Kok: Melkertbanen hebben nut bewezen BINNENLAND we leren je food fast te verkopen Acht jaar voor overval op Jaap van Zweden Valsbeschuldigde goede doelen eisen uitleg van Coins for Care Volendam kan schade caféramp niet betalen taa Turkse en Marokkaanse ouderen kampen met slechte gezondheid Korthals wil gevangenissen niet privatiseren Kabinet tegen belastingtruc van gemeenten Strijden met hoefijzers Bende overvalt Nederlanders op Isla Margarita Ga nou Wim Niet zeventien, maar vijftien nieuwe asielzoekerscentra ader rijdt iby dood zaterdag 25 AUGUSTUS 2001 uk - Een 37-jarige man uit ijk heeft gisteren zijn tien anden oude dochtertje odgereden. Dat gebeurde 31 de man met zijn auto ach- uit de oprit van zijn woning de uitrijden. De baby is ver- ledelijk in een onbewaakt nblik vanuit de tuin achter d, auto gekropen, aldus een ordvoerder van de politie, i anzelijn ilgt de N50 «tad - De Hanzelijn gaat sen Kampen en Zwolle de ir 0 volgen. De aanleg kost zo'n miljard gulden en moet in 19 klaar zijn. Over twee jaar D pnnen de werkzaamheden, nieuwe spoorlijn Lelystad- jnten-Kampen-Zwolle moet reistijd tussen de noordelijke idstad en Zwolle met 15 h 20 ïuten verkorten en andere ikke spoortrajecten verlich- Het is de bedoeling dat p derentreinen richting het urden de Hanzelijn volgen, inen kunnen met 200 kilo- ter per uur rijden, alleen bij rstad en Kampen moeten ze iets rustiger aan doen. >en lood tor kleiduiven haag - Het wordt verboden met lood- of zinkhagelpa- len op kleiduiven te schie- ,Dat heeft het kabinet giste- op voorstel van minister uk van milieu) beslopen, mogen kleiduiven met een aaide concentratie gevaar - i stoffen niet meer worden ruikt. Pronk wil zo bodem- intreiniging als gevolg van kleiduivenschieten zoveel jelijk voorkomen. j eer arrestatie moord ndam - De politie heeft gis- n een tweede verdachte gehouden in het onderzoek :de gewelddadige dood van 64-jarige vrouw uit Koog de Zaan. De vrouw werd derdag om het leven ge- cht. Dezelfde avond al hield lolitie haar 27-jarige zoon Gisteren werd een 25-jari- ïan uit Wormerveer opge- l. Beiden ontkennen elke okkenheid. Ilend meisje t trein niet iond - Vermoedelijk omdat iet haar draagbare telefoon het bellen was, is een 13-ja- Helmonds meisje gisteren en spoorwegovergang in woonplaats met haar fiets q een passerende trein ge il n. Het kind is ernstig ge- d opgenomen in een zie- hg luis. Het meisje fietste aan ukerkant van de weg. De irbomen waren dicht. eb i derlandse igen bij VN f( haag - Nederlandse vrou- kunnen straks bij de Ver- de Naties in New York te- gjj Imet klachten over mett le echtenschendingen bij g'n wen. Zij kunnen aanspraak jgj i op de rechten die in het frouwenverdrag zijn vast- ;d. Dat is het gevolg van lesluit van het kabinet, gis- ai i, om Nederland partij te i worden bij het 'facultatief ucol' van het VN-Vrouwen- ei raê- utrecht/gpd - De Utrechtse rechtbank heeft de twee over vallers van de Blaricumse diri gent/violist Jaap van Zweden en Rob Hofman, een Amster damse vriend van de musicus, veroordeeld tot een onvoor waardelijk gevangenisstraf van acht jaar. Met die straf toonde de rechtbank zich strenger dan de eis die het openbaar minis terie verlangde: zeven jaar cel straf. De rechtbank achtte de 46-jarige man uit Roermond en diens metgezel (27) uit Te- gelen schuldig aan ontvoering, beroving en poging tot dood slag. Op 26 april 2001 achtervolgde het duo Van Zweden en Hof man van Eindhoven naar Am sterdam. Het tweetal was na een interland van het Neder lands voetbalelftal met een aantal Oranje-spelers uitge gaan in een Eindhovens casi no. Van Zweden en Hofman wilden met 40.000 gulden winst van de blackjack-tafel huiswaarts keren. De daders besloten dat de buit van Van Zweden en Hofman - die zij overigens niet herkenden - hun doelwit zou worden om de avond nog enigszins lucra tief te maken. Ze achtervolgden hun slacht offers van Eindhoven naar Amsterdam. In de Amsterdam se wijk Buitenveldert stapte de man uit Tegelen in de auto van het tweetal en sommeerde hen onder bedreiging van een vuurwapen richting Utrecht te rijden. Zijn maat volgde in zijn auto. Tijdens de rit over de rijksweg A2 werden Van Zwe den en Hofman diverse malen bedreigd, waarbij een vuurwa pen tegen hun nek en slaap werd gedrukt. Bij een stop op een parkeerplaats in Vinke- veen wisten de slachtoffers te ontsnappen. Toen ze wegre den openden de overvallers het vuur, maar Van Zweden en Hofman bleven ongedeerd. Vijf kogels doorboorden de au to van de slachtoffers. De da ders liepen enkele dagen na de overval al tegen de lamp nadat Van Zweden en Hofman het tweetal herkenden op beveili gingstapes van het casino. 'Belangrijk instrument voor werkgelegenheid' den haagt/gpd/anp - Minister president Kok is overtuigd van het nut van de zogenoemde Mel kertbanen. De premier zei tijdens zijn wekelijkse persconferentie dat gesubsidieerde arbeid een belangrijk instrument was en zal blijven voor het werkgelegen heidsbeleid. Kok neemt daarmee afstand van de recente kritiek op de Melkertbanen door een amb telijke werkgroep. Kok wijst op het volgens hem succesvolle paarse werkgelegen heidsbeleid. „Er zijn de afgelo pen zeven jaar 1,2 miljoen ba nen bijgekomen. Ook de vor men van gesubsidieerde arbeid, zoals de Melkertbanen, hebben hier een belangrijke bijdrage aan geleverd. Ze bieden per spectief aan tienduizenden mensen die anders niet op de arbeidsmarkt terecht konden. In de zorg, onderwijs en het open baar vervoer kan men de banen al niet meer missen. Ze hebben de kwaliteit van de publieke dienstverlening sterk verbe terd". Kok is het wel eens met de con clusie van de ambtelijke werk groep dat de doorstroming van een Melkertbaan naar een regu liere baan te wensen overlaat. „Waar het kan moet doorstro ming mogelijk gemaakt worden. Ook in de toekomst zal echter een substantieel aantal Melkert banen nodig blijven". Kok maakt woensdag bekend of hij zich opnieuw beschikbaar stelt als Kamerlid. Politiek Den Haag houdt het erop, dat dit in houdt dat hij aangeeft of hij de weg vrij maakt voor fractievoor- ziter Melkert om de nieuwe PvdA-leider te worden. Melkert zou in politieke problemen kun nen komen door de ESF-kwes- tie, het vermeend onjuist beste den van Europees werkgelegen heidsgeld, in de tijd dat hij nog minister van Sociale Zaken was. Het rapport van oud-Rekenka- mer-president Koning, dat maandag wordt gepresenteerd, moet hierover duidelijkheid ge ven. De premier ontkent dat er ver band bestaat tussen het ver vroegen van de presentatie van het rapport over de ESF-kwestie, maandag, en wat hij woensdag bekend gaat maken over zijn ei gen positie. Hij zei gisteren na afloop van de wekelijkse verga dering van de ministerraad dat „van enige samenhang geen sprake is". Inmiddels gaat vrijwel iedereen in politiek Den Haag ervan uit dat de dagen van Kok als pre mier zijn geteld. TV-rubrieken hebben hem uitgebreid al ge portretteerd. Kok blijft er nuch ter onder „Het is alsof je naar je eigen begrafenis zit te kijken." De premier liet zich niet verlei den tot uitspraken over al dan niet aanblijven. Hij wilde ook niet vooruitlopen op het rapport van Koning. den haag/gpd - Minister Kort hals van justitie ziet niets in pri vatisering van Nederlandse ge vangenissen. Hij vindt dat de overheid volledig verantwoorde lijk moet zijn voor het uitvoeren van 'vrijheidsbenemende straf fen'. De minister reageert hier mee op een recent rapport van het Nederlands Economisch In stituut (NEI), dat wel pleit voor verzelfstandiging van het gevan geniswezen om zo de kosten te drukken. In een brief aan de Tweede Ka mer meldt Korthals wel te voe len voor nauwe samenwerking tussen overheid en bedrijfsleven bij de bouw van gevangenissen. In een dergelijke samenwerking bij de exploitatie van inrichtin gen ziet de minister echter niets. Korthals onderschrijft de con clusies van het NEI-rapport dat er efficiënter gewerkt moet wor den in gevangenissen. den haag/anp - Het kabinet is niet gelukkig met een belasting constructie die gemeenten ge bruiken bij grote investeringen. Gemeenten, provincies en nuts bedrijven gaan in veel gevallen via adviseurs en banken een zo geheten sale-lease-backover- eenkomst aan met Amerikaanse bedrijven. Daarbij worden kapi taalgoederen van de Nederland se overheid of nutsbedrijven verkocht aan een Amerikaanse onderneming, terwijl de over eenkomst er ook in voorziet dat de Nederlanders gedurende een reeks van jaren de goederen hu ren. De Amerikaanse onderne ming mag afschrijven over de Nederlandse goederen en drukt daarmee de winst. In feite wordt het betalen van belasting zo uit gesteld en dat levert een rente- voordeel op. Het voordeel wordt gedeeld met de Nederlan.dse partner, die daardoor dus goed koper uit is. deurne - Een hoefsmid in actie in het Brabantse Deurne. Daar begonnen gisteren de open Nederlandse kampioenschappen hoefsmeden. Zesen dertig deelnemers uit tien Europese landen en de Verenigde Staten strijden er vandaag ook nog om de titel. Het kampioenschap is onderdeel van het Europees Educatief Hoefsmedencongres dat dit weekeinde in Deurne wordt gehouden. Foto: ANP/Bas Rutten amstelveen/anp - Sympathisan ten van drie goede doelen zeg gen dat ze zich niet op grote schaal schuldig hebben gemaakt aan stemmenfraude. De betrok ken organisaties willen van de stichting Coins for Care weten waarom hun naam toch met de manipulatie van een stemming op internet in verband is ge bracht. Het gaat om de Vereniging ter bescherming van het ongeboren kind (VBOK), de stichting Ont moeting en Woord en Daad. Ze maken deel uit van een ranglijst van Coins for Care, die geld in zamelt en dat onder ruim hon derd goede doelen verdeelt. Hoe meer stemmen een organisatie via de internetsite krijgt, hoe meer geld ze ontvangen. Coins for Care erkende vorige week dat er pogingen zijn ge weest de uitslag te manipuleren. Daardoor zakten de VBOK, Ont moeting en Woord en Daad op de ranglijst. Maar een woord voerster van Coins for Care zei gisteren dat nader onderzoek van Ernst Young heeft uitge wezen dat bij deze organisaties niet is gemanipuleerd. „Men lijkt er gewoon in geslaagd met succes veel mensen aan te spo ren om een stem op hun doel uit te brengen", aldus de stich ting. De drie goede doelen krijgen de stemmen die hen zijn ontno men weer terug, zei de woord voerster. Ze benadrukte dat de stichting de namen van de orga nisaties nooit in het openbaar heeft genoemd. Maar de goede doelen vinden dat Coins for Ca re te snelle conclusies heeft ge trokken en slecht heeft gecom municeerd door eerst de media op de hoogte te brengen van de onregelmatigheden, zei VBOK- directeur externe betrekkingen M. den Boer namens de organi saties. „We zijn ten onrechte beticht van stemmenfraude. We heb ben nog een aardig appeltje te schillen met de stichting", bena drukte Den Boer. Ze wil dat Coins for Care volgende week in een gesprek tekst en uitleg geeft over de gang van zaken. De or ganisaties hebben hun achter ban opgeroepen te blijven stem men zodat ze hun plaats in de top-10 van meest aangeklikte goede doelen kunnen behou den. Coins for Care heeft op grond van de jongste bevindingen aan vullende beveiligingsmaatrege len genomen. Ook is de ranglijst tot 15 september niet meer te raadplegen op de website (www.coinsforcare.nl). De stich ting benadrukt overigens geen enkele aanwijzing te hebben dat góede doelen zelf betrokken zijn geweest bij het manipuleren van de op hen uitgebrachte stem men. Coins for Care, dat samenwerkt met de Nationale Eurocollecte, probeert voor de invoering van de euro 'oud' geld op te halen. Het gaat om buitenlandse mun ten die mensen thuis hebben liggen waar ze niets meer mee doen. De stichting hoopt op een opbrengst van omgerekend 55 miljoen gulden. Apeldoorn - Op het eiland Isla Margarita, nabij Venezuela, zijn 21 Nederlanders in de nacht van woensdag op donderdag be roofd. Een bende van acht man hield de groep onder schot en dwong ze waardevolle spullen, zoals camera's en sieraden, af te staan. De overval gebeurde in het hotel waar de Nederlanders verble ven. Ze hielden samen met een aantal Duitsers en Venezuela- nen bij het zwembad een feest je, toen ze werden overvallen. Volgens een woordvoerder van de reisorganisatie Q-Intematio- nal uit Apeldoorn was ook de bende verrast nog op zo'n grote groep mensen te stuiten. Aan vankelijk kwam de groep alleen voor de centrale kluis. Het is niet duidelijk hoe groot de buit is. Diverse hotelgasten zijn tij dens de overval bedreigd, de re ceptionist is in zijn been ge schoten. Bij Q-International zijn veel telefoontjes binnengeko men van bezorgde vakantiegan gers of familie. Een deel van de groep is al naar huis gekeerd omdat hun vakantie afliep. COMMENTAAR Het tijdperk-Kok nadert z'n einde. Officieel is het wachten nog op de aankondiging van De Baas zelf, volgende week woensdag. Maar politiek Den Haag maakt zich op voor de wisseling van de wacht binnen de PvdA. Er is nog een kansje dat de premier toch bijtekent voor een derde termijn. Maar als Wim Kok aanblijft, zou dat een leiderschap in blessuretijd zijn. Het is tijd Wim, om te gaan. Koks naam zal de geschiedenis in gaan als die van een PvdA- leider die vooral verkiezingen verloor, maar zijn partij toch weer de regering in loodste. Die prestatie was alleen moge lijk, door de ideologische veren van de rode haan af te schudden. (Oud Links bleef alleen voortbestaan via Jan Pronk, kan die nu eindelijk ook eens weg?). Zijn tweede ver dienste was het premierschap van de unieke cóalitie van PvdA en WD. Eindelijk eens zonder dat CDA! Die prestatie was alleen mogelijk door in een periode van economische bloei sober om te blijven gaan met de overheidsuitgaven. Maar de publieke afkeer van de kleurloze politiek heeft té grote vormen aangenomen. En de publieke roep om meer overheidsinvesteringen klinkt té luid om het liberale recept van belastingverlagingen voort te zetten. De sleet die op Wim Kok zit, is ook de sleet van Paars. Is Ad Melkert de goede plaatsvervanger? De PvdA worstelt met zijn gebrek aan charisma, de kandidaat-leider is hoe dan ook beschadigd geraakt door alle rumoer rond Europese so ciale subsidies en de kritiek op de naar hem vernoemde ba nen voor langdurig werklozen. Wim Kok nam het gister avond expliciet op voor zijn kroonprins én diens banenbe leid. Even sprak weer de oude sociaal-democraat, die oor deelt dat de samenleving wat moet doen voor mensen die ja ren zonder baan zitten. De manier waarop Kok de kritiek op Melkert pareerde was vaderlijk. Maar de aankomend PvdA- leider had natuurlijk zelf al veel eerder de verdiging ter hand moeten nemen. Of het met Ad wat wordt Wim, ligt niet aan jou. Ga nou maar! volen dam/an p - Voor de ge meente Edam-Volendam is het onmogelijk tientallen miljoenen guldens op te hoesten die mo gelijk als schadevergoeding aan de slachtoffers van de café brand moeten worden betaald. Zo'n financiële inspanning kan de gemeente niet aan, zegt bur gemeester J. Bulte. Moet de gemeente toch betalen, dan wordt de lokale gemeen schap zwaar gedupeerd, zegt hij. De gemeente moet dan een beroep doen op artikel 12 van de financiële verhoudingswet. Ze krijgt dan extra geld uit het Gemeentefonds, maar de lokale belastingen schieten dan om hoog en in de voorzieningen moet worden gesnoeid. Bulte zegt dat de lokale over heid zich verantwoordelijk voelt voor de caféramp die voort kwam uit een falend veilig heidsbeleid, maar niet aanspra kelijk. De waarnemend burge meester van Edam-Volendam vindt dat slepende juridische procedures moeten worden vermeden. Volgens hem moet er in het belang van de slachtof fers snel duidelijkheid komen in deze zaak. Een letselschade-advocaat zoekt voor de Belangenvereni ging Slachtoffers Nieuwjaars brand Volendam (BSNV) uit wie eventueel aansprakelijk kan worden gesteld voor de nieuw jaarsbrand. De belangenvereni ging diende maandag bij de rechtbank in Haarlem een ver zoek in om getuigen te horen. den haag/anp Er komen tus sen september 2001 en april 2002 vijftien nieuwe asielzoe kerscentra bij in Nederland, en niet zeventien zoals het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) eerder deze week meld de. Met twee gemeenten, Bos koop en Oostflakkee, lopen de onderhandelingen namelijk nog. Van de andere vijftien gemeen ten is zo goed als zeker dat zij een asielzoekerscentrum binnen hun grenzen toe zullen laten. Dit heeft het COA vrijdag laten weten. Als deze gemeenten hier defini tief mee instemmen, komen er centra in Zuid-Laren (400 plaat sen), Stadskanaal (600), Wijchen (350), Haren (400), Assendelft (1000), Sint-Annaparochie (400), Amstelveen (350), Enschede (400), Lichtenvoorde (400), Heemskerk (275), Delfzijl (400), Amsterdam (360), Wapenveld (600), Etten-Leur (400) en Me- demblik (325). (advertentie) op onze opleiding food business Hogeschool infodag 29 augustus van 19.00 tot 21.30 uur Hogeschool Delft. Brasserskade 1 Opleidingen: Accountancy en agribusiness. Bedrijfskunde en ag' -mess. Bos- en natuurbeheer. Dier- en veehouderij. Food Business. M' 'kunde. Plattelandsvernieuwing. Tuinbouw en akkerbouw. Voedingsmiddelentechnologie Voor meer info bel 0900 - 42 48 487 (22ct p/m) of kijk op wwiw.hsdetft.nl. amsterdam/gpd - Turkse en Ma rokkaanse ouderen hebben veel meer gezondheidsproblemen dan Nederlandse ouderen. Ze zijn va ker overspannen en depressief, hebben meer last van chronische aandoeningen zoals astma, sui kerziekte en hart - en vaatziekten. Ook kampen ze eerder met li chamelijke beperkingen: ze heb ben meer problemen met hun gehoor- en gezichtsvermogen. Opvallend is dat de gezond heidsklachten bij Turken en Ma rokkanen zich al op jonge leef tijd voordoen: vanaf hun 55e be ginnen ze allerlei gebreken te vertonen. Dat blijkt uit het rapport 'Turkse en Marokkaanse ouderen in Amsterdam', waarin hun ge zondheidstoestand is vergeleken met Nederlandse leeftijdgeno ten. Het onderzoek is uitgevoerd door de GGD in Amsterdam. In totaal hebben 300 Turkse, 300 Marokkaanse en 300 Neder landse ouderen in de leeftijd van 55 tot 74 jaar meegewerkt. Het is het eerste, grootschalige onderzoek naar de gezond heidstoestand onder oudere mi granten in Nederland. Volgens GGD-onderzoeker Esther Poort is de situatie in Amsterdam ver gelijkbaar met Turkse en Marok kaanse 55-plussers in de andere grote steden Rotterdam, Den Haag en Utrecht. Dat de gezondheidstoestand van allochtone ouderen veel slechter is dan die van hun Ne derlandse leeftijdgenoten, is vooral te wijten aan hun slechte economische positie. Veertig procent van de Turken heeft een bijstandsuitkering, bij de Ma rokkanen is dat zestig procent en bij de Nederlanders is dat slechts zestien procent. Ook door het zware lichamelijk werk dat veel gastarbeiders jarenlang hebben verricht vertonen ze veel meer gebreken. Allochtonen hebben op hun ou de dag veel stress, die weer psy chische en depressieve klachten veroorzaakt. Onderzoekster Poort: „Ze hebben last van heimwee en verkeren in een iso lement. Ze voelen zich ver scheurd tussen twee culturen. De meeste Turken en Marokka nen zijn in de jaren zestig naar Nederland gekomen en twijfe len of ze weer zullen teruggaan naar hun geboorteland. Maar vaak hebben ze te weinig geld om definitief terug te keren". Poort noemt de resultaten van haaronderzoek schokkend. „We hadden niet verwacht dat het zo slecht zou gaan met oudere al lochtonen. Voor hulp gaan ze wel naar een huisarts, maar bij een specialist komen ze bijna nooit. Via contacten met bij voorbeeld hun kinderen moeten we er voor zorgen dat Turken en Marokkanen eerder en betere hulp krijgen".

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 3