LEIDE Stadsbestuur niet tevreden met zichzelf Does redelijk alternatief voor De Sleutels REGIO I Tranen, woede en een zolder vol met aangekoekte xtc Universiteit moet investeren en bezuinigen DZB en Baronie nog zeker acht jaar samen door dinsdag 4 SEPTEMBER 2001 'o van den Burg eg naar loekenbal gbotsinkjes sweg A4 1 viij drie kop-staartaan- wlop de A4 richting Am- ïnfaakten vanochtend sto's betrokken. Een idautomobilist uit Lei- li jfe laat dat er twee au- It (hem remden en botste -uïn zijn voorgangers, erfde vervolgens op een orfigen. Elders wist een g, jliste (26) uit Leiden lojd te stoppen toen drie re £>r haar afremden. Vlak ;ns plek reed een Hage- ieBn op vier auto's die Sangeluk afremden. Een liptrokkenen liep lichte iwngen op, de schade Ito's was groot. ralier blijft ickcentrum /leiden - De overval- rarenzaak 'Het Ha- in Leiden moet min- maanden in een af- Um een behandeling idergaan. Onder deze de heeft de Haagse gisteren de strafzaak !9-jarige uit Rotter- nstige overvaller voor aar uitgesteld. Daar- e de rechtbank het an officier van justitie mr. N. Boersma. Deze gsverslaafde Rotter- reten dat hij serieus :ken. Als hij zijn be- staakt, komt de zaak zitting en wil de offi- man een celstraf van Jiinden eisen. De over plaats op 6 maart van weer haalt man uit huis v e ambulancedienst P middag de hulp in indweer om een 37- lenaar uit een woning terskerkchoorsteeg te man was onwel ge- moest horizontaal 'oerd. De trap ne- ilgens het ambulan- :1 geen optie. Bij het jende spoedtrans- het ziekenhuis, zette alle kruisingen af. 'College neemt raad niet serieus' door Wim Koevoet leiden - De Leidse gemeenteraad is in het geheel niet te spreken over zijn eigen functioneren. Dat ligt niet alleen aan de kwaliteit van de raadsleden zelf maar ook aan de omstandigheden waaron der zij de stad moeten besturen. De ontevredenheid komt naar voren in een interne notitie van de zogenaamde Werkgroep Raad. In deze werkgroep, waarin alle fracties zijn vertegenwoordigd, komen voorstellen tot stand die het functioneren van de gemeen teraad moeten verbeteren. De negen raadsleden die in de werkgroep zitten, bereiden het stadsbestuur ook voor op de veranderingen in de gemeente wet die de staatscommissie El- zinga heeft bedacht. Deze ko men er op neer dat de gemeen teraad en het college van burge meester en wethouders worden gescheiden. De verhouding wordt net als die tussen kabinet en Tweede Kamer. Het huidige stadsbestuur is nog lang niet toe aan duaal bestu ren, meent de werkgroep. Daar voor dient het eerst zijn eigen positie te verstevigen en moet het zich optuigen met commis siemedewerkers en een griffie. Ook moet er meer geld komen voor de ondersteuning van de fracties, stelt de Werkgroep Raad. „Zeker onder het nieuwe Elzin- ga-regime moet de raad profes sioneel tegenwicht kunnen bie den tegen eht college om zijn controlerende taak waar te ma ken. Het raadswerk moet af van zijn hobby-achtige imago. Raadswerk is een professionele roeping die er niet even bij kan worden gedaan", schrijft de werkgroep. Om het goed te kun nen doen, moeten de faciliteiten in orde zijn. De notitieschrijvers pleiten dan ook voor 'het ver strekken van een afdoende ver goeding voor raadsleden (zon der zich uit te laten over de hoogte van het bedrag), pensi oenregelingen, verzekeringen, onkostenvergoedingen, fractie kamers en kinderopvang. De werkgroep heeft de grootste problemen van het stadsbestuur op een rijtje gezet. Volgens de negen werkgroepleden zien bur gemeester en wethouders in de raad 'een hobbel en geen seri euze gesprekspartner voor plan nen en besluiten in de stad'. Dat uit zich onder meer in de slech te informatievoorziening van het college. Er is te weinig infor matie en als ze er is, is ze te laat. Het zit de gemeenteraad ook dwars dat hij tegen voorstellen van het college alleen maar 'ja' of 'neen' kan zeggen. Alternatie ven worden nooit genoemd. Klachten zijn er ook over de on duidelijke verhoudingen tussen raad, college en gesubsidieerde instellingen, zoals de Leidse Welzijnsorganisatie. De raad verstrekt voor miljoenen gul dens aan subsidie zonder echt grip te hebben op de instellin gen. Een voorname klacht van de ge meenteraad over zichzelf is dat hij nauwelijks toekomt aan con tacten en activiteiten in de stad. Daaraan is het 'inefficiënte ver gaderen' mede debet. Raads commissies ontaarden in vra genuurtjes of in het herhalen van al eerder verkondigde standpunten, een ritueel dat in de raadsvergadering nog eens dunnetjes wordt overgedaan. De werkgroep dringt aan op eff- ciënter, vaker en korter vergade ren. Er is geen meerderheid voor overdag vergaderen te vin den. De gemeenteraad vindt van zichzelf dat hij te weinig gebruik maakt van de middelen om het college onder druk te zetten zo als interpellaties, enquêtes, het samenroepen van raadscom missies, verzoeken tot informa tie via Wet Openbaarheid Be stuur en het college verplichten met informatie op de proppen te komen via schriftelijke vra gen. De werkgroep benadrukt dat de raad al deze middelen nu al heeft en dat ze niet het gevolg zijn van de wetswijzigingen. De pedel van de Leidse universiteit schrijdt door het gangpad van de Hooglandse Kerk, met achter hem het universiteitsbestuur. De ceremo nie zit erop, het academisch jaar is geopend. Foto: Henk Bouwman Invoering Angelsaksisch onderwijsmodel bedreigt studentenverenigingen door Wilfred Simons leiden - De Universiteit Leiden gaat een pa radoxale periode tegemoet. Ze moet studen ten lokken en daarvoor fiks investeren in ge bouwen, onderwijs en in studentenvoorzie ningen. Tegelijkertijd moet zij miljoenen be zuinigen, bijvoorbeeld bij de Faculteit der Wis- en Natuuwetenschappen. De komst van het Angelsaksische onderwijsmodel met bachelors en masters zal de studiedruk doen toenemen. Toch vindt de universiteit dat studenten lid moeten worden van ver enigingen en daar bij voorkeur ook een be stuursfunctie moeten vervullen. Het is de vraag hoe al deze tegenstrijdige verlangens met elkaar verenigd kunnen worden. Zoals gebruikelijk was de opening van het Academisch jaar in de Leidse Pieterskerk een parade van blauwe en grijze pakken. Niet alleen de mannen hullen zich in kam- garen, ook opmerkelijk veel vrouwen droe gen een krijtgrijs mantelpak. Het College van Bestuur trok profijt van de oprichting van de nieuwe Faculteit der Kunsten door slagwerkstudenten van het Koninklijk Con servatorium drie stukken van de Japanse componist Toru Takemitsu (1930-1996) te laten uitvoeren. De muziek had ten doel om de aanwezigen in contact te brengen met de eigen innerlijke gevoels- en gedachtewereld, maar het College van Bestuur had het over grote deel van de aanwezigen ongetwijfeld meer plezier gedaan met een mopje Schu bert. „Ploink, ploink, ploink", mopperden enkele rebelse studenten meewarig vanaf hun bank in de Pieterskerk. De Plaatselijke Kamer van Verenigingen (PKvV) heeft het komend academisch jaar uitgeroepen tot het 'jaar van de verenigin gen'. Hoewel de studentenverenigingen ogenschijnlijk bloeien, voelen zij zich door de invoering van het bachelor-mastermodel bedreigd. Vanaf 2002 volgen studenten een driejarige 'bachelor'-opleiding. Daarna hoe ven zij, indien gewenst, niet verder te stude ren. Zij die wel een 'master'-diploma willen halen, hoeven dat niet aan de Leidse univer siteit te doen. Doordat de Europese univer siteiten hun opleidingen hebben geharmo niseerd, kunnen zij overal binnen de EU te recht. „Wat kan heerlijker zijn dan een master te doen in Rome?", hield voorzitter Eline Vis ser van de PKvV haar gehoor voor. Het pro bleem is alleen dat het vooral de derde- en viederjaarsstudenten zijn die de bestuurs functies in de verenigingen op zich nemen. Juist die groep is er straks mogelijk niet meer. Jongerejaars moeten hun rol overne men, maar juist zij moeten die jaren keihard blokken om hun 'bachelor'-diploma te ha len. Met alleen de erkenning dat 'verenigin gen van studenten echte academici maken', komt het College van Bestuur er niet, aldus Visser. Zij moet het daadwerkelijk mogelijk maken dat studenten op hun verenigingen actief kunnen zijn. Gisteren bleek dat Leiden nog altijd in de Europese toptien van universiteiten staat, vooral als het gaat om natuurwetenschap pen, geneeskunde en sociale en gedragswe tenschappen. Voor een 'relatief kleine' en arme universiteit is dat een goede prestatie, vindt voorzitter L. Vredevoogd van het Col lege van Bestuur. Toponderzoekers vinden het nog steeds een eer om naar Leiden te komen, zelfs als de betaling en de voorzie ningen wat minder zijn dan vergelijkbare universiteiten. Volgens Vredevoogd is 'de re putatie' die Leiden internationaal heeft hier voor verantwoordelijk. door Herman Joustra leiden - De Zijl Bedrijven (DZB) werkt in elk geval ook de ko mende acht jaar nauw samen met chocoladefabrikant Baro nie-De Heer. Het contract dat deze samenwerking bekrachtigt, wordt vrijdag tijdens een feeste lijke bijeenkomst ondertekend. Op die dag viert het Leidse be drijf het tienjarig bestaan van de Product Groep Verpakkingen, die een sleutelrol speelt in de sa menwerking. Een aantal mede werkers van deze afdeling, in de zogenoemde Chocolaterie, ver werkt verschillende chocolade producten voor de Alphense fa briek. Het contract is voor DZB 'zeer belangrijk', zegt Jan de Knegt, manager van de Divisie Verpak kingen. De voorzetting ervan betekent dat alle medewerkers van de Product groep Verpak kingen de komende jaren zijn verzekerd van werkgelegenheid. Er werken ongeveer 280 mensen bij deze afdeling, van wie zestig tot zeventig procent een ver standelijke handicap heeft. „Die groep is permanent aangewezen op beschermde arbeid. De Cho colaterie, waar dertig mensen werken, zorgt er nu voor dat al deze mensen de komende jaren aan het werk kunnen blijven. De samenwerking tussen beide bedrijven wordt niét alleen ge continueerd, maar ook geïnten siveerd. Eind dit jaar neemt DZB een nieuwe productielijn in ge bruik. Daar worden dan zoge noemde glaceerbonbons en musketkransjes geproduceerd. De productgroep is dan in staat om, van grondstof tot eindpro duct, de totale musketproductie voor Baronie-De Heer te verzor gen, hetgeen neerkomt op ruim 3000 kilo per dag. Verder is het de bedoeling dat het 'ambachte lijk' vervaafdigen van bonbons in de toekomst wordt uitge breid. Tot voor kort verpakte DZB de producten alleen nog maar. De samenwerking dateert al van 1989, toen in het complex aan de Touwbaan in Leiderdorp een inpakafdeling voor Baronie-De Heer werd ingericht. Een jaar la ter sloot DZB een meerjaren- contract af, waarna in 1991 het nieuwe complex op industrie terrein Roomburg in gebruik werd genomen. Met het inrich ten van de nieuwe productielijn was een bedrag gemoeid van 3,4 miljoen gulden. De gemeente Leiden honoreerde een tijdje te rug de kredietaanvraag voor een lening. het met de privacy? Als 'ijkieenprothese afdoe, wil 12 teemde pottenkijkers." !6 Baar zwemmen zonder te bezeren? Het water paar 1.10 meter diep." zomaar enkele vragen Ivemmers van de ge- e pten-sportvereniging "pis. Gisteravond zwom- foor het eerst in zwem- Does in Leiderdorp en ies waren over het alge- sitief. Goed, de water uur is niet ideaal en de water in ook niet, de an het bad is niet be- r en de lift waarmee de papten in het water ;etakeld is een veredel- jrik. Maar ze kunnen :n en bewegen. En dat imaamste. „De onvre- ït in het bad", zoom- oorzitter Jan Samson leutels de gevoelens tr eden. De gehandicapten zijn noodge dwongen naar Leiderdorp ver huisd nadat het bad van de my tylschool aan de Blauwe Vogel- weg in Leiden sinds 19 juli is gesloten. Het is de bedoeling dat het wordt verbouwd tot een kleuterspeelzaal. In de depen dance van het Rijnlands Zee hospitium die momenteel naast de mytylschool wordt ge bouwd, komt een nieuw zwem bad dat eind 2003 in gebruik wordt genomen. De zwemmers van De Sleutels moeten dus twee jaar naar elders uitwijken'. Een hard gelag na meer dan 25 jaar zwemmen in de mytyl school De overgang werd dan ook met angst en beven tegemoet gezien maar Jan Samson was gister avond een tevreden man. „Er zijn momenteel vier opzeggin gen in de eerste zwemgroep. Heel jammer, maar verloop is er elk jaar." De Sleutels zwemt De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Bréestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 voorlopig in een afgescheiden deel van De Does in drie groe pen van ongeveer 20 25 zwemmers op maandag- en donderdagavond. Op maan dagavond is er ook watergym- nastiek. De manier waarop de gehandi capten van de Blauwe Vogel- weg weg moesten, stuit Samson nog steeds tegen de borst. „Lei den wilde gewoon van ons af. We zijn niet gekend in die be slissing. We mochten na lang aandringen pas meepraten toen het besluit al was genomen. De mededeling dat we uit het my- tylbad moesten, stond in een tussenzinnetje in de jaarlijkse brief van de gemeente over het huurcontract. We moesten maai- naar het bad van het Zee hospitium in Katwijk maar dat is door de zorgverzekeraars af gekeurd. Dat wist de gemeente Leiden niet eens!" Dus ging De Sleutels zelf op zoek naar en redelijk alternatief „We hebben zelf zeven baden in Leiden en omgeving uitge probeerd", aldus Samson. „Uit eindelijk is De Does het gewor den. We krijgen hier alle mede werking, het ziet er hier leuk uit en we zijn hier gelukkig. Laten we hopen dat De Does net zo'n ontmoetingsfunctie krijgt als het bad aan de Blauwe Vogel- weg. We zijn namelijk volgens mij de enige club in Leiden zonder clubhuis." Eén i weitje heeft De Sleutels nog te schillen met de gemeen te. De gedwongen verhuizing stelt de club namelijk voor extra kosten. Omdat de huurprijs van De Does hoger is dan die van het mytylbad is de meerprijs door De Sleutels begroot op 24.000 gulden over twee jaar. „En die rekening hebben wij op verzoek van wethouder Buijing van gehandicaptenzorg inge diend bij zijn collega Pechtold van sport", aldus Samson. „In middels is er telefonisch con tact geweest tussen een ambte naar en De Sleutels over de de tails van die meerkosten. Nee, ik kan niet zeggen dat we in het hele gedoe rond de sluiting van het mytylbal als speelbal zijn gebruikt door Buijing en Pecht old. Dat is teveel eer voor beide heren. Ze hebben voor ons alle bei namelijk helemaal niets ge daan." Eric-Jan Berendsen door Wim Wegman vervolg van voorpagina leiden - De vier verdachten in de rechtszaak rond het xtc-fa- briekje aan de Leidse Pasteurs traat reageerden emotioneel na dat ze gisteren de eisen van zes en vier jaar cel hadden gehoord. Een van de mannen, een 28-ja- rige Leidenaar, barstte in snik ken uit. De hoofdverdachte, een 34-jarige Voorschotenaar, liep overstuur de rechtszaal uit, te rug naar zijn cel. Weliswaar keerde hij een kwartiertje later weer terug in de zaal, maar leek daarna te verbouwereerd om nog iets te zeggen. De hoofdverdachte had even daarvoor nog de hoofdrol ge speeld. Letterlijk welteverstaan. Tijdens de rechtszitting trok hij de bekentenis in die hij in juni bij de politie had afgelegd. Hij had toen toegegeven dat hij de leidende man was geweest ach ter het xtc-fabriekje, en had de politie uitgelegd dat sinds au gustus 2000 op de bovenzolder aan de Pasteurstraat door hem en zijn medeverdachten tussen de vier en vijf miljoen xtc-pillen waren vervaardigd. Hij had zelfs uit de doeken gedaan wat hij en zijn stiefbroer - een eveneens te rechtstaande 35-jarige Voor schotenaar - per pil hadden ge kregen: drie cent. De andere twee, de Leidenaar en een 41-ja rige Noordwijker, moesten het doen met één cent per pil. Tijdens de rechtszitting gisteren nam hij het hele verhaal terug. Volgens hem was hij destijds in de war geweest en was de ver klaring tot stand gekomen on der grote druk van de politie. Zijn advocaat, Ch. Koopman, legde later uit wat daaronder moest worden verstaan. De Voorschotenaar kreeg geen ver schoning, geen medicijnen en geen bezoek tot hij zijn bekente nis had afgelegd. De hoofdverdachte verklaarde nu dat hij slechts een bijrol had gespeeld. Hij had zijn huis, waarin hij ooit wilde wonen maar waarvan hij de verbou wing door geldgebrek moest stoppen, verhuurd aan enkele duistere lieden. Voor een leuk bedrag, waardoor hij wel een beetje vermoedde dat het niet helemaal pluis was wat er ge beurde. Het aantal van vier tot vijf miljoen pillen was volgens hem door de politie in zijn mond gelegd. Ook andere fei ten, zoals de verdiensten van hem en de anderen en de tijd dat het fabriekje draaide, waren hem door agenten ingefluisterd. Volgens zijn advocaat is zijn laatste verklaring plausibel. „Het huis is een tijdje door de politie geobserveerd. Mijn cliënt heb ben ze er niet gezien. Als hij de organisator is, is dat toch erg merkwaardig." De intrekking van zijn bekente nis verraste officier van justitie M. Kattouw. Ze weigerde echter om die verklaring meteen over boord te zetten. Volgens haar was destijds geen sprake ge weest van enige dwang. Ze ge loofde eerder dat de Voorscho tenaar geschrokken was van de consequenties van zijn woorden en zichzelf nu snel probeerde vrij te pleiten. De actie van de hoofdverdachte gaf zijn advocaat en de raadslie den van de andere drie verdach ten wel volop de gelegenheid om het verhaal van de officier van justitie aan te vallen. Haar bewijsvoering bleek voor een heel belangrijk gedeelte op de politieverklaring van de Voor schotenaar te berusten. Ook de terugvordering die ze van de verdachten eiste -gezamenlijk moesten ze van haar ruim een half miljoen aan 'criminele win sten terugbetalen - bleek op de eerdere bekentenis van de Voor schotenaar te zijn gebaseerd. De cijfers waren volgens de advoca ten hoe dan ook zo vaag dat daar met goed fatsoen geen re kening op gebaseerd kon wor den. Hetzelfde gold volgens hen voor de tijd dat het fabriekje actief was geweest. Ze bestreden dat het al vanaf de zomer van 2000 actief was. Het was hoogstens sinds december of januari 2001 gaan draaien. De 'bewijzen' die de officier van justitie erbij haal de om haar verhaal te staven - op de zolder lag een dikke laag aangekoekte xtc-stof - vonden de advocaten niet overtuigend. „Dat spul stoof vreselijk", zei advocaat J. Schoneveld namens de 41-jarige Noordwijker. „En in een koude, vochtige winter koekt dat snel aan. Ook de 28-jarige Leidenaar ont kende iets met xtc te maken te hebben, iets wat hij trouwens steeds heeft beweerd. De man hield vol een klusjesman te zijn, die af en toe een karweitje in het pand deed. Op de zolder, waar de pillen werden gedraaid, is hij naar zijn zeggen nooit geweest. Zijn advocaat V. vaHjjtoy vroeg de rechtbank om hem onmid dellijk op vrije voeten te stellen. Rechter Kalk wees dat echter af. De 35-jarige Voorschotenaar en de 41-jarige Noordwijker gaven wel toe dat ze pillen hebben ge draaid. De politie betrapte hen dan ook op heterdaad. Beiden verklaarden echter dat ze dat werk veel korter deden dan de officier van justitie hen ten laste legt. Hun advocaten vroegen kortere straffen - drie jaar cel, waarvan één jaar voorwaarde lijk. Bovendien verzochten ze de rechter de terugbetalingen aan zienlijk lager te laten uitvallen of zelfs helemaal te schrappen. De uitspraak is over twee we ken. Voorzitter Jan Samson van De Sleutels laat een van de leden van de sportvereniging voor gehandicap ten in zwembad De Does in Leiderdorp te water. Foto: Henk Bouwman

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 13