Basisscholen krijgen 50.000 gulden extra LEIDSE REGIO Warmond akkoord met tweede kinderdagverblijf Zoeterwoude gaat niet over tot onteigening Dorpsstraat 'We willen een zaak zonder poeha' RANDVERSCHIJNSELEN De Bloemerd wacht nog op banken iwe glijbaan mbad De Does :orp - Zwembad De in een nieuwe waterglij- estellen. De oude ver- Iïn fors aantal gebreken ratie is geen haalbare eer. De kosten van de glijbaan, ruim 155.000 komen volledig voor re- van de gemeente. Gis- id gingen alle Leider- Ipolitieke partijen ak- jiet de aanschaf. Wel |f zij unaniem dat het 'lang geduurd heeft. „In per was al bekend dat de *1 een dikke onvoldoende morde M. Nienhuis- de WD. Wethouder gedeeltelijk „Het heeft hier te lang Maar de veiligheid van is nooit in het ge veest." De levertijd van we glijbaan is drie in. Tot die tijd houden ;rkers van het zwembad a oogje in het zeil. gker weg bankpassen est - Een tas met bank- was vanochtend vroeg wan een inbreker in 4est. De man brak rond 'in in een huis aan de nburgh. Het inbraak- ing af, waarna de bewo- jnan zag wegrennen met jjlen spullen. dinsdag 4 SEPTEMBER 2001 'Aan. onderwijsvernieuwing komen we nog altijd niet toe' n voor varen *-orp - De bezwaren van jrs van de Leiderdorpse ;ef tegen de nieuw- nen van Nieuw Bui zijn met wat handig- de architect weg te ne- ,t denkt PvdA-fractie- ir R. Thunnissen. Ook ire Leiderdorpse politie- jen hebben begrip voor en van de flatbewo- vinden dat de architect is naar de plannen moet "Veel flatbewoners vre- r hun privacy, omdat de ouw aan de Wilddreef toogste punt tien meter „Iedereen kan straks lij naar binnen kijken", de H. Lier gisteravond leiderdorpse gemeente- )k hebben de flatbewo- Ïeite met de kap van lomen. Wethouder boer vond aanpassing jlannen geen slecht */e zullen als gemeente lakzaam zijn of het an eventueel aangepast De inpassing van C;uwen kan daarbij een >efi overleg zijn. We zullen fval alles doen om de van de bouw tot te beperken." i\ door Jan Freenen zoeterwoude - De vier basis scholen in Zoeterwoude krijgen elk 50.000 gulden extra van de gemeente. Met dat bedrag kun nen de scholen iets doen aan de huisvestingsproblemen. De schoolbesturen zijn blij met de toezegging, maar wijzen erop dat er eigenlijk veel meer geld nodig is. „Als we de zaken goed zouden willen aanpakken, zouden wij alleen al drie ton moeten krij gen. Maar dat is niet reëel. We beperken ons nu tot het vervan gen van de plafonds. Aan onder wijsvernieuwing komen we nog altijd niet toe. We zouden de school met een documentatie centrum of een biologielokaal graag willen aanpassen aan de eisen van deze tijd, maar dat komt er voorlopig niet van", zei merkte voorzitter G. Bunscho ten van de Bestuurscommissie Openbaar Onderwijs Corbulo (BOOC) gisteravond tijdens een commissievergadering. Het extra geld voor de scholen vloeit voort uit een motie van de WD, die een half jaar geleden door Progressief Zoeterwoude en het CDA werd gesteund. Zij drongen bij burgemeester en wethouders aan op snelle actie tegen de 'slechte onderhoudssi- tuatie, de slechte hygiëne en het ruimtegebrek'. B en W vroegen de schoolbesturen om met een wensenlijstje te komen. Op. ba sis daarvan is per school het be drag van 50.000 gulden toege kend. Zoeterwoude haalt dat geld uit de onderwijsreserves, die ongeveer vijf miljoen gulden bedragen. De scholen mogen zelf bepalen waarvoor zij het geld gebruiken, zolang het maar om het verbe teren van de huisvesting gaat. De twee rooms-katholieke scho len Westwoud en Klaverweide wenden de bijdragen aan om de tekorten op de verbouwing vrij wel weg te werken. De West- woudschool heeft eerder 508.000 gulden van de gemeen te ontvangen voor twee extra lo kalen en de Klaverweide 302.000 gulden voor uitbreiding met één lokaal. De rooms-katholieke Bemardusschool steekt het geld in het vergroten van de directie- en docentenkamer. L. van Au- bel, bestuurscoördinator van de Stichting Katholiek Onderwijs Leiden (SKOL): „Ook wij kun nen hiermee nog niet al onze plannen realiseren. Op de West- woudschool ontbreekt het bij voorbeeld aan een kleine ruimte voor de interne begeleider. Nu hebben de gesprekken met de leerlingen noodgedwongen op de gang plaats. Dat zal dus zo blijven. Toch zijn we in grote lij nen positief. Het belangrijkst? is dat we op korte termijn onze bouwaanvraag zullen indienen. Het wachten is dan alleen nog op de bouwvergunning." Voor de openbare Corbulo- school is het wachten op een 'bruidsschat' van dertigduizend gulden. Dat geld is door de ge meenteraad toegezegd in het kader van de verzelfstandiging van het openbaar onderwijs en is bedoeld voor het wegwerken van achterstallig onderhoud. Daarbij is als voorwaarde ge steld dat de SKOL afziet van de wettelijke verplichting om ook de drie katholieke scholen zo'n bedrag te geven. De SKOL heeft daarover echter nog geen be sluit genomen. Bunschoten: „Ik hoop dat er snel duidelijkheid komt. Met de vijftigduizend gul den die we nu eenmalig krijgen, komen we dan bijna aan het be drag dat is gemoeid met het ver vangen van de plafonds." Hans van der Bijl en Ankie van 't Hof voor het schilderij van een rokende en wijn drinkende aap in Het Huis de Bijlen. „We willen een restau rant waar je gewoon lekker kunt zitten." Foto: Henk Bouwman Hans van der Bijl koopt Elckerlyc Leiderdorp zoeterwoude - De bewoners van Dorpsstraat 36 tot en met 42 in Zoeterwoude hoeven niet bang te zijn dat de gemeente hun woningen onteigent. Wet houder Stuijt van huisvesting en ruimtelijke ordening deelde dat gisteravond mee tijdens een commissievergadering, waarin J. Gahrmann van het CDA op merkte dat de bewoners zich onder druk gezet voelen. „Er is al een makelaar aan de deur ge weest, die zei dat hij van de ge meente was. Maar de bewoners willen helemaal niet verkopen." De gemeente wil graag dat de huidige bewoners vertrekken en plaatsmaken voor de super markt C1000, die aan de andere kant van de straat geen moge lijkheden meer heeft om uit te breiden. In navolging van het service- en adviesbureau 113 is nu ook het onderzoeksbureau DHV Huisvesting en Vastgoed tot de conclusie gekomen dat Dorpsstraat 36-42 de beste plek is voor de C1000. Om speculatie te voorkomen heeft de gemeen te al eerder een voorkeursrecht op de panden gevestigd. Dat houdt in dat als de eigenaren tot verkoop willen overgaan, zij hun woningen eerst aan de gemeen te te koop moeten aanbieden. Van dwang is daarbij volgens Stuijt geen sprake. Een ambtenaar bevestigt dat de gemeente een makelaar op pad heeft gestuurd om de bewoners te polsen. „Maar dat is al eerder het geval geweest. Die persoon is bij de bewoners bekend, ter wijl nu wordt gezegd dat het om een vreemde zou gaan. Dus ik vraag me af we het wel over de zelfde persoon hebben." Ook deze ambtenaar wijst erop dat onteigening niet aan de orde is. „Dat zou alleen maar leiden tot lange procedures." Op zijn beurt vraagt Gahrmann zich echter af wat er gebeurt als de Cl000 niet kan verhuizen. „Dan zitten we toch met een probleem. In alle rapporten staat immers dat de supermarkt de trekker is in het dorp en dat het van groot belang is dat kan worden uitgebreid." Stuijt rea geerde daarop met de medede ling 'we zien nog wel'. door Erna Straatsma leiderdorp/leiden - Restaurant Elckerlyc in Leiderdorp heeft een nieuwe eigenaar in de persoon van Hans van der Bijl. De man achter Het Huis de Bijlen in de Leidse Morsstraat verruilt zijn ca fé annex brasserie voor een klein a la carte restaurant in de Hoofd straat. „Het was de bedoeling om de twintig jaar in Het Huis de Bij len vol te maken, maar het wordt iets eerder." Ruim negentien jaar was Hans van der Bijl eigenaar van het Huis de Bijlen. Hij verkocht het onlangs aan medewerker Bert Wildervanck, die onder dezelfde naam doorgaat. „Hij haalt alleen Het Huis van de naam af." Ook Elckerlyc, dat een jaar lang te awe bewoners in de Leidse regio w'deze week centraal. En dan met ^e hun aanpassingsvermogen. staan hoger op de maat- ladder dan studenten, sts, die mening hanteert het Cen- opvang Asielzoekers (COA). roor een student nog goed ge- voldoet voor een vluchteling al- iet meer. lang hebben de aankomende en doctorandi samen met ^jekers en statushouders in het ^eestse barakkendorp gewoond. atie werd daarbij met hoofdletters w'even. Asielzoekerskinderen kwa- ideo's kijken in een studentenba- Svijl hun vaders ondertussen de !r\ van de knappe koppen opknap- een advocaat in spe zich over het ,6ste COA-formulier boog. rdriet van de studenten is aan de fecte symbiose' nooit aandacht ld. Wat als voorbeeldproject had ln dienen, staat nu symbool voor "jestatie van de eerste orde. Het leeft letterlijk en figuurlijk zijn ei- e<iten ingegooid. Om verdere van vluchtelingen te voor- 1, huurde het een knokploegje dat s.3staande barakken even goed on- 1 nden nam. hebben nu eenmaal een '1de levensstijl, die nemen het niet iw", aldus een medewerker van i A door de telefoon. „Maar wij het onze bewoners niet aan log langer in die hutten te leven." hdere woorden: de Nederlandse s7it kan zich zonder problemen -javen in omstandigheden die lommige asielzoekers juist zijn ifcht. Kilometers lopen om aan /"n drinken te komen? De weten pers van de toekomst hebben efeen moeite mee. Tocht en kou? "udiebol handhaaft zich wel. pmel-, muizen-, vliegen- en kak- Jkenplagen? Studenten laten zich euor niet wegpesten. Jtel je eens voor dat asielzoekers jlenken dat zij ook zo kunnen le- ?)at is toch onverantwoord. Voor r^rgelijke misstap moet je die men- "moeden. Het COA stopt vluchte- cc| nog liever in een tent, dan dat ze ïn blootgesteld aan die erbarme- __'mstandigheden waarin de stu- n leven. Josephine (links) en Marthe Peeters uit Voorschoten kijken door het hek naar villa Eikenhorst in Wassenaar. Willem-Alexander en Maxima nemen volgend jaar hun intrek in het huis op landgoed De Horsten. Foto: WFA/Michel Porro Paleispitbulls Wie iets wil weten van het koninklijk huis moet zelf ook van goeden huize komen. Medewerkers van de rijksvoor lichtingsdienst waken als paleispitbulls over de privacy van Nederlandse prin sen en prinsessen. Klopt het dat Willem-Alexander, na zijn huwelijk met Maxima, in de Wasse- naarse villa Eikenhorst gaat wonen Nee, zover zijn we nog lang niet. Het is wel zo dat dit landhuis voorlopig de meest serieuze optie is voor het stel. Voor we een bouwaanvraag bij de ge meente indienen zijn we zeker twee maanden verder. Daarmee bedoelt u dat ze kiezen voor Wassenaar De uiteindelijke keuze is nog niet geval len. Zijn er nog andere serieuze opties? Daar kan ik niets over zeggen. Waarom is de keuze op Wassenaar ge vallen? Daar kan ik niets over zeggen. Zijn Willem-Alexander en Mdxima op tournee geweest langs allerlei mogelijke woonadressen? Daarover hoef ik niet in detail te treden. Waarom zijn de andere mogelijkheden afgevallen? Dat lijkt me niet aan de orde. Het gaat nu om Wassenaar. Misschien weet de gemeente meer: Heeft u gehoord dat Willem-Alexander en Mdxima in Wassenaar gaan wonen, in het voormalige huis van prinses Christina op landgoed De Horsten? Dan weet u meer dan vyij. De rijksvoorlichtingsdienst heeft het overeen bouwaanvraag, dus het lijkt me zo goed als zeker. Wij weten niet beter dan dat villa Eiken horst de 'meest serieuze optie' is. Sorry hoor, maar voor de rest verwijzen wij u naar de rijksvoorlichtingsdienst. Kop in Leidsch Dagblad op vrijdag 31 augustus: 'Alexander en Maxima vesti gen zich in Wassenaar'. Nancy Ubert Erna Straatsma koop stond, gaat verder onder dezelfde naam. „Dat is gewoon een mooie naam." Samen met zijn vrouw Ankie van 't Hof, die zorg draagt voor de bediening, was Van der Bijl al enige tijd op zoek naar iets an ders. „Ik wilde iets kleiners en dan alleen een a la carte-restau- rant." Elckerlyc stond te koop en na een rondgang was de zaak snel beklonken. „Er was nog een andere koopkandidaat." Ook de verkoop van Het Huis de Bijlen ging snel. „De hele ver koop heeft niet meer dan een week geduurd", zegt Van 't Hof, die had gedacht dat alle transac ties een half jaar in beslag zou den nemen. „Het ging allemaal zó snel, dat we ons nu pas gaan realiseren dat we straks een hele periode van ons leven afsluiten. Da's best schrikken. Onze kin deren zijn hier groot geworden. Onze oudste dochter Laura vindt het heel erg dat De Bijlen straks niet meer van ons is." Na negentien jaar vindt Van der Bijl, die ook een tijd eigenaar is geweest van het Leidse restau rant Scarlatti, het 'mooi geweest' in de Morsstraat. De laatste ja ren was zijn voorliefde voor het koken al merkbaar in het Huis de Bijlen. Het voormalige eetca fé ontwikkelde zich langzaam tot a la carte restaurant, met hoofdgerechten als carré d' ag- neau rötie au piment d' espelette et ail de Lautrec op de kaart. De toiletten achterin de zaak ver dwenen, om plaats te maken voor een intieme, extra eethoek. Van 't Hof: „Het bloed kruipt waar het niet gaan kan, Hans is een echte kok." Bij de omme zwaai merkte het echtpaar dat de gewijzigde formule bij som mige vaste klanten verwarring schiep. Van 't Hof: „Die negen tien jaar gaat dan tegen je wer ken." De verwarring was wel begrijpe lijk, omdat Van der Bijl jaren lang bewust weinig veranderde aan het interieur van zijn zaak. Toen zo'n acht jaar geleden alles moest wijken voor het treffen van geluidwerende maatregelen en de zaak een maand dichtging was menigeen na de heropening verbaasd: niets, maar dan ook niets leek gewijzigd. „De leidin gen aan het plafond had ik alle maal weg kunnen werken", zegt Van der Bijl. „Maar dat heb ik bewust niet gedaan. Ik vond het leuk om ze te laten zitten. Het hoort bij het interieur van Het Huis de Bijlen." In Elckerlyc wil Van der Bijl ook niet rigoureus te werk gaan. „Ons eerste idee was een huis kamerrestaurant, maar dat is moeilijk te realiseren. Vanwege Volendam en zo." Het restau rant krijgt een moderner uiter lijk, dat wel, maar veel blijft ook bij het oude. „We knappen het een beetje op." Van der Bijl: „We willen een zaak waar je ge woon lekker kunt zitten. Geen poeha, geen blabla." Van 't Hof: „Waar het niet uitmaakt wat je aanhebt." Half oktober gaat het Leiderdorpse restaurant open. Van der Bijl haalt in Leiden nog wel zijn twintigste 3-oktobervie- ring. „Mijn zoon Floris treedt hier op 2 oktober op. Dat wil ik nog wel meemaken. We hadden alles ook al geregeld voor 3 ok tober. Dat wiÖen we afmaken." Bij het inpakken van de spullen gaat ook het schilderij met de rokende en wijn drinkende aap, van Peter Heemskerk, mee met de verhuizers. Het doek hangt sinds jaar en dag achterin de zaak. Van 't Hof. „Je lijkt op die aap, zeiden klanten wel eens te gen elkaar als ze wat op hadden. Waar je ook staat, die aap kijkt je aan. Hij gaat in elk geval mee als we weg gaan." Of de aap voort aan bezoekers van Elckerlyc aangaapt is nog onzeker. „Daar zijn we nog niet uit." Rode kater Sylvester blijft daar entegen in Leiden, bij Bert Wil dervanck. Van der Bijl: „De kat van één miljoen noemen we hem, is meeverkocht." warmond - Kinderopvangorga nisatie De Bolderberg opent in Warmond een tweede kinder dagverblijf. Dat wordt gevestigd in een pand aan de Wasbeek- laan, op een paar honderd me ter van Sassenheim. De ge meenten Sassenheim en War mond zijn allebei van plan het initiatief financieel te steunen. Een officiële vergunning heeft directeur Mary van den Berg van De Bolderberg nog niet bin nen. Wel heeft de gemeente Warmond laten weten dat er geen planologische bezwaren zijn. „Nu kunnen we tenminste verder met de bouwtekeningen. De buitenkant staat, maar van binnen moet alles nog inge deeld en ingericht worden." De Bolderberg huurt het onder komen voor het dagverblijf van accountantskantoor Van Velzen en Van de Water, „We krijgen een eigen pandje met aparte in gang", benadrukt Van den Berg. De ruimte beslaat ongeveer 200 vierkante meter. Daarnaast krijgt De Bolderberg de beschik king over een grote tuin die af geschermd kan worden. „De kinderen zitten midden in de natuur terwijl het centrum toch vlak bij de A44 ligt. Zowel inwo ners van Sassenheim als van Warmond kunnen het kinder dagverblijf makkelijk bereiken. Het is de bedoeling dat we beide gemeenten van dienst zijn." In het nieuwe kinderdagverblijf wordt straks op een andere ma nier gewerkt dan nu in de vesti ging aan de Burgemeester Kete laarstraat gebeurt. „We delen de groepen niet meer in naar leef tijd, maar kiezen voor een verti cale opbouw. Dat biedt niet al leen een pedagogische uitda ging. maar geeft ook meer ruim te bij de inschrijvingen." Met de komst van een tweede kinderdagverblijf is Warmond 24 kindplaatsen rijker. De vesti ging aan de Burgemeester Kete laarstraat heeft er 25. De na schoolse opvang voor kinderen van 4 tot 12 jaar heeft 20 plaat sen. Vanuit 't Meerpunt wordt gewacht op een vast onderko men in het nieuwe sociaal cul tureel centrum, dat binnenkort opengaat. Daar verhuizen het kinderdagverblijf aan de Kete laarstraat en de naschoolse op vang samen naar toe. leiderdorp - Het is nog steeds niet zeker dat de nieuwe Leiderdorpse sporthal in De Bloemerd op 5 september in gebruik kan worden genomen. Grote vraag is of de banken in de kleedkamers op tijd komen. De gemeente gaat ervan uit dat dit in minimaal twee kleedkamers gaat lukken en heeft de toekomstige gebruikers schriftelijk laten weten dat de zaal in dat geval, 'onvoorziene zaken daar gelaten' vanaf woensdagavond te gebruiken is. De problemen met de verlate oplevering van de sporthal zijn ontstaan omdat de toeleverancier van de banken failliet is gegaan. Daardoor moest de aannemer op zoek naar een alternatief en za ten de verenigingen die vroeger gebruik maakten Vein de gesloopte sportzaal Op Dreef met de ge bakken peren. Zij hadden plotseling geen trai ningsaccommodatie meer. Per fax heeft de aanne mer de gemeente inmiddels laten weten dat het plaatsen van de banken vanaf 5 september begint. Daar bovenop heeft hij mondeling de toezegging gedaan dat woensdagavond minimaal twee kleed kamers klaar zijn voor gebruik. Bij de laatste oplevering van het complex, op 31 augustus zijn door de gemeente ook nog wat klei ne gebreken geconstateerd. Volgens Leiderdorp zijn die echter niet zwaarwegend genoeg om de ingebruikname van de hal nog verder uit te stel len. 'Op dit moment wordt door de aannemer al het mogelijke in het werk gesteld om de laatste punten voor morgen - desnoods provisorisch - op te lossen', melden burgemeester en wethouders in een schriftelijke verklaring.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 17