Tribunaal waarschuwt Milosevic BUITENLAND Britse conservatieven kunnen kiezen uit twee kwaden slachtoffers van apartheid staan in de kou Telefonisch interview tegen regels China maant Bush tot kalmte met raketverdrag NAVO en UQK eens over aantal in te leveren wapens Aantal pma-doden in België opgelopen tot vier 'Artsen helpen hartpatiënt met eigen stamcellen' Joodse leiders gedenken doden in Jeruzalem Milingo breekt met vrouw Niet grappig: Amerikaanse tv-humor leuker dan Britse Arafat en Castro op conferentie over racisme gestone koopt ardenclaim af De bandenfabrikant stone/Firestone heeft een miljardenclaim die iet bedrijf was ingediend cht. Buiten de rechter if de fabrikant een schik- iet de eiser Joel Rodri- riens echtgenote Marisa en auto-ongeluk in 2000 verlamd is. Rodd elde dat het ongeluk het was van een defect aan den. De advocaten van itone/Firestone zeiden dat het ongeval te wijten n de Ford Explorer van uez. De hoogte van het dat Rodriguez ontvangt bekendgemaakt, maar om circa 18 miljoen iw geval mkz intrust Britten In Noord-Engeland is iuw geval van mond- en eer ontdekt in een ge- aar de afgelopen drie len geen uitbraak van de meer was vastgesteld. ior vreest de Britse boe- ïnisatie National Far- Inion dat de ziekte op- de kop kan opsteken, s wetenschappers kan ral gebeuren als de over- niet in slaagt de ziekte lit te roeien voordat het stallen ingaat. jstaties na jogsmisdaden Kroatische politie- |n hebben drie van hun 's aangehouden op ver- van oorlogsmisdaden, irde verdachte is nog op Iht, zo meldde het Kroa- «ersbureau HINA giste- vier politiemannen in 1991 zes burgers om en hebben gebracht, ver- feijk Serviërs. Die werden huizen gehaald en in doodgeschoten. lieuw invallen adressen i - De Spaanse politie isteren voor de derde envolgende dag invallen in vermoedelijke schuil- n van de Baskische af- ngsbeweging ETA. Bij de e in en rondom Barcelo- len zes arrestaties ver- i werden 250 kilo gesto- losieven en een grote Iheid wapens in beslag en. De Spaanse minister nenlandse zaken Maria- ly zei dat de acties het it zijn van de verbeterde rerking tussen de t autoriteiten en het be- ïn Spaans Baskenland. is bedreigt mobieltjes' en - Computervirussen n de toekomst ook mo- lefoons in gevaar kun- ngen. Dat heeft de aanse virusexpert Vin- ilotto gisteren in Mün- rklaard. Binnen afzien- i 1 zullen er virussen zijn imatisch met een sms-berichtjes een gsm inen leggen of alle num- t het bestand van het cunnen wissen. Volgens die onderzoeker is bij rikaanse softwaremaker zullen zulke virussen Ie in Japan opduiken. irlandse ronken ia - In Slovenië is een j indse toeriste verdron- t zij aan het zwemmen iet meer Bied, in het resten van het land. Dit het Sloveense persbu- A gisteren. De naam van htoffer is niet bekend, iw probeerde al zwem- !n eilandje in het mid- het meer te bereiken. ZATERDAG 25 augustus 2001 den haag/anp - De voormalige Joegoslavische president Slobo dan Milosevic is door het Joego- slavie-tribunaal op de vingers ge tikt. Tegen de gevangenisregels in heeft hij donderdag een telefo nisch interview gegeven aan het Amerikaanse televisiestation Fox. „Het is een spijtig incident. Milosevic is gewaarschuwd. Als het nog eens voorkomt zullen bepaalde privileges worden in getrokken. Zo zal hij dan geen contact meer mogen hebben met anderen dan degenen die zijn belangen in het proces be hartigen", aldus de woordvoer der van het tribunaal, Jim Landale. Het is tegen de regels van het tribunaal om contact te hebben met de pers voor het proces. Milosevic heeft volgens Landale zijn verontschuldigingen aange boden en verzekerd dat het niet nog eens zal voorkomen. In het Fox-interview zegt Milo sevic dat hij trots is op alles wat hij heeft gedaan om zijn land en volk te verdedigen. ,A1 mijn be sluiten waren legitiem en geba seerd op de Joegoslavische grondwet en het recht op zelf verdediging", aldus Milosevic. „Hun beslissingen - de besluiten van NAVO-leiders - waren cri mineel." Milosevic ontkent in het inter view dat hij troepen ooit de op dracht heeft gegeven burgers te vermoorden. Hij geeft wel toe dat er onrechtvaardige moorden plaatsvonden, maar beweert dat de verantwoordelijken hiervoor zijn gestraft. De voormalige Joegoslavische president beschuldigt het tribu naal ervan bewijsmateriaal te gen hem te verzinnen. „Ze kun nen geen bewijsmateriaal heb ben van dingen niet zijn ge beurd", aldus Milosevic. Hij is ervan overtuigd dat zijn popula riteit in Joegoslavië nog altijd hoog is en hij schildert het hui dige regime in Belgrado af als een marionettenregering. Overigens brengt de NOS-televi- sie op donderdag 30 augustus de eerste pro forma-zitting van het Joegoslavië-Tribunaal tegen Slobodan Milosevic rechtstreeks op het scherm. Tijdens de zit ting wordt de procedure voor het proces bekeken. peking/rtr - China heeft de Ver enigde Staten dringend verzocht in de zaak van het antiraketver- drag (ABM) voorzichtig te werk te gaan. „We hopen dat de Ame rikaanse regering goed luistert naar de internationale gemeen schap en voorzichtig te werk gaat", zo liet het Chinese minis terie van buitenlandse zaken gisteren weten. De Amerikaanse president Bush maakte donderdag bekend dat de VS het antiraketverdrag uit 1972 eenzijdig zullen opzeggen. Het verdrag belemmert de ont wikkeling van een Amerikaans rakettenschild, dat Bush nodig denkt te hebben tegen 'schur kenstaten^ als Noord-Korea. Rusland bleek deze maand, on- door onze correspondente Pascale Thewissen brussel - Het aantal doden in België als gevolg van de gevaar lijke designerdrug pma is opge lopen tot drie, mogelijk vier. Vo rige week werd bekend dat twee jongeren van achttien en twintig jaar oud, afkomstig uit Antwer pen en Turnhout, zijn overleden na het slikken van pma (para met oxy-amfetamine). Inmiddels blijkt ook een 18-jarige jongen uit Diest, die begin juli dood werd aangetroffen op zijn ka mer, slachtoffer te zijn gewor den van een overdosis pma. In het bloed van een vierde drugs dode is waarschijnlijk pma aan-, getroffen, zo berichtte de Vlaamse krant De Morgen deze week. De drug, die ook in Maastricht is opgedoken, is vermomd als een xtc-pil. Probleem is de trage werking. Pas na een uur voelt ie mand die een pma-pil heeft ge slikt, de werking van het middel terwijl het effect van xtc heel snel voelbaar is. Daardoor zijn gebruikers sneller geneigd naar door onze correspondent Harm Harkema londen - Geamuseerd kijkt New Labour toe hoe de Britse Conservatieve Partij, ooit de oppermachtige rivaal, zichzelf mishan delt. De rotte tomaten vliegen over en weer tussen de gematigde, sociaal-liberale 'one-nation-Tories' en de rechtse, anti-Eu- ropese rakkers die nog steeds dromen van Margaret Thatcher. De rellerige sfeer heeft zelfs de door en door fatsoenlijke oud-premier John Ma jor aangestoken. Vinnig rekende hij deze week af met zijn voorgangster Margaret Thatcher. Major verweet haar 'immense schade' aan de partij te hebben toege bracht door tijdens zijn premierschap, en achter zijn rug om, partijleden te hebben opgestookt tegen Europa. Wie nog niet steeds niet door had dat de Conservatie ven al jaren tot op het bot verdeeld zijn over de te volgen koers, die weet het nu. Dat alle tegenstellingen nu onverbloemd op straat worden uitgevochten, is het ge volg van de bijkans masochistische ver kiezingsprocedure voor een nieuwe par tijleider. Het is het verhaal van een afvalrace, waarin uiteindelijk twee kandidaten zijn overgebleven, waaruit de ruim 300.000 leden voor 12 september schriftelijk hun - bindende - keus moeten maken. Overgebleven zijn oudgediende en pro- Europeaan Kenneth Clarke, (die wordt gesteund door Major) en de zeer rechtse Iain Duncan Smith, die Margaret That cher en William Hague tot zijn suppor ters mag rekenen. Beiden opereren aan weerszijden van de breuklijn, die zo doende steeds scherper zichtbaar wordt. Duncan Smith doet nu tevergeefs zijn best om over te komen als man van het midden, maar slaagt daar niet in. Hij is voor de doodstraf, zeer Europa-onvrien delijk, hij zal altijd nee tegen de euro blij ven zeggen, de toch al lage belastingen moeten nog verder naar beneden en hij wil de wet handhaven die het staatsscho len verbiedt om leerlingen begrip bij te brengen voor homoseksualiteit. Deze week werd bekend dat een sympathisant van de extreem-rechtse Britse Nationale Partij deel uitmaakte van zijn campagne team. Duncan Smith ontsloeg de man weliswaar direct toen het hem bekend werd, maar het akkefietje bevestigde zijn rechtse imago. Menig gematigde Conservatief vreest het ergste als Duncan Smith tot nieuwe par tijleider wordt gekozen. Met een zeer rechtse koers die bovendien ieder sprankje charisma en ervaring ontbeert, dreigt een verdere marginalisering. Het is precies die dreiging die Kenneth Clarke probeert uit te buiten. Clarke laat geen minuut voorbij gaan of hij hamert op de extremistische visies van Duncan Smith. Zelf is hij een sociaal-liberale, 'one-nation-Tory', die niet zover afstaat van het beleid dat Labour nu voert. Zijn parool is: om Labour te kunnen verslaan, moeten we de aan hen verloren midden groepen zien terug te winnen. Clarke heeft één groot nadeel: hij is uitge sproken pro-Europa en een voorstander van deelname aan de euro. Het pro bleem van die opvatting is dat juist onder Conservatieven de weerstand tegen in wisseling van het pond sterling voor de euro bijzonder groot is. Veel gematigde Conservatieven staan nu voor een dilemma: ze zien wel in dat ze met die te rechtse Duncan Smith de ver kiezingen nooit zullen winnen, maar aar zelen op Clarke te stemmen vanwege diens enthousiasme voor de euro. Oudgedienden waarschuwen voor 'een ramp' als Duncan Smith wordt gekozen. Niet alleen vanwege diens onverkies baarheid, maar ook omdat dan nogal wat gematigde Conservatieven tot de conclu sie zouden kunnen komen dat ze hun lidmaatshap beter kunnen opzeggen. Margaret Thatcher en vrienden waar schuwen voor een omgekeerde ramp als Kenneth Clarke tot leider wordt gekozen. En New-Labour? Die ziet dit alles met welgevallen aan. danks aandringen van Bush, ab soluut niet van plan het verdrag in de prullenbak te deponeren. Ook China is zeer tegen zo'n Amerikaans rakettenschild. Rusland wil nog niet officieel reageren op de uitlatingen van Bush over het ABM-verdrag. Wel zullen Moskou en Washing ton hun dialoog over het strate gisch evenwicht in de wereld voortzetten, zo bleek gisteren na een gesprek tussen de Ameri kaanse onderminister van bui tenlandse zaken Bolton en de Russische minister buitenlandse zaken Ivanov. Bolton is de hele week al in Moskou. Het overleg tussen beide landen werd als nuttig omschreven. blace - Een Macedonisch jongetje wuift de nationale vlag, vlak bij de plek waar tientallen Macedoniërs al enkele dagen de grensweg tussen de hoofdstad Skopje en Kosovo blokkeren uit protest tegen de komst van de NAVO. Ze zijn er van overtuigd dat de NAVO de Albanese rebel len steunt. Foto: Reuters/Petr Josek een tweede en zelfs derde pille tje te grijpen. Het risico op een overdosis is daardoor groot. In België groeit intussen de kri tiek. Op het ministerie van Volksgezondheid, dat op ver zoek van het openbaar ministe rie 'in het belang van het onder zoek' verzweeg dat de dodelijke drug in het Antwerpse uitgaans leven, dat elk weekeinde ook veel Nederlanders trekt, in om loop was. Ook de drugshulpver lening ligt onder vuur omdat die niet op tijd aan de alarmbel heeft getrokken. Al in april van dit jaar waren er aanwijzingen dat de designerdrug ook in Bel gië op de markt was. In de urine van een meisje, dat in het zie kenhuis lag, werden sporen van de stof aangetroffen. „We hebben gefaald", consta teerde Peer van der Kreeft, hoofd preventie van het Gentse drugopvangcentrum 'De Sleutel' in De Morgen. „Eén van de gro te problemen in Vlaanderen is dat zodanig veel instanties te maken hebben met drugs dat iedereen zijn verantwoordelijk heid ontloopt. skopje/afp-rtr-ap - De NAVO en het UQK zijn het gisteren eens geworden over het aantal wa pens dat het Albanese bevrij dingsleger moet inleveren. Het precieze aantal is niet officieel bekendgemaakt, al zouden Wes terse diplomaten tegenover journalisten een aantal van 3.000 hebben genoemd. De NAVO voerde volgens de NAVO-gezant in Macedonië, de Nederlander Pieter Feith, giste ren een 'zeer vruchtbaar' over leg, maar het zal waarschijnlijk vandaag pas duidelijk worden of president Trajkovski en de rege ring het met de alliantie eens zijn geworden over het aantal wapens dat de guerrillastrijders moeten inleveren. Over het aantal wapens dat de UQK-strijders in handen heb ben, bestaat onenigheid. De re bellen hebben zelf gezegd dat ze ongeveer 2000 stuks hebben. De NAVO heeft nooit een aantal ge noemd, maar bronnen binnen het bondgenootschap hebben over ongeveer 4000 gesproken. De Macedonische regering ech ter denkt dat het U£K over zeker 60.000 en misschien wel 85.000 wapens beschikt. Een functio naris van de NAVO erkende dat de cijfers van de rebellen en de regering behoorlijk van elkaar afwijken. Een westerse diplo maat zei dat het aantal dat het UQK heeft opgegeven, laag is, maar de opgave van de regering is volgens hem te hoog. De di plomaat zei dat de inzameling van iets meer dan 3000 wapens reëel is. De inzameling van de wapens begint 28 augustus. Dat heeft een voorlichter van het Neder landse ministerie van Defensie gezegd. De 250 Nederlandse mi litairen beginnen een dag later met de uitvoering van hun mis sie. Er komen vijftien inzamel punten voor de wapens. De vre desmacht gaat aanzienlijk meer soldaten tellen dan eerder deze week werd gedacht, om hun sol daten te beschermen en ze beter te kunnen bevoorraden.Daar- door komt het totaal militairen dat aan de operatie Essential Harvest (Noodzakelijke Oogst) deelneemt op 4500 tot 5000. düsseldorf/dpa - Duitse artsen zeggen dat zij er in zijn geslaagd om een hartpatiënt met succes te behandelen met zijn eigen stamcellen. Tien weken na de operatie in de stad Düsseldorf is het weefsel van de hartspier dat door een infarct was bescha digd, gedeeltelijk hersteld en de hartfunctie is aanmerkelijk ver beterd. Dit hebben de behande lende cardiologen gisteren be kendgemaakt. De cellen zijn met een punctie weggehaald uit het beenmerg in het bekken van de patiënt. Vol gens de artsen is het waarschijn lijk dat de cellen zich hebben veranderd in hartspiercellen, en de opbouw van de hartwand op zich hebben genomen. Volgens de artsen toont deze zaak ook aan dat er mensen kunnen wor den geholpen met behulp van 'volwassen' stamcellen. De om streden methode om niet ont wikkelde stamcellen uit em bryo's te halen zou hiermee praktisch overbodig worden. Jeruzalem/ANP - Bestuurders van de joodse gemeenschap in Nederland hebben gisteren in Jeruzalem de slachtoffers her dacht van de recente bomaan slag, onder wie vijf leden van een Nederlands-Israëlisch gezin. De delegatie kwam samen voor de pui van het Italiaanse pizze ria Sbarro, dicht bij de plaats waar de Palestijnse zelf moordactivist zich op 8 augus tus opblies. De Haagse rabbijn A Soeten- dorp ging de Nederlanders voor in een traditioneel herdenkings- gebed. De zeventien bestuur ders kregen gisterochtend een rondleiding door de joodse wijk Gilo, die sinds het uitbreken van de intifada met enige regelmaat wordt beschoten vanuit het aan de overkant liggende Beit Jalla. rome/afp- anp - De Zambiaanse aartsbisschop Emmanuel Milin go heeft gisteren in een openbare verklaring op de Italiaanse te levisie bekendgemaakt dat hij met zijn Koreaanse echtgenote zal breken. Hij keert terug naar de Rooms-Katholieke kerk. Milingo (71) las in het acht uur journaal een brief voor die hij had geprobeerd te sturen naar zijn 43-jarige echtgenote Maria Sung. „Ik hou van jou als van een zuster en ik zal mijn hele verdere le ven voor je blijven bidden", aldus de verklaring van Milingo. Milingo trouwde zijn Koreaanse acupuncturiste op 27 mei in New York tijdens een groepshuwelijk van de Verenigingskerk van Sun Myung Moon. Het Vaticaan dreigde de aartsbisschop te ex communiceren als Milingo zijn geliefde en de Verenigingskerk niet zou verlaten. Milingo bracht daarop een bezoek aan paus Jo hannes Paulus II. Het Vaticaan meldde vorige week al op basis van een handge schreven brief dat Milingo zijn vrouw zou verlaten om terug te keren in de Rooms-Katholieke kerk. Sung had de brief van Milin go echter vals en zonder waarde genoemd. Zij was in hongersta king gegaan om een ontmoeting met haar man af te dwingen. Zuid-Afrikaanse regering weigert langlopende compensatie te betalen e correspondent der Linden - De Zuid-Afrikaanse solt met de door de Iscommissie erkende irs van apartheid. Be- pensatie uit een fonds ook Nederland heeft bij- n, blijft uit. Dat stellen nverenigingen van Fers maar ook twee voor- an de commissie. rheids- en Verzoenings- sie begon haar zittingen iet als doel het land de over apartheid te laten tegelijk verzoening 01 ilank en zwart te bevor- )e verzoening moest ko men door het opbiechten van misdaden begaan door élle par tijen, dus ook door de bevrij dingsbeweging. Wie bekende kon amnestie krijgen, zou luid de de juridische basis. Voor de commissie verschenen duizenden slachtoffers met vaak hartverscheurende verhalen over moord, marteling en ver dwijning. In het eindrapport dat commissievoorzitter Desmond Tutu in 1998 presenteerde, werd de aanbeveling gedaan aan 22000 erkende slachtoffers ge durende zes jaar financiële compensatie te verstrekken. Het gaat in totaal om drie miljard rand, tegen de huidige koers 1 miljard gulden. Drie jaar later is er weinig tot niets gebeurd. „Het enige wat de meeste slachtoffers hebben ontvangen is een eenmalige uit kering van gemiddeld 600 gul den ter leniging van de grootste nood. Verder is het ijselijk stil", zegt Shirley Gunn van de belan genvereniging Khulumani. Twee voorzitters van de com missie, Hlenghiwe Mhkise en Yasmin Sooka, delen haar kri tiek. „De traagheid en het ge draal van de regering valt abso luut niet te verdedigen. Er is geen enkele politieke wil", aldus Mhkise. Sooka noemt het illustratief dat de Waarheidscommissie niet is uitgenodigd voor de Racisme- conferentie van de VN, die vol gende week in Durban begint. „De regering blameert zich door te doen alsof apartheid een af gesloten hoofdstuk is", aldus Sooka. Zij ijvert er nu voor dat de blanke gemeenschap, het be drijfsleven en landen die intense banden hadden met het apart heidsregime, over de brug ko men. Ook vindt ze dat kopstuk ken van dat regime, desnoods met hulp van het buitenland, alsnog moeten worden berecht. De regering laat via Paul Setste- se, de woordvoerder van de mi nister van justitie, weten dat er nog steeds geen concrete plan nen zijn voor de slachtoffers. Hij stelt dat in de 'compensatiekas' 270 miljoen gulden zit, maar dat het geld in ieder geval niet zal worden besteed voor persoonlij ke compensatie. De 1 miljard is onhaalbaar, 'omdat de regering andere prioriteiten heeft'. Haar standpunt blijft dat 'geld niet de reden was om te vechten'. genève/ap - Fidel Castro en Yas ser Arafat behoren tot de we reldleiders die hebben aangege ven dat zij de conferentie van de Verenigde Naties over racisme zullen bijwonen die 31 augustus in het Zuid-Afrikaanse Durban geopend wordt. De Cubaanse president zal de conferentie 1 september toe spreken, de Palestijnse leider op de dag erna. De bijeenkomst in Durban moet de eerste mondia le conferentie over racisme wor den sinds achttien jaar, maar bij de voorbereidingen zijn grote problemen gerezen. De Verenig de Staten en Israël dreigen weg te blijven wegens Arabische voorstellen om Israël te veroor delen wegens racistische praktij ken tegen de Palestijnen. Londen/AP - Het lijkt ketterij, maar de Britse komiek John Cleese vindt het echt: Amerika nen maken grappigere televisie dan Britten. .Amerikaanse co medy's zijn voor het eerst in lange tijd beter dan Britse", al dus Cleese, een van de makers van de tv-series Monty Python's Flying Circus en Fawlty Towers en de speelfilm A Fish Called Wanda. De stelling van Cleese heeft tot verontwaardigde reacties geleid in Groot-Brittannië. Amerika is groter, Amerika is rijker, maar Amerika is niet grappiger. „Er zijn weinig dingen waar je mis selijker van wordt dan van een verwende Engelse beroemdheid die met zijn staart tussen zijn benen naar de Verenigde Staten vertrekt en op weg naar buiten nog even zijn vaderland af kraakt", schreef de Britse tabloid de Daily Mail over de uitspraak van Cleese, die tegenwoordig zijn tijd verdeelt tussen Londen en Califomië. „De periode na mijn heupope ratie was ik nogal verdoofd en heb ik een tijd lang meer tv ge keken dan normaal en toen viel me op dat de televisie in Groot- Brittannië net zo slecht is als el ders", strooide de 61-jarige Cleese nog wat zout in de won den. „Dertig jaar geleden werd Britse televisie beschouwd als de beste ter wereld", zegt John Cook, de caan van de school voor Engelse en Amerikaanse studies van de universiteit van East Anglia. „Maar dat is niet langer het ge val. Door series als ER, Friends Foto: GPD/Archief en Frasier wordt Amerikaanse tv geassocieerd met kwaliteit eri populariteit", aldus Cook. In Groot-Brittannië zijn de 'Brit- coms' vooralsnog populairder dan Amerikaanse programma's. De (Amerikaanse) series Friends en Will and Grace trekken tus sen de 2,5 en 3,5 miljoen kijkers. Populaire Britse shows trekken ongeveer tien miljoen kijkers. Naar een heruitzending van Fawlty Towers (mét John Clee se) keken vorig jaar zes miljoen mensen. „Er is altijd de neiging af te geven op het heden in ver gelijking tot een vermeend gou den tijdperk in het verleden" zegt Cook. „Ik geloof niet dat het niveau van de Britse tv-hu mor zo ver gedaald is als Cleese beweert."

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 7