A-merken zoeken direct contact met consument ECONOMIE \llemaal naar het werk op een fiets van 1.649 gulden 'Salarisverhoging topmanagers eerlijk delen met werknemers' Digitale recorder volgt videorecorder op Speciale winkeltjes om bekendheid te vergroten Deurenfabriek Bruynzeel gaat in de verkoop Paarse logica over werk baksreuzen in «veer tegen wet - De sigarettenfabrikan- British American Tobacco ky Strike en Dunhill) en erial Tobacco stappen naar iropese Hof van Justitie, ncerns willen af van de lichtlijn die vanaf 2003 de ien light' en 'mild' ver ijl. Verder moeten op pakjes ere waarschuwingen tegen gevaar van roken verschij- die 30 procent van de kant en 40 procent van de erkant beslaan. De EU-wet angt alle tabaksregelingen de 15 lidstaten. Volgens de ikanten heeft de EU niet het [tabakswetten te harmoni- ij* riologisch es moet hoger' hten - Er moet een prijs- ring komen voor biologisch Mees om zo de afeetpro - len op te lossen. Dat vindt akgroep biologische land- van de NLTO en De Na- tveide. Beide organisaties itateren dat het voor boe- iteeds moeilijker wordt om igisch rundvlees af te zet- Volgens NLTO'er Spijker- is dit vreemd, omdat de [schappelijke vraag naar jgisch vlees toeneemt. De nisaties willen dat de prijs een onafhankelijke keur ster wordt bepaald. Iione strijdt t NTT DoCoMo Om de strijd met ktleider NTT DoCoMo ste- te kunnen aangaan heeft ipanse mobiele telecom- lieder J-Phone gisteren een van zijn dochterbedrijven [ekondigd. De holding J- le en drie regionale maat- ppijen worden samenge- •d. J-Phone krijgt de steun het Britse Vodafone, dat in i leuwe onderneming een ng van bijna 40 procent rerft. NTT DoCoMo heeft 'P zijn populaire internet sten op de mobiele tele- meer dan de helft van de -jnse markt in handen, J- le nauwelijks 20 procent. co Systems er op de schop iose - Het Amerikaanse nologiebedrijf Cisco Sys- gaat activiteiten op het ge- van fabricage en marke- stroomlijnen in elf techno- groepen. Cisco heeft nu drie divisies. Bij de nieuwe 'anisatie gaan geen banen iren. De fabrikant van net- apparatuur schrapte eer- lit jaar al 8.500 banen. De •ep was het gevolg van uit ende orders. iplitsing UOV iMHP dreigt rtN - De ledenraad van de van Onafhankelijke Vak- aisaties neemt in decem- en beslissing over afsplit van de vakcentrale MHP. irganisatiebureau onder- tde haalbaarheid van deze De 63 bonden met zo'n 100 leden zijn ontevreden hoe de MHP hun belangen rtigt. zaterdag 25 augustus 2001 berlijn/amsterdam/anp - Elektronicaconcern Philips heeft gisteren de eerste dvd-recorder ge presenteerd. Het is de opvolger van de videore corder die in de jaren tachtig massaal huiska mers veroverde. Goedkoop is het nieuwste Philips-snufje niet. Het apparaat gaat minstens 4.700 gulden kos ten. De opneembare schijfjes voor de speler krijgen een prijskaartje van ongeveer 45 gulden. Net als met de video en de bijbehorende ban den, is het de verwachting dat de producten de komende jaren in prijs dalen. De dvd-recorder werd door Philips-topman G. Kleisterlee zelf gepresenteerd op een elektroni cabeurs in Berlijn. De recorder is gebaseerd op de al gangbare dvd-techniek, die lijkt op de toe passing die ook in cd's is gebruikt. Bij het mu- ziekschijfje duurde het vele jaren voordat er een opnamemogelijkheid voor consumenten kwam. Bij dvd was het volgens Philips een stuk simpe ler. Er moest slechts een opnameknop bij wor den gebouwd. Kopers kunnen zelf dvd's samen stellen. Kleisterlee ziet de introductie van de dvd-recor der als een belangrijke stap in de positionering van Philips binnen de digitale wereld. De dvd R1000, zoals het apparaat officieel heet, wordt door het elektronicaconcern gezien als het con sumentenproduct voor de komende jaren. De recorder is vanaf september te koop. Voorstel FNV bondgenoten voor CAO-beleid 2002 In het centrum van Rotterdam probeert Unilever op dit moment iets nieuws uit. Onder de naam 'Soup Factory' worden sinds anderhalve maand in een winkeltje soepmaaltijden verkocht om mee naar huis te nemen. Inclusief brood en een stukje fruit. Foto: GPD/Joep van der Pal door Margit Kranenburg den haag - A-merken onder de voedingsmiddelen zoeken naar stig naar manieren om de consu ment rechtstreeks te bereiken. Toch zullen ze niet massaal voor zichzelf beginnen. Het grootscha lig opzetten van eigen winkelke tens heeft geen toekomst ook al zijn de merken meer en meer overgeleverd aan de grillen van supermarkten voor een aantrek kelijke plek in de winkel. Met de eerste Unox-soepwinkel in het centrum van Rotterdam probeert producent Unilever op dit moment iets nieuws. De winkel, onder de naam de Soup Factory, verkoopt sinds zo'n an derhalve maand soepmaaltijden om mee te nemen, inclusief brood en een stukje fruit. „Wij hopen dat als klanten hier lekkere soep kopen, dat ze ver volgens naar de supermarkt gaan om het daar ook te ko pen", aldus de woordvoerder die spreekt van een nieuw mar ketinginstrument. „Ook hebben we via het personeel van de winkel direct contact met onze klanten." Het doel van Unilever is niets meer dan de merkbekendheid vergroten. Dit is ook het idee achter de recente opening van de speciale Unilever ijswinkels in hartje Istanbul en Parijs. Als de merkwinkeltjes aanslaan, ko men er meer, ook in andere ste den en landen. „Maar we willen niet gaan retailen", benadrukt de woordvoerder waarmee hij bedoelt dat Unilever geen su permarktje gaat spelen. De eigen koffiecafés die Douwe Egberts al een tijdje heeft, die nen weer een ander doel. Behal ve de combinatie geschenken winkels met koffiecafé, zijn er inmiddels vier Café DE's. Bin nenkort opent de vijfde. „Die zijn bedoeld om mensen van koffie te laten genieten", zegt de woordvoerder van Douwe Eg berts. „We serveren meer soor ten dan de geijkte koffie, cap puccino en espresso en je kunt er ook wat lekkers bijkopen." De cafés zijn nadrukkelijk gewo ne cafés, die zichzelf moeten be druipen. Voor een pak koffie moet je gewoon naar de winkel en ook het vergroten van de merkbekendheid staat niet cen traal. „Het gaat er echt om dat mensen het product koffie bele ven." Om weer een andere reden heeft tabaksproducent British American Tobacco (BAT) on langs in Amsterdam een eigen Lucky Strike-winkel geopend, de 451"F. Het idee achter de trendy zaak, die ook snoep en allerlei spulletjes verkoopt, heeft te ma ken met het flink aangescherpte verbod op tabaksreclame. Bij verkooppunten blijft reclame maken toegestaan, dus kan BAT met 451"F flink uitpakken rich ting de voornamelijk jeugdige doelgroep. Het merk Lucky Stri ke krijgt alle aandacht, maar de winkel verkoopt ook andere merken sigaretten. Niet de ver koopcijfers, maar het beleven van het merk staat centraal. Ro kers blijven voor hun pakjes si garetten aangewezen op de tra ditionele sigarenwinkeltjes en supermarkten. Directeur Maarten-Jan Dek van de Stichting Merkartikel heeft wel een verldaring voor de drang van merken om via eigen win keltjes op te vallen. „Het heeft te maken met de globalisering", zegt hij. „De hele wereld is je markt. Producenten moeten alle zeilen bijzetten om hun popu lairste merken populair te hou den. Ze concentreren zich op een kleiner aantal merken en zoeken met hun favoriete mer ken rechtstreeks contact met de consument." Het reclamebud get per merk is door de concen tratie van merken vaak groter waardoor er soms geld is eigen winkeltjes te openen. Tegelijkertijd dwingen ook ver anderingen in supermarkten fa brikanten tot creativiteit. Het ge vecht om een aantrekkelijke plek in de schappen verhardt zich. Zo heeft Albert Heijn on langs het assortiment verkleind omdat de super ook andere arti kelen dan voedingsmiddelen wil verkopen. Zoals een product manager van een A-merk slechts anoniem kwijt wil: „Je bent aan je lot overgelaten, aan de gratie van Albert Heijn." Hij heeft be wondering voor Unilever, maar slechts weinig bedrijven hebben 'zulke zakken geld' om eigen merkwinkeltjes te openen. Alternatieven zijn bijvoorbeeld websites met recepten of de ver koop van speciale kookattribu- ten bij voedingsmiddelen. De supermarkt blijft volgens hem hoe dan ook het belangrijkste kanaal om producten te verko pen. Eigen winkels zullen zeker geen alternatief worden voor de reguliere winkel, verwacht ook Dek. „Een Unileverwinkeltje in New Delhi of zo schiet wat dat betreft ook niet op." utrecht/anp - FNV Bondgeno ten wil dat topmanagers uitzon derlijke loonstijgingen gaan de len met werknemers. Dat moet volgens de vakbond gebeuren in de vorm van een eenmalige uit kering. Het voorstel staat in de nota CAO-beleid 2002 van FNV Bondgenoten. Volgens de werk geversvereniging VNO-NCW plaatst de vakbond zich hiermee 'buiten de realiteit'. „Het debat over de loonontwik keling heeft enorm veel last van enkele topmanagers die zichzelf op abnormale wijze verrijken via salarisverhogingen, 1 bonussen en opties", zo valt te lezen in de nota. Volgens FNV Bondgeno ten heeft voorzitter De Waal te recht gevraagd om een 'klepto- cratentax' om die absurde inko mensontwikkeling af te romen. „Het kabinet reageert terughou dend, roept aandeelhoudersver gaderingen en de raad van com missarissen op tot meer zuinig heid en vraagt de vakbewging iets te doen. Die handschoen bunschoten/zaandam/anp - Bij de deurenfabriek Polynorm Bruynzeel in Zaandam verdwij nen tientallen arbeidsplaatsen. Moederbedrijf Polynorm in Bunschoten acht de sanering nodig om het bedrijf weer ge zond te maken. Na de reorgani satie wordt Bruynzeel, samen met de Bunschotense kozijnen- fabriek van Polynorm, verkocht. Polynorm trekt zich helemaal terug uit de bouw. Het bedrijf legt zich toe op het maken van carrossiedelen voor de auto-in dustrie. Ook de installatiepoot Flamco (550 werknemers) wordt verkocht. Deze week kondigde Polynorm aan de reorganisatie bij de deurenfabriek zelf ter hand te nemen, nadat de ver koop aan het Eindhovense Doorwin mislukte. Volgens di recteur Huisman is inkrimping nodig, doordat er de laatste ja ren veel minder nieuwe huizen worden gebouwd. „In een paar jaar is de markt praktisch gehal veerd." Bij de fabriek in Zaan dam werken circa 250 mensen. Erik Huisman fietsen, racefietsen, moun- ikes, tourfietsen of crosshy- i: noem een type fiets en acht de winkel, is er wel een iden met een prijskaartje ip de kop af 1.649 gulden, an geen toeval zijn. En toch 'eer wel. Via de werkgever is scaal heel aantrekkelijk om iets te kopen, zolang die niet meer kost dan 1.651 n. En waar een grens wordt kken, zorgen de fabrikanten dat ze fietsen vlak onder ijs kunnen aanbieden. tis commercieel directeur Kermen van Gazelle zijn de 'n van modellen die net iets nde 1.651 gulden uit zou- omen, iets gedrukt. „Maar iets die 1.750 gulden zou en kosten, staat ook voor rijs in de showroom. Ook en we fietsen niet speciaal epast met goedkopere )ennen of zadels om bin- e marges te blijven. Dan iet evenwicht van de fiets de collectie verstoren." rdvoerder Willem Smits van rus: „We werken met mo- nwel toe naar de grens, consumenten blijken toch het maximum te gaan." De van 1.651 gulden is lo in 1995, toen de fiscale re- ;voor de woon-werkfiets art ging, was volgens het terie van financiën voor gulden een goede fiets te Werkgevers kunnen werknemers een fiets schenken of laten gebruiken en de kosten van de winst aftrekken. Of zij mogen werkne mers zelf een woon-werkfiets laten kopen en de kosten van het brutoloon aftrekken. De fiets is dan voor de helft 'gratis'. Er wordt 'ge trapt' gecontroleerd. De werkgever gaat na of de juiste fiets wordt aangeschaft. De fiscus controleert vervolgens de werkgevers. Het gaat om fietsen van maximaal 1.651 gulden. Het is niet toegestaan om een fiets van 2.500 gulden te kopen en dan de 849 gulden voor eigen re kening te nemen. Controle is las tig. Een werknemer die zijn fiets- volgens-de-regels direct na afleve ring inruilt voor een veel duurdere en de rest bijlapt, is lastig te snappen. Net als iemand die een te dure fiets koopt en de detaillist een nepnota laat opstellen. Volgens het ministerie van financiën wordt het maximumbedrag binnenkort mogelijk vervangen door een heffingsvrij bedrag. Wie dan een fiets van meer dan 1.651 gulden wil, EIGEN BEURS kan 1.651 gulden via het brutoloon laten afre kenen en de rest volledig bijbetalen. Zo wor den peperdure race-, lig- en elektrisch aange dreven fietsen bereikbaar. Voorts mag via het brutoloon often laste van de winst voor 551 gulden aan accessoires worden gekocht. Zaken die ook buiten het fietsen worden gebruikt - zoals thermische kleding, sjaals en petten - vallen er niet on der. Evenmin zijn zaken met een hoog privé- of recreatiegehalte zoals fiets- stoeltje, kaartstandaard en ny lonjack toegestaan. Een extra slot, onderhoudsbeurt, reparatie, fietstas, beugel voor aktentas, stalling bij station en regenkleding mogen weer wel. Een grijs ge bied zijn wielrenshirts, koersbroeken, fiets- schoenen en -handschoenen en helmen. Hierbij geldt een bewijslast voor de werkge ver en werknemer, zoals het aantal dagen dat wordt gefietst naar het werk, woon- werkafstand, stalling en voorzieningen zoals een douche. Giant-fietsen niet toevallig geprijsd door 1.649 gulden. Foto: GPD/Jacques Zorgman koop. Sinds 1 januari 2000 is dat bedrag vanwege prijsstijgingen opgetrokken naai 1.651 gulden. Intussen is Nederland massaal aan de woon-werkfiets van of via de baas. Gangmaker is voor malig staatssecretaris van finan ciën en fietsfanaat Vermeend (nu sociale zaken). Niemand weet overigens precies hoeveel Vermeend-fietsen' jaarlijks op de weg verschijnen. Een woord voerder van Financiën heeft ooit eens een schatting van 40.000 fietsen per jaar gehoord. Per jaar worden in totaal in Nederland ongeveer 1,3 miljoen fietsen ver kocht. Er zijn veel verschillende projec ten voor 'fietsen van de baas'. Fabrikanten als Gazelle, Koga Miyata en Batavus hebben alle maal een speciale afdeling waar werkgevers informatie kunnen krijgen. Bij Batavus zorgt die af deling ook voor de administra tieve afhandeling. Drie maan den geleden startten de Bovag- afdefing Tweewielerbedrijven en fietsverzekeraar Bovemij een speciale actie 'fietsen voor de baas', die nu al goed is voor en kele duizenden fietsen. Onge veer 2.500 rijwielzaken, meest Bovag-bedrijven, leveren de fiet sen, terwijl Bovemij de admini stratieve afhandeling gratis ver zorgt in de hoop veel fietsen in de verzekering te krijgen. „Het gaat om mensen die zuinig zijn op hun fiets en om fietsen die vaak veilig worden gestald", zegt Bovemij-directeur Men- nink. „En we krijgen een goede ingang bij Bovag-bedrijven. Het aantal projecten dat nu loopt en het aantal fietsen waar het om gaat, is een goed resultaat. Zeker als je bedenkt dat we nog geen ruchtbaarheid aan het project hebben gegeven." Dat gaat bin nenkort gebeuren, in de vorm van een digitaal visitekaartje dat Bovemij naar grote bedrijven stuurt. pakken we op." Het voorstel is van de hand van FNV-strateeg Douma. Volgens hem worden met deze aanpak verschillende doelen bereikt. De raad van bestuur wordt (vooraf) gedwongen de gevolgen van hun eigen inkomensontwikke ling te relateren aan de loonont wikkeling van de werknemers. En hierdoor wordt een nieuwe vorm van collectieve flexibele beloning geïntroduceerd, waar mee volgens Douma de druk van een hogere collectieve loon eis wordt weggenomen. Door te kiezen voor een eenma lige uitkering wordt voorkomen, dat een stijging van de loonkos ten te zeer ten koste gaat van de internationale concurrentiepo sitie. „Kortom, de werkgevers kunnen er eigenlijk niet tegen zijn", aldus Douma. Niets blijkt minder waar. Vol gens VNO-NCW heeft FNV Bondgenoten geen oog voor de werkelijkheid. Directeur Sociale Zaken Van den Braak wijst erop, dat de verschillen tussen belo ningen aan de top en die van overige werknemers veel minder groot zijn dan de vakbond hard nekkig blijft beweren. De verschillen doen zich vol gens Van den Braak vooral voor bij grotere, internationaal ope rerende bedrijven. „Bovendien is een groot deel van de belo ning van topmanagers van deze bedrijven afhankelijk van het re sultaat van de onderneming. Beloningsbeleid wordt bepaald door de omstandigheden op de arbeidsmarkt. Verschillen zijn dus vanzelfsprekend. Uit onderzoek van minister Ver meend (sociale zaken) bleek eerder deze maand dat enkele honderden bestuurders van gro te ondernemingen topinkomens met forse verhogingen genieten. Zij zagen hun salaris het afgelo pen jaar met 12 tot 18 procent stijgen. Uit het onderzoek bleek ook dat de meeste werknemers er veel minder op vooruit gaan, vooral bij kleinere bedrijven. ECONOMIE WIJZER Werk, werk en nog eens werk. Herinnert u zich die slogan van Paars nog? Nederland moest aan het werk. En dat niet alleen. Nederland moest ook de markt op. Paars wilde ons losweken van de afhankelijkheid van de overheid. De markt zou beter werken. Maar ja, ook de Paarse ministers gingen niet zo ver dat zij de oplossing van het werk loosheidsprobleem geheel aan de markt over wilden laten. Daarom riep het onder het mot to 'werk, werk, en nog eens werk' allerlei regelingen in het leven, zoals de Melkertbanen en subsidies aan de werkgevers. Nu Nederland aan het werk is, zit Paars met die regelingen. Dus hebben ambtenaren van ver schillende ministeries een rap port geschreven. Want wat te doen? Het rapport ligt nu op het bu reau van de bewindslieden. Het moest nog geheim blijven. Kri tiek op het eigen beleid ligt gevoelig. Vooral als iets moeilijk uit te leg gen is, zoals met die Melkertbanen. Dat Melkert pre mier moet worden, helpt niet. De ge heimhouding gaat overigens zover dat het rapport inte graal op internet te lezen is. Uit het rapport blijkt hoe goed de Nederlandse ar beidsmarkt gewerkt heeft de afgelopen tien jaar. We begonnen in 1990 met meer dan 10 procent werkloosheid. Nu is dat 3,5 procent Jaarlijks kwa men er gemiddeld 120.000 ba nen bij. Samen met Ierland was de Nederlandse economie de banenmotor van Europa. Economieën als de Duitse, de Italiaanse en de Spaanse blijven kampen met een hoge werk loosheid. Gemiddeld ligt de Eu ropese werkloosheid nog steeds boven de 8 procent. Recentelijk vroeg ook het Britse blad The Economist zich af hoe Neder land het zo goed kon doen. Loonmatiging en flexibilisering van de arbeidsmarkt worden dan als de belangrijkste redenen genoemd. De vraag is nu in hoe verre de verschillende over heidsmaatregelen hebben ge holpen. De ambtenaren wijzen er fijntjes op dat het anti-werkloosheid programma van Paars het afge lopen jaar de belastingbetalers 13 miljard gulden heeft gekost. Zijn daar zo ongeveer 180.000 mensen mee aan een baan ge holpen, dan is dat ongeveer 70.000 gulden per baan. Je zou zeggen, nu de arbeidsmarkt overspannen is met 125.000 open vacatures, dat die uitgave te veel van het goede is. Zoals het ambtenaren betaamt, is het rapport voorzichtig gefor muleerd. Ze stellen bijvoorbeeld vast dat ze niet echt weten hoe ARJO KLAMER hoogleraar economie Erasmus Universiteit de diverse maatregelen gewerkt hebben. Men weet bijvoorbeeld niet hoeveel mensen die met overheidsgeld aan het werk ge bracht zijn, zoals via Melkertba nen, doorgestroomd zijn naar regulier werk. En doorstroming was toch wel de bedoeling. We weten van vooral buiten lands onderzoek dat actieve be middeling helpt, zeker wanneer het plaats vindt direct na het verlies van een baan, maar hoe effectief de bemiddeling hier fei telijk was, weten we dan weer niet. Wat die Melkertbanen be treft is het duidelijk dat allerlei organisaties er afhankelijk van zijn geworden. Een Melkert con ciërge was net wat de school no dig had. Hij was nog goedkoop ook. Die wil je niet kwijt. Wat wil je anders als de overheid er on geveer 45.000 gulden aan bij draagt. Het ligt voor de hand te conclu deren dat een goedlopende eco nomie ruimte biedt voor een meer ont spannen aanpak. Blijkt dat Melkertba nen nuttig zijn - denk maar aan de conciër ge en de onderwijsas sistente op school of de conducteur in de tram - dan zou je kun nen denken aan een uitbreiding van het programma. Ik ben betrokken bij een nieuw museum in Rotterdam. We zitten enorm verlegen om mensen maar hebben het geld niet. Melkertbanen zouden een uitkomst zijn. Heb ben mensen grote weerzin tegen zinloos werk, zijn ze liever bij hun kinderen, of willen ze meer tijd om te studeren, dan zr»1 dat juist nu mogelijk moeten zijn. Maar nee, de ambtenaren blij ven zitten op het thema van 'werk, werk, en nog eens werk En de markt blijft hun oplossing voor alle problemen. Niet alleen de burgers moeten marktcon form handelen, maar ook de overheidsdiensten. Dus moeten er meer prikkels komen. Indivi duen moeten geprikkrid wor den om aan de slagHgiian, on der meer door de arbeidskorting te verhogen die je als belasting betaler krijgt wanneer je werkt, en gemeentes moeten gebud getteerd worden. Dat laatste betekent dat ze een bepaald bedrag krijgen waar ze het mee moeten doen. Doen ze het goed, en krijgen ze meer langdurige werklozen aan het werk, dan houden ze geld over waar ze andere leuke dingen mee kunnen doen. Willen ze met Melkertbanen werken, dan kan dat maar ze hebben dan wel de prikkel om die banen tijdelijk te maken. Verder willen de ambtenaren hardere sancties in geval van misbruik. De logica is Paars. Het gevolg is een steeds hardere en meer commerciële samenleving. Wil len we dat wel?

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 9