Koning: EU buitensporig met claim Lekker stel! Taxiënde vliegtuigen moeten straks startbaan oversteken Gedonder om ecoglazen bij eerste Rapenburgconcert Inzameling wapens Macedonië vertraagd GRATIS LEIDSCH DAGBLAD £tos Files meteen weer terug op A10-West Zangeres Aaliyah omgekomen bij vliegtuigongeluk Heitinga debuteert 2 WEKEN Liverpool wil Dudek kopen leid van lijna-rampvlucht Zalm derde op ranglijst ritten bl ij vers Konmaroperatie drukt Laurus in verliezen NR. 42705 LOSSE NUMMERS 2,25 1,02 ZATERDAG 2,75 1,25 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad maandag 27 AUGUSTUS 2001 VRAGEN Armada van dure [loepen dobbert i t*ot' c. j over Leids water Geen grOOtSChclligC li SF -I riTUClC Half Warmond getransformeerd lot golfcourse Schrijfster Pauline Slot Stam voelt zich aan de kant gezet door Manchester Spartaan-atleet Wassenaar wint UK meerkamp Morrien erliefden fluisteren m zich verstaanbaar te naken HHHH HET WEER vrij zonnig 19-20° IlDj n 3-4 isisschool krijgt am Maxima warden - Leeuwarden t als eerste gemeente in erland een basisschool die laam Maxima draagt. Het om een nieuwe locatie van hristelijke basisschool Jo- Willem Friso. „Een dame een geweldige uitstraling, er helemaal voor wil gaan. past prima bij onze K>1", zo vindt schooldirec- Leutscher. In mei vroeg de 10I bij het koninklijk huis toestemming. De verloofde de kroonprins stuurde zelf briefje terug en liet daarin in 'bijzonder verheugd te met het initiatief. m ontploft op egveld Madrid •id Op de luchthaven Bara- 1 de Spaanse hoofdstad Irid is vanmorgen een bom >loft. Er vielen geen slacht - De bom zat in een auto n een parkeergarage stond, voor de explosie was er al onisch gewaarschuwd voor aanslag, uit naam van af- idingsbeweging ETA. De veroorzaakte aanzienlijke eriële schade. Deze aanslag na een week van politieac- tegen de ETA in Basken- na Buitenland rief Schiphol uk omhoog •hoi - Schiphol gaat de thavenbelasting voor pas- ers in november met 11,5 ent verhogen. Volgens fi- cieel directeur P. Verboom nodig omdat het rende- t van de luchthaven 'abso- onder de maat' is. Vertrek- vanaf Schiphol gaan 26,80 en betalen, overstappers tien gulden. Schiphol t last van een verminderde agiersgroei door de ver- ïterde economische om- digheden. na Economie den haag/gpd - Het bedrag van 448 miljoen gulden dat Brussel van Nederland terugvordert we gens misbruik van Europese werkgelegenheidssubsidies is veel te hoog. Omdat er geen sprake was van grootschalige fraude zou een claim van slechts 71 miljoen gulden gerechtvaar digd zijn. Dit concludeert de commissie- Koning in een vanochtend ge publiceerd onderzoek naar mis bruik van Europese subsidies (zogeheten ESF-gelden) in de periode 1994-2000. Volgens Koning is er geen hoofdschuldige aan te wijzen voor de misstanden met Euro pees werkgelegenheidsgeld. „De regeling is in Nederland op alle niveaus, van Sociale Zaken tot en met werknemers- en werkge versorganisaties, slordig uitge voerd", schrijft hij. Wel stelt het rapport de gebrekkige controle op de uitvoering van werkgele genheidsprojecten aan de kaak. Daarvoor waren de afgelopen jaren naast de landelijke Ar beidsvoorziening drie PvdA-mi- nisters van sociale zaken verant woordelijk: Ad Melkert, Klaas De Vries en Willem Vermeend. Koning noemt het 'onbegrijpe lijk' dat weinig is geleerd van er varingen uit het verleden. Inte gendeel: de Arbeidsvoorziening, die de ESF-regeling uitvoerde, werd op grotere afstand van de amsterdam/anp - De A10-WeSt was vanochtend nog maar en kele uren open of de files op en richting westelijke rondweg om Amsterdam namen weer de ge bruikelijke lengtes aan. Voor de Coentunnel stond een file van 2 kilometer en op de A8 van Zaandam naar Amsterdam 8 kilometer. De afritten aan de AIO-West waren de afgelopen drie maan den afgesloten en voor door gaand verkeer was slechts een rijbaan beschikbaar. De weste lijke rondweg om Amsterdam kreeg een grote opknapbeurt. Zo werd een dubbele laag zeer open asfalt beton (zoab) aan gebracht. Dit zogenoemde fluisterasfalt zorgt voor minder geluidsoverlast door het voor bij razende verkeer. Tijdens het onderhoud aan de A10-West werd een grote chaos in en rond Amsterdam ver wacht, maar die bleef achter wege. Gisteravond om 23.00 uur werden de westelijke rond weg en de op- en afritten weer opengesteld. Nog geen acht uur later was alles weer als vanouds. Een woordvoerder van Rijkswaterstaat had niet anders verwacht „De voorlich ting werkte goed. Iedereen weet kennelijk dat de werk zaamheden na 26 augustus klaar zijn. De capaciteit van de weg is gelijk gebleven en dus is het weer als vanouds druk." overheid geplaatst. Pas eind 1999 zou de landelijke Arbeids voorziening maatregelen heb ben getroffen die verbetering in de situatie brachten. Ook het ministerie van sociale zaken probeerde de teugels in 1999 aan te halen. „Dat was pas in een zeer laat stadium", aldus het rapport. Volgens het rapport is Arbeids voorziening in haar rol als aan vrager en uitvoerder van werk gelegenheidsprojecten ernstig tekort geschoten. De admini stratie was een rommeltje, de controle liet te wensen over en de arbeidsbureaus konden on gestraft hun gang gaan. Het rapport lijkt voor PvdA- kroonprins en oud-minister Ad Melkert niet al te belastend, om dat Koning de verantwoordelijk heid voor misstanden met ESF- gelden breed uitsmeert. Boven dien relativeert hij het in de me dia opgeroepen beeld dat onder Melkerts' verantwoordelijkheid volop gefraudeerd werd. „De beeldvorming dat er veel mis is gegaan, ligt niet aan de bereikte resultaten", schrijft hij. Van grootschalige opzettelijke fraude was zelden sprake. Waar mis bruik werd gemaakt van Euro pees geld was dat eerder het ge volg van 'onopzettelijke, voor stelbare misverstanden'. Het kabinet-Kok komt pas mor gen met een reactie op het rap port. Duizenden genieten in bootjes op het water en op de kades van het eerste Rapenburgconcert. Foto: Taco van der Eb door Wim Koevoet leiden - Duizenden mensen bezochten zaterdag het eerste Rapenburgconcert, met als onbetwiste ster Toots Thiele- mans. De mensen op de kades en in de boten op het water vermaakten zich pri ma. Maar de horeca mort: de proef met de ecoglazen, verplicht in omloop tijdens het concert, is mislukt. Dat concluderen W. Ankoné van café Barrera en zijn collega J. van Aalst van L'Esperance. Bezoekers van het evene ment brachten de onbreekbare niet terug naar de bar en hebben er grote hoeveelheden van mee naar huis geno men. „Ze zien er mooi uit, met dat ge meente-logo erop, het zijn collectors items. Er waren er enkele duizenden van in omloop. Ik heb er hier nog zo'n zeven tig staan. Ik doe niet meer mee", aldus Van Aalst. A Quist, beleidsmedewerkster bij de ge meentelijke dienst milieu en beheer, deelt de conclusies van de horeca niet. „De proef is geslaagd, alles is schoon ge bleven en de glazen zijn weg, ja. Maar het was nadrukkelijk de bedoeling dat de kroegen statiegeld zouden heffen op het eerste glas. Dat is ook gebeurd op de Uit markt in Amsterdam en dat is daar goed gegaan." „De gemeente wil hiermee doorgaan. Het gebruik van ecoglazen moet net als in Amersfoort als verplichting worden opgenomen in de algemene plaatselijke verordening", vervolgt Quist. Volgens kroegbazen Van Aalst zijn ecoglazen wel geschikt voor bijvoorbeeld een schuur- feest. „Een afgesloten ruimte of terrein dus. Maar tijdens het Rapenburgconcert liepen de mensen, zoals ook de bedoe ling was, in het rond. Van Barrera, naar mijn kroeg naar 't Keizertje." Een ander bezwaar van het systeem is dat de bakken waarin de ecoglazen wor den gedeponeerd voor 'gewone' afval bakken worden aangezien. „Het legen wordt zo echt een smerig karwei en het schoonmaken van de glazen is veel te veel werk." Pagina Leiden: 'Je moet toch vegen' Pagina Kunst: Toots maakt het Rapenburgconcert Britse militair door steen gedood skopje/dpa-anp-rtr - De eerste inzame ling van wapens van Albanese rebellen in Macedonië heeft vandaag meteen al ver traging opgelopen. De NAVO-troepen wachtten op de bevestiging dat het Mace donische leger zoals afgesproken zijn zwa re wapens uit zijn bases heeft verwijderd, voordat met de inzameling zou worden begonnen. Gisteravond viel ook de eerste NAVO-do- de. Een Britse militair werd op de weg van de luchthaven naar de hoofdstad Skopje met stenen bekogeld en werd dodelijk op zijn hoofd getroffen. De spanningen in het Balkanland namen gisteren verder toe doordat de rebellen een motel bij Tetovo opbliezen, een aanslag die twee mensenle vens eiste. Aan de NAVO-operatie wordt deelgeno men door ongeveer 3.500 militairen. On der hen zijn zo'n 250 Nederlanders, van wie de meesten gisteren in Macedonië aankwamen. Vlak voor hun vertrek uit Eindhoven zei minister van defensie De Grave dat de Nederlanders geen eenvoudi ge opgave te wachten staat. Hij zei dat de taak van de NAVO-militairen 'geen eitje' is. De NAVO maakte gisteren officieel bekend dat ze 3.300 wapens wil inzamelen. Onder de in te zamelen wapens zijn 2.900 gewe ren, 210 machinegeweren, 130 zwaardere wapens zoals granaatwerpers, zes luchtaf- weersystemen, twee pantserwagens en munitie en springstof, aidus de Deense ge neraal Lange, die de operatie leidt. Hij riep de rebellen op de strijd te staken. De Macedonische regering vindt het aantal van 3.300 wapens veel te laag. Premier Ge- orgievski sprak van 'een lachertje'. Ook on afhankelijke waarnemers vinden het cijfer aan de lage kant. Het Britse blad Jane 's De fense Weekly schat dat de rebellen in Ma cedonië alleen al over zeker 8.000 geweren en 200 mortieren beschikken. Pagina Buitenland: Militairen vol vertrouwen bij aankomst in Macedonië rotterdam/anp - Johnny Heitinga viert op de rug van Rafael van der Vaart het tweede doelpunt van Ajax in de klassieker tegen Feyenoord. De 17-jarige inwoner van Ter Aar maakte gisteren zijn debuut voor de Amsterdammers. Het doelpunt had nog een naar incident tot gevolg. In de ogen van enkele Feyenoord-supporters juichte Van der Vaart iets te uitbundig voor hun tribune, waarna de vlam in de pan sloeg. Eerst werden er allerlei voorwerpen op het veld gegooid, waarbij Ajacied André Bergdolmo een aansteker in zijn gezicht kreeg. Dokter Piet Bon moest de wond met lijm hechten. Tijdens die onderbreking probeer den enkele heethoofden het ereterras te bestormen, vanwaar het be stuur van de Amsterdamse club de wedstrijd volgde. Stewards waren er op tijd bij om de boel te sussen. Pagina Sport: Ajax is weer eens de baas in een topper. Foto: Hans van Weel washington/rtr/afp/anp - De Amerikaanse R&B-zangeres Aaliyah is zaterdag omgeko men bij een vliegtuigongeluk op de Bahama's. De zangeres reisde met een klein toestel te rug van de Bahamas, waar ze haar nieuwste videoclip had opgenomen, naar de Verenigde Staten toen het noodlot toe sloeg. Vermoedelijk stortte de Cessna 402 aan het einde van de start baan neer door problemen met de motor. Het vliegtuigje vloog vervolgens onmiddellijk in brand. Zeven andere inzitten den kwamen eveneens om het leven. Eén persoon is zwaarge wond overgevlogen naar een ziekenhuis in Miami. De 22-jarige Aaliyah Haughton is vooral bekend van de hits Are you that somebody' en 'Try again'. Dat laatste num mer leverde haar een Grammy- nominatie op voor beste R&B- zangeres. Van haar debuutalbum 'Age ain't nothing but a number' uit 1994 verkocht zij 1 miljoen exemplaren. In 1996 kwam zij met 'One in a million', een al bum met vernieuwende R&B- geluiden. Aaliyah begon haar zangcarriè re al jong. Op haar elfde stond zij in Las Vegas op het podium met de band van soullegende Gladys Knight. Vorig jaar maakte de in Brooklyn. New York, geboren zangeres haar acteerdebuut in de actiefilm 'Romeo must die'. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Zangeres Aaliyah. Foto: AP/Jim Cooper Levi's t-shirt maat S t/m XL wit, grijs of zwart set van 2 stuks Waar haal je de energie vandaan? Schiphol neemt maatregelen tegen gevaar van botsingen door Richard Mooyman schiphol - „Het is volstrekt vei lig", zegt een woordvoerster van Schiphol. Veel taxiënde vliegtui gen zullen straks de Zwanen burgbaan moeten oversteken om gebruik te kunnen maken van de vijfde baan. Een nieuw ontwikkeld waarschuwingssys teem moet het gevaar van bot singen minimaliseren. De Zwanenburgbaan wordt vol gend jaar twee weken gesloten om een van de startbaankruisin gen aan te leggen. Vanaf 2003 moet de parallel liggende nieu we vijfde baan een groot deel van de starts en landingen gaan verwerken. Op de Zwanenburg- baan zijn extra maatregelen no dig om botsingen met overste kende vliegtuigen te voorko men. Het Nationaal Lucht- en Ruimtevaartlaboratorium (NLR) heeft een waarschuwingssys teem ontwikkeld. Ook zijn maatregelen nodig om te ver hinderen dat vliegers in de wir war van taxibanen een foute af slag nemen. Volgens het NLR zal een speciale verkeersleider wor den belast met de verantwoor delijkheid. Een elektronisch vangnet (dat onder meer ge bruik maakt van radargegevens) moet alarm slaan als er toch ge vaar dreigt, bijvoorbeeld indien een taxiënd toestel door rood rijdt. Op termijn wil Schiphol aan de zuidkant een taxibaan aanleg gen om de Zwanenburgbaan heen. Dit moet volgens de woordvoerster echter nog pla nologisch worden geregeld. Ook zal er extra grond moeten wor den aangekocht. Deze langere taxiroute is vooral bedoeld om de capaciteit van de Zwanen burgbaan te vergroten. Door overstekende vliegtuigen kun nen op die baan straks minder toestellen starten en landen. liverpool/anp - Liverpool wil zo snel mogelijk keeper Jurek Dudek overnemen van Feyenoord. De Engelse win naar van de Uefa Cup en Eu ropese Supercup hoopt van daag met de Rotterdamse club tot een akkoord te ko men. De haast is geboden omdat op 31 augustus de in schrijving voor de Cham pions League sluit. Feyenoord is bereid Dudek voor ruim 20 miljoen gulden te verkopen. Een transfer naar Arsenal ketste deze zo mer af op de vraagprijs van de Rotterdammers. Arsenal wilde toen niet meer dan 18 miljoen gulden betalen. Li verpool zou wel aan de wen sen van Feyenoord willen voldoen. Plaats: Telefoonnummer Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ37,30) 16.93) Per kwartaal automatisch Per kwartaal acceptgiro Bank/giro nr: Handtekening Bij machtigin/tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad de wereld om je heen. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service. Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl 8 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1