België heeft Tweede Wereldoorlog nog niet verteerd BINNEN-/BUITEN LA ND 'Plunderaars in streepjespak' Ex-kroonprins kan heel gelukkig worden zaterdag 25 AUGUSTUS 2001 jr onze correspondent cale Thewissen werpen - In het West-Vlaam- liksmuide wordt morgen voor 14ste keer de Ijzerbedevaart louden, een happening die elk ook weer veel Nederlanders 1 Want daar marcheren ze de halve en hele neofascis- Daar dreunen nog de laarzen wapperen de vaandels. Een prek met de Vlaamse histori- Bruno De Wever. Over de col- gratie, de Vlaamse excuses en iele misverstanden. dodenakkers van Diksmuide, des een jaar geleden. Er [t applaus en boegeroep op historicus Frans-Jos Ver- idt en voorzitter Lionel Van- iberghe van het IJzerbede- rtcomité ruim een halve nv na het einde van de Twee- iVereldoorlog excuses aan- ien voor de collaboratie. De ispreekt na afloop van 'een orisch pardon'. De ander leen schamele spijtbetui- y minstens 45 jaar te laat. oorlog is in België nog niet leerd. Integendeel, zegt de tverpse historicus Bruno De rer, co-auteur van de 'Nieu- Encyclopedie van de Vlaam- leweging'. „Zelden werd zo- lover collaboratie en repres- gepraat als de voorbije anden in België." Eerst was e late, maar volgens De We- wel degelijk historische spijt- ïiging op de IJzervlakte. ma volgde de affaire rond in Sauwens, de Vlaamse mi er die in mei moest aftreden at uitlekte dat hij een feestje bijgewoond ex-Oostfront- ders en neonazi's, waaron- de Nederlandse NSB-wedu- lost van Tonningen, r Nederlandse begrippen is een onbegrijpelijke blunder, ïr in Vlaanderen ligt dat an- i. Lees er 'Het Verdriet van pë' maar op na, de klassieker rin Hugo Claus een haar- ïrp beeld schetst van de sale collaboratie, die in nderen een heel andere ergrond (de strijd voor de n idealen) had dan in Ne- and en Wallonië, waar colla tie synoniem staat voor ver- ;en en mensenjacht. Reden rom de Vlaamse eis voor lestie voor de collaborateurs fallonië nog altijd onbe- ekbaar is. e™. iwens is slachtoffer gewor- van zijn eigen arrogantie", De Wever. „Hij dacht: ik 1 :t mij best permitteren aanwezig te zijn. Zijn partij, smatigd nationalistische sunie, vindt haar wortels in laamse ontvoogdingsstrijd (de Vlaamse strijd voor zelfbe stuur, red.) en heeft altijd con tacten onderhouden met groe peringen zoals het Sint Maar- tensfonds, dat het feestje geor ganiseerd had. Die 'bruine' aan hang is niet vanzelfsprekend overgestapt naar het Vlaams Blok, dat in 1980 werd opgericht door de rechtse vleugel van de Volksunie. Sauwens heeft zich er echter op verkeken dat het denken over de Tweede Wereld oorlog, ook in Vlaanderen, is veranderd." De affaire-Sauwens, die in de Franstalige pers breed werd uit gemeten, dreigde even een nieuwe kloof te slaan tussen het 'linkse' Wallonië en het 'rechtse' Vlaanderen, maar bracht de dis cussie over het oorlogsverleden uiteindelijk in een stroomver snelling. De Franstalige vice- premier en minister van buiten landse zaken Louis Michel, die bekend staat om zijn harde uit spraken aan het adres van ex treem rechts, hoedde zich er voor Sauwens aan de schand paal te nagelen, en hield zich opvallend gedeisd. Sterker nog: hij liet weten 57 jaar na het ein de van de Tweede Wereldoorlog bereid te zijn om met Vlaande ren over die donkere bladzijde uit de Belgische geschiedenis te praten. „Ook dat is historisch", zegt De Wever. „Jarenlang hebben de Franstaligen elke dialoog gewei gerd onder het mom dat zij goed en de Vlamingen fout wa ren in de oorlog. Een mythe, na tuurlijk. In Wallonië werd even hard met de vijand geheuld als in Vlaanderen. Toch staat de Vlaamse Beweging in het zuiden van het land nog steeds syno niem voor fascisme, voor ex treemrechts en het Vlaams Blok." Een hardnekkig misver stand, dat mede door de ecla tante verkiezingsoverwinningen van het Vlaams Blok stand houdt. De Wever is als historicus ver bonden aan de universiteit van Gent. Hij is gespecialiseerd in de geschiedenis van het Vlaams nationalisme, de Vlaamse Bewe ging, de Tweede Wereldoorlog en de collaboratie, het negatio- nisme en extreem-rechts in Bel gië. Niet de hele Vlaamse Bewe ging was fout in de oorlog, be nadrukt hij.Alleen de radicale Vlaams-nationalisten gingen in de fout. De bezetter beloofde hen een eigen Vlaamse staat: zelfbestuur en macht. Zij wer den meegezogen door die belof tes." Probleem is dat ook fatsoenlijke, democratische Vlaamse politici te lang geweigerd hebben om zich te distantiëren van het ex Het beeld wordt telkens weer bevestigd: daar in Diksmuide wapperen nog de vaandels en dreunen de laarzen. Niet voor niets trekt de Ijzerbedevaart ook elk jaar weer veel Ne derlanders die eens lekker willen huiveren. Foto: GPD treemrechtse Vlaams nationalis me. De collaborateurs waren dan wel het zwarte schaap, ze waren wel nog steeds lid van 'de Vlaamse familie'. En dat is met een de reden waarom het neo- nazistische tuig nooit werd weg getrapt van de Ijzerbedevaarten. Nog steeds zijn er Vlamingen die volhouden dat de collabora teurs zich nergens voor hoeven te schamen. Dal ze gelijk had den toen ze zich (voor de twee de keer) in de armen van de Duitse bezetter wierpen. Waar om zouden ze vechten voor een vaderland dat hen behandelde als tweederangsburgers? Ook in de Eerste Wereldoorlog waren er jongens die de kant van de Duit sers kozen. Omdat ze de verne deringen en de verdrukking door de (Franstalige) legerlei ding beu waren, en hoopten met de hulp van de Duitsers hun ideaal - een onafhankelijk Vlaanderen - te verwezenlijken. Moeten ze zich daarvoor scha men? Nee, vindt Frank Vanhecke, voorzitter van het Vlaams Blok. En met hem de bruine splinter bewegingen die elk jaar in het laatste weekeinde van augustus naar de dodenakkers van Disks- muide trekken om aan de voet van de IJzertoren - het symbool van Vlaanderen bij uitstek - de doden te herdenken en de eis voor een onafhankelijk Vlaande ren opnieuw kracht bij te zetten. Vanhecke sprak vorig jaar na af loop van een tactische blunder. Hij noemde de excuses voor de collaboratie door het IJzerbede- vaartcomité 'een historisch dieptepunt' in de lange en be wogen geschiedenis van de Ijzerbedevaart. Toch gaat het comité dit jaar op de ingeslagen weg voort, lijkt het. Het thema van de 74ste Ijzerbedevaart - "Vooruit maar niet vergeten' - is gebaseerd op een manifest dat De Wever sa men met collega-historici en en kele Vlaamse intellectuelen schreef over de oorlogsjaren. Daarin wordt de collaboratie niet langer afgedaan als een ver gissing, maar als een fundamen tele fout. De boodschap die het manifest wil uitdragen is: verge ven maar niet vergeten. Eerder had De Wever al met zijn boek "Vlaams-nationalisme en Nieuwe Orde' korte metten ge maakt met de manier waarop Vlaanderen jarenlang de zwarte kantjes van het radicale flaming antisme heeft geprobeerd te ver doezelen. De Weven „De colla boratie is in Vlaanderen veel te lang vergoelijkt. Goed, nogal wat jonge soldaten heulden met de vijand zonder te beseffen waar mee ze bezig waren. Uit idealis me, in de hoop dat ze hun ide aal - een eigen Vlaamse staat - onder Duitse vlag konden ver wezenlijken. Maar dat neemt niet weg dat ze hebben samen gewerkt met één van de meest verderfelijke regimes van de vo rige eeuw." „De collaboratie was fout. Dat moet nu maar eens hardop ge zegd worden", is ook de opvat ting van de socialist Norbert De Batselier, voorzitter van het Vlaams Parlement, die in juni een studiedag belegde over de Tweede Wereldoorlog. Die was bedoeld als eerste aanzet voor een publiek (Vlaams) debat over de gebeurtenissen in België in 1940-1945. „We moeten eerst met onszelf in het reine komen, voordat we ons tot de Walen richten", aldus De Batselier. De Belgische premier Guy Ver- hofstadt sloot zich daarbij aan. Ook in zijn ogen is het tijd om een dikke streep te zetten onder het oorlogsverleden. Over am nestie wordt niet meer gepraat. De Batselier en Verhofstadt heb ben het tegenwoordig over 'ver zoening'. Die verzoening moet bijdragen tot 'een nieuw begrip tussen Vlaanderen en Wallonië over de gebeurtenissen in de Tweede Wereldoorlog', meent De Batselier. Voorzitter Vandenberghe van het IJzerbedevaartcomité staat morgen voor een moeilijke taak, erkent De Wever. „Doorgaan op de ingeslagen weg betekent dat hij de radicalen tegen zich in het harnas jaagt. Ik denk dan ook, dat hij heel voorzichtig te werk zal gaan. Hij moet immers ook de Vlaams Blok-aanhang die op de IJzerweide staat tevreden stellen." Op de dodenakkers van Diks muide kwam het al eerder tot botsingen tussen de radicalen en de gematigden. Zo bestond en bestaat onder de rechtse vleugel nog steeds veel onge noegen over het nieuwe motto van de bedevaarten: Vrede, Vrij heid en Verdraagzaamheid, voorheen Nooit meer Oorlog, Zelfbestuur voor Vlaanderen en Godsvrede. In 1996 mondde de oudste dodenherdenking van Europa - elk jaar weer goed voor duizenden bezoekers - zelfs uit in een ordinaire knokpartij toen leden van extreem-rechtse groe peringen als Voorpost en Vlaams Nationaal Jeugdverbond de weide bestormden. Het beeld was daarmee nog maar eens bevestigd: daar in Diksmuide wapperen nog de vaandels en dreunen de laarzen. Niet voor niets trekt de Ijzerbe devaart ook elk jaar weer veel Nederlanders die eens lekker willen huiveren. Het stoort hem. „De Ijzerbedevaart is in de eer ste plaats een oorlogsmonu ment voor hen die aan het front aan de rivier de Ijzer sneuvelden in de Grote Oorlog, en een poli tiek symbool voor de Vlaamse ontvoogdingsstrijd." Zeg maar: de strijd voor Vlaams zelfbe stuur. Die strijd is intussen wel gestre den. Door een reeks staatsher vormingen is België omgevormd tot een federale staat. Vlaande ren is rijker en welvarender dan Wallonië en de Volksunie, die aan de Vlaamse ontvoogdings strijd haar bestaansrecht ont leende, balanceert op de rand van de afgrond. De Vlaamse Christelijke Volkspartij (CVP) is uit de regering verdwenen. Een nieuwe, paars /groene coalitie is aangetreden die de dialoog over de oorlog in tegenstelling tot haar voorganger niet schuwt. Volgens De Wever is het dan ook de hoogste tijd om de zwar te bladzijde om te slaan. „De collaboratie was fout. En de repressie - in Nederland de zui veringen genoemd, wat eigenlijk een betere benaming is - was te recht, maar is in Vlaanderen ontspoord. Onder historici be staat daar allang consensus over. Het maatschappelijk debat moet echter nog gevoerd wor den. En dat is nodig. Om de lucht te klaren tussen Vlaande ren en Wallonië, maar ook voor de nabestaanden van de colla borateurs, die zich al jarenlang afvragen of hun vader fout was en waarom hij dan fout was. Het is tijd dat ze een antwoord krij gen op hun vragen. Meer moet dat niet zijn." Top Mannesmann kreeg miljoenen na overname onze correspondent rdDuk un - Ze wassen hun handen ischuld, de bazen en ex-ba- van het Duitse telecomcon- Mannesmann, maar voor aandeelhouders bestaat de ijfsleiding uit 'plunderaars ijtstreep'. Honderdvijftig >en mark kregen de mana- toegestopt, toen Mannes- vorig jaar april moest hten voor een vijandig bod Britse concurrent Voda- talingen waren rechtma- weren de begunstigden bij ;en bij laag. De bedrijfslei- id immers aan het succes iesmann bijgedragen, mag wel een gouden druk tegenover staan. Maar penbaar ministerie in Düs- rf, Mannesmanns vesti- plaats, denkt hier anders Justitie meent dat er mo- sprake is van omkoping, «stemming van de Manne- m-top voor de overname Vodafone zou op ordinaire met steekpenningen zijn ocht. e aandeelhoudersvergade- eerder deze week in Düs- rf, bleek menig veront- ligd aandeelhouder al van iminele versie te zijn over- Voormalig Mannesmann- an Klaus Esser en Chris topman van Vodafone, en er in soms langdurige raken uitgemaakt voor sters', 'huichelaars', 'fart 's' en 'plunderaars in >jespak'. iristopher Gent deed zijn im de indruk te wekken odafone met de hele affaire te maken heeft. De afkoop- ïen, pensioenbonussen en en handdrukken voor (ex-) igers, commissarissen en gjipves van voormalige be- voerders waren intern door nesmann overeen geko- beweerde hij. 'Wij vonden orrect om die te honoreren het voor ons van het te belang was om vanaf egin constructief met de Camera's waren afgelopen woensdag niet welkom op de aandeelhoudersvergadering van Mannesmann, maar de toespraak van Gent was wel via een gesloten videocircuit te volgen.Foto: AP/Hermann Knip- pertz leiding van Mannesmann sa men te werken', hield Gent de toehoorders in gebrekkig Duits voor. Maar Klaus Esser, die 59 miljoen mark opstreek, had een heel an der verhaal. Volgens Esser had hij een week voor de overname nog contact gehad met Gent. Die zou telefonisch akkoord zijn gegaan met de douceurtjes. Vodafone noemde Essers bewe ringen 'speculatie'. 'En op spe culaties reageren wij niet'. De vraag of en wanneer Vodafone heeft ingestemd met de betaling aan Esser is voor de openbare aanklager van groot belang. Te gen tien voormalige managers heeft het openbaar ministerie inmiddels een onderzoek inge steld. De vijandige overname door Vodafone - met 410 miljard gul den op dat moment de grootste overname uit de geschiedenis - heeft in Duitsland veel kwaad bloed gezet. Vijandige overna mes zijn een nieuw fenomeen voor de Duitsers. Sinds deze week heet Mannesmann offici eel Vodafone AG. 'Duitsland heeft een 'Traditionskonzern' minder', schreeuwde Bild Zeit- ung. "Van de 115 trotse jaren is nauwelijks meer over dan een straatnaam aan de oever van de Rijn'. Bild'wil bloed zien. 'Wer stopfte sich die Taschen voll?', wil het blad weten. Dat ook vakbonds man Klaus Zwickel, leider van de machtige industriebond IG Metall (2,7 miljoen leden), on der verdenking staat, is opmer kelijk. Destijds noemde Zwickel de gouden handdruk voor Klaus Esser 'onbeschoft hoog en voor geen enkele werknemer nog te begrijpen'. Maar als lid van de raad van commissarissen zou Zwickel wel akkoord zijn gegaan met een pensioentoeslag voor het Mannesmann-management van 60 miljoen mark, waarvan ook weduwes van voormalige topmensen profiteren. In de no tulen moest Zwickels 'goedkeu ring' echter worden veranderd in een 'stemonthouding' we gens de verwachte protesten onder de achterban, zo onthul de het weekblad Telebörse. IG Metall ontkent de aantijgin gen en beweert dat de pensi oentoeslag pas twee maanden na de overname door Vodafone is goedgekeurd. Maar Zwickel staat op de verdachtenlijst, evenals Gent, Esser, de aan staande topman van de Deut sche Bank, Josef Ackermann, en zes anderen. Britse commentatoren vinden de ophef over 160 miljoen mark, in vergelijking met de bedragen die in Groot-Brittannië en de Verenigde Staten in de top van het bedrijfsleven omgaan, lich telijk overdreven. Het wordt tijd dat Duitsland gewend raakt aan exorbitante salarissen, vindt de liberale Financial Times. 'Een hoog salaris, mits gerechtvaar digd, is de juiste impuls voor ex cellente prestaties'. Ook het Duitse geweeklaag over vijandige overnames is aan de krant niet besteed. 'Een vijandi ge overname is de juiste straf voor een slechte leiding'. De koop van Mannesmann door Vodafone was de eerste vijandi ge overname door buitenlan ders van een Duits concern. door Frans van den Houdt den haag - Heeft het eigenlijk wel zin voor een politieke partij om een kroonprins aan te wijzen? Gedoodverfde opvolgers van poli tiek leiders komen voortdurend onder vuur te liggen en het loopt vrijwel altijd slecht met hen af. Ook PvdA-prins Ad Melkert, die Wim Kok moet opvolgen, heeft het moeilijk. André van der Louw en Hans van den Broek weten het uit ervaring. „Het stempel kroon prins zorgt altijd voor problemen, maar wat is het alternatief?" „Partijen moeten niet te opzich tig omgaan met het begrip kroonprins," vindt voormalig PvdA-politicus André van der Louw (68). „Het is funest voor de betreffende persoon om heel nadrukkelijk de partijscepter en -gesel overhandigd te krijgen. Vanzelfsprekend wordt de druk op die persoon in de media dan opgevoerd. Het kan tot bedrei gende toestanden leiden." Hoe het is om als kroonprins door het leven te gaan ervoer Van der Louw begin jaren tach tig aan den lijve. Hij gold toen als mogelijk opvolger van Joop den Uyl, mocht die besluiten er mee op te houden. Van der Louw ging hier echter naar ei gen zeggen niet onder gebukt. „Of de titel kroonprins zwaar op je drukt, hangt er vooral van af of je er zelf in gelooft. Voor mij ging dat niet op. Ik vond het eervol, zo ijdel ben ik wel. Maar ik heb nooit gedacht dat ik Den Uyl op zou volgen. Ik was er na melijk van overtuigd dat hij niet zou opstappen." De media spelen bij de doem die over een politieke kroon prins hangt een prominente rol, stelt de voormalig burgemeester van Rotterdam. „Ik wil hen niet de zwartepiet toespelen, maar in de media wordt wel direct een sfeertje rond een mogelijk op volger gecreëerd. Mijn naam viel maandenlang in de media, maar in de partij gold ik zegge en schrijve een week als serieus op volger van Joop." Ook prominent CDA'er Hans van den Broek (64), voormalig t) Elco Brinkman als CDA-lijsttrekker tijdens de verkiezingscampagne in 1994. Lubbers benoemde hem al vroeg tot kroonprins; het liep slecht met hem af. Foto: ANP/Paul Vreeker minister van buitenlandse zaken en oud-Eurocommissaris, voel de zich halverwege de jaren tachtig vooral door de media in het keurslijf van kroonprins ge perst. Hij zegt er echter weinig last van te hebben gehad de mogelijke opvolger van oud premier Ruud Lubbers te wor den genoemd. „Een politicus behoort een ge zonde dosis ambitie te hebben en het is altijd vleiend om kroonprins te worden genoemd. Maar dat gebeurde met name in artikelen over de politieke toe komst van Lubbers. Dat is niet vergelijkbaar met Melkert, die in de PvdA algemeen aanvaard is als de opvolger van Kok. Ik heb nooit in die positie verkeerd. Voor Melkert ligt elke vervelen de kwestie veel gevoeliger. Wat volgens Van den Broek do delijk is, is te vroeg als kroon prins door het leven te gaan. „De kans is groot dat het dan slecht met je afloopt. Kijk naar Elco Brinkman. (Die volgde Lubbers uiteindelijk wel op maar werd politiek zwaar be schadigd. Het CDA verloor fors in '94 en Brinkman verdween van het toneel, red.) Maar hoe dan ook, zodra je officieel van je partij het stempel kroonprins opgedrukt hebt gekregen, krijg je onherroepelijk met negatieve effecten te maken." Zouden partijen niet beter kun nen ophouden prominente le den met die loodzware titel op te zadelen? Dat heeft geen zin, meent Van der Louw.Als de partij het niet doet, zoeken de media wel iemand. Ook Van den Broek vindt dat niet realis tisch. „Daarmee zeg je namelijk dat een partij zich nooit met een opvolgingskwestie mag bezig houden, wat natuurlijk uitgeslo ten is. Je kunt iemand ook 'de beoogde opvolger' noemen, maar dat is toch minder chic dan kroonprins." Van der Louw en Van den Broek raden politieke partijen aan be hoedzaam te opereren en er in elk geval voor te waken dat op volgers door één persoon bin nen de partij (lees: de vertrek kende politiek leider) worden aangewezen. „Daarmee irriteer je de rest van het partijkader en zadel je je kroonprins meteen met een probleem op," weet Van Broek. Van der Louw: „Staat de partij niet achter je, dan red je het sowieso niet." Grote vraag is nu of Melkert het gaat redden. Van den Broek noch Van der Louw wil hierover speculeren. Mocht de PvdA- fractieleider Kok opvolgen, dan hebben beiden daar vrede mee. „Ik zie in Melkert een goed par tijleider," onderstreept partijge noot Van der Louw. Ook Van den Broek noemt hem 'een competent politicus'. Wat de CDA'er wel stoort is dat enkele kranten zwaar tillen aan de manier waarop Melkert de ophef over gesjoemel met Euro pese subsidies tackelt en nau welijks oog hebben voor zijn verdiensten als oud-minister van sociale zaken en fractielei der. „Zo van: als hij die zaken maar behendig afschuift, door schuift of ontkent, komt hij ze gevierend uit de strijii. Dan is hij een politieke kei. Dat vind ik toch wel een heel vreemde con statering. Kroonprins of niet, Melkert bewijst alleen zijn poli tiek leiderschap als hij verant woordelijkheid neemt voor za ken die misgegaan zijn." En hoe verging het uiteindelijk de ex-prinsen Van den Broek en Van der Louw, die geen van bei den partijleider werden? Laatst genoemde werd voorzitter van de Rijnmondraad. „Het is dus allerminst slecht afgelopen met mij, integendeel. Dat ik Den Uyl niet opvolgde, heeft mij nimmer ongelukkig gemaakt. Terugkij kend had ik zijn positie nooit willen innemen." En Van den Broek, laconiek: „Tijdens de paspoortaffaire werd in de me dia meteen gesteld dat ik kroon prins-af was. Dat heb ik me vriendelijk laten aanleunen."

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 5