'Wij zijn dieren ons vervreemd maar hebben van de natuur' 0000 OOG in OOG De regels De vragen De geïnterviewde gooit telkens een dobbelsteen met twintig vlakken, om te bepalen welke vraag hij (of zij) krijgt voorgelegd. Voor de eerste vraag wordt gerekend vanaf nul. Bij de volgende negen worpen wordt er doorgeteld, waarbij na vraag 50 weer vraag 1 volgt. Komt iemand op een vraag die hij al heeft beantwoord, dan moet die worp over. door Job de Kruiff Driek van Vugt: „Als Nederland van Ierland wint, ben ik blijer dan met welk wetsvoorstel dan ook dat wordt aangenomen. Ook al is het mijn eigen wetsvoorstel." Foto: Henk Bouwman minder spannend. Ik ben niet uit op de titel van meest gearresteerde Kamerlid, hoewel dat niet zo moeilijk is, hier in Nederland. Het gaat altijd om een item dat ik aan de kaak wil stellen." 28. Mogen partners geheimen voor elkaar hebben? „Wie ben ik om dat voor anderen te zeggen? Dat moeten zij weten. Maar zelf vind ik van niet. Je gaat een relatie aan voor een lange tijd. Dat is heel belangrijk. Dan moet je el kaar in alles kunnen vertrouwen, en ook ken nen. Als je geheimen bewaart, houd je iets achter. Dat vind ik niet de manier om met de mooiste persoon ter wereld een relatie op te bouwen. Ik heb zelf alles verteld wat op me zelf betrekking heeft. Dat kost soms wel moeite, maar ik vind dat het moet. Ik vind het ook bijzonder fijn om de dingen waar ik mee zit, te delen. Met mijn moeder en ook met mijn vriendin." 33. In welke andere periode had u graag geleefd? „Op die vraag wilde ik graag komen. Ik denk daar inderdaad wel eens over na. Ik ga duizenden jaren terug. Naar de periode waarin mensen nog rondtrokken, als noma den. Ze leefden als jagers en verzamelaars, staat in de geschiedenisboeken, en dat lijkt me prachtig. Het is wel een hard leven, met natuurrampen, tijgers en beren die je aanval len. Maar het heeft ook wel iets romantisch: in je berenvelletje achter de herten aan. Je bent één met de natuur. Wij zijn ook dieren, maar we hebben ons een beetje vervreemd van de natuur. In die periode was de mens vooral bezig met overleven. Dat heeft iets puurs. Daarom spreekt het me aan. Dat de mensen ontdekten dat ze landbouw konden bedrijven, omdat ze graan morsten en zagen dat daar iets groeide. Dat beteken de opeens dat je kon blijven waar je was, omdat je graan kon gaan zaaien. Die vooruit gang is voor een normaal mens nog te be happen. Nu weet je totaal niet meer hoe snel het allemaal gaat. Neem zoiets als genetische manipulatie; daar heeft een gewoon mens toch geen benul van? Ik had trouwens ook wel keizer van Rome willen zijn, of willen debatteren met de oude Grieken. Eft ik wil nog steeds weten hoe de Egyptenaren een piramide bouwden. Vroeger dacht ik vaak: was ik maar bij de Russische Revolutie geweest. Dan had ik het heel anders aangepakt. Want er zijn daar veel fouten gemaakt waardoor het socialisme nu nog steeds een slechte naam heeft. Het was je reinste dictatuur, onderdrukking en staats- fascisme. Als ik daar bij was, had ik het een beetje kunnen veranderen, denk je dan in je overmoed. Maar dat zijn jeugdgedachtes." 46. Wat was uw angstigste moment? „Ik ben niet zo vaak bang. Eerder overmoe dig. Maar mijn angstigste moment was toen ik dacht dat mijn moeder dood zou gaan. Dat kwam door een vreselijke ziekte die nog al veel voorkomt en waar nog geen goede medicijnen voor zijn. Het is ongeveer twee jaar geleden. God zij dank leeft ze nog, en het gaat heel goed, maar je weet nooit of het te rugkomt. Ik ben heel blij dat ik haai- nog mag meemaken. Ze heeft veel voor me betekend en me gebracht waar ik nu gekomen ben. Dus was het verschrikkelijk om eraan te den ken dat - op dat moment - de belangrijkste persoon in mijn leven zou komen te overlij den. Die angst gaat eigenlijk nooit weg. En ik ben ook wel bang dat mij dat gaat overkomen. Maar mijn moeder is een bijzonder sterke vrouw. Ze heeft zich er doorheen weten te slaan. Ook door alle ellende die volgt op de constatering van de ziekte, al die behande lingen die je tot op het bot afbranden. Het was een moeilijke periode, maar nu rea liseer ik me meer hoeveel ze voor me heeft betekend. En ik schat dat nu nog meer op waarde. Ik mag nog wel eens wat liever zijn tegen mijn moeder. Het kan zomaar afgelo pen zijn. Ik ben de jongste. Mijn broer en zus zullen zeggen dat ik haar troetelkindje ben, maar ik denk het niet. Mijn moeder is altijd rechtlij nig, hard als het moet en ze houdt niet van voortrekken. Ze is natuurlijk wel trots op wat ik allemaal doe. Ook toen ik gearresteerd werd. Ze begreep het wel. Alle foto's ervan hangen aan de muur. Ze woont in Zeeland. Ik probeer nog steeds zo vaak mogelijk bij haar op bezoek te gaan. Mam, ik kom snel weer langs." 9. Van welk bedrijf of welke instel ling zou u directeur willen zijn? „Van een middelbare school. Ik zit er ook wel eens over te denken om leraar te worden. Ik denk dat ik wel wat zou kunnen betekenen voor kinderen en jongeren. In het onderwijs gaat een aantal dingen niet goed. Als ik di recteur zou zijn en voor mijn eigen school al les kon bepalen, zou ik bijvoorbeeld veel meer aandacht besteden aan vragen waar kinderen mee te maken hebben. Dus niet: hoeveel kilometer is de omtrek van de aarde? Dat heb je niet nodig voor je latere leven. Ik zou graag een vak als filosofie geven. En dan niet om ze te leren wat Kant en Hegel hebben gezegd, maar om eens dingen aan hün te vragen. Om die kinderen eens te laten nadenken, met een deskundige leraar, over waarom school nodig is, en wat het leven je zal brengen. Een ander voorbeeld: steeds meer jongeren komen in aanraking met criminaliteit. Dat moet je dan toch aan de orde stellen op school! Maar dat wordt genegeerd. Er moet ook meer worden ingespeeld op de gebrekkige motivatie. Ik hoor nu heel vaak van mensen dat ze hun school niet hebben afgemaakt en zichzelf wel voor hun kop kun nen slaan. Je had het belang van die school toen aan die personen duidelijk moeten ma ken. Kinderen van 14 zijn wel lastig, maar ze kunnen wel nadenken! Nu leren ze alleen re produceren. Ik moet dus eerst even zorgen dat het vak fi losofie wordt ingevoerd - dat staat trouwens ook in ons verkiezingsprogramma. En dan ga ik het zelf geven." 23. Heeft u wel eens een belangrijke vriendschap verbroken? „Ik heb nooit een vriendschap verbroken. Wel ging mijn beste vriend op het vwo, een Marokkaanse gozer, Rachid, in de vierde op eens het leger in. Hij is wat ouder dan ik, en tegenwoordig kun je op je zeventiende al naai' zo n schakelklas, om op je achttiende het echte werk te gaan doen. Hij haalde goe de cijfers op school, maar het had ook met familieomstandigheden te maken. Volgens mij wilde hij het zelf niet eens. Er moest brood op de plank. Hij was dus opeens verdwenen. Dat was wel raar en vervelend, maar wat nog triester was: ik heb hem later nog gezien, toen kwam hij net terug uit Bosnië. Ik vroeg hoe dat ge weest was, maar daar wilde hij het niet over hebben. Dat geeft wel aan dat het trauma tisch geweest moet zijn. Eigenlijk is het te gek voor woorden dat zulke jonge mensen in zulke situaties worden geplaatst. We bellen trouwens nog wel en gaan binnen kort weer eens afspreken. Hij zit nu bij de marechaussee en hij studeert rechten aan de open universiteit." 29. Van welke beroemdheid greep de dood u het meest aan? „Ik vind het altijd een beetje overdreven als mensen hysterisch reageren op de dood van iemand die ze niet eens kennen. Mij grijpt het meestal niet zo aan. Ja, Toon Hermans, dat vond ik wel erg. Dat was een hele goeie, lieve man, dat kon je gewoon zien. Dat vond ik een verlies voor de samenleving. Hij was heel echt en authentiek. Ik had gewild dat hij bij mijn familie hoorde. Ik weiger ook om te zeggen: Herman Brood. Mensen om me heen waren geschokt. Het is opeens een held en zijn kunstwerken zijn nu opeens twee keer zo duur. Maar ik weet niet of ik dit mag zeggen: hij heeft eigenlijk ook wel iets fouts gedaan. Hij heeft voor zichzelf gekozen. Ik weet niet hoe het gegaan is, maar hij laat wel mensen in de steek. Denk ik." 41. Waar krijgt u kippenvel van? „Van mooie muziek. Dat heeft met de toon te maken, niet eens met inhoud. Het kan van opera of André Hazes zijn. Alleen niet van hardrock. En als PSV de Champions League zou win nen. Een heel stadion dat een lied zingt, dat vind ik hartstikke mooi. Er zijn mensen die een hekel hebben aan dat massagedrag, maar het heeft ook iets onschuldigs. Dat zin gen is een soort competitie tussen twee clubs. Er zijn wel liedjes die ik niet meezing, maar meestal is het gewoon pesterij, niet om te kwetsen. Die saamhorigheid vind ik ook mooi. Voor echte supporters is het een deel van hun identiteit. Ik ben Driek: student, po liticus en PSV'er. Zo zie ik dat. Ook van het Nederlands Elftal kan ik kippen vel krijgen. Ik heb gehuild tijdens Duitsland - Nederland op het EK van 1988. We hebben wel gewonnen, maar de Duitsers kregen eerst een erg onterechte strafschop. Dat vond ik als achtjarig jongetje echt verschrik kelijk. En nu nog: als Nederland van Ierland wint, ben ik blijer dan met welk wetsvoorstel dan ook dat wordt aangenomen. Ook al is het mijn eigen wetsvoorstel." 43. Gaat u wel eens alleen uit? „Nee. En dat lijkt me ook niet gezellig. Naar een voetbalwedstrijd ben ik nooit in mijn eentje geweest, naar de bioscoop ook niet, en alleen stappen slaat nergens op. Ik zou me er ook niet gemakkelijk bij voelen. Ik ben toch al wel eens onzeker, vind het belangrijk wat anderen van me denken. Ik snap wel dat iemand in zijn eentje naar het café gaat om zijn verdriet te verzuipen, maar zelf ben ik niet zo. Ik ga wel eens alleen ergens heen, maar dat is dan juist om alleen te zijn en dat kun je geen uitgaan noemen. Dan zoek ik naar een plek aan het water, waar je rustig je gedachten kunt overzien. In de natuur kan ik beter tot mezelf komen." 1Wanneer bent u voor het laatst enorm boos geweest? 2. Op welke plek buiten Nederland zou u een jaar willen wonen? 3. Als u nu een ander beroep zou mogen kiezen, wat zou u dan worden? 4. Wat zult u nooit weggooien? 5. Welk kunstwerk (boek, schilderij, beeld, lied, cd) zou u gemaakt willen hebben? 6. Waarover heeft u in uw leven het meeste verdriet gehad? 7. Gaat u liever om met mannen of met vrouwen? 8. Wordt u met het ouder worden optimistischer of pessimistischer? 9. Van welk bedrijf of welke instelling zou u directeur willen zijn? 10. Wanneer was u voor het laatst zenuwachtig? 11. Als u vandaag ineens alles zou durven, wat zou u dan als eerste doen? 12. Wat zou u willen veranderen aan uw jeugd? 13. Gelooft u in liefde op het eerste gezicht? 14. Wat kan u in mensen vreselijk ergeren? 15. Wanneer heeft u voor het laatst te veel gedronken? 16. Welke rol in welke film had u willen spelen? 17. Van wie zou u een toegestoken hand weigeren? 18. Wat vindt u opwindend? 19. Vindt u zichzelf aantrekkelijk? 20. Wat is uw slechtste eigenschap? 21Heeft u een euthanasieverklaring getekend? 22. Waar geeft u het meeste geld aan uit? (Woning en auto buiten beschouwing gelaten) 23. Heeft u wel eens een belangrijke vriendschap verbroken? 24. Op welke terreinen heeft volgens u de andere sekse het gemakkelijker? 25. Zijn er onderwerpen waarover tegen u geen grappen gemaakt mogen worden? 26. Is seksualiteit belangrijk in het leven? 27. Welk tv-programma moet meteen van het scherm worden gehaald? 28. Mogen partners geheimen voor elkaar hebben? 29. Van welke beroemdheid greep de dood u het meest aan? 30. Wat was de gelukkigste fase van uw leven? 31. Welke dag zou u willen overdoen? 32. Wat is de karaktertrek waarvan u wilt dat mensen zich u erom herinneren? 33. In welke andere periode had u graag geleefd? 34. Wanneer was u voor het laatst verliefd? 35. Bent u trouw? 36. Bent u gelovig? 37. Wat zou u graag beter kunnen? 38. Wat mist u in het buitenland het meest aan Nederland? 39. U mag vier mensen - onder wie ook overleden personen - uitnodigen voor een dinertje. Wie kiest u? 40. Welke kus zou u willen overdoen? 41. Waar krijgt u kippenvel van? 42. Wie bewondert u? 43. Gaat u wel eens alleen uit? 44. Wat was uw slechtste beslissing? 45. Wat is in uw werk uw grootste frustratie? 46. Wat was uw angstigste moment? 47. Wanneer hebt u voor het laatst een leugen (tje) gebruikt? 48. Wat is de grootste wetsovertreding die u heeft begaan? 49. Denkt u te weten wat uw partner in u zietW 50. Wanneer beschouwde u zichzelf als volwassen? 2. Op welke plek buiten Nederland zou u een jaar willen wonen? „Ergens waar het warm is en waar de men sen vriendelijk zijn. Dat gaat trouwens vaak samen. Ik vind Frankrijk het mooiste land van de wereld. Vaak hoor je 'Het is jammer dat er Fransen wonen', maar ik heb goede ervaringen. Als je maar probeert om Frans te praten, dan win je hun respect. Want Fran sen zijn trots op hun eigen cultuur. Maar ik zou ook heel graag eens in Afrika wonen. Volgens mij is het leven daar veel echter. Je hoeft je niet bezig te houden met al die kleine onzindingen die het dagelijks le ven hier vullen. Hier moetje zoveel. Je moet naar school, je moet een goeie baan. Je wordt in een bepaalde richting gestuurd, die neerkomt op produceren en consumeren. Daar kom je veel meer toe aan onderlinge re laties, je verstandhouding met de natuur. Dat is hier toch een beetje op de achtergrond geraakt. Ik zou misschien ontwikkelingswerk willen gaan doen, of iets bestuurlijks. Er zijn wel uitwisselingsprojecten voor ambtenaren die daar gaan kijken wat er verbeterd kan wor den. Het is maar een gedachte, het is geen concreet plan van me. En ik bedoel niet in Casablanca of iets dergelijks. Ik zou het heel fijn vinden om een jaar in een of andere stam te leven, om het kampvuur dansen. Dat oerbestaan trekt me. Ik denk wel dat je echt kunt leven zoals zij leven. Het komt er dan op aan om het vertrouwen te winnen, en dat zal niet meevallen als blanke, dat kan ik me heel goed voorstellen. Maar ik denk dat ze op een gegeven moment wel doorhebben waar om ik daar kom. Ik zou wel terugkomen, hoor. Op vakantie merk ik na twee weken al dat ik toch wel ge hecht ben aan ons kikkerlandje; de mensen, de manier van leven. 18. Wat vindt u opwindend? „Laat ik beginnen met een voetbalwedstrijd. Ik heb een fractieweekeinde voor de boeg, maar ik hoop dat ze zo schappelijk zijn, en dat zal oók wel, om ruimte te maken voor Ierland - Nederland. Zelfben ik PSV-fan. Dat is niet echt gebruikelijk in deze contreien, maar het is al mijn hele leven. Ik ga nog wel eens kijken en dan schreeuw ik de keel uit mijn lichaam. Mijn vriendin is natuurlijk ook opwindend. Met haar op een mooi Grieks eiland, eerst een dag aan het strand, dan lekker uit eten, vervolgens naar de sterren kijken, die je daar gelukkig nog wél kimt zien, en dan afsluiten met een tafereel waar verliefde mensen zich mee bezighouden. In de Eerste Kamer valt niet zoveel opwin dends te beleven. Het is een betrekkelijk in getogen en saaie bedoening. Maar ik zit daar natuurlijk niet om daarin mee te gaan. De SP voert actie, staat op de barricades, en dat kan wel opwindend zijn. Met Chirac bijvoorbeeld. We protesteerden tegen zijn nucleaire beleid en het atoomter- rorisme op Mururoa, waar nog steeds veel mensen letterlijk ziek van zijn. Hij was op het Binnenhof, goed beveiligd, en toch zijn we dicht bij hem gekomen. Niet om hem iets aan te doen, hoor, ik heb keurig met twee woorden gesproken, maar hij heeft ons spandoek gezien. En hij begreep het maar al te goed. Dat was bijzonder spannend. Het is toch een vooraanstaand figuur in de wereldpolitiek. Ik werd gearresteerd, ja. Dat is allemaal wat Driek van Vugt, van 22 januari 1980, was ge meenteraadslid in Lei den namens de SP toen hij, in juni 1999, de Eer ste Kamer in ging. Hij is de jongste senator ooit en dankt zijn bekend heid onder meer aan ac ties tegen de Franse pre sident Chirac en onder wijsminister Her- finish mans. Van Vugt studeert politicologie. Hij is op zoek naar een huis om te gaan samenwo nen, maar woont nu nog in een studenten flat aan de Klikspaan- weg in Leiden.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 3