Kabinet wil meer artsen opleiden Warm onthaal Alexander en Maxima eid EU-landen in gevaar' Hewlett-Packard koopt Compaq voor 60 miljard Leiden voor even wielerstad Justitie: Familie Heijn wist wel dat Ferdl E. vrij kwam in Jeruzalem Zware celstraffen geëist tegen Leidse xtc-bende Leidsch Dagblad uwe pagina r de media t- NR. 42712 LOSSE NUMMERS 2,251,02 ZATERDAG 2,751,25 OPGERICHT 1 MAART 1860 dinsdag 4 SEPTEMBER 2001 Universiteiten vragen miljoenen Rijnstreek moet samenwerken mmige eerste ooidag Belfast Ve ilkert kost JA drie merzetels n °P hft i arte geld Sleutels iw reden met uwe locatie ra geld ir scholen iterwoude de overlast lene Dorp :icht l,;ir on Schönthan nensen die zich beroemen het hart ds op de tong te ;en, is de mond ■oonlijk groter dan hart 1 r\ Minder buien >-i8° r llinw j-s Leidsch Dagblad Meisje overlijdt na rit in achtbaan BiDDiNGHUizEN - Een 13-jarig meisje uit Zwolle is zondag overleden nadat zij onwel werd tijdens een ritje in een acht baan in attractiepark Six Flags Holland. Twee omstanders en het gealarmeerde EHBO-team van Six Flags probeerden het meisje te reanimeren. Ze over leed op weg naar het zieken huis in Harderwijk. door Wilfred Simons leiden - Het kabinet wil de nu merus fixus voor de opleiding ge neeskunde versoepelen. Hiermee wil het vooral een bijdrage leve ren aan het dreigende tekort aan huisartsen. Dit jaar beginnen 2140 studenten aan een studie geneeskunde. Het kabinet wil dit aantal in driejaar verhogen tot 2400. Het ministerie van onderwijs verwacht dat een deel van deze studenten na de voltooiing van hun opleiding basisarts door stromen naar de huisartsenop leiding. Een en ander blijkt uit het rapport 'Toetredingsbelem meringen medische beroepen', dat het kabinet volgende maand naar de Tweede Kamer stuurt. De toename van het aantal plaatsen voor geneeskunde is een gevolg van de 'motie Mel- kert', die vorig jaar november in de Tweede Kamer werd aange nomen. In deze motie vraagt de Kamer het kabinet 'om iets te doen aan de tekorten in de zorg'. Het loslaten of versoepe len van de numerus fixus voor geneeskundestudenten ziet de Kamer als één van de mogelijk heden daartoe. In totaal leiden acht Nederland se universiteiten studenten op tot huisarts. Zij werken met vastgestelde aantallen studen ten, maar volgens minister Her mans hebben de vakgroepen wel ruimte voor meer eerste jaars. Een probleem is dat het ministerie ook over de brug moet komen met extra geld. Nu al is de studie geneeskunde verreweg de duurste universitai re opleiding. Om meer studen ten te kunnen opleiden, hebben de universiteiten minimaal 183 miljoen gulden extra geëist. Voor een complete opheffing van het systeem van numerus fixus zijn de universiteiten hele maal erg beducht. Ze vrezen een massale toestroom en een chaos op de opleiding. De universitei ten zouden bereid zijn tot een maximale verhoging van twintig procent. Ze onderschrijven dat de tekorten nu groot zijn, maar willen voorkomen dat over ne gen jaar, als de eerste 'extra' art sen op de arbeidsmarkt komen, ze een overschot veroorzaken. Fusie onder druk van concurrentie palo alto/rtr/afp/anp - De Amerikaanse computergigant Hewlett-Packard koopt concur rent Compaq voor zestig miljard gulden in aandelen. De combi natie (145.000 werknemers) wordt met een omzet van 210 miljard gulden kort na IBM het tweede computerconcem ter wereld. Op enige afstand volgt Dell. Hewlett-Packard en Compaq besloten tot de fusie onder druk van de markt. Beide concerns zagen de afgelopen anderhalf jaar de inkomsten en winsten sterk dalen door de aanhouden de malaise in de computerindu strie. Beide kondigden eerder al aan banen te zullen schrappen. HP krijgt in de nieuwe combina tie een belang van 64 procent. HP-topman Fiorina wordt de nieuwe bestuursvoorzitter, met Compaq-voorman Capellas als president. De verwachting is dat de transactie in de eerste helft van volgend jaar zal zijn vol tooid. Aandeelhouders krijgen voor een stuk Compaq 0,6325 aan deel HP, een premie van 19 pro cent op de slotkoers van vrijdag (12,35 dollar). De concerns ver wachten dat de samensmelting over drie jaar een kostenbespa ring oplevert van zes miljard gulden. HP en Compaq kunnen samen beter partij bieden aan IBM en Sun Microsystems als het gaat om produceren van zakelijke netwerken. De combinatie vormt op de markt van pc's een grotere bedreiging voor produ centen zoals Dell en Gateway. Op de pc-markt hadden HP en Compaq vooral last van Dell, dat een ware prijzenoorlog ontke tende. breda/gpd/anp - Prins Willem- Alexander en Maxima Zorre- guieta zijn met de 'koninklijke bus' vandaag door Brabant ge toerd. Breda was vanmorgen de eerste stad die werd aangedaan in het uitgebreide kennisma kingsrondje door Nederland. De belangstelling van de bevolking van Breda was overweldigend. Onverwacht werkte het weer la ter op de ochtend toch mee. Maxima vond de plotselinge zonneschijn zelfs 'super'. Vanaf de Koninklijke Militaire Academie reed het paar naar de Grote Kerk, waar zij een korte rondleiding kregen. Na een rit door het park Valkenberg ver trok het stel naar Tilburg. In Popcentrum '013' gaven zoge noemde jongerenambassadeurs op het podium een presentatie van hun activiteiten. Op de eerste dag van de Maxi ma-toer werden de kroonprins en zijn verloofde geconfronteerd met protesten van Groenlinks en de Socialistische Partij. In Breda hadden zo'n twintig de monstranten zich getooid met witte hoofddoekjes, als verwij zing naar de Dwaze Moeders in Argentinië. Bij het passeren van de demonstranten keek Maxima 'toevallig' de andere kant op. Het protest was bescheiden in vergelijking met de ruim vijf honderd enthousiaste Oranje fans die het paar een warm wel kom gaven op het terrein van de Koninklijke Militaire Academie in Breda. Willem-Alexander en Maxima landden daar tussen de buien door rond half tien met een helikopter. Het publiek, waarvan sommige toeschou wers al vanaf half acht hadden staan wachten, zwaaide met vlaggetjes en zong 'Oh, wat ben je mooi.' Maxima was gekleed in eén rood pakje en droeg haar haren los. Woordvoerder Piet Hein Schel- tens van Groenlinks in Breda noemde de protestactie on danks het uitblijven van een re actie van Maxima geslaagd. „Te midden van al deze poeha wil den wij een tegengeluid laten horen. Zeker niet met de bedoe ling om te provoceren, maar wel om er aan te herinneren dat de vader van Maxima nog steeds medeverantwoordelijk is voor de verdwijning van vele tiendui zenden mensen." Op de eerste dag van Méxima's kennismakingsrondje waren naast het publiek ook zo'n 150 journalisten afgekomen, onder wie ook vertegenwoordigers van Duitse en Belgische media. Een geplande koffietafel met vrijwil ligers buiten in Den Bosch werd vanwege de slechte weersver wachting verschoven naar het stadhuis. Het geplande rondje langs het publiek kwam daar mee ook te vervallen. Vijfhonderd tips in zaak lijkje Nulde putten - De politie heeft vijf honderd tips binnengekregen over de vondst van de romp en het hoofdje van een jong meisje bij Strand Nulde en Hoek van Holland. De stroom tips kwam binnen na de uitzending van het tv- programma Opsporing Ver zocht, gisteravond. Ook van ochtend stond de telefoon nog roodgloeiend. De politie vroeg iedereen die in het weekeinde van vrijdag 24 tot en met zon dag 26 augustus Strand Nulde heeft bezocht contact op te ne men. Pagina Binnenland leiden - Petra Rossner, Chantal Beltman, Erika Vilunaite en Leontien van Moorsel (van links naar rechts) gaven het Stadhuisplein in Leiden gisteren kleur. In hun leiderstruien van respectievelijk het sprint-, berg jongeren- en algemeen klassement meldden zij zich aan het vertrek voor de tweede etappe van de Holland Ladies Tour. Na ruim 116 kilometer koers door Leiden en de Rijn- en Veenstreek kwam de Duitse Rossner op de Montgomerystraat als eerste over de finish. Van Moorsel werd derde en stapte daarna af. Zij richt zich nu op Manchester. In de Engelse stad hoopt de olympische kampioene het werelduurrecord te verbeteren. Foto: Taco van der Eb Persofficier Hartjes verrast door verwijten door Pauline van der Mije haarlem - De familie Heijn wist wel degelijk wanneer Ferdi E. vrij zou komen. Dat zegt de Haarlemse persofficier van justi tie Ed Hartjes desgevraagd. Hank en Albert Heijn, weduwe en broer van de vermoorde Ger- rit-Jan, beklaagden zich er giste ren in het tv-programma Nova over dat ze niet door het open baar ministerie op de hoogte waren gehouden. Dat is perti nent onwaar, aldus Hartjes. „De officieren in deze zaak hebben al die jaren contact met de fami lie gehouden." Hartjes: „Ze wisten verdomd goed dat Ferdi E. vrij zou ko men. Ik heb dat gisteren nog na gevraagd bij Theo Bot, destijds samen met Onno van der Veen officier in deze zaak. Theo heeft altijd contact gehouden, met name met Hank. Hij komt daar over de vloer. In die contacten is zeker aan de orde gekomen wanneer E. vrij zou komen." De familie heeft van justitie geen formele brief ontvangen waarin stond op welke datum de straf precies afliep. „Juist als je zo regelmatig met elkaar praat, lijkt dat niet nodig", zegt Hartjes. Volgens hem is elke nieuwe fase van de straf (ingaan van de TBS, verlenging daarvan, terugkeer naar de gevangenis) met de familie besproken. Het laatste gesprek dateert van en kele maanden geleden. „Dat zal waarschijnlijk geweest zijn toen de laatste fase van E.'s straf in ging en hij onder elektronisch toezicht naar huis mocht." Het OM heeft geen vaste proce dure die waarborgt dat slachtof fers en nabestaanden op de hoogte worden gesteld van het aflopen van de straf. „We vin den wel dat dat zou moeten, maar technisch is het nog niet geregeld." Pagina Binnenland: 'Zo'n man geef je zeven ton?!' jeruzalem/gpd-rtr Zeker twaalf mensen zijn vanochtend in het centrum van West-Jeruza- lem gewond geraakt bij een zelf moordaanslag van een Palestijn. Dat heeft de Israëlische politie bekendgemaakt. De dader had zich verkleed als ultra-ortho doxe jood en droeg een valse baard. De aanslag had tijdens de spits plaats in een drukke straat aan de rand van de ultra-orthodoxe wijk Mea Shearim. Een agent verkeert in kritieke toestand. De dader is omgekomen. Volgens een woordvoerder van de politie viel de man door zijn gedrag op en hielden agenten hem staande. De bom ging ver volgens af. De agenten hebben vermoedelijk mensenlevens ge red, omdat de dader werd te gengehouden voor hij een druk ker deel van de straat bereikte. Volgens de Jeruzalemse politie commissaris was de explosie zeer krachtig. In een besloten ruimte had de bom een groot aantal slachtoffers kunnen ma ken. door Wim Wegman leiden-Tegen vier mannen die volgens justitie in een woning aan de Pasteurstraat in Leiden vier tot vijf miljoen xtc-pillen hebben gedraaid, zijn gisteren zeer zware straffen geëist. De of ficier van justitie wil dat de hoofdverdachte, een 34-jarige Voorschotenaar, zes jaar de cel ingaat. Tegen de drie andere verdachten - een 41-jarige Noordwijker, een 35-jarige Voorschotenaar en een 28-jarige Leidenaar - eiste ze vier jaar cel. Bovendien moeten de mannen het geld terugbetalen dat ze vol gens justitie met de pillendraai- erij hebben verdiend: samen ruim een half miljoen gulden. De officier van justitie nam het de verdachten kwalijk dat ze ve le maanden achtereen xtc-pillen hadden gedraaid, midden in een woonwijk en bovendien vlakbij een school. „De luchtfilters bij het xtc-fabriekje zaten helemaal verstopt. Dat betekent dat de xtc-stof gewoon de buurt werd ingeblazen. Iedereen weet dat dat spul heel slecht is voor de gezondheid", zei officier van justitie M. Kattouw. De verdachten reageerden giste ren geschokt op de eis. Ook de advocaten van de vier mannen noemden de eisen van de offi cier buitensporig. Volgens hen waren de verdachten, als ze al betrokken waren, slechts kleine radertjes in een veel groter ge heel. „Een paar sukkels die voor een aalmoes de pillen tikten, waar anderen grof aan verdien den", zei een van de advocaten. De hoofdverdachte hield vol dat hij weinig met de xtc-fabricage te maken had gehad, maar dat hij slechts zijn leegstaande huis verhuurd aan enkele mannen die hij verder niet wilde noe men. De 28-jarige Leidenaar wees alle betrokkenheid van de hand. Hij zei een klusjesman te zijn, die af en toe wat vertim merde aan het pand, en die toe vallig in de buurt was toen de politie het fabriekje binnenviel. De twee anderen ontkenden niet dat ze pillen hadden ge draaid - dat kon ook moeilijk, want de politie had ze op heter daad betrapt. Ze hielden echter vol dat ze er slechts een enkele keer hadden gewerkt. Van een productie van vier tot vijf mil joen pillen was volgens hen geen sprake. Rechter A. Kolk doet over twee weken uitspraak. Pagina Leiden: Tranen, woede en een zolder vol aangekoekte xtc May Naam Straat -□stee es leiefoc- Ik neem een: C maandabonnement automatische betaling 16,93 (R. 37.301 kwartaalabonnement automatische betaling 48,53 (fl. 106.95) betaling per acceptgiro 48,99 (fl. 107,95) Handtekening (uun. conttcte natozoraria) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau ESj automateche betting 6 rrtfi 712141 400114 □nschappelijke Raad voor Regeringsbeleid waarschuwt kabinet ganisatie, de grote achterstan den ten aanzien van bewaking, migratie, asiel, politie- en justi tiesamenwerking een bedreiging van de interne veiligheid binnen de Unie." Ondanks deze 'bedreigingen' pleit de WRR voor een voortva rende uitbreiding van de EU, zij het onder een aantal randvoor waarden. Zo zou het landbouw beleid sneller en ingrijpender hervormd moeten worden, om te voorkomen dat de kosten van de uitbreiding voor de Europese belastingbetaler de pan uit rij zen. Ook moet de Brusselse steun aan rijke lidstaten zoals Nederland beëindigd worden. Hulp moet uitsluitend gericht zijn op de armste landen. Voor de nieuwe lidstaten zou het ondoenlijk zijn de Europese wet- en regelgeving in zijn ge heel over te nemen zodra ze toetreden. De enorme investe ringen die dat vergt, zouden de eigen economische groei in de kiem kunnen smoren. Daarom pleit de WRR voor minder stren ge toetredingseisen. Een bloemenmeisje en de commissaris van de Koningin Houben verwelkomen kroonprins Willem-Alexander en Maxima in Breda voor hun eerste kennismakingsbezoek aan Nederland. Foto: ANP/Marcel Antonisse rijnstreek - De gemeenten Rijnwoude, Jacobswoude, Ter Aar, Alphen aan den Rijn, Lie- meer en Nieuwkoop moeten nauwer gaan samenwerken met elkaar of met buurgemeenten buiten de Rijnstreek. Het on derzoeksbureau KPMG noemt gemeentelijke herindeling als mogelijkheid om toekomstige ontwikkelingen het hoofd te bieden. Voor de onderzoekers staat vast dat doorgaan op de huidige weg vragen is om pro blemen. Pagina Rijn en Veenstreek Deze waarschuwing uit de We tenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR) in een vandaag gepubliceerd advies aan het kabinet. De Raad meent dat de controle aan de huidige buitengrenzen niet overhaast mag worden opgeheven. .An ders vormen ontoereikende or- ilüohtrbr cn CO -u:wooi, tolgcm tkhtli|n 1 WIOO.'EG. Btmnworcn Wiircr vui 9.5 ra< 13.9. btcn/100 Lm vil) 10.51« gr/km nn 252 tot 173. Dusdmotoitn kms/litcn vin 15.6 tot 17,5. bicn/100 lult: vin 6,4 tot 5,7. CO. gr/km: van 173 tot 154. ■Etac/GPD - Europa's bui- 11izen dreigen na toetre- an nieuwe lidstaten uit 28r en Oost-Europa een •ohas te worden. De meeste EU-leden zijn niet in 50 }>ch bereid illegale migra- 5(1 tie, mensensmokkel en grens overschrijdende criminaliteit af doende te bestrijden. Uitbrei ding van de Unie, zonder nood maatregelen, brengt daarom de veiligheid- van alle lidstaten in gevaar. (advertentie) te steken wij niet onder stoelen of banken dl De Opel Vectra Onyx ndaard met lederen bekleding, nu voor €22.145,- (ƒ48.801,16) opcl.nl OPEL-©- - Met ingang van van deze krant dage- nieuws, en repor- lover de media in dè :e zin des woords: om- fi, kranten, tijdschriften smet. E

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1