er niet teveel tegelijk in je mond", aldus de winnaar, die ondanks zijn record nog ruimte overhad vooreen kleine snack. „Toen het afgelo pen was moest ik echt een mars hebben", aldus Wright die maandagochtend nog met een hamburger had ontbe ten. Oesters worden doorgaans gezien als potentieverho gend maar volgens Wright begon het bij hem nog niet te kriebelen. „U moet het later maar aan mijn vriendin vra gen." Ex-Spice Girl Victoria Beckham heeft voor het eerst toegegeven dat zij jaren leed aan een EETSTOORNIS. Zij heeft dat altijd ontkend, hoewel ze - vooral na de geboorte van haar zoon - wel erg mager werd. In een voorproefje van haar binnenkort te verschijnen autobio grafie geeft 'Posh Spice' nu toe dat zij lange tijd geobse deerd was door haar uiterlijk. „In de sportzaal was ik con stant bezig met de afmeting van mijn billen en mijn onder kin." Vooral in de begindagen van de succesband The Spice Girls zette het management de meiden onder druk om af te vallen. Victoria beschuldigt nu haar oud-collega Geri Halliwell ervan om het diëten aan te moedigen. Mel C zou haar hebben aangezet tot joggen en het consumeren van vloeibare maaltijdvervangers. Daarna volgde een pe riode van extreme eetbuien. Fotomodel JERRY HALL vindt haar ex-man Mick Jagger „onevenwichtig en gierig". Bovendien is hij „verschrikke lijk vrouwonvriendelijk en seksistisch". De 45-jarige Hall zegt dat in een interview met de Britse krant Daily Ex press. Toch benadrukt ze dat de voormalige echtelieden nog steeds vrienden zijn. En dat was in de laatste jaren van het huwelijk met de Rolling Stone wel anders. „Toen had hij geen respect meer voor mij." Mick Jagger heeft Hall ook nooit zijn creditcard uitgeleend. Maar het suc cesvolle fotomodel is zelf ook met onbemiddeld. Haar pri- vé-vermogen wordt op ruim 120 miljoen gulden geschat. Een voormalige dakloze dagarbeider Patrick Collier heeft zaterdag 1 miljoen dollar, een slordige 2,4 miljoen gulden, overhan digd gekregen toen hij bij een filiaal van McDO- NALD'S in Daytona Beach in Florida ging ontbijten. De managers van de keten willen met de actie het ver trouwen bij de consument terugwinnen. Dat was verlo ren gegaan nadat medewer kers van het bedrijf dat der gelijke acties eerder organi seerde, met een deel van het geld aan de haal waren gegaan. De FBI arresteerde onlangs een 58-jarige me dewerker van het marke tingbedrijf achter de pro mo-acties 'Monopoly' en 'Who Wants to be a Millio naire?' van McDonald's op verdenking van het stelen van zeker 13 miljoen dol lar, 32 miljoen gulden. De Hiswa te water is vandaag van start gegaan in de haven van IJmuiden. Nederlanders die van va ren houden, zoeken hun heil vooral in de nostal gie, zo blijkt. Ook het aloude binnenvaartschip is herontdekt door de pleziervaart. Door een tekort aan oude schepen, worden die nu splinternieuw nagebouwd. 'Een oud concept in een nieuw jasje. De schepen worden wel voorzien van de modern ste apparatuur en technieken. Dat zijn de opmer kelijkste trends op de Hiswa, de grootste water- sportbeurs van Europa. Volgens Hiswa-directeür Vink zijn het vooral de 'jongere senioren' die be langstelling tonen voor zulke schepen, van het ty pe beurtschip (of wad- en sontvaarder) tot een lengte van zo'n 25 meter. „Schepen die bedoeld zijn om op je gemak door de Europese kanalen te varen. Heerlijk naar Frankrijk, of, steeds vaker, naar de Zwarte Zee." Behalve de hang naai- nostalgie, is er ook de vlucht naar hypermodern, zo constateert de orga nisatie van de Hiswa. Naast een arsenaal aan hy permoderne kapitale schepen met de uitstraling van een F-16, zijn in IJmuiden vooral de toeleve ranciers van moderne apparatuur sterk vertegen woordigd. Het segment groeit elk jaar met zt/ procent. „Satellietnavigatie, gecombineerd jpi een digitale kaart en gekoppeld aan de stuuii richting. Waar vroeger drie mensen nodig wjl< kun je nu in je eentje een groot schip bemaft aldus Vink. li Aan geld geen gebrek, zo blijkt ook op de bet show. Op de beurs is voor het eerst een 35 rik lang Italiaans jacht te zien, waarvoor miljoeie moeten worden neergeteld. Daar krijgt de e\ naar dan wel twee boten voor: op het achten staat een compleet zeiljacht dat met een kra|| water kan worden gelaten als het motorjach aan de saaie kant dreigt te worden. Om alle kooplust te verzadigen, blijft de Hisi en met vrijdag voor het eerst ook 's avonds <ji tot acht uur. „Dan kunnen mensen ook na iji werk nog even naar IJmuiden rijden. De beifl trok vorig jaar zo'n 34.000 bezoekers, waarvft op de vijf uit het buitenland. De meeste bezje hebben ook daadwerkelijk geld te besteden:^ procent van de bezoekers heeft een bovennp inkomen, volgens de Hiswa. ie anp x f Hollanders sjouwen hun bak met schijven de wereld over Laat het woord 'sjoelen' vallen en bijna iedereen mijmert over re genachtige zondagmiddagen waarbij de hele familie rond de sjoelbak staat. Of over bejaarden huizen waar oude mensen iedere week op hun gemak een schijfje schuiven. Weinigen weten dat duizenden sjoelers in Nederland en het buitenland in clubverband spelen en fanatiek aan toernooi en meedoen. Weinigen weten ook dat er in IJsselstein een fabriek staat die zich al bijna zeventig jaar toelegt op de productie van sjoelbakken en -schijven. Komende zater dag, 8 september, komen hon derden sjoelers uit Nederland, België en Duitsland naar IJssel stein om in een interland tegen elkaar te strijden en een kijkje te nemen in de 'sjoelfabriek.' Sjoelen is een typisch Neder landse bezigheid. De Neder landse club in Costa Rica bij voorbeeld organiseert twee keer per jaar een sjoeltoemooi. Een Engelse vrouw met Nederlandse familie laat haar familieleden ie dere kerst een sjoelbak meene men. En Hollanders die zijn ge- emigreerd naar de Verenigde Staten, hebben bijna allemaal een sjoelbak in hun kelder of op zolder staan. Nederlartders sjouwen de sjoel bak de hele wereld mee over, weet Ingrid Mulder-Puts van de Algemene Nederlandse Sjoel- bond (ANS). Als ze voor een kort bezoek in hun vaderland zijn, wordt er bijna altijd een sjoelbak aangeschaft. „Het sjoelen staat nu eenmaal bekend als een typi sche Hollandse sport", zegt In grid Mulder-Puts. „Zo hebben Nederlanders in het buitenland to.ch nog iets van hun eigen land bij zich." Toch is het maar de vraag of het sjoelen oorspronkelijk wel uit Nederland komt. Over de oor sprong van het gezelschapsspel doen verschillende verhalen de ronde, maar niemand weet pre- cies'hoe het zit. Het woord 'sjoelen' komt hoogstwaar schijnlijk uit het Fries, maar hoe het spel daar terecht is geko men, is onduidelijk. In Engelse geschiedenisboeken wordt gesproken over shovel- board, een voorganger van het sjoelen zoals wij dat in Neder land kennen. Shovelboard werd in de zestiende eeuw gespeeld door de hogere klasse op enor me tafels van negen meter lang. De spelers schoven metalen ge wichten over de tafel en pro beerden ze zo ver mogelijk tot het andere eind te schuiven, zonder dat ze eraf vielen. In de geschiedenisboeken staat ver meld dat Henry VIII negen pond verloor door een spelletje sho velboard. De koning vaardigde meteen een wet uit dat er in zijn land geen shovelboard meer mocht worden gespeeld. Volgens de overleveringen speelden Engelse zeelieden aan Negenvoudig sjoelkampioen Siem Oostenbrink (37): 'Houtnerfje kan verschil maken' Foto: GPD/Brand Overeem dek van de houten schepen met munten die zo dicht mogelijk bij een gemarkeerde lijn met vakjes moesten komen. De Nederland se zeelieden namen het spel over, maar door de deining van de zee vielen er te veel munten in het water. Het geld werd daarom vervangen door ronde houten schijven. De sjoelbak zo als we die nu kennen, werd voor het eerst gesignaleerd aan het begin van de negentiende eeuw. In de zeventiger jaren van de vo rige eeuw ontstonden in Neder land veel sjoelverenigingen. Ze organiseerden open toernooien waar geïnteresseerden voor prij zen konden sjoelen. Omdat er geen vastgesteld reglement was, hield iedere club er andere re gels op na. De oprichting van de sjoelbond ANS in 1977 zorgde ervoor dat er één spelreglement kwam. Bij de bond zijn op dit moment 108 verenigingen aangesloten. De drieduizend leden doen re gelmatig mee aan (inter)natio nale wedstrijden. Sinds de ANS is aangesloten bij NOC/NSF, is het sjoelen als officiële sport er kend. Ook in België en Duitsland is het sjoelen inmiddels populair. In Duitsland wordt het 'jakkolo' genoemd. Beide landen komen op 8 september naar het inter nationale toernooi in IJsselstein. Bij het maken van sjoelbakken en sjoelschijven draait het alle maal om millimeters. Zo moe ten de afmetingen van de schij ven en van de poortjes tot in het kleinste detail kloppen, zodat er later nooit discussie kan ont staan over die ene sjoelschijf die het poortje miste. In de fabriekshal van houtbe- werkingsbedrijf Schilte in IJssel stein staat een grote mand met kleine, houten schijfjes. Zo op het eerste gezicht lijken het wil lekeurig gezaagde plankjes, maar wie beter kijkt, ziet dat de schijfjes op de millimeter nauw keurig hetzelfde formaat heb ben. De diameter is 52 millime ter en de schijf is op de kop af 13 millimeter dik. Bij de productie van de sjoelbakken iets verderop is het hetzelfde verhaal. De twee meter die de sjoelbak lang is, de 12 mm dikke zijwanden: alles is precies vastgelegd. Ook het ma teriaal, beukenhout en gefineerd maranti, is altijd hetzelfde. Een groot deel van de bakken vindt zijn weg naar speelgoed- en sportzaken. Daarnaast neemt de Algemene Sjoelbond (ANS) ie der jaar een partij bakken af. Een klein deel van het materiaal is bestemd voor de exportAdvi- Tientallen malen heeft Siem Oostenbrink (37) al uit moeten leggen wat hij zo leuk vindt aan sjoelen. En even zo vaak moest hij zich verdedigen tegenover mensen die het sjoelen geen officiële sport vin den. Maar de sport is zo officieel dat er zelfs Ne derlandse kampioen schappen zijn. En die heeft Oostenbrink uit Wijk bij Duurstede al negen keer gewonnen. Eigenlijk zou Oostenbrink net zo goed Nederlands kampioen darten kunnen zijn. Of een andere sport. „Het gaat om het winnen, het presteren. Of je dat nu met een sjoelschijf doet of een voetbal maakt niet uit." Het sjoelen gaat Oosten brink behoorlijk gemakke lijk af. Hij heeft een eigen techniek, die hij al jaren toepast. Veel via de zijkan ten schuiven is zijn ge heim. „En ik'gooi ook heel hard, zodat de schijven er in één keer in knallen." seur commerciële zaken Wei- dam vertelt over een Amerikaan die een Holland-promotiebu reau had. Hij verkocht in de Ver enigde Staten Delfts blauw, mo lentjes en drop. De sjoelbak hoorde daar ook bij. „Hij bestel de 250 sjoelbakken", zegt Wei- dam. „In een grote container zijn ze overgevlogen." Schilte, dat ook schoolmeubilair produceert, maakt al sinds 1932 materiaal voor sjoelers. Eerst als toeleverancier voor een ander bedrijf, maar sinds 1982 als di recte producent. In de hoogtij dagen in de jaren zeventig maakte het bedrijf tien- tot vijf tienduizend sjoelbakken per jaar. „Dat is in de jaren tachtig behoorlijk gedaald, vanwege de introductie van de computer spelletjes", zegt Weldam. „Maar nu trekt de markt weer aan." Verkoopleider Eric Parlevliet: „Ouders willen toch samen met hun kinderen een spelletje doen. De computer raakt vol gens mij alweer een beetje uit." Het bedrijf heeft altijd moeten vechten tegen het negatieve imago van de sport. „Sjoelen wordt geassocieerd met bejaar denhuizen", zegt de verkooplei der. „Maar heel weinig mensen weten dat er duizenden wed- strijdsjoelers in Nederland zijn, die heel fanatiek met hun sport bezig zijn." Om ervoor te zorgen dat het deelnemersveld niet ver grijst, organiseert Schilte eens per jaar een scholentoemooi. En bij het afleveren van nieuw schoolmeubilair wordt altijd een sjoelbak meegebracht. „Leuker dan een flesje wijn", zegt de ver koopleider. „En wie weet levert het nieuwe kampioenen op." Anouk Middelkamp |j In de eerste vier dagen dafJ ten Bosch virtueel te bezoft is, hebben maar liefst 72.0|1 mensen het woonhuis vaië ningin Beatrix en prins Cl# internet bekeken. Huis terte Bosch werd c opengesteld Via www.koninklijkhuis.nl heel Huis ten Bosch, met 1 zondering van privévertrej] te bezichtigen. Later dit ja. kunnen ook Paleis Noordfl het Koninklijk Huis Archie Paleis op de Dam en het Ki ninklijk Staldepartement \A temet worden aangedaans Een virtueel bezoekje isvd< interessant voor kunstliefhi bers. Er kan tot in details \e den ingezoomd op de velet derijen. ANP e Britse kenner: Veel paarden 1' verwonden zich' Twente is in rep en roer v J ge een paardenbeul. Achttl dieren zouden intussen gr lijk zijn verminkt. De Enge paardenkenner Ted Bame' echter heel veel edele viert ters tegengekomen die zicf verwonden. Tussen 1983 e 1993 sliepen verontruste p[( deneigenaren in Engeland^ stallen. Ze lieten hun diere geen seconde in de steek. T zouden ruim 160 paarden:, graafschappen Hampshire! Yorkshire en in Schotland gestoken met 'een scherp 1 werp'. In Hampshire begob politie met Operation Moir batten om de paardenbeuf pakken, maar er is nooit et verdachte aangehouden. s Veel van deze gevallen zijn derzocht door Ted Barnes Scotland Yard. En nog altij trekt Barnes erop uit als eh geval van paardenmishanc wordt gemeld. Nu doet hij| onder de vlag van de Inter nal League for the Protect^ Horses (ILPH). Zijn conclur twintig jaar onderzoek: in 1: procent van de gevallen her het paard zichzelf verwoni Doordat er vaak sprake is n verwondingen aan de geslji delen of anus, menen paat eigenaren dat er een perver persoon aan het werk is dit lol in heeft het paard toe tei len. Ook in Twente, waar si oktober achttien meldinga geweest van paardenmishf ling, gaan paardeneigenar^ de Dierenbescherming hieJ uit. „Een paard heeft in we de neiging tot zelfdestructl zegt Barnes. Zelfverwondiï komt vooral voor bij merrifi Twente gaat het in alle gev om merries. Als een merrii hengstig is, wrijft ze haar ste tegen een hek. Ze kan daarbij verwonden aan ieti scherps. Ondanks de pijn ze door. Het gevolg: ze krijj de vreselijkste verwonding^ Maar paarden hebben een[ der begrip van pijn dan m\ sen." I anp Salakanaal Luc Sala is een computerhandelaar die besloot iets leuks met zijn geld te gaan doen. Hij maakt nu hobby-televisie op het Amsterdamse kabelnet. Daar stelt hij vragen waarop hijzelf het antwoord al weet. aan mensen die hij al jaren kent en die uitsluitend dingen beweren waar de interviewer het mee eens is. De doelstelling van Salakanaal is vrienden en kennissen van Sala aan ons voorstellen, met een camera die niet beweegt en geluid via een grote doorgeef-micro foon aan een kabeltje. Strikt genomen heeft Sala geen gesprekspartners no dig; de gasten zijn een omweg om het eigen stand punt verwoord te krijgen. Maar pas als een ander het zegt. kun je met goed fatsoen voor je eigen mening ap- plaudiseren, zo is het natuurlijk ook. De favoriete gepreksondenuerpen op Salakanaal zijn meditatietech nieken. het schandalige monopolie van kabelaar UPC. het brede onbegrip over wat internet wérkelijk is en Oost- Westerse wijsheid in het algemeen. De presentator spreekt op nasale toon met te veel nadruk op de denkpauzes. Zijn relaxedheid heeft, ook na jaren oefenen, nog steeds iets kunstmatigs. Hier is een Grote Meester hard aan het werk om zijn autoriteit zo subtiel mogelijk uit te stralen. De programmaraad, die het subculturele kabelreservaatje beheert, wil Sala nu kwijt. Myster-Kleurnet, zoals Salaka naal officieel heet, reageerde dooreen nacht lang zijn beste werk te herhalen. Dat was de roemruchtige begrafenis van Peter Giele, kunstenaar en ziel van de Roxy-discotheek. Mag die reportage nog een jaar lang iedere dag herhaald wor den? Er is zeker een uur beeld van de teraardebestelling, en niet één van de vele honderden aanwezigen huilt. Er wordt voortdurende gekwebbeld, het is geen seconde stil. Alleen die ene blonde jongen, die ook op de boot met de kist meevoer. Hij gaat eventjes aan de rand van het graf zitten en neemt een houding aan die verdriet suggereert. De rest van de me nigte heeft het te druk met de camera, de optredens en de andere gasten. Viermannen in het zwart spuiten met brandblussers koolzuursneeuw op de dode. Applaus..Beter een dode Peter dan helemaal geen Peter", roept een dichter in een megafoon. Gelach. Even is er ontreddering als de vier mannen die de kist neerlaten met lijk en al in het graf val len. Maar al snel komt een van de gasten meteen bevrijden de oneliner. De ironie is gered. Tot het laatste moment blijf je verwachten dat Giele uitzijn open kist zal opstaan en het k optreden van de gasten zal recenseren. Terivijl het gek overduidelijk bedoeld was om de dood eens op een b<{ dende wijze te benaderen, trof mij als kijker vooral dé{ afstandelijkheid van het geheel. Een lijk als excuus va optreden, meer kon ik er niet aan ontdekken. De reportage van Luc Sala - met hem begon dit stukjé verder in de Roxy. Een dichter blaat een onverstaanba dicht in de microfoon. Niemand luistert. Het levend Aji werk Fabiola zingt met kopstem een onverstaanbaar i( dat tot niemand in de zaal doordringt. En dan het mc beeld. De discotheek rookt al, Sala zit met zijn camera, op het aangrenzende dak. Beneden op straat komt de\ din van de overleden Giele aangelopen, Inez. De vlam hebben zich al door het dak van de Roxy gevreten, brf weermannen schreeuwen dat Sala naar beneden moet maar hij ziet de weduwe, blijft zitten en zoomt in. Hat en haar houding. Ze wil iets uitdrukken, maar voor If eerst die dag lijkt ze van tevoren niet precies bedacht J|] ben wdt. h Salakanaal moet blijven, tot heel Nederland dit geziet heeft. Ij Een luchtfoto van de Hiswa te water. Foto:United Photos de Borer bv/Michel Schnater

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 2