'Van Hees moet schijn vermijden' REGIO iewoners eisen stillegging 'Oranjerie' Verbouwing De Bakkerij is bijna klaar oudt Merenwijk schoon voor Corine en Co Gratis Openlucht Filmvoorstelling Buitenbaden blijven langer open Vogelvlucht zet de deuren open Donderdag 30 augustus 21.15 uur - Beestenmarkt - Leiden LEIDEN iaag/leiden/cerberus - Bewoners van I eidse Maredijkbuurt hebben gisteren in |J spoedprocedure bij de Haagse be- 1 irsrechter een nieuwe poging gedaan de iwbouw van de Oranjerie stü te leggen, iewoners stapten naar de rechter omdat emeente zich niet zou houden aan haar ifte niet te bouwen voordat het gemeen- istuur zich heeft uitgesproken over de varen van de omwonenden. teken van de onbetrouwbaarheid van emeente", zei mevrouw B. Versteeg na- ïs vijf bewoners, die de rechtszaak aan- ïden. Mevrouw Versteeg zei dat de ge- :nte de bewoners onvoldoende serieus neemt en hen in een brief aan de provincie zelfs afschilderde als querulanten. Woning stichting Ons Doel krijgt hetzelfde verwijt. De buurt stelt dat de woningstichting meer aandacht heeft voor de toekomstige bewo ners dan voor de kritiek van omwonenden op de wijze waarop wordt gebouwd. Het ge volg is dat zij geconfronteerd worden met schade aan hun woningen door scheurvor ming en aantasting van de privacy. Advocaat mr. R. Lever sprak namens de ge meente Leiden tegen dat reeds met de bouw is begonnen. Op het terrein zouden slechts voorbereidende werkzaamheden hebben plaatsgehad zoals de sloop van een hove nierswoning aan de Aloëlaan. Eveneens zijn enkele bomen gekapt en is het terrein gelijk gemaakt. Na een bodemsanering kan pas over enkele maanden met de eigenlijke bouw begonnen worden. Voor die tijd heeft het gemeentebestuur al lang beslist over de bezwaren van de buurtbewoners. Voor de nieuwbouw is een versnelde wijzi ging van een deel van het bestemmingsplan nodig. Volgens advocaat Lever wijkt de hoogte van de nieuwbouw slechts op enkele plaatsen gering af van de tien meter bouw hoogte, die in het oude plan was toegestaan. De Oranjerie gaat bestaan uit twee gebou wen met vijf en zeven appartementen en twaalf eengezinswoningen. Uitspraak volgt mondeling. leiden - De Leidse Welzijnsor ganisatie (LWO) voor Stads deel Zuid houdt vandaag tus sen 16.00 uur en 19.00 uur open huis in wijkservice cen trum Vogelvlucht aan de Bos- huizerkade 5. Het stadsdeel team van LWO presenteert haar projecten en activiteiten aan de bewoners van Leiden Zuid-West. Bezoekers van Vo gelvlucht kunnen dan kennis maken met de medewerkers en de verschillende activitei ten van het wijkservice cen trum. Zo wordt en er ondre meer voor kinderen een work shop jongleren en theater ge houden, is er een doorlopen de presentatie over het poli tiekeurmerk veilig wonen en kunt u de reizende tentoon stelling bezichtigen die door jongeren in samenwerking met het verzetsmuseum Zuid- Holland is gemaakt. Vanaf half zes kunnen de be zoekers voor slechts 2,50 gul den genieten van Chinese hapjes. e" Huigpark ;r zefEN Een 33-jarige Leidenaar icjfgelopen maandag in het ejgP^k door een nog onbe- sr|de dader mishandeld. Het i vfhtoffer was eerder getuige reest van de vernieling van auto van een vriend. Toen [gelopen maandag die id met de dader van de ver- g in het Huigpark zag pra- >4 L vertelde hij zijn vriend dat lan met wie hij praatte de •r van de vernieling van zijn was. Daarop spoot de da- ïem pepperspray in zijn ge il, It waarna hij er op een scoo- indoor ging. De 33-jarige ;t zich in het LUMC laten idelen. Pas later deed hij e van mishandeling. P n botst paaltje gr»EN - Een 74-jarige Leidenaar iu-|sterochtend op het Room- igerpad met zijn brommer fen een paaltje gereden. Hij e even niet op waarna hij op [stalen klappaaltje botste, onbekend letsel is hij naar UMC gebracht. ten dag oenesteeg en - De Stichting tot in- idhouding van de begraaf - its Groenesteeg stelt zondag ula op de pittoreske be- ifplaats open voor bezoek, oekers zijn welkom in van 0 tot 16.00 uur. Overigens is |j legraafplaats zelf alle dagen de week overdag geopend. Raadslid GroenLinks neemt zitting in bestuur Vrijplaats door Wim Koevoet leiden - Het Leidse raadslid Ge rard van Hees van GroenLinks is kandidaat voor een bestuursfunc tie bij de Vereniging Vrienden Vrijplaats Koppenhinksteeg (WK). De verwachting is dat hij in de ledenvergadering op 7 sep tember wordt gekozen. In de ge meenteraad is een discussie los gebarsten over de 'dubbele pet' van Van Hees. „Als er raadsbreed bezwaren zijn dan geef ik me daar wel rekenschap van en trek ik mijn kandidatuur mogelijk in", zegt hij. Van Hees was al bestuurder van de WK toen hij in oktober vorig jaar toetrad tot de fractie van GroenLinks. Hij staakte zijn acti viteiten als woordvoerder van de Vrijplaats onmiddellijk. Wel bleef hij op de achtergrond ac tief als adviseur. „Dat ik me nu kandidaat heb gesteld, betekent alleen maar dat die situatie wordt gecontinueerd." Hij wijst erop dat inmiddels een speciale beheersstichting is op gericht die als gesprekspartner van de gemeente zal functione ren. De WK is volgens Van Hees vooral bedoeld om bij het Leid se publiek het draagvlak te ver groten voor de activiteiten van de Vrijplaats. Van Hees is echter ook betrok ken, vertelt hij zelf, bij het 'be werken' van de politieke partij en. De Vrijplaats wil dat deze zich in hun verkiezingsprogram ma's uitspreken over de panden aan de Koppenhinksteeg. PvdA-raadslid E. van der Veen heeft moeite met Van Hees' kandidatuur. Hij wijst erop dat de gemeente en de Vrijplaats veel met elkaar te maken zullen krijgen in de toekomst. De ge meente heeft immers bouw plannen in de Koppenhinksteeg, die daartoe ontruimd moet wor den. De Vrijplaats, waaronder groepen vallen als de Weggeef- winkel, Eurodusnie, Las Vegas en Bar en Boos, wil echter niet van wijken van weten. Van der Veen is van mening dat het raadslid Van Hees de Vrijplaats moet verdedigen in de raadszaal en niet vanuit het bestuur van de WK „En ook al voert Van Hees in de raadszaal niet het woord over de Vrijplaats en ook al is er nu een beheersstichting opgericht, hij doet er gewoon het beste aan elke schijn te ver mijden." En: „De WK is afhankelijk van de gemeente. Precies om die re den ben ik ook onmiddellijk uit het bestuur van de Pieterskerk gestapt toen dit onlangs een subsidierelatie met de gemeente aanging. Ik kan toch moeilijk over mijn eigen subsidie gaan zitten besluiten. De WK onder houdt weliswaar geen subsidie relatie met de gemeente maar is qua huisvesting afhankelijk van besluiten van de gemeente raad." Ook Daan Sloos van Leefbaar Leiden is niet te spreken over Van Hees' kandidatuur. „Ik vind net als hij dat de Vrijplaats moet blijven maar voor deze kwestie moet een politieke oplossing ko men, laat hem zich daarvoor in zetten. Zijn kandidatuur is ook in strijd met de ambtseed. Daar bij beloof je zulke dingen niet te doen." WD-raadslid A. Geertsema heeft geen problemen met Van Hees' als WK-bestuurslid. Hij zit zelf in het bestuur van een maatschappelijke organisatie, het Inloophuis. „Omdat dat een prima manier is om contact te maken met het maatschappelijk middenveld. Ik houd wel alles heel goed gescheiden. Mij zul je in de raadszaal niet horen ais het Inloophuis op de agenda staat." CDA-fractievoorzitter M. de Jon ge noemt Van Hees' kandida tuur 'ongewenst'. Dat een raadslid door nevenfuncties contact kan maken met de sa menleving vindt ze onzin. „Een raadslid hoeft maar te bellen, men is altijd blij dat een raadslid belangstelling toont, daarvoor hoef je niet tot een bestuur toe te treden." Van Hees erkent dat de discus sie die over hem is losgebarsten hem aan het denken heeft gezet. Wel wijst hij erop dat zijn func tie bij de WK in zijn geloofsbrie ven stond vermeld toen hij raadslid werd en dat niemand er toen een punt van maakte. „Weet je, ook al treed ik niet tot het bestuur toe dan blijf ik men sen van de Vrijplaats ontmoe ten. Ze blijven mij ook bellen. Ik geef ze gevraagd en ongevraagd advies. Of ik nu bestuurder ben of niet van de WK, mijn solida riteit blijft volledig in tact en daar maak ik geen geheim van." door Herman Joustra leiden- Langzaam, maar precies trekt een schilder buiten zijn verfkwast over een vensterbank. Voor het laatste laagje, witte verf. Binnen staan overal staan rollen zeil en halfvolle potten verf. Sommige stoelen staan nog opgestapeld in een hoek. Maar de schijn bedriegt hier. De werk lieden mogen dan nog druk be zig zijn aan de binnen- en bui tenkant van De Bakkerij, de klus is toch op een oortje na gevild. Dat moet ook wel, want de fees telijke heropening van het dia conaal centrum aan de Oude Rijn staat gepland op vrijdag 7 september. „En ze hebben me beloofd dat ze op tijd klaar zul len zijn", zegt Anton Dronkers, diaconaal predikant. In oktober van het vorig jaar be gon de verbouwing, de derde al weer, na de klussen in 1985 en 1988 toen in de oude graanpak- huizen onder meer een verga derzaal, kantoren en apparte menten werden gebouwd. De belangrijkste verandering deze keer betreft de bouw van een glazen overkapping boven de binnenplaats, waar vrijwel alle deuren op uitkomen. En de en tree van De Bakkerij brengt de bezoekers ook op deze plek. In deze ruimte staat een lichtge kleurde, houten balie die bin nenkort bevolkt zal worden door vrijwilligers. Iedereen die verder het gebouw in wil, moet eerst langs deze balie. Met an dere woorden: het is een centra le ontvangstruimte. De centrale hal moet het vooral veiliger maken in De Bakkerij, zegt Dronkers. Ongewenste per sonen buiten houden. „Laatst stonden een paar deuren open, in verband met de verbouwing, en meteen stonden eriweër al lerlei mensen binnen die hier niets te zoeken hadden. Dat wil len we niet. Dat kan natuurlijk niet. Misschien kan het hier wel eens een beetje warm worden met al dat glas, maar er kunnen een paar ramen open." Normaal gesproken bezoeken honderden mensen het eeu wenoude pand aan de Oude Rijn, waar tal van maatschappe lijke organisaties zijn gehuisvest, zoals het Meldpunt Discrimina tie, het dienstencentrum voor de Dak- en Thuislozen van Stichting De Binnenvest, de Stichting Uitgeprocedeerde Vluchtelingen, Gezondheidszorg Illegalen Leiden, de Stichting Vluchtelingenwerk Leiden, de radio-omroep van de kerken in deze regio MOKER, de Open Eettafel van de Werkgroep Mis sionair Stadswerk, het jongeren pastoraat en de diaconie. Een bonte verzameling dus, die wonderwel past in het doolhof van kamertjes en gangen in het kolossale pand dat naar achte ren helemaal doorloopt tot aan de Haarlemmerstraat. Ook op de benedenverdieping bevindt zich de fraaie de keu ken. Het strakke, fonkelnieuwe keukenblok is al geïnstalleerd. Voor de rest is de ruimte nog behoorlijk leeg. „Maar binnen kort staat hier een grote, lange tafel. Een broodtafel. Voor heel veel verschillende maaltijdgroe- pen, zoals van vereenzaamden." Verder is de zogenoemde Goemoerskamer, met eeuwen oude schilderijen, meubels en schouw, weer in oude luister hersteld. Na de officiële opening en inge bruikname, op 7 september dus, kunnen belangstellenden De Bakkerij bezoeken tijdens de Open Monumentendagen op 8 en 9 september. Er is van alles verbouwd en gerestaureerd in De Bakkerij. Anton Dronkers heeft het hier druk met het wijzen naar allerlei nieuwigheden. Foto: Taco van der Eb zijn sinds twee weken onaf- weidelijk: Corine Knoester en Corine is 19, woont in de irenwijk en is vanaf haar ge- orte blind. Zelfs het verschil sen licht en donker is haar ïemd. Co is anderhalf, een arte Labrador die in Lelystad opgeleid als blindengeleide- nd en ziet alles. Sinds vrijdag augustus is hij de vaste met zei van Corine. komt pas voor een blinden- Ul eidehond in aanmerking als achttien bent", vertelt Knoes- „Co komt van de geleide- jndenschool Desudo in Lely- Ul d. Er zijn zes van dergelijke lolen in Nederland. Als je 03(Éi hond wilt hebben, komen bewerkers van de school st langs om kennis te maken. n duurt het nog minimaal acht maanden voordat de hond komt. In die periode woont hij bij een gastgezin en wordt op geleid tot geleidehond. Toen Co hier kwam, kwam er een in structeur mee die mij vier da gen heeft begeleid. Nu moeten Co en ik vooral nog aan elkaar wennen en moet hij de buurt leren kennen." Dat lukt heel aardig al gaat er voorlopig nog een familielid op de achter grond mee als Corine en Co aan de wandel gaan. „Als"het écht fout gaat, kan er worden ingegrepen." Co is uitstekend opgeleid maar blijkt nog een beetje speels en ietwat snel afgeleid. De kippen bij de kinderboerderij loopt hij zo voorbij en hij negeert ook blaffende honden. Maar een kat die ergens onder een auto zit, De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71-53 56 424 Corine Knoester met haar hond Co. Foto: Henk Bouwman kan hij maar moeilijk met rust laten. Eenmaal in winkelcen trum de Kopermolen aangeko men, loopt hij zijn neus nog wel eens achterna in plaats van Co rine naar de goede plek te lei den. „De slager vindt hij niet in teressant", aldus zijn bazin. „Maar de dierenwinkel wil hij wel in en vooral bij de snackbar loopt hij te snuffelen aan de pa tat op de grond en de bakjes die daar liggen. En als Co is afge leid, heb ik een probleem. Daarom wil ik de mensen in de Merenwijk vragen de straten en het winkelcentrum schoon te houden zodat er voor Co geen aanlokkelijke etenswaren op de grond liggen." Het probleem voor Knoester is dat als Co iets lekkers ziet liggen en daar naar toe loopt, zij de weg kwijtraakt. „Ik moet me goed concentreren als ik met hem wandel en kan moeilijk commando's geven als ik niet weet waar ik ben. Als Co iets doet wat hij niet mag, corrigeer ik hem door een rukje aan zijn tuig te geven. Aan de andere kant als hij iets goeds doet, be loon ik hem met een brokje." Overigens is Knoester maar wat blij met haar hond. „Vroeger liep ik met een stok maar dat is maar een dood ding. Een hond denkt tenminste nog. Zo geeft hij bijvoorbeeld goed aan wan neer ik moet oversteken. Al ga ik natuurlijk ook op mijn ge hoor af." Een sterk staaltje óver dat gehoor „Als ik in de Koper molen loop, weet ik het verschil tussen Albert Heijn en de C1000. De kassa s van de C1000 piepen namelijk heel hard. Maar ik ben er ook wel eens 's avonds geweest als de winkels dicht zijn en dan raak ik snel de weg kwijt omdat er geen gelui den zijn." Co wordt door zijn bazin om schreven als lief maar ondeu gend. „En hij is rustig en niet bang. Ik ben af en toe vrij onze ker maar Co blijft geduldig en gaat door." Het is de bedoeling dat Corine en Co de komende zes jaar onafscheidelijk blijven. „En dan moet ik me inschrijven voor een nieuwe hond. Dat is zeker. Want als je geen hond hebt, mis je hem ook niet Maar als je eenmaal een hond hebt gehad, kan je niet meer zon der." Eric-Jan Berendsen leiden - De buitenbaden De Vliet en De Zijl blijven langer open. De gemeente heeft beslo ten dat zwemmers tot en met zondag 16 september van de ba den gebruik kunnen maken. Oorspronkelijk zouden de beide zwembaden zondag 2 septem ber voor het laatst open zijn. De verlengde opening geldt al leen als het mooie weer aan houdt. De openingstijden zijn enigszins aangepast. De Vliet is maandag tot en met vrijdag open van 10.00-17.00 uur en in het week einde van 10.00 tot 17.30 uur. De Zijl is op werkdagen ge opend van 7.00-17.00 uur, in het weekeinde van 10.00 tot 17.30 uur. (advertentie) Russell Crowe als Romeinse vechtjas in spektakelfilm Leidsch Dagblad Openlucht Bioscoop Op megascherm van 15x7 meter Projectie: Stichting Openlucht Bioscoop. Rotterdam

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 13