'Bejaarde moet AOW betalen' r 'Onzekere toekomst voor Pompe-patiënt' GRATIS LEIDSCH DAGBLAD Hevige verliefdheid levert Duitse Israëlische leger bezet stad Beit Jala defensieminister problemen op in Gaal bij tudio Sport 1 nplosie verwondt omexpert itterdam tegen ndidaat Fortuyn f Toeristen op Malta in nood door defecte pinautomaten Kabinet-Kok presenteert scenario's voor de toekomst Rampenplan bleef in kast bij Dance Valley 'Toets goed alternatief voor veilen van radiofrequenties' Nieuw verfje Morspoort 2 WEKEN Melkert omzeilt ook de laatste carrièreklip Portugese sekstoeristen levend begraven Noordwijks getreuzel om een trippelstoel Fietsen voor kindsoldaten van Congo Ashieigh Brilliant Iedere keer dat ik mezelf vertrouw, neem ik een geweldig risico HET WEER 20-21 rustig □O»! o 2-3 ersum - Bondscoach Louis Gaal van het Nederlandse etbalelftal gaat een vergaan- samenwerking aan met Stu- 3 Sport. Hij zal gemiddeld n keer per maand centraal lan in een speciaal program- a-onderdeel: Op de helft van J tegenstander. De trainer zal arin niet alleen zijn visie ge- n op voetbal, maar ook op gn eigen werk en beweegrede- I n. De eerste vrucht van de nenwerking is morgen te - ;n. Dan praat de bondscoach er de kwalificatiewedstrijd n zaterdag tegen Ierland. iter dam - Een bomexpert is imorgen in Rotterdam aargewond geraakt toen een dacht koffertje, dat hij wilde ipecteren, explodeerde. Tien- len politieagenten en mede- rkers van de GGD en het ex- isievenopruimingscomman - (EOC) zijn urenlang in de er geweest om verdere ont- iffingen te voorkomen. iterdam - Stadspartij Leef- ar Rotterdam begint een npagne tegen de kandida- ïr van Pim Fortuyn als lijst - kker van de partij Leefbaar derland. Deze week gaat een ten brief aan het partijbe- ur de deur uit, waarin een dere kandidaat wordt geëist. 42705 losse nummers 2,25 1,02 zaterdag f 2,75 1,25 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad dinsdag 28 AUGUSTUS 2001 VRAGEN 071-5128030 den haag/gpd - Gepensioneerden moeten in de toekomst meebetalen aan hun eigen AOW. De extra premie is gewenst, omdat de toenemende vergrijzing de kosten voor de AOW opjaagt. Dit plan vormt het be langrijkste onderdeel van de scenario's voor de toekomst die het kabinet-Kok van ochtend heeft gepresenteerd. 65-Plussers betalen nu geen premie. Maar omdat mensen steeds betere pensi oenen krijgen, kunnen ze het best op brengen om mee te betalen aan hun ei gen oudedagsvoorziening, aldus het ka binet. Als iedereen AOW-premie betaalt kan het belastingtarief in de eerste schijf mogelijk verlaagd worden. Ook wil het kabinet bekijken hoe gepensioneerden gecompenseerd kunnen worden voor de premiebetaling. Premier Kok lichtte vanmorgen vijf ver kenningen toe over het onderwijs, de zorg, de economie, de sociale infrastruc tuur en het premie- en belastingstelsel in 2010. Ambtenaren van de diverse depar tementen hebben de toekomstvisies het afgelopen jaar opgesteld. Met de verken ningen wordt nadrukkelijk geen blauw druk gegeven van hoe het beleid er de komende jaren precies uit moet zien, er worden alleen diverse opties geschetst. Maar ook het huidige kabinet houdt re kening met de door de ambtelijke werk groepen geschetste scenario's. In zijn voorwoord schrijft premier Kok; „De ver kenningen hebben, naast het in beeld brengen van opties en bouwstenen voor toekomstig beleid, evenzeer relevantie voor het kabinetsbeleid op de korte ter mijn." Volgens Paars vragen de ontwikkelingen in de maatschappij om nieuw beleid en een nieuwe rol van de overheid. „In de meeste gevallen zal de overheid niet meer zelf optreden als de uitvoerder van beleid, maar een grote mate van vrijheid laten aan partijen in het veld, die zich ac tief richten op de belangen van burgers en de gemeenschap", aldus het kabinet. Andere plannen rijn: een extra klas voor driejarigen op de basisschool. Opvoeders en hun kinderen met een achterstandssi tuatie worden onder curatele gesteld. Het kabinet vindt daarnaast dat het gebruik van menselijke embryo's voor onderzoek te allen tijde mogelijk moet rijn. In de fiscale verkenning stelt het kabinet voor om de aftrek van de hypotheekrente en de huursubsidie te vervangen door een woonsubsidie voor iedereen. velsen - Tijdens de chaos na Dance Valley (in de nacht van 4 op 5 augustus) heeft de ge meente Velsen het rampenplan in de kast laten liggen. Dat ver klaart een woordvoerder van de gemeente. Tot welk niveau de calamiteitenbestrijding wel is opgeschroefd, wil de gemeente niet kwijt in verband met het nog lopende onderzoek naar de chaotische nacht. Ook logboe ken met een beschrijving van de hulpverlening in die nacht houdt de gemeente binnenska mers. Het rampenplan dient er toe om bij calamiteiten een ge structureerde hulpverlening mogelijk te maken. Het plan be vat beschrijvingen van procedu res over wat er gedaan moet worden en wie over welk onder deel de leiding krijgt. Volgens het plan is een ramp 'een ge beurtenis waardoor ernstige verstoring van de algemene vei ligheid is ontstaan en waarbij het leven en de gezondheid van vele personen in ernstige mate worden bedreigd en waar bij een gecoördineerde inzet is vereist'. Calamiteiten die kun nen uitmonden in een ramp, vallen daar ook onder. Na Dance Valley raakten zeven honderd bezoekers op drift in recreatiegebied Spaarnwoude en moesten zestig mensen met onderkoelingsverschijnselen worden opgenomen. Tientallen ambulances vervoerden patiën ten naar ziekenhuizen. Natgere gende festivalgangers werden zelfs met politiebussen naar op vangplekken als sporthal IJmui- den-Oost gebracht. Het ram penplan wijst deze sporthal aan als opvangplek In de brandweerkazerne van Haarlem werd een beleidscen trum ingericht om de hulp te coördineren, geheel volgens de instructies van het plan. Echter: burgemeester Hertog was pas na half zes aanwezig, drie uur nadat de hulpdiensten waren uitgerukt. Hertog had vakantie, maar ook een loco-burgemees- ter was niet ter plaatse. Burge meester Van Hoogdalem uit Haarlemmeriiede en Spaarn woude nam de eerste uren de honneurs waar. Zij was gewaar schuwd door haar brandweer lieden omdat een bus bij Bui tenhuizen in brand was gesto ken. Waarom Hertog zo laat was, bijvoorbeeld omdat hij niet of te laat is gewaarschuwd, wil de gemeente niet zeggen. Verkeerschaos na aanrijding op vluchtstrook abbenes - Bij een aanrijding op de rijksweg A44 nabij Abbenes is gistermiddag een 26-jarige Hagenaar zwaargewond geraakt. Hij liep ernstig hoofdletsel op toen hij met pech aan zijn auto op de vluchtstrook naast de rijbaan stond en werd aangereden. Door voor de politie nog onbekende oorzaak raakte een 44-jarige automobiliste uit Den Haag van de weg en reed op hem in. In de auto van de vrouw zaten elf per sonen, drie vrouwen en acht kinderen in de leeftijd tot zeven jaar. Daarvan raakten er vier nog eens ge wond door glasscherven. De slachtoffers werden met ziekenauto's overgebracht naar het VU-ziekenhuis in Amsterdam. Een 25-jarige Schot, die aanvankelijk bij het slachtoffer in de auto zat en ook langs de weg stond, kon bijtijds weg springen en bleef onge deerd. De auto van de Ha genaar werd totaal vernield. De ravage die op de A44 richting Den Haag ont stond, was zo groot dat het verkeer er lange tijd zware hinder van ondervond. Er ontstond een file van maar liefst 35 kilometer, die tot de Watergraafsmeer in Amster dam reikte. Het ongeluk gebeurde 's middags om vijf uur, maar de verkeersopstopping duurde tot laat in de avond. den haag/gpd - Falende pinau tomaten hebben honderden Nederlandse toeristen op het vakantie-eiland Malta in de pro blemen gebracht. Door een sto ring die tot vanochtend heeft geduurd, konden ze sinds vorige week woensdag geen geld meer opnemen met hun betaalpasjes en ook met sommige credit cards kon niet betaald worden. De Nederlanders, maar ook toe risten uit andere landen, kon den geen eten meer kopen in winkels en restaurants en zagen zich genoodzaakt geld te lenen van landgenoten die nog wel geld hebben. De reisorganisaties Holland In ternational, Arke Reizen en Nec- kermann Reizen hebben gepro beerd via hun lokale reisleiders hulp te bieden door toeristen die zonder geld zijn komen te zitten leningen te verstrekken. „Dat werkt nu wel, maar in het weekeinde zijn er toch mensen helemaal zonder geld komen te zitten", zegt woordvoerster B. Warmink van Holland Interna tional en Arke Reizen. Volgens haar is de situatie dinsdag pas enigszins verbeterd. „We heb ben nu 15 tot 20 mensen kun nen helpen met onze cliëntenle ning. Veel andere mensen heb ben toch wat geld achter de hand en de creditcard van Visa werkte wel." De telefoonlijnen van het Ne derlandse consulaat in Malta waren vanochtend overbelast. Een woordvoerster van de Ne derlandse ambassade in Italië zegt Nederlandse toeristen op Malta al geadviseerd te hebben via filialen van Western Union overboekingen vanuit Neder land te regelen. Overboekingen via de reguliere banken in Ne derland zouden te lang duren om soelaas te bieden. Veel toeristen waren na de sto ring aan de pinautomaten snel door hun geld heen omdat in Malta niet meer dan 250 gulden contant geld ingevoerd mag worden. AZR vreest tekort aan Pompase door Wilfred Simons leiden/rotterdam - Het Acade- misch Ziekenhuis Rotterdam (AZR) maakt zich grote zorgen over de beschikbaarheid van 'Pompase', het geneesmiddel te gen de spierziekte van Pompe. Nu het Leidse biotechnologie bedrijf Pharming wankelt, vreest het AZR dat de productiefabriek in het Belgische Geel wordt ge sloten. De patiënten moeten de Pompase levenslang slikken. Als het niet beschikbaar is, gaan de vijf patiënten die in Rotterdam worden behandeld, onvermijde lijk dood. Het AZR heeft een projectteam ingesteld dat dage lijks bijeenkomt om zich een beeld te vormen van de voor raad. Het AZR is verder hoogst onge lukkig met uitlatingen van Phar- ming-bewindvoerder E. Muller. Die zei onlangs dat hij verwacht 'dat het ziekenhuis bijspringt' als Pharming de productie van Pompase niet meer kan betalen. „Het AZR kan zo n product niet in de markt zetten", zegt woord voerder A. de Jong. „Bovendien mag het AZR geen risicodragend kapitaal uitzetten." De voorma lige Pharming-partner Genzyme General heeft inmiddels beloofd om maandelijks 2,2 miljoen gul den over te maken waarmee de fabriek in Geel kan openblijven. De enige voorwaarde die Genzy me stelt, is dat Pharming het geld niet 'wegsluist' om schul den van te betalen. „Die toezeg ging hebben wij gedaan", zegt directeur R. Strijker van Phar ming. „Het probleem is alleen dat als ons bedrijf failliet is, het ophoudt te bestaan. Wie moet dan de konijnenboerderij en de fabriek openhouden? Op ter mijn komt de productie daar door toch in gevaar." Inmiddels bemoeit de SP-fractie in de Tweede Kamer zich met de kwestie. Kamerlid R. Poppe vindt dat het AZR moet over stappen op de productielijn van Genzyme, die gebaseerd is op eileidercellen van Chinese ham sters. Volgens AZR-woordvoer- der A. de Jong is dat echter geen alternatief. „Het Amerikaanse medicijn is dit jaar voor het eerst op mensen getest. We we ten niet of het net zo werkzaam en veilig is als dat van Pharming. Voordat dat bekend is. zijn we zo één a twee jaar verder. Wij kunnen onze patiënten daar nu niet aan blootstellen." leiden - Wie zijn erfgoed wil be houden, moet zo nu en dan on derhoud plegen. Daarom zijn schilders dezer dagen druk bezig de Morspoort van een nieuw laagje verf te voorzien. Behalve de poort krijgt ook het aangren zende Wachtgebouw een op knapbeurt, want Leiden is er zui nig op. Dat was wel eens anders, ooit had de stad acht stadspoor ten. Maar zes ervan werden in de loop der tijd afgebroken. Ze moesten wijken voor het drukke re verkeer. Vooral voor de paar dentram, maar ook voor steeds meer karren, moest ruimte wor den gemaakt. Nu heeft Leiden er nog maar twee, behalve de Mor spoort uiteraard ook nog de Zijl poort. 'Noodzaak' om ze af te breken is er niet meer, het ver keer kan er gemakkelijk onder door of omheen. En de stad ziet ook de schoonheid ervan. Bin nenkort is de Morspoort dus nog een stukje fraaier. De werkzaam heden duren nog een week of twee, drie. Foto: Dick Hogewoning den haag - De wens van een Ka mermeerderheid om radiofre quenties voor commerciële zen ders te verdelen door middel van een vergelijkende toets is praktisch en juridisch haalbaar. Dat blijkt uit onderzoek onder leiding van oud-minister An- driessen, dat in opdracht van de VCR (Vereniging van landelijke commerciële radiostations) is uitgevoerd. Het kabinet voelt niets voor een vergelijkende toets en wil de fre quenties veilen. Vorige week lekte uit dat door het kabinet in geschakelde deskundigen de vergelijkenden toets verwerpen. De Tweede Kamer is net als de radiozenders als Sky Radio en Radio 538 mordicus tegen vei len. De praktische en jurdische be zwaren die het kabinet eerder al ventileerde tegen de vergelijken de toets snijden volgens de commissie-Andriessen geen hout. Zo is er tijd genoeg, ten minste tot het begin van 2002, om de verdeling te organiseren. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. 'Balts- en paargedrag Scharping is werkelijk onverdraaglijk' Situatie escaleert na moord op Palestijnse leider Volksfront Naam: Telefoonnummer fi.v.m. control* bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ37,30) Eior onze correspondent erd Duk hun - Het openlijke verliefde gedrag van de Duit minister van defensie, Rudolf Scharping, roept itieke problemen op. Aan de vooravond van de )gelijke uitzending van Duitse troepen naar Ma- lonië, liet de 54-jarige Scharping zich door het so- tyblad Bunte uitgebreid samen met zijn vriendin ograferen en interviewen op het eiland Mallorca. fcend en kussend in de open natuur, op de fiets ■in het zwembad. De foto's van de tortelende nister en diens donkerharige geliefde, gravin stina Pilati, gekoppeld aan mierzoete fotobij- iriften hebben weerstand en gêne opgeroepen. I et balts- en paargedrag van de minister is wer- ijk onverdraaglijk", meent de Süddeutsche tang christen-democratische oppositiepartij CDU eelt Scharpings 'puberale jovialiteit' en vindt [j de sociaal-democraat moet aftreden. De auto- g ïit van ae minister zou door de negen pagina's z ende lovestory te zeer zijn aangetast.Als het serieus wordt, spartelt Scharping op vakantie met zijn gravin", aldus CDU-defensiewoordvoerder Paul Breuer. „Terwijl de soldaten hun uniformen inpakken en afscheid nemen van hun echtgenotes, zwijmelt het in zwemkleding afgebeelde paar dat zij nooit uit elkaar willen gaan", sneert de Berliner Zeitung. Schaiping, die volgens Bunte 'verrukt' is over de 'mooie foto's', verwijt zijn critici 'kleinburgemijd'. Binnen de Bundeswehr, het Duitse leger, is met ongeloof en hoon gereageerd op de publicatie in Bunte. Volgens het weekblad Der Spiegel praten Scharpings ambtenaren spottend over hun 'autis tische minister die veel tortelt, maar niets besli- st'.Een ontzette bondskanselier Schroder zou aan vankelijk hebben gemeend dat de fotoserie een 'vervalsing' was. „Dit kan niet waar zijn", aldus Schroder. Morgen besluit de Bondsdag over de eventuele in zet van 500 Duitse soldaten bij de operatie Essen tial Harvest in Macedonië. Volgens de Süddeut sche Zeitung moet Berlijn de eigen defensieminis ter maar meesturen naar het oorlogsgebied, 'min stens voor een half jaar'. Rudolf Scharping en Kristina Pilati vormen sinds achttien maanden een paar. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Israëlische legereenhe den zijn afgelopen nacht het Pa lestijnse stadje Beit Jala op de Westoever binnengetrokken. De actie vormde het antwoord op hernieuwde beschietingen van uit die plaats op de naburige je- ruzalemse wijk Gilo. De be schietingen vonden plaats kort na de Israëlische moordaanslag op Abu Ali Mustafa, de leider van het Volksfront voor de Be vrijding van Palestina (PFLP). De situatie in Israël dreigt na de moord gisteren op de PFLP-lei- der te ontaarden in een totale oorlog. Mustafa Zabri, beter be kend als Abu Ali Mustafa, kwam om het leven toen Israëlische gevechtshelikopters twee raket ten afvuurden op het PFLP-kan- toor in de Palestijnse stad Ramallah. Het leger en veilig heidsdiensten van Israël ver wachten bloedige wraaknemin gen in binnen- en buitenland na Israëlische militairen begeleiden tanks en andere legervoertuigen bij het binnentrekken vanochtend vroeg van de stad Beit Jalla op de Westoever. Foto: AP/Zoom 77 de moord. Een uur na middernacht trok ken Israëlische parachutisten in gepantserde voertuigen Beit lala binnen, vanuit de lucht gedekt door gevechtshelikopters. Vol gens ooggetuigen hebben ook tanks en bulldozers posities in genomen. Er werd sporadisch geschoten, waarbij een 25-jarige Palestijnse politieman om het leven kwam. Israël heeft dergelijke operaties in de afgelopen weken ook uit gevoerd in Jenin en in andere plaatsen op de Westoever. Daar trok het leger zich steeds na een paar uur terug, maar het ziet er naar uit dat de actie in Beit Jala een paar dagen in beslag zal ne men. Regering en legerleiding voeren daarover vandaag over leg. Ze moeten ook bepalen of er in Beit Jala huizen zullen wor den verwoest, die Palestijnse schutters als dekking gebruikten om de wijk Gilo te beschieten. Het leger heeft afgelopen nacht ook een deel van een Palestijns vluchtelingenkamp bij Rafah, in het zuiden van de Gazastrook, korte tijd bezet. Bij de operatie werden tien huizen, van waaruit op Israëliërs zou zijn geschoten, verwoest. De Palestijnen meld den aan hun kant acht gewon den. Pagina Buitenland: Israël haalde radicale Abu Ali Mustafa zelf binnen Per Kwartaal automatisch Per kwartaal acceptgiro Bank/gtro nr I I I I Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met I jackpot cadeau. I I Leidsch Dagblad 1 I DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: I Leidsch Dagblad, abonnee service. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leidschdagblad.nl 712141 maandag t/m vrijdag 400114

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1