Geen koekhappen en zaklopen Program^ Koningskoppel wacht zware Ronde van Nederland Reportage Het rondje Nederland dat Méxi- ma en Will em - AJ exander: 4 september Noord-Brabant; 10 september Amsterdam; 12 september Drenthe; 13 september Groningen; 19 september Gelderland; 26 september Utrecht (provincie); 2 oktober Overijssel; 8 oktober Zuid-Holland; 10 oktober Friesland; 15 oktober Rotterdam; 17 oktober Flevoland; 22 oktober Limburg; 25 oktober Zeeland; 31 oktober Den Haag; 1 november Noord-Holland; 14 november Utrecht (stad). Kennismaking van Maxima met de hardzeildag op het Sneekermeer, begin vorige maand. Foto: ANP/Robert Vos ZATERDAG 1 SEPTEMBER 2001 Hans Kraay jr. vindt dat hij volwassen is geworden De strijd van de meiden tegen anorexia- en boulimia nervosa Dinsdag begint Maxima Zorreguieta, uiteraard vergezeld door verloofde kroonprins Willem- Alexander, aan haar 'rondje Nederland' langs de twaalf provincies en vier grote steden. Talloze bestuurders, museumdirecteuren en andere Nederlanders zullen bakken met informatie over haar blonde hoofd uitstorten. Waarbij de vraag zich opdringt: hoeveel kan een mens verdragen? door Bernice Breure oet-toet! Olijk steekt Willem- Alexander zijn hoofd uit het rode Ke vertje. Méxima lacht vanuit het gele caravannetje achter het wagentje haar tanden bloot. Ze nemen de af slag Zesvlag (Sixflags) voor een ritje in de achtbaan. Verder brengt het tochtje het relaxte paar langs Bartjes Bonenbar, bungeejumpt Maxima van de Euromast, doet ze met gespalkt been de Vogel tjesdans en klaar is haar kennismaking met Nederland. Al thans op internet (http://web.planet- .nl/maximobile), waar deze verma kelijke filmpjes zijn te bewon deren. De kennisma kingsronde van het prinselijk paar voorziet nadrukkelijk niet in 'Koningin nedag-achtige taferelen', stelde de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) eer der. Dus geen koekhappen en zaklo pen, maar een gedegen presentatie van de belangrijkste ontwikkelingen in de provincies en de vier grote ste den. Daarnaast wordt zoveel moge lijk publiek in de gelegenheid gesteld om een glimp van de aanstaande prinses op te vangen. Of 'ze' er zin in hebben, daar laat de ze 's avonds alweer vergeten zijn wat een jongerenambassadeur is. Ze hebben ook zoveel aan hun hoofd." Thomas Deiiën (17) denkt dat de ontvangst in 013 het prinselijke stel een welkome afleiding biedt. „Daar na moeten ze weer verder naar al die standbeelden en zo." De jongste jongerenambassadeur probeert niet al te opgewonden te doen over het bezoek, hij heeft wel vaker belangrij ke mensen ontmoet. „Maar het is wel een eer. Door alle regels waar je je aan moet houden, merk je dat het een bijzonder bezoek is. Wat voor regels? Nou, we moeten altijd met twee woorden spreken. longeren zeggen nogal vaak 'Hé, wat zeg je?!'. En je kan daar natuurlijk niet met een sigaret in je bakkes gaan staan." Een pak had Thomas nog. maar hij heeft voor de gelegen heid wel een nieuw shirt ge kocht Op de begroeting is al geoefend. De jonge Til- burger gaat ervan uit dat hij ze een hand mag geven. Maar een buiginkje voor Maxima zit er wat hem betreft niet in. „Nee. Ik heb ook nog zoiets als eer aan mezelf. Ik blijf reditop staan." Dat Maxima en Willem-Alexander die dinsdag vier steden bezoeken, verdriet de vereniging van Kleine Kernen in Noord-Brabant. Die had Méxima graag op het platteland ge zien om het 'juiste' beeld te schep pen van de provincie en bevolking'. Zo zijn er - natuurlijk - meer teleur- gestelden in Nederland. Een Gro ningse pastor, bijvoorbeeld, die het paar een daklozencentrum wilde la ten zien. Zijn voorstel werd officieel vanwege 'het drukke programma' overgeslagen. Jammer, vindt Kamer lid Peter Rehwinkel. „Want dat was helemaal geen gekke gedachte." RVD zich niet over uit. Het is in ieder geval te hopen dat Mébama fit de zomer is doorge komen, want ze krijgt de komende elf weken aardig wat voor haar kiezen. Dins dag start het Rondje Ne derland dat ze met Willem- Alexander aflegt in de provincie Noord-Bra bant met een bezoek aan Breda, Tilburg, 's-Hertogenbosch en Eindhoven. Commissaris van de Koningin Houben mag het stel als de zogeheten 'doyen', de langst zitten de voorzitter van een Provinciale Staten, als eerste ontvangen. Am sterdam komt als hoofdstad daarna op 10 september aan de beurt. De overige bezoeken aan de resterende provincies en drie grote steden zijn geprikt aan de hand van de agenda's van de betrokkenen. Enerverend mag het Rondje Neder land op zijn zachtst gezegd wel wor den genoemd. Tijdens de tweede week staan maar liefst drie bezoeken gepland. De andere weken trekt het stel er doorgaans tweemaal in de week met de koninklijke bus op uit. Omdat de bezoeken beduidend kor ter zijn dan een gemiddelde werk dag, wordt elke minuut effectief be steed. Even uitblazen tussen de pro gramma-onderdelen is er vaak niet bij. Onderweg ontvangen Maxima en Willem-Alexander regelmatig gas ten in hun bus die hen aan de hand van het voorbij glijdende landschap van - nog meer- informatie voorzien. Marathon De inhoud van zes be zoeken is tot nu toe be kend gemaakt. De ge varieerde, bomvolle programma's roepen de vraag op hoeveel een mens kan verdra gen. Zo komen tijdens het bezoek aan Gelder land op 19 september binnen vijf uur aan de orde: de herstructure ring van de Gelderse Vallei, de ontwikkeling van de Velu- we, actuele ontwikkelingen in de provincie, een kunsttentoonstelling, de toekomstplannen van Nijmegen en Arnhem, de plattelandsontwikke ling en de slag om Arnhem in het Airborne Museum. Wanneer neemt de concentratie af, en hoeveel van de aangereikte infor matie blijft daadwerkelijk hangen? Dr. C. Hamaker, co-auteur van het vorig jaar verschenen boek 'Het Ge heugen' over de gigantische mara thon van Méxima: „Met zo'n volge propt programma dreigt het gevaar van interferentie." Nadere toelich ting van deze psychonoom, verbon den aan de Universiteit van Amster dam: „Het betekent dat je herinne ring je voor de voeten gaat lopen. Grote kans dat ze bijvoorbeeld de kerktorens van Zutphen en Zwolle door elkaar gaat halen." Maar het kan ook anders. Ha maker vertelt over een bekend geheu- genon- derzoek dat werd ge houden aan de hand van het Watergate- sch andaal. Kroongetuige John Dean, juridisch advi seur van Nixon, kon jaren later nog heel goed - weliswaar in grote lijnen - de inhoud van ve le gesprekken navertellen. „Een mens kan in principe een he leboel opnemen, als hij of zij zich er maar echt voor interesseert. Denk maar aan die landbouwministers en hun ellenlange zittingen. Maar onze studenten hebben al moeite om hun aandacht ergens langer dan twintig minuten bij vast te houden." De geheugendeskundige ziet het voor Maxima én natuurlijk al haar uitverkoren gesprekspartners niet al te somber in. „Ik kan me niet voor stellen dat ze zich bij elk onderwerp even betrokken voelt, maar het is een heldere jongedame die toch heel wat zal oppiltken." Overigens stelt de RVD dat de opzet van de kennis makingsbezoeken vergelijkbaar is met de streekbezoeken die de konin gin houdt. Met als groot verschil dat koningin Beatrix dergelijke bezoeken doorgaans maar drie keer per jaar doet. Gelukkig voor de populaire Argen tijnse bieden de bezoeken veel af wisseling, ook een belangrijke ver eiste om het hoofd erbij te kunnen hou den. De blau we bus wordt bij tijd en wijle afgelost door een helikopter (aankomst in Breda), treintje (Amersfoort), fiets (Wijk bij Duurstede), tram (Amster dam), boot (Amsterdam), koets (Groningen) en een open auto Cs-Hertogenbosch). Behalve met veel bestuurders en museumdirecteuren spreekt het paar met boeren, jongeren, studen ten, kunstenaars, veteranen, vrijwil ligers, sporters en 'willekeurige' in woners. Peter Rehwinkel, Kamerlid van de PvdA, sprak na de bekendmaking van de verloving in maart de hoop uit dat Méxima een minder traditio neel Rondje Nederland zou maken dan haar aanstaande schoonvader in 1965. Rehwinkel vindt dat Méxima als koningin van een nieuwe genera tie zich op die cultuur moet richten. Na bestudering van enkele dagpro gramma's concludeert hij dat het "minder obligaat is dan gevreesd'. Hij is blij dat er ontmoetingen met jongeren op stapel staan. „Toch zijn de hotemetoten in alle opgevulde programma's vast en zeker nog goed vertegenwoordigd", merkt het Ka merlid op. Tijdsdruk Degenen die zijn 'uitverkoren' voor de kennismakingsbezoeken, moeten met een schuine blik hun stopwatch in de gaten houden. Zo krijgen zes jonge boeren en boerinnen maxi maal 25 minuten om in een Gro nings café met het paar te praten over hun 'toekomstplannen en -ver- wachtingen'. Bij een bijeenkomst van het Utrechts Landschap is wel geteld drie kwartier beschikbaar voor een uiteenzetting over het the ma Hart van de Heuvelrug, het her stel van de ecologische hoofdstruc tuur en de landinrichting in de pro vincie Utrecht. En ondertussen wordt er geluncht. „En dan houden we het gewoon bij een Hollands brood je kaas", zegt een provincie- voorlichter. Directeur H. Meerholz van de Stichting Bevol kingsonderzoek Borstkanker Noord- Nederland heeft een kwartier de tijd om Méxima rond te lei den door 'zijn' bus in Ruinen waar vrouwen worden onderzocht. „We zullen het er mee moeten doen", verzucht hij. Wat hij in ieder geval voor ogen heeft, is het benadrukken van het maatschappelijk belang van het onderzoek, de hoge kwaliteit ervan in Nederland en het personeelste kort om de onderzoeken uit te voe ren. Ondertussen zullen de laboran ten laten zien hoe zij te werk gaan. En eigenlijk wil Meerholz ook nog even de stand van het borstkanker onderzoek in Argentinië aan de kaak stellen. Directeur-rentmeester Lugtmeyer van het Utrechts Landschap berust in de twintig minuten die hem zijn toebedeeld. „Ik had ze wel de hele dag over de vloer willen hebben, dat zou heel goed voor ze zijn." Maar natuurbeschermers zijn nuchter. „Ik ben al blij als Méxima onthoudt dat we in Nederland bezig zijn met het vergroten en verbinden van natuur gebieden, en dat dat niet zo simpel is." Vette show Op de eerste dag van de koninklijke Ronde van Nederland, bezoeken Méxima en Willem-Alexander in twintig minuten het popcentrum 013 in Tilburg waar jongerenambas- sadeurs (jongeren die een vraagbaak zijn voor leeftijdgenoten) een pre sentatie geven. Op het podium wordt een 'vette show' gegeven, al dus Niham Iskenderkaptamoglu. Ze is 18 jaar, van Turkse afkomst, en heeft zich voorgenomen 'niet te veel met ze te praten'. „Bij ons mogen ze kijken en genieten", zegt ze. Ze hoopt natuurlijk wel dat Méxima het 'unieke' project zal bijblijven. „Maar ik kan het hen niet kwalijk nemen als

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1