Einde overla Groene Dorj in zicht RIJN VEENSTREEK 'Jacobswoude laat de oevers langs de Drecht verloedere\ Papegaaien voeren vanuit een aboriginalgrot Meer samenwerking A in Rijnstreek bepleit 'Hoe smaken die paddestoelen eigenlijk?' Boete voor huisvriei> na betasten van meis« Nieuwe container naast de bras18 Werkstraf voor klap op ho i Veens kunstwerk weer overeind roelofarendsveen - Het kunSt- werk op de rotonde in de Sta tionsstraat in Roelofarendsveen staat weer rechtop. Afgelopen weekend, in de nacht van zater dag op zondag, haalden vanda len het beeld van de sokkel. Dat ging eenvoudig door moeren en bouten los te draaien. Het beeld, dat groei symboliseert en ontworpen is door de Veense kunstenaar P. Schraven, lag vervolgens de hele zondag en maandag op zijn kant in het perkje midden op de rotonde. Volgens een gemeentewoord voerster is het kunstwerk niet beschadigd. Vandaag is het beeld met behulp van een kraanwagen weer in de juiste positie neergezet. Een nieuwe bevestiging moet vandalisme- bestendig zijn. dinsdag 4 SEPTEMBER 20j Oud-wethouder van Leimuiden pleit voor strenger beleid door Ewout van der Dussen leimuiden - Het ruimtelijke-ordeningbeleid van de ge meente Jacobswoude leidt tot verloedering van het cultu reel erfgoed van Leimuiden. Dat verweet T. van Puffelen, oud-raadslid en oud-wethouder van Leimuiden, gister avond wethouder Haasbroek tijdens de raadscommissie ruimtelijke ordening. „Het is het beleid van een zachte heelmeester", zei Van Puffelen. „De stinkende wonden van dit beleid worden steeds duidelijker. Met name de laatste drie jaar gaat het bergafwaarts." Van Puffelen somde uitgebreid op wat er de laatste jaren misging. Zo groeit het aantal boten dat is afge meerd gestaag, zelfs in officiële natuurgebieden, verrijzen langs de oevers diverse illegale bouwsels en worden vol gens de Leimuidense caravans geplaatst. Daarbij verweet ze de gemeente ook dat er op dubieuze gronden vergun ningen zijn afgegeven voor grote villa's langs de Drecht. Als recente misstand noemde de oud-bestuurder de vorige week verschenen advertentie, waarin diverse kavels Drechtoevers (officiële natuurgebieden) worden aangebo den met de mogelijkheid om er pleziervaartuigen af te me ren. „Er wordt onvoldoende gelet op handhaving van het bestemmingsplan en er is verzuimd de regelgeving te actu aliseren." Als voorbeeld van dat laatste verwees Van Puffelen naar een bord met "Verboden af te meren' met een verwijzing naar de APV (Algemene Politie Verordening), dat er nog al tijd staat. „Zoals u zich wellicht kunt herinneren, meneer de voorzitter, is de gemeente Leimuiden meer dan tien jaar geleden opgeheven", zo hield zij Haasbroek voor. De oud wethouder wees er fijntjes op dat de voormalige gemeente Leimuiden altijd de uiterste zorg heeft besteed aan de Drechtoevers. „Er was een samenhangend beleid met een kajuitboten-verordening, een bepaling tegen afmeren in de APV en de gemeente controleerde regelmatig. Het enige dat moet gebeuren is dat het gemeentebestuur de regels van het bestemmingsplan of verordening naleeft." Van Puffelen deed daarbij ook de suggestie dat de gemeente gronden langs de Drecht koopt om de natuurwaarden vei lig te stellen. De onverwachte verwijten die Vein Puffelen via het spreek recht te berde bracht kregen bijval van de commissi die eveneens pleitten voor naleving van de regq handhaving heeft al vele jaren onvoldoende aandq kregen", aldus CDA-raadslid Grovenstein. „Dat tas^ lijkheid van de burgers aan. De gemeente moet sfG handhaver aanstellen. Haasbroek zegde toe de volgende vergadering te r? B' op de opsomming van Van Puffelen. Wel wees hij ePu er een aantal zaken loopt en dat bepaalde procedu, een jaar in beslag nemen. „We doen wel wat aan ving. Met een woonboot zijn we al anderhalf jaar l^i de zaak ligt bij de rechter", zo verdedigde de wel'* Herindeling optie voor KPMG runstreek - De gemeenten Al phen aan den Rijn, Rijnwoude, Jacobswoude, Liemeer, Nieuw koop en Ter Aar moeten inten siever met één of meer buurge meenten samenwerken. Ge meentelijke herindeling, eventu eel met buurgemeenten die bui ten het officiële Rijnstreekgebied vallen, is een mogelijkheid om toekomstige problemen het hoofd te bieden. Dat conclu deert het bureau KPMG dat in opdracht van de zes gemeenten een onderzoek deed naar de toekomstige bestuurlijke organi satie van de Rijnstreek. Doorgaan op de huidige weg acht het bureau onmogelijk. Dat leidt tot problemen in de uitvoe ring van gemeentelijke taken en de uitvoering van taken die de gemeentegrenzen overschrij den. Die problemen zouden vooral in de kleinere en dus kwetsbare gemeenten Ja cobswoude, Liemeer, Nieuw koop en Ter Aar kunnen ont staan. Maar ook voor Rijnwoude is het belangrijk om intensiever met een buurgemeente samen te werken. Voor deze plaats, met 20.000 inwoners de op Alphen na grootste Rijnstreekgemeente, is het goed om in 'een turbulen te omgeving de baas te blijven over de eigen toekomst'. Rijn woude ligt immers aan de rand van een sterk opkomend verste- delijkingsgebied én het relatief dunbevolkte Groene Hart. Al phen speelt in de oplossing van de problematiek van kleine ge meenten geen rol van betekenis, concluderen de onderzoekers. Gemeentelijke herindeling is een van de opties die KPMG noemt om toekomstige proble men de baas te blijven. Andere mogelijkheden zijn verregaande samenwerking tussen twee of meer gemeenten. Een derde op tie is dat het samenwerkingsor gaan van de Rijnstreekgemeen ten, het Rijnstreekberaad, meer macht krijgt door uitbreiding van taken en bevoegdheden. KPMG geeft in het gisteren openbaar gemaakte rapport geen voorkeur voor een optie aan. Eerst moeten de individue le gemeenten een keuze maken. De komende weken bespreken ze hun toekomstige positie. Dat leidt mogelijk tot een vervolgon derzoek. De zes gemeenten in de Rijn streek besloten in 1999 om on derzoek te laten doen naar de mogelijkheden van samenwer king. Dat was naar aanleiding van de wens van zowel het kabi net als de provincie Zuid-Hol land om 'robuuste gemeenten' te vormen. Met een eigen on derzoek wilde de Rijnstreek her indeling van bovenaf voorko men. De gemeenten gaven KP MG de opdracht te onderzoeken hoe ze er voor staan en welke samenwerkingsvormen mogelijk en gewenst zijn. In juni ontstond beroering bij de zes gemeentebesturen. Al phen maakte toen een brief aan KPMG openbaar, waarin het pleitte voor twee of drie grote gemeenten in de Rijnstreek, omdat die meer kracht hebben dan de huidige zes. Die wens zette volgens de meeste buurge meenten de discussie veel te vroeg op scherp, omdat pas nu, na het uitkomen van het eind rapport, de bevindingen in de afzonderlijke gemeenteraden worden besproken. De brief riep verbaasde en te leurgestelde reacties op bij de burgemeesters Van Beek (Ja-, cobswoude), Van Veldhuizen (Nieuwkoop) en Barendregt (Liemeer), die een ongewenste druk op de discussie voelden ontstaan. Loco-burgemeester Van der Lecq van Rijnwoude verwierp de Alphense brief op inhoudelijke argumenten. Ze ziet juist voordelen in het be houd van kleine gemeenten. Al leen de Ter Aarse burgemeester Epskamp was blij met de Al phense visie op de toekomst van de Rijnstreek. Zijn inzet is ver gaande samenwerking met de noordelijke Rijnstreekgemèen- ten, Jacobswoude, Nieuwkoop en Liemeer. „Dat is een eerste stap in een bewustwordingspro ces in de regio. Uiteindelijk zou dat kunnen leiden tot herinde ling", zei hij toen. ^eel hoi nd; De broers Kü^üksen (midden) leiden Rijnwoudse politici rond in hun paddo-kwekerij in Alphen aan den Rijn. Foto: Mark Lamers door Annette Lameijer alphen aan den run/runwoude - Raadsle den uit Rijnwoude hebben gisteren een kijk je genomen bij de Alphense paddokwekerij Procare Mushrooms BV. De gebroeders Kü- güksen, eigenaars van de kwekerij van geestverruimende paddestoelen, hebben in Hazerswoude-Dorp een boerderij met schuur gekocht aan de Noorddijk 3. Als* de gemeente Rijnwoude toestemming geeft, willen de broers hun kwekerij, die nu in Al phen is gevestigd, verplaatsen en uitbreiden en bij het bedrijf gaan wonen. De Rijnwoudse delegatie bestaat uit wet houder Uljee, beleidsmedewerker Ditmer, de WD'ers Piëtte, Van Nierop en Meerburg en CDA-raadslid Démoed. De aanwezigen tonen zich verrast door de professionele en tourage van de kwekerij. Zonder een waar deoordeel over de teelt van geestverruimen de paddestoelen te willen geven, noemt Dé- moed het bezoek aan de kwekerij nuttig. „Het is goed om te weten hoe het bedrijf er uit ziet", zegt hij tijdens de rondleiding. „Dan weet je waar je over praat tijdens de commissievergadering op 11 september." Volgens Démoed bevindt de eventuele nieu we plek van de kwekerij zich in een kwets baar landelijk gebied. De buren, familie Kaptein, zijn verplicht de eigenaren en be zoekers van Noorddijk 3 recht van overpad te verlenen. De toegang loopt namelijk over hun erf. De aantrekking van vracht- en an der verkeer is een heikel punt waarnaar alle betrokkenen góed moeten kijken, "vindt ook Meerburg. Vervolgens vraagt hij: „Hoe sma ken de paddestoelen eigenlijk? A. Kü^üksen antwoordt:: „Ik weet het niet, maar volgens zeggen niet echt lekker." Tijdens de rondlei ding duikt af en toe een raadslid met zijn neus in de bakken met kleine paddestoel- tjes. „Allemachtig, dat wordt een overbevol king", zegt Meerburg verbaasd als hij de vol le bak met opkomende sporen ziet. „Wat doen jullie met de fcompost als de oogst voorbij is, vraagt wethouder Uljee. Na drie 'vluchten', zoals de oogsten wel genoemd worden, komt de voedingsbodem van de paddo's bij het bedrijfsafval terecht. Kügük- sen vindt dat eigenlijk zonde, want het is uitstekende mest. De bedoeling is dan ook om het in de toekomst om het jaar uit te rij den op de grond bij de nieuwe locatie. „De paddestoel overleeft niet in dit klimaat", antwoordt Kü^üksen op de vraag of er kans is dat het 'kaalkopje' zich verspreidt over de akkers van Hazerswoude-Dorp. De broers hebben ook plannen om een mi- nicamping te beginnen. Op de 4500 vier kante meter grond bij de boerderij willen ze zacht fruit telen. Ook denken zé over een hobbydistilleerderij. Van het woonhuis zou den zij twee huizen willen laten maken. „Wij hebben een idyllisch' idee van kampe rende mensen en kinderen die bessen pluk ken en een glaasje gestookt gedistilleerd nuttigen. Helaas hebben wij ons niet gerea liseerd dat het noemen van geestverruimen de paddestoelen en drankjes verkeerde as sociaties kunnen oproepen bij politici en burgers", zo reageert Küijüksen op bezorgde geluiden uit Rijnwoude. De hoofdreden voor de uitgebreide plannen ligt in het feit dat de teelt van geestverrui mende paddestoelen zich nog steeds in een schemergebied bevindt, zo verklaarde Kü- güksen. Mocht de kweek van paddo's op termijn toch verboden worden, dan kunnen de broers hun boterham verdienen met de opbrengst van zacht fruit en minicamping. door Saskia Buitelaar alphen aan den rijn - Avifauna heeft er over enkele weken een vernieuwde attractie bij. De Lo- ri's, kleine papegaaien die be zoekers zelf kunnen voeren, ver huizen van de tropische Marti- nushal naar een echte Australi sche biotoop. Tussen de abori ginalgrotten, termietenheuvels en eucalyptusbomen voelt de Australische vogel zich op zijn best. Maar ook voor de bezoeker is het wandelen tussen de vogels een bijzondere ervaring, zegt di recteur John de Hoon van het vogelpark in Alphen aan den Rijn. „Bezoekers zijn hier straks op reis." Momenteel voert die reis nog over modderige paden en langs zwetende werklui. Want door een tegenvaller in het experi mentele ontwerp loopt de bouw een maand achter op schema. De opvallende combinatie van dikke larikshouten balken en plastic ruiten bracht bij de uit voering een onverwacht pro bleem met zich mee. In het ge bouw, dat uit driehoeken is ont worpen, ontstaan overal kieren waar de papagaaien zich kun nen verstoppen. Dat is voor de bezoekers niet leuk, maar ook niet voor de medewerkers die de vogelpoep uit de kieren moeten wegbikken. Om het probleem te verhelpen schroeft de techni sche dienst vele meters alumini um strips voor de gleuven. En dat kost tijd. Ook aan de inrichting van de nieuwe Lori Landing leggen werknemers van Jora Vision, een creatief ontwerp- en bouw bedrijf uit Rijnsburg dat in Avi fauna de klus mocht klaren. Di recteur Hans Imanse van Jora Vision geeft trots een rondlei ding door de twee grotten en de Hans Imanse (links) en John de Hoon zijn trots op de vernieuwde vogelattractie in aboriginalstijl. „Elk detail klopt, zelfs de wasbak om na het voeren van de papegaaien je handen af te spoelen is primitief. Je waant je echt even in Australië." Foto: Henk Bouwman glazen sluis die ze aan elkaar verbindt. Bezoekers hebben op die ma nier de keuze om de vogels van achter glas te bekijken of de tro pische kas in te lopen, legt hij uit. „De Lori is een nieuwsgierig dier. Kleine kinderen vinden het soms eng als de vogels op hun af komen. Die kunnen vanuit de walkthrough het Australische gevoel beleven." Voor wie wel eens op dat conti nent is geweest, moet een be zoek aan de Lori Landing een feest van herkenning worden. Avifauna en Jora Vision hebben daarom serieus onderzoek ge daan naar de aboriginalcultuur. Met informatie uit het Leids museum voor Volkenkunde en het aboriginalmuseum in Utrecht konden ze authentieke grotschilderingen namaken. Met natuurpigment kopieerden ze tekeningen van verschillende stammen. De Hoon, een kenner na zoveel studie, wijst op een anatomisch kunstwerkje: een kangoeroe waarvan het hart, de lever en de spieren geschilderd zijn. „Som mige stammen schilderden doorsneden van dieren, waarbij de ingewanden zichtbaar zijn. Andere stammen maakten juist naïeve of symbolische tekenin gen." Wie wat langer rondkijkt ontwaart op de grotwanden vis sen, een dingo, een krokodil en een broedende emoe, van on deraf gezien. De grot is geïnspi reerd op de beroemde Ayers Rock. Een heilige plaats voor de oorspronkelijke bewoners van Australië en een trekpleister voor toeristen, vanwege zijn ver kleuring: afhankelijk van de hoeveelheid zonlicht kleurt het steen rood of geel. In de Lori Landing is ervoor ge kozen om het beton een rode tint te geven. Zelfs de uitslijting door wind en zand is nage bootst. Dat door de warmte van de afgelopen maand al scheuren in de grot zijn ontstaan, maakt Imanse niet uit. „We kunnen het wel een beetje bijwerken, maar het hoort er eigenlijk ook bij zo'n natuurproduct." Enkele details onthullen dat de grot nog niet helemaal klaar is. Kruis- schroeven en pvc-pijpen had den de aboriginals niet, die moeten nog worden wegge werkt. En een hardhouten deur kozijn krijgt ook nog een laagje beton en verf. „Nog even weg werken", zegt Imanse grijnzend. Daar heeft hij nog wel even tijd voor. De bedoeling is de attrac tie over circa vier weken te ope nen. In die tijd moet het verblijf worden klaargemaakt om de lo- ri's te ontvangen. Een Nieuw- koopse kweker zorgt voor me tershoge palmbomen. De ter mietenheuvels en de waterval, nu niet meer dan een ijzeren vorm, moeten worden afgewerkt en een plek krijgen. En de ka chels op het dak van de rots, die de Lori Landing op een aange name temperatuur houdt, krijgt ook nog een rotsachtig uiterlijk. Imanse ziet het resultaat al voor zich. „Straks hoor je het water klateren, de vogels kwetteren en mik je de geur van de bomen: alle zintuigen worden geprik keld. Elk detail klopt, zelfs de wasbak om na het voeren van de lori's je handen af te spoelen is primitief. Je waant je echt even in Australië." door Saskia Buitelaar alphen aan den rijn - Jongeren in het Groene Dorp in Aiphen aan den Rijn krijgen een nieuwe hangcontainer op de oude plek, naast de Albert Schweitzerbrug. Formeel moeten burgemeester en wethouders hun voorstel voor een dichte container, voorzien van slot en toilet, nog aan de ge meenteraad voorleggen. Maar na een positief verlopen bespreking met de jongeren gisteravond lijkt eindelijk een uitweg voor het probleem te zijn gevonden. De overlast die bewoners van het Groene Dorp (tussen Albert Schweitzerbrug en Emmalaan) al jaren ervaren van groepen jongeren had de verhoudingen op scherp gezet. De gemeente lanceerde vorige week een plan voor een nieuwe zeecontainer aan de Emmalaan, langs de Ou de Rijn. Omwonenden keurden dat voorstel massaal af. Zij wil len het recreatieveldje niet kwijt en zijn bang voor herrie en rom mel. Het liefst willen ze dat de gasten hun oude plek weer gaan gebruiken, aan de andere kant van de Emmalaan. Hoewel de jongeren graag aan het wéfer hadden gezeten, be grijpen zij de bezwaren van om wonenden, zei jongerenwerker S. Marjinus gisteravond na de bijeenkomst. „Ze gaan akkoord met een nieuwe gesloten unit op de oude plek. Ze hebben wel gevraagd om verlichting, want het is een donker hol daar naast de brug en elektra om een tv-tje te kunnen neerzetten." Dit compromis lijkt een oplos sing voor het voornaamste pro bleem in het Groene Dorp, de verstoorde contacten tussen be woners en jongeren. De car ports onder de gestapelde wo ningen zijn al jaren een geliefde hangplek voor verschillende groepen jongeren. De wijk is het domein van twee groepen: een handvol 13 tot 17-jarigen en een groep in de leeftijd daarboven. Voor de jongsten beginnen er de komende weken üeneractivitei- ten in het buurthuis Westerha ven, zoals een internetcafé. De nieuwe hangplek is bedoeld voor de circa vijftien oudere gasten. Burgemeester en wet houders willen met hen duide lijke afspraken maken. De ge meente duldt geen overlast, is het uitgangspunt. Als de jonge ren zich daar niet aan ftr wordt de container ver en treedt de politie strent Tijdens een bijeenkomsM week toonden alle vijftia i wezige buurtbewoners zf pessimistisch. Na vele q|J|( pogingen om een eind teya aan de jarenlange overlag ben de bewoners nog nig begrip voor de jongejJ herinneren zich al te gte vorige hangcontainer. D,ta kort na de plaatsing in d[ej is sindsdien, zelfs na knapbeurt, nauwelijks nv,. b ruikt. de De gisteravond besproka lossing geeft R. van de \jyi voorzitter van de bewonet missie, toch wat hoop. „L me een adequate oplos: ik hoop dat het niet ijy want dan is het einde o voor de bewoners en meente. Nee, je kunt me peroptimistisch noemenK ik heb de afgelopen 21 j»l 1 heel wat ellende gezien. i: waarde voor slagen vek nieuwe experiment is 11 hem vooral dat de jongeiei echt verdwijnen uit de canc Over een voorwaarde varvi ren om geen honden uit in bij de container zegt Tg Werken: „Wij hebben jihe hun hasjlucht gezeten oj hebben tegen onze deutc pist. Weet je wel hoe dabi. Het is een kwestie van g<-V nemen." io: Die laatste opmerking le< ook jongerenwerker MN) Volgens hem is er gisteht een stap in de goede rich zet. „Ze weten dat ze we| ten uit de carports, dat ,m, leen als er een alternatief!I jongens zijn niet uit op ei frontatie. Die willen eeriD drinken en een joint rok^z Volgens hem is de bev1* commissie na jaren van; E handelen negatiever dan anderen uit de onjv' „Die jongens zijn geen c,™ len, een groot deel heJ baan en kan het zich ni^ mitteren om elke nacht tirt kleine uurtjes te blijver^ hangen. Vaak blijkt daP mensen bij elkaar brenge ernstige overlast kunt ken." a« Als de gemeenteraad eo: gaat met het voorstel, 'e nieuwe container er bin£t kele weken staan. den haag/alphen - De politie rechter in Den Haag heeft een 41-jarige man uit Voorschoten veroordeeld tot een boete van duizend gulden en een voor waardelijke gevangenisstraf van een maand. De Voorschotenaar kreeg deze straf voor het betasten van een vijftienjarig meisje bij een huis vriend in Alphen aan den Rijn. Ondanks het feit dat de ar beschuldiging ontkendör de rechter dat er voldoeio wijs voorhanden was omi veroordelen. it< De straf van de politiere overigens aanzienlijk la$s de eis van officier van Deze vroeg de rechter :r: man te veroordelen tdt werkstraf van zestig uur. den haag/alphen - Een 21-jari ge Alphenaar krijgt een werk straf van zestig uur voor de klappen met een stuk hout op het hoofd van de nieuwe vriend van zijn ex-vriendin. De Haagse politierechter veroordeelde de man gisteren bovendien tot be taling van een schadevergoe ding van 500 gulden aan het slachtoffer, dat een lichte her senschudding opliep. Met dit vonnis volgt de politie rechter de eis van officier van justitie Kamps. De mishandeling had plaats in de tuin van de ou derlijke woning van de ex-vrien- din op Koninginnedag vorig jaar om vier uur 's nachts. 1* ex-vriendin en haar vriend voor het huis van elkaar namen, dook*1 ling een persoon op 'e duister, die met het stin begon te slaan. Na een lc het hoofd viel het slachtc wusteloos op grond, v nog meer slaag en scj1 kreeg. 1 De ex-vriendin zag dat P1 valler haar voormalige was. Ook haar vader, die1 lawaai afkwam, herkel^ wegfietsende man. Der naar ontkende met ePl hout te hebben geslagen?1

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 18