Aannemers vrijuit voor vervuiling Getsewoui 7 DUIN BOLLENSTREEK Roy van den Burg op weg naar het Boekenbal 2002 Rijnstraat blij om komst supermarkt Jehova's getuigen in Valkenburg voelen niets voor een verhuizing OZB Noordwijk nö; niet helemaal zeker Neem een proefabonnement, BEL 071-5128030 Heetgebakerde wildplasse moet zes weken 'brommei Renovatie Rusthoff begint dit j( WEKEN VOOR 45,00 Roofoverval op eigenaar snackbar NooRDWiJK - Een snackbareige naar uit Lisse is vanmorgen tus sen drie en vier uur overvallen. Dat gebeurde toen hij zijn hore cagelegenheid aan het Vuurto renplein in Noordwijk verliet. De 46-jarige man werd met een onbekend voorwerp op zijn hoofd geslagen. De twee over vallers gingen er met het geld van de man vandoor. Hoe groot het gestolen bedrag is, maakt de politie niet bekend. De snackbareigenaar liep een hoofdwond op. Vrouw aangerand in Hillegoms park hillegom - Een 44-jarige vrouw uit Hillegom is gistermorgen in het park bij de Mesdagflats in haar woonplaats aangerand door een onbekende man. De Hillegomse werd door haar be lager van achteren beetgepakt. Door zich hevig te verzetten, wist zij te ontkomen. Brandweer oefent op Valkenburg valkenburg - Op het marine vliegkamp Valkenburg wordt woensdagavond 12 september een brandweeroefening gehou den. Aan de hand van een ge- ensceneerd. ongeval zullen de deelnemers in staat worden ge steld hun vaardigheden te to nen. Aan deze oefening doen het Korps marine brandweer, medische dienst MVKV, Marine Bewakings Korps, KMAR, poli tie, Regionale Brandweer Rijn land, de geneeskundige combi natie en ambulancediensten Dependance van Oranjeschool open katwijk - De dependance van de Oranjeschool op het Abeel- plein in Katwijk is gistermiddag na een grondige verbouwing, waarbij binnen veel is ver nieuwd, weer geopend. Wet houder Post van onderwijs ver richtte de officiële opening. De groepen vier en vijf en een groep zes van de Oranjeschool zitten in het gebouw, net als de peuters van speelzaal Benja min. Vanmiddag kunnen ou ders en buurtbewoners het pand van binnen bekijken. Dat kan na schooltijd, tussen 16.00 en 18.00 uur. GroenLinks gaat door in Katwijk katwijk - GroenLinks doet vol gend jaar in Katwijk toch mee aan de gemeenteraadsverkie zingen. De partij is er in ge slaagd voldoende kandidaten te vinden. Lange tijd was het mee doen aan de verkiezingen onze ker omdat het huidige raadslid Marcel Boland moet stoppen wegens drukke werkzaamhe den en kandidaten moeilijk te vinden waren. De nieuwe kan didaten maken in december uit wie lijsttrekker wordt. dinsdag 4 september 2o0 Rechter wijst miljoenenclaim Haarlemmermeer na staalslakken-schandaal in Nieuw-Vennepse nieuwbouwwijk af den haag/noordwijkerhout - De gemeente Haarlemmermeer heeft bot gevangen met zijn mil joenenclaim tegen de Noordwij- kerhoutse aannemingscombina tie WIG. De Haarlemse rechtbank heeft gisteren bepaald dat het niet op voorhand vaststaat dat de aannemer verantwoordelijk is voor vervuiling van vijvers in de nieuwbouwwijk Getsewoud in Nieu w-Ven nep. In maart deed zich in de wijk een massale vissterfte voor na het storten van staalslakken uit een Belgische hoogoven. Het materiaal, dat voor een extreem hoge zuurgraad zorgde, werd toegepast om waterbodems te verzwaren. Volgens de gemeente waren de staalslakken, die door WIG wa ren geleverd, van veel mindere kwaliteit dan vooraf was afge sproken. Op dit moment wor den de slakken uit het water ge haald en vervangen door graniet uit Schotland. Haarlemmermeer eiste in het geding een voorschot van bijna 2 miljoen gulden op een totaal schadebedrag van 6,5 miljoen gulden. Aannemer WIG stelde vorige week echter dat dat de gemeente de milieuvervuiling aan zichzelf te wijten heeft. Vol gens het bedrijf zijn de slakken niet goed verwerkt en heeft Haarlemmermeer steeds zelf aangedrongen op voortgang van het project, hoewel er nog on voldoende duidelijk was wat de gevolgen waren voor het milieu. Rechtbankpresident Schotman stelde de gelegenheidscombina tie gisteren in het gelijk. Volgens hem staat allerminst vast dat WIG aansprakelijk is voor de vervuiling. Schotman stelt dat de gemeente niet heeft aange toond dat de aannemer ondeug delijk materiaal heeft geleverd. Voor hem weegt ook zwaar dat Haarlemmermeer er me^e keren op heeft aangedn z om door te gaan met de si_ gen. Als gevolg van de uitspraak e den de beslagen die Ha; r mermeer op de banktegj^ van de aannemer heeft leggen, opgeheven. door Peter Blok katwijk - Lang gewacht en stil gezwegen. Nooit gedacht, maar toch gekregen. De Rijnstraat in Katwijk aan den Rijn krijgt na ruim vijfden maanden wachten eindelijk de supermarkt waarop de buurt zo vurig hoopte. „Dit is een hele goede zaak. Het heeft allemaal natuurlijk heel lang ge duurd. We moesten lange tijd voor veel van onze dagelijkse •boodschappen naar de Dino in het Molenblok of naar de duur dere Konmar", zegt een Katwijk- se Rijnstraat-bewoonster die zich zojuist bij de Wibra in de nieuwe kleren heeft gestoken. „Daar zijn we nu vanaf. We kun nen nu gewoon bij ons voor de deur terecht." Ook de buurman van de nieuwe supermarkt, slager C. Franken, is blij met de komst van Super de Boer. „Het was natuurlijk geen goede reclame, zo n leeg staande supermarkt. Daarnaast kun je hier in de Rijnstraat nog geen tomaat of een ui krijgen. Dat is geen goede zaak. Al heb ik, ondanks die leegstaande su permarkt, in de tussentijd niet te klagen gehad. Mijn omzet was er niet minder om. Maar meer winkels trekt waarschijnlijk meer mensen aan. Verder wacht ik het allemaal maar af hoe het met de nieuwe supermarkt loopt." Bakker J. Roodenrijs is eveneens verguld dat de supermarkt waar vijftien maandep lang geen en kel teken van leven was te be speuren, nu dan half oktober eindelijk open gaat. „De laatste jaren zijn er hier in de Rijnstraat alleen maar winkels en onder nemers weggegaan, zoals bij voorbeeld de groenteboer en de apotheek. Daar komt nu dan eindelijk verandering in. We kunnen onze klanten weer een totaalproduct bieden, met een supermarkt waar kruidenierwa ren te krijgen zijn. Ik vrees niet dat de komst van Super de Boer ten koste van mijn omzet gaat. Supermarktbrood is niet te ver gelijken met dat van een warme bakker. Ik heb en hou toch wel mijn vaste klantjes. Maar het is alleen maar goed dat er weer meer leven in de brouwerij komt in de Rijnstraat, want dat is wel nodig." De nieuwe Super de Boer komt in handen van Leidenaar J. Schiebroek die nu nog een Su per de Boer in Noordwijk be stiert. Hij ziet voldoende moge lijkheden in de Katwijkse Rijn- Na vijftien maanden gaat dan half oktober eindelijk de supermarkt in de Katwijkse Rijnstraat open. Foto: Dick Hogewoning straat, hoewel criticasters den ken dat het er door weinig par keerplaatsen en een relatief klein vloeroppervlak moeilijk dan wel onmogelijk is om het hoofd boven water te houden. „Nu heb ik bij mijn vestiging in Noordwijk helemaal geen par keerplaatsen. Ik ga er dus met een prachtig parkeerdek met dertig plaatsen flink op vooruit. En waar je producten tegen lage prijzen en goede kwaliteit komen de klanten vanzei»: dus Schiebroek. d door Rob Onderwater den haag/valkenburg - Jeho- va's getuigen en Valkenburg zijn geen vrienden. De gemeen te wil dat de geloofsgemeen schap de deuren van de zoge heten Koninkrijkzaal aan de Katwijkerweg sluit. De kerk, vergader- en opslagruimte plus de naastgelegen woning en vier appartementen passen volgens Valkenburg niet in het bestem mingsplan. Daarin staat dat op de plek van de Koninkrijkzaal bedrijven thuishoren. En Val kenburg is niet van plan de Je hova's getuigen nog langer te gedogen. Valkenburg wil in de toekomst langs de Rijnoever woningen gaan bouwen. Dat staat ook te lezen in het bestemmingsplan Dorp '99. Tegen dit plan zijn de Jehova's getuigen in het geweer gekomen. Zij vinden dat hun Koninkrijkzaal daar best in kan worden opgenomen. Gisteren stonden ze tegenover de ge meente bij de Raad van State in Den Haag. De hele kwestie speelt al sinds 1981. De Jehova's getuigen, bij monde van raadsman Macken zie, zijn van mening dat de ge meente hen vanaf dat tijdstip heeft gedoogd. „Er wordt zelfs melding van de Koninkrijkzaal gemaakt in de gemeentegids. Dan kun je toch niet stellen dat we illegaal zijn. Er zijn nooit problemen geweest, tot de ge meente ineens met een nieuw bestemmingsplan kwam." De bewoner van het naast de Koninkrijkzaal gelegen pand C. Mulder had ook geen goed woord over voor de handelwij ze van de gemeente. Hij heef} een gestempelde koopovereen komst van zijn uit 1740 stam mende huis in bezit. „Het kan er daarom bij mij dan moeilijk in dat ik hier volgens het be stemmingsplan niet kan wo nen." Staatsraad Dolman, voormalig voorzitter van de Tweede Ka mer, vond het tijdens de zitting maar vreemd dat Valkenburg 'ineens' met het intrekken van de gedoogbeschikking kwam, terwijl de Jehova's getuigen er al jaren bivakkeren. Er lagen bij hem immers geen herzienings plannen voor het gebied op ta fel. Saillant detail is dat de Ge deputeerde Staten geen goed keuring hebben verleend aan het bestemmingsplan Dorp '99. Reden: GS vinden dat Valken burg onvoldoende rekening hebben gehouden met belan gen van de bewoners. Valkenburg beweert daarente gen dat de panden niet legitiem zijn. Op de vraag van staatsraad Dolman of de bewoners en de Jehova's getuigen 'op straat worden gegooid', zei advocaat Wentink dat er'een verhaalplan' komt. Anders gezegd: de Jeho va's worden niet zomaar op straat gezet. Raadsman Mackenzie verwacht over zes weken, wanneer er uit spraak wordt gedaan, winst op alle fronten voor de Jehova's getuigen. „Ik weet zeker dat de gemeente ons verzoek om in het bestemmingsplan te wor den opgenomen, moet inwilli gen. Zijn eerste contact met de lan delijke bekendheid is hem matig bevallen. Roy van den Burg, een 25-jarige schrijver uit Noordwijkerhout, kreeg meteen al met censuur te maken. Een doodsteek voor de literator die hij zichzelf noemt. In Nacht licht, een nachtelijk radiopro gramma van de NCRV, werd af gelopen maandag een kort ero tisch verhaal van hem voorgele zen en twee kleine woordjes haalden de eindstreep niet bij de christelijke radiovereniging. „Ik begrijp dat niet", vertelt Van den Burg de avond na de uit zending met een glas whisky in zijn hand. „Het verhaal gaat juist over de gedachtes van de hoofdpersoon en die bewuste woorden drukken mede uit hoe hij denkt en hoe hij is. Het zijn niet zo maar woorden. Wat mij betreft is er een verminkt ver haal van mij voorgelezen." Op zijn website http://mem bers.tripod/SchrijfGeweldenaar staat de ongeschonden versie van het verhaal 'Overspel'. Het korte verhaal is het relaas van een man die ongevoelig omgaat met de vrouw met wie hij op dat moment de liefde aan het bedrijven is. Een ongevoelig heid die als een rode draad door diens leven loopt. En door het werk van Roy van den Burg, die zegt dat hij als schrijver har der is dan in het dagelijks leven. Nachtlicht is geen programma voor literatuur en voor literato ren als Roy van den Burg, zegt de vorig jaar afgestudeerde psy choloog. „Voor het antwoord op de vraag of ik literatuur schrijf, haak ik aan bij Rudi Fuchs' definities van kunst en Onder redactie van Rob Onderwater tel. 0715356457 kunstenaar: 'kunst is datgene dat door kunstenaar is gemaakt' en 'een kunstenaar is diegene die de bedoeling heeft om kunst te scheppen'. Dat geldt ook voor literatuur: de bedoe ling van de schrijver maakt het literatuur. Volgens die definitie schrijf ik literatuur, omdat ik de bedoeling heb literatuur te schrijven." De thematiek van het werk van Van den Burg is het conflict tus sen man en vrouw. Hij is er van overtuigd dat het theoretisch klopt dat mannen en vrouwen te veel van elkaar verschillen om het langer dan vier a vijf jaar met elkaar vol te houden. „Re laties zijn ingeburgerd, iedereen heeft er een of verlangt er naar. Toch kloppen relaties vaak niet. Dat geldt niet alleen voor man en vrouw, dat geldt voor elke combinatie van twee personen in welke relatievorm dan ook." „Het conflict zit hierin dat men sen bij elkaar willen blijven, hoewel de mens daar volgens mij niet voor is gemaakt. Anders gezegd: twee mensen zoeken rust in een relatie, maar juist die rust werkt na verloop van tijd beklemmend. De mens heeft een zekere mate van verande ring nodig in zijn leven. Het le ven moet hem kunnen blijven verrassen. Na een tijdje kan een relatie dit niet meer bieden en beginnen de irritaties zich op te hopen." Dat relaties toch 'wer ken', legt Van den Burg uit, komt doordat mensen zich be rusten in hun situatie of bang zijn voor het alleenzijn. Die kennis van deze trieste con clusie heeft hem niet somber gemaakt. In de eerste plaats blijft hij net als de meeste men sen hopen op de uitzondering en op zich is die theorie niet meer dan een theorie. „In de derde plaats vind ik het erg leuk om over dit onderwerp na te denken en te discussiëren. Het scherpt de manier waarop ik over het leven denk aan, het helpt me in mijn ontwikkeling. Zo heb ik dus juist plezier van die theoretische bagage." Het mooist zou zijn als hij kon leven van het schrijven, maar hij weet dat dat voorlopig nog geen realistische optie is. Er moet brood op de plank en Van den Burg zoekt dat in de jour nalistiek, waar hij het liefst ach tergrondverhalen gaat schrij ven. Het is zijn wens om in Utrecht terecht te komen. Daar zit de schrijverskliek waarmee hij verwantschap voelt. „Jonge schrijvers en dichters als Tom my Wieringa, Ingmar Heytze, Roy van den Burg: „De bedoeling van de schrijver maakt het literatuur. Volgens die definitie schrijf ik literatuur, omdat ik de bedoeling heb literatuur te schrijven." Foto: Henk Bouwman Vrouwkje Tuinman en Jack Nouws. Hun literatuur-scene is nieuw en fris. Er kan nog wat, omdat de regels nog niet vast liggen. Dit is in tegenstelling tot het ingekakte en gesettelde sfeertje in Amsterdam." Van den Burg heeft voorname lijk korte verhalen, reisverslagen en columns op zijn naam. Sinds een tijdje is hij ook bezig met een roman, al wist hij niet wat dat precies inhield toen hij er aan begon. „Ik merk dat ik al schrijvende steeds meer nieuwe ideeën ontwikkel waardoor mijn verhaallijn verandert. Ik zie wel waar ik uitkom. Waar ik nog beter in moet worden, is het beschrijven wat de vrouw doormaakt. Hoe dan ook, ik heb me voorgenomen om bij het volgende Boekenbal aanwe zig te zijn. Dat is het doel van dit jaar." Gerard Baas noordwijk - De begroting is er wel, maar de cijfers zijn er nog niet. Tenminste, nog niet pre cies. In Noordwijk weten de in woners pas over een dikke maand wat ze extra aan onroe rend zaakbelasting (OZB) moe ten gaan betalen. De gemeentelijke belastingen gaan omhoog met het werkelij ke inflatiecijfer. Dat zal rond de vijf procent liggen, en met dat cijfer is in de begroting gere kend. „Maar", zegt wethouder Sweers van financiën, „als blijkt dat het 4,8 is, dan wordt het 4,8 en als het 5,2 is, gaan de ge meentelijke belastingen en hef fingen met 5,2 omhoog." In de begroting staan weinig nieuwe projecten opgenomen. De gemeente trekt 150.000 gul den uit voor een 'integraal handhavingsbeleid' - gelft gepompt wordt in extra c;t teit voor de brandweer, een breiding van de afdeling f1 sche zaken van de gemeet1; nog een paar zaken. MacM precies moet nog duidelijk den. L. Verder staan op Noordwij zoveel zaken op stapel - zo boulevard, het voormalige gebouw, het bouwrijp ir van Boechorst, praten ov< Rijn Gouwe Lijntracé, de wikkeling van de Kerkstra* Witte School en de nieuw, diumzaal - dat de gen^ geen nieuwe grootschalige nen gaat ontwikkelen. Dat heeft ook te maken n verkiezingen in april. „Wib den onze zaken af, dan ka< nieuwe college met een s#s lei beginnen", aldus Sweerli den haag/noordwijk - Een 30- jarige Hagenaar moet een avondje stappen in Noordwijk bezuren met een celstraf van zes weken. Naast het verblijf in de gevangenis moet hij nog de schade vergoeden van ruim 1.500 gulden voor vernielde kle ding, een kapotte matras en een met bloed besmeurde politiecel. De Haagse politierechter J. Dop vond bewezen dat de man zich heeft schuldig gemaakt aan mis handeling, bedreiging en vernie ling. De opgelegde straf is gelijk aan de eis van officier van justi tie T. Kamps. Het uit de hand gelopen avond je uit in Noordwijk begon op 23 september vorig jaar toen de Hagenaar een bekeuring kreeg voor wildplassen. Hij maakte daarbij zoveel stennis dat voor bijgangers een kijkje kw. nemen wat er aan de han^ Dat wekte nog meer erger} de Hagenaar. De man koelde zijn woedet een 16-jarige jongen hard kaak te slaan. De Hag. werd aangehouden en oV bracht naar het poli trebly Daar was hij nog steeds ni( bedaren te brengen. Hij ve( de de matras in de politie!; ging met bloed op de muf kenen. De man woonde zelf de sfr ting niet bij zodat de vercr ling bij verstek plaats hat; betekent dat de opgelegd} straf niet kan worden om in een werkstraf. De Hagenaar heeft al een zienlijk strafblad, hetgeen ficier deed verzuchten d: een 'heetgebakerd mannet sassenheim - De opknapbeurt van het Sassenheimse park Rusthoff begint nog eind dit jaar. Dat zegt de Sassenheimse ambtenaar W. Kosters. In okto ber of november wordt groot onderhoud uitgevoerd aan het bomenbestand en wordt het ooievaarsnest verplaatst. Het ei land in het midden van het park wordt volgend jaar heringericht. Ook worden er dan vier bruggen gebouwd. Het vernieuwer] de paden in het park en d, tree aan de Hoofdstraa} aanbrengen van de bepla in de buitenrand van he} en het plaatsen van bankjes gebeurt in 2003] hekwerk om het park en dj gangspoort bij de hoofd} in de Hoofdstraat wordt ir] gemaakt. De renovatie kc( miljoen gulden. j>

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 16