'Onwezenlijke' sfeer in Hoenderloo SPORT w York maakt zich op voor 'klassieker' Sampras - Agassi 'iji: Irvine is e'tldig aan crash Van Gaal mag blijven van meerderheid Nederlanders 'Ierse spelers waren geen mannen maar reuzen' Bond heeft vertrouwen in Voller Er is een heel goed Masterplan achtergelaten Burti maakt het goed. luters Autocoureur Luciano eeft geen zware letsels houden aan zijn ongeluk ndag op het circuit van icorchamps. De Brazi- de renstal Prost raakte snelheid van 300 kilo- yan de baan en belandde andenstapels. De Brazili- [ird gisteren verder on- ht. Uit verschillende ileek dat de 26-jarige [r gevrijwaard is gebleven istig letsel. Volgens tv- ITV zei Rubens Barri- Sat Burti de schuld van jjeluk bij Irvine legt. „Hij genoeg om redelijk .te zijn", aldus Barrichel- 11 zei dat hij wilde dat hij cenhuis kon verlaten om fcr eens goed van langs te ,'tf Petrov naar Den Haag - Yoeri Petrov speelt [evan het seizoen waar- ~jk op huurbasis bij ADO n£iag. De 26-jarige aanval- SeRKC Waalwijk moest ^tend alleen nog een snails regelen met de club lesidentie. RKC hoopt %v, die in Den Haag met niHuman herenigd wordt, de kijker zal spelen zo- 3^an het einde van het i verkocht kan worden. n1itract van Petrov bij RKC "Dg tot medio 2003. Verjans leden enx - Oud-handbalinter- jd Peter Verjans (48) is n.i in zijn woonplaats vek overleden. Verjans 11980 en 1981 lands- met Blauw Wit. De candige hoekspeler werd arvoor het eerst voor het lit inds team geselecteerd. i groeide zeven jaar later jhet B-WK in Nederland n opscorer en werd uitge- euitot beste speler van het lat)i. Hij speelde totaal vijf gt-WK's. Verjans moest in >or blessures stoppen, ïg leef verbonden aan MATit. Van 1991 tot 1994 stehoofdtrainer. «Halst flirt met Afield United ei ei+D - Jan van Halst pro- week een contract in te slepen bij Sheffield De Engelse eerste divi- jheeft een verdedigende nodig, een posi- ctvoor ook de Ierse inter- he4 Jason McAteer ge- niwordt. Van Halst train- ,t tiren voor de eerste keer zetft de club waar ook de ja(inders Robert Molenaar, nge Vogt en Guus Uhlen- at ider contract staan. Van aat nog tot medio 2002 contract van Ajax, maar L jet in aanmerking voor injats in de basis. 'Ze zijn verwend, totaal verziekt' door Henri van der Steen den haag - Bondscoach Louis van Gaal wist wel waaraan het lag: de mentale weerbaarheid van de Nederlandse voetballer deugt niet. Het zijn watjes, wilde hij eigenlijk zeggen. Haptonoom Ted Troost is het met hem eens: „De heren zijn totaal verziekt." Remedie: aanpakken, die gas ten! Leo Beenhakker bedacht de term: patatgeneratie. Prachtig woord. Een dag na zijn vondst - herfst 1989 - gingen vier leden van de patatgeneratie (Richard Witschge, Bryan Roy en de broers De Boer) grijnzend op de foto met een zak pa tat in de hand. Geintje. Beenhakker, trainer van Ajax, pakte even later Witschge aan: terug naar het tweede. Vier weken daarna knokte 'kleine Witschge' zich terug in het elftal; hij speelde beter dan ooit. Beenhakker is niet meer aanspreekbaar over het onder werp. „Ga weg! Ik heb het een paar keer geroepen, steeds kreeg ik te horen dat Beenhakker weer liep te zeiken." Ken nelijk had Beenhakker wel de juiste remedie voor het ver onderstelde gebrek aan mentale weerbaarheid: aanpakken, die gasten! Aad de Mos'deed dat ook. De Mos haalde de voorpagina's nadat Ajax eind 1984 door Bohemians Praag was uitge schakeld in de Europa Cup, mede dankzij slap voetbal van de jonge Rijkaard en Vanenburg. De coach: „Met deze gas ten win je de oorlog niet." De Mos nu: „Ik liet Rijkaard weieens om zes uur 's och tends naar het stadion komen voor een extra training. Dan hield-ie twee keer zijn kop onder de kraan en deed-ie alles wat je zei. Zo haalde je de discipline aan. Had hij bijvoor beeld tegen een amateurclubje lamlendig staan voetballen. Want daar begint zoiets." De oud-coach gelooft overigens niet dat de analyse van Van Gaal correct is. „Er zijn andere factoren verantwoorde lijk voor de uitschakeling, afgezien van het feit dat geen en kele bondscoach, behalve Thijs Libregts, ooit een goede kwalificatie heeft gekend. Van Gaal is een coach die func tioneert als hij de absolute leider is, zoals bij Ajax, toen hij een hele jonge generatie onder zich had. Toen kón hij ook een eigen systeem spelen. Dat systeem - gebaseerd op een extra man op het middenveld - is weggevallen. Bij het Ne derlands elftal is hij begonnen met Kluivert en Cocu in de spits. Daarna is er een zee aan experimenten geweest, die uiteindelijk allemaal faliekant zijn mislukt." Ted Troost vindt dat Van Gaal in de grond wel gelijk heeft. De haptonoom, tegenwoordig woonachtig in Zwitserland, was jarenlang betrokken bij het topvoetbal en ook het Ne derlands elftal. Troost is genadeloos. „Voor de heren voet ballers draait de wereld gewoon door. De wereld van de supporters is echter ingestort. Het zou goed zijn geweest als de spelers zaterdag na de wedstrijd eerst hun eigen kle ding hadden moeten wassen en zondag hun schoenen hadden moeten poetsen. Het zijn verwende jongens, totaal verziekt door de commercie. In dat opzicht kun je het ze zelf misschien niet eens kwalijk nemen. Het is de buiten wereld die bereid is afschuwelijke prijzen te betalen. Het gevolg is dat die jongens volledig buiten de werkelijkheid zijn komen te staan." Hij chargeert natuurlijk een beetje. „Maar het gaat om sur rogaat-talenten, niet om echte talenten. Ik mis bij deze jon gens de vreugde die Gullit en Van Basten in hun goede tijd uitstraalden, de verbetenheid van Rijkaard. Natuurlijk zit dat ook in de maatschappij." Troost vindt dat Van Gaal het gebrek aan mentale weer stand toch ook niet helemaal jofel bestrijdt. „Hij neemt Da vids en De Boer mee naar Dublin voor de mentale onder steuning. Hou op! Davids is de grootste lunatic, de grootste gek die ik ken!" Hij is - met de voormalige toptrainers Beenhakker en De Mos - wel een voorstander van de harde hand. Troost kan zich ook wel iets voorstellen bij de term troetelcultuur die er wellicht bij Oranje heerst. Of was er bij het succesvolle EK van 1988 of het heel wat minder succesvolle WK van 1990 ook al een troetelcultuur bij Oranje? Werd toen Troost zelve niet opgetrommeld om de ziel van de jonge Oranje helden te masseren? Troost: „Masseren? Ik kwam ze een schop onder hun reet geven. Niks vertroetelen!" Louis van Gaal, zondag tijdens de training van Oranje. „Van Gaal is een coach die functioneert als hij de absolute leider is, zoals bij Ajax", aldus oud-trainer Aad de Mos. Foto: GPD/Vincent Jannink amsterdam/anp - louis van Gaal mag van een ruime meer derheid van de Nederlanders aanblijven als bondscoach. Uit een enquête die het NIPO in op dracht van dagblad De Telegraaf uitvoerde, gaf 66 procent van de ondervraagden te kennen dat Van Gaal niet weg hoeft. Een minderheid van 18 procent vindt wel dat de bondscoach, De spelers van Oranje konden gisteren weer lachen tijdens de training. Foto: GPD/Vincent Jannink door Jaap van Essen hoenderloo - De training was scherp, de stemming nog steeds bedrukt. Oranje is weer in Hoen derloo, om zich voor te bereiden om een wedstrijd om des keizers baard tegen Estland. De situatie is vergelijkbaar met die na de verloren halve finale op het WK in Frankrijk. Ook toen wilden de internationals maar één ding; weg, naar huis, vergeten. Dat kon niet, want er moest vier dagen later in Parijs nog een troostfinale worden ge speeld tegen Kroatië. In Hoenderloo is het nu niet an ders, de kater is nog lang niet verwerkt. Die wedstrijd, morgen tegen Estland? "We zullen wel moeten', en 'Je komt er niet on deruit', waren de teksten van die enkele Oranjeklant die nog wel iets wilde zeggen tegen de pers. De meeste spelers en ook Louis van Gaal hadden helemaal geen trek in een praatje en liepen vanaf het trainingsveld meteen door naar het hotel. Mark van Bommel was een uitzondering. 'Overbodige vraag', was zijn ant woord toen werd geïnformeerd naar zijn gevoel. 'Onwezenlijk', bestempelde Van Bommel de sfeer in Hoenderloo. „Maar we zullen toch verder moeten. In Eindhoven zijn we verplicht iets te laten zien, hoe moeilijk ook. Tenslotte is het stadion bijna uitverkocht." Naar de toekomst kijkend sprak Van Bommel alweer over het volgen de WK. „Dan ben ik 29, dat wordt dus alweer mijn laatste kans." In september 2002 begint de kwalificatiecyclus voor het EK in Portugal. In de tussenliggende tijd moet Oranje zich behelpen met oefenwedstrijden. Twee staan er vast: thuis tegen Enge land en Duitsland. De wedstrijd tegen Brazilië wordt wellicht ge schrapt. Jorritsma verwacht dat er nog wel meer wedstrijden ge speeld zullen worden. „Er is nu eenmaal ruimte op de kalender en wellicht krijgen we meer aan biedingen. En we zullen ons toch moeten voorbereiden op de EK-kwalificatie." Maar eerst volgen nog die twee wedstrijden voor het WK Loze wedstrijden die toch gespeeld moeten worden. En' dus trainde Oranje in Hoenderloo. Middels een scherp partijtje, waarbij Ed gar Davids zich ook liet gelden. De reserve-aanvoerder meldde zich ook weer bij de groep nadat 3" §>rk/anp - Op weg naar ste titel van dit jaar ont- 2te Sampras in de kwart- an de US Open zijn oude Agassi. De op leef- oeiomen Amerikaanse hel- )mi de tennispiste overleef- Iteren beiden de vierde ere lajs (30), vier keer winnaar in Grand Slam in eigen er trsloeg Patrick Rafter. Hij i tde Australiër slechts een jr. 6-2 6-7 6-4. Agassi (31) tinig moeite met Roger t, die eerder Schalken uit mooi sloeg. Met 6-1 6-2 Od de jonge Zwitser weg- d. qi trofffen Sampras en x ilkaar 31 keer in het pro- s £le circuit. Sampras won )okkst, 17 maal. Daar staat p ter dat Agassi de laatste stlntmoetingen met zijn ?n loot tot een goed einde htc X, w York gingen gisteren de scn terug naar de eerste t de spelers tegenover el- at pnden. Sampras wist er jpgt meest van. „Steeds als jjei Agassi speel word ik er .^gjVraagd. Op een junioren- De», ergens in Cafifomië. Ik ept, hij negen. Ik blijf vol- ,eni dat ik destijds won, wat Andre Agassi in actie tegen Roger Federer. Hij versloeg de jonge Zwitser met 6-1 6-2 6-4. Foto: EPA Agassi er ook over mag bewe ren." Sampras wachtte nooit zo lang op een titel, sinds hij in 1990 zijn eerste toernooi in het circuit won. Zijn laatste succes stamt van Wimbledon vorig jaar. Dat bracht zijn zeges in Grand Slams op dertien, een record. Hij hoopt op een klassieker te gen zijn landgenoot. „Een partij die de mensen zich nog lang kunnen heugen. Ik heb een goed gevoel, maar gemakkelijk zal het niet worden. Rafter in de vierde ronde, vervolgens Agassi in de kwartfinale. Een lastiger weg was voor mij niet denk baar." Wie de meeste kansen heeft kon de als tiende geplaatste Sampras niet zeggen. „Het zal er om gaan spannen. Van groot belari£ is de kracht van mijn service en de kwaliteit van zijn return." Agassi, regerend kampioen van de Australian Open, versloeg Sampras dit jaar op hardcourt in Indian Wells en Los Angeles. Over wat hem in die duels het meest was opgevallen? „Dat ik ze won", zei de als tweede ge plaatste man uit Las Vegas giste ren. Met de nederlaag tegen Samp ras nam Rafter (voorlopig?) af scheid van de grote toernooien. Eerder al kondigde de Austra liër, tweevoudig winnaar in New York, aan na dit jaar andere din gen te gaan doen. Hij blijft daarbij. „Ik wil nieuwe dingen gaan doen. Als topten- onder wiens leiding Oranje za terdag verloor van Ierland en werd uitgeschakeld voor het WK, moet opstappen. Van de mensen die Van Gaal niet meer zien zitten, vindt ruim 20 pro cent dat Frank Rijkaard moet te rugkeren als trainer, 13 procent denkt dat Cruijff de ideale op volger is en 11 procent noemt Ruud Gullit. Dublin (rtr) - De Ierse pers prijst de overwinning van het nationale voetbalteam op Ne derland (1-0) als een van de grootste sportprestaties ooit van het land. Volgens The Irish In dependent stonden aan Ierse zijde 'geen mannen, maar reu zen' op het veld. „Groene helden, die in het heetst van de strijd moed toon den om de beste internationale overwinning ooit te halen op ei gen bodem", aldus de krant. De Ierse editie van The Sun heeft het over 'Mick's Marvels', ver wijzend naar de 'wondeijon- gens' van bondscoach Mick Mc Carthy. „Ierland leverde een van de grootste prestaties en liet de Nederlandse WK-droom uiteen spatten." Voormalig Iers international Mark Lawrenson stelt in zijn co lumn in de Irish Times 'dat spe lers en coach niet genoeg kun nen worden geprezen'. Hij slaat McCarthy zelfs hoger aan dan de legendarische Jack Charlton, die de Ieren in 1988 voor het eerst naar een eindtoemooi leidde. „Nog afgezien van of ze zich kwalificeren, als je kijkt wel ke spelers beide trainers tot hun beschikking hadden, heeft Mc Carthy het beter gedaan." De Ierse voetbalbond is ook zeer tevreden over McCarthy. Zijn contract, dat in februari afloopt, wordt een dezer dagen verlengd. hij zich zondag wegens ziekte een dagje had afgemeld. De vonken vlogen er af in de oe feningen, waarbij opviel dat Paul Bosvelt lid was van de eer- ste-keus-defensie in plaats van Mario Melchiot. Overigens, Ruud van Nistelrooij speelde mee met de reserves, terwijl Van Hooijdonk en Hasselbaink sa men met Kluivert het spitsentrio vormden. Maar dat zegt allemaal niets. Vanavond namelijk traint Oran je nog een keer echt. En dat be tekent een geheime training, net zoals bij een echte wedstrijd. munchen/dpa) - De Duitse voet balbond (DFB) wil verder met bondscoach Rudi Vóller, ook als Duitsland zich niet kwalificeert voor de wereldtitelstrijd in 2002. Voorzitter Mayer-Vorfelder heeft dit vandaag gezegd. Hij reageerde daarmee op de discussie rond de positie, van de trainer, die afgelopen zaterdag zijn land in München met 5-1 van Engeland zag verliezen. Vól ler denkt er echter anders over. Hij ziet weinig perspectief in zijn huidige functie als hij het elftal niet door de kwalificatie loodst. Vóller blijft overigens optimis tisch. Hij peinst er niet over het mes in de selectie te zetten. „Ik zal aan mijn team vasthouden. Ik ben ervan overtuigd dat we ons voor het WK plaatsen. Zon der mitsen en maren. Desnoods via de tweede plaats." ACHTERLIJN niser leef je in een onwerkelijke wereld. Nu ga ik ontdekken hoe de echte eruit ziet. Misschien vind ik het daar veel leuker en keer ik nooit meer terug in het tennis. We zullen zien." Het enige wat Rafter zeker weet is dat hij de eerste zes maanden van 2002 met andere zaken be zig is. Wel zei hij als topsporter nog wat 'unfinished business' te hebben. Bijvoorbeeld een keer winnen op Wimbledon, waar hij in 2000 (tegen Sampras) en 2001 (Ivanisevic) de finale verloor. „We zullen hem missen", zei Sampras over de Australiër. „Rafter heeft nu al een fantasti sche loopbaan met grote suc cessen gehad. Daarnaast is hij een geweldig mens. Hij behoort zeker tot de beste spelers die ik in de loop der jaren op de baan ben tegengekomen." Safin De kampioen van vorig jaar doet ook nog mee. Marat Safin won van Thomas Johansson. De als derde geplaatste Rus deed dat in vier sets, 6-2 2-6 6-4 7-6. Safin, die in de tiebreak vijf van de laatste zes punten naai zich toe- trok, wacht dit jaar ook nog op zijn eerste titel. Vorig jaar won hij er zeven. Als Giovanni van Bronck- horst vorig jaar september niet met een zondagsschot een paar minuten voor tijd gelijk had gemaakt tegen Ierland (2- 2), had de wedstrijd van afgelo pen zaterdag er al helemaal niet meer toe gedaan. Hadden we al ruim voor de zomer kun nen gaan kniezen dat we er op het WK2002 niet bij zijn. Twee van de beschikbare twaalf punten tegen Ierland en Portugal sleepte Oranje in de wacht; een wanprestatie van de eerste orde. Van de spelers en van de coach. De komende weken komt de vraag aan de orde of de bonds coach het veld moet ruimen (hijzelf vindt van niet, hij eva lueert zichzelf elke dag, en vol gens hem ligt het niet aan hem) Het is te gemakkelijk om een bondscoach weg te sturen sim pel vanwege het feit dat hij for meel verantwoordelijk is voor de prestaties. Het zou zonde zijn om een bondscoach de laan uit te sturen, die ondanks de uitschakeling nog altijd de beste man is voor die positie. Dit is allebei niet het geval Het Nederlands elftal speelde van de vier cruciale wedstrijden te gen Portugal en Ierland er drie slecht. Tegen Portugal uit was het goed, maar gaven 'we' een 0-2 voorsprong iveg. En dat is ook slecht. Van Gaal slaagde er niet in om zijn spelers op de belangrijkste momenten topprestaties te la ten verrichten. Wat hem bij Ajax wel op een fantastische manier lukte, krijgt hij blijk baar niet voor elkaar als hij de spelers maar een paar dagen onder zich heeft. En er is geen reden om te i>erwachten dat dat in de toekomst beter wordt. Ook bij zijn tactische vondsten bij al die belangrijke wedstrij den kunnen vraagtekens wor den gezet. Reiziger als links back, Vennegoor of Hesselink en niet Van Hooydonk als breekijzer. En nu de laatste wedstrijd weer de wissel van O vermars en het idee om Has selbaink op rechts te zetten om dat hij op de training een paar aardige voorzetten had gegeven. (Ja, wie verwacht nu ook dat er steeds een Ierse spe ler voor hem gaat staan). En er is geen reden om te verwachten dat deze vreemde tactische ca priolen in de toekomst uitblij ven. Neem ook no^even in ogen schouw dat Oranje uit tegen Estland al aan uitschakeling ontsnapte en het feit dat het Nederlands elftal onder 20 jaar pas wedstrijden ging verliezen toen Louis de coaching van Mark Wotte overnam. Louis van Gaal heeft een heel goed Masterplan opgesteld om de toekomst van het Neder lands voetbal veilig te stellen. Laten we liever schrijven: Louis van Gaal heeft een heel goed Masterplan achtergelaten. WILLEM SPIERDUK PS. Huub Stevens, Wim Rijs- bergen, Foppe de Haan. maandag 3 september 2001

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 19