Jacht op zwart geld geopend ECONOMIE KPN-top blijft dezelfde koers varen 'Eurobiljetten zijn iel en kleurloos' Dalende nettowinst voor Vendex KBB *r Chaos op het spoor drukt winst bij NS Echtgekkenhuisbij telegrambedrijf Unitel 'Puinruimer' Konings moet Laurus opgraven Bijbaantjes van Boonstra zijn nu al fors uitgedund. IHC verhoogt winstverwachting t: 93 procent tijd bezorgd - In West-Europa wordt [ocent van de internatio- -pcht-)briefpost binnen !Tigen bezorgd, zo blijkt uit éaliteitsonderzoek van de ptional Post Corporation. ~tPC zijn de posterijen van Tjfct-Europese landen plus jjji Canada en de VS aange- Uit het onderzoek, geba- pp een miljoen testbrie- Üjkt dat een brief binnen b Europa er gemiddeld 2,2 over doet om zijn be- bjing te bereiken. 'der koop-en otheekakten k>rn - Het aantal trans- bDp de vastgoedmarkt is ite zes maanden van dit ig verder teruggelopen. b ^veelheid hypotheekak- plde met 7 procent en de kten met 5 procent. Mede eze ontwikkelingen ver bet Kadaster volgend jaar aet eerst sinds 1994 de ta- met mogelijk taatshanden' ioen - Het is niet uitge- dat het gastransportnet erland in staatshanden Tot nu toe is het net ei- tn van de Gasunie. Dat a^ecteur van de Gasunie a g in het vandaag ver- inde nummer van Ener- flerland. Nationalisatie t gastransportnet ligt in it de ontwikkelingen op [triciteitsmarkt. Daar is rheid eigenaar geworden t landelijke hoogspan- jet. Gasunie heeft de prt- en handelsactivitei- bieel al gescheiden, maar at toezichthouder DTe narkt de onpartijdigheid artrouwen. IV roept 530 i's terug b en - De nieuwe Mini be Duitse autofabrikant pt dusver weinig plezier tl. BMW maakte gisteren 11 dat het in Ierland en Brittannië 530 exempla- I het vermaarde merk te- pt omdat er brandgevaar :bij het tanken. BMW de herboren Mini in juli Iritse markt. Het merk is Dieven uit de boedel van dat door BMW werd af- 11. De terugroepactie ^IW ruim 1,1 miljoen. dinsdag 4 SEPTEMBER 2001 ing bij ps België alteveer/gpd - „Het is hier een waar gekkenhuis. De telefoon staat niet stil en ik heb zo snel mogelijk extra personeel nodig", zegt directeur Rob van Hoof van Unitel in het Groningse Alte- veer. Dat bedrijf heeft de tele gram-service van KPN overge nomen. KPN wilde wegens te ruglopende vraag af van de tele gram-service. Het al 150 jaar ou de medium legt het volgens KPN af tegen internet, mobiele telefonie en sms. Unitel zag er wel brood in. Het bedrijf nam de licentie over en kocht soft ware en hardware om de tele grammen te ontvangen en ver sturen. Alleen internationaal, zo was de bedoeling, want in bin nenlandse telegrammen zat zelfs volgens Unitel geen toe komst. „Na de eerste publiciteit kregen we honderden verzoeken van particulieren en bedrijven die toch ook binnenlandse tele grammen willen versturen", zegt Van Hoof. „We hebben on ze techniek eens goed doorge licht en besloten dat we toch ook de binnenlandse telegram men kunnen blijven verzorgen. We koppelen de techniek aan internet waardoor het op ter mijn mogelijk wordt telegram men per e-mail en sms te ver sturen." Gisteren beet Unitel het spits af en het liep meteen storm. Het Koninklijk Huis bestelt de mees te telegrammen, meestal om ju bilarissen te feliciteren. „Maar verder ook grote bedrijven die hun personeel ergens over wil len inlichten. En ziekenhuizen bijvoorbeeld die willen laten we ten dat bepaalde afspraken niet doorgaan. Dat is toch het ver schil tussen een telegram en een e-mail, je bent er tenminste ze ker van dat het aankomt." Telegrammen aanbieden bij het postkantoor gaat niet meer, daar heeft Unitel geen afspraken mee. „We zijn in gesprek met supermarkten, benzinestations en andere plekken waar veel mensen komen. Probleem is nog dat mensen ons moeilijk kunnen vinden. Ze hebben vaak al moeite om ons telefoonnum mer 0900-0944 te vinden." Iedereen steunt topman Smits behalve de speculanten amsterdam/gpd - Zware verlies cijfers hebben het aandeel KPN gisteren naar een nieuw laagte record gedreven. De geruststel ling van topman Smits, dat KPN in de kern een gezond bedrijf is en voldoende geld heeft tot de volgende zomer, had geen effect. De kloof tussen wildspeculerende beleggers en het KPN-bestuur, dat z'n eigen koers vaart, is ont- zaglijk. Het verlies loopt op tot 2,3 mil jard, maar de KPN-top praat lie ver over de 'ebitda', een afkor ting van een grove brutowinst, waaruit belastingen, rentebeta lingen en afschrijvingen worden weggelaten. Dan heeft KPN 2,1 miljard gulden verdiend in het tweede kwartaal. Samen met de 18 procent hogere omzet geeft dat het werkelijke zicht op de te- lecom-ondememing. „KPN presteert naar verwach ting", zei Smits gisteren, refere rend aan de 'geweldige prestatie van de medewerkers'. De mega- schuld was ook nog een stukje afbetaald: nog 55 miljard gul den, met ruim 5 miljard in kas en nog 1,6 miljard le incasseren uit verkochte onderdelen. Een geldpot waarmee KPN volgens Smits voor zeker een klein jaar gedekt is. Het zoeken naar part ners gaat door en de topman gelooft nog steeds dat de koer sen aantrekken, mobiel internet een succes wordt en dat het al lemaal goed komt. Op uitspraken van Kamerleden dat KPN zich moet 'opsplitsen' en dat 'het vaste net onder over heidscontrole moet blijven' rea geerde Smits dat 'opsplitsen niet meer geld in het laatje brengt' en dat 'de losse onderdelen' eer der zouden bezwijken aan de schulden dan nu het concern. Het vaste net, zei Smits gisteren, wordt definitief niet verkocht. Omdat dat elementair is voor de dienstverlening aan de klanten. Voor de rest staan 'alle opties open'. De lijst van 27 bedrijfson derdelen die te koop staan moet nog wat langer, zei Smits. Want door de malaise wordt het moeilijk de beloofde 11 miljard gulden voor eind volgend jaar binnen te brengen. Smits geniet nog steeds het ver trouwen van zijn commissaris sen en van grootaandeelhouder de Staat der Nederlanden (35,6 procent), liet hij weten. „Als het beter is voor KPN zou ik meteen opstappen, maar ik heb zulke signalen nog niet gekregen." Ook de bonden van CFO en Ab vaKabo houden voorlopig ver trouwen in Smits. „Het blijft een in wezen gezond bedrijf', aldus CFO-bestuurster Bakker. Wel wordt volgens AbvaKabo-be- stuurder Wiechmann de vrees steeds sterker dat de eerder aan gekondigde inkrimping van 8.000 banen niet zonder ge- lelystad/gpd-anp - Justitie neemt de komende maanden mensen die zwart geld witwas sen extra op de korrel. Met de euro in aantocht, komt een aan zwellende stroom crimineel of in formeel geld boven water. Vol gens een grove schatting is er r vier miljard aan zwart geld in omloop. Even een Mercedes ophalen bij de dealer en contant 100.000 gulden neertellen, wat nu niet ongebruikelijk is, kan binnen kort niet meer. Autoverkopers, antiquairs, juweliers en de edel- stenenhandel, maar ook de ad vocatuur, het notariaat, belas tingadviseurs, accountants en de makelaardij zullen voortaan elke aan- of verkoop boven de 25.000 gulden moeten melden aan justitie. Minister Zalm (financiën) wil de genoemde beroepsgroepen snel onder de werking van de Wet Melding Ongebruikelijke Trans acties (MOT) brengen. Zijn streefdatum is 1 januari 2002, wanneer de euro wordt inge voerd. Bij de omwisseling van guldens in euro's dreigt voor miljarden guldens zwart geld waardeloos te worden. Mensen zullen pro beren hun zwarte guldens uit te geven aan antiek, boten en dure auto's. Vandaar dat de wijziging van de Wet MOT nu in een spoedad- viesprocedure bij de Raad van State ligt. Het wetsontwerp moet nog in december naar de Kamer. Zalm heeft de Kamer om een voorrangsbehandeling gevraagd, zo maakte hij gisteren bekend in Lelystad. In de aanloop naar de euro con stateert De Nederlandsche Bank (DNB) een grote terugkeer van biljetten van 250 en 1.000 gul den uit.het buitenland. Centrale Banken in het buitenland sturen alle omgewisselde biljetten te rug naar de DNB. Volgens direc teur Welllink worden er nu ken nelijk veel zwarte guldens in het buitenland uitgegeven aan au to's en vakantiehuizen, omdat de mogelijkheden in Nederland zijn beperkt. De laatste maanden is het aantal meldingen op grond van de be staande Wet MOT sterk toege nomen. De actie die justitie daarop heeft ondernomen, met name de inbeslagname van het geld, heeft de operatie ruim schoots kunnen financieren. Het openbaar ministerie houdt ook rekening met oplichters en r - Personeel van Philips lelt heeft gisteren 24 uur (k neergelegd. De werk- I pikken het niet dat de tegen hun zin tijdelijk Itzendpersoneel inhuurt pnlangs nog het ontslag (van ruim 2.300) werk- I is aangekondigd. Bij de Jg in Stadskanaal schrapt hicaconcem Philips zo'n lidsplaatsen. De wereld- ruglopende vraag naar »iders, die onder meer in inaal worden gemaakt, ?hilips daartoe. j| in bezit itkapitaal b er - Bloemenhandelaar folding uit Aalsmeer 1 handen van investe- aatschappijen van Ach- 1 ING. Zij nemen voor bekend bedrag alle aan- Daarmee komt een einde invloed van de familie lie het bedrijf in 1910 jte. De onderneming, 1 de grootste handelaars men en planten ter we- aaide de laatste drie jaar ;i doordat steeds meer 5 tenten zich op de tus- 0 pel storten. Eerder dit 0 rd een reorganisatie bndigd, waarbij een aan- 0 én en de transporttak 7 l afgestoten. „Wij draai- 7 Veer winst", zegt topman 4 n leveren 1 n aardgas 2 Noorwegen gaat Polen 5 >8 tot 2024 74 miljard 0 ardgas leveren, een hoe- d die tegen de huidige k. Irijs zo'n f 27 miljard !nj|s. De twee landen teken- artoe gisteren een o ver- tost die voor Polen behal- ïomisch ook politiek van lelang is. Het akkoord de Poolse economie veel r afhankelijk van energie- ities uit Rusland. „Voor _?1 van Europa is dit een n onze veiligheid", ver- I de Poolse premier Jerzy !Uftia afloop van de onder- lg. Voor de leveranties ïen 1.100 kilometer lange 7iling aangelegd van de tee naar Niechorze aan ïzee. amsterdam/anp - Het waren- huisconcem Vendex KBB heeft in de eerste van helft dit jaar een lager nettoresultaat behaald. De winst daalde van 47 naar 33 mil joen euro (f 72,7 miljoen). Dat resultaat ligt beneden de ver wachtingen van analisten. Die gingen gemiddeld uit van een nettowinst van 39,5 miljoen eu ro. Het nettoresultaat kreeg vorig jaar nog een sterke impuls door de verkoop van Vendex' belang in Gran Dorado. Dat leverde het concern toen 20 miljoen euro (ƒ44 miljoen) op. De inkomsten stonden het afgelopen halfjaar sterk onder druk door de af zwakkende conjunctuur en de sterke inflatie. Daardoor realiseerde het con cern met zijn detailhandelsacti viteiten in Europa slechts een twee procent hoger bedrijfsre sultaat van 93,1 miljoen euro. Worden onder andere de pres taties van de verliesgevende Amerikaanse speelgoedketen FAO Schwarz erbij betrokken, dan valt het operationele be drijfsresultaat 9 procent lager uit op 67,3 miljoen euro. In Nederland vindt het concern de prestaties van warenhuiske ten V D 'teleurstellend'. „Vroom Dreesmann liet om zet liggen, met name in juli." Vendex KBB heeft echter alle vertrouwen in de aangekondig de plannen om omzet en mar ges te verbeteren. Voor het overige hebben de meeste formules marktaandeel gewonnen en hogere resultaten behaald, aldus het concern. Vooral het bedrijfsonderdeel Doe-Het-Zelf (o.a. Praxis) liet een versnelde omzet- en resul- taatgroei zien. Verder is Vendex KBB tevreden over de prestaties van Hema en Bijenkorf. Die hebben het 'uitstekend gedaan en liggen goed op koers'. schiedam/anp - De Schiedamse bouwer van schepen en offshore installaties IHC Caland heeft over het eerste halfjaar de nettowinst met 29,3 procent zien stijgen tot 38,4 miljoen euro 84,5 miljoen) ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar. De winstverwachting over heel 2001 werd gisteren verhoogd tot 80 miljoen euro. De orderportefeuille bedraagt 3,6 miljard euro, een toename van 26 procent in vergelijking met eind 2000. Om de groei van de onderne ming te kunnen financieren geeft IHC Caland de tweede helft van dit jaar ten hoogste 9,9 procent nieuwe aandelen uit om 330 miljoen gulden binnen te halen. Hooggespannen verwachtingen heeft IHC Caland vooral van het opengooien van de Golf van Mexico voor ge specialiseerde drijvende productieplatforms voor oliewinning. Vrijwel gelijk met de publicatie van de halfjaarcijfers van waren huisconcern Vendex KBB werd gisteren in Den Bosch met fees telijk vertoon de eerste van drie nieuwe 'Bijenkorf Mode'-waren- huizen geopend. Breda en Gro ningen volgen de komende twee dagen. Het aantal Bijenkorf-ves tigingen in ons land komt daar mee op tien. Foto: Capital Photos Prachtige biljetten, dat nieuwe europapier, maar geheel anders dan wat we gewend zijn. Ze voe len wat iel aan, omdat ze dunner zijn dan het guldenpapier. Dun ner dan de gulden en de mark, maar iets dikker dan het Franse papiergeld, het dunste geld in Europa. Er zit nog geen lucht aan, behalve dan die vage geur van inkt. De kleur is ook even wen nen. Zijn onze guldenbiljetten fel van kleur, de eurobiljetten zijn veel fletser, veel neutraler, kleur lozer. DE Gretig graaide minister Zalm gisteren in de bakken euro's die liggen opgeslagen in het geldpakhuis van De Nederlandsche Bank in Lely stad, bijgenaamd Dutch Fort Knox. Foto: GPD/Phil Nijhuis URO Opvallend is ook de afwezigheid van een persoon, een koning, geleerde, schilder of een ander persoon die zich door geboorte of talent heeft onderscheiden. De eurobiljetten zijn onper soonlijk, persoonloos eigenlijk. Ze tonen bruggen. Want in het nieuwe Europa schijnen vooral veel verbindingen te moeten worden gelegd tussen al die ver schillende staten en culturen. Ook dat is even wennen straks. Kortom het eurogeld is heel vreemd geld, nog wel. Het roept dezelfde reactie op als wanneer we op vakantie in een exotisch oord voor het eerst het geld van dat land betasten en bekijken. Die nieuwe eurobiljetten blijven nog in de kluis tot 1 januari middernacht en mogen tot die tijd absoluut niet in onze han den komen. DNB-directeur Wellink en minister Zalm willen de komende tijd vooral de echt- heidskenmerken van het nieuwe papiergeld onder de aandacht van het publiek brengen. Het zijn het watermerk (dat we nu ook al hebben) en drie nieu we: de veiligheidsdraad, het ho logram, verborgen in een zilver kleurig folie, en de speciale inkt. Maar hoe het publiek vertrouwd te maken met iets wat ze voorlo pig nog niet in het echt kunnen zien en voelen, is een raadsel. Alleen de euromunt komt vrij enkele weken voordat die offici eel in omloop komt. Dat gebeurt op 14 december wanneer we bij de bank, het postkantoor, het Shell-station, de Hema of bij Combifoto een setje met alle acht euromunten gratis kunnen ophalen. Op die dag kunnen we bij de bank ook voor 25 gulden dwongen ontslagen zal gaan. Toch vindt Wiechmann dat KPN alles op alles moet zetten om gedwongen ontslagen te voor komen. Tegen ontslagen zullen de bonden zich verzetten, zo kondigde hij aan. Ook financieel analisten vinden KPN een solide bedrijf met een slagvaardig management dat zijn bedrijfsvoering vaak beter op orde heeft dan veel concur renten die op de beurs minder zijn afgestraft. Maar alle steun helpt KPN niet in de draaikolk van het negatieve beurssenti- ment. KPN is gedegradeerd tot een speculatiefonds en zit in één hok met lawaaiige hype-be- drijven als Versatel en UPC. Zo lang de aandelenkoers laag is kan KPN niet aan geld komen door aandelen uit te geven en blijft het sukkelen. Alleen E Plus _goed voor ongeveer de helft van KPN's schuld_ kost KPN 2 miljard gulden per jaar aflossing en rente. Maar volgens Smits is KPN-topman Smits blijft opti mistisch. Foto: ANP/Jasper Jui- KPN niet in gevaar. „Een faillis sement is totaal niet aan de or de." overvallers die tijdens de om wisselingperiode hun slag willen slaan. Het OM gaat strengere straffen eisen tegen mensen die misbruik maken van de intro ductie van de euro. Dat wordt nog vastgelegd in nadere richt lijnen. In de gevangenissen wor den extra cellen vrijgemaakt voor eurocriminelen. „Wij kunnen overigens alleen een zwaardere straf eisen. Een rechter bepaalt de straf en in het verleden is al eens gebleken dat rechters wel eens andere opvat tingen hebben over straffen dan het OM", benadrukte procu reur-generaal Steenhuis. utrecht/gpd - Het bedrijfsresul taat van NS is mede door de chaos op het spoor meer dan gehalveerd. In de eerste helft van 2001 behaalde het bedrijf een winst van 91 miljoen, terwijl dat vorig jaar in die periode nog 205 miljoen was. Uit de gisteren gepresenteerde halfjaarcijfers blijkt ook een da ling van de punctualiteit van 86 naar 82 procent, terwijl het be drijf juist een verbetering van 92 procent nastreeft. Opvallend is verder de daling van het reizi- gersvervoer. NS wijten deze da ling (van 6.894 miljoen reizi gerskilometers naar 6.733) aan de drie stakingsdagen. Volgens NS is het lagere resul taat vooral te wijten aan de kos ten die het bedrijf maakte om meer treinen op tijd te laten rij den. Er is bijvoorbeeld veel ge ïnvesteerd in het werven en aannemen van nieuw personeel. Het personeelsbestand is in het afgelopen jaar met 1.000 banen gegroeid tot 22.296. Andere grote kostenpost betrof het bestellen van nieuwe reizi gerstreinen: het afgelopen jaar 643 miljoen gulden. NS hebben nu in totaal 1,4 miljard gulden aan materieelinvesteringen uit staan. Echte verbeteringen van de dienstverlening komen pas over anderhalf jaar wanneer de meeste nieuwe treinen binnen zijn. De sombere NS-cijfers passen in het beeld van het onderzoek dat bureau Twijnstra Gudde in opdracht van de Kamer heeft gedaan. Het rapport, dat eind deze week openbaar wordt, waarschuwt dat NS in financiële problemen komen omdat het rendement 'tot onder nul' dreigt te dalen. Alleen een maximale tariefverhoging van de trein kaartjes zou NS uit de proble men kunnen halen.Uit de half jaarcijfers valt verder op te ma ken dat de totale omzet van NS Groep in het eerste halfjaar met 6 procent daalde tot zo'n 2,8 miljard, terwijl de kosten met bijna 3 procent daalden tot bij na 2,7 miljard. NS zeggen dat het resultaat eind van dit jaar niet rooskleuriger is. Over de eerste helft van dit jaar plukten NS bijvoorbeeld nog de vruch ten van de verkoop van aande len Telfort en Holland Railcon sult in 2000. Die verkoop leverde ruim drie miljard gulden op. euromunten krijgen, maar dan tegen betaling. De voorlichtingscampagne van de euro ging gisteren de laatste fase in. De komende tijd worden alle registers opengetrokken om alle uithoeken van het konink rijk van euro-informatie te voor zien. Zalm: „We gaan dit goed doseren, de komende maanden voeren we de campagne gelei delijk op om uit te komen op het hoogtepunt eind decem ber". Wellink straalde gisteren nog meer vertrouwen uit in de goede afloop van de euroveldtocht. Als we zouden willen, zou de euro nu al kunnen worden inge voerd. Alle biljetten en alle munten die we nodig zouden hebben zijn er al. En de banken en Interpay zijn er ook klaar voor. Je mag ons wat dit betreft kampioen van Europa noemen, want geen enkel land is al zover klaar als wij." door Cathérine van der Linden den haag - Laurus heeft met de 59-jarige Jan Konings een kei harde puinruimer ingehuurd. De interim-topman heeft net als de geschorste Ole van der Straaten geen notie wat een krop sla moet kosten en hoelang de melk vers blijft, maar van de 'houdbaarheid' van bedrijven en bedrijfsonderdelen weet hij des te meer. De raad van commissarissen van Laurus heeft een financieel expert gezocht om orde op za ken te stellen. In Konings is een ervaren saneerder gevonden. Dat bleek direct. Eén van de eer ste maatregelen die hij na zijn aantreden nam is het annuleren van de mondelinge toelichting op de halfjaarresultaten. Die bij eenkomst was vandaag gepland. Konings wil snel tot de kern van de zaak doordringen. Dat heeft hij zich eigen gemaakt tijdens zijn internationale carrière in het bedrijfsleven, waarin hij uitslui tend financiële functies vervul de. Hij werkte onder meer bij de producent van kopieerappara ten Rank Xerox (1971 tot 1980) en Sara Lee/Douwe Egberts (1980 tot 1995). Bij het laatste concern bracht hij het tot senior vice-president in de VS. Sinds zijn pensionering vier jaar geleden, werkte Konings bij voorkeur in stilte aan reorgani saties. De meeste klussen klaar de hij in relatief korte tijd. Zo vertrok hij na drie maanden in terim-voorzitter en -directeur te zijn geweest bij voetbalclub Vi tesse. Hij hielp er de financiële chaos te ontwarren. De oud-voetballer die nog met Piet Keizer tegen de bal schopte, heeft zich ook bemoeid met de verkoop van de winstgevende bedrijfsonderdelen van het fail liete Fokker aan Stork. Aanslui tend leidde hij in 1996 en 1997 min of meer geruisloos de sane ring en verkoop van de videoke tens Superclub en Videoland van Philips. Konings bleef tot vorig jaar ook lid van de raad van commissarissen van GAK Nederland. De snelheid waarmee hij zaken doet, is wat Laurus nodig heeft. Nu de Konmar-droom al zo kort na de introductie van de eerste winkels aan diggelen ligt, zit het supermarktbedrijf met de han den in het haar. Konings moet er weer een toonbare coup van zien te maken. eindhoven/gpd - Met een flinke waslijst commissariaten dacht Cor Boonstra eind april van dit jaar op te kunnen stappen als Philips-topman. Zijn vermeende handel met voorkennis in aan delen Endemol heeft de lijst echter in een rap tempo uitge dund. Boonstra was onder meer com missaris bij Heineken, ABN Am- ro, Ahold en Sara Lee/DE. Maar het officiële onderzoek van Jus titie naar de Endemol-zaak gooide direct roet in het eten. Hij besloot zich daar 'tijdelijk' terug te trekken zolang Justitie zijn aandelenhandel onder zoekt. Ahold heeft de tijdelijke stop gisteren als eerste omgezet in een definitief vertrek. De Philips-topman is nu nog commissaris bij Amstelland (voorzitter) en Atos Origin (vice- voorzitter) en Hunter Douglas. Die lieten eerder weten tevreden te zijn over Boonstra's functio neren en niets gehoord te heb ben over een terugtreden van de Philips-topman. Boonstra is ver der nog voorzitter van de raad van toezicht van de Technische Universiteit in Eindhoven en lid van de raad van toezicht van het Nationaal Fonds Kunstbezit.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 11