Gesprek van de dag Groot Broer Koekeloer in Zuid-Afrik Sms-terreur groeit hand over hand Orka Keiko blijft nog jaar in gevangenschap Cs Hogeschool i£ e-mailbom b^ Rotterdams 152 MENSELIJK Een SCHUILKELDER die in de Tweede Wereldoorlog on derdak moest bieden aan het Belgische koningshuis en de regering, wordt op termijn misschien opengesteld voor het publiek. De Brusselse wethouder Dallemagne wil van de ruimte een museum maken. De kelder ligt onder het Brus selse Warandepark aan de overkant van het parlement en was rechtstreeks verbonden met het nabijgelegen konink lijk paleis. Puur toevallig kwam het bestaan ervan aan het licht. Bij het bekijken van bovengrondse restauratieplan nen viel Dallemagne een grijs ingekleurd vlak op. De ar chitect vertelde hem toen van de kelder. Overigens is de ruimte van zo'n 700 vierkante meter nooit als schuilplaats gebruikt. De Duitse bezetters pikten de ruimte al snel in en richtten er een SS-commandocentrum in. De doorgang naar het paleis is dichtgemetseld. Wethouder Dallemagne ziet een mooie toekomst voor de kelder weggelegd als mu seum, naar het voorbeeld van het Londense oorlogsmuse um. De Rotterdamse METRO vervoert dagelijks zo'n 300.000 mensen. Dat laat op het reuktechnische vlak zo zijn sporen na, en niet de meest prettige, consta teert het Rotterdamse openbaarvervoerbedrijf RET. Daarom doet de ver voerder begin september, naar Parijs' en Londens voorbeeld, een test met lek kere GEURTJES. Op sta tion Stadhuis wordt een verstuiver opgehangen. Van 4 tot en met 8 september komt daar de geur van roze marijn uit, een paar dagen later waait een hint van la vendel door de metrobui zen. Een detector waar schuwt zodra er een metro langskomt, waarop het ap paraatje een wolkje frisse geur uitblaast. De rijwind van het treinstel verspreidt dit vervolgens over de per rons. Oranjefanaat JOHAN VLEMMIX opent van daag zijn Méxima- supermarkt, 'paleis Soestdijk II', aan de Marconilaan in Eind hoven. De bekende Eindhovenaar heeft van de gemeente toestemming gekre gen voor de verkoop van Méxima-artike- len, zij het tijdelijk. Van Méxima-bon- bons tot petten en van boeken over de Argentijnse verloofde van kroonprins Wil- lem-Alexander tot parfum, het is alle maal te koop bij Vlemmix. Er is alleen één probleem: het bestemmingsplan voorziet niet in de vestiging van een supermarkt in het voormalige wijkbureautje van de poli tie, aldus een gemeentewoordvoerder. En de gemeente is ook niet van plan om hier een permanent verkooppunt toe staan, verklaart de zegsman. Vlemmix mag nu tot en met de bruiloft begin februari zijn spulletjes in Eindho ven verkopen. Van Lanschot Bankiers gaat het huis van TARA SINGH VARMA veilen. Dat heeft de advocaat van Singh Varma gisteren bekendgemaakt. De oud-politicus van Groen- Links, in opspraak omdat ze een dodelijke ziekte zou heb ben geveinsd, heeft een schuld van 4,5 ton bij de vermo gensbeheerder. Voor het huis van Singh Varma in Amster dam staat een bord waarop de veiling wordt aangekon digd. Die zou begin oktober moeten plaatsvinden. Een trouwe schare bewon deraars heeft gisteren bij het Londense Kensington Palace PRINSES DIANA herdacht, die precies vier jaar geleden om het leven kwam bij een auto-ongeluk in Parijs. Bij de hekken van het paleis, waar Diana woonde, werden bloemen, briefjes en foto's van de prinses neergelegd. Even min als in voorgaande ja ren had er een officiële herdenking plaats, maar in het Nationaal Park van En geland werden drie Bosni sche pijnbomen geplant. Eerder deze week maakte het Diana, Princess of Wales Memorial Fund be kend dat het vijf miljoen pond (17,5 miljoen gul den) heeft uitgetrokken voor de opleiding van ge zondheidswerkers in Afrika en de verlichting van het lijden van Afrikanen die stervende zijn aan aids en andere ziekten. Ook dit jaar heeft de orka Keiko gevangenschap verkozen boven vrijheid. De hoofdrolspeler van de film Free Willy is terugge keerd naar een beschermde baai, ondanks inspanningen van zijn verzorgers om hem te inte greren met scholen wilde wal vissen in de Noord-Adantische Oceaan. Keiko's wilde soortgenoten heb ben de wateren rond IJsland aan het einde van de korte zomer zonder hem verlaten. „Keiko heeft duidelijk interesse getoond in wilde walvissen", zei Charles Vinick, vice-president van de Californische organisatie Ocean Futures. „Tegelijkertijd heeft hij nog niet laten zien dat hij zich kan handhaven in het wild." Keiko heeft een groot deel van de afgelopen drie maanden doorgebracht met andere orka's in open water en volgens Ocean Futures heeft hij 'grote vooruit gang geboekt' op weg naar onaf hankelijkheid. Vorig jaar zomer werd Keiko al bijna vr ijgelaten en afgelopen mei zeiden zijn verzorgers nog dat het er dit jaar waarschijnlijk wel van zou komen. Vorige maand maakte een me dewerker van Ocean Futures echter bekend dat de mogelijk heid bestaat dat Keiko nooit in vrijheid zal kunnen leven. Zijn verzorgers sluiten niet uit dat de beroemde walvis, die het grootste deel van zijn leven in gevangenschap heeft doorge bracht, 'verslaafd' is aan men sen. In 1979 werd de toen ongeveer tweejarige Keiko gevangen voor de kust van IJsland. Hij trad op in een Mexicaans dolfinarium toen hij in 1992 werd gecast voor de kaskraker Free Willy. Toen er na zijn glansrol berich ten in de media verschenen dat Keiko's onderkomen en ge zondheid te wensen over lieten, zetten Amerikaanse schoolkin deren een inzamelingsactie voor hem op touw. Met het geld werd een programma op gezet om hem uiteindelijk de vrijheid te kunnen geven. ZATERDAG 1 SEPTEMBER 2<J(2 /TIJ ;er st« af w< Met de regelmaat van de klcui springen bij de Saxion Hoge school in Enschede comput op tilt als gevolg van e-mail*i bommen, gedropt door de r studenten. Dat moet afgeloj|( zijn, vindt de directie. Wie d computers bombardeert krioi voortaan straf. De hogeschc^p heeft een reglement opgestear Daarin staat precies omschjSt ven wat niet mag, en vooralva welke straf daar tegenover sbe Wie zonder overleg vooraf e=e e-mail stuurt aan tientallen di dere gebruikers tegelijk, majn een tijd niet meer mailen. Hht opstarten of opvragen van ha, ker-programmatuur leidt to ontnemen van een netwerk sluiting voor een maand. 'Nee, het wordt geen sociologisch expe riment'; 'Nee, het zal geen lakmoestest zijn voor de huidige maatschappij'; 'Nee de deelnemers vormen geen exacte etni sche afspiegeling van het land'. Zoveel nadrukkelijke ontkenning door de ma kers kan alleen maar betekenen dat hier iets staat te gebeuren dat de grenzen van simpel entertainment zal overschrij den. Je vraagt er ook om als je Big Bro ther organiseert in een land als Zuid- Af ri ka. Chantal Sturkenboom straalt. Deze week was het zover. De directeur van Endemol Zuid-Afrika verraadt haar en thousiasme voor een programma dat een succesnummer moet worden. Big Brother in Zuid-Afrika, of zoals ze het zelf zeggen Groot Broer Koekeloer. Re clame en opwinding zijn er al genoeg. Zuid-Afrika was tot voor kort gespecia liseerd in het scheiden van rassen en nu zet je ze 24 uur per dag bij elkaar en zorgen 27 camera's ervoor dat niets van de interactie verborgen blijft. Het is ook bijzonder voor het Zuid-Afrika van van daag. Het Instituut voor Gerechtigheid en Verbroedering concludeerde in een onderzoek dat de meeste Zuid-Afrika nen het nog steeds vreselijk moeilijk vinden om 'het andere ras' te begrij pen. Ze kennen elkaar slecht, zijn nau welijks bevriend en dus leven ook de stereotypen voort. Endemol met een missie? Sturken boom lacht breed, relativeert, maar ontkent het ook niet helemaal. „Ende mol is hier al vijfjaar actief en produ ceert programma's waarin racisme en andere problemen van het land uitge breid aan bod komen. We leveren kwa liteit, maar hebben nadrukkelijk een positieve houding tegenover het nieu we Zuid-Afrika." Sturkenboom zegt met de program ma's het transformatieproces te onder steunen en tegelijk zakelijk succes te boeken. „Wat wil je nog meer? Het is een vorm van verantwoord onderne men die mij zeer aan spreekt." Het za kelijke en verantwoorde komen ook sa men in Moeletsi Mbeki, de broer van de president, die sinds twee jaar in de directie zit. Mbeki's investeringsgroep, die streeft naar zwarte emancipatie in de media, kocht 33 procent van de En- demol-aandelen, een operatie die En demol een fabuleus netwerk opleverde. In een van grootste hits van het bedrijf, de al drie jaar op staatsomroep SABC lopende soap Isidingo, wekte een kus tussen een zwarte man en een blanke vrouw grote beroering. Het leidde tot boze telefoontjes en opzeggingen. voerd. Mijn vriendin zei: „Die huizen hebben indertijd niet voldoende heipalen gekregen. Rotterdams heien noemen ze dat hier.Een on- geloofivaardige bijnaam. Voor de bouw van huizen in de Amsterdamse binnenstad zullen ze een eeuw geleden toch geen aannemer uit Rotterdam hebben gehaald. Die Rotterdamse heipalen zullen wel familie zijn van de Rotter damse dobbelstenen. Waar komt toch de zucht vandaan om steeds aan anderen de schuld te geven Niet alleen steden wijzen met beschuldigende vinger naar elkaar, hele landen doen mee aan dit zwarte- pietenspel. Zo ligt de oorsprong van geslachtsziektes nooit op eigen bodem. De Engelsen noemden het de Franse ziekte, de Fransen gaven geloof ik de schuld aan de Spanjaarden. En die zullen wel met de vinger gewezen hebben naar de Moren. Altijd als de druiper ter sprake kwam, was het motto: Meesterdie andere jongens hebben het gedaan. In iedere taal zitten vaste uitdrukkingen om andere landen de schuld te geven van kwalijke zaken. Of van zaken 'waarover men niet spreekt'. In Frankrijk werd menstruatie: Les Anglais genoemd. Daar stelde het Engels de term French kiss tegenover, de Engelse uitdruk king voor een tongzoen. De Fransen slaan te rug met filer a l'anglaise: er stiekem vandoor gaan. En onze taal kent weer de Franse slag en als God in Frankrijk. Denk niet dat Nederland er in het buitenland beter afkomt. In het Engels staat het bijvoeglijk naamwoord Dutch voor een hele serie negatie ve zaken. Dutch comfort: schrale troost, Dutch gold: klatergoud, Dutch courage: dronkemans- moed. En dan nog een aardige die ik in het woordenboek vond: Dutch nightingale: kikker. Ik ken niet genoeg talen en de talen die ik ken, ken ik niet goed genoeg. Maar anders zou ik een woordenboek kunnen maken van vaste uitdrukkingen waarin landen andere landen uitschelden. Een reis om de wereld in tachtig scheldwoorden. Van domme Belgen via de Franse slag naar de Spaanse ziekte en net zo lang door tot we weer bij de zuinige Nederlan ders zijn. neemt ook het aantal uitwassen op dit gebied hand over hand toe. Een zakenman die zijn voormalige compagnon bestookt met smsjes. Jongeren die hun pesterijen van het schoolplein verleggen naar het mobieltje. Een jonge vrouw die gaat stappen en elke zater dagavond via obscene smsjes te horen krijgt dat ze voortdurend bespied wordt. En vooral: ex-en die hun vroegere partners 'stalken' met hatelijke tekstjes. Wie rechtbankzaken bijhoudt, staat er van te kijken in hoeveel gevallen ongewenste sm sjes een rol spelen. Sms-misbruik is niet strafbaar, tenzij de inhoud van de berichten het karakter aanneemt van een bedreiging of belediging, zoals omschreven in het Wetboek van Strafrecht. Zo is er het geval van een man uit Dordrecht, die veroordeeld werd tot het betalen van een fikse geldboete, nadat hij per sms een politieagent had uitgescholden voor 'glui perd' en 'hoerenliefhebber'. Een Turkse man die zijn weggelopen zusje in een sms met de dood bedreigde omdat zij de familie eer bezoedeld zou hebben, wordt binnenkort be recht op beschuldiging van bedreiging met de dood en/of zware mishandeling. Hoewel de verdachte ontkende ooit een bericht van een dergelijke strekking verstuurd te hebben, toonde onder zoek aan dat de gsm van de man de bron van het bericht was. Het probleem bij de meeste gevallen van sms-terreur is volgens politie en justitie de bewijsvoering. De abonnee of gebruiker van het nummer is door de telecombedrij- ven in veel gevallen te achterhalen. Maar die hoeft die nog per se de afzender van het bericht te zijn; het toestel kan in een onbewaakt moment door een ander zijn gebruikt. Ver der geldt dat alleen berich ten te trace ren zijn die met een mobieltje verstuurd zijn. Voor smsjes die via een com puter worden verstuurd geldt dat niet. Aangifte doen is in veel gevallen het eni ge dat uitkomst kan bieden bij ernstige gevallen van sms-terreur, denkt C. van Lomwei van KPN Mobile. Zij weet dat met name stalking een groeiend kwaad is. „Sms-stalking kan een ernstige inbreuk op de integriteit betekenen. Ik heb in mijn eigen omgeving een geval meege maakt en gezien dat het een grote invloed op ie mands leven kan hebben." KPN doet aanvankelijk niet meer dan gedupeer den uitleggen hoe het probleem zoveel mogelijk beteugeld kan worden. Een ander nummer ne men biedt in veel gevallen slechts tijdelijk soe laas, omdat fanatieke stalkers dat op slinkse wijze snel weten te achterhalen. Daarom raadt Van Lomwei slachtoffers aan in hardnekkige gevallen naar de politie te stappen. „Op basis van een ge rechtelijk bevel kan zo de medewerking van een operator afgedwongen worden om mee te helpen aan het opsporen van de dader." Van Lomwei zegt dat het niet mogelijk is sms-be- richten voor individuele gebruikers te blokkeren. „Het is net zoals met de post. Als operator doen wij niet anders dan de post versturen, maar dan via ons netwerk. De inhoud controleren wij niet." Ook J. Kantelberg van de Stichting Stop Stalking adviseert slachtoffers aangifte te doen. „En laat je Een groeiend aantal mensen wordt lastig gevallen met ongewenste smsjes. De tekstberichtjes via de mobiele telefoon variëren van misplaatste grap pen tot seksuele intimidatie en bedreiging met geweld. Het smsje, bedoeld om snel bondige in formatie te versturen, biedt kwaadwillenden een nieuw instrument. Na de dreigbrief, de telefoni sche scheldkanonnade en de 'hate-mail' is er nu ook de sms-terreur. Vooral stalkers bedienen zich ervan. Het korte piepje dat de ontvangst van een sms'je aankondigt, wordt door velen met vrolijke nieuwsgierigheid verwelkomd. Maar sommige gsm-gebruikers zien het tekstberichtje met angst en beven tegemoet. Want niet alle boodschappen zijn aangenaam van strekking. Sinds mobiele bel lers massaal de Short Message Service op hun toestelletje hebben ontdekt, levenskwarijf Die haal je nooitoer terug." Kantelberg, beveiligingriet kundige en oprichter van de stichting, helpt >laj wel slachtoffers als daders. Telefonisch en vioo website www.centraalmeldpunt.nl melden zspe dagelijks mensen die met sms-berichten wo>to bedreigd en geïntimideerd. Het repertoire v^ro sms-stalkers varieert van 'Kankerteef, ik wee oo vinden' en 'Nu je dit leest kom ik klaar' tot 'Jiez gaat eraan'. /ar Vorig jaar is een antistalkingwet aangenomeaai het mogelijk maakt daders hard aan te pakk^er Ze kunnen veroordeeld worden tot maximaöte drie jaar gevangenisstraf of hoge geldboetes, gens Kantelberg haalt deze wet echter wat d< sjes betreft nog niet veel uit. Hij verwijt polity justitie dat zij het probleem van cyberstalkin voldoende serieus nemen. „Vroegtijdig ingrijfj voorkomt een hoop ellende. Soms hoeft er n vervolgd te worden en is een gesprek met dajo: voldoende. Hoe eerder er wat gebeurt, hoe rou< der de zaak escaleert." De hardnekkigste stabm laten zich volgens hem nergens door afschriBre maar volharden zelfs na celstraf. Hij denkt daie beter is ze te begeleiden bij het doorbreken viel hun gedrag. aai ie Yvonne Jansen ie 'Big Brother organiseren in dit land is revolutionair' Tot de jaren '90 werden blank en zwart nog strikt gescheiden (foto onder) in Zuid-Afrika. Vandaag de dag zitten verschillende rassen samen in het Big Brotherhuis. CU Rantseli (foto boven) presenteert het geheel. Fotos: GPD Maar voor Sturkenboom is dit een ge- v passeerd station. „De twee hebben we inmiddels laten trouwen, dus dat kan allemaal al. We kregen dit keer dan ook positieve reacties. Big Brother gaat een stuk verder, en sluit mooi aan op wat we tot nu gedaan hebben." Ruim 3000 Zuid-Afrikanen meldden zich voor vrijwillige opsluiting. Er zijn er twaalf geselecteerd: zes mannen en zes vrouwen; zes blank en zes zwart. Volgens Sturkenboom stond de verde ling van mannen en vrouwen vast, maar was de raciale verdeling toeval. „Die is gebaseerd op de geschiktheid van de personen, hun karakter, stress bestendigheid en natuurlijk het passen in de groep zoals wij die voor ogen hebben." Van de sollicitanten was 15 procent zwart. Niet echt toeval, vindt Sturken boom. „Iemand die vandaag in Zuid- Afrika zwart is, enigszins opgeleid en redelijk Engels spreekt, is bezig een baan te zoeken of aan het werk. Die heeft geen tijd om in theorie 106 dagen opgesloten te zitten. Het zwarte aan bod was wel van hele goede kwaliteit, vandaar hun relatief hoge aantal." Een ander punt is dat Big Brother wordt uitgezonden door M-net, een abonneetelevisiezender, die een pu bliek heeft van vooral blanken met ho- ge(re) inkomens. Ook niet onbelangrijk als men denkt aan het (weg) stemmen van bewoners. Sturkenboom is er niet ongerust over. „Een aantal keren per week, onder meer op zondag als er ge stemd wordt, is Big Brother te zien zon der decoder. Dit trekt het niet recht, maar wij gaan er ook vanuit dat niet langs raciale lijnen gestemd zal wor den. Daar zijn de karakters gewoon te goed voor." Sturkenboom noemt Big Brother liever geen experiment. Ze vindt het wel 'baanbrekend en revolutionair'. „Er wordt toch een gekleurde familie ge vormd. Na een maand heb je het niet meer over het weer en zal er zeker ge praat worden over Zuid-Afrikaanse is sues. Ik denk dat heel veel gewone din gen aan bod komen, en die kunnen juist zo onthullend zijn. Bijvoorbeeld over hoe je opgroeide, hoe je relatie was met je ouders, wat seks betekent, of aids." Persoonlijke ervaringen spelen vol^< Sturkenboom ook een interessanti in het dagelijks leven in het huis. ,,DEI denk dat iemand die in een towns opgegroeid anders zal reageren ojf1® verdeling van een uur warm watei^' dag dan iemand uit een rijke blani10 buitenwijk." Ze verwacht hoe dan!13 heel veel emotie. „Zuid-Afrikanen oe heel emotioneel en de meesten heqe er ook alle reden toe. Big Brother emotainment in de puurste vorm. De zo zorgvuldig gescreende kand*16 ten hebben volgens Sturkenboom?^ constructieve houding jegens Zuidaï Afrika, maar het is geen verzamelii van zoete, 100 procent politiek cor types. „Ik garandeer je dat er contill versiële dingen zullen worden gez& Zuid-Afrika kan inmiddels wel watH' ben." Ook een live uitgezonden sel scène tussen zwart en wit? „We ho** niets tegen." Eelco van der Linden Jaren geleden speelde ik met Wieteke van Dort en Aart Staartjes een vrolijke scène in het tv-programma 'JJ de Bom, Voorheen de Kindervriend'. Die sketch heette 'Rotter dams DobbelenEen tante dobbelde met haar neefjes. Hoe de worp ook uitpakte verklaarde tante het spel voor haar zelf gewonnen. Als de neefjes bijvoorbeeld een zes gooiden en tante slechts een vier dan was die vier ineens hoger dan de zes: 'volgens de reglementen van het Rotterdams dobbelen'. En zo won tante altijd. De scène was geschreven door Jan Riem, een ras Amsterdammer, al woont hij tegenwoordig in Haarlem. Een paar jaar eerder trouwens was diezelfde Riem in de 'Stratenmakeropzee- show' de geestelijke vader van de figuur Erik Engerd. Een personage dat mij ongeveer twin tigjaar van mijn identiteit gekost heeft. Maar laat ik daar verder niet bij stil staan. Gisteren liep ik meteen vriendin door de Am sterdamse Van Breestraat vlak achter het Con certgebouw. Ondereen groot aantal huizen werden reparaties aan het fundament uitge-

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 2