kankeronderzoek gaat met kleine stapjes' Leiden Hillegom LEIDEN REGIO MIDDEN ei ZUID NOORD WEST ALGEMEEN j DUIVENBERICHTEN Nieuwe naam voor dezelfde school Celstraf geëist na ontucht met meisjes Gemeente ANNO 1976 ^KLADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, de buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt r!aar stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden 'festuurd naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden, s Fax: 071-5321921; e-mail: redactie.id@damiate.hdc.nl i 'o; UDE MORSCH Bij de stichting Feta beginnen op woensdag 5 gember en zaterdag 8 september de nieuwe cursussen Wereld- is. De kindercursus bestaat uit tien lessen, kost 85 gulden en >$t wekelijks plaats in het Wachtgebouw bij de Morspoort, afsstraat 62. Op woensdagmiddag duurt de les van 17.00 tot 110 uur en op zaterdagochtend van 10.00 tot 11.00 uur. De vol- -senencursus op dezelfde locatie gaat eerst van start met open afen op 5 september. Om 19.00 is er op die dag een les voor be- gbers en om 20.45 uur mogen de mensen met wat danservaring 'de slag. De lessen duren elk anderhalf uur en geven een beeld 3l|de aansluitende cursussen werelddans op de woensdagavond ijnet twintig lessen vijf maanden duurt en 165 gulden kost. Voor informatie bel Manon van Silfhout (071-5221569) of Gerard njSteekelenburg (071-5764089). t|CRAS Zodra er vijf deelnemers zijn wordt in buurthuis de Pan- 4 begonnen met computerles voor beginners. De basisprincipes te werken met het besturingsprogramma Windows en het «verwerkingsprogramma Word 2000 worden tijdens deze cur- ""geleerd. Inclusief lesmateriaal zijn de kosten voor zeven lessen pilden. De lessen worden gegeven op dinsdag- en donderdag- idag van 14.30 tot 16.30 uur. Bewoners uit het Stadsdeel Mid- hebben voorrang. Inschrijving kan vanaf 3 september. Buurt- }de Pancrat staat aan de Middelstegracht 85. l1 ^:RBURG Buurthuis Matilo houdt zaterdag 8 september tijdens Avijkfeest van 12.00 tot 17.00 uur open huis. Er worden diverse ?5cshops, open lessen en demonstraties gegeven van de vele ac hten die in het nieuwe seizoen in het buurthuis gaan plaats len. Buurthuis Matilo staat aan de Zaanstraat 126, telefoon e>515. 3ltOOI Gisteren is in buurtcentrum De Kooi het nieuwe seizoen "finnen. 's Maandags wordt van 9.30 tot 10.45 uur begonnen yoga. De kosten bedragen 67,50 gulden voor tien lessen. De j Jte les is gratis. Op de maandagavond is er van 20.00 tot 22.30 ejeen klaverjasclub, waarvoor wel wat versterking nodig is. Per Jzijn de kosten hiervoor één gulden. Het buurtcentrum be let ook over drie tafeltennistafels, waar op dinsdagavond van jjP tot 22.30 uur kan worden gespeeld, ook door mensen die dit liet zo goed kunnen. Per keer zijn de kosten 2,50 gulden. Van- iensdag 5 september van 9.30 tot 11.30 uur beginnen de naai- ;n. Door samenwerking met Het Naaimachinecentrum be- t het buurthuis nu over enkele nieuwe naaimachines. Voor issen bedragen de kosten 47,50 gulden. Stof en garen moet de deelnemers worden meegenomen. Natuurlijk is er dit sei- voor 55-plussers weer de gelegenheid om bingo te spelen. Jnsdag 5 september van 14.00 tot 16.30 uur rollen de balletjes de eerste keer. Voor liefhebbers van bewegen op muziek zijn p woensdag van 19.30 tot 20.30 uur lessen aerobics. Twintig ;n voor 115 gulden. Voor meer informatie kan men terecht bij buurthuis aan de Driftstraat 49, telefoon 5221197. AsKWARTIER Het eerste spreekuur in het nieuwe seizoen voor «bemiddeling is op donderdag 6 september. Vrijwilligers van «bemiddeling luisteren dan naar verhalen van beide partijen iijjdens een bemiddelingsgesprek is het de bedoeling dat buren kien tot een oplossing komen, hoe moeilijk dat soms ook is. e jsen die graag eens willen praten over een zo'n burenconflict, ijien hiervoor contact opnemen met Raymonde Cuisinier in aJthuis Morschwijck, telefoon 5281512, donderdags van 12.00 15.00 uur. bibliotheken Stevenshof en Merenwijk zijn vanaf 5 september s'woensdag open van 10.30 tot 12.30 uur voor hulp bij het Jlplegen van internet, het verzenden van e-mail, het rustig leren en raadplegen van naslagwerken. Op deze tijden is het 1jmogelijk boeken te lenen. Voor hulp bij het internet is een ige lenerspas nodig en een speciaal pasje dat voor twee gulden ig in de bibliotheek verkrijgbaar is. Voor zelfstandig gebruik net net geldt het gebruikelijke tarief. Leden die gebruik willen e,en van de genoemde diensten kunnen zich van tevoren "éven aan de bibliotheekbalie of zich telefonisch aanmelden via Nummers 071-5211666 (Bibliotheek Merenwijk) en 071-5318100 piotheek Stevenshof). [Yoga Leiden begint in september in de lesruimte aan de rbeckestraat 46 een eenjarige basisopleiding en een driejarige liepingscursus/docentenopleiding. In deze praktijkgerichte iidingen is aandacht voor alle delen van de mens. Naast de -tnde fysieke houdingen is er aandacht voor ethiek, voor "itrayoga en energiebeheersing. In een periode van drie jaar It via concentratie en beheersing van de zintuigen naar itatie toegewerkt. Deze klassieke yoga is geschikt voor een. Inlichting zijn te verkrijgen bij Jolande Pabst, erkend ^ent Raja Yoga, telefoon 5122808. r wie wil leren hoe je spanning kunt loslaten en positieve rgie kunt creëren, gaat maandagavond 10 september de vijfdelige cursus Dans Jezelf van start. Dans Jezelf gaat over de louding van jezelf tot je lichaam, contact met de ander en liratie opdoen vanuit een dieper weten. Voor de nieuwe vciale vrouwengroep is er een gratis open dag op zaterdag 8 eltember in de Moving Heart Studio aan de Herenstraat die om )p5 uur begint. En op 9 september begint om 15.00 uur de open kivoor alle geïnteresseerden in het Volkshuis. De toegang tot de uimatieve Markt daar, waar de open dag deel van uitmaakt, Ifraagt 3,50 gulden. De daaropvolgende proeflessen op maandag ujeptember en donderdag 20 september kosten 15 gulden. Voor Öursuslocatie en nadere informatie: Jivan Cappon 071 5144446. iri i (kluiven vlogen dit weekeinde vanuit Niergnies. De uitslag van nvedvlucht is: i» Blauwkras: P. de Mooij 1, 2, 3; P. Landesbergen 4, 5, 6, 8, 10; tflenendijk/Pikaar 7; D. Pardon 9. P.V. Leiderdorp: W. van Oos- 3jl, 10; W. de Roode 2, 5, 7, 8; A. Petit 3; Comb. J. Koolmoes 4, 6; fib. J. Hartevelt 9. P.V. De Rijnklievers: Comb. v.d. Poel/Kooy j, 7, 8, 9, 10; T.H. Kraan 2; F. Ladan 3, 5, 6. P.V. Het Oosten: N. Sroot Zn 1, 3, 5, 6, 7, 8, 9, 10; W. Kop 2, 4. leiden - Dit is dus de nieuwe naam van de school: De Thermiek. Met het ingaan van het nieuwe schooljaar gaan de reeds gefuseerde Mytyl/Tytyl- schooi De Vierbot in Katwijk en Mytylschool Leiden verder onder deze naam. Gisteren werd de nieuwe naam officieel onthuld. Dat gebeurde zowel hier in Leiden, als in de vestiging in Katwijk. Tot de nieuwbouw aan de Blauwe Vogelweg in Lei den wordt betrokken, blijft De Thermiek op deze twee locaties gevestigd. Thermiek is een term uit de zweefvliegsport en staat voor 'een opstijgende luchtstroom door ongelijke verwarming van de lucht'. Vogels, maar ook zweefvliegers maken hier gebruik van om hoogte te krijgen of lang in de lucht te blijven en verder te komen. 'Met enige symboliek kan gezegd worden dat de school zich als doelstel ling heeft gesteld leerlingen omhoog te helpen om verder te komen', verduidelijkt de school de keuze voor de naam. Foto: Dick Hogewoning door Persbureau Cerberus leiden - Voor ontucht met twee 14-jarige meisjes op de Burcht in Leiden is gisteren bij de Haagse politierechter tegen een 21-jarige Leidenaar vijf maan den cel geëist. Officier van justi tie mevrouw Kamps vond dat voor verkrachting en aanran ding geen werkstraf of boete maar slechts een verblijf in de gevangenis op zijn plaats is. Zelf ontkent de Leidenaar de twee meisjes afgelopen najaar aangerand te hebben. Hij zegt dat hun gang naar de politie is ingegeven door wraak omdat zij De gemeente Hillegom: in alle opzichten vernieuwend RAADSCONFERENTIE GEMEENTE HILLEGOM De Gemeenteraad van Hillegom houdt op 06 september aanstaande een openbare raadsconferentie. Het onderwerp betreft Samenwerking gemeente Hillegom - gemeente Lisse. De vergadering begint om 19.30 uur en wordt gehouden in de raadzaal van het gemeentehuis, Hoofdstraat 115, Hillegom. R.L. Bosua - van Gelderen Burgemeester (wnd) tot de jeugdbende de Gothics behoren. Deze bende zou het op zijn familie gemunt hebben. De officier hechtte echter weinig waarde aan het verhaal van de Leidenaar. Op grond van de twee aangiften en verklaringen van ooggetuigen vond zij bewe zen dat de man de twee meisjes aangerand had. Om aan te tonen dat de man helemaal niet weet hoever hij tegenover vrouwen kan gaan, wees de officier nog naar een aparte aangifte van het eigen nichtje van de Leidenaar, dat helemaal niet tot de groep Gothics behoorde. „Deze man gaat ervan uit dat vrouwen nog al snel van zijn avances gediend zijn", zei de officier. „Hij heeft totaal geen inzicht in de laak baarheid van zijn gedrag". De politierechter had op haar beurt geen inzicht in het karak ter van de Leidenaar omdat een rapport van de reclassering ont breekt. Omdat zij toch wil weten hoe de man in elkaar steekt, stelde zij de strafzaak uit om als nog een deskundige zijn indruk ken van de Leidenaar op papier te laten zetten. De strafzaak wordt 7 november voortgezet.. maandag 3 SEPTEMBER 2001 Nieuwe hoogleraar Nortier waarschuwt tegen 'hypes' door Wilfred Simons leiden - Grote sprongen in de be handeling van kanker zijn de ko mendejaren niette verwachten. Daarvoor is de ziekte veel te inge wikkeld, zegt de nieuwe Leidse hoogleraar inwendige genees kunde J. (Hans) Nortier (54). Hij kreeg eerder dit jaar bekendheid als 'epoprofessor', niet omdat hij het middel verstrekt aan wielren ners, maar omdat hij het gebruik ervan aanraadt bij kankerpatiën ten die chemotherapie onder gaan. Uit een groot internatio naal onderzoek waaraan Nortier deelnam, bleek dat epo het risico op overlijden aan kanker na een chemotherapie aanzienlijk ver mindert. Nee, spectaculaire ontwikkelin gen op medisch gebied heeft Nortier niet te melden. Waar an dere medische specialismen doorbraken bereiken met li chaamseigen eiwitten en stam cellen, blijft de oncologie de we tenschap 'van de kleine stapjes'. Kanker is een veelkoppig mon ster - tumoren zijn hardnekkige overlevers en bovendien zijn ze er in soorten en maten. Een me dicijn dat bij de ene kanker wel aanslaat, doet bij een vergelijk bare kanker soms niets. Kanker onderzoek is ploeteren. „Het meeste onderzoek richt zich op details, op het ontrafelen van de celstructuur van één specifieke tumor", zegt Nortier. „Dat kan resulteren in een betere behan deling van die tumor en dat is toch vooruitgang. Vorige week maakte het LUMC bekend dat de genezingskansen van patiënten met endeldarm kanker veel groter worden als zij vóór de operatie worden be straald. Het onderzoek is ge daan door de Leidse hoogleraar heelkunde Cock van de Velde. Nortier vindt het 'een heel be langrijk onderzoek' en een voor beeld van hoe de oncologie zich ontwikkelt. Geen revolutionaire ontwikkelingen, maar een aan scherping van bestaande be handelmethoden. Oncologen hebben vier belang rijke wapens om kanker te be strijden: operatie, bestraling, chemotherapie en het toedie nen van hormoonbehandelin gen. De overlevingskans is sterk afhankelijk van het soort kanker, de leeftijd van de patiënten en het moment waarop zij onder behandeling komen. „Een meerderheid komt pas bij de in ternist-oncoloog als de kanker is uitgezaaid", zegt Nortier. „Zij zijn niet te genezen, maar er zijn wel therapieën die het voort schrijden van de ziekte vertra gen, zodat de patiënten nog en kele goede jaren tegemoet kun nen gaan." Zo kan een uitgezaaide borst kanker gemiddeld anderhalf jaar worden stilgelegd met het hor moon tamoxifen en daarna nog eens net zo lang met aromatase- remmers. Aromatase is een en zym dat ervoor zorgt dat een borstkankercel zichzelf kan ver menigvuldigen. „Uiteindelijk wordt de kanker resistent voor hormoonbehandeling en che motherapie zegt Nortier. „Dan resteert alleen nog een goede pijnbestrijding en pallia- tieve zorg." Veel tijd gaat zitten in onder zoek naar dc cclwanden van kankercellen. Op die wanden zitten receptoren ('poortjes') waarmee de tumorcel contact legt met het omliggende weef- uit de Leidsch Dagblad.AltCHIEVEN ANNO 1901 Woensdag 4 September ZEGWAARD-ZOETERMEER - Ofschoon wat laat, hebben toch enkele personen den moed gehad de ingezetenen bijeen te roepen, ten einde een feest commissie samen te stellen om toch den verjaar dag van H.M. de Koningin hier niet onopgemerkt te laten voorbijgaan. Hun pogingen zijn met uitste kenden uitslag bekroond en een kranig bestuur heeft de zaken flink aangepakt. Zoomin aan finan- ciëelen als aan anderen steun heeft het hun ont broken (niettegenstaande enkelen natuurlijk niet kunnen of durven nalaten een paar woorden van protest te doen hooren, liefst luitjes die zelf, 0 zoo graag, genieten, doch anderen liefst niets gunnen), zoodat tegen a.s. Woensdag mooie prijzen zijn be schikbaar gesteld voor ringsteken per fiets en per tilbury, en voor de mooiste en eigenaardigste ver sieringen. Wanneer het weer zich goed houdt, be looft het een prettige, gezellige dag te worden. En de leiders en geleiders in deze gemeente zullen weer wel zorgen dat feest gevierd zal worden, zooals we dat hier steeds gewoon zijn, een taak die hier niet zoo zwaar is. manier om tumoren te bestrij den, is door de vorming van nieuwe bloedvaten tegen te gaan ('angiogeneseremming'). „Kankercellen hebben bloed nodig om te overleven", legt Nortier uit. „Er zijn geneesmid delen die ervoor zorgen dat bloedvaten niet naar tumoren kunnen toegroeien. Door voed selgebrek worden de cellen dan afgeremd in hun groei" Foto's In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dawn na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bl| 18 in zwart wit) op te sturen naar hel Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 .AB Leiden of door contante betaling aan dc balie van het Leidsch Dagblad aan de Roosevclt&traat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken. Ook is er een onderzoeksrich ting naar 'telomeraseremmers'. Het DNA in een (kanker)cel is als een schoenveter met plastic tuitjes aan de uiteinden. Die voorkomen dat de veter gaat ra felen. Cellen hebben ook zulke tuitjes, telomeren genoemd. El ke keer als een normale cel ach deelt, worden de telomeren een stukje korter. Na zo'n zeven keer is de telomeer op en zal de cel sterven. Maar bij kankercellen worden de telomeren nooit kor ter. Zij maken de stof telomerase aan, waarmee de 'tuitjes' wor den gerepareerd. Kankercellen kunnen daardoor eeuwig door gaan met zich delen en verme nigvuldigen. „Helaas is een bmikbare telomeraseremmer nog niet gevonden", zegt Nor tier. Elke keer als er iets nieuws tegen kanker wordt gevonden, gaan de media daar gretig op in. „Nieuwe geneesmiddelen ver oorzaken vaak een geweldige hype", zegt Nortier. „Maar na een paar jaar blijkt elke keer dat de resultaten niet zo geweldig zijn als aanvankelijk werd be loofd. Over angiogeneserem ming werd vijf jaar geleden al geroepen dat het dé doorbraak zou zijn. Ik hoop nog altijd dat het wat wordt, maar ik moet zeggen dat ik sceptisch ben ge worden. Kanker ontsnapt vaak aan de behandelingen die wij ertegen bedenken." Zaterdag 4' september LEIDEN - Er is een tijd geweest dat de onderwijzers van de lagere scholen in de Leidse Duivenbode- straat, 3-Octoberstraat en de Herenstraat, een hart grondige hekel hadden aan het winkeltje van Willem van Hooven op de hoek van de Magdalena Moons- straat. Dat was in de jaren vijftig toen het winkeltje een zoe te inval was voor de schooljeugd, die er voor een stuiver of een 'duppie' een handvol snoep kon ko pen. Snoep wordt er in het winkeltje nog steeds ver kocht en ook nog steeds uit die vertrouwde grote gla zen potten maar niemand zal het nog in zijn hoofd halen vóór sluiting van het snoep- en kruideniers- winkeltje te pleiten. Het knusse zaakje is zo bij de buurt gaan horen dat niemand het meer kwijt wil. Maar al te graag maakt men er bijvoorbeeld een praatje met winkelierster mevrouw Van Hooven-v.d. Kaay, die één dezer dagen 67 jaar wordt. Samen met haar man (70) en familieleden viert ze binnen kort nog een ander feest. Het winkeltje bestaat veer tig jaar. In al die tijd is er maar weinig veranderd aan het interieur. LEIDEN - "We zijn tot de conclusie gekomen dat we er de jeugd niet meer mee bereiken, althans in de Leidse situatie niet, en daarom hebben we besloten ermee te stoppen". De voorzitter van de Leidse Hervormde Jeugdraad, Tymen van de Ploeg, kan moeilijk blij zijn met het verdwijnen van de maandelijkse jeugddiensten in de Hooglandse kerk, maar hij vindt het wel juist dat de jeugdraad, in overleg met de commissie die de jeugddiensten voorbereidde, tot dit besluit gekomen is, omdat het eenvoudig geen zin heeft, iets in stand te houden - en daaraan tijd en zorg te blijven geven - waaraan kennelijk geen behoefte meer bestaat. sel. Sommige medicijnen, zoals glivec (tegen een zeldzame maagkanker) en herceptin (te gen borstkanker), kunnen die poortjes dichtmaken. Daardoor kan de cel niet meer functione- LEIDEN - Aan de Hogewoerd is de nieuwe scoutshop geopend. Bij de opening werd ook het nieuwe padvindersuriiform getoond. De korte broek is verdwenen en vervangen door een lange corduroy broek. Foto: Archief Leidsch Dagblad Nieuwe ge neesmiddelen zijn vaak een geweldige hy pe, zegt de nieuwe hoogle raar oncologie Hans Nortier. „Vaak blijkt na enkele jaren dat de resulta ten toch niet zo geweldig zijn als aanvankelijk werd beloofd. Foto: Dick Ho gewoning ren. Medische onderzoekers zijn druk bezig zulke stoffen te zoe ken en te verfijnen. Een andere

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 15